Economie 'Technologie is geen synoniem voor Tsjernobyl' Geen touw vast te knopen aan wisselen in Europa lf. 'Nedlloyd-commissarissen moeten weg' Meeste ideeën worden geboren uit ergernis Dinsdag 18 juni 1991 Radactie 023-150224 J AMINE BOS AAA Vertaling: MAR GREET HESUNGA LÜUTJÉ NIEAAANTSVERDRJET Vormgeving: AATTZIE MEUERHOF RODAMCO, het vast- HET VERLIES van 241 goedfonds van de Robeco miljoen gulden dat In Groep, heeft in de eerste 1990 werd geleden is drie maanden van dit jaar door de goede kwartaal- ruim tweehonderd mil- cijfers weer grotendeels joen gulden winst ge- weggewerkt boekt DE GELEDEN verliezen worden in het gisteren verschenen jaarverslag toegescheven aan de ont wikkelingen op belangrij ke onroerend-goedmark- ten NIEUWSLIJN Trump bijna alles kwijt De Amerikaanse onroerend-goed magnaat Donald Trump heeft met banken en andere crediteuren een schuldenrege ling getroffen die hem op het nippertje van de ondergang redt, zo hebben de Amerikaanse kranten New York Times en The Wall Street Journal gisteren gemeld. Trump moet een groot deel van zijn bezittingen afstaan in ruil voor de kwijt schelding van 650 miljoen dollar schuld. Door deze regeling blijft niet veel over van het eens machtige I rump-imperium. Hij moet het doen met het Plaza Hotel in New York. de nabu rige Trump Tower, deelnemingen in drie casino's, een nog niet ontwikkeld stuk grond in Manhattan en zijn privé-hui- Minister Andriessen drukt Nederland met zijn neus op Eureka BRUSSEL GERDA V De kosten die in het buitenland worden berekend voor betaling met Eurocheques, Visakaarten en dergelijke, verschillen van land tot land. Er is geen touw aan vast te knopen, zo blijkt uit een studie van de Europese Consumentenorganisatie BEUC. EG-commissaris voor consumentenzaken, Karei Van Miert wil met het oog op het aanbrekende vakantieseizoen zo spoedig mogelijk maatrege len om net deviezenverkeer eenvoudiger te maken. Banken moeten duidelijker hun koersen en de door hen berekende wis selkosten aangeven. De algeme ne conclusie van het onderzoek luidt dat de consument wordt geconfronteerd met allerlei kos ten via percentages, vaste pla fonds en commissiegelden. De ze kosten verschillen per finan ciële transactie. De uitgevers van krediet- en bankkaarten (Visa, Eurocard/Mastercard en American Express of Diners Club) doen uiterst geheimzin nig over de wijze waarop zij hun kaarthouders wisselkosten doorberekenen. BEUC had de grootste moeite om de gegevens los te krijgen. Visa-Nederland antwoordde niet eens. Wie denkt slim te wezen door con tant geld mee te nemen naar het land van bestemming, komt bedrogen uit. Per transactie kost het wisselen van de ene in de andere valuta gemiddeld 5 procent. BEUC heeft berekend dat de reiziger die met een paar duizend gulden uit Brussel ver trekt en steeds in elk van de twaalf EG-landen zijn geld om wisselt, nog maar de helft over heeft als hij terug komt in Brus sel. BEUC raadt vooral af om in Nederland en Duitsland vreemd geld te wisselen. Daar worden de hoogste kosten in rekening gebracht. Ook reischeques zijn duur in de praktijk, zegt BEUC. Eurocheques zijn zeer bekend, maar in het buitenland vaak duur door allerlei kosten. Zo vragen de Italiaanse banken sinas 3 juni behalve een heffing van 500 lire nog een extra vast bedrag van 3.500 lire voor een eenvoudige Eurocheque. Uit de tabellen blijkt dat voor Neder landse houders van een Ameri can Expresskaart de kosten het laagst zijn. Verder is het geld ophalen in het buitenland met de girobetaalkaart nog altijd een veilige en goedkope manier. De Postbank rekent geen kosten, alleen een wisselkoers in haar voordeel. „Ach, iedereen zal wel weer zeggen dat het handen vol geld heeft gekost, maar zo ligt het niet." Minister An driessen berust in het - volgens hem - onvermijdelijke. Treurig eigenlijk, want het eerste lustrum van Eureka is hem een feest waard. Tenslotte is het alweer vijf jaar ge leden dat bedrijven en onderzoeksinstellingen uit negen tien Europese landen via de computer de handen ineen sloegen op zoek naar nieuwe technologieën en uitdagin gen voor de toekomst van morgen. gens de bewindsman snel ver klaard. „Wanneer je vroeger als Nederlandse ondernemer een idee had, kostte het veel tijd en geld om dat verder te ontwikke len. Daarom ging je op zoek naar een partner. Vond je die niet, dan was het vaak afgelo pen. Nu is er de Eureka-compu- ter. En dan blijkt dat er ook ie mand in Zwitserland of Groot- Brittannië met DEN HAAG CAREL GOSELING Vijfjaar geleden stond de Fran se president Francois Mitter rand aan de wieg van Eureka (letterlijk: ik heb het gevonden). Europa moest op technologie gebied de strijd met de Verenig de Staten en japan aangaan, zo motiveerde hij zijn initiatief. Vijf jaar later omvat Eureka vijfhon derd projekten met tweedui zend deelne mers. Neder landse bedrij ven zijn be trokken bij kwart van projecten. Dat moet vierd worden. Vandaag en morgen is er feest in Den Haag. Vijf jaar Eureka, met een lasershow in Rotterdam en een congres van bewinds- Minister Andriessen lieden en sche zaken: „VS en Japan zien Eu- staatshoofden. ropa dankzij Eureka nu wel Mitterrand staan." foto bert verhoeff de bron economische technologieën komt persoon lijk „Daaruit blijkt ook weer de Franse interesse", zegt An driessen. „Ik zie Bush of Kohl hiervoor nog niet zo snel op reis gaan." Andriessen is nog steeds ver baasd over de snelheid waar mee Eureka van de grond is g komen. „Een hele mooie zo vindt hij. Het succes i: Rotterdamse hoogleraar: Transportconcern is ouderwets ROTTERDAM JAN SMIT „Alle commissarissen van Ned- lloyd moeten hun positie aan bieden. Er is geen vertrouwen meer in het bestuur en het is de taak van commissarissen daar maatregelen tegen te nemen. Welnu, dat hebnen ze niet ge daan. Dus moeten ze opstap pen." Dat is kort maar krachtig de mening van prof. mr. W. Slag ter. Hij is als emeritus hoogle raar burgerlijk recht en handels recht verbonden aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam. Slagter Is zeer beslist: de com missarissen kunnen volgens hem niet anders dan opstappen omdat een meerderheid van de aandeelhouders tijdens de jaar vergadering van 30 mei tegen de jaarstukken stemde. De Raad van Commissarissen ziet echter geen aanleiding om af te treden, zo maakte hij vorige week in een summier persbericht be kend. Met hun protest op 30 mei probeerden de ontevreden aan deelhouders, onder aanvoering van grootaandeelhouder Tor- steln Hagen en de Vereniging van Effectenbezitters (VF.B). de raad te dwingen akkoord te gaan met de cis van Hagen. Hij wil drie zetels in de raad; een voor zichzelf en twee voor me destanders. Ondanks de afgekeurde jaar rekening blijft het Nedlloya-be- stuur weigeren tegemoet te ko men aan de eisen van Hagen en de zijnen. Bestuursvoorzitter H. Root liep beschouwt het afkeu ren van de jaarstukken niet als een motie van wantrouwen te gen de top van de onderne ming. Dat zei hij gisteravond In het televisieprogramma NOS- Laat. Volgens de bestuursvoorzitter hebben Hagen en de VEB nog steeds niet kunnen aangeven wat er nu precies anders moet in het bedrijf. Rootliep liet ver der weten nog geen contacten te hebben gehad met Hagen om tot een oplossing van het con flict te komen. Strijdbaar adviseert Slagter de aandeelhouders naar de Onder nemingskamer te stappen om alsnog hun zin te krijgen. „Ik acht de kans groot dat de rech ter de aandeelhouders gelijk geeft. Het bestuur heeft fout op fout gestapeld, zonder dat de commissarissen ook maar een keer hebben ingegrepen." Evenals veel andere juristen prefereert Slagter de weg van net overleg. De kans daarop acht hij in dit geval echter ver keken. Nedlloyd heeft alle voor stellen naast zich neergelegd en zich voortdurend tegen elke be moeienis van Hagen verzet. „Zo fel zelfs dat ik de kans op een vreedzame oplossing uitgeslo ten acht." Slagter begrijpt niet waarom het bestuur van Nedlloyd zich zo tegen Hagen verzet. ..Zijn eis is misschien iets aan de ruime kant. Twee zetels in de raad, waarvan een voor Hagen en een in overleg, vindt ik alleszins ac ceptabel. Maar zelfs dat willen ze niet." De commissarissen weten van geen wijken, in tegenstel ling tot hun collega, mr. F. Sickinghe. die onlangs zijn commissariaat teruggaf uit on vrede over de koers die het noodlijdende Nedlloyd vaart. Slagter heeft veel respect voor het vertrek van de voormalige Stork-bestuurder. „Sickinghe hëeft van alles geprobeerd om het conflict op te lossen, zowel bij de Raad van Bestuur als bin nen de raad van commissaris soortgelijk idee bezig is. je gaat praten, er ontstaan con tacten, mensen met ideeën ko men bij elkaar. Vooral voor kleine landen is dat erg interes- sant. Eureka is het vehikel, het apparaat, het systeem. Er ontstaan allian ties", aldus An driessen. Voor de be- economi- windsman vor- groei in de toekomst. Nu al hangt een kwart van groei in Nederland ervan af. Desalniet temin stemt deze constatering de minister treurig. Hij consta teert een ontbrekend draagvlak voor nieuwe technologie in ons land. „Wij hebben er weinig in teresse voor, terwijl we toch graag economisch willen groei en". zegt hij. „We vinden nieuwe technolo gie eng. Er wordt meteen ge dacht aan zaken als genen-ma nipulatie of Tsjernobyl. In elk ander land wordt technologie interessant gevonden. Daar heb. je ook elke dag tv-programma's over nieuwe vindingen. Hier niet. Ik denk dat het komt om dat wij geen achtergrond heb ben als industriële natie. Wij re deneren al gauw van: „Het is geen witte-boorden beroep dus net is niks. We zijn er bang „Dat werkt ook door in onze beroepskeuze. We gaan niet de kant van de exacte vakken op. We leiden in ons land mensen op voor kantoordiensten. Daar heb ik niets op tegen, maar in feite creëren we op deze wijze de werklozen van de toekomst. Het bedrijfsleven klaagt nu al enorm dat er geen ingenieurs te krijgen zijn." Na deze 'tirade' volgt de er kenning dat het soms ook wel jaren duurt voordat de burger enig resultaat ziet van een nieu we vinding. Andriessen noemt als voorbeeld de auto-dash board-van-de-toekomst met een boordcomputer die zelf de route uitstippelt. „Dat kost ja ren. Je moet het hele land vol zetten met paaltjes waarop de computer zich kan afstemmen. Daar heb je bepaalde standaar den en normen voor nodig die overal gelijk zijn. Ik heb een Apple-computer, maar daar kan ik geen IBM-programma op zet ten. We moeten uniforme stan daarden ontwikkelen voor de gehele EG. Kijk maar naar de Verenigde Staten. Of je nu in San Francisco zit of New York, de standaarden zijn daar het zelfde." Zijn eigen ministerie noemt de bewindsman inmiddels al liefkozend het technologiede partement. Hij zet de strijd voort, blijft erop hameren dat sen. Alles echter zonder succes. Vervolgens dacht hij: als ik nu blijf zitten word ik mede verant woordelijk, dus ik vertrek. Ik noem dat een moedige stap. Dat zal hem bij Nedlloyd niet in dank zijn afgenomen. Daar zeg gen ze: hij vervuilt zijn eigen nest. Zo denkt men nu eenmaal in Nederland-vennootschaps- land." Slagter staat duidelijk niet achter deze moraal. „De be voegdheden en verantwoorde lijkheden van een commissaris zijn anno 1991 verzwaard. Een commissaris mag wel degelijk in het informele circuit met an deren overleg plegen, zolang hij geen toezeggingen doet. Ik proef bij Nedlloyd echter iets te veel van een ouderwetse be drijfscultuur van reders, die het altijd alleen voor het zeggen hadden." Vondsten werknemers besparen bedrijven miljoenen guldens niets." Het Ideeëncentrum draait volledig op de bijdragen van de leden, die jaarlijks, al naar ge lang de grootte van bedrijf of organisatie, enkele honderden guldens contributie betalen. In ruil daarvoor adviseert het cen trum over het opzetten of ver beteren van ideeënsystemen en beloningsstructuren. Daarnaast organiseert het centrum regio nale en landelijke bijeenkom sten en looft het jaarlijks onder scheidingen uit aan bedrijven en werknemers met de beste ideeën. Davis: „De leden zelf spelen een belangrijke rol, vooral de grotere bedrijven. Philips en Hoogovens bijvoorbeeld. Die hebben zelf een gigantisch ap paraat voor de beoordeling en structurering van ideeën. Mana gers van dat soort bedrijven hebben altijd veel gedaan voor het Ideeëncentrum." De laatste jaren richt het Ideeëncentrum zich vooral op verfijning van de hulp aan be drijven. „De samenwerkende energiebedrijven in ons land zijn zelf gestart met een ideeën- beurs voor de uitwisseling van ideeën. Wij zijn nu iets derge lijks aan het opzetten voor de ziekenhuizen. Verder kunnen bedrijven vanaf september via ons de hulp van een consulent inroepen." Het opzetten van een ideeën- systeem is volgens Davis vrijwel altijd lonend. „Zo n systeem zelf is eigenlijk al het eerste goede idee. De ervaring leert dat iede re gulden die in een ideeënsys- teem wordt geïnvesteerd min stens vier gulden aan besparin gen oplevert. In de industriële sector is die besparing zelfs tien tot vijftien gulden. In tijden van bezuinigingen en reorganisaties een aantrekkelijk alternatief." DEN HAAG PETER VEENENDAAL Een werknemer van Volvo Car had eens een aardig idee. Hij er gerde zich er aan dat er altijd een druppeltje lak van vers ge spoten autodaken op een ander onderdeel droop. De werkne mer nam een stukje plakband van drie centimeter, plakte dat als een gootje onder de lekken de daklijst en het probleem was verholpen. De vondst bespaar de het bedrijf vele tienduizen den guldens per jaar en de man kreeg een passende beloning. „De meeste ideeën worden geboren uit ergernis", zegt Maureen Davis, secretaris van het Ideeëncentrum in Den Haag. Deze vereniging, aange sloten bij de Nederlandse Ver eniging voor Management (Nl- VE), stimuleert en begeleidt de invoering van ideeënbussen in Nederlandse bedrijven en orga nisaties. Davis spreekt overigens liever van 'ideeënsysteem' dan een ideeënbus, want met het op hangen van een bus is een bc drijf er nog niet. Dat het met een goede organisatie wèl werkt bewijzen de cijfers over 1990. die vorige week door het Ideeëncentrum werden gepu bliceerd. Van de 460 bedrijven, organi saties en (overheids)instellingen die bij het Ideeëncentrum zijn aangesloten werden er 140 schriftelijk ondervraagd. In to taal werden bij deze bedrijven 57.219 ideeën in de bus gestopt. Daarvan werden 15.631 be loond. Van 11.767 ideeën was de financiële besparing bere kenbaar een totaal bedrag van ruim 143 miljoen gulden. Dat bedrag is in werkelijkheid aan zienlijk hoger omdat sommige besparingen moeilijk meetbaar zijn en andere uit concurrentie- 1985 1986 1987 Aantal ideeën dat is ingediend Ideeën die in behandeling zijn g Ideeën die zijn gehonoreerd overwegingen door bedrijven geheim worden gehouden. Overigens komt het zelden voor dat werknemers rijk wor den van een goed idee. Zo le verde een voorstel van een werknemer van Fokker, dat het bedrijf jaarlijks bijna drie ton bespaart, vorig jaar een belo ning van 20.000 gulden op. Een werknemer van Philips, wiens Elan de baas jaarlijks bijna een alf miljoen gulden aan uitga ven scheelt, kreeg ruim zesdui zend gulden. Leuke extraatjes, maar geen kapitalen. Soms is een idee van een werknemer zo goed, dat er oc trooi op wordt aangevraagd. Dat kan problemen opleveren, zoals onlangs bij Fokker. Een student van de Technische Uni versiteit Delft ontwikkelde tij dens zijn stage bij de vliegtuig bouwer een instrument waar Fokker en de universiteit samen patent op aanvroegen. De stu dent werd nergens bij betrok ken en diende daarom zelf een octrooi-aanvraag in, waama Fokker naar de rechter stapte. Die stelde de student vorige week in het gelijk. Dat de rech ter eraan te pas moet komen, is volgens Davis uitzonderlijk: „Meestal worden dit soort za ken in goed overleg geregeld. Dan hoort de buitenwereld foto anp paul stolk Onder het toeziend oog - 0 handjevol toeschouwers werd gisteren gewerkt aan het gigantische decor het optreden van de Griekse muziekvirtuoos Vangelis vanavond op de Rotterdamse Boompjeskade. Het optreden vormt een van de hoogtepunten van het Eureka-feest nologieprogramma's. Ik heb op mijn begroting nog zo'n miljard gulden voor gerichte steun en daarmee'ga ik aan de gang." Het geld zal wat de bewinds man betreft vooral worden ge stoken in de opbouw van zoge noemde computer-netwerken. Een ander belangrijk thema voor Andriessen is het milieu. „De meeste mensen denken dat technologie milieuvervuilend is. Door technologische ontwikke lingen zouden al die vieze fa brieken er gekomen zijn. Maar ik zeg u dat we het Nationaal Milieubeleidsplan alleen kun nen uitvoeren als we de techno logie te hulp roepen. Kijk maar naar het mestprobleem. Je kunt natuurlijk zeggen 'alle varkens moeten weg' maar dat is te sim pel. Dus moet je nieuwe tech nologie uitdenken. Varkens t beroepsopleiding moeten gaan volgen waarbij het bedrijfsleven betrokken wordt. „Dat brengt technologie dichter bij de mensen. Het werkt ook beter dan een leuze als 'Kies exact'. Het onderwijs is nu ge woon verkeerd georganiseerd, maar daarover zijn we in het ka binet al bezig." Geconfronteerd met het ver wijt dat hij zelf bezuinigt op de steun aan het bedrijfsleven voor technologie-ontwikkeling (de Instir. een subsidie op loonkos ten voor onderzoekers ver dwijnt), verzucht Andriessen: „Dat is een rib uit mijn lijf." Toch verdedigt hij de keuze om de Instir-subsidie (220 miljoen gulden) te schrappen. „Het was een ongerichte subsidie. Ieder een die erom vroeg, kreeg geld. Ik werk liever gericht via tech- minder mest laten produceren. Gist Brocades heeft nu een vin ding gedaan die de mesthoe- veelheid met 50 procent terug brengt bij dezelfde hoeveelheid voedsel. Veel van wat we willen op milieuterrein is zonder tech nologie onoplosbaar." Voor de toekomst van Eureka toont de minister zich niet be vreesd. De Oosteuropese lan den gaan meedoen. Verder zal via Eureka de concurrentiestrijd met Japan en de Verenigde Sta ten worden voortgezet. „Die zien Europa dankzij Eureka nu wel staan. Zo hebben we bij voorbeeld bij de ontwikkeling van super-tv (HDTV) de achter stand op de Japanners ingelo pen. Toch blijf ik zorgen hou den. In de computer-, electroni- ca- en chiptechnologie lopen we nog achter."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6