Sport Piket als kampioen op weg naar wereldtop Van der Wilk laat Draulans fouten maken Nederlandse ruiters beleven hoogtijdagen Navratilova beschouwt zege als goed voorteken Maandag 24 juni 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN GUS VAN OOSTEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT JEROEN PIKET mag zich nog een jaar de tweede Nederlander op schaakge bied noemen. Bij afwezigheid van Jan Timman schreef hij het NK op zijn naam. NIEUWSLIJN Michael van den Berg verliest finale Michael van den Berg heeft het derde satellite toernooi van Ny- ieregyhaza (Hongarije) niet op zijn naam kunnen schrijven. In de finale verloof de Koudekerker van de talentvolle Tsjech Ard- nas: 2-6 6-4 4-6. Van den Berg had vorige week het tweede sa tellite toernooi in Agard gewonnen. Door zijn goede resultaten is de tennisser van Dekker Warmond als eerste geplaatst voor de Masters die vandaag in Budapest. Van den Berg (18 ATP punten) bekleedt nu de 543ste plaats op de wereldranglijst. Indien Van den Berg, in Hongarije gesteund door coach Berry Janse, in Budapest de halve finale bereikt be hoort hij tot de top-500. Vijf Nederlanders vandaag in actie Vijf Nederlanders komen vandaag op de eerste dag van Wim bledon in actie. Mark Koevermans speelt de tweede partij op baan zeven tegen de Amerikaan Washington. Twee banen ver der gaat Jan Siemerink ongeveer op hetzelfde tijdstip aan de slag tégen de Joegoslaaf Prpic. Op baan vijftien staat Brenda Schultz in de laatste partij van de dag tegen de Oostenrijkse Reinstadler. Op de laatste baan, t zeventien, wordt het onderonsje tussen Nicole Jager- Mirjam Oremans uitgevochten. In Aken heeft de aanstormende Nederlandse bondscoafch Hans Hom het succes van de Ameri kaanse meester George Morris nog niet kunnen overtreffen. De prestatie van Hom, die zijn paard Egano met zijn ruiter Jos Lansink in de loodzware Grand Prix als vierde zag eindigen, ver bleekte iets bij die van de ama zone Anne Kursinksi, die met Starman in oogverblindende - door Morris aangeleerde - stijl eerste werd. Daar stond tegen over dat Hom eerder als triom fator uit de landenwedstrijd was gestapt, waarop hij in Aken ook had gepiekt. Tussen Kursinksi en Lansink bevonden zich nog de Duitser Gundel, vorig jaar winnaar van Rotterdam, en de Brit John Whitaker, die met het meest verdienende springpaard aller tijden, Milton, tot zijn eigen ver bazing niet verder reikte dan de derde positie. De overwinning van Kursins- ki, door haar zelf gekwalificeerd als de mooiste ooit, betekende het zoveelste succes van George Morris. De trainer, geestelijk va der van de meeste Amerikaanse overwinningen waar dan ook, heeft de amazone al elf jaar in zijn rijschool. „Maar deze zege heeft voor mij vooral emotione le waarde", verklaarde Morris. 31 jaar geleden won hij name lijk zelf in Aken. De barrage, met zeven star ters, was in Aken adembene mend. Gundel leek met Life is Life een niet te overtreffen tijd te hebben neergezet. Zelfs Mil ton, 's werelds beste paard, be reden door John Whitaker, beet zich erop stuk, al was het ver schil een fractie van een secon de. Starman, de hengst van Duitse komaf die alleen al per dekking 6000 gulden verdient, schatte met Kursinski als enige de afstand tussen hindernis twee en drie goed in en won daar de beslissende tijd zonder in de fout te gaan. Lansink slaagde daarin niet. De Twentenaar, tweede mo menteel op de wereldranglijst, maakte op het traject waar Kur sinksi toesloeg zijn enige fout van de dag. „Ik wist niet precies hoe de situatie op te lossen. Verder was het toch moeilijk sneller te zijn dan Kursinski. Dat paard van haar floept als het ware over de hindemissen. Die Van mij springt hoger en is dus LEIDERDORP WALTHER JACOBS TENNISMEDEWERKER Op de open kampioenschappen van Leiderdorp heeft Rene van der Wilk zijn eerste toernooize ge van dit seizoen geboekt. Ge heel relaxed plaatste hij de bal len van hoek naar hoek, waar door hij in het gehele toernooi geen set heeft af hoeven staan. In de halve finale werd favoriet Thomas Koemans met 6-4 6-2 afgedroogd. In de finale kreeg de nonchalante speler van Casi no met Johan Draulans te ma ken, die in de halve finale knap van Maarten Veeger won (7-5 7- 6). Het leek erop of van der Wilk een trainingspotje stond te spe len. Zonder ook maar eenmaal in paniek te geraken speelde hij de Oegstgeestenaar van de baan. Hardhitter Draulans deed wat hij kon, speelde niet slecht (met name zijn backhand heeft een grote progressie doorge maakt), maar hij had geen ant woord op het slimme door dachte spel van Van der Wilk. „Het laatste wat je tegen Johan moet doen is doorslaan, dus speelde ik de ballen rustig heen en weer waardoor hij niet in zijn spel kwam en dus veel fou ten maakte: 6-3 6-1." Bij de vrouwen ging het de winnares heel wat minder ge makkelijk af. Nathalie van der Voort moest in haar halve finale tegen Saskia Paauw diep gaan om de overwinning op te eisen: 3-6 6-4 6-2. In de finale moest zij aantreden tegen Marieke Bethlehem die daar gekomen was door van Angelina Ram mers te winnen (6-3 4-2 wo.). „Ze was gewoon beter", vertel de Bethlehem na de partij. In haar eerste jaar als B-speelster was Van der Voort inderdaad nog een trede te hoog voor de verlegen Bethlehem: 6-2 6-1. .De leukste partij van de dag werd gespeeld tussen de duo's Herman van der Capellen/Jan Willem Lugthart en Freek Ta- nis/Ronald Eleveld. De eerstge- noemden wisten het na een boeiende wedstrijd in hun voor deel te beslissen: 6-4 2-6 6-2. In het mannenenkel B2 waren de verrassingen ook zaterdag niet van de lucht. Rico Fasel beleef de een goede week. Na Hartwijk werd ook Rogier van Duyn ver slagen: 7-5 3-6 6-1. In de finale stuitte hij op Perry Paauw, waarin hij wegens ziekte (een te hoog OH-gehalte) niet voor de volle honderd procent kon Marieke Bethlehem komt op B-i gaan. Unicummer Paauw straf te dit ogenblikkelijk af: 6-1 6-2. De finale bij de vrouwen in Cl werd een club-onderonsje voor De Merenwijk. Yvonne Schoordijk moest het na een opleving toch afleggen tegen de meer geroutineerde Pascal Jongmans; 6-4 6-7 6-0. De man nenenkel Cl werd een prooi voor de gedreven Munniker Alexander van den Berg. Eerst werd clubgenoot Tim Bavelaar aan de kant geschoven 6-1 6-2. Toen moest de perfect bewe gende van den Berg het in de eindstrijd opnemen tegen reu- zendoder Bart Blok (hij had in de halve Jeroen Westdijk versla- j nog iets tekort Nathalie van der Voort klopte haar gisteren in de fir gen met 6-4 6-3). In een goed gevecht waarin beide kempha nen tot op het bot gingen was het Van den Berg die het hoofd het koelst hield: 6-2 3-6 6-3. Over zijn kansen in het volgen de week te verspelen Districts- toemooi op Unicum zei hij: „Als ik net zo speel als deze week, dan moet ik op z'n minst een kwartfinale kunnen halen. Van de andere kant moet ik zeggen dat je het in zo'n sterk bezet toernooi heel moeilijk kunt in schatten. Er zijn dan altijd een stel outsiders waar je geen reke ning mee houdt, maar waar je wel degelijk van kan verliezen." In het mannenenkel C2 maakte Taco Stoppels zijn plaatsing waar door dit onder deel te winnen. De tweede ge plaatste Unicummer won het toernooi door in de finale Maar ten Buys te elimineren. De over gelukkige Stoppels vertelde:„De eerste set was voorbij voor ik er erg in had. Toen ben ik van tac tiek gewisseld waardoor ik mijn eigen spelletje ging spelen. Dit ging zo goed dat de tweede en derde set ook zo voorbij waren: 1-6 6-2 6-3." De Dl mannen beleefden dit weekeinde spannende tijden. De finale ging tussen Van der Voort en De Roo. Men dacht eerst te zijn aanbeland bij een Bondscoach Hom had meer zorgen. Hij heeft nog geen idee wie van het drietal Hendrix, Raymaker, Voom moet afvallen voor de Europese titelstrijd, waarvoor Lansink (Egano) en Tops (Top Gun) al zijn aange wezen. Naast Lansink kwam in de Grote Prijs van Aken alleen Raymakers, tegen de zin van Hom in, in actie. Hij hield met Ratina Z slechts twee paarden achter zich. De Nederlandse dressuur- equipe is zaterdag bij de lan denwedstrijd van het CHIO van Aken op de tweede plaats ge ëindigd. Alleen de onaantastba re ploeg van Duitsland was be ter: 4996 tegen 4555 punten. De equipe van bondscoach Henk van Bergen bestond uit Ellen Bontje (Olympic Larius), Anky van Grunsven (Olympic Bonfire), Tineke Bartels (Olympic Duphar's Courage) en Roswitha van de Velde (Lotus Chevalier). Het was de eerste keer dat drie Nederlandse mi ters in een landenwedstrijd ho ger dan 1500 punten scoorden. Zweden werd derde. Martina Navratilova is klaar voor Wimbledon. De 34-jarige speelster won zaterdag voor de tiende keer in haar loopbaan het toernooi van Eastbourne. In de eindstrijd versloeg ze Arantxa Sanchez-Vicario in iets meer dan een uur met 6-4 6-4. In Manchester maakte Goran Ivanisevic een einde aan perio de zonder succes door in de fi nale te winnen van de Ameri kaan Pete Sampras. Het ATP- toemooi in Genua leverde een verrassende zege op voor de Duitser Carl-Uwe Steeb. Hij won in twee sets van de Span jaard Jordi Arrese. De toernooizege van Navrati lova was de 156ste in haar carri ère, één minder dan het record van Chris Evert. Op Wimbledon kan ze bij een succesvolle ver dediging van haar titel Evert evenaren. Navratilova had een trage start op het gras van East bourne. Ze raakte met 1-4 ach ter voordat ze de precisie vond in haar volley's en passeersla- gen. Navratilova, die door het wegvallen van Seles als derde geplaatst is voor Wimbledon, kreeg de partij onder controle. Ze won vijf games op rij. San- chez-Vïcario liet zich evenwel niet ontmoedigen. In de tweede set verdedigde de kleine Spaan se zich dapper, maar niet vol doende. De winnares van de Open Franse kampioenschap pen in 1989 moest uiteindelijk buigen voor het tennismonu- ment. Navratilova zag de toernooi zege in Eastbourne als een goed voorteken. „Meestal als ik had gewonnen op Eastbourne, of de finale bereikt, zegevierde ik ook op Wimbledon", zei Navratilova na afloop. Zij is in het bezit van negen overwinningen op Wim bledon, een ongeëvenaard aan tal. De Joegoslaaf Goran Ivanise vic won het toernooi van Man chester. Hij versloeg Pete Sam pras in twee sets: 6-4 6-4. Met deze zege waarschuwde Ivani sevic zijn concurrenten voor Wimbledon. De Joegoslaaf, als tiende geplaatst voor het toer nooi in Londen, serveerde Sam pras in 44 minuten af en sloeg tien aces. In de eerste set verloor Ivani sevic slechts vier punten op zijn eigen service, drie door dubbele fouten. Evenals in de eerste set werd Sampras in het begin van de tweede door zijn tegenstan- ïpeld. „Ik ben tevreden. Mijn service was pri ma en ik miste geen enkele vol ley. Het enige dat me zorgen baart is het feit dat Sampras vo rig jaar in Manchester won en op Wimbledon in de eerste ron de werd uitgeschakeld. Ik hoop dat ik daarvan verschoond blijf', zei de Joegoslaaf die vorig jaar op Wimbledon tot de laatste vier doordrong. Monica Seles Monica Seles is op weg naar Vail, Colorado. De nummer een van de tenniswereld laat zich in het mondaine ski-oord onder zoeken door dokter Steadman. De nummer een van de wereld ranglijst heeft last van een knie blessure. Op aanraden van Mar- Martina Navratilova won zaterdag de Pilkington Glass Ladies Trophy in Eastbourne. Ze klopte Sanchez Vicario en schreef het toernooi voor de tiende maal op haar naam. foto a tina Navratilova gaat ze op be zoek bij Steadman, die Navrati lova in november aan beide knieën opereerde. Seles zorgde vrijdag voor op schudding door drie dagen voor het begin af te zeggen voor Wimbledon. Volgens hoofd- scheidsrechter Miffs zonder op gaaf van redenen. „Het was een compleet mysterie", verklaarde hij. „We hebben haar agent ver zocht om meer details, maar hij wist alleen dat het om een klei ne blessure ging." Dat was in strijd met de reali teit. De 17-jarige Seles ging tij dens een training in Joegoslavië door de knie. En kon daarna nauwelijks meer lopen. Jeroen Piket heeft met een score van acht uit elf zijn Ne derlands kampioenschap schaken geprolongeerd. Net als vorig jaar mag hij zich een jaar lang 'tweede van Neder land' noemen - achter Jan Timman. De 22-jarige groot meester uit Leiderdorp speelde bovendien zo overtui gend en vol zelfvertrouwen dat hij zich, in zijn vierde jaar als professional, waarschijnlijk binnen afzienbare tijd tot de wereldtop mag rekenen. Zijn Elo-rating is na dit toer nooi gestegen tot 2595, slechts vijf punten verwijderd van de magische 2600-grens die de toppers scheidt van de 'gewone' grootmeesters. Jeroen Piket prolongeerde gisteren zijn nationale titel schaken. EINDHOVEN REMMELTOTTEN SCHAAKMEDEWERKER In de elfde en laatste ronde moest Piket een half punt voor sprong verdedigen op zijn enig overgebleven concurrent John van der Wiel. Piket had lange tijd ook meer aandacht voor voor het bord van Van der Wiel dan voor zijn eigen stelling. Hij kon zich moeilijk concentreren en volgde, zelfs wanneer zijn ei gen klok liep, de verwikkelingen bij Van der Wiel nauwlettend. Van der Wiel bereikte tot Pi kets genoegen weinig tegen het Schots van Friso Nijboer. Na 19 zetten berustte de vermoeide Van der Wiel in remise en legde hij zich neer bij een tweede plaats. Piket leek toen zeker van zijn titel en bood eveneens een puntendeling aan. Zijn tegen stander, Manuel Bosboom, speelt echter een compromis loos schaak. Met een speculatief en interessant kwaliteitsoffer onderwierp Bosboom de nieu we kampioen vier uur lang aan een laatste test. Hij weigerde het aanbod en speelde op winst. Piket raakte licht geërgerd dat Bosboom de gelijkwaardigheid van de stelling niet wilde inzien. Hij gaf de kwaliteit en een pion terug en hield het eindspèl bin nen de remisegrenzen. Pas vlak voor de tijdcontrole kon Piket zich van zijn laatste karwei af- rhaken. Na een zetherhaling, die Bosboom in tijdnood niet durfde te vermijden, kon Piket remise claimen. De verbazing over het afgesla gen remise-aanbod toonde hoe veel vertrouwen Piket dit toer nooi in zijn eigen spel had. De Leiderdorper had al een uitste kend jaar achter de rug en zich daarnaast goed voorbereid op het kampioenschap. Zo had hij de openingen die in eerste vier ronden op het bord kwamen, thuis al uitgebreid bestudeerd. Piket won zes keer, speelde vier maal remise en verloor al leen van de debuterende Loek van Wely, die een venijnige zet in de stelling had gevlochten. „Dat was de enige keer dat ik in problemen ben geweest", zo gaf Piket toe: „Maar de ronde daar op won ik eenvoudig van Gert Pieterse en kwam alles weer in orde. Ik ben tevreden over mijn spel, mijn vorm en merk dat ik het spel steeds beter ga begrij pen." De beslissende partij van het kampioenschap was de onder linge strijd tussen Van der Wiel en Piket. De Leiderdorper durf de het aan een zeldzame variant van het licht dubieuze Scan dinavisch op het bord te tove ren en zag zijn moed beloond toen Van der Wiel in een toren eindspel de draad kwijtraakte. Van der Wiel verspeelde slechts de beheersing over één enkel veld, maar werd van het bord geschoven na een loepzuivere technische prestatie van Piket. Ondanks het missen van de titel, bleek ook John van der Wiel gelukkig met zijn score van 7,5 punten, die hem tenminste weer wat Elo-punten oplevert. Wel lijkt de Leidenaar Van der Wiel, die al weer een jaar in Ber-' gen op Zoom woont, de strijd om de tweede plaats in Neder land definitief aan Piket af te moeten staan. „Ach, een half punt verschil in een toernooi zegt niet zoveel", zo relativeer de Van der Wiel de eindstand. Minder prettig voelde Rini Kuijf zich. Hij speelde zelden zo slecht en sprokkelde een scha mele 3,5 punt bij elkaar. Alleen de winst op IGM Van der Ster ren sprak tot de verbeelding. Op onnozele wijze gaf Kuijf ook zijn laatste partij tegen Gert Jan de Boer uit handen. Van te voren had Kuijf, kampioen in 1989, zich al verdacht uitgelaten over het toernooi dat in de catacom ben van het PSV-stadion werd gespeeld. „Eindhoven? Daar woont een hoop halve garen, een gevaarlijk stadje", aldus Kuijf. Achter Piket en Van der Wiel en de als derde geëindigde Van der Sterren, plaatsten johan van Mil en de 18-jarige Loek van Wely zich voor de volgende ti telstrijd. Deze week vervolgt Pi ket in een sterk toernooi in Hamburg zijn jacht op de Elo- punten. Daardoor maakt hij het aanstaand weekeinde geen deel uit van het Europacup-team van landskampioen Rotterdam in hun thuiswedstrijd tegen Lyon. Daar zullen Van der Wiel en Kuijf wel aantreden. FOTO LOEK ZUYDERDUIN, honkbalmatch (beiden waren getooid met een baseball cap). Door hun haardracht waren zij genoodzaakt een petje te dra gen. De finale was er niet min-' der aantrekkelijk door. Het werd een nipte overwinning voor Ti- mo van der Voort: 6-4 4-6 7-5. De vrouwen deden het wat sneller. De finale eindigde in een confrontatie tussen de dis trictskampioen tot en met 12 Carmen Delsasso, en de in het zelfde toernooi finaliste tot en met 14 Maaike Zonderop. Ge heel tegen de verwachting in was het de 'muur' Delsasso die won, met de alleszeggende cij fers 6-3 6-1. Atleten op C-niveau De Nederlandse atleten zijn er niet in geslaagd het laagste ni veau van de Europese atletiek te ontstijgen. Tijdens de tweejaar lijkse ontmoeting om de Europa Cup was Nederland niet sterk genoeg voor promotie naar de middenmoot. In 1993 zijn de Nederlandse mannen opnieuw gedoemd op C-niveau te acte ren. Achter Noorwegen en Por tugal eindigde Nederland als derde. De Noorse vrouwen pro moveerden eveneens. De belangstelling voor Eu ropese bekerwedstrijd is gering. Twee dagen voor de Adriaan Paulen Memorial werd de ont moeting in Viseu slechts als een hinderlijke verplichting gezien. In de Portugese broeihitte wa ren aanvallen op limieten voor de wereldtitelstrijd in Tokyo a) bij voorbaat kansarm. Met na me op de langere loopnummers waren de prestaties daardoor onder de maat. Frans Maas vormde een uit zondering. De in Zeeland wo nende Brabander tekende voor een Nederlandse overwinning. Met een vertesprong 7,93 meter voldeed Maas aan de voor- om het wereldkampioenschap. Ook Paul Lucassen kwam tot een zege. De 15,84 meter van de hinkstapspringer was niet meer dan zes centimeter verwijderd van zijn beste prestatie. Lucas sen pleegt juist tijdens dergelij ke wedstrijden tot zijn beste verrichtingen te komen. Bij twee eerste plaatsen bleef het. Opvallend Naast de zege van de vroegere Europese indoorkampioen Maas en Lucassen was de hor densprint van Ruud van Maurik opvallend. Van Maurik bleef vijf-honderdste onder het natio nale record van Ysbrand Visser (13,96 in 1989). De prestatie van Van Maurik zal niet als record worden erkend, omdat de hor denlopers werden gesteund door een rugwind van 2,6 meter per seconde: zestig centimeter meer dan is toegestaan. Insiders twijfelden echter of de windme ter het juiste voordeel aangaf. De Nederlandse vrouwen at- letiekploeg is gisteren in het Olympisch stadion van Barcelo na een stapje gedaald op de Eu ropese atletieldadder. In de B-fi- nale van de strijd om de Eu ropese beker eindigde Neder^ land als achtste en laatste met 57 punten. Twee jaar geleden promoveerde Oranje in Dublin naar de B-groep. Met Neder land degradeerde Zweden dat als zevende eindigde met 58 punten. Italië (93) en Finland (89) promoveren als de num mers een en twee naar de A- groep.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15