Regio 'Replica' van beeld blijft op z'n plek 'Van een andere plek willen we niets weten' Leiderdorp wacht nog met 'nee' tegen flitstrein Voor eerst in jaren geen 'Warmonders exposeren' Zwemkaartje De Does voorlopig niet duurder Brandweer Wassenaar moet vaker uitrukken 'Krom liggen voor het raadhuis' Dinsdag 25 juni 1991 071-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF LEIDEN NIEUWSLIJN Heupletsel na val van trap OEGSTGEEST Een 62-jarige Oegstgeestenaar is gistermid dag bij werkzaamheden aan de dakgoot van zijn huis aan de Lange Voort ten val gekomen. Hij had de ladder waarop hij stond niet goed neergezet. De Oegstgeestenaar is met heup letsel overgebracht naar het AZL. Meisje (16) breekt scheenbeen OEGSTGEEST Een Noordwijkerhouts meisje van 16 jaar heeft gistermiddag haar scheenbeen gebroklen tijdens een mini-triathlon van haar school, de Oegstgeester Duinzigt- mavo aan de Wyttenbachweg. Het ongeluk gebeurde tijdens het fietsonderdeel. Het meisje raakte op de Vincent van Gog- hlaan met haar stuur verstrikt in dat van een andere tri-atleet. Zij kwam daarbij ten val. Een deelnemer achter haar kwam eveneens hardhandig in aanraking met het wegdek. Deze liep 'slechts' schaafwonden op. De Noordwijkerhoutse is overge bracht naar het AZL. Duitse Staander houdt politie bezig NOORDWIJK Een Duitse Staander heeft gisteren een deel van de Noordwijkse politiemacht geruime tijd op de been ge houden. De hond zorgde rond 15.00 uur op de provinciale weg SI voor gevaarlijke situaties en onverwachte rem-acties door steeds de rijbaan over te steken. Toen de politie na veel telefoontjes op de plek des onheils aankwam, was het beest nergens meer te bekennen. Tegen de avond werd hij echter opnieuw gesignaleerd op de Van Berkelweg waar hij weder om bezig was een aantal bijna-aanrijdingen te veroorzaken. Noch de inmiddels achterhaalde Lissese eigenaar, noch de zes Noordwijkse agenten konden het huisdier te pakken krij gen. Pas rond 20.00 uur kon het sein 'hond meester' worden gegeven en werd de laspost aangelijnd naar huis vervoerd. Scoutinggroep gedupeerd na clubhuisbrand gelegd. Groepsvoorzitter M. lonker geeft onmiddellijk toe dat gezien de uiterst geringe so ciale controle in de omgeving het clubhuis een gemakkelijke prooi is voor vandalen. De Shawano's, een groep van 65 welpen en verkenners, houden weliswaar dagelijks een oogje in het zeil, maar ze gaan net als ie der ander naar bed. De rampza lige brand brak zaterdagoch tend om vijf uur uit. Van een andere plek voor een eventueel nieuw clubhuis wil Jonker echter niets weten. „Hier heeft niemand last van ons en kunnen we zelf ook ongestoord onze gang gaan. Wij behoren tot de best gehuisveste scout- tinggroepen van de regio", zegt hij. Een bezoekje aan het onderko men van de Sherwano's onder streept Jonkers gelijk. Een hek Bovenop een van de smeulende hopen ligt een soort tien-gebo- denlijstje. Alleen de randen zijn zwartgeblakerd. De tekst is nog leesbaar. „Een padvinder is een broeder voor de andere padvin der, een padvinder is voorko mend en sportief, een padvin der heeft zorg voor de natuur, weet te gehoorzamen en is spaarzaam." Cynischer kan het bijna niet: de brand in het club huis van de Oegstgeester Sher wano's is begonnen met een vlammetje onder de grondbe ginselen van deze scouting groep. De vele vernielingen van de laatste tijd waren al een beetje een voorbode van de brand, die afgelopen weekeinde grote de len van het onderkomen van de landverkenners in de as heeft Dit is er nog over van het clubhuis van de Oegstgeester Shawano's. met scherpe punten bovenaan dient ongewenste gasten van het complex nabij zwembad Poelmeer aan de Lange Voort tegen te houden. Weelderig groen onttrekt het gebouwtje aan het zicht en een fraai gras veldje op steenworp afstand ligt er uitnodigend bij. Jonker: „De voor- en nadelen kun je tegen elkaar wegstrepen, al geef ik direct toe dat je zo'n opmerking niet zo gemakkelijk maakt na wat er zaterdag is ge beurd." Jonker spreekt van een ramp. Behalve dat het clubhuis voor lopig onbruikbaai is, is ook het vakantiekamp met 15 verken ners en 23 welpen op losse schroeven komen te staan. Bij de in de brand verloren gegane spullen, zat namelijk ook een complete kampeerset met vier tenten en kookuitrustingen. „We gaan dit jaar voor het eerst naar het buitenland, naar Luxemburg", zegt lonker. Van een afgelasting wil hij niets we ten. „Dat was het eerste besluit dat viel nadat we van de ramp hoorden, het kamp gaat door." Andere scoutinggroepen heb ben al aangeboden spullen te lenen. „Verder willen we de ko mende tijd nog wat bij elkaar te scharrelen. Misschien dat Oegstgeestenaren een handje willen helpen." De groepsvoorzitter vertelt dat in het clubhuis alles klaar stond voor vertrek. „Behalve veel materiaal is er ook veel denkwerk en voorbereidingstijd in rook opgegaan. Je moet hier bij vooral denken aan het the mamateriaal. We gaan elk jaar weg op een bepaald thema. De groepsleiding is daarmee al maanden van tevoren bezig." Daarmee is nog altijd geen einde gekomen aan de schade lijst. Jonker bekent dat hij met betraande ogen heeft staan kij ken bij wat er over is van het ar chief en de logboeken. „Niets dus." Wat het archief betreft, denkt Jonker dat er nog wel wat valt te redden. Hij beschikt zelf over het nodige materiaal waar mee de geschiedenis in grote li| nen kan worden herschreven „Maar de logboeken van de 15 jaar dat we aan de Abtspoelweg zitten, zijn reddeloos verloren Dat is vooral voor de groep iets vreselijks." De Leiderdorpse gemeenteraacTheeft gister avond zijn verontwaardiging uitgesproken over het bestaan van een beeld dat vrijwel identiek is aan het Leiderdorpse herden kingsmonument. PvdA-fractievoorzitter V. Molkenboer noemde het 'uiterst vervelend dat er ergens in een schuur al een ontwerp aanwezig was dat vrijwel identiek was' toen de opdracht voor het monument werd ver strekt. „Ik moet constateren dat wij het allen betreuren", concludeerde burgemeester A. Bruggeman. leiderdorp uesbeth buitink Volgens de burgemeester was in de commissie van deskundigen wel bekend dat een soortgelijk beeld al bestond. „De commissie heeft gesproken over de gelijkvormigheid en heeft het niet oppor tuun geacht dit gegeven in het advies te betrek ken. De commissie bepaalt, alleen de artistieke waarde," aldus Bruggeman. D66-er Jolly vond dat de commissie deson danks de emotionele waarde van het beeld had moeten aanvoelen. „De commissie heeft zich niet helemaal kunnen inleven in de opdracht. Er is niet veertig jaar gewacht op een herdenkingsmo nument uit een serie, maar op iets redelijk unieks. De commissie van deskundigen heeft iets betreurenswaardig laten liggen", aldus Jolly. Dat het tweelingbroertje van het monument in het Noorder Dierenpark in Emmen staat, vonden de raadsleden zeer ongepast. „Ik heb begrepen dat het naast de apekooi staat," zei D66-fractie- voorzitter E. Grootaarts misprijzend. „Het is een ongeschreven regel dat de kunste naar aangeeft of er een replica is en dat dat wordt genoemd in de rapportage," stelde Molkenboer. „Ik denk dat de commissie in bestuurlijk opzicht heeft gefaald", vond ook CDA-fractievoorzitter A. Roest. Bij die constateringen moest het gisteravond echter blijven. Bij de koop van het herdenkings monument is geen contract gesloten en stappen zijn daardoor onmogelijk. Het beeld blijft dus staan naast de begraafplaats in het Oude Dorp. „Het zou mij spijten als het ontmoeten in her denking rond het monument hierdoor verloren gaat. Dan hebben wij een groot verlies geleden aldus Bruggeman. „Ik hoop maar dat de bevol king zich erover heen kan zetten en op 4 mei weer aanwezig is." OEGSTGEEST Nog geen 200 deelnemers zijn gisteravond begonnen met de zwem vierdaagse in het Oegst geester zwembad Poelmeer. Dat aantal kan nog stijgen, omdat de zwemmers ook vanavond kunnen starten. Vorig jaar deden een kleine 300 mensen mee. Zwemliefhebbers kunnen dagelijks 500 meter afleggen in ruil voor een medaille. Kinderen tot en met 12 jaar overbruggen een afstand van 250 meter. Officieel hoeft er maar vier avonden te wo*den gezwommen, maar Poelmeer is (inclusief gisteravond) vijf avonden tussen half zeven en acht uur geopend. De Oegstgeester zwemvereniging Vivax organiseert het waterevenement. fo to hielco kuipers alsnog te claimen, we zullen het zo spoedig mogelijk trachten te regelen." De expositie voor en door Warmonders wordt al sinds 1974 (bijna) elk jaar gehouden, steeds rond de Kaagweek. 'War monders exposeren' is een ge beurtenis waarbij de vruchten van huisvlijt of kunstzinnige be zigheden aan de medeburgers worden getoond. Elk jaar lukt het de organ isa tie om Warmonders over te ha len om hun aquarellen, foto's, tekeningen, kleding en dergelij ke in de gymzaal tentoon te stellen. Volgens Robers was de zaal ook dit jaar gemakkelijk volgekomen. In plaats van een expositie or ganiseert Het Oude Raadhuis nu zaterdag, 6 juli, 'levende mu ziek' op de kunstmarkt. Zondag 7 juli is er om twaalf uur een optreden van jeugdcircus Atle ta, 's avonds gevolgd door een modeshow. Bij slecht weer in de gymzaal, bij goed weer op het pleintje. WARMOND MIEP DE GRAAFF Voor het eerst in een lange reeks van jaren zal er vlak voor de Kaagweek geen expositie 'Warmonders exposeren' wor den gehouden. De gymzaal op het pleintje, waar de organise rende Vereniging Het Oude Raadhuis de expositie altijd hield, is dit jaar niet beschik baar. De sportverenigingen die de gymzaal altijd gebruiken, lie ten vorig jaar al mokkend weten dat ze zich er voor het laatst voortijdig lieten 'weghalen'. De gemeente had daar begrip voor. Derhalve is er dit jaar geen ex positieruimte beschikbaar vlak voor de Kaagweek. We hadden wel kunnen uit wijken naar één van de bejaar dencentra hier in Warmond, maar we blijven het liefst in de buurt van het pleintje. En daar was niets...", aldus woordvoer der Robers van Het Oude Raad huis. Hij neemt de verenigingen niets kwalijk. „Ik heb er wel be grip voor. En volgend jaar pro beren we de gymzaal gewoon leiderdorp» uesbeth buitink Het de bezoekersaantal en de slui ting voor reparatie van de tegel- het vloer (van 19 augustus tot 1 sep tember) een negatief effect op de inkomsten. Sportwethouder C. Kemer verwacht dat Does-beheerder T. van Houdt nog enige tijd als in terim-manager moet blijven. Leiderdorpse zwembad de Does wordt voorlopig nog niet duur der. Door het sterk gedaalde be zoekersaantal na publicaties over bouwfouten in het zwem bad, verwacht het college van B en W dat een tariefsverhoging Van Houdt wil per 1 september 'een slechte psychologische zet zou zijn', zo bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. De prijsstijging wordt uitgesteld tot er een nieuwe exploitant voor het sportcomplex is gevonden. Door het uitblijven van de ta riefsverhoging brengt De Does 8000 gulden minder op dan was geraamd in de begroting van dit jaar. Bovendien heeft het dalen opstappen, maar binnen de ge meenteraad is nog geen over eenstemming bereikt over een eventuele gewijzigde exploita tie-overeenkomst. „Daarvoor bestaan nog geen kant en klare plaatjes, dus ik verwacht dat we wellicht toch een periode van interim-management nodig zullen hebben", aldus Kemer. De brandweer in Wassenaar heeft vorig jaar 150 brandmeldingen gehad, 74 keer was sprake van loos alarm. De brandweerlieden moesten 268 keer hulp verlenen. Het aantal automatische brand meldingen is in vergelijking met 1889 gestegen. Bij de brandweer kwamen 70 meldingen binnen. Slechts zes keer ging het om echte branden. De stijging werd gedeeltelijk veroorzaakt door storingen in de telefoonlijn. Stutterheim overleden VRUE TUD leiderdorp uesbeth buitink Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de onder zoeksresultaten van de Lokale Effect Rapportage (LER) 'rich tinggevend' genoemd in een ge sprek met de gemeente Leider dorp. De Leiderdorpse gemeen teraad besloot gisteravond een goed onderbouwd 'Nee' tegen de train a grande vitesse (TGV, ook wel: flitstrein) pas kenbaar te maken nadat uit deze LER duidelijk is geworden wat de precieze gevolgen van een TGV- tracé dwars door de bebouwde kom van Leiderdorp zijn. De fracties van PvdA en Groen Links drongen er in een motie op aan ook al stelling te nemen tegen het zogenaamde tracé A, langs Leiderdorp door het Groene Hart in een voorlo pige reactie op de TGV-plan- nen. „Dat tracé doorsnijdt het stilte-gebied ten oosten van Lei derdorp. Het speelt rijkswater staat alleen maar in de kaart als we ons wel tegen tracé B door Leiderdorp, maar niet tegen A uitspreken. Tactisch gezien is dat onverstandig", zo verklaar de Groen Links-raadslid J. Jans sen. „De ene gemeente wordt zo uitgespeeld tegen de andere. Dit kan alleen maar in het voor deel werken van de minister", vond ook PvdA-fractievoorzitter V. Molkenboer. Verder zou de gemeente op voorhand moeten weigeren bestemmingsplannen uit te voeren. „Hiervan gaat na melijk een signaalwerking uit en het laat zien dat het ons ernst is", aldus Molkenboer. B en W willen aan de voorlo pige Leiderdorpse reactie wel toevoegen dat uit tegenstand tegen tracé B 'niet automatisch de conclusie mag worden ge trokken dat er een voorkeur zou zijn voor tracé A'. Over hardere standpunten wilde wethouder C. Huigen echter nog niet in discussie gaan. „We moeten niet nu reeds wapens uit han den geven. We hebben nog een lange weg te gaan." PvdA en Groen Links legden zich 'met de grootst mogelijke tegenzin' bij de visie van de college-partijen neer. „Het is van belang dat wij als raad één standpunt inne men", verklaarde Molkenboer. Zowel Molkenboer als CDA- fractievoorzitter A. Roest dron gen aan op hulp aan de Oranje wijkbewoners die nu al worden getroffen door de eventuele komst van 'het grote onheil', zoals Huigen de TGV noemde. Molkenboer noemde daarbij een sociaal fonds met schade vergoedingen voor mensen die hun huis in waarde zien kelde ren, maar toch willen verhui- Roest vond dat te voorbarig. „Het is een enorm risoco om kosten op je nek te nemen zo lang er nog geen beslissingen zijn genomen." Hij meent ech ter wel dat de gemeente haar 'betrokkenheid' met de bewo ners van de Oranjewijk duidelijk moet maken. „Kunnen we ze geen voorrang geven bij het ko pen van een huis in de Buiten hof of voor de appartementen naast de Muzenhof?' vroeg hij. „Om te verhuizen moet je je oude huis wel kunnen verko pen", signaleerde Molkenboer echter. De Oegstgeester prof. dr. C.F.P. Stutterheim is afgelopen week einde op 88-jarige leeftijd over leden. De Oegstgeestenaar was Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Dit belangrij ke 'lintje' kreeg hij in 1970. Stutterheim werd in 1956 be noemd tot hoogleraar in de Ne derlandse taal- en letterkunde. Ook was hij lid van de Konink lijke Nederlandse Academie voor Wetenschappen, alsmede van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal- en Letter kunde. Hij nam in '71 afscheid van de Leidse universiteit. LEIDERDORP Alleen het bovenste deel van de tekst op de reclame borden aan de Leiderdorpse Engelendaal is nog te lezen. Het groen heeft de borden die ter hoogte van het Rijnlands Instituut voor Onder nemersonderwijs (RIO) zijn opgesteld bijna geheel aan het oog onttrok ken. Volgens een woordvoerder van Mediamax, het bedrijf dat zorgt voor de reclame in de zogenaamde mupi's, is dit niet conform de afspraken. „De gemeente moet de borden vrij houden, paaronder valt ook het on derhoud van het groen. Wij worden ook door gemeenten op de vingers getikt als wij ons niet aan de afspraken houden." De gemeente Leiderdorp heeft vanmorgen direct de afdeling groen aan het werk gezet om te gaan maaien.foto ellen martens oegstgeest openbare ledenvergadering de achtergronden van de nieuwbouwplannen belichten. Als gast spreker is aanwezig de Leidse architect Peter van Siweten. Hij geeft een toelichting op de bouw plannen en varianten. Mevrouw J. van Raalte, raadslid van Groen Links gaat in op de financiële gevolgen van de bouwplannen. Zij stelt dat de grote investeringen die voor het raadhuis moeten worden gedaan, bezuinigingen nodig maken. Bovendien moet volgens Van Raalte worden gevreesd voor lasten verzwaringen voor de burgers. Is een nieuw Oegstgeester raadhuis nodig? Dat is de hamvraag tijdens een discussie die Groen Links wil voeren in De Roode l^eeuw aan de Dorpsstraat op dinsdag 2 juli, 20.00 uur. Nu de zich al jaren voortslepende discussie over de ambtelijke huisvesting in de fase besluit vorming lijkt te zijn terechtgekomen wil Groen Links van de bevolking weten of zij 'krom wenst te liggen voor het raadhuis?'. Fractievoorzitter G. van Eisen zal tijdens de 26 juni VOORSCHOTEN Een Pools kerkkoor geeft een concert in de hervormde Dorps kerk aan de Schoolstraat in Voor schoten. Het programma is sa mengesteld met muziek van de Byzantijnse liturgie en Poolse volksliedjes. Aanvang 20.00 uur De toegang is gratis, wel is er een collecte om de reis- en verblijfs kosten van het koor te dekken- .Het gaat om het Pools-Ortho- doxe Kerkkoor van het H.H. Cyril- lus en Methodius uit Wroclaw, •dat sinds 1973 bestaat en dat drie jaar geleden al eens m Was senaar optrad. 29 juni WARMOND Toneelvereniging St. Matthias uit Warmond voert zaterdag een to neelstuk op voor kinderen. Dat gebeurt 's middags om drie uur m het Trefpunt. Overigens zijn ouders ook welkom Voor infor matie kunnen ze bellen naar<» lefoonnummer 01711-11036 De Warmondse galerie Het Oude Raadhuis houdt van 29ju ni tot en met 25 juli een expdsr- tie van Sytske van Dijken-Post humus. Zij brengt weefwerk erf sieraden. In de tuin staan kera miek en witte beelden van Hennv Jansen. Voor informatie: Het Oude Raadhuis in de Dorpsstraat 36. telefoon 01711-11109 OEGSTGEEST - DE OEGST GEESTER VROUW M Floor- Kcrssenberg krijgt toch een in validenparkeerkaart. De Raad van State heeft de afwijzing van de gemeente Oegstgeest vernie tigd. De gemeente vond dat de vrouw niet voldeed MH1 00 HM dische richtlijnen. Ze kon meer dan honderd meter lopen en was niet blijvend invalide. De Raad van State echter heeft deze beslissing van de gemeen te vernietigd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17