Leiden Grote schrik: enkel spoor naar Woerden Geen geld voor opvang jeugd Stevenshof Leiden-Noord wil speeltuig SÉt Werkloze moet deelnemen aan 'jeugdwerkgarantieplan' Universiteitsgebouw bij station wordt opgeknapt Donderdag 20 juni 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER N LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: S 17 .'.I Walenkamp poogt tij te keren .Wethouder J. Walenkamp van verkeer is zeer geschrok ken van het besluit om het spoor tussen Leiden en Woerden niet te verdubbelen. Hij wil nog proberen het tij te keren. "De mensen worden nu gedwongen de auto te nemen. Ik kan de maatregel niet plaatsen in het licht van alle voornemens om het openbaar vervoer te stimule ren". L-van de NS nog niet, zou dat eerst eens moeten natrekken." Walenkamp voorziet ook pro blemen voor de stad zelf. Hij wijst op de bouwplannen op het Van Gend Loos-terrein aan de Haagweg en het bedrijvenpark Lammenschansweg. Hierbij is er steeds van uitgegaan dat het spoor wordt verdubbeld. Nu dat niet het geval is, moeten tal van plannen mogelijk worden ge wijzigd. „Het is heel moeilijk bouwplannen te maken als je niet weet of de nieuwe spoor baan er komt, en zo ja, waar," aldus Walenkamp. De wethouder neemt zeker contact op met de NS om zijn teleurstelling uit te spreken. Hij heeft weinig hoop dat de ge meente het tij nog kan keren. „In het verleden hebben andere gemeenten ook vaak krachtig geprotesteerd bij de spoorwe gen. Dat had niet al te veel re sultaat." EEN ZWARTE ZOMER BREEKT AAN voor Koen Parmentier: het erfgoed van zijn familie in verkeerde handen en de rondvaarten in een klein, lief, overdekt wit schuitje door de historische binnenstad door een wal geblokkeerd Meeste geld sociale vernieuwing naar jongeren De directie van de Nederlandse Spoorwegen (NS) zet het mes in de uitvoering van het groot schalige verbeteringsproject Rail 21. Ze is hiertoe gedwongen door een tekort van een miljard 6 gulden. Er wordt onder meer bezuinigd door het spoor tussen Woerden en Leiden niet te ver- j dubbelen. Dit zou volgens de oorspronkelijke plannen in Rail L 21 gebeuren voor 1998. Walenkamp noemt het NS- tplan een ramp voor de treinrei- -zigers. „Het is heel slecht ge steld met de verbinding tussen Leiden en Utrecht. Dachten we dat hieraan nu eindelijk eens iets wordt gedaan, blijft er niets over van de plannen." De wet houder hoopt dat de verdubbe ling slechts wordt uitgesteld en dat geen sprake is van afstel. Maar hij is hiervan geenszins zeker. „Ik ken de voornemens EEN 26-JARIGE LEIDENAAR heeft zichzelf gisteravond een hoofdwond bezorgd. De man had geen rijbewijs, maar wilde toch een ritje maken in zijn eigen auto. Toen hij van de Sumatrastraat de Lage Rijndijk op wilde rijden, bleek hij de kunst van het bochten [nemen nog niet echt beheerste auto tegen een verkeerslicht. LEIDEN EMIEL FANGMANN De 70.000 gulden, die Leiden- Noord dit jaar voor 'sociale ver nieuwing' krijgt, moet voor een groot deel aan speelgelegenheid voor de jeugd uitgegeven. De wijkgroep Leiden-Noord heeft dit gisteravond voorgesteld. Ongeveer 15.000 gulden is in geruimd voor speeltoestellen in de Prins Hendrikstraat, bij de Haarlemmertrekvaart, de Korte Hansenstraat en in de Jan Lie- vensstraat. Voor een onderzoek naar de toestand van speeltui nen wordt 5.000 gulden uitge trokken. In de Antillen- en Su matrastraat wil de gemeente een aantal speelobjecten op knappen, picknick-tafels plaat sen en bielzen verbeteren. Tevens gaat 9000 gulden naar de cursus 'Ouders op herha ling', en krijgt de Onderwijswin- kel voor 4000 gulden warm wa ter en fietsklemmen. Voor het vertalen van buurtkranten is 5000 gulden gereserveerd en aan de banenpool wordt 10.000 gulden bijgedragen. De werkgroep kon gisteren nog niet besluiten over de gel den die speciaal voor volwasse neneducatie bestemd zijn. Lei den-Noord en de twee andere sociale vemieuwingswijken, Slaaghwijk en Pancras-Oost, mogen daaraan dit jaar samen een ton spenderen. Een onderzoek naar de onvei ligheid in de wijk is van de baan, aldus werkgroepvoorzitter R. Roos. Het nut van een derge lijk onderzoek voor de praktijk werd niet ingezien. Raad en daad De werkgroep was het er over eens dat er een 'Raad-en-Daad- winkel' moet komen, waar iede re wijkbewoner met allerhande vragen terecht moet kunnen. Men is het er nog niet over eens of dit een geheel nieuwe instan tie wordt, of dat zo'n winkel kan worden ondergebracht binnen een bestaande instantie. Lei den-Noord kent bijvoorbeeld al een Trajektwinkel, waar zoeken naar werk centraal staat, en een Onderwijswinkel. In een 'Raad- en-Daad-winkel' zouden ge meentelijke diensten spreekuur kunnen houden, en zou ook in formatie te krijgen moeten zijn over huursubsidie en zieken fonds. De bestaande voorzie ningen in de wijk worden nu geïnventariseerd. Een stichting die het geld van het voormalige Heilige Geest weeshuis beheert wil de werk groep jaarlijks 20.000 tot 30.000 gulden per jaar geven. Daarvoor moet nog een doel, jeugdwerk in ruime zin, gevonden worden. Er ging een stem op om een bij drage aan de speeltuin Maredijk te besteden, ais er geen ander geld voor is gereserveerd. De aandacht werd ook geves tigd op de fontein bij de Albert Heijn aan de Kooilaan, die op dit moment buiten werking is, maar ooit als kunstwerk aan de gemeente is geschonken. Nu gemeentelijke sloopplannen van de baan zijn, wil de werk groep die fontein in ere hersteld zien. De werkgroep steunde het idee van twee van haar leden om een wedstrijd te organise ren. Onder de titel 'Is dit gepast! krijgt de jeugd in Leiden- Noord daarmee de kans teke ningen en foto's maken van dingen in hun omgeving die voor verbetering vatbaar zijn. De wedstrijd, waartoe het voor stel nader wordt uitgewerkt, is bedoeld om aan de omgevings vaklieden wijdere bekendheid te geven. Over de voortgang van de so ciale vernieuwing leek de werk groep tevreden. Dat het overleg over de sociale vernieuwing in Slaaghwijk stokt, werd als een waarschuwing gezien. „De ge meente moet wel binnenkort met resultaten van het overleg komen," aldus Kooi-vertegen- woordiger B. Groeneweg. ject 32 uur in plaats van 19 uur per week aan de slag, zodat ze meer geld verdienen. Een ander voordeel is dat de regeling niet alleen geldt voor banen bij de overheid, maar dat ook het bedrijfs leven wordt ingeschakeld. Een verandering is ook dat jongeren verplicht zijn deel te nemen. „Het staat gewoon in de wet, dus we kunnen er weinig tegen doen. Maar we denken dat de sanctie nauwelijks hoeft te worden opgelegd. We beginnen met de meest gvemoti- veerde mensen, en we zorgen ervoor dat de ande- LEIPEN» JANET VAN DUK De jongeren in de Stevenshof staan volgend jaar op straat als de gemeente het buurthuis in de wijk niet meer per soneel toestaat. De staf van Buurthuis Stevenshof ziet geen mogelijkheden om de groeiende groep jongeren op te vangen als er niet minimaal één full-time medewerker voor wordt aangesteld. Sinds augustus vorig jaar is er een jongerenwerker aan de slag voor 16 uur per week. Zij ver zorgt met een fors aantal vrij willigers onder meer inloop middagen, een disco, een mei- densoos en tieneraerobic. Hoe wel de staf tevreden is over het verloop van de veschillende ac tiviteiten, voorziet ze grote pro blemen in de nabije toekomst. De groep 'oudere jongeren' (15 tot 20 jaar) in de Stevenshof wordt steeds groter. Eigenlijk is er onvoldoende tijd en ruimte om hen op te vangen. Dit betekent dat ze zich veel vuldig op straat ophouden, het geen leidt tot vernielingen en groeiend gevoel van onveilig heid bij andere buurtbewoners. Met name in de maanden maart, april en mei was er op vallend veel vandalisme op schoolpleinen, en bij het win kelcentrum De Stevensbloem. Buurthuis Stevenshof wil on middellijk inspringen op deze ontwikkeling door het aantal uren voor de jongerenwerker uit te breiden, zodat er meer moge lijkheden komen om de jonge ren te begeleiden. Op langere termijn streeft het buurthuis naar een aparte ruimte waar de jeugdige Stevenshof-bewoners terecht kunnen. Storen Omdat in het huidige buurthuis aan de Trix Terwindstraat ook veel activiteiten voor andere doelgroepen worden gehouden, ontbreekt het vaak aan een goe de locatie waar de jongeren kunnen samenkomen. Een dis co in de ene ruimte kan cursis ten in een naastgelegen flink storen. Om dit probleem op te lossen wil het buurthuis graag een apart gebouw voor de jongeren. Volgens coördinatror Ruud Ar- noldi hoeft dat geen voorzie ning te zijn voor alleen de Ste venshof. Hij denkt aan een ge bouw waar ook jeugd uit andere nabij gelegen wijken als de Mors welkom is. i het buurthuis zijn vervat in een rapport 'Tie ners en Jongeren'. Het is inmid dels aangeboden aan het colle ge van B en W. Dat moet bin nenkort en beslissing nemen over het aantal medewerkers dat de Leidse buurthuizen krij gen toegewezen. Amoldi heeft goede hoop dat het verzoek wordt ingewilligd. „De gemeen te kan toch ook voorspellen dat er problemen ontstaan als we de jeugd niet goed opvangen." Werkloze Leidse jongeren tot 27 jaar zijn verplicht deel te nemen aan het zogeheten jeugdwerkga rantieplan. Wie drie keer een passende baan wei gert, lorijgt 13 weken lang geen uitkering. Burgemeester en wethouders van Leiden heb ben besloten mee te gaan doen aan het nieuw opgezette banenplan. Al jaren worden jongeren aan het werk geholpen via de voorloper op dit project. Per 1 januari volgend jaar treedt het nieu we plan in werking, maar gemeenten die mee doen aan de sociale vernieuwing kunnen het al eerder invoeren. Leiden wil per 1 oktober met het nieuwe pro ject gaan werken. Voordelen zijn volgens H. van Wirdum, bestuursmedewerker van wethouder H. de la Mar van sociale zaken, dat oudere werklo zen jongeren aan een baan kunnen worden ge holpen. Geldt tot nu toe een leeftijdsgrens van 22 jaar, de nieuwe regeling is bedoeld voor werklo zen tot 21 jaar en werkloze schoolverlaters tot 27 jaar. Bovendien kunnen deelnemers aan het pro- ren gemotiveerd raken. Dat kan door zo aantrek kelijk mogelijke banen aan te bieden", gelooft Van Wirdum. Er zijn ongeveer 120 banen beschikbaar, die worden aangeboden aan jongeren die minimaal een half jaar werkloos zijn. Het is de bedoeling dat de jongeren na een half jaar doorstromen naar een vaste baan. De afgelopen drie jaar hebben 200 jongeren een baan aangeboden gekregen. Bijna 100 men sen vonden een vaste baan. AGENDA Een Leidse man vindt dat de gemeente schuldig is aan een verkeersongeluk waarbij hij zwaar gewond raakte. Hij eist 2000 gulden schadevergoeding omdat hij een aantal bloembakken bij de Floris Vesterlaan niet had kunnen zien en vervolgens met zijn motor moest uitwijken en ongelukkig viel. Kan de gemeente worden aangesproken op door haar noodlottig getroffen ver keersmaatregelen? Toen de af deling verkeer van de gemeente de snelheidsremmende sluisjes plaatste op de Haarlemmerweg, knalden de eerste dagen tiental len auto's, komende vanaf de Willem'de Zwijgerlaan, er bo venop. Een veelvoud aan heilige koeien moest vol in de remmen. Niet omdat ze te hard reden maar omdat het eerste sluisje direct na een bocht, onaange kondigd midden op de rechter rijbaan opdoemt. Alleen een schuin tegenover het sluisje wo nende Leidenaar kon er de lol van in zien. „Op sommige avonden kon bij ons thuis de TV uitblijven. Als we door het raam keken, kregen we meer spekta kel. Ik geef toe, de straat was onveilig, maar nu is het zelfs ge vaarlijk." Ook hier komt de vraag op of de gemeente aansprakelijk is voor dit autootje pesten met hinder- nissen. Moet de gemeente dok ken als een verkeers drempel zo hoog wordt aangelegd dat alleen de uitlaat van een solex onbekrast de helling kan ne men? Kan een chauf feur die in de Morsstraat een pedaal in zijn autolak krijgt met het bonnetje van zijn garage naar het stadsbouwhuis? Dat worden lange rijen in deze met paaltjes, mupi's en drempels volgeplempte stad. Zwarte zomer (1) Daar zat hij, Koen Parmentier, stilletjes voor zich uit te staren. De goed gevulde publieke tribu ne roerde zich. Hij niet. De raadsleden wilden het niet eens meer hebben over de bescher- menswaardigheid van de oude textielfabriek, die door Parmen- tiers voorouders was gesticht. Die moet so wie so verdwijnen, kost te veel geld om te restaure ren en er een alternatief plan n automobilist de gemeente aanspreken als hij door de warboel van nood- verkeersmaatregelen schade oploopt? voor te bedenken. De meer dan vijftig buurtbewoners en be langstellenden verlaagden zich tot het niveau van de lokale po litici. Sloop mocht van die om wonenden wel, ze wilden er al leen geen discotheek en hoog bouw voor in de plaats. Partij belang of eigenbelang, in ieder geval weinig belang voor de Leidse historie. Hij bleef zitten, Koen Parmen tier en keek naar het politieke spelletje dat werd gespeeld. In de naam van vooruitgang moet het oude fabriekspand aan de Lammermarkt verdwijnen. PvdA-wethouder Van Rij aan handen en voeten gebonden door een discotheek-eigenaar, een projectontwikkelaar en oude afspraken van een wet- houdertje of drie geleden. Zijn FOTO LOEK ZUYDERDUIN eigen fractie steunt hem vrijwel unaniem. Kijk ons eens één front vormen. De gevolgen, daar heeft niemand het over. De Langegracht rukt op. De WD was onderling verdeeld. Daarmee keurig de schijn op houdend dat er serieus binnen de fractie over de sloop was ge praat, ja zelfs een discussie was gevoerd. Die schijn hield het CDA niet eens op. Bijna hadden enkele Leidse christen-demo craten zich nog principieel wil len opstellen. Slopen die handel want dat kost het minste geld, was de uiteindelijke conclusie. Daar zat hij nog. Parmentier. Slechts gesteund door Groen, extreerp en intellectueel links. Het erfgoed van zijn familie en van Leiden was duidelijk in ver keerde handen. Doe maar wat hoogbouw van dure apparte menten en een discotheek. Een bunker, nota bene door een Katwijker gebouwd. Precies de dingen waar de sleutelstad op zit te wachten. Parmentier had geen zin zijn stem te verheffen zoals enkele semi-brutale buurtbewoners dat deden. Zo is hij niet. Gelaten, neerkijkend en met de teleurstelling duidelijk van zijn gezicht af te lezen ver liet hij na afloop onopvallend de zaal. Zwarte zomer (2) VRU E TU D VRIJDAG 21 JUNI Leiden Zomerfeest openbare Montesso rischool Apollo, Strausspad, van 18.00 tot 21.00 uur. start Sponsor loop 18.00 uurt.b.v. S.O.S. Kinder dorp in India. Langste Dag: IVN-roeitocht op de Noord Aa. verzamelen om 19.00 uur (met de fiets) bij café Cronenstein, bij rotonde Lammenschansplein. Optreden van de 'Pub Band' als af sluiting van het seizoen, vanaf 20.00 uur in buurthuis Mirt-honken, Drift straat. ZATERDAG 22 JUNI Leiden Handbaltoernooi voor basisscholen op het terrein achter de Vijf Meihal, aanvang 9.00 uur. Bij twijfelachtig weer kan vanaf 8.30 uur telefonisch contact worden opgenomen, tel: 313942 Hondententoonstelling door K.V. Daar ging hij. Parmentier. Zijn zomer was door de gemeente toch al verpest. Hij heeft een rondvaartbedrijfje moet je we ten. Niet met zo'n groot slag schip, waarin bij voorkeur hele stammen Pruisische toeristen worden rondgeleid, maar een klein, lief, overdekt wit schuitje waarin hij groepjes van beperk te omvang vanaf het water laat genieten van de historische bin nenstad. Als zij daar prijs op stellen, ver telt hij er wat bij. Juist als de toch al matige zomer moet be ginnen, plempt de gemeente een wal in de gracht bij de Koornbrug waardoor de door vaart en dus zijn uitgekiende route letterlijk in het water valt. Nu wil de gemeente het pand dat zijn familienaam draagt, met de grond gelijk maken voor afzichtelijke nieuwbouw. Voor hem kent 1991 geen slechte, REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS TEL: 161444 Kinderdagverblijf Kinderdagverblijf de Driftkikker houdt vrijdag 21 juni van 16.30 tot 18.30 uur open huis. De ver bouwing is achter de rug en het centrum is geen halve dagopvang meer, maar een kinderdagverblijf geworden. Zomerfeest Ouderraad en leraren van de openbare montessorieschool Apollo houden vrijdag 21 juni op het terrein van de school een zo merfeest. Dit begint om 18.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Om 18.00 uur beginnen de leerlin gen van de school een sponsor loop waarvan de opbrengst is be stemd voor het 'kinderdorp' Byla- kuppe in India. De school staat aan het Strausspad 3 in Leiden Zuid-West. Viswedstrijd Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Ringvaart, bij de Weteringbrug. De uitslag luidt als volgt: 1. N. Verhoeff (17 stuks, 8400 gram); 2. H. Boelee; 3. C. Brandt-, 4. R. Pool-, 5. W. Verhoeff. LEIDEN KAREL BERKHOUT Het universiteitsgebouw bij het Leidse station wordt opgeknapt door de eigenaar, het Philips Pensioenfonds. „Zij het helaas in een lager tempo dan wij graag zouden zien met het oog op de ontwikkeling van het sta tionsgebied," zei CDA-wethou der J. Walenkamp (economi sche zaken) gisteren in een commissievergadering. Eerder was al vast komen te staan dat sloop te duur is. De PvdA en Groen Links wil len dat de gemeente krachtig ingrijpt bij het inrichten van het stationsgebied, waar het univer siteitsgebouw nogal uit de toon valt. „Het universiteitsgebouw is schadelijk voor het hele ge bied", zei Groen Links-raadslid J. Laurier. Om het openbaar vervoer te bevorderen wil de gemeente Leiden meer kantoren bij trein stations neerzetten. „De ge meente wacht liever totdat het rijk daarvoor met verordenin gen komt, maar volgens mij kan de gemeente beter zelf een be leid ontwikkelen," zei PvdA- raadslid A. Boot gisteren bij de behandeling van de kantoren nota. Walenkamp voelt niet veel voor een ingreep door de ge meente Leiden, al vindt hij bij voorbeeld het universiteitsge bouw 'een gemiste kans'. Een solo-actie van Leiden schaadt de concurrentiepositie van de stad, denkt hii. „We moeten een ■beleid ontwikkelen in samen werking met de regio en ook de provincie om niet in een slechte positie te komen tegenover an dere landsdelen." Dat ontlokte D66-raadslid T. de Graaff een sarcastische reac tie: „We kunnen niet zelf iets doen, want dan komen wij in het nadeel bij de regio. Als regio kunnen we niks, want dan staan we slecht tegenover de rest van de provincie. Wij kunnen als provincie niets, want anders ko men andere provincies in het voordeel. Straks doet Nederland niets, omdat het buitenland niet mee doet." Jongen breekt neus bij sprong Bij een sprong van de eerste verdieping van een flat aan de Zijldonk liep een zesjarig jongetje gisteravond een gebroken neus op. De jongen wilde van de eerste verdieping naar de begane grond, maar buurkinderen verboden hem gebruik te maken van de trap of van de lift. Het jochie besloot toen maar naar beneden te springen. Hij lag even buiten kennis op de grond en wilde vervolgens weg lopen. Een getuige ontfermde zich over hem en schakelde de EHD in. Die bracht de jongen naar het AZL STADSRADIO LEIDEN is op zoek naar enthousiaste medewerk(st)ers voor haar actualiteitenprogramma 'Leids beleg', Dit programma wordt van maandag tot en met vrijdag tussen 12.00 tot 13.00 uur uitgezon den. Aan bod komen onderwerpen op het gebied van politiek, cultuur en sport. Ook zoekt Stadsradio Leiden nog nieuwslezers en lezeressen voor dit radioprogramma. Geïnteresseerden kunnen bellen naar, tel: 126704.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17