Leiden Voorverkoop bij VW blijft chaos Commissariaat geeft omroep Rijnland sprankje hoop Service van VW door computer verbeterd BOUWPLANNEN? Leiden raakt opleiding voor logopedisten kwijt Kosten vuilverwerking blijven fors stijgen Dinsdag 25 juni 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOAAAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: PIET KOOREMAN 13 HET LUKT EEN WONDER dat, als je de dure onderzoeken naar de econo mische gesteldheid van de Leidse bin nenstad leest, er nog mensen komen winkelen. OMROEP RIJNLAND mag uit de opmerkingen van het Commissariaat van de Media een sprank je hoop putten NIEUWSLIJN Strijd om lokale zendmachtiging duurt voort Weinig deelname kankeronderzoek De Basisgezondheidsdienst Zuid-Holland noord (BaGD) gaat onderzoek doen naar redenen waarom vrouwen niet deelna men aan onderzoek naar Baarmoederhalskanker. Vorig jaar bleek dat slechts een kwart van de opgeroepen vrouwen wenste deel te nemen aan het onderzoek. Nog eens een kwart gaf een reden op om niet deel te nemen terwijl de rest niets van zich liet horen. 850 vrouwen in de regio is nu gevraagd hoe zij tegen dit onderzoek aankijken. Afhankelijk van de uitkom sten wil de BaGD actie gaan ondernemen om deelname te sti muleren. Reiniging dicht De dienst reiniging, havens en warenmarkten is donderdag 27 juni vanaf 14.30 uur gesloten voor het publiek. Dit in verband met een informatiebijeenkomst voor het personeel over de in voering van het gescheiden inzamelen van huisvuil, dat in het najaar begint. Aan 20.000 huishoudens in Leiden wordt in sep tember een speciale afvalbak verstrekt voor groente-, fruit- en tuinafval. Het is de bedoeling dat bewoners van flats en van woningen in de binnenstad volgend jaar een minicontainer krijgen voor dit afval. LEIDEN EMIEL FANGMANN Hugens meent dat ten onrechte de verwachting bij popliefheb bers bestaat dat een VW als Leiden over voldoende kaarten voor dergelijke mega-concerten beschikt. „Bij Rotterdamse Ahoy-concerten hebben wij vaak maar 75 kaarten. Bij con certen in de Kuip iets meer, zeg 150." Leiden is nog goed af ver geleken bij Katwijk en Noord- wijk, meent Hugens. „Die plaat sen hebben geen eigen kaarten, maar moeten zelf gaan bellen en dan maar hopen dat ze er door heen komen. Dan sta je vaak helemaal voor niets.". Hugens vindt een zogenaam de 'vliegende start' verkoop nog het beste. „Zoals bij Dire Straits. Wie straks de VW-Leiden belt krijgt geen menselijke stem meer te horen, maar wordt met een computer verbonden. Die moet de vraag naar informatie in goede banen gaan leiden. Er zijn op dit moment veel klach- ten over de telefonische bereik baarheid. De VW is vaak óf in gesprek óf de beller wordt ge vraagd even te wachten. Volgende maand begint de VW met de computerproef. De telefoon wordt gekoppeld aan een zogenaamde 'voice-respon- se-computer'. Na het draaien van een algemeen nummer moet men opnieuw een getal kiezen voor specifieke informa tie. Ook die informatie kan, door nogmaals uit een aantal mogelijkheden te kiezen, weer nader gespecificeerd worden. Om de echte informatrice te pakken te krijgen, blijft ook nog een nummer gereserveerd. VW-directeur C. Hugens hoopt op deze manier een bete re telefonische service te kun nen verlenen. „De computer moet waarschijnlijk wel elke dag opnieuw worden ingespro ken. Informatie verandert heel snel. Dat kost extra tijd, toch hopen we dat dit werkt." Vol gens Hugens wordt het geen 06- nummer. „Nee, de service kost niets extra. Alleen de PTT ver dient er aan. Maar we denken er wel over om misschien in de toekomst deze informatie aan een 06-nummer te koppelen." Werkt het allemaal niet, dan helpt misschien het advies van een Leids hoteleigenaar. "Ik belde een keer uit een cel uit het oosten van Nederland naar de VW-Leiden met slechts een gulden aan kleingeld. Dat is de echte oplossing als je de VW- informatrice aan de lijn krijgt. Zeggen dat je uit een cel belt en niet kan wachten." LEIDEN LOMAN LEEFMANS De kansen van Omroep Rijn land (OR) om alsnog dé zend vergunning voor Leiden te krij gen. lijken nog niet verkeken. Afgaande op vragen en opmer kingen van de leden van het Commissariaat voor de Media gisteren tijdens een hoorzitting, maakt Rijnland minstens zo'n goede kans als de door de ge meenteraad voorgedragen Leid se Overkoepelende Omroep (SOL). Om de kansen van Rijn land te vergroten trok Freewave, de derde hoofdrolspeler in deze Leidse omroepstrijd, zich offi ciéél en ten gunste van OR te rug als kandidaat voor de felbe geerde vergunning. De situatie in het Leidse ra diowereldje is zo gecompliceerd dat het Commissariaat er een heuse hoorzitting gistermiddag voor over had om meer duide lijkheid te verkrijgen. De drie Hilversumse commissarissen Moerer, Van de Sande en Heyne den Bak lieten gistermiddag duidelijk merken niet zo maar het advies van de Leidse ge meenteraad op te zullen volgen. Zo wilden ze tijdens de hoor zitting alles weten over de plot seling tot stand gekomen sa menwerking van Rijnland en Freewave. Mediawethouder J. Walenkamp kreeg lastige vra gen waarom de raad zijn stand punt niet had willen wijzigen toen de twee gingen samenwer ken: „Is de conclusie gerecht vaardigd dat de gemeenteraad niet meer wilde veranderen?" wilde Heyne de Bak weten. De geschiedenis van de Leidse kandidaten voor de zendver gunning laat zich kort beschrij ven als 'twee vechten om een been. de derde...'. Rijnland be schikt al jaren als enige over een machtiging. Die werd bestreden door de ex-piraat Freewave. Sa menwerking tussen die twee kwam niet van de grond. De Leidse politiek zelf maakte een nieuwe opening met een derde kandidaat-zendgemach tigde, de SOL. Deze overkoepe lende organisatiè wil zelf niet gaan uitzenden maar alle pro gramma's van de bestaande Leidse omroepen en initiatie ven keurig verdelen. De ge meenteraad schaarde zich una niem achter de SOL. Toen ble ken Freewave en Rijnland het toch eens te kunnen worden en ze zenden sinds 1 januari geza menlijk uit. Er gloorde gisteren hoop voor Rijnland toen Heyne den Bak aan het ex-WD raadslid en SOL-bestuurdster M. Wijnber gen vroeg of zij samen zou kun nen werken met Rijnland als die de vergunning zou krijgen. Voor Rijnland voorzitter J. van Leeu wen vormde deze bemoediging het startsein om een frontale aanval op de Leidse raad en Walenkamp, zijn voorganger bij OR, te openen. Van Leeuwen: „Dan blijf ik het nog vreemd vinden dat voor het doorgeven van een Turkse zender zo maar 70.000 wordt uitgetrokken terwijl een lokale omroep haar aanvraag van 25.000 gulden nooit heeft gekre gen", aldus Van Leeuwen, die het SOL-bestuur verweet slecht bereikbaar te zijn: „We zijn best tot compromissen bereid maar een nieuwe club die niet wil 'Ik wil er graag van af De VW kan niets doen om bij kaartverkoop chaotische toestanden te voorkomen, zoals onlangs op zaterdagoch tend bij de kaartverkoop voor de popgroep New Kids on the Block. Liefhebbers stonden in alle vroegte op, om uren voor niets in de rij te staan. „Het liefst zou ik van die hele kaartverkoop afwillen, maar dat doe je als VW ook niet. Het is jammer dat we juist met die kaartverkoop al tijd zo in het nieuws komen", verzuchtte VW-directeur C. Hugens op een ledenvergadering gisteravond. De radio maakt dan bekend dat de verkoop direct begint. Dat leidde niet tot chaos." Ook VW-voorzitter ir K. Post is weinig gelukkig met het sys teem, waarbij de kaartverkoop ver van te voren wordt aange kondigd. „Als bekend wordt dat er heel weinig kaarten zijn, neemt de chaos waarschijnlijk alleen maar toe. Hoe moet het dan? Ik weet het niet, ik zie de oplossing alleen in de toekomst, als iedereen vanuit zijn huis met een of ander computersys teem kan bestellen. Wij vinden als VW dergelijke kaartverko pen ook zeer storend voor onze buren aan het Stationsplein. Die hebben er nog het meeste last van." SSjtawgj De vestiging van de VW aan het Stationsplein. foto loek zuyderduin ACHTERGROND WIM WEGMAN REDACTEUR Onderzoekers verdienen goud aan de Leidse binnenstad OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDDEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk 5CHDCQ. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certiliciit. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekgken. We geven u graag udgebreid advies. KUNSTSTOF ONI OP TE BOUWEN. Wat hebben de wetenschappers de afgelo pen jaren zoal niet over de zaken in de bin nenstad vastgesteld? Ze zijn heel slecht be reikbaar met de auto, het aanbod is eenzij dig en de luxe (lees: kwaliteit) ontbreekt. Het winkelend publiek zoekt daarom in groten getale zijn heil elders. Ze laten het 'armoedige' winkelbestand hier voor wat het is en trekken naar Den Haag, Leids- chendam of zelfs Amsterdam, waar de kwa litatief 'hoogstaande' winkels volop aanwe- 'zigzijn. Kommer en kwel dus binnen de Leidse grachtengordel. En toch... Wie op zaterdag of donderdag avond door het binnenstad loopt, krijgt niet direct het idee met een kwijnend winkel centrum te doen. De straten zijn afgeladen, de winkels zijn vol en het aantal wegens ge brek aan klandizie opgeheven zaken lijkt al leszins mee te vallen. Je bent bijna blij dat een kwart van de Leidenaren en vijftig pro cent van de regio-bewoners geregeld elders winkelt, want waar zou je ze allemaal moe ten laten? De gemeente, de Kamer van Koophandel en de winkeliers zelf schakelen desondanks met de regelmaat van de klok weer een nieuw onderzoeksbureau in, dat enkele maanden later en vaak een ton of wat rij ker weer hetzelfde zorgelijke geluid laat horen: het gaat slecht met het winkelbe stand in de binnenstad en het is hoog tijd dat de gemeente ingrijpt. Mislukken Wat er echter precies moet gebeuren, blijft een beetje onduidelijk. Het bureau Van Heesewijk, dat vorige week het allerlaatste winkelonderzoek wereldkundig maakte, komt niet veel verder dan de aanbeveling dat gemeente, Kamer van Koophandel en ondernemersorganisaties naar maatregelen moeten zoeken om de bereikbaarheid te verbeteren. Samen zouden ze ook moeten proberen om meer kwaliteitswinkels naar Leiden te halen. Een oproep die al bij voorbaat tot misluk ken gedoemd lijkt te zijn. De belangen van de verschillende clubs liggen daarvoor nu eenmaal te ver uit elkaar. De gemeente streeft er bijvoorbeeld naar de auto zo veel mogelijk uit het centrum te weren, terwijl de winkeliers het liefste zien dat de Wanten en beter nog hun klanten de auto voor de deur kunnen parkeren. Overigens is het maar de vraag of er wel een oplossing voor de problemen is te vinden. Als we alle onderzoeken moeten geloven, is het bijna een wonder dat er nog iemand een winkel in de binnenstad wil bezoeken. Elk onderzoek heeft tot dusver aangetoond dat rond de binnenstad een schreeuwend tekort is aan parkeerplaatsen. De bouw van parkeergarages blijkt echter geen soelaas te bieden, concludeerde hetzelfde bureau Van Heesewijk ruim een jaar geleden al. De hui dige drie garages worden 'dramatisch' slecht bezocht. Een vierde garage zou de bezoekersaantallen alleen maar verder naar beneden halen. Kennelijk heeft het winke lend publiek er toch niet zo veel behoefte aan om de auto voor de deur te kunnen parkeren. Kwaliteitswinkels Maar wat dan te denken van het ook al zo vaak geconstateerde gebrek aan kwaliteits winkels. Het publiek is de snackbars, de boetiekjes en de dumpzaken een beetje beu en heeft klaarblijkelijk een enorme behoefte aan goede parfumzaken, dure modewinkels en luxe frutselshops. Dat zou ook een van de redenen zijn waarom de kapitaalkrachti ge Bollenstreekbewoners Leiden links laten liggen. beetje Maar doet deze stad het inderdaad wel zo slecht? Van Heesewijk trekt vergelijkingen met steden als Amersfoort en Den Bosch en constateert dat daar minimaal 60 procent van de regiobewoners naar de stad trekt. Leiden komt niet verder dan 50 procent. Het Winkt erg onrustbarend, totdat je be denkt dat Leiden midden in de Randstad ligt, met alle Hollandse 'metropolen' op hooguit een halfuurtje rijden afstand. Wie uit de Bollenstreek reist naar Leiden om te winkelen op een nep-P.C. Hooftstraat als de werkelijke P.C. Hoofstraat maar ietsje ver der weg is? Een stad als Den Bosch heeft het wat dat betreft een stuk makkelijker. Er is er ook wel zo'n groot gebrek aan kwali teitswinkels? Toegegeven, je struikelt er niet over, maar voor de liefhebber van de duur dere kleding en de prijzige parfum valt er in Leiden echt wel wat te halen. De keus zal ongetwijfeld groter kunnen, maar wie dwingt de luxe-winkelhouder een zaak te openen in een stad waar de vraag naar zijn artikelen kennelijk niet groot genoeg is? Trouwens, als die vraag er wel was, waren de dure winkels ongetwijfeld als paddestoe len in Leiden opgeschoten. Zaak van vraag en aanbod. Onzinnig En daarmee is meteen het grote gebrek, om niet te zeggen de onzinnigheid, van alle economische onderzoeken aangegeven. Het is makkelijk om vast te stellen dat er iets mankeert aan het Leidse winkelbe stand, maar wie of wat moet daar verbete ring in brengen als het publiek en de onder nemers zelf er niet veel voor voelen om de gaten te dichten? De gemeente en de winkeliersverenigingen kunnen hooguit alles op alles zetten om het ondernemers en klanten wat gemakkelijker te maken. City-management met een mooi woord. Maar over de vraag hoe ze dat het beste kunnen, wordt al tientallen jaren ge streden. zonder dat iemand ooit het verlos sende woord heeft kunnen spreken. Zo lang de onenigheid tussen gemeente en onder nemers voortduurt en zo lang gemeentebe stuurders het idee hebben dat ze de econo mie kunnen dwingen, zullen adviesbureaus nog flinke bedragen verdienen met vage onderzoekjes waarin alle 'problemen' nog eens worden herkauwd. praten, dat nodigt niet uit tot ten dat als Rijnland niet zo aan overleg." het bakkeleien was gebleven in Wijnbergen, wierp Van Leeu- het verleden, haar club wellicht wen op haar beurt voor de voe- overbodig was geweest. De drie commissarissen, die duidelijk schik hadden in hun 'middagje' Leiden, lieten weten binnen een maand met een de finitief oordeel te komen over wie in Sleutelstad de lokale zen der mag 'beheren'. Walenkamp liet na afloop weten dat hij uit de op- en aanmerkingen van de leden van het CvdM niet had af geleid dat hun voorkeur naar Rijnland uitging. Het zou hem toch wel verbazen als het advies van de raad ten voordele van de SOL niet zou worden gevolgd: „Niet dat Rijnland en Freewave slecht zijn maar de SOL heeft als beste aangevoeld wat er bij de gemeente leeft." J. Walenkamp, «foto jan holvast Volgens Ouwerkerk wordt ech ter gezocht naar de mogelijk heid om het vak logopedie toch in het eerste jaar te blijven ge ven. Na het basisjaar kunnen studenten die dat willen de op leiding voor logopedist verder volgen op een andere hoge school. Ouwerkerk verwacht niet dat docenten een andere baan moeten gaan zoeken door de uitspraak van de Raad van Sta te. „Maar de klap is wel hard aangekomen." zegt hij. Anderhalf jaar geleden leek het er nog op dat Leiden een opleiding voor logopedisten zou houden. De Raad van State schorste toen het besluit van de minister om de deze opleidin gen in Amsterdam en Leiden op te heffen, omdat een proce durefout was gemaakt. Deze voorstellen waren namelijk niet opgenomen in het Hoger On- derzoeks- en Onderwijs Plan (HOOP) van het ministerie. „De minister heeft toen op nieuw het besluit genomen en dat wel laten opnemen in het HOOP. Wij kunnen er nu echt niets meer tegen doen", aldus Ouwerkerk. De Leidse Hogeschool kan per 1 augustus volgend jaar geen stu denten logopedie meer aanne men. De Raad van State heeft bepaald dat de opleiding moet verdwijnen. Met de uitspraak is einde gekomen aan een ja renlang geschil tussen de school en het ministerie van onderwijs. Jaarlijks worden ongeveer 30 nieuwe logopedie-studenten aangenomen door de Leidse Hogeschool, die ook tal van an dere hogere beroepsopleidin gen verzorgt. Volgens T. Ouwer kerk, directeur van de instelling aan de Endegeesterwatering, heeft de beëindiging van de subsidie voor logopedie vooral 'inhoudelijk-kwalitatieve' gevol gen voor de school omdat de opleiding deel uitmaakt van een club andere opleidingen die met gezondheidszorg hebben te maken. Het eerste jaar volgen studenten van alle gezond heidszorg-opleidingen een aan tal basisvakken. Daardoor kun nen zij gemakkelijk van richting veranderen en bovendien maakt iedereen op deze manier kennis met verschillende aspec ten van de gezondheidszorg. Gemeenten: prijzen 'schandalig LEIDEN KAREL BERKHOUT De Gemeenschappelijke Vuil verwerking Leiden en omstre ken (Gevulei) overweegt de 9 aangesloten gemeenten waaronder Leiden nog dit jaar hogere tarieven te gaan be rekenen voor de afvoer van het huisvuil. De Leidse wethouder H. de la Mar (milieu), voorzitter van de Gevulei, voelt er niets voor om de hogere prijs meteen door te berekenen aan de inwo ners van Leiden. Waarschijnlijk gaan in Leiden de reinigings rechten pas begin volgend jaar omhoog. De Gevulei krijgt met ingang van 1 juli een hogere rekening van de Provinciale Afvalverwer king (Proav) voor het wegwer ken van het huisvuil uit de Ge- vulei-gemeenten. De gemeen ten vinden deze prijsstijging 'volstrekt onaanvaardbaar', bleek gisteren niet verras send bij de vergadering van het bestuur van de Gevulei. Het transport inbegrepen gaat de prijs omhoog van 280 naar 350 gulden per ton huisvuil. Om de burgers in de regio niet meteen voor de hogere kosten te laten opdraaien, wil de Gevulei pas met ingang van 1 januari 1992 (en niet per 1 ju li) een tariefsverhoging voor de aangesloten gemeenten. Het komende half jaar betaalt de Gevulei het verschil uit eigen zak, om precies te zijn uit de spaarpot waarmee in de toe komst de vuilverwerking Ken- nemerland wordt betaald. De gemeente Wassenaar is ech ter bang voor onbetaalde reke ningen in de toekomst en wil sneller een tariefsverhoging voor de aangesloten gemeen ten, bijvoorbeeld per 1 septem ber of 1 oktober. „Als we dan toch moeten betalen, laten wij het dan zo snel mogelijk doen en de kosten niet vooruitschui ven. Wij mogen straks niet onze burgers opzadelen met een in haalrace", zei C. Aptroot giste- Leiden en Oegstgeest voelen niet veel voor een snelle tariefs verhoging. Volgens de De la Mar is er geen sprake van voor uitschuiven en is er geld om te wachten met de tariefstijging. De Oegstgeester wethouder Ko- hlbeck weigert zich neer te leg gen bij de nogere prijzen: „Dat is capitulatie-politiek, daar ben ik nog niet aan toe." Net als Oegstgeest willen de Gevulei-gemeenten actie tegen de 'schandalige' vuilstortprij- zen, die hoogste in Nederland zijn. Vooral de weigering van het rijk om de 40 gulden btw voor de vuilverwerking kwijt te schelden, zit de regio-gemeen ten hoog. „Het schandalig dat het rijk zijn zakken zit te vullen ten koste van onze burgers," zei Wassenaarder Aptroot. Gesprekken met minister Al ders (milieu), 'forse delegaties' naar de Tweede Kamer-com missie milieu, een 'harde brier naar de Proav en druk op milieu-gedeputeerde Van der Vlist moeten de tarieven omlaag krijgen. „Laten wij ons vuil stor ten op het Binnenhof," stelde Aptroot schertsend als actie middel voor. DUIVENBERICHTEN De duiven van postduivenvereniging De Vriendenclub vlogen zondag vanuit Cha- teauroux en Roosendaal: Chateauroux 1 Comb. S&C Vinkensteijn, 2 L. Polane, 3 S. Klootwijk. 4 Bodi|n en Zn.. 5. C.A. van Dorp, 6 Comb. S&C Vinkenstei|n, 7 R.P.C. Heuzen. 8 R. Noordermeer. 9 Comb. AAH. 10 F Ladan Roosendaal: 1 Comb. v.d. Lee. 2.5.6 en 10 F. Ladan, 3 Th. Dongelmans. 4 R v.d. Dop. 5 en 6 F. Ladan. 7.8 en 9 W. v.d. Kooy.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13