Kunst Centrum van de joodse kunsthandel Madonna's shocktherapie dient hogere doelen René Appel wint Gouden Strop Een nuttige bestemming voor uw oude bril en f 100,- voor u, bij Rinck Dinsdag 18 juni 1991 R«d*CÖe 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAW SASKIA STOEUNGA MANS SONDERS RON VAN MAASTREGT 9 Een olieverfschilderij van Karl Zewy: over een theoretische basis die breed genoeg is om de kwaliteit van het aanbod aan boeken, manuscripten, kunstvoorwer pen en schilderijen te kunnen beoordelen. Voor specialistische kunsthistorische kennis kan Brown een beroep doen op de diverse onderafdelingen van het veilinghuis. De veiling van volgende week bestaat uit 480 objecten die in prijs variëren van enkele hon derden tot vele tienduizenden guldens. Dat hoge aantal doet in eerste instantie vermoeden dat Brown zich geen zorgen hoeft te maken over het be schikbare aanbod. Met tegen deel blijkt het geval. Brown ver telt dat hij zelfs elke keer 'zit te trillen van angst' of hij wel vol doende objecten bij elkaar krijgt: „De vraag blijkt veel gro ter dan het aanbod en daarbij moeten we niet alleen denken aan interesse bij een specifiek joods publiek. Ook vertegen woordigers van musea en uni versiteitsbibliotheken behoren tot de kopers omdat de joodse cultuurgeschiedenis nu een maal onverbrekelijk is verbon Rabbi's zoeken naar een antwoord. den met de rest van de westerse cultuur." Bewaartraditie De handel in judaica draagt ver der heel duidelijk het stempel van de lotgevallen van de joden in de wereldgeschiedenis. Brown wijst op de enorme emi- gratiegolf van joden uit Oost- Europa tussen 1880 en 1930, toen meer dan drie miljoen jo den hun toevlucht zochten in met name de Verenigde Staten: „Deze emigranten konden na tuurlijk moeilijk veel kunstvoor werpen meenemen. Daardoor ontbreekt bij de joden een con tinuïteit in de bewaartraditie die nog eens is versterkt door de Tweede Wereldoorlog. Ik signa leer nu bij de iongere generatie een grote behoefte toch een verleden te creëren door de aankoop van voorwerpen uit de plaats waar hun familie oor spronkelijk vandaan kwam." Brown moet om zijn trillende zenuwen M fadnmn heal wm afreizen. Hij gaat als voorberei ding op de veilingen telkens veel van de filialen langs. Tevo ren is door middel van adver tenties bekend gemaakt dat de judaica-expert in het land is en dat iedereen gratis een taxatie kan laten verrichten. Dat blijkt het nodige op te leveren, maar daarnaast heeft Brown een net werk van contacten in particu liere en museale kring opge bouwd. Een zorgvuldige prijssstelling met de nodige koopjes' van maar een paar honderd gulden moet ervoor zorgen dat ook de judaicia-veilingen van Christie's geen elitaire reputatie dragen. Brown volgt daarmee een be leidslijn die ook voor de andere afdelingen van Christie's wordt aangehouden. Dat dient na tuurlijk een commercieel be lang, maar Brown toont zich daarnaast een idealist: hij vindt het heel belangrijk dat de jood se cultuurgeschiedenis door een zo breed mogelijke verspreiding van voorwerpen zo levend mo gelijk wordt gehouden De veiling In Christie's (Cor nells Schuytistraat, Amster dam) Is morgen om 1030 uur en 's middags om 14.00 uur. In 1993 opnieuw beeldenexpositie in Sonsbeek ARNHEM HENK MtUTGIWT In het .Arnhemse stadspark Sonsbeek wordt in 1993 op nieuw een Sonsbeek-beelden expositie gehouden Organise tor van de tentoonstelling is de Stichting Sonsbeek Beelden, dat een nieuw bestuur krijgt. Daann hebben onder anderen lan Debbaut. directeur van het ste delijk Van Abbemuseum in Ijndhoven en directeur Even van Straatcn van het Rijksmuse um Krollet Muller zitting Naar een artistiek directeur wordt nog gezocht. In 1986 werd de laatste Sons beek-tentoonstelling gehouden, die zich voor een deel binnen en een deel buiten afspeelde Tijdens de expositie werd een aantal beelden dat buiten stond beschadigd, één werd zelfs on herstelbaar vernield Daarom wordt het park in 1993 gedcel telijk afgesloten door een afras tenng Aan ennregHden hoopt men 500 000 gulden te intasse Sponsoring De tentoonstelling in Sonsbeek is de bdangrijkstr in Nederland op het gebied van de heden daagse beeldhouwkunst Ze wordt sinds kort na de Tweede Wereldoorlog met onregelmati ge tussenpozen in het park ge houden. De nieuwe Sonsbeek tentoonstelling wordt begroot op drca 3 miljoen gulden De gemeente Arnhem en de provincie («elderiand dragen elk 250 000 gulden bij. Van het Rijk wordt een mmimumbijdrage van 500 000 gulden verwacht De test moei via sponsoring worden geworven CAP ET ANTIBES LOUTS PU MCHJUN Madonna kwam, zag en zette onlangs 'Cannes' naar haar hand als niemand te voren. De belangstelling voor de Ameri kaanse popster zelf op het 44-ste filmfes tival was zo buiten proporties dat de aandacht voor haar inzending 'In Bed With Madonna' er soms bij inschoot Ten onrechte, want de door Alek Kes- hishian geregisseerde film, die begin juli in Nederland in première gaat, is meer dan de moeite waard. De charme van een exclusief interview met Madonna schuilt vooral in het ont breken van allerlei restricties. Conform haar eigen levensfilosofie is geen enkel onderwerp taboe. Alle schaamte ruim schoots voorbij neemt ze zelfs het speel se verzoek om een heropvoering van een van de meest gewaagde scènes uit haar boeiende 'rockumentaire' in eerste in stantie even serieus. Haar 'act met de fles' blijft echter toch achterwege. „Ach. waarom nog? Ie hebt mijn bedrevenheid toch gezien? Ik kan me niet voorstellen datje nog twijfels hebt." Slechts een keer dreigt mevrouw Cic- cone in haar zwaar bewaakte werksuite' van Hotel du Cap echt op tilt slaan: wan neer ze eraan herinnerd wordt dat ze veel te vaak naar haar zin wordt vergele ken met Adolf Hitler en Saddam Hus sein. Van een reuzehonger naar absolute macht, die ze met beide heren zou de len, wil ze pas na flink tegensputteren iets weten. „Okay, ik geniet er ook van om de lakens uit te delen, altijd en waar dan ook. Waar het natuurlijk om gaat is wat je met je macht doet. Hitler en Hus sein hebben er misbruik van gemaakt. In de unieke positie waartoe ik me heb op gewerkt. probeer ik bij te dragen tot een betere wereld." Alles wat ze doet of laat heeft een poli tieke lading, legt ze nog maar eens uit. Voor amusement zonder bijbedoelingen is ze allang niet meer in de markt. „Vrij wel al mijn collega's, houden er een an dere benadering op na. Ze bereiken een bepaalde status en zorgen er dan voor dat ze zich op hetzelfde niveau van po pulariteit en rijkdom handhaven. Zij kie zen dus voor de commercie, voor zeker heid. Ik daarentegen ga uit van het te genovergestelde Hoe beroemder ik nog eens op endere gr |n dr filmwereld kent Madonna, ook t ik provoceer. Omdat „Hoe beroemder ik word, des te meer ik provoceer, omdat ik vind dat ik een ambitieuze. zekere verantwoordelijkheid heb. word. des te i ik vind dat ik een zeke re verant woordelijk heid heb. Ik heb een platform tot mijn be st UflJdlM en men is geneigd naar mij te luisteren, daar móet ik wat mee doen. zolang ik me nog dage lijks kwaad maak om hardnekkige kwa len als seksisme, racisme en homofo bie." Dat haar heilige missie zo vaak botst met de gevestigde orde is haar probleem niet. Tenzij ze echt wordt tegengehou den. zoals door het Vaticaan (tijdens haar 'Blond Ambition Tourof door MTV (met haar clip 'justify My Love'), maar dan nog blijft Madonna vooral ver draagzaamheid preken. „Ik kan er niet mee zitten dat andere mensen moeite hebben met mijn artistieke uitingen. La ten ze er maar druk om maken, dat zet ze tenminste aan het denken. Wie weet Gegeven deze uitgangspunten is het zich geheel bloot geven (ook letterlijk) in het haar zelf geproduceerde sfeerverslag In Bed With Madonna' niet meer dan lo gisch. Angst voor een negatieve nawer king van de 'alles onthullende' film is haar vreemd. ,AI die grofheden zijn toch ook een deel van Madonna? Behalve dat ze door te shockerrn de geest van de zwijgende meerderheid wil verruimen, is het tonen van zowel haar schone als haar vuile was toch ook be doeld om haar imago te 'ontkoelen De aanvullende boodschap samengevat Madonna is niet alleen workaholic, die zich door niemand de les laat lezen, maar evenzeer een mens met normale behoeften als warmte, vriendschap, lief de. „Wat ik met dez* film eigenlijk ook wil zeggen is 'Mensen, zie ie nou wel dat je je idool nooit helemaal kunt kennen Het hele sterrensysteem is gebaseerd op in delingen in vakjes, maar ik weiger daar aan mee te werken Daarom neem ik ook afstand van het beeld van Marilyn Mon op het moment dat Iedereen daar net aan gewend is geraakt Want ik ben natuurlijk nooit een navolgster haar geweest Ik speelde alleen maar graag met haar image als blonde droom de ronduit vorstelijke ontvangst Cannes, wel degelijk naar plaats. Ze be sefl dondersgoed dat ze als actrice tot dusver meer missers dan voltreffers heeft vergaard en kan slechts twee geslaagde optredens noemen ..'Desperately See king Susan cn 'Dick T racy'. Die gepaste bescheidenheid heeft wat haar betreft wel haat langste tijd gehad Wart. het komende jaar rmicten alk* muzikale activiteiten wijken voof haar ambities als filmster De afgelopen maanden deed Madonna reeds ren nieuwe brok ervaring op aan de zijde van Woody Allen, en ze zal Alek Kes hishian een handje helpen bij de uitvoe ring van zijn 'droomwens', ren pop ope ra \ersic van Emily Bronte's "Wuthenngs Heights'. Aan andere uitnodiglngrn zal re gren gehoor geven Van een daadwerkelijke samenwerking met Michael lackson. waarover al maanden wordt er spec u Irerd is dan ook gren sprake ..We heb ben wrl even van grdarhtrn gewisseld maar daar is nooit iets uitgekomen meldt Madonna, die In eerdere inter views liet weten dat zr Wacko Jaci<> dolgraag helemaal zou willen rrstvfen' Meer affiniteit heeft ze toch met Prin ce. die re wel meteen ais een 'vriend, zij het op afstand bestempelt Soms ligt er Ineens een brief van hem. dan weer hangt hij aan de lijn omdat hij rrgrm zijn hart over wil luchten Of ik hel hem De telefoon is In dit krankzinnige Irvm dat ik leid echt mijn redding Zonder de halfuurtjes die ik regelmatig inlas zou ik waarschijnlijk al mijn vrienden al verio ren hebben GOUDEN STROP winnaar René Appel heeft in korte tijd de benijdenswaardige weg afgelegd van veelbelovend debu tant naar topauteur van de Neder landstalige misdaadroman Madonna: „Hoe beroemder Ik word. des te meer Ik provoceer. Omdat ik vind dat Ik een zekere verantwoor delijkheid heb". 'HDTOCPO NIEUWSLIJN Judaica in veilinghuis Christie's Een schets uit de serie Het van wassenaer Ensemble van Addi Kub- binga. Het van Wassenaer Ensemble WASSENAAR - Het Van Wassenaer Ensemble geeft op zaterdag 22 juni haar jaarlijkse zomerconcert in de Wassenaarse Mes- siaskerk. Een nagenoeg geheel Frans programma (Duparc, Saint-Saëns. Debussy en Fauré), en een Nederlands werk van de hand van Hendrik Andriessen zal door het ensemble, onder directie van Benjamin Boers, worden uitgevoerd. Soliste in het harpconcert van Saint-Saëns is de harpiste Caria Bos. Aanvang 20.00 uur. V. Dalsumprijs voor Marlies Heuer AMSTERDAM - Het Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de Albert van Dalsumprijs voor het toneelseizoen 1991/92 toege kend aan Marlies Heuer voor haar produktie 'Gebeurd in Tu rijn'. De prijs, waaraan een bedrag van tienduizend gulden is verbonden, wordt op 1 november in Paradiso uitgereikt. Heuer schreef 'Gebeurd in Turijn' naar de roman 'E Stato Cosi' van Natalia Grinzburg. De jury beschouwt de toneelvoorstelling als een hoogtepunt in Heuers oeuvre. World Roots Festival AMSTERDAM - In de Amsterdamse Melkweg vindt van 20 t/m 29 juni het 'World Roots Festival' plaats. Gedurende tien dagen wordt een programma van muziek, dans, films, exposities en workshops uit uiteenlopende delen van de wereld gepresen teerd. Klanken en kleuren uit andere cultuurgebieden worden tot leven gebracht door artiesten uit vijftien landen. Albanië is voor het eerst vertegenwoordigd. Uit flat land komen Les Mu- siciens de Permet. Alle dagen hebben een eigen invalshoek met steeds meerdere voorstellingen per avond. In de Amsterdamse vestiging van het veilinghuis Chris tie's komt twee keer per jaar een bont internationaal ge zelschap bijeen voor de veiling van boeken, manuscrip ten, kunstvoorwerpen en schilderijen uit de joodse cul tuurgeschiedenis. Drijvende kracht daarachter is sinds drieëneen half jaar de judaica-expert Moshe Brown. Hij mag zich met recht en reden spin in een wereldwijd web noemen: Christie's heeft kantoren in 40 landen, maar al leen in Amsterdam worden joodse kunstvoorwerpen, zo genoemde 'judaica', geveild. De veilingen trekken kopers van Hong Kong tot Gibraltar en een telefoontje uit Chili is voor Brown niets uitzonderlijks. AMSTERDAM FRANCOfSE LEDEBOER Brown legt uit waarom juist de Nederlandse vestiging deze rol is toebedeeld. Hij wijst in de eerste plaats op de gunstige geografische ligging: „Er komen hier veel kopers uit Israël en de Verenigde Staten, maar ook uit andere Europese landen. Ne derland is voor iedereen makke lijk bereikbaar, de Europeanen kunnen zelfs in één dag op en neer." „Daarnaast speelt onze wel vaart mee en net feit dat het grensverkeer nauwelijks vertra ging ondervindt door noodza kelijke veiligheidsmaatregelen. Het geld rolt hier makkelijker en de export gaat soepeler dan in bijvoorbeeld het economisch zwakke en zwaar beveiligde Is raël. Dergelijke voorwaarden zijn nu eenmaal zeer noodzake lijk voor de bloei van een vei linghuis." Minstens zo essentieel is echter dat Nederland 'een prettig joods verleden en heden' heeft. Brown: „Kopers komen hier graag naar toe omdat er in alle lagen van de bevolking een jood-vriendelijke houding heerst. U kunt zich voorstellen dat een judaica-veiling in Mün- chen niet zo'n goed idee zou zijn." Brown, geboren in het naoor logse Israël, heeft aan de uni versiteit van Tel Aviv joodse ge schiedenis gestudeerd. Via zijn Nederlandse vrouw kwam hij terecht aan de Leidse universi teit voor een studie in de Semi tische talen. Hij beschikt zo 'Veelbelovende debutant werd topauteur misdaadroman AMSTERDAM ANP De Gouden Strop 1991de prijs voor het beste Nederlandstali ge misdaadboek, is gewonnen door René Appel voor zijn boek 'De derde persoon'. De prijs, waaraan een geldbedrag van tienduizend en één gulden en een plastiek is verbonden, werd gisteren in Amsterdam aan de winnaar uitgereikt tij dens een bijeenkomst van het Genootschap van Neder landstalige Misdaadauteurs (GNM). Naast Appel waren voor de Gouden Strop lef Geeraerts (Double face), Martin Koomen (De Portland paradox) en lac- ques Post (Killroy) genomi neerd. De jury, onder voorzit terschap van Hans Knegtmans, noemde Appels derde mis daadroman zijn beste boek tot nu toe. .Appel heeft in korte tijd de benijdenswaardige weg afgelegd van veelbelovend de butant naar topauteur van de Nederlandstalige misdaadro man," aldus het juryrapport. Laatste prijs Appel werd al twee keer eerder genomineerd voor de Gouden Strop, in 1987 voor zijn debuut 'Handicap' en in 1989 voor 'Spijt'. De prijs, die in 1986 door de GNM werd ingesteld, ging eerder naar Jef Geeraerts voor 'De zaak Alzheimer' (1986), Thomas Ross voor Be ta' (1987) en Gerben Hellinga voor 'De terugkeer van Sid Stefan' (1989). De prijs zal dit jaar voor het laatst worden uitgereikt, zo maakte het Genootschap be kend. Bruna B V. zal de boe kenprijs met ingang van 1992 'adopteren', waardoor de Gou den Strop wordt vervangen door 'de prijs voor het span nende boek'. Voor de prijs, die jaarlijks zal worden uitgereikt, komen meer categorieën dan het mis daadboek. zoals thrillers en de tectives in aanmerking. Het -geldbedrag dat aan de prijs is verbonden, wordt verhoogd tot vijfentwintigduizend gulden, aldus het Genootschap. AU u nu hij Rinck een nieuwe bril aanschaft, stuurt Rinck uw oude jlA bril (helemaal opgeknapt) naar Afrika. En u krijgt f 100,- korting. Fondswerving voor Buchmesse levert weinig op DfN HAAG GRO Het Nederlandse bedrijfsleven lilkt niet van plan te zijn om for\ bij te dragrn aan de presentatie van Nederlandse cultuur op de Frankfurter Buchmesse In 1893 Naast de Ne«leriandse er» Vlaamse merbeidabljdragm van In totaal vijf miljoen gulden zijn tot nu toe niet meer dan enkele tonnen door hrt hedrtjfs leven beschikbaar gesteld Dit is duidelijk geworden na afronding van de missie die oud-minister Pais In opdracht van het ministerie van VV\(. langs mogelijke geldschieters heeft gemaakt Bij de plannenmakerij werd aanvankelijk uitgrgaan van een brsc hik haar bedrag van tien miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9