Economie Race tegen de klok om nieuwe cacao- en koffieverdragen Zomer van voorzichtige hoop breekt aan voor Sovjets 1 Donderdag 20 juni 1991 Redactie 023-150224 JAN1NE BOSMA Vertaling: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK CEIST ROEMENIE gaat deze maand voor het eerst sinds 1982 weer een lening afsluiten bij de Wereldbank. De le ning - ongeveer 360 miljoen gulden - wordt besteed aan technische hulp en de import van goederen HET TERUGDRINGEN van het auto gebruik is schadelijk voorde econo mie. Economische groei gaat onver mijdelijk gepaard met een toename van het verkeer, aldus een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam NIEUWSLIJN CLBN leent geld aan MGM/Pathé Crédit Lyonnais Bank Nederland (CLBN) is bereid onder voor waarden nieuwe kredieten te verschaffen aan de noodlijdende Amerikaanse filmstudio MGM/Pathé. Volgens berichten in de buitenlandse media volgt de nieuwe lening op een eerdere kre diet van 145 miljoen dollar. Pathé Communications, het moe derconcern van MGM, heeft inmiddels een proces aangespan nen tegen CLBN en MGM/Pathé. De zet is een reactie op het proces dat de bank en de filmstudio hebben aangespannen te gen de topman van Pathé, de omstreden Italiaanse zakenman Giancarlo Parretti omdat hij zich tegen gemaakte afspraken in bemoeit met het dagelijkse bestuur van MGM. A. van der Zwan naar Eurometaal Prof.dr. A. van der Zwan is benoemd tot commissaris bij Euro metaal. Volgens het Zaanse munitiebedrijf houdt dat verband met „toekomstige vacatures" in de Raad van Commissarissen. Van der Zwan is bijzonder hoogleraar Ondernemingsbeleid en Management aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Hij was vice-voorzitter van het warenhuisconcern Vendex/Vroom Dreesmann. In de jaren zeventig maakte Van der Zwan deel uit van Tien over Rood, een groepering binnen de PvdA die zich fel kantte tegen onder meer de bewapeningswedloop. Sickinghe stelt orde op zaken bij Noro Jhr. mr. F. Sickinghe (ex-commissaris Nedlloyd, ex-topman Stork) is door Noro, het beleggingsfonds voor miljonairs, aange trokken als adviseur. Hij zal zich bezighouden met het oplossen van de problemen binnen Noro. „Ik heb de opdracht om zo snel mogelijk helderheid te verschaffen bij Noro en ga kijken wat er is gebeurd en wat er moet gebeuren", aldus Sickinghe gisteren. Noro is sinds enkele weken negatief in de publiciteit. Aandeel houders verwijten directie en commissarissen dat ze zich niets aantrekken van een door een aandeelhouderscommissie opge steld zwartboek. Vooral directeur J. Fentener van Vlissingen krijgt het in dit zwartboek zwaar te verduren. Alle ogen op struikelblok Brazilië gericht LONDEN USA VAUCHAN De jaren negentig leken de ondergang van internationale akkoorden voor koffie en cacao in te luiden. Maar de pro ducerende landen hebben het opeens Spaans benauwd gekregen en doen wanhopige pogingen om de opge schorte verdragen alsnog te redden. die de onderhandelingen de af gelopen jaren kenmerkten. Het is opvallend hoezeer de cacao en koffie-organisaties de afgelo pen jaren gelijke paden hebben bewandeld. Hun pogingen tot prijsstabilisatie - buffervoorra den cacao en exportquota voor koffie - hebben de afgelopen twee jaar volledig gefaald. De prijs van koffie en cacao is op de vrije markt gekelderd en dat hakt flink in op de inkomsten van producerende landen die juist van deze export afhankelijk zijn, zoals bijvoorbeeld Brazilië. Als 'opwarmertje' voor het overleg in Londen reisden lei ders van de Cacao Organisatie onlangs de wereld af om de po- Dat het menens is, blijkt wel uit de drukke pendeldiplomatie de ze week door hoge pieten van de Internationale Cacao Orga nisatie en de Internationale Koffie Organisatie. Zo sloot de Cacao Organisatie vandaag in Londen een tweedaagse zitting af die moet uitmonden in een nieuw cacao-verdrag tussen de achttien aangesloten produce rende landen en 22 consume rende landen. Het huidige In ternationale Cacao-akkoord loopt in september 1992 af. Deze energieke inzet vormt een welkome afwisseling na de lusteloosheid en het gekibbel litieke wil voor een nieuwe ca- cao-overeenkomst te polsen. Ze bezochten de producerende landen in Afrika en Latijns- Amerika en voerden gesprekken in Brussel, Zweden, Zwitserland en Moskou. Zowel producenten als consumenten leken geïnte resseerd. De Cacao Organisatie heeft haast. Ze dreigt deze zomer in de rode cijfers te belanden door de schulden die aangesloten landen bij haar hebben uit staan. Bovenaan de lijst van schuldenaren staan Brazilië en Ivoorkust, de grootste cacao- producent ter wereld. Brazilië, de op één na grootste cacao producent, heeft een ad ministratieve schuld van ruim 835.000 gulden. Als Brazilië niet terugbetaalt, raakt de organisa tie in het derde kwartaal van dit jaar door haar kapitaal heen. Daarnaast staat het land nog voor 55 miljoen gulden bij de De scherpe daling van de koffieprijzen bedreigt de kleine koffieproducenten. foto pater pennart' organisatie in het krijt voor de opslag van de buffervoorraad cacao. Ivoorkust moet zelfs ruim 185 miljoen voor de opslag betalen. Hoewel deze schulden beduidend groter zijn, zijn ze in tegenstelling tot de administra tieve schuld niet levensbedrei gend voor de organisatie. In mei hebben de Braziliaan se autoriteiten zich al bereid verklaard te betalen. Tijdens de besprekingen in Londen heb ben management- en financie ringscommissies van de Cacao Organisatie geprobeerd deze toezeggingen bindend te ma ken. Want handel floreert niet op hoop alleen. Zolang er geen oplossing is voor de achterstalli ge betalingen en financierings problemen van Brazilië zijn de consumerende landen niet hap pig op een nieuwe overeen komst. Ook op het koffiefront vindt er druk overleg plaats. Afgelo pen maandag kwamen de 25 lidstaten van de Inter-Afrikaan- se Koffie Organisatie in Nairobi bijeen voor driedaagse bespre kingen met Brazilië, Mexico, Colombia en Indonesië. Het doel was te komen tot een ge meenschappelijk beleid voor exportquota. Het Internationaal Koffie-Akkoord dat de produce rende landen quota oplegde, is sinds juli 1989 opgeschort. Het is opnieuw Brazilië, de grootste koffieproducent, dat dwars ligt. Rio de Janeiro wil voorlopig niet terugkeren naar een systeem van exportquota, hoewel de regering zegt de zaak te overwegen. In maart zorgde Brazilië voor beroering op de koffiemarkt door de export tij delijk op te schorten. Officieel luidde het argument dat Brazilië wilde kijken hoe de wereld markt zou reageren. Zowel in de koffie- als in de cacaomarkt zijn alle ogen op struikelblok Brazilië gericht. Om de prijsval van cacao en koffie te stuiten, mag er nu geen tijd meer verloren gaan. Maar de vele speciale besprekingen en de drukke pendeldiplomatie onderstrepen de talrijke proble men. De zo gewenste handels verdragen zullen - zo zij al tot stand komen - vermoedelijk nog minstens een jaar op zich laten wachten. Na winter van onvrede liggen schappen in Moskou eindelijk weer vol Opnieuw gaat de Sovjetunie een zomer van hoop tegemoet. Vo rig jaar putte het land hoop uit de politieke strijd om president Gorbatsjov's 500-dagen plan voor de overschakeling naar een markteconomie. Ook dit jaar zijn er factoren die hoge ver wachtingen verwekken. Gorbatsjov lijkt het orthodoxe leiderschap van de communis tische partij de rug toe te keren ten gunste van een mogelijki coalitie met de democratisch krachten. Bovendien is zicht op een omvangrijke eco nomische injectie uit het We ten nu Gorbatsjov in juli na a loop van de top van de zeven grootste geïndustrialiseerde lan den (G-7) in Londen met de pet rond mag gaan. En dan is er natuurlijk ook nog het weer. Na de lange, kou de winter nadert midzomer met zijn vele zonnige dagen en weelderig ontluikend groen. Voor het eerst sinds mensen heugenis zullen velen in hun vrije tijd de zeis ter hand nemen om grasveldjes om te werken tot moestuintjes. Er zijn nog steeds voedselte korten. De prijzen blijven stij gen en de toenemende loonei sen worden met stakingsdreige menten onderstreept. Maar de winkels in Moskou, die tijdens de donkere maanden leeg wa ren, liggen nu vol met groenten van de eerste oogst. Allemaal dingen die de burger moed geven. Sommige kranten spreken van een 'tweede dooi'. Het voelt inderdaad aan alsof het politieke ijs van de late win ter en de lente is gebroken. De belangrijkste spelers in de her vormingsbeweging (de staken de mijnwerkers, de Russische president Boris Jeltsin en de naar onafhankelijkheid streven de republieken) praten weer met de machthebbers in het Kremlin. Voorheen eisten de mijnwer kers en Jeltsin het aftreden van Gorbatsjov. De unie-president wilde op zijn beurt stakingen en demonstraties verbieden, de pers aan banden leggen en het leger inzetten om de onafhan kelijkheidsbewegingen in de Baltische staten te verpletteren en de strijdende nationalisti sche facties in Armenië en Azer- bajdzjan en in Georgië en Zuid- Ossetië te scheiden. Ondertussen woonden Sov jet-burgers stakingsbijeenkom sten bij. Ze zagen de woede van de communisten neerdalen op de hervormingsgezinden en stonden in de rij terwijl er geen voedsel was, soms zelfs geen brood. In Moskou - schokkend dieptepunt - ging zelfs de wod ka op de bon. De geruststellende woorden van westerse leiders en diplo maten die hun steun betuigden aan Gorbatsjov waren voor de Privatisering van staatsbedrijven is e Sovjet-burgers moeilijk te verte ren. De kloof tussen wat er in het buitenland over de Sovjet leider werd gezegd en hoe de gemiddelde inwoner van de Sovjetunie over hem dacht, leek onoverbrugbaar. Op 27 maart bereikten de spanningen hun hoogtepunt. Gorbatsjov volgde het advies van de 'hard liners' op en pro beerde een pro-Jeltsin demon stratie in Moskou een halt toe te roepen. Op het Pushkin-plein stonden met waterkanonnen uitgeruste soldaten tegenover de demonstranten, die vastbe sloten waren om hun bood schap via de Gorkistraat naar het twee kilometer verderop ge legen Kremlin over te brengen. Urenlang stonden de twee fron ten tegenover elkaar, neus tegen neus. Eerst werd er over en weer geschreeuwd en geschol den, vervolgens werd er druk gediscussieerd en uiteindelijk raakten de twee partijen in ge sprek als Russen onder elkaar. Op een gegeven moment draai den de demonstranten zich om en liepen langzaam weg. Nie mand had gewonnen, maar er had ook niemand verloren. Grigory Javlinsky, bedenker van zowel het verworpen 500- dagen plan als de nieuwe voor i de belangrijkste punten van de nieuwe economische hervormingsplannen v i Grigory Javlinsky. foto bert verhoeff Alcoholisten steken e hki vorig jaar. i handje toe bij de aardappeloogst op e stellen voor economische her vormingen, ziet in de demon stratie een belangrijk keerpunt. Gorbatsjov werd onder druk ge zet om zijn houding ten opzich te van de hervormingsgezinden te herzien en stelde zich open voor een programma van eco nomische maatregelen dat wes terse geld in het laatje zou bren gen. „We moesten een oplossing zoeken door compromis door een bundeling van krachten Volgens Javlinsky maakte de demonstratie van 27 maart de mensen bewust van de risico's die ze namen. „Dit betekende dat we een oplossing moesten zoeken door compromissen, door een bundeling van krach ten." Javlinsky liet zich geenszins ontmoedigen door Gorbatsjov's afwijzing van zijn 500-dagen programma, maar stelde een nieuw economisch plan op met als belangrijke punten omvang rijke westerse hulp, privatise ring van staatsbedrijven en het vrij inwisselbaar maken van de roebel. Het nieuwe plan is tot stand gekomen met behulp van de Amerikaanse hoogleraar Allison. Dat gebeurde nadat Javlinski een uitnodiging kreeg van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken om eind april in Washington een zitting van de adviesraad van de G-7- lidstaten bij te wonen. De Amerikanen wilden hem van naderbij bekijken en horen wat hij precies van plan was. Ook wilden ze weten of hij na- Gorbatsjov sprak wanneer strategie sprak. Washington is altijd al gauw van zijn stuk gebracht door Gorbatsjov's onverwachte ma noeuvres. Vooral met zijn laatste twee zetten heeft Gor batsjov de Amerikanen bijzon der verward. Eerst verrastte Gorbatsjov vriend en vijand door in april een politiek ver bond, te sluiten met Jeltsin's Rusland en acht andere repu blieken over een nieuw Unie verdrag. De zogenaamde 'negen plus een' overeenkomst leek een snelle noodmaatregel om hard liners in het Centrale Co mité een spaak in de wielen te steken. Een dag later maakte Gorbatsjov's conservatieve pre mier Valentin Pavlov het tweede besluit bekend. Hij wilde rivali serende politieke groeperingen en vertegenwoordigers van alle vijftien republieken in zijn rege ring opnemen. Deze gebeurte nissen vormden reden genoeg voor Washington een van Gor- batsjovs naaste adviseurs een onder de loep te nemen. Alvorens de 39-jarige Javlins ky naar Washington afreisde, kreeg hij van Jevgeny Primakov, Gorbatsjov's rondtrekkende ambassadeur verantwoordelijk voor de economische veiligheid, toestemming om officieel mee te delen dat de Sovjetunie graag zou willen deelnemen aan de eerstvolgende top van de G-7. •In Washington kreeg Javlinsky de status van deelnemer aan de zitting van de adviesraad in plaats van alleen maar toe schouwer. Hij bezigde alle to verwoorden over economische en politieke stabiliteit die hij maar kon bedenken - samen werking tussen de centrale re gering en de republieken, on derhandelingen, compromis sen, coalities. De Amerikanen vroegen bewijs van zijn politie ke status in het Kremlin; hij gaf het. Bij zijn terugkeer stelde Ja vlinsky een brief op waarin hij zijn nieuwe voorstellen in grote lijnen uiteenzette. Primakov on dertekende. In de brief werd on der andere gerept over 'effectie ve samenwerking' tussen het 'hervormingsgezinde leider- Ondanks alles dringt zich de vraag op of deze nieuwe zomer van hoop zal aanhouden schap van de USSR' en de G-7. Ook werd de noodzaak onder streept van een „duidelijke af bakening van de bevoegdhe den" tussen het centnim en de republieken, een strak finan cieel en monetair beleid, libera lisatie van de prijzen, privatisa- tie en demonopolisatie. De brief eindigde met de op merking dat „de omstandighe den waaronder dit programma kan worden verwezenlijkt in de herfst van dit jaar kunnen wor den gerealiseerd". Tenminste, als het Westen bereid is te hel pen. „Het is moeilijk te voor spellen wat er in ons land zal gebeuren, als we deze kans mis- Maar ondanks alles dringt zich de vraag op of deze nieuwe zomer van hoop zal aanhouden. Jeltsin houdt zich redelijk ge deisd. Gorbatsjov en de com munisten onthouden zich van commentaar. De stakers zijn weer aan het werk. Maar in de Baltische staten is een nieuwe, potentieel explosieve situatie ontstaan, sinds Moskou enkele weken geleden aanvallen uit voerde op hun douanekanto ren. En wat zal er gebeuren nu de impulsieve Jeltsin vorige week zoals verwacht tot president van de grootste republiek, de Russi sche Federatie, is gekozen? Zal hij genoegen nemen met een formele functie zonder duidelij ke bevoegdheden? (Gorbatsjov heeft ooit gezegd dat Jeltsin na zijn verkiezing de status zal hebben van een Britse mo narch). Of zal hij de confronta tie met de centrale regering voortzetten? In zijn verkiezingstoespraken riep Jeltsin om afschaffing van de federale belastingen, stop zetting van de buitenlandse hulp aan oude vrienden zoals Cuba en de onmiddellijke priva tisering van de defensie-indu strie. Zelfs in zijn huidige ver- zoenings- en onderhandelings gezinde stemming kunnen bot singen niet uitblijven. Een opstandige Jeltsin is niet het enige waar Gorbatsjov voor op moet passen. Hij heeft meer zorgen aan zijn hoofd. Twee van zijn belangrijkste medewer kers uit de begindagen van de hervormingen, Eduard Sjevard- nadze (cx-nuitenlandse zaken) en Alexander Jakovtev (ex-bin nenlandse zaken), overwegen de vorming van een nieuwe so ciaal-democratische partij. Daarnaast moet de president de generaals in het oog houden, die nog steeds luidkeels klagen over verraad aan het Moeder land. Zullen ze er opeens het zwijgen toe doen? Zal het spookbeeld van militaire inter ventie zomaar verdwijnen? Gorbatsjov's verschuiving naar het centrum en zijn recen te vrijage met de hervormings gezinden zullen ongetwijfeld op de proef worden gesteld; mis schien zelfs al voor de top van de G-7 in Londen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21