Regio Werklozen niet aan het werk in bollen 'Autisme heeft niets met opvoeding te maken 'Sanering Coupépolder wellicht noodzakelijk' Door strengere eisen toekomst van kleinere VVV's onzeker Vrijdag 21 juni 1991 Redactie: 071-161400 WIM SPIERDIJK WIM SCHRUVER MEIDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 19 NIEUWSLIJN Nieuw kantoor GPD-Wegvervoer ALPHEN AAN DEN RIJN De Stichting Gemeenschappelijke Personeelsdienst Wegvervoer opent maandag een nieuwe ves tiging in Alphen aan den Rijn. De stichting verzorgt in samen werking met de arbeidsbureaus scholing en werk voor chauf feurs in het beroepsgoederen-vervoer. GPD-Wegvervoer kan chauffeurs als uitzendkracht 'uitlenen'. Ook kan de stichting een arbeidspool van chauffeurs samen stellen die vanuit een vast dienstverband worden uitgezonden naar transportbedrijven. GPD-Wegvervoer geeft praktijkgerich te opleidingen aan chauffeurs die geen praktijkervaring heb ben. Tenslotte zijn er leer/werkprojecten waarbij werklozen worden opgeleid tot chauffeur. Hierbij wordt nauw samenge werkt met de arbeidsbureaus en de Stichting Vakopleiding Wegvervoer. Het kantoor is gevestigd aan de Thorbeckestraat 14 in Alphen, tel. 01720-24266, en is maandag tot en met don derdag geopend van 8.30-17.30 uur, vrijdag tot 18.00 uur. Vrouw boven 30 minder vruchtbaar LEIDEN Vrouwen boven de dertig jaar zijn minder snel vruchtbaar, zo heeft een Nederlands onderzoek aangetoond. De resultaten ervan zijn gepubliceerd in het British Medical Journal De bevinding kan van groot belang zijn voor het plan nen van kinderen en voor de behandeling van ongewenste kin derloosheid. In Rotterdam en Utrecht werd onder leiding van de Leidse epidemiologe Boukje van Noord-Zaadstra onderzoek gedaan naar de invloed van leeftijd op de vruchtbaarheid. Met behulp van donorinseminatie werden 751 vrouwen behandeld. De kans om zwanger te worden bleek tot het dertigste jaar re delijk constant. Daarna nam de vruchtbaarheid duidelijk af. De onderzoekers vermoeden dat de kwaliteit van de eicel hiermee te maken heeft. Het project van de arbeidsvoorziening in de Rijnstreek om werklozen uit de regio aan tijdelijk werk te helpen in de bollensector, is van de baan. Het aantal vacatures - 300 - dat de bloembollenhandelaren hebben gemeld bij de arbeidsbureaus, is niet genoeg om naast werklozen uit Amsterdam ook nog mensen uit deze regio aan de slag te helpen. In september wordt besloten wat er met het geld - vijf ton - gebeurt dat voor het project was gereserveerd. Kamerleden vragen zich af of de voormalige vuilstort in de Al- phense Coupépolder niet beter kan worden gesaneerd. Zij wil len deze kwestie aan milieumi nister Alders voorleggen. De provincie heeft gekozen voor een beheerssysteem waarbij peilbuizen moeten aangeven of grondwater zo vervuild is dat het opgepompt moet worden. Maar een kamerlid als Esse- link (CDA) betwijfelt of dat vol doende is. Hij houdt er serieus rekening mee dat een gehele of gedeeltelijke sanering noodza kelijk is. Niet alleen met het oog op de groeiende lijst van gifstof fen die in Alphen aangetroffen of gemeld zijn, maar ook gezien de keer op keer bevestigde ver halen over het falen van overhe den bij het verlenen van ver gunningen en de verwerking van het vuil. Het mag in geen geval zo zijn dat diezelfde over heden een bodemsanering te genhouden om hun dubieuze verleden te verdoezelen, vinden verschillende parlementsleden. Om de situatie in Alphen goed te kunnen beoordelen, willen de leden van de kamer commissie voor milieuzaken binnen twee maanden meer in formatie van Alders dan het pakket dat zij deze week heb ben gekregen. Ze hebben hem daar gisteren per brandbrief om gevraagd en besloten tevens een vergadering in te lassen over milieuwetgeving en de ge brekkige handhaving ervan. „Met een beetje geluk zijn dan ook de provincie en de commissie Engwirtfa klaar met hun onderzoeken en kunnen we goed bepalen of het wel zo wijs is het bij beheersen te laten in Alphen", zegt Esselink. D66- collega Schimmel ondersteunt zo'n open discussie van harte en WD'er Te Veldhuis wil 'ein delijk eens zaken doen'. Hij is huiverig voor het passeren van de voor saneringen verant woordelijke provincies, maar wil voorkomen dat er door een te trage besluitvorming alsnog gevaar voor de volksgezondheid ontstaat: „Bovendien zou het een verkeerde indruk wekken als ook politiek Den Haag de zaak laat versloffen". Alders' partijgenoten Van Rijn- Vellekoop en Van der Vaart zijn het voorzichtigst. De PvdA-Ka- merleden hebben geen aanwij zingen dat een sanering nood zakelijk zou zijn en verwijzen naar de verantwooordelijkheid van de provincie. In de Cou pépolder wordt alleen gerecre- ëerd en de gevaren voor de volksgezondheid worden 'ver waarloosbaar klein' genoemd. Die laatste stelling is gebaseerd op bodemonderzoeken en kan nog worden bijgesteld na het bestuderen van lucht en water in de bewuste polder. Als het aan D66-Kamerlid Schimmel ligt, komt er extra grondonder zoek op plaatsen die door buurtbewoners en chauffeurs van vuiltransporten zijn aange wezen. Het liefst wil ze de pro vincie daar buiten houden, in de hoop het vertrouwen van terug te winnen. Veel informatie over stort en opgravingen op de belt is te vin den in een zogeheten logboek. Sommige Kamerleden hadden gehoopt dat het eergisteren bij het informatiepakket zou zitten, maar hebben er begrip voor dat het wordt 'bijgewerkt'. Het zou bij zulke gevoelige zaken nu eenmaal gebruikelijk zijn om namen en persoonsaanduidin gen te verwijderen. ALPHEN AAN DEN RUN/USSE CAROLINE VAN OVERBEEKE Aan het project deden de ar beidsbureaus in Leiden, Lisse, Alphen aan den Rijn en Gouda mee. Zij vallen onder het Regio naal Bestuur voor de Arbeids voorziening Rijnstreek (RBA). „Teleurstellend", noemt direc teur D. Visser van het RBA het aantal van 300 aangemelde va catures. „Het is dus niet nodig om mensen uit de bestanden van de arbeidsbureaus voor het werk in de bollen te zoeken. De werkgevers schijnen erin te sla gen om in de eigen personeels voorziening te voorzien. In ben daar zeer verbaasd over." De bollentelers kunnen voor de driehonderd aangemelde va catures werklozen uit Amster dam inzetten, een project van het arbeidsbureau en de sociale dienst in de hoofdstad. Dat pro ject waarbij enige honderden Amsterdamse langdurig werklo zen werkervaring kunnen op doen in de bollenstreek, wordt dit jaar voor de tweede keer ge houden. Amsterdam heeft een streepje voor omdat deze stad kampt met een hoge werkloos heid. Volgens Visser hebben de bol- lenbedrijven twee verklaringen gegeven voor het kleine aantal vacatures. „De schoolvakantie zou dit jaar gunstig vallen zodat er veel vakantiewerkers en schoolverlaters kunnen worden ingezet. Ook zou het te maken kunnen hebben met het feit dat de werkgevers zich realiseren dat ze het volgend jaar helemaal zelf moeten doen: dit jaar is het voor het laatst dat ze van de ar beidsvoorziening een financiële bijdrage krijgen. Vooruitlopend daarop hebben ze maatregelen genomen om in de eigen perso neelsbehoefte te voorzien. Maar eerlijk gezegd klinkt dat te mooi De bollentelers in deze regio hebben geen behoefte aan de hulp van werklozen uit de Rijnstreek. FOTO WIM DIJKMAN om waar te zijn. Ik kreeg er bij na tranen van in mijn ogen. Maar daarna dacht ik: jonge, jonge, hoe is het mogelijk." Polen Visser vermoedt dat de bollen telers deze zomer toch weer zullen proberen personeel van buiten de EG Polen bijvoor beeld - aan te trekken. Dat is goedkoper. „Maar daartegen blijf ik keihard nee zeggen. Als werkgevers aan mij een tewerk stellingsvergunning komen vra gen voor mensen buiten de EG, zal ik dat weigeren. Maar dan bestaat wel de kans dat bedrij ven vervolgens illegalen in dienst zullen nemen." Het Centraal Bestuur Arbeids- vooziening (CBA) geeft dit jaar alleen bij hoge uitzondering werkvergunningen af voor Po len of andere mensen van bui ten de EG als blijkt dat er onvol- weken, maar daarvoor wil de ar- doende personeel kan worden beidsovorziening niet bemidde- aangetrokken. len." Volgens de voorzitter van de Werkgeverscommissie Bloem bollen, M. Nieuwenhuis, ligt de oorzaak van het kleine aantal vacaturemeldingen bij het feit dat werkgevers tegen de mini mumperiode van acht weken aanhikken. „Er is wél werk voor een kortere periode van 6 7 Nieuwenhuis acht het daar om 'niet onmogelijk' dat de bol lentelers mensen van buiten de EG met name Polen zullen aannemen. „Het werk zal toch moeten worden gedaan. Hope lijk zijn er voldoende jongeren, Engelsen en Ieren, maar zeker is dat niet." LEIDEN «JAN WESTERLAKEN Haar bewondering steekt ze niet onder stoelen of banken. Ouders met een autistisch kind hebben het zwaar. Enorm zwaar. Ruim 75 procent van die kinderen leeft op het niveau van een zwakzinnige. „Als je ziet hoe ouders daarmee omgaan, dan heb ik daar groot respect Met die opmerking rekent prof.dr. I.A. van Berckelaer-On- nes af met een gedachte dat au tisme (staat voor in zichzelf ge keerd) iets met de opvoeding te maken zou hebben. Een achter haalde gedachte, zegt de on langs benoemde hoogleraar in de orthopedagogische hulpver lening aan kinderen met ernsti ge ontwikkelingsstoornissen aan de Leidse universiteit. Ne derland heeft die gedachte ge accepteerd, maar in Frankrijk en Italië wordt er te pas en te onpas beschuldigend naar de ouders gewezen. Nog altijd is niet bekend waardoor autisme wordt ver oorzaakt. Eén ding is duidelijk: de hersenen verwerken de prik kels van buitenaf niet goed. Het gedrag en de communicatie zijn gestoord. Een autistisch kind functioneert op een laag niveau. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar alles wat draait. Bij een wasmachine zijn ze niet weg te slaan. Vier op de tienduizend Ne derlanders is autistisch. De kwaal komt aanmerkelijk meer voor bij jongens, dan bij meis jes. Hoe dat komt is niet be kend. Naast de échte autist is er een groep die aanverwant aan autisme is. De schatting is dat tien tot vijftien op de tiendui zend Nederlanders hiertoe kun nen worden gerekend, deren, zegt i kelaer, vallen tussen i het schip. „Ze worden ene naar de andere dokter ge sleept. Het dossier is vaak dik ker dan het kind zelf'. Zelfstandig Slechts vijf procent van de au tisten kan zelfstandig functione ren. Indien de autist intelligent is kan hem wat worden geleerd. Mevrouw Van Berckelaer heeft het in 25 jaar één keer meerge- maakt, dat een autistisch kind een middelbare school afrond de en vervolgens ging studeren. Het kind was zwaar autistisch toen zij het voor de eerste keer zag. De ouders kregen op het derde levensjaar van het kind het advies dit in een inrichting te plaatsen. Ze weigerden hier aan toe te geven. „Maar dit is een uniek geval De hoogleraar Van Berckelaer-Onnes: „Het dossier is vaak dikker dan het kind zelf". FOTO JAN HOLVAST ACHTERGROND MEINDERT VAN DER KAAU REDACTEUR CDA en Groen Links vormen in Zuid-Holland monsterverbond maar weinig bekend zijn". niet. Er wordt wel onderzoek tijd, dat de 'bedrading' niet he- Van Berckelaer spreekt van gedaan naar antwoord op de lemaal in orde is. De moeilijk een 'intrigerende stoornis', vraag waar de oorzaak van de heid om er achter te komen is, waaraan op dit moment nog kwaal ligt. „Het vermoeden leeft dat er verschillende oorzaken niet veel kan worden gedaan. In dat het in het doorgeefsysteem zijn. Die kennen we dus niet. En genezing van autisme gelooft ze van de hersenen zit. Ik zeg al- dan moet je ouders overtuigen Het is wel even wennen met dat CDA en Groen Links. In de vorige statenperiode is dat wel eens anders geweest. Wanneer er ruzie werd gemaakt, al gebeurde dat in de bedaarde staten maar zelden, dan waren dat bijna altijd de partijen die in de zaal het verst van elkaar verwijderd zaten. Maar nu zij beide tot de oppositie veroor deeld zijn, is dat volstrekt veranderd. Aan de andere kant is het ook niet helemaal on logisch. De wijze waarop het CDA na de verkiezingen van maart dit jaar uit het col lege van gedeputeerde staten is gehouden, heeft de christen-democraten veel pijn ge daan. De wonden zijn nog vers, zo bleek gisteren overduidelijk. Geheel tegen de CDA-cultuur in die van compromissen sluiten en het zoeken naar overeenkomsten in plaats van verschillen is gekozen voor forse oppositie. Het ve nijn ten aanzien van PvdA en D66 druipt er in de bijdragen vanaf. Voortdurend naar de interruptiemicrofoon grijpend lijkt het CDA op de PvdA in haar beste jaren. Neem nu het punt van het voorzitterschap van de statencommissies. In veel provincies zijn statenleden aangewezen om de com missievergadering te leiden. In Zuid-Hol land was tot nu toe echter de gewoonte om dat over te laten aan de gedeputeerden. Een prachtig monsterverbond. De bijna natuurlijke vijanden CDA en Groen Links hebben elkaar in de provinciale staten van Zuid-Holland helemaal gevonden. Tijdens de statenvergadering van gisteren waren het deze partijen die eikaars voorstellen voortdurend steunden. Het is ronduit aandoenlijk om te zien hoe zij elkaar in de armen zijn gevallen. Groen Links wilde dat veranderen en dien de twee maanden geleden daartoe een mo tie in. En gedeputeerde staten kwamen gis teren met een voorstel om een proef te ne men met 3 van de 9 commissies die de pro vincie kent. „Een klucht in drie bedrijven", noemde Groen Links dat voorstel. Zij vinden dat een halfslachtige houding. Een proef is in haar ogen helemaal niet nodig want in andere provincies werkt deze rolverdeling uitste kend. Grote tegenstander van 'statenleden als voorzitters' zijn de WD-gedeputeerden die alles in eigen hand willen houden. PvdA en D66 zijn het eigenlijk met Groen Links eens, maar geven WD zijn zin om de lieve vrede binnen het college te bewaren. Grote vraag is nu aan welke kant het CDA had gestaan wanneer hij nog in het college had gezeten. Het zit er dik in dat de partij de zijde van de WD had gekozen. Maar nu niet. „Het wiel is toch al uitgevonden", beet CDA-fractievoorzitter Huub van der Meer het college toe. „Een proef is helemaal niet meer nodig. Als dit een voorbeeld is van de frisse aanpak van het college, nou dan dan kunnen we nog heel wat beleven", zo speel de Van der Meer zijn nieuwe rol als cynicus. Nu werd na bekend worden van de verras sende nieuwe samenstelling van het dage lijks bestuur al voorspeld dat de discussies in de staten er op vooruit zouden gaan. De enkeling die tijdens de vorige periode het lef had een vergadering bij te wonen, had niet zelden grote moeite zijn ogen open te houden. Slechts zelden ontkwamen die bij eenkomsten aan de betiteling slaapverwek kend. Maar dat lijkt de komende jaren anders te gaan worden. PvdA-fractieleider Peters vraagt zich hardop af hoe lang het CDA het volhoudt om samen met Groen Links ten strijde te trekken tegen gedeputeerde sta ten. Voor het debat is te hopen dat CDA over een lange adem blijkt te beschikken, want het is er zeker leuker op geworden. regio. De VWs moeten in de toe komst aan hogere eisen vol doen. Ze moeten ten minste zes dagen in de week open zijn en toeristische informatie over het hele land kunnen geven. De in deling met lokale en regionale kantoren, waar alleen plaatselij ke informatie is te krijgen, gaat verdwijnen. Wat de gevolgen zijn voor de kleinere kantoren in deze regio zoals in Noordwijkerhout, War mond en Oude Wetering, valt nog niet te zeggen. De leden van de ANW, de Algemene Ne derlandse Vereniging van VWs, hebben gisteren de principe-be sluiten over kwaliteitsverbete ring goedgekeurd tijdens een al gemene ledenvergadering in Wageningen. De besluiten moe ten nog praktisch worden uitge werkt. Naast eisen inzake openings tijden en informatie, wordt ver plicht dat er gekwalificeerde medewerkers in dienst zijn. Vol gens het bestuur van de ANW zijn er nu te grote verschillen tussen de 440 VW-kantoren in ons land. Bij de een kan men informatie uit het hele land krij gen, de ander heeft alleen gege vens over plaatselijke toeristi sche trekpleisters en hotels. Nogal wat kleine VW-kanto ren op het platteland zijn bang dat ze binnenkort het VW-logo van hun voorgevel moeten ha len. Ten onrechte, aldus ANW- voorzitter P.H. van Zeil. die denkt dat slechts een handjevol kantoren buiten de boot valt. „Kantoren die nu niet aan de nieuwe criteria voldoen, kun nen samenwerking zoeken met grotere kantoren in de buurt. Die zijn verplicht om kleinere kantoren die dat willen onder hun hoede te nemen". Uit een onderzoek van het Haagse bureau De Greve en Partners blijkt dat de VWs steeds meer concurrentie krij gen van bijvoorbeeld de ANWB. postkantoren en de grenswissel kantoren. Het komend halfjaar worden de plannen verder uit gewerkt. Er wordt onder meer een automatiseringsplan ge maakt. Op alle kantoren komt een terminal te staan waarmee de gegevens van alle VWs in Nederland op te roepen zijn. De uitbreiding van het dien stenpakket leidt er voorlopig niet toe dat de VW-hulp duur der wordt. Mondelinge infor matie blijft gratis, voor folders wordt net als nu zoveel mogelijk de kostprijs gerekend. Directeur A. Eijkemans sluit echter niet uit dat dat in de toekomst ver andert. De ANW gaat ervanuit dat de professionelere aanpak van de VWs in de toekomst extra ba nen optowt Bij de VWs wer ken nu zo'n duizend beroeps krachten en ongeveer tweedui zend vrijwilligers. De jaarlijkse omzet is landelijk bezien circa negentig miljoen gulden. Glo baal genomen komt eenderde deel daarvan van de overheid, eenderde deel van de leden (vooral bedrijven) en eenderde uit inkomsten van eigen activi teiten, zoals de bemiddeling bij het vinden van logies. dat zij er niks aan kunnen doen. Als ouders een mongooltje krij gen, kun je zeggen waar aat aan ligt. bij autisme kunnen we dal niet Gaat het om iemand uit de aanverwante groep, dan is het nog moeilijker Deskundigheid Het doel dat Van Berckelaer zich heeft gesteld is het bevor deren van de deskundigheid. Er is kennis over autisme, maar het kan beter. De student krijgt tweede taak is een^betere me thode om de diagnose vast te stellen. Van groot belang, noemt mevrouw Van Berckelaer dat. Als daarover zekerheid be staat, kan er gericht hulp wor den geboden. De therapie wordt beter en er wordt hard gewerkt aan 'home training'. Eén van de dingen die daarbij een rol spelen is net on derwijs. Mevrouw Van Berc kelaer: „Je ziet dat steeds meer autistische kinderen in het on derwijs komen. Dus moet het lesmateriaal daaraan worden aangepast. Oudere autisten moeten jobtraining krijgen. Na school moet er voor hen werk zijn. Is dat er niet, dan vallen ze in een gat. En dat is een ramp. Ze vallen in de kortste tijd weer helemaal terug". Politie gaat 'babbeltrucs' onderzoeken De Haagse politie wil met de korpsen in Amsterdam, Utrecht en Rotterdam een landelijk on derzoek starten om de zoge noemde 'babbeltrucberovingen' een halt toe te roepen. In de grote steden is een groot aantal mensen, vaak bejaarden, het slachtoffer geworden van de gladde babbelaars. Met allerlei smoesjes proberen dieven de woning binnen te dringen om geld, sieraden en andere spullen weg te halen. Bij de politie in Den Haag zijn in het afgelopen half jaar ruim honderd meldin gen van 'babbeltrucberovingen' binnen gekomen. We zullen san vesteren in mensen en midde len. Wellicht dat op die wijze deze vervelende vorm van cri minaliteit een halt kan worden toegeroepen", aldus de inspec teur. De korpsen in RotterJam. Utrecht en Amsterdam hebben positief gereageerd op het voor stel van de Haagse politie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19