Leidsch Dagblad Cool news Aantal WAO'ers loopt uit de hand f NS schrappen in plan Rail 21 Auto huren? DCI 071 >61400 DCL. 071 - 161499 li heineken „presenteert. Warmonder verdacht van moord Amerikanen redden alleen zichzelf Palingvangst zeer klein ÉMuttiRent SIEMENS f998,- ,J Lf 1.148,- Donderdag 20 juni 1991 opger. 1 maart 1860 Nr. 39574 Losse nummers 11,45 BINNENLAND Lubbers zet CDA onderdruk over basisverzekering Sovjet-troepen 'Schade door Lam boo portret- Britse hockeyers uit Hongarije en jTGV is groter dan teert Tsjechische eerste krachtpoef Tsjechoslowakije verwacht' 'kunstenaars ivoor Oranje Geen krant ontvangen? SERVICE-, Staatssecretaris Ter Veld luidt noodklok Het ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid in Nederland lopen drastisch uit de hand. De ramingen over het aantal arbeidsongeschikten in 1994 moeten met 125.000 naar boven toe worden bijgesteld. De schatting over het aantal zieken moet met bijna 70.000 omhoog. Dat schrijft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken in een brief aan de Tweede Kamer en de Sociaal-Economische Raad (SER). De SER brengt over enkele weken een advies uit over terugdringing van het aantal WAO'ers. Arrestaties in zaak vader verdwenen meisje De politie heeft een 30-jarige Warmonder gearresteerd als verdachte in de moordzaak van de 33-jarige Hagenaar Dick Wil- lard. Rechercheurs hielden de man dinsdagavond in zijn wo ning aan. Gisteren werd rond het mid daguur ook nog een 20-jarige Hagenaar in zijn woning opge pakt in verband met de zaak. Bovendien werd in zes panden in Den Haag huiszoeking ge daan onder leiding van rech- ters-commissarissen van de Haagse rechtbank. Het slachtoffer, dat enkele ja ren in Leiden woonde en daar na enkele maanden op een camping in Voorthuizen ver bleef, werd op 5 juni in het bos bij Voorthuizen gevonden. Hij bleek een dag eerder door ko gels om het leven te zijn ge bracht. Na de moord bleken zijn dure Mercedes en juwelen (onder meer een Rolex-horloge van 94 mille) te zijn verdwenen. Ver moed werd dat het om een afre kening in de drugswereld ging. Een recherchebijstandsteam van 25 man onderzoekt de moord en hield de afgelopen dagen onder meer een buurton derzoek in Leiden. De vermoorde man zat in 1989 een jaar in gijzeling omdat hij zou weten wat er is gebeurd met zijn in 1985 verdwenen dochtertje Michelle. De politie vermoedde dat zij was ver moord of verkocht. Volgens Ter Veld is er sprake van extra uitgaven van ruim zes miljard gulden. Tijdens de Tus senbalans besloot het kabinet voor 3,8 miljard gulden te be zuinigen op WAO en ziektever zuim. Het aantal zieken en ar beidsongeschikten zou daartoe moeten worden teruggedron gen tot het niveau van 1989. Het streefbedrag van 3,8 mil jard gulden is volstrekt achter haald, schrijft de staatssecreta ris. De SER buigt zich momen teel over plannen die dat bedrag aan bezuinigingen mogelijk moeten maken en heeft daar al de grootste moeite mee. Ter Velds brief bevat de laatste gegevens over de ont wikkeling van de WAO en de Ziektewet. Uit die ramingen blijkt dat er in 1994 885.000 WAO'ers zullen zijn. Dat zijn er 125.000 meer dan waar het ka binet bij zijn aantreden vanuit ging. In guldens uitgedrukt gaat het om een extra strop van 3,75 miljard gulden. Bij het ziekte- i bedraagt de tegenvaller 2,38 miljard gulden. Volgens Ter Veld zullen hoe dan ook extra maatregelen moeten worden genomen. Zij schrijft dan ook dat ze het ad vies van de SER met „nog meer dan normale belangstelling" te gemoet ziet. Om de kosten van de WAO te drukken willen Kroonleden van de SER de hoogte van de uitke ring laten verschillen, zo is deze week bekendgemaakt. Nu is de uitkering voor iedereen 70 pro cent van het laatstverdiende in komen. De Kroonleden willen dat percentage voor werkne mers onder de 35 jaar verlagen tot 60. Beroepsrisico's op het werk kunnen voor een déél worden tegengegaan door een of meer werknemers aan te wijzen die zich moeten bezighouden met het voorkomen van bedrijfson- gelukken. Dat staat in een on derzoek dat de Arbo-raad heeft uitgevoerd in opdracht van het ministerie van sociale zaken. De Arbo-raad houdt zich bezig met arbeidsomstandigheden NIEUWSLIJN Finse bejaarden vullen AOW aan Begin deze maand is in Finland een 72-jarige man aangehouden wegens de smokkel van uit Nederland afkomstige cannabis. In zijn auto had hij 13 kilo hasj met een handelswaarde van ruim 600.000 gulden. Volgens de Finse politie is er een duidelijk stij gende tendens te bespeuren in de smokkel van drugs door ge pensioneerde Finnen. „Gepensioneerden denken dat zij niet zo snel tegen de lamp killen lopen en zien in de smokkel een goe de bijverdienste." Aanhangers van de Lombardijnse Liga, taliaanse Pontida in ridderkledij. Daarmee wilden zij het verzet tegen de eenheidsstaat bardije weer in herinnering roepen. partij die streeft naar opsplitsing van Italië, hulden zich gisteren tijdens historisch tintje geven Nieuwe uitbarsting Filipijnse vulkaan Pinatubjy DPA-THE INDEPENDENT De vulkaan Pinatubo op de Fili- pijnen is vanmorgen opnieuw uitgebarsten. Tweemaal slinger de de vulkaan as, zand en gas sen in een kilometers hoge rookwolk naar buiten. Wetenschappers verwachten dat de Pinatubo de komende dagen zal blijven werken. Vol gens het hoofd van het Vulka- nologisch Instituut in Manila is de druk in de vulkaan de afgelo pen dagen langzaam opgelo pen. Door hevige regenval groeit het gevaar van modderla- Het aantal doden als ge volg van het natuurgeweld staat intussen op 227. Meer dan 200.000 mensen zijn voor de rommelende vulkaan op de vlucht geslagen. De Filipino's zijn gisteren in grote woede ontstoken over de manier waarop het Amerikaan se leger wel zijn eigen mensen evacueert, maar de plaatselijke bevolking in de steek laat. Twin tigduizend familieleden van Amerikaanse militairen worden over zee van de marinebasis Su- bic Bay weggehaald en naar Amerika gebracht, terwijl de in woners van Olongapo, de stad die zorgt voor de toelevering aan de basis, in door stof ver stopte straten in de rij moeten staan voor hun rantsoen brood en water. Filipino's die op de basis wer ken klagen al dagen dat de Amerikanen hen in de steek la ten. Gisteren deed burgemees ter Gordon van Olongapo er nog een schepje bovenop met zijn bewering dat de Ameri kaanse commandant van Subic Bay tijdens het hoogtepunt van de uitbarstingen van de Pinatu bo, zaterdag, heeft geweigerd de inwoners van de stad een schuilplaats te bieden op de ba sis. Gordon zei dat terwijl het stof, stenen en modder regende in Olongapo en huizen instort ten, schout-bij-nacht Thomas Mercer hem telefonisch mee deelde dat behalve het Ameri kaanse personeel niemand op de basis zou worden toegelaten. Gordon heeft zijn ontslag geëeist. i paling op de Volendamse visafslag is zeer slecht. Normaal wordt in deze tijd van het jaar 3.600 pond per dag aangevoerd, nu is dat 1.200 pond. De prijzen zijn bijna ver dubbeld. De vissers wijten de slechte vangst aan het veel te koude voorjaar. De slechte vangst komt na twee goede ja ren voor de IJsselmeervissers. Door het goede weer merkten de vissers vorig jaar nog weinig van de beperkende maatrege len. Ze mochten veertig procent minder vistuig uitzetten, maar vingen daarin zoveel dat ze niet in de problemen kwamen. HET WOORD IS AAN Beschaafd zijn betekent ingewik kelde behoeften hebben. Henry Miller Hazerswoudse teruggevonden HA2ERSWOUDE/NOORDWUKERHOUT Spelende kinderen hebben gjs- teravond de sinds zaterdag VANDAAG vermiste Jessica Cornelissen (19) uit Hazerswoude-dorp ge vonden. Ze lag in versufte toe- pac in A'<> utanÜhe,! st™ik«ewas (Binnenland Noordwijkerhout. Ze is onmid dellijk opgenomen in Sancta Maria, het psychiatrische zie kenhuis waar zij geregeld wordt verpleegd. Over haar conditie worden geen nadere gegevens verstrekt. Jessica Cornelissen ging za terdag in overspannen toe stand op weg naar Sancta Ma ria. Vermoedelijk heeft zij toen een overdosis medicijnen ge nomen. De politie zette een zoekactie op touw in de buurt van Noordwijk, de plaats waar zij voor het laatst was gezien. Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK bijeenkomst in het Noordi- de 'gouden tijden' van Lom- FOTO ANSA 'Meer rechten sociale ouder' DEN HAAG OPD De huidige wetgeving ten aan zien van ouderschap deugt niet. Dat stelt de Emancipatieraad in een advies. Volwassenen die kinderen verzorgen en opvoe den, maar niet de biologische ouder zijn van het kind, worden 'sociale ouders' genoemd. Vol gens de wet hebben zij geen ju ridische binding met het kind. De biologische moeder van een kind is volgens de wet ook de juridische moeder van het kind. De echtgenoot van de moeder op het moment dat het kind wordt geboren is de juridi sche vader. De biologische va der kan iemand anders zijn. Sociale vaders kunnen aan spraak maken op juridisch ou derschap, sociale moeders kun nen dat niet. De Emancipatie- raad wenst gelijke behandeling van alle sociale ouders. Escobar geeft zich over MEPELUN/BOGOTA RTR De beruchtste drugsmokkelaar ter wereld zit achter de tralies. Pablo Escobar Gaviria, leider van het cocaïne kartel van Me- dellin, heeft zich gisteren over geven aan de Colombiaanse au toriteiten. Enkele uren eerder had het Colombiaanse parle ment besloten dat uitlevering van Colombianen voortaan is verboden. Tot dusver heeft Co lombia 49 drugssmokkelaars uitgeleverd aan de VS. Escobar had zijn overgave al weken ge leden aangekondigd. Zie verder pagina 2 WEG EN WIEL PAGINA 27 HET WEER Iets warmer In de nacht opklaringen, mistban ken. Overdag zonnige perioden, maar tegen de avond in het wes ten mogelijk regen. Middagtem- peratuur 19 graden. Eerst weinig wind,later matig. MultiRent verhuurt alles op wielen Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80. Leiden Tel. 07I-3SI8I8 712141 Energiezuinige koelkasten tijdelijk tooi' geprijsd. Heineken trakteert 1200 Nederlanders op uniek dagje uit. Met onder meer een exclu- m sieve voorstelling van Les Misérables en 83 een boottocht door Amsterdam. Het belooft op zondag 15 september waar spektakel te worden. Haal krat Heineken Bier in huis en doe Verdubbeling lijn Leiden-Alphen-Woerden op de tocht LEIDEN/HILLEGOM De Nederlandse Spoorwegen hebben de verdubbeling van de spoorlijn tussen loei den en Woerden op de tocht gezet. De kans is groot, dat het dubbelspoor helemaal niet of slechts voor een deel wordt aangelegd. Ook de tunnel in de Beeklaan in Hillegom wordt niet aangelegd. De bouw van het nieuwe station in het bollendorp - begin tweede helft jaren '90 - gaat gewoon door. NS besparen daarmee 230 miljoen gulden: 215 miljoen op de spoorlijn, 15 miljoen op de tunnel. Dat blijkt uit een uitgelekt NS-rapport waarin fors wordt gesneden in het plan Rail 21. NS hebben 14 miljard gulden om spoor-, wegennet tot 2005 uit te breiden. Dit bedrag is, 2 jaar nadat het plan werd gepresen teerd, al met ruim een miljard overschre den. Meer dan 10 projecten, zoals de uit breiding van de stations in Den Haag, Utrecht en Groningen, worden nog bekeken. Een NS-woordvoerder zei vanmorgen dat allerleerst die delen uit het plan worden aangepakt die per se noodzakelijk zijn om Rail 21 gestalte te geven. Het verdubbelen van lokale lijnen als Leiden-Woerden heeft daarin geen prioriteit. De Leidse verkeerswethouder Walenkamp is zeer teleurgesteld. Hij noemt de maatre- gel volgens Walenkamp leiden tot proble men bij de herinrichting van de bedrijfster reinen aan de Lammenschansweg en bij van Gent en Loos. „We weten niet hoe een dubbel spoor in de toekomst gaat lopen. Daarom ontstaan moeilijkheden met de herinrichting". Walenkamp wil protest aan tekenen. „Maar ik betwijfel of dat zinvol is". „Het Hillegomse station moet misschien ten zuiden van de Beeklaan worden aange legd als NS niet bereid zijn een tunnel on der de Beeklaan aan te leggen", zegt de Hil legomse wethouder Hoekstra. „We zijn uit gegaan van de komst van de tunnel. Voor komen moest worden dat op de Beeklaan een vierbaansoversteek zou komen te lig gen. Misschien moeten we nu het station 50 tot 100 meter ten zuiden van de Beeklaan aanleggen zodat we de huidige tweebaans- oversteek houden". Ambtenaar A. Brugman van de gemeente Rijneveld is belast met de gevolgen en de problemen rond de verdubbeling van de spoorweg en de bouw van een NS-station in Hazerswoude. Hij zegt dat NS de laatste maanden niet meer zo zeker zijn van hun zaak: „Duidelijk klinkt er in door dat het verdubbelen van de lijn Woerden-Leiden niet binnen de gestelde termijn - vóór 1998 - kan worden gehaald. Maar volgens onze informatie gaat het om uitstel en niet om afstel. Bovendien heeft de verdubbeling van het traject Alphen-Leiden een hogere prio riteit dan het deel tussen Alphen en Woerden." Combi-koelkasi KS 26V0C Vriezen/koel 67/189* liter -! u I ILPRNZIN Siemens. Doordacht en duurzaam. Bel de info-lqn 070 333 2570/333 2930 voor meer informatie

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1