Regio 'Milieuvervuiler kan niet ontsnappen' PTT in actie om misbruik 06-11-nummer in te dammen 'Geen geval bekend van hulp bij suïcide' Provincie schrikt van ambitieuze plannen voor 'New Holland' 'Gevolgen TGV voor wegverkeer miniem' 'Gewest Den Haag moet TGV krijgen' Dinsdag 25 juni 1991 Redactie: 071-161400 WIM SPIERDUK WIM SCHRIJVER MEIDERT VAN DER KAAL) CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK 19 „WE KRIJGEN meerval- se meldingen, dan mel dingen die op waarheid berusten," aldus mr. La gerwaard van het alarm nummer. Inspecteur geestelijke volksgezondheid: Inspecteur Kraus van de gees telijke volksgezondheid in Zuid-Holland en Zeeland ge looft niet dat psychiatrische ziekenhuizen bewust de deur open zetten en tegen patiën ten zeggen die zelfmoord wil len plegen: Ga je gang maar. Hem zijn geen gevallen be kend waarbij een vorm van hulp is verleend. Misschien, relativeert de inspecteur, zijn hem die opzettelijk niet be kend gemaakt. Aldus, reageert Kraus - die kantoor houdt in Leiden - op opmerkingen van de Haagse psychiater W. Nolen, die in KRO's Brandpunt heeft ge zegd, dat psychiatrische zie kenhuizen soms opzettelijk de deur open zetten om zwaar depressieve patiënten de gele genheid te geven een eind aan hun leven te maken. Relatief gezien zou het vrij vaak voor komen. Bovendien verlenen artsen vijf tot tien keer per jaar actieve hulp bij zelfmoord van psychiatrische patiënten. No len stelde verder dat het dage lijkse praktijk is, dat instellin gen bewust het risico nemen om patiënten niet optimaal te bewaken. Begin dit jaar is er een brief wisseling geweest tussen de inspectie en de psychiatrische ziekenhuizen over de zorgvul digheid die in acht moet wor den genomen als patiënten hulp vragen bij zelfmoord. Die hulp mag de psychiater onder geen beding geven, gaf de in spectie als haar standpunt. Soms, vertelt Kraus, ziet een instelling af van een al te strenge bewaking, waarbij de patiënt overigens niet geheel uit het oog wordt verloren. „Toch," zegt de inspecteur, „ziet hij kans om zelfmoord te plegen. Niemand wil dat, maar het gebeurt. De zelfmoord komt niet onverwacht, wel het tijdstip. In een onbewaakt mo ment heeft dat plaats. Dan kun je niet spreken van een menselijke fout. Alleen, hoe streng moet je bewaken?" De inspecteur weet niet hoe Nolen aan de cijfers komt die hij naar buiten heeft gebracht. Mogelijk zijn die afkomstig van een enquête of heeft hij die van collega's. Hij kan ze niet uit een officieel onderzoek hebben want dat heeft niet plaatsgehad. Een onderzoek, dat Kraus graag uitgevoerd zou willen zien. Een psychiatrisch zieken huis dat zijn patiënten met de neiging tot zelfdoding niet op timaal bewaakt, is dat geen ac tieve medewerking aan suïci de? Kraus vindt van niet. Vol gens hem zijn er patiënten die al jaren de hand aan zichzelf willen slaan. Ze gaan in het weekeinde naar huis en ple gen geen zelfmoord. Dus, zegt hij, kan enige vrijheid de lust om zichzelf te doden vermin deren. Zolang een patiënt op genomen wil zijn, geeft hij aan te willen leven, aldus Kraus'. Villa's, eerste klas terreinen voor bedrijven en een wereldhan delscentrum voor de tuinbouw in de kustlokatie. Dat zijn wat plannetjes die de Grontmij en Heidemij aan de provinciale staten van Zuid-Holland pre senteerden onder de titel 'Bou wen in New Holland'. De poli-, tieke partijen waren er gister middag echter niet van onder de indruk. Wat is er over van de oorspronkelijke doelstellingen?' zo vroegen zij zich af. De Grontmij en Heidemij wa ren door de provincie aange zocht om de interesse van in vesteerders voor de kustlokatie te peilen. De kustlokatie, een oud plan van WD'er Water man, betreft de drooglegging van een stuk zee vanaf Den Haag tot Hoek van Holland. Hierdoor ontstaat nieuw land te grootte van 3000 hectare. Dat was aanvankelijk bedoeld als oplossing voor het enorme ruimtegebrek rondom. Den Haag. Het was ideaal voor de bouw van woningen, kassen en de aanleg van recreatieterrei- „Van dat niet veel meer terug," zo zei de teleurgestelde CDA'er Kruijk, ondanks alles een voorstander van de komst van de kustloka tie. Net als andere statenleden vond hij de toekomstvisie van de adviesbureaus aan de opti mistische kant. Statenlid De Jong (Groen Links) ziet nog niet gebeuren dat de kustlokatie straks kan concurreren met in- s echter wel het uit- )unt van 'bouwen in New l'. Uit berekeningen is gebleken dat wanneer de grondprijzen wordt aangehou den zoals die nu rond Den Haag gelden, het tekort geschat wordt op 1,2 miljard gulden. Een te kort dat realisering van het plan zeer onwaarschijnlijk maakt. Maar volgens Grontmij/Hei- demij kan dat tekort worden te ruggebracht tot pakweg 600 miljoen wanneer er wordt uit gegaan van Amsterdamse prij zen en zelfs tot 300 miljoen gul den wanneer de lokatie kan concurreren met Brussel. Voor waarde om tegen die gebieden op te kunnen, is volgens de ad viesbureaus dat er dan ook iets bijzonders kan worden gebo den. Dan moet er worden afge stapt van de 'regionale optiek', waarbij de Kustlokatie slechts dient als opvang van tekort aan woningen en glastuinbouwge bieden. De aanpak die Grontmij/Hei- demij voorstaat de nationale optiek betekent bij voorbeeld dat een woning alleen al aan grondkosten zo'n 40.000 tot 60.000 gulden kost. De huizen die in deze categorie vallen, gaan minstens 5 ton kosten. Be- drijfstereinen op gunstige plaat sen kosten zo'n 750 gulden per vierkante meter. Gedeputeerde staten nemen in september het besluit tot het doen van verdere stappen naar de aanleg de kustlokatie. LEZERS SCHRUVEN Los/vastrecht? Naar aanleiding van uw bericht in de krant van 19 juni over rei nigingsrechten die in de provin cie Zuid-Holland explosief zijn gestegen, wil ik het volgende opmerken. Ik ben het niet eens met de stijging van allerlei hef fingen die door de gemeente wordt opgelegd. Om maar een paar voorbeelden van dergelijke stijgingen te noemen: het elek trisch vastrecht is van 58,24 naar 82 gulden gestegen, het vastrecht voor gas is van 48,58 naar 104 gul reinigingrechten van 44,50 133,44 gulden. Nu begrijp ik iets niet. Het vast in het woordje vastrecht betekent toch vast? Waarom verandert dat dan om de haver klap? Het woordje recht slaat ook nergens op omdat het niet een recht is om te betalen, maar een plicht. Dit jaar betalen wij 12 keer het voorschotbedrag van die vastrechten. Maar als dit niet meer vast is, mogen wij het vol gend jaar dit dan 11 of 10 keer betalen? Het zijn immers onvas te plichten! Mevr. Lindenberg, Meermanshof 19, Leiden Het zijn vooral kinderen die voor de 'lol' het alarmnummer draaien. Zeker sinds het in de telefooncel gratis kan worden gedraaid, lijkt 06-11 vogel vrij. FOTO WIM DIJKMAN Kinderen misbruiken massaal het alarmnummer 06-11. Te pas en te onpas wordt het gedraaid. Maar er komt een actie om het misbruik tegen de gaan. Binnenlandse za ken heeft de PTT gevraagd de telefoonnummers vast te leggen van abonnees die opvallend veel contact zoeken met de 06-11-centrale. Is er sprake van misbruik, dan spreekt de PTT de klant daarop aan. Blijft de beller actief, dan kan middels een kort geding een dwangsom worden geëist Mr. Lagerwaard zegt dat het 06-11-nummer vogelvrij lijkt te zijn. Zeker sinds er het in de te lefooncel gratis kan worden ge draaid. Hij heeft echter niet de indruk dat er uitsluitend vanuit de cel wordt gebeld. Hoewel het jeugdjournaal uitgebreid aan dacht aan het belang van het alarmnummer besteedde, leek dit een averechtse uitwerking te hebben. Sinds die tijd wordt 06- 11-centrale vaak ten onrechte gealarmeerd. Mr. G.E. Lagerwaard, de baas van het alarmnummer, vertelt dat misbruik in andere landen bij lange na niet zo groot is als in Nederland. Hij noemt het be schamend, dat de Nederlanders met een voorziening als 06-11, niet kunnen omgaan. Omstreeks Pasen begon de el lende. Hoofdzakelijk kinderen belden. Ze vloekten, tierden, schreeuwden schunnige taal of giechelden alleen maar wat. Er waren ook meldingen dat moeder van de trap was gi len en een vader stomdronken was. Het misbruik nam in de maanden ema zulke schrikba rende vormen aan, dat de grote steden, gesteund door Leeuwar den, Maastricht en Groningen besloten de minister te vragen om maatregelen te nemen. geval" Ve™olSen De misbruiker strafrechterlijk vervolgen kan (nog) niet, omdat misbruik van het darmnummer niet strafbaar is. Lagerwaard is van mening, dat dit eigenlijk wel het geval zou moeten zijn. De enige sanctie die hij nu te gen een misbruiker kan aan wenden is een kort geding. Elke keer dat er voor 'niets' wordt gebeld zou er bij voorbeeld een dwangsom van honderd gulden kunnen worden geëist. „Komt het bellen frequent voor, dan kan de hoogte van het bedrag snel oplopen. Twintig belletjes zijn zo gepleegd. Al we ten ouders niet dat hun kinde ren dit doen, toch blijven zij verantwoordelijk. Overigens is het nog niet voorgekomen dat we via de rechter een dwang som hebben moeten eisen." De baas van het alarmnum mer denkt dat de maatregel die nu wordt genomen voldoende is om het misbruik in te dam men. Bewust is voor eind juni gekozen, omdat de vakantie voor de deur staat. Kinderen vervelen zich dan vaak, hebben niks te doen en gaan bellen. Op de alarmcentrales zijn woens dagmiddag, zaterdag en zondag pieken van 'vals alarm'. Zo nu en dan maken volwas senen zich er schuldig aan. Om te controleren of de centrale in derdaad 24 uur lang is bezet, la ten ze de wekker 's nachts om drie uur aflopen en bellen ver volgens 06-11. Of als iemand te diep in het glaasje heeft geke ken komt het voor dat het alarmnummer wordt gedraaid. Lagerwaard noemt het spijtig, dat het in Nederland niet is ge lukt om een 'schoon' alarm nummer te hebben. De situatie is alarmerend, zegt hij. „De alarmcentrales staan met de rug tegen de muur. Dan moet je wat doen. Daarom pakken we het op deze manier aan. Ik hoop dat de jeugd begrijpt dat het zo niet langer kan. Zo dom is ze toch niet?" Veertig De centrale voor de Leidse re gio, gevestigd bij de Haagse po litie, vertelt dat het geen uitzon dering is als er in het weekeinde binnen een half uur zo'n veertig valse meldingen binnenkomen. Soms gaat dat een hele middag door. Woordvoerder Van Dijk zegt dat het in de Leidse en Haagse regio heel erg is. Zeker 90 procent van de meldingen op vrije dagen is voor de centra list ellende. „Maar als er één serieuze bij zit, dan moet je die er wel uit vissen. We geven een melding dan ook door als maar enigszins blijkt dat er een kern van waar heid in zit. Eén ding is zeker we krijgen meer valse meldingen, dan meldingen die op waarheid berusten." Zuidhollandse Milieufederatie: De aanleg van een hogesnel heidslijn van Parijs naar Am sterdam brengt het autoverkeer slechts met enkele procenten omlaag en heeft nog minder in vloed op het vliegverkeer. Dit blijkt volgens de Zuidhollandse Milieufederatie uit de TGV-no- ta, een rapport van Rijkswater staat over de gevolgen van de TGV op het auto- en vliegver keer. Als de HSL wordt doorgetrok ken van Parijs naar Amsterdam, dan neemt het aantal reizigers per auto volgens de Milieufede ratie slechts met 737 per dag af. Op het aantal mensen dat per vliegtuig gaat, zou de aanleg zelfs geen enkele invloed heb ben. Deze invloed is zo gering dat de Milieufederatie zich gister avond vierkant tegen de hoge snelheidslijn heeft opgesteld. „Wat de metro in Rotterdam op één dag aan mensen vervoert, daar doet die hogesnelheids trein jaren over," merkte be leidsmedewerker Menko Wier- sema op. Milieugroeperingen uit Zuid- Holland en Brabant waren eis- teravond naar Rotterdam geko men om een eensgezind stand punt te ontwikkelen over het tracé van de hogesnelheidslijn. Tot 1 juli kunnen belangheb benden reageren op de TGV- nota van Rijkswaterstaat. Be langrijk daarbij is om als milieu organisaties met een eensge zind standpunt naar buiten te treden, benadrukte Wiersema. Tot eensgezindheid kwam het gisteravond echter niet. Niet al le milieu-organisaties zijn tegen de aanleg van de hogesnel heidslijn. En voor zover ze voor zijn, wordt er nog ruzie gemaakt over de mogelijke tracés. Geen enkele organisatie wil de super snelle trein door haar gebied. Wiersema riep op niet te ruziën over de tracés, maar zich eens gezind te verzetten tegen de aanleg van de hogesnelheids lijn. Niet iedereen was het daar mee eens. „We waren técen Schiphol en tégen Zestienho ven, maar dat we nu ook al té gen openbaar vervoer zijn, kan er bij mij niet in," merkte een van de teleurgestelde aanwezi gen op. Daarnaast bleven enke le aanwezigen er bij de Milieu federatie op aan dringen om toch een voorkeur uit te spre ken voor een bestaand of een nieuw treintracé. En dan het liefst voor het bestaande, klas sieke spoornet Het is ontoelaatbaar dat Den Haag als regeringsstad en feite lijk beslissingscentrum van Ne derland niet zou worden aange sloten op het TGV-net. Dat een regering van welk land dan ook zich op zo'n manier zou laten uitsluiten is onvoorstelbaar. De TGV moet in elk geval in Den Haag stoppen. Dat is mogelijk door gebruik te maken van het bestaande tracé. Dat schrijft het gewest Den Haag, een samenwerkingsver band van de gemeenten Den Haag, Wassenaar, Leidschen- dam, Nootdorp, Rijswijk, Voor burg en Zoetermeer als in spraakreactie op de plannen voor de aanleg van een tracé voor de train a grande vitesse, de hoge-snelheidstrein. Als de trein over een nieuw tracé wordt geleid, ten oosten of ten westen van Zoetermeer, dan wordt Den Haag in elk geval niet aangedaan. De kracht van de TGV is echter volgens het ge west juist dat er een hart-op- hartverbinding wordt gemaakt tussen steden onderling. „Met het vliegtuig concurreren kan alleen als de TGV de tijdrovende transfers van en naar de lucht haven voorkomt. Dat betekent dus juist dat we de trein in het hart van de steden moeten laten stoppen. Pas dan is de trein een goed alternatief voor korte in ternationale vluchten", aldus het gewest in zijn reactie. Gebruik maken van het be staande tracé heeft volgens het gewest geen onoverkomelijke nadelige gevolgen voor de reis tijden. Het verschil tussen oud en nieuw tracé zou volgens het gewest hoogstens twintig minu ten bedragen. Politie werkt samen met gemeenten en hoogheemraadschap LEIDERDORP MONICA WESSEUNC Je ziet ze steeds vaker: de vlieg tuigjes van de rijkspolitie die een gebied afspeuren op zoek naar milieuvervuilers. Ontdek ken dat iemand stiekem olie loost, puin stort of gier in de sloot laat lopen is echter maar één ding. De overtreder beboe ten en vooral ervoor zorgen dat de vervuiling wordt opgeruimd en herhaling voorkomen, een heel ander. Milieuvervuilers lopen door steeds intensievere controles vaker tegen de lamp. „En je kan er van verzekerd zijn dat het niet blijft bij een proces-ver- baaltje. De vervuiler draait ook op voor het opruimen. We hou den hem vervolgens goed in de gaten om de kans op herhaling zo klein mogelijk te maken." Dat zegt R. Bastiaansen, milieu coördinator regio Zuid-Hol- land-midden van de politie. Bastiaansen houdt zich dezer dagen vooral bezig met het op zetten van de samenwerking tussen gemeenten, provincies, hoogheemraadschappen en po litie. .Alleen dan kunnen we in derdaad de opsporing van milieudelicten onverbiddelijk laten doorlopen in bestraffing, opruimen en controle ach teraf'. De politie heeft elk jaar 52 milieuvluchten boven deze re gio. Daarbij komen de 18 vluch ten die worden bekostigd door de provincie maar waarbij ook een politieagent mee mag. In totaal zit de politie dus zeventig keer per jaar in de lucht en maakt keer op keer melding van het aantal opgespoorde overtre dingen tegen de afvalstoffen wet, of een van de vele andere milieuwetten. Uit het verhaal van Bastiaansen blijkt echter dat eenmaal terug op de grond het echte werk pas begint. Puinstort Overigens moet voor wat betreft de ondernomen acties onder scheid worden gemaakt tussen overtredingen die, als de politie ze ziet, nog gaande zijn (een pijp waaruit olie de sloot in loopt) en eerdere vervuilingen zoals illegale puinstort. In net eerste geval wordt het vliegtuig je of de helikopter direct aan de grond gezet en wordt meteen ingegrepen. Meestal echter is een dergelijke noodgreep niet nodig, omdat de vervuiling he laas al is geschied en het bewijs materiaal blijvend is. Bastiaansen legt aan de hand van een voorbeeld uit hoe het gaat. „Stel we zien vanuit de lucht dat de een of ander achter zijn huis of bedrijf een fiks gat heeft gegraven en dit heeft vol gestort met puin. Dat is ernstig, maar maakt subiet landen en ingrijpen niet nodig. Het puin is niet direct milieubedreigend en bovendien is het bewijsmateri- Milieucoördinator Bastiaansen tussen het vuil: „De vervuiler komt er niet vanaf met een simpele boete." FOTO ELLEN MARTENS aal niet een, twee, drie te ver- en aantekeningen gemaakt van ven is gevlogen, een vertegen doezelen. Zelfs al haal je het de geconstateerde puinstort, woordiger van de provincie en puin weg, dan nog is heus wel net als van alle andere overtre- het hoogheemraadschap en zo- te bewijzen wat wij op foto's dingen. Zodra de foto's zijn ont- nodig de Algemene Inspectie hebben vastgelegd". wikkeid, komt het eigenlijke dienst worden door de politie Er worden in de lucht foto's werk. Alle gemeenten waarbo- bijeengeroepen om een 'plan de campagne' te maken. Per geval wordt bekeken wat voor over treding het is. Puinstort valt vaak onder de afvalstoffenwet en dat is 'des provincies', een overtreding van de hinderwetbepalingen is het pakkie an van ae gemeente en vervuiling van het oppervlakte water is net zorggebied van het hoogheemraadschap. Per soort overtreding wordt een gelegen heidsteam gevormd. Dat twee- of driemansschap moet ervoor zorgen dat de vervuiler er niet vanaf komt met het betalen van een boete. De politie kan pro cessen-verbaal uitschrijven of de zaak naar de rechter sturen. De provincie, gemeente of het hoogheemraadschap kan echter het bedrijf gebieden de zaak snel op te lossen onder dreiging met, in het uiterste geval, be- drimdulting. Zo heeft elke milieuovertre ding dus een fikse nasleep. Dat is niet alleen belangrijk voor de overtreding zelf. Bastiaansen: „Milieu is nu in de mode. We moeten voorkomen dat over een paar jaar, als iets anders lekker populair is, het milieu weer ondersneeuwt. Wij als po litie blijven wel opsporen, maar moeten ons verzekeren van me dewerking van de andere over heden. Dat kan alleen door nu glasharde afspraken te maken over de samenwerking en de manier waarop we overtredin gen afwikkelen.".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19