Buitenland Servië dreigt Kroatië met oorlog 'am* Racistische taal Chirac Bush prijst Jeltsin, maar looft Gorbatsjov 'Rao is erg intelligent, maar ook een weifelaar' A ?- trj1. Amerikanen blijven langer in noord-Irak JWJdag 21 juni 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEAAANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Moord op straatkinderen toegegeven Een Braziliaanse politie-officier heeft voor het eerst in het open baar toegegeven dat politiemannen zijn betrokken bij het syste matisch uitroeien van straatkinderen in het land. De getuigenis van de officier volgt onder meer op de moord van vijf dakloze straatzwervertjes in het centrum van Rio de Janeiro verleden week. De kinderen hadden deelgenomen aan een televisiedocu mentaire van de Nederlandse straatjeugdwerker Nanco van Buuren, die in Nederland heel wat stof deed opwaaien. Omstreden wet Walesa door senaat De Poolse president Lech Walesa is er gisteren in geslaagd zijn versie van een omstreden kieswet door de senaat te loodsen. Hoe het voorstel in de Sejm, de Poolse Tweede Kamer, zal wor den ontvangen is nog onduidelijk. De Sejm, die zich vandaag over Walesa's voorstel moet uitspreken, heeft twee afwijkende versies van de wet aangenomen die door Walesa zjn afgewezen. De kieswet is nodig voor de organisatie van de eerste echte de mocratische verkiezingen in Polen, die in oktober worden ge houden. Winst regeringspartij Zuid-Korea De regering van president Roh Tae-woo heeft bij lokale verkie zingen in Zuid-Korea een duidelijke overwinning behaald. Het resultaat wordt gezien als publieke steun voor de stabiliteit die na weken van gewelddadige demonstraties is ingetreden. Met bijna 98 procent van de stemmen geteld had de Democratische Liberale Partij van Roh 543 van de 866 zetels bemachtigd in de besturen van 15 grote steden en provincies. De belangrijkste op positiepartij, de Nieuwe Democratische Partij, had 165 zetels. De kleine Democratische Partij 18 en onafhankelijke kandidaten 113. Bij de telling van 27 nog onbesliste zetels ging de regerings partij aan kop. Kolonie van ex-nazi's ontbonden Het doek is gevallen voor Colonia Dignidad in Chili. Het bevel tot ontbinding van deze boerengemeenschap van geëmigreerde Duitsers van extreem rechtse signatuur, is door het Hof voor Grondwettelijke Zaken bekrachtigd. Het hof achtte een bezwaar schrift, ingediend door enkele rechtse senatoren, sympathisan ten van de kolonie, ongegrond. president Gorbatsjov. Bush legde er de nadruk op dat de ontvangst van Jeltsin niet tot doel heeft de positie van Gorbatsjov te ondermijnen, die hij prees als een held die een eind aan de Koude Oorlog heeft gemaakt. Jelt§in zei in zijn ant woord dat hij met Gorbatsjov zal samenwerken in het hervor mingsproces dat moet leiden tot democratie en een vrije markteconomie in de Sovjetu nie. Jeltsin voorspelde een misluk king van de pogingen van KGB, leger en conservatieve commu nisten om de positie van Gor batsjov te ondergraven. Sovjet- premier Pavlov probeert in het Sovjet-parlement de bevoegd heden terug te krijgen die Gor batsjov begin dit jaar naar zich toe heeft getrokken. De conser vatieven stemden destijds in met een oppermachtige presi dent, omdat Gorbatsjov hun THE INDEPENDENT Geen enkele premier van India heeft ooit alle twaalf hoofdtalen van het land beheerst, maar P.V. Narasimha Rao komt er het dichtste bij. Hij spreekt er zes: Hindi, Urdu, Marathi, Engels, Telugu en Kannada, en in zijn vrije tijd poetst hij zijn Arabisch, Frans en Spaans wat op. Of ver taalt hij gedichten. Niet dat de 70-jarige Rao veel voorzitter vrije tijd heeft. De weduwnaar jun Singh als minister-president in de kunst van het compromis sen zoeken, dan dat hij zo'n be trouwbare leider is. Indira noch Rajiv tolereerde uitdagingen van binnen de partij. Aanvankelijk werd er na de benoeming van Rao tot premier vanuitgegaan dat hij weinig meer zou zijn dan een passief, veeltalig boegbeeld voor de Congrespartij. Verwacht werd dat hij zijn positie als partij- j gebruiken om Ar- heeft acht kinderen grootge bracht en binnen de regeringen van Indira en Rajiv Gandhi heeft hij het bewind gevoerd op sleutelministeries als defensie, buitenlandse zaken, justitie, ge zondheidszorg en onderwijs. Hij wordt door zijn collega's beschreven als een kundig be stuurder, maar voor een man met zo'n taaiknobbel kan hij in al die talen duivels vaag zijn. Zoals een partijgenoot zegt:„P. Crisistop Joegoslavië weer mislukt Servië, de grootste Joegoslavische republiek, dreigt met oorlog als Kroatië eind volgende week uit Joegoslavië stapt. De socialistische machthebbers in Belgrado zijn vooral begaan met het lot van de grote Servische minder heid in Kroatië. „Het Servische volk in Kroatië kan alleen door oorlog uit Joegoslavië worden meegenomen", aldus ex-president Borisav Jovic gisteren in de Joegoslavische pers. hen de deviezenvoorraad. Een eigen paspoort is zinloos, want tot nu toe heeft geen enkel land zich bereid getoond de nieuwe De republieken Slovenië en Kroatië werken koortsachtig aan de laatste wetten die hen vanaf staten te erkennen. Integendeel, Protest tegen JPl" Xv* doodvonnissen KUWAYT-STAD AP De Britse mensenrechten orga nisatie Article 19 heeft gisteren bij Kuwayt geprotesteerd tegen de vonnissen en doodstraffen 26 juni onafhankelijk slavië moeten maken. „De af scheiding van Slovenië en Kroa tië zal leiden tot de afkondiging WASHINGTON/MOSKOU GPD-AP De Amerikaanse president Bush heeft zijn Russische ambtge noot Boris Jeltsin gisteren met alle égards ontvangen op het Witte Huis. Hij prees Jeltsin als een radikale hervormer, maar voegde daar tevens warme ors, waarschuwde gisteren woorden aan toe voor Sovjet- Moskou overigens voor te hoge kant leek te hebben gekozen. Inmiddels neigt de president, die al zes jaar probeert een mid denkoers te varen, weer meer naar de hervormers onder aan voering van Jeltsin. De Franse voorzitter van de Europese Gemeenschap, Del- de uitzonderingstoestand", aldus Jovic. Pogingen de eenheid van Joe goslavië te bewaren, zijn de af gelopen maanden telkens weer stuk gelopen. Ook gisteren slaagden de leiders van de zes republieken en twee autonome Servische provincies er niet in overeenstemming te bereiken. De Servische vertegenwoordi gers in het collectieve presi dentschap blijven zich verzetten tegen de benoeming van de Kroaat Mesic tot president. De top waarop naar een oplossing zou worden gezocht, is gisteren voor onbepaalde tijd uitgesteld. Toch ziet het er niet naar uit dat Joegoslavië volgende week al uit elkaar valt. Niemand kan de repi zeggen wat de onafhankelijk- melijk beleid voeren op het ge- heidsverklaringen van Slovenië en Kroatië gaan betekenen. Voor een eigen munt ontbreekt het is beide republieken van alle kanten duidelijk gemaakt dat Joegoslavië op de een of andere manier als eenheid behouden moet blijven. Slovenië heeft gis teren zelfs toegezegd de doua ne-inkomsten, die de republiek de afgelopen tijd voor eigen ge bruik had ingehouden, in de toekomst weer aan de centrale kas in Belgrado te zullen afdra gen. Het Kroatische blad Vecemji List meldde eerder deze week dat Slovenië en Kroatië samen met Bosnië en het kleine Mace- Filipijnen die naar hun huizen ir donië een nieuwe bond van de omgeving van de vulkaan Pi soevereine staten willen opzet- natubo waren teruggekeerd, zijn ten. Daarmee zouden de vier republieken Servië en Monte negro, die zich sterk verzetten tegen een losser Joegoslavisch staatsverband, buitenspel zet ten. In de nieuwe bond zouden schuwden ervoor dat tonnen tublieken alleen een geza- modder en vulkanische as op de «fe '7< 2Ü, M» ding van plunderingen in c Angeies door mensen die in allerijl weer vertrokken uit angst dat de zware regenbuien modderverschuivingen op de hel lingen van de berg zullen veroor zaken. De autoriteiten v hellingen van de Pinatubo door de zware regenbuien naar beneden kunnen worden gespoeld. De Filipijnse politie maakt mel- i de stad Angeles door mensen die wanho pig zijn geworden door het gebrek aan voedsel en andere levensbe hoeften. Ook op de veriaten Ame rikaanse luchtmachtbasis Clark worden plunderingen gemeld; de omvang hiervan is onduidelijk. Inwoners van Angeles gebrui ken houten vlonders om met dro ge voeten de rivier in hun stad over te steken. De brug is door de vulkaanuitbarsting vernield. Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht verklaarde in Washington dat nog geen beslis sing is genomen over terugtrek king van het militair personeel van Claïk. Een woordvoerder van de marine, luitenant-commandant Kevin Mukri, liet eerder weten dat 4500 van de 7000 soldaten naar de Verenigde Staten worden te ruggehaald. De rest zal Clark be waken of worden gestationeerd op de nabijgelegen marinebasis Subic foto afp romeo oacad die e den beschuldigd tijdens de be zetting door Kuwayt voor de Iraakse krant Al-Nida te hebben gewerkt. Directeur Frances D'Souza van Article 19 schreef in een brief aan de Kuwaytse ambassadeur in Groot-Brittan- nië, Ghazi Al-Rayes, dat de pro cessen die Kuwayt voert tegen vermeende collaborateurs niet voldoen aan internationale nor men. „De militaire rechtbank in Kuwayt heeft gisteren nog eens acht mensen ter dood veroor deeld wegens collaboratie met Irak tijdens de bezetting van het emiraat. Drie mensen kregen le venslange gevangenisstraffen. De Kuwaytse ambassade zei dat de vonnissen en straffen ge rechtvaardigd waren. „Ze maakten deel uit van Saddams oorlogsmachine. Het waren geen journalisten, het waren propagandisten voor Saddam Hussein en hun daden hebben geleid tot een verlies aan men senlevens". KORT NIEUWS DOOR EEN KRACHTIGE bom explosie in een trein op het sta tion van de Pakistaanse plaats Wazirabad, op ongeveer negen tig kilometer ten westen van Lahore, zijn gisteren vijf doden gevallen en zijn dertig mensen gewond geraakt. DE DUITSE vliegtuigbouwer Messerschmitt-Bölkow-Blohm (MBB, onderdeel van het Daim- ler-Benz-concem) wil in de voormalige DDR de grootste zonne-energiecentrale ter we reld bouwen. verwachtingen van de G-7, de top van de zeven machtigste in dustrielanden half juli in Lon den. Gorbatsjov zal direct na die top vergaande westerse steun voor de Sovjetunie bepleiten. Delors, die Gorbatsjov gisteren bezocht, zei dat Moskou niet onmiddellijk op grote financiële hulp moet rekenen. Naast de VS, Canada, Japan, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië neemt sinds enkele jaren ook de EG deel aan de bijeen komsten van de G-7. In Berlijn slaagden de minis ters van buitenlandse zaken Ba ker en Bessmertnych er niet in om het eens te worden over het Start-verdrag, dat een vermin dering van de kernbewapening met 30 procent moet regelen. De onenigheid over details van dat verdrag vormt het belang rijkste struikelblok voor de al tweemaal uitgestelde top tussen Bush en Gorbatsjov. PARUS» HANS GERTSEN CORRESPONDENT Jacques Chirac, burgemeester van Parijs, heeft in Frankrijk voor grote opschudding ge zorgd met een spreekbeurt waarin hij onverbloemd racisti sche taal gebruikte. Tijdens een lezing in Orleans suggereerde Chirac, een belangrijk opposi tieleider, onder andere „bij wij ze van grap" dat buitenlanders stinken en herrie maken. Volgens de voormalige pre mier is in Frankrijk de toleran tiegrens overschreden waar het de immigratie betreft. „We heb ben niets tegen vreemdelingen. Alleen zijn er tegenwoordig veel te veel. Het probleem is de overdosis", aldus Chirac alvo rens echt van leer te trekken. „De Franse arbeider die sa men met zijn vrouw hard werkt om 15.000 frank (zo'n 5000 gul den) te verdienen en die op de galerij van zijn flat een opeen gepakte familie bestaande uit een vader, drie of vier echtgeno tes en een stuk of twintig kinde ren ziet die 50.000 frank bij stand opstrijkt, natuurlijk zon der daar voor te werken, wordt gek, zeker als je daar ook nog de herrie en de stank aan toe voegt". zo zei een schaterende Chirac in Orleans. Volgens de burgemeester van Parijs is het de hoogste tijd voor een principieel debat over de vraag „of het normaal is dat vreemdelingen op dezelfde wij ze als de Fransen kunnen profi teren van de sociale voorzienin gen terwijl ze geen belastingen betalen". De uitlatingen van Chirac zijn in Frankrijk bepaald niet bij ie dereen even goed gevallen. De Franse premier Edith Cresson verklaarde gisteren „geschokt" te zijn door de uitlatingen van Chirac. „Hij is dit keer duidelijk te ver gegaan", aldus Cresson. „Ronduit schandalig", zo meende een woordvoerder van de anti-racistische organisatie SOS-Racisme. „Chirac heeft zijn hoofd volkomen verloren. Zo los je de problemen in de voor steden niet op" En de com mentator van de liberale krant Le Monde keurde Chiracs uitla tingen af met de opmerking „dat er woorden zijn die een smerige geur verspreiden". De enige onverdeeld positieve re actie op Chiracs lezing kwam van Jean Marie Le Pen. de leider van het extreem-rechtse Front National. Inwoners van Antofagasta in Chili bestormen een tankwagen met drink water. Twee dagen geleden kwamen bij een aardverschuiving in het noorden van Chili meer dan honderd mensen om het leven. De krotten wijk Villa El Salto in Antofagasta werd door modder overspoeld. Als ge volg daan/an werd ook het drinkwater onbruikbaar. foto afp marcelo saunas ACHTERGROND CORRESPONDENT BERLUN HANS DE BRUUN CVSE als Europese Verenigde Naties ZAKHO HUGH POPE te schuiven. Singh i een voormalig eerste minister van Madhya Pradesh en is zeer behulpzaam geweest bij de ver kiezing van Rao tot partijvoor zitter. Maar toen liet Rao, quasi- verlegen, weten dat hij zichzelf beschouwde als de perfecte man van de consensus. Velen van de jongere generatie binnen de Congrespartij wilden liever een wat dynamischer leider dan wetenschapper, iemand die V. is erg intelligent, maar hij kan onverschrokken en vastberaden zo'n weifelaar zijn." Hij is in de de vele crises van India partij eerder omhooggeklom- men omdat hij zo behendig v aanpakken. THE INDEPENDENT Amerikaanse troepen hebben gisteren te horen gekregen dat het bevel om uit het noorden van Irak te vertrekken, is inge trokken. Dit is een eerste aan wijzing dat Washington het oord plaatsvindt, zal verlagen tot een overeenkomst over au tonomie is getekend tussen de Kurden en Baghdad. „Al onze spullen stonden klaar om te worden ingeladen, onze vrouwen waren al bezig met het organiseren van 'wel kom thuis'-feestjes. Toen lieten ze ons weten dat we nog wel vier maanden moesten blijven", aldus een boze soldaat die zon dag zou vertrekken. Militaire woordvoerders van de geallieerden wilden de ge ruchten over het langer blijven van de troepen in Irak bevesti gen noch ontkennen. Gisteren bleven grote konvooien vracht wagens uit het gebied vertrek ken. Er zijn nu nog ruim 7300 geallieerde troepen in het noor den van Irak. Meer dan honderd Britse vrachtwagens en Landrovers re- Met de besluiten van de ministers van bui tenlandse zaken heeft de CVSE eindelijk ook politiek handen en voeten gekregen. In Berlijn uitte zich dat woensdag al meteen in een unanieme verklaring over de troebelen in Joegoslavië. De eerste keer dat de 35 CV- SE-Ianden zich gezamenlijk uitspraken over de interne situatie van een lidstaat. Als alle mooie voornemens worden waargemaakt, kan de CVSE in de toekomst vaker zo'n rol spelen. De komende tijd kan het nieuwe mechanis me al op de proef worden gesteld als de Slovenen in Joegoslavië hun aankondiging waarmaken en zich snel van de republiek afscheiden. De CVSE-ministers spraken zich uit vóór handhaving van de eenheid van de staat Joegoslavië en kunnen zo'n af scheiding nu natuurlijk niet zomaar laten passeren. Zij kunnen nu bewijzen dat hun 'crisisbeheersingsmechanisme' geen papie ren tijger is. De Duitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, die het Berlijnse beraad voorzat, erkende dat de CVSE voor lopig nog een tijger „met melktanden" zal zijn. Vooral de Oosteuropese landen zijn echter ingenomen met ae opwaardering i de organisatie, die sinds haar oprich- kwartier in Sirsenk, het belang rijkste centrum van het gebied van bijna zesduizend vierkante kilometer. Onder de eenheden die ver trokken, bevonden zich ook on- derhoudsteams en ondersteu-, ningspersoneel voor artillerie en hoofdkwartier. Dit wijst erop dat als de basis al in gebruik blijft, dat op een veel beperktere ting in 1975 vijftien jaar lang vooral werd schaal zal zijn. „Ze kunnen gekenmerkt door de oost-west-tegenstel- ling. De hervormingen in Oost-Europa heb ben dat echter veranderd. De CVSE staat nu voor samenwerking, overleg en vooral economische bijstand. De nieuwe democratieën in Oost-Europa, die zich van de Sovjetunie en het Warschau- twee dagen tot twee we ken zonder ons. Wij herstellen niet alleen maar kleren, maar ook radio's en alle andere din gen", aldus een timmerman van de stoottroepen. Zestien jaar na de Akte van Helsinki is de CVSE, de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, deze week in Berlijn aan een nieuw leven begon nen. Weliswaar niet als de 'groot-Eu- ropese veiligheidsorganisatie' die vol gens Moskou de plaats zou moeten in nemen van de NAVO, het Warschaupakt of zelfs de EG. Maar wel als een 'veilig heidsparaplu' waaronder vooral de Oos teuropese landen voorlopig kunnen schuilen. pakt hebben losgemaakt, vinden er een ze kere veiligheidsgarantie, al gaat die niet zo ver als die welke bijvoorbeeld de Navo of de Westeuropese Unie zou kunnen bieden. En het Westen heeft een forum waarin het on gewenste ontwikkelingen in die landen aan de orde kan stellen. Winst is dat voor het eerst in de CVSE de voorwaarde is losgelaten dat besluiten met eenstemmigheid moeten worden genomen. Voortaan is net genoeg als 13 landen willen praten over een crisissituatie in een land. Dan komen eerst hoge ambtenaren van de 35 landen samen, en in een later stadium wellicht de ministers van buitenlandse za ken. Die kunnen de situatie bespreken en eventueel bemiddelen in het conflict. Ook Moskou stemde hiermee in. Daarvan werd de meeste weerstand verwacht, omdat de Sovjets daarmee ook een vrijbrief geven voor het aan de orde stellen van de conflic ten rond de Baltische staten, een 'binnen landse aangelegenheid' in Sovjet-ogen. Maar binnenlandse aangelegenheiden be staan in het nieuwe Europa niet meer als het gaat om zwaarwichtige zaken als de mensenrechten, de zelfbeschikking van vol ken en de veiligheid. In de bijeenkomsten van hoge ambtenaren en ministers zal overigens weer wel een stemmigheid zijn vereist. Dat is tegelijk de sterkte en de zwakte van de CVSE-organisa- tie. Het optreden van de CVSE krijgt meer zwaarte als het wordt gedragen door alle le den en niet door een gewone meerderheid. Aan de andere kant zal het moeilijk zijn de instemming te krijeen van het land zelf, dat door de CVSE-raad onder de loupe wordt gehouden. Minister Van den Broek gaf deze week ronduit toe dat een verklaring zoals die over Joegoslavië nu niet mogelijk zou zijn ge weest over de Baltische staten. Moskou zou er nooit mee hebben ingestemd, zoals de Joegoslaven dat wel deden. Maar die verkla ring benadrukte dan ook de eenheid van het land, en daar was zowel de Joegoslavi sche regering als Moskou het van harte eens. Moskou verwacht van de CVSE straks hetzelfde over de Baltische republieken. De westerse landen steunen echter het on afhankelijkheidsstreven van de Balten. Een verklaring daarover zou meteen tot een bot sing met de Sovjets hebben geleid. Toch is dat volgens Van den Broek geen reden om de CVSE machteloosheid te verwijten. Wat nu aan voorstellen op tafel ligt, is een eerste stap op weg naar een beter functioneren van de organisatie. In de praktijk zal moe ten blijken of de CVSE-landen daarmee kunnen omgaan.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5