Sport SVV kiest voor Dordrecht Mol pakt punten voor Swift/Casba Bouwmans manifesteert zich nu ook als tijdrijder Van Dijk knapt af op traag Feyenoord Japanse auto na 24 uur de snelste in Le Mans Maandag 24 juni 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: NIEUWSLIJN Bröndby legt beslag op vijfde titel DEN HAAG Bröndby, dat als eerste Deense club vorig sei zoen de halve finales van een toernooi om de Europese bekers (UEFA-beker) bereikte, is voor de vijfde keer in zijn bestaan na tionaal kampioen geworden. Op de laatste speeldag eindigde de uitwedstrijd tegen Lyngby in een gelijkspel (1-1) en daar mee behield Bröndby zijn voorsprong van twee punten op zijn grootste concurrent. Werder houdt Köln uit Europa Cup BERLIJN Na twee keer op rij te hebben verloren, had de der de bekerfinale een gelukkig en trillend slot voor Werder Bremen. Twee uur voetbal en tien strafschoppen waren nodig om het elftal van Otto Rehagel als winnaar uit de Duitse beker finale tegen FC Köln tevoorschijn te laten komen. Bij 1-1 moest de beslissing van de witte stip vallen. Werder was de gelukkig ste in de roulette. De Pool Rudy schoot de eerste strafschop voor Köln naast en de de laatste weken verguisde doelman van Werder Oliver Reck stopte de zwak ingeschoten bal van Litt- barski. Kostbare missers, want Köln moet het volgend seizoen zonder Europees voetbal doen. De vijfvoudige bekerwinnaar moet nu anderen bronnen van inkomsten zoeken om zijn dure huis houdboekje sluitend te krijgen. Venables kan uit de voeten bij Spurs LONDEN Manager Terry Venables heeft het marathonge vecht om de macht over Tottenham Hotspur gewonnen. De Londense club verklaarde zaterdag het bod van Venables en zijn zakelijke partner Sugar te accepteren. „Het is een lange weg geweest", zei Venables op de persconferentie, „maar uit eindelijk zijn we er in geslaagd de juiste combinatie te vinden. Ik ben altijd op zoek geweest naar de mogelijkheid bij Totten- ham te blijven en er een daadkrachtige rol te spelen in de toe komst." Heimwee wordt Aldridge te gortig LONDEN John Aldridge keert terug in het Engelse voetbal. Hij tekende een contract bij Tranmere Rovers, dat naar de tweede divisie promoveerde. De afgelopen twee jaar was Al dridge werkzaam bij Real Sociedad in Spanje. Daarvoor liep hij in de spits bij Liverpool. De transfersom bedroeg 800.000 gul den. De 32-jarige Ierse international verlaat Spanje, omdat zijn vrouw heimwee had. Junioren AZC kloppen De Zijl/LGB LEIDEN/BARENDRECHT AZC heeft het vijftiende André de Haas waterpolotoernooi voor jeugdteams gewonnen. De Alp- henaren versloegen het organiserende De Zijl in de finale met 5-7. De pupillen van LZ 1886 wonnen in Barendrecht het offi cieuze kampioenschap van Nederland. De ploeg van Marcel van Giezen bleef ongeslagen. De Zijl plaatste zich voor de kruisfinales door ruime zeges op Rapido en Alliance en een gelijkspel tegen AZC. In de andere poule waren LZ en een Nederlands team van spelers afkomstig uit niet deelnemende ploegen de sterksten. De pupillen van LZ 1886 werden in Barendrecht officieus kam pioen van Nederland. Het organiserende ZPB had alle kring kampioenen uitgenodigd en had zo de sterkste teams samen gebracht. Dick Advocaat blijft bij Oranje ROTTERDAM Dick Advocaat, die bij SW nog drie seizoenen onder contract stond, wordt trainer van de fusieclub. Hij heeft inmiddels ook de verzekering gekregen dat hij tot na het EK in Zweden assistent van Rinus Michels bij het Nederlands elftal mag blijven. WIM VAN DUIVENBODE MEDEWERKER De wielerploeg van Swift/Casba heeft zich in de Omloop van de Zuidwesthoek (gewonnen door Jans Koerts) wat meer afgewend van de gevaarlijke zone in de topcompetitie van de KNWU. Peter Mol deed gisteren met een 22ste plaats goede zaken voor zijn club en pakte op de eindstreep elf belangrijke pun- Toen de jury na lang puzzelen uiteindelijk met de juiste uitslag kwam, bleek de Leidse club, on danks het zakken van een plaats, goede zaken te hebben gedaan. In het dagklassement kwam Swift op de dertiende plaats en bleven Pijnenburg, Schijndel, Hoekse Renners, Tijs Shop en 't Luchtschip puntloos. Ook Westland Wil Voooruit, Het Zuiden en CC' 75 eindigden on derin. Met een beetje meer geluk had de nog onervaren ploeg bij de beste tien kunnen komen. Maar ook deze dag waren de blauwwitten niet erg gelukkig. In de eerste beste valpartij raak te invaller-ploegleider Wim van Duivenbode al twee renners (Erik van Nieuwkerk en Robin van Kessel) kwijt. Vital Timmer mans reed voor de vierde ach tereenvolgende keer in een klas sieker lek en Jan-Hendrik Lager- weij brak zijn stuur. Timmer mans kon met behulp van de volgwagens terugkomen in het peloton en ging toen zo hard door dat hij mede op kop kwam. Maar de Brabander had te veel met zijn krachten ge smeten en kwam met Fern and Warmerdam (Koudekerk) in de derde groep terecht. Op de Oes- terdam was een sterke kop groep onstaan waarin Mol en Pascal Vergeer (Warmond) ver- Vormgeving RON VAN HAASTREGT <j SWIFT/CASBA SPROK KELDE in de omloop van de Zuidwesthoek weer enkele punten bij elkaar in de topcompetitie. De beoogde voorzitter van SW/ Dordrecht '90 Kees den Braven heft het glas op zijn nieuwe vereniging. Naast hem zijn rechterhand John van Dijk. FOTO ANP SW blijft bestaan, maar de Kuip was een ommetje verge leken bij de reis die de Schiedamse supporters er straks voor moeten ondernemen. SW/Dordrecht '90, zoals de nieuw gevormde fusieclub heet, gaat zijn thuiswedstrij den aan de Dordtse Krommedijk spelen. Komend sei zoen gebeurt dat in elk geval nog in de eredivisie, want SW stelde die positie zaterdag veilig door NAC op 1-1 te houden. In Breda was het eerder 4-1 geworden voor de ploeg van Dick Advocaat. binatie, maar wil de uitgewerkte plannen eerst op papier zien al vorens een definitief oordeel te vellen. SW/Dordrecht'90 zal zo spoedig mogelijk een licentie- aanvraag moeten indienen en daarbij, net als elke andere be taald voetbal-organisatie, moe ten aantonen dat het over een volwaardige spelersgroep be schikt, dat de financiële huis houding in orde is en dat de ac commodatie aan de eisen van (vooral) veiligheid voldoet. Dat laatste maakte SW's vertrek van Harga noodzakelijk. Een licentie Schiedammers bij voorbaat ge weigerd. Ook het complex aan de Krommedijk voldoet op dit mo ment niet aan alle eisen, maar is met enkele geringe aanpassin gen geschikt te maken voor ere divisievoetbal. Burgemeester en politie van Dordrecht hebben inmiddels ingestemd met de komst van een eredivisieclub. De belangrijkste consequen ties van het samengaan van SW en Dordrecht '90 op een rijtje: De trainer gaat in principe mee naar Dordrecht en ook het gros van de spelers maakt, als het aan voorzitter-eigenaar John van Dijk ligt, de overstap van Harga naar de Krommedijk. Maar voor het overige zullen rechtgeaarde SW ers weinig meer van hun club herkennen. Op de shirts komt een andere naam te staan (die van het be drijf van Dordrecht '90-voorzit- ter Kees den Braven) en zelfs de roodgroene kleuren dreigen te verdwijnen. Van Dijk en Den Braven wekten zaterdag niet de indruk daar lang over te hebben nagedacht, kwamen al improvi serend tot de vaststelling dat het groen en wit van Dordrecht kon worden gehandhaafd om dat de clubs die kleuren toch gemeen hadden en wilden dan wel de toezegging doen, dat ze zouden „kijken of er niet een rood streepje aan kon worden toegevoegd." Het sectiebestuur betaald voetbal heeft vooralsnog geen bezwaar tegen de nieuwe com- de Stichting Betaald Voetbal SW blijft bestaan, de Stichting Dordrecht '90 verdwijnt. Als oprichtingsdatum van SW/Dordrecht '90 wordt 1 juli 1991 aangehouden. De club neemt in de eredivisie de plaats in van SW en speelt haar thuiswedstrijden op zater dagavond aan de Krommedijk in Dordrecht. Voorzitter wordt Kees de Bra ven (thans Dordrecht '90), SWs John van Dijk neemt het vice-voorzitterschap op zich. Den Braven gaat als hoofdsponsor optreden, Van Dijk wordt co-sponsor. Trainer wordt Dick Advocaat (nu SW), collega Hans Verel van NAC gaat zich met het management bezighouden. Alle contractspelers gaan in principe mee naar de nieuwe combinatie. SW had er dit sei zoen 20 (onder wie een groot aantal met langlopende verbin tenissen), Dordrecht' 90 had er 22. Een enkeling stopt met be taald voetbal, anderen - vooral SWers - zeiden zaterdag de verhuizing naar Dordrecht ab soluut niet te zien zitten. Van Dijk beweerde zaterdag „de jongens het mes niet op de keel te zullen zetten." Nochtans zul len flink wat spelers „elders worden geplaatst." De beoogde vice-voorzitter voegde eraan toe dat „bepaalde jongens onder geen beding weg mogen." SW'er Marcel van der Net, een Dordtenaar toevallig, ver trekt naar FC Utrecht. Hij te kende voor twee jaar. De trans fer levert eigenaar John van Dijk 500.000 gulden op, oftewel een winst van vier ton. Van Dijk (lees: zijn bedrijf) be houdt de transferrechten op de ingebrachte spelers van SW. Voor Den Braven geldt hetzelf de ten aanzien van de spelers van Dordrecht '90. Of de op brengst in hun eigen zak of be drijf verdwijnt, danwel wordt geïnvesteerd in nieuwe spelers, lieten beiden in het midden. Van Dijk: „Ik hoef mijn geld niet zo nodig terug. Zolang de te genwaarde maar op het veld staat." Landelijke jeugd en tweede elftal worden in hoofdzaak ge- recruteerd uit de Dordrecht '90- gelederen. Er is niet overwogen die teams in Schiedam hun competitiewedstrijden te laten spelen. De fusieclub gaat werken met een budget van om en nabij de 3,5 miljoen, een half miljoen minder dan waar SW dit sei zoen over kon beschikken. „Maar de huur van het stadion valt weg en vermoedelijk ook het salaris van Wim Jansen", al dus Van Dijk. Diens automobielbedrijf blijft de amateurs van SW sponsoren en ziet, onder bepaalde voor waarden, af van een vordering van 450.000 gulden op die vier deklasser. De leden van SW moeten dan wél instemmen met de loskoppeling van de be taald voetbal-tak. ROTTERDAM «GPD Voor Wim Jansen vindt John van Dijk het nog het ergste, dat van een fusie tussen Feyenoord en SW uiteindelijk niets terecht is gekomen. Het was de door de stadionclub te hulp geroepen technisch directeur van de Schiedammers, die eind april voor het eerst een visje uitgooi de bij zijn baas. „Hij had gehoopt dat door mijn komst naar de Kuip en de verkoop van een stel SWers geld zou vrijkomen voor een of twee nieuwe spelers, maar dat feest gaat nu niet door. Dat is een enorme tegenvaller voor hem en daarom had ik er erg veel problemen mee om hem dat vrijdag te gaan vertellen." Jansen, die begin maart van John van Dijk toestemming kreeg om Feyenoord uit de nes ten te helpen („waarschijnlijk één van mijn slechtere beslis singen voor SW') - heeft zijn contract met SW nog niet op gezegd, maar Van Dijk lijkt niet van plan zijn 'gabber' daaraan te houden. „In feite", zegt hij, „zouden ze hem moeten vrijkopen. Maar Wims hart ligt bij Feyenoord. Ik ga het hem niet moeilijk maken. Want anders wordt hij de dupe, en hij heeft het al moeilijk ge noeg." De autohandelaar trok huiselijk zijn jasje uit, zaterdag bij het begin van de persconfe rentie in de Marathonzaal van het Feyenoord-stadion, maar desondanks zweette hij peen tjes. Terwijl vriend en fusiepart ner Kees den Braven zich vanuit Dordrecht naar de Kuip spoed de om daar als voorzitter van de nieuwe combinatie SW/Dordrecht '90 te worden voorgesteld, zette John van Dijk omstandig uiteen waarom, vol gens hem, de onderhandelin gen met Feyenoord en hoofdsponsor HCS op niets wa ren uitgelopen. „Ik verwijt Feyenoord niets", zei hij, „aan de club heeft het niet gelegen. Maar de belangen van HCS waren gewoon te groot en wogen kennelijk zwaarder dan die van Feyenoord." Op 27 april, vertelde Van Dijk, hadden de eerste besprekingen plaats ten kantore van HCS in Den Bosch en vrij snel daarna al wa ren partijen het in grote lijnen met elkaar eens. „Op 1 mei heb ik een brief geschreven, waarin staat dat het geld, dat vrij zou komen door de verkoop van spelers, zou moeten worden herinvesteerd in spelers. Ik zou bovendien voor een half mil joen garant staan bij een exploi tatietekort Half mei hoorde ik dat het akkoord was. Op 7 juni hebben Amandus Lundqvist en ik een intentieverklaring opge steld, waarin die dingen waren opgenomen en die is vervolgens doorgebeld naar de KNVB." LE MANS Voor het eerst sinds 1923 heeft een equipe in een Japanse auto de 24 uur van Le Mans gewonnen. Het team met Vol- ker Weidler, Johnny Herbert en Bertrand Gachot zorgde gistermiddag om 16 uur na 363 ronden en bijna 5000 kilo meter in een Mazda voor de primeur op het Franse auto circuit in de Sarthe. Met een achterstand van twee ronden finishten Jones, Boesel en Ferte in een Jaguar voor 250.000 toeschouwers op de tweede plaats. Een andere Jaguar nam de derde plaats voor zijn rekening. Titelverde diger Mercedes viel drie uur voor het einde in leidende po sitie met een defect aan het koelsysteem uit. Van de acht tien gestarte auto's bereikten slechts acht de eindstreep. Voor Peugeot draaide de thuiswedstrijd uit op een de bacle. Beide auto's moesten na zes uur definitief in de pit- box worden geparkeerd, op een moment dat Keke Rosberg het veld aanvoerde. Het uitval len van een van de twee auto's ging gepaard met een steek vlam. Tijdens het tanken kwam een druppel brandstof op de motor terecht. Jean- Pierre Jabouille kon zich ter nauwernood redden. De voor malige formule 1-coureur sprong bijtijds weg. De auto was niet meer aan de praat te krijgen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. tegenwoordigd waren. Maar in de straten van Tholen reden de 'grote iongens' het gat van 40 seconden weer dicht. Inmiddels had Frank van Veenendaal (Sas- senheim) zijn heil in één van de volgwagens gezocht. Twintig kilometer voor de fi nish viel de definitieve slag, met voor Swift/Casba een gunstige ontwikkeling omdat bij de vijf tien renners alleen een renner van het laaggeplaatste Water land zat. Ondanks tegenstribbe len van Anton Tak en Jos Bol legde Jans Koerts voor de twee de maal dit weekeinde het pelo ton zijn wil op. Zaterdag had de warme bakker uit Eefde ook de Omloop van Kamerik gewon nen. Vergeer, die met genoegen zijn ploegmakkers Koerts en Engels één en twee zag worden, werd als 25ste geklasseerd. In de Omloop van de Krim- pemerwaard reed de Alphense junior Martijn Noordermeer een uitstekende wedstrijd. Na dat hij vorige week al met de beste meeging in de Water schapsronde, pakte hij nu een eervolle zevende plaats in de Krimpernerwaard. In de criteriums blijven de re giorenners succesvol. Peter Mol werd zaterdag tweede in Waar de en Erik Bos finishste als der de in Sliedrecht, waar hij weer Rob Sienders en Axel Hermans voor zich moest dulden. André Möhlmann was succesvol met een tweede plaats in Vught. Za terdag was hij al tiende gewor den in Nieuwdorp. Prof Martin Schalkers werd vijftiende in een massasprint in het Belgische Liedekerke. In de Ronde van Nieuw Vennep reden Leon Re kelhof (10), Femand Warmer dam (20) en de B-amateurs Ton van Eijk (4), Jan Zwaan (8) en Ariën Kruse (10) zich in de prij- ALTDORF ANP/AFP Luc Leblanc benutte gisteren de laatste berg om in de Midi Libre een dagsucces te boeken. Eddy Bouwmans ontpopt zich steeds meer als de klassementsrenner waar Peter Post dringend be hoefte aan heeft. De jonge Brabander nestelde zich gisteren in de Ronde van Zwitserland hoog in het klassement door als derde te eindigen in de klimtijdrit achter de Schotse winnaar Robert Mil lar en de langzaam in vorm komende Amerikaan Andrew Hampsten. De Belg Luc Roosen behield de leiderstrui. Bouwmans reed vorig jaar in zijn eerste Zwit serse ronde naar de zevende plaats in het eind klassement. De coureur uit Aarle-Rixtel geldt als een belofte voor de bergen. Tijdritten noemt hij zijn zwakste punt. Dit jaar blijkt hij ook in die dis cipline vooruitgang te hebben geboekt. In de Dauphiné Libéré was hij in de afsluitende chro- norit zesde, in Zwitserland trok hij de stijgende lijn door met de derde plaats in de 22 kilometer naar het op 1948 meter gelegen hoogste punt van de Klausen Pass. Post zou de Brabander graag opnemen in zijn Tour-ploeg. De Amstelvener, wijzer geworden door het verleden, laat de tweede-jaars professio nal voorlopig nog met rust: Bouwmans voelt zelf ook nog niets voor de uitputtende ronde. Bouw mans is in Zwitserland kansloos voor de eindze ge, door de barre tweede etappe waarin hij ruim elf minuten op Luc Roosen verspeelde. Dat deed in die rit ook Andrew Hampsten. De Amerikaan won in 1986 en 1987 de Tour de Suis se. Na zijn Giro-zege in 1988 voorspelde iedereen de Amerikaan een grote toekomst. Hampsten kon de verwachtingen echter niet inlossen. In Zwit serland meldde hij zich voor het eerst sinds lange tijd weer voor in het peloton. Zaterdag maakte hij in de zware bergrit over de Lukanier en de Oberalp ruim zes minuten van zijn achterstand op Roosen goed. In de tijdrit haalde de 29-jarige Amerikaan er zondag nog eens ruim twee minu ten af. De Belg eindigde als elfde, zijn voorsprong op nummer twee Richard slonk tot 33 seconden. In de tijdrit moest Hampsten aleen de Schot Robert Millar met 37 seconden laten voorgaan. Achter Millar, Hampsten en Bouwmans eindigde Erik Breukink. Hampsten verkleinde zijn achter stand op Roosen in het algemeen klassement tot 2.33. Met vandaag de laatste echte bergrit heeft de Amerikaan nog een minimieme kans op de eindzege. Drie Nederlanders verlieten in het weekeinde de ronde. Marco van der Hulst kwam zaterdag niet meer aan de start. Jean Paul van Poppel en Adrie Kools hielden het zaterdag in de bergen snel voor gezien. Gilbert Duclos-Lasalle kwam naar de Midi Libre om zich rustig voor te bereiden op de Tour. Na vijf etappes voerde de 37-jarige Fransman tot zijn eigen verrassing het klassement van de etappe koers aan. De routinier verdedigt vandaag in de afsluitende tijdrit over 24,5 kilometer een voor sprong van twee minuten en vier seconden op zijn landgenood Martial Gayant. Duclos-Lassalle stond vooraf niet op de deelne merslijst van de Midi Libre. De Fransman offerde zich in de Giro volledig op voor LeMond, Boyer en Cassado. Daarna wilde hij even bijkomen, om uitgerust naar de Tour te gaan. Een telefoontje van ploegleider Legeay om alsnog de Midi Libre te rijden vond gehoor. „LeMond wil alleen de sterkste ploeggenoten naar de Ronde van Frankrijk meenemen", ver klaarde hij gisteren na zijn tweede plaats in de bergrit van La Grand Come naar Marvejols. Zaterdag behoefde Duclos-Lassalle zich weinig druk te maken om zijn leiderstrui. De 32-jarige oud-kampioen van Italië Bruno Leali ontsnapte na 72 kilometer en had bijna honderd kilometer verder in La Grand Combe 52 seconden voor sprong op de Fransman Jalabert en 55 tellen op Leblanc. Een dag later, met zes beklimmingen, moest de leidende Fransman waakzamer zijn. Pascal Si mon, Henri Abadie en Maarten Ducrot waren de eerste aanvallers. Ducrot viel als eerste weg, maar kon daar niets aan doen. De TVM-coureur werd aangereden door een volgwagen. De twee leiders kregen later gezelschap van Leblanc. Op de laatste col ging Leblanc alleen door. Aba- bie en Simon werden teruggepakt door een ja gende groep, die onder andere bestond uit Du clos-Lassalle, Theunisse, Mottot, Bruyneel en Gayant. Leblanc hield ruim anderhavle minuut voorsprong op de als tweede finishende Duclos- Lassale, Gert-Jan Theunisse handhaafde zich met de zevende plaats voorin.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14