Buitenland Kosten vernietigen wapens voor Irak Brits verzet tegen 'federaal' Europa Gorbatsjov wil snel Start-akkoord 'Iedereen is nu bevrijd van apartheid' EG-landen eens over Energiehandvest Slovenië wint eerste slag in douane-oorlog Dinsdag 18 juni 1991 Redactie: 023-150225 RONALD F D HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen MARCREET HESUNCA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving: CLARA KEMPER Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr). International Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Pres se Agentur (DPA). Agence France Presse (AFP). United Press International (UPt). IRAK HEEFT GISTEREN na bemiddeling van ex- premier Heath de Britse ingenieur Douglas Brand vrijgelaten, die tot levens lang was veroordeeld we gens spionage. PEPSI COLA heeft be kendgemaakt dat het tot 1996 een bedrag van 60 miljoen dollar (ongeveer 120 miljoen gulden) gaat investeren in Polen NIEUWSLIJN 'Duitse eenheid' slecht voor asperges 'De Nederlandse asperge' is het eerste slachtoffer van de Duitse eenheid, kopte de Beriijnse die tageszeiting (taz) het afgelopen weekeinde. Voor het eerst sinds 1953 moesten de (West-)Duit- sers gisteren namelijk 'gewoon' werken. En dat was een tegen valler voor de Limburgse asperge-verkopers en winkeliers, want 17 juni was vanouds een topdag. Na de arbeidersopstand in de DDR in 1953 gold 17 juni in de Bondsrepubliek als 'Dag van de Duitse Eenheid', een vrije dag voor de Westduitsers. De hereni ging met het oostelijk landsdeel heeft daar vorig jaar een einde aan gemaakt. Alle Duitsers hebben nu op 3 oktober, de dag dat de eenheid een feit werd, een snipperdag. Jordaanse vrouw ter dood veroordeeld Een Kuwayts militair tribunaal heeft gisteren een Jordaanse vrouw ter dood veroordeeld. Zij wordt opgehangen omdat zij tij dens de Iraakse bezetting leiding gaf aan een meisjesinternaat en zou hebben meegewerkt aan een pro-Iraakse publicatie. Het 55-jarige schoolhoofd Hamda Assad Younis is het dertiende slachtoffer van Kuwayts speciale rechtspraak ingevolge de staat van beleg. Opvanghuis moeder Teresa in Irak Moeder Teresa opent binnen enkele dagen een opvanghuis voor zieke kinderen in Baghdad. Het opvanghuis, een gift van de Iraakse overheid, komt tussen een katholieke kerk en een mos kee in het centrum van de stad. Zes nonnen van moeder Tere sa's orde zullen in het huis de scepter zwaaien. In het huis is plek voor ongeveer vijftig kinderen. Graf president na 141 jaar geopend Over een dag of tien zal het antwoord bekend zijn op de vraag of de twaalfde president van de Verenigde Staten. Zachary Taylor, vergiftigd is of toch gewoon een natuurlijke dood is gestorven, zoals altijd is aangenomen. Gisteren werd in Louisville het graf van Taylor geopend om 141 jaar na zijn dood een lijkschouwing te kunnen verrichten. De met een Amerikaanse vlag gedrapeer de doodskist van Taylor werd overgebracht van de begraafplaats in Louisville naar het Kentucky Bureau voor Medisch Onder zoek. Verdrag over goed nabuurschap Kanselier Helmut Kohl en zijn Poolse collega Jan Bielecki heb ben gisteren in Bonn het Duitse-Poolse verdrag over goed na buurschap en samenwerking ondertekend. Naast bepalingen over het vriendschappelijke samenleven van beide volkeren, be vat het akkoord voor het eerst de formele erkenning van het be staan van en Duitse minderheid in Polen. Verder werden verdra gen getekend over Duits-Poolse jeugduitwisselingen, een milieuraad en samenwerking in de grensregio's. Eerder had de Duitse regering na jarenlange strijd de Poolse westgrens, de zo genoemde Oder-Neisse-grens, definitief erkend. LUXEMBURG HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Verenigde Staten en lapan mogen meedoen aan het 'Eu ropese Energiehandvest', het troetelkind van premier Lub bers. Landen als Algerije en Marokko zullen voorlopig alleen als waarnemers worden toege laten. Dat hebben de EG-minis- ters van buitenlandse zaken gis teren in Luxemburg besloten. Het plan voor een energie handvest werd vorig jaar gelan ceerd door Lubbers. De bedoe ling is dat Oost-Europa en voor al ae Sovjetunie olie en aardgas aan het Westen leveren in ruil voor kennis en technologie. In december zal tijdens een grote internationale conferentie in Den Haag het handvest offi cieel worden bekrachtigd door alle deelnemende landen. Naast de EG-lidstaten, Oost-Europa, de VS en Japan zijn dat onder meer Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. De twaalf EG-lidstaten zijn lang verdeeld geweest over de BELGRADO DPA De Joegoslavische deelrepubliek Slovenië heeft de eerste slag in de „douane-oorlog" met de centrale regering in Belgrado gewonnen. Alle douaniers aan de grens met Italië, Oostenrijk en Hongarije verklaarden giste ren de door de federale regering in Belgrado voorgeschreven in- voerstop te negeren. Door middel van deze stop wil de centrale regering Slovenië KORT NIEUWS DE ALGERIJNSE PREMIER Ah med Ghozali heeft gisteren een nieuwe regering benoemd, die de taak krijgt parlementsverkie zingen voor te bereiden. Ghoza li heeft een nieuwe post gescha pen, die van staatssecretaris voor mensenrechten. Van de re gering maakt een vrouw deel HET BINNENLANDS VU EG- Veiligheidsraad handhaaft wapenembargo Irak moet zelf de ontmanteling van zijn massa-vernieti gingswapens betalen. Naar verwachting kost dit de Iraak se schatkist vele honderden miljoenen guldens. Daar naast blijft een wapenembargo naar Irak onverminderd van kracht. Dat heeft de Veiligheidsraad in New York gis teren besloten. Schattingen over de exacte kos ten lopen uiteen van van 400 tot 1600 miljoen gulden. Irak wordt geacht al zijn (atoom)raketten, biologische en chemische wa pens te vernietigen. Het grote verschil in de kosten wordt vooral veroorzaakt door de che mische wapens, waarvoor uit eenlopende vemietingsmetho- den zijn ontwikkeld. In de reso lutie van de Veiligheidsraad worden andere landen opgeroe pen het geld voor de ontmante ling voor te schieten aan het fi nancieel zwakke Irak. Volgens leden van de Speciale VN-Commissie die in het leven werd geroepen om het vernieti gen van raketten met een reikwijdte van meer dan 150 ki lometer en c-wapens te contro leren, heeft Irak veel meer van deze raketten en c-wapens dan het dusver heeft meegedeeld. De regering in Baghdad gaf in april op dat Irak nog ongeveer 11.000 rakenen. granaten en bommen en 1000 ton zenuwgas en mosterdgas heeft De com missie concludeerde ook dat Irak meer lange-afstandsraket- ten heeft dan de 52 Scuds waar van het bestaan op de lijst van april is toegegeven. VN-fiinctionarissen zeiden maandag tevens te verwachten dat de commissie onderzoek zal doen naar berichten dat Irak in het geheim werkt aan een kern bom. Volgens Amerikaanse des kundigen heeft een overgelopen Iraakse kerngeleerde medede lingen gedaan over een geheim kemlaboratorium bij de noor delijke stad Mosul, genaamd Saad 16. De VN-functionarissen zeiden dat de commissie eind juni een bezoek brengt aan het vermeende lab bij Mosul. Irak meldde in april dat bij de bombardementen 18 van de 24 Iraakse installaties voor kernwa pens waren vernietigd, dat er 3 waren beschadigd en dat 3 an dere intact waren gebleven. De laatste 3 waren evenwel niet van betekenis voor de Iraakse kernwapens, aldus Baghdad. Activisten van de milieuorganisa tie Greenpeace hebben gisteren drie uur het verkeer door de Bren nerpas en de Gotthard-tunnet te gengehouden om te protesteren tegen de „groeiende terreur" van het transtitovrachtvericeer in de Alpen. Zowel voor de Zwitserse Gotthard-tunnel als de Brenner pas in Oostenrijk ontstonden lan ge files. De Zwitserse Dolitie ver wijderde ongeveer vijrag demon stranten die door het plaatsen van een houten wand voor de ingang van de Gotthard-tunnel het ver keer in zuidelijke richting wilden stilleggen. Een groep van onge veer 150 activisten trok zkh vrij- wilig terug nadat zij een mensen- lijke keten hadden gevormd op de Brennerpas bij de Oostenrijkse stad Innsbruck. In een verklaring zei Greenpeace dat de actie werd gehouden om te pletten voor een vervoersbeleid in Europa dat meer rekening houdt met de bescher ming van het milieu. ir vraag wie wel en wie niet mag meedoen. Frankrijk wilde het handvest beperken tot de EG- landen en Oost-Europa. Neder land en de meeste andere EG- lidstaten wilden echter ook de VS en Japan laten meedoen. Toen bleek dat de Fransen hun zin niet kregen, eisten ze toelating van Algerije en Marok ko. Het geschil werd gisteren beslecht dank zij een Italiaans voorstel naast de EG-landen en Oost-Europa alle andere Eu ropese landen toe te laten, plus de landen van de G-24, de landen die Oost-Europa luxemburg mans d« bruun Behalve de deelnemende lan den krijgt de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwik keling van Oost-Europa een stem in het kapittel. Andere in ternationale instellingen, zoals de Wereldbank, de Europese In vesteringsbank, de Oeso en het Internationaal Energieagent schap (IEA) zullen als waarne mers bij de opstelling van het handvest aanwezig zijn. Op weg naar een voedseldistributie-post in Bablle lopen twee Etiopische vrouwen voorbij zeven aasgieren die zich te goed doen aan een ezel. En kele weken na de val van het Mengistu-reglme is de Internationale voedselhulp aan het geteisterde gebied weer op gang gekomen. to a/p. JBOtmOBAY Sovjet-premier Pavlov wil versterking centrale macht WASHINGTON GPD dwingen de douanegelden niet in eigen zak te steken, maar naar Belgrado te blijven over maken. De douanezaken wer den gisteren overal vlekkeloos afgewikkeld volgens de Sloveen se wetten. Belgrado zou nu versterkin gen van federale douaniers naar Slovenië kunnen gaan sturen om naleving van zijn besluit af te dwingen dat importeurs dou aneheffingen direct aan de fe deratie betalen. Moskou wil de onderhandelin gen over het Start-akkoord voor de vermindering van het aantal strategische kernwapens snel afronden. Dat heeft de Ameri kaanse president Bush gisteren gezegd. Hij heeft een brief van Sovjet-president Gorbatsjov ontvangen waarin deze een „erg belangrijk'' aanbod doet op het gebied van strategische kern ontwapening. Wat Gorbatsjov precies heeft voorgesteld maakte Bush niet bekend. Hij karakteriseerde de voorstellen als „geen echte doorbraak, maar wel vooruit gang. We zijn het nu voor procent met elkaar eens." Bush zei dat hij opdracht zal geven om de Amerikaanse standpunten ietwat te wijzigen, zodat daarover verder kan wor den onderhandeld. Naar ver wachting zal minister Baker van buitenlandse zaken de nieuwe Amerikaanse voorstellen eind deze week overhandigen aan zijn Sovjet-collega Bessmert- nych. De VS en de Sovjetunie on derhandelen al jaren over in krimping van de arsenalen stra tegische (intercontinentale) kernwapens van beide mogend heden met 30 procent. De laatste weken zijn die onder handelingen in een stroomver snelling geraakt omdat Bush duidelijk heeft gemaakt dat een nieuwe top met Gorbatsjov geen zin heeft zonder onderte kening van het Start-akkoord. Onaanka zijn optimisme durfde Bush gisteren geen schatting te doen hoe lang het zal duren voordat de laatste meningsverschillen rond Start uit de weg zijn geruimd. Sovjet-premier Pavlov heeft gisteren in de Opperste Sovjet (het parlement) opgeroepen tot versterking van de macht van de centrale regering. Zijn uit spraken komen voor Gorbatsjov zeer ongelegen, aangezien de Sovjet-president momenteel met de republieken onderhan delt OW B60 nieuw UllfeW- drag. Het belangrijkste element daarvan is de overdracht van een aantal bevoegdheden door Moskou aan de republieken. Volgens het persbureau Tass hebben zeven republieken gis teren met bet verdrag inge stemd. In zijn redevoering voor het parlement uitte Pavlov ook kri tiek op het 'reddingsplan' voor de Sovjet-economie van de econoom Grigori lavtinski. Dat plan heeft eveneens de goed keuring van Gorbatsjov. 0)t, CORRESPONDENT Tien dagen voor de Europese topconferentie van Luxemburg is de Britse regering verder in het isolement gedrukt in de dis cussie over de omvorming van de EG tot een echte economi sche. monetaire en politieke Tijdens de bijeenkomst van de EG-ministers van buiten landse zaken bleek gisteren in Luxemburg dat de Britse kritiek op de voorstellen voor een poli Besprekingen over Ulster zijn begonnen In Belfast zijn de leiders van vier politieke partijen gisteren cin delijk rond de tafel gaan zitten om onderhandelingen te begin nen over herstel van het zelioe stuur over Noord-Ierland. Het was het eerste overleg tussen meerdere partijen In Noord-Ier- land in zestien jaar De besprekingen begonnen zes weken later dan aanvankc lijk was gepland. De kink in de kabel ontstond over de benoe ming van een voorzitter voor een latere fase van het overleg, wanneer moe! worden onder handeld met de Ierse regering. De vier partijen gingen uitein delijk akkoord met de benoe ming van de oud-gouverneur van Australië, Sir Ninian Step hen. De leider van de Democra tisch Unionistische Partij, do minee Ian Paisley, wilde na af loop van het beraad nog niet spreken van een historische ontmoeting. „Ik ben van me ning dat jc pas over historische dagen kunt spreken wanneer je het resultaat ziet." aldus Paisley tieke unie een groeiende con sensus tussen de andere lidsta ten niet meer kan verhinderen. FC. voorzitter luxcmburg leg dc eind vorige week nieuwe voorstellen op tafel, die door vrijwel alle landen positief ont- vangrn werden. In de voorstel len is ook aan eerdere Neder landse bezwaren ruimschoots tegemoetgekomen. De Britse minister Douglas Hurd verzette zich vooral tegen het In een nieuw EG-verdrag opnemen van 'federalisme als einddoel van het Europese Integratiepro ces. Een stuk waarin die 'federa Ie roeping' voorkomt, zal Lon den niet tekenen. Ook herhaalde Hurd dc Britse kritiek op de plannen om dc EG ook een defensiebeleid te geven en op de voorstellen voor do monetaire unie Maar het werd .li puw dukfafljk dti dB Britten nauwelijks meer op medestan ders kunnen rekenen. De voorzitter van de Europe se CommLswe. lacques Dolors, zri dat de Britten kennelijk iets heel .in.l.-rs verstaan onder dcraiismc. .Het gaat er niet om dwingend eenheid op te leggen, maar juist eenheid in verschel- denheid te bewerkstelligen al dus Delors Verkiezingen Sicilië succes voor Orlando Parlement Zuid-Afrika heft Bevolkingsregistratiewet op VF.RKEF.R van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM ligt stil. Een deel van bet buiten lands luchttransport is ook ge stagneerd. Dit is het gevolg van een staking voor onbepaalde tijd van dc Vereniging van Suri naamse Verkeersvliegers (V5V). De VSV eist verbetering van de dienstverlening aan het reizend publiek en behartiging van de belangen van da piloten De racistische wetgeving in Zuid-Afrika behoort volgens president F.W. de Klerk tot het verleden. De Klerk zei dat giste ren naar aanleiding van het feit dat het Zuidafrikaanse parle ment het fundament van de apartheid, de Bevolkingsregi stratiewet. uit het wetboek heeft geschrapt. Deze uit 1950 date rende wet. die alle Zuidafrika nen volgens ras kwalificeerde, was de laatste peiler van de apartheid die moest worden af gebroken. „Iedereen is nu be vrijd van apartheid". De grootste zwarte oppositie beweging. het ANC. heeft het schrappen van de wet verwel komd. maar verklaarde tevens dat er „weinig zal zijn veran derd. zolang zwarten kleinere pensioenen krijgen dan blanken en zwarten nog steeds niet naar alle blanke overheidsscholen mogen". Alleen de extreem rechtse Konservatieve Partij (KP) stemde gisteren tegen de afschaffing van de wet. waar door nas geboren Zuidafrikanen niet langer op basis van hun huidskleur worden geregi streerd. De Zuidafrikaanse Grondwet, die zwarten het stemrecht ont zegt. is nu het laatste juridische overblijfsel van het apartheids- tijdperk; en verdwijnt pas. wan neer de regering en het ANC een akkoord hebben bereikt over een nieuw politiek bestel. ..Ik twijfel er niet aan dat dat binnen enkele jaren binnen ons bereik te", aldus De Klerk. „Maar dan moet het ANC nu wel beginnen te denken, te spreken en te handelen als een organisatie die daadwerkelijk gelooft in onderhandelingen Het ANC heeft vorige maand de onderhandelingen met de rege ring over een nieuwe Grondwet opgeschort De Klerk zei in een toespraak tot een gezamenlijke vergade ring van hel parlement, waann de blanken, kleurlingen en In diërs ieder met een eigen kamer zijn vertegenwoordigd, dat het voor de overgrote meerderheid van de bevolking een dag van grote blijdschap is ..Ze weten dat er geen weg meer terug te. omdat de regenng haar woord houdt en haar beloften inlost Het schrappen van de ..hoek stenen van de apartheid was in februari van dit jaar door de re gering aangekondigd Twee an dere grote apartbridswctten. de grocpsgebicdcnwct. die zwarten verbood in "Manke! de inke gebieden landwetten. die zwarten uitsloot van het bezit van grond in blank gebied' wa ren al eerder deze maand afge schaft Met bet schrappen van deze wetten meent dc regrring te hebben voldaan aan dc eisen van de VS en dc EG voor dc op heffing van sancties en te heb ben bewezen dat bet „vredes- proces onomkeerbaar te Het ANC bestrijdt dit. Het Ameri kaanse ministcne van buiten landse zaken beeft bet besluit van het Zuidafrikaanse p«1e ment verwelkomd als de „elimi natie van een belangrijke pijler van de apartheid De verkiezingen voor het regio nale parlement op Sicilië zijn een persoonlijke triomf gewor den voor de ex burgemeester van Palermo. Lroluca Orlando Zijn pas opgerichte partij. Dc Rete Ihet Net), behaalde zondag 7J procent van de stemmen, ofwel 5 van de in totaal 90 ze tels. Dc Rcte van Orlando presen teerde zkh zondag als het 'mo rele alternatief voor dc 'eeuwi ge coalitie DC-PSI. maar dc christendemocraten en sodalis ten handhaaf n h mier problemen. Orlando's vroegere partij, dc christendemocraü sche DC kwam als grootste par tij uit dc bus met 42 procent van de stemmen, gord voor 39 zetels IN- MHteli PS1 bleef staan op IS procent. Dc PDS. de vrocgrrr communisti sche part)), zag haar aanhang slinken van 19.4 procent tot 11.9 procent. Orlando te op Sicilië vooral bekend vanweor zijn kruistocht tegen <Jc maffia in de tweede helft van de jaren tachtig. Ook bi zijn verkiezingscampagne voerde dc bestrijding van de gr organiseerde misdaad de bo ven toon. Vooral in Palermo was de vrrkir/rr grvorlig voor deze boodsc hap en behaalde I >e Keie bijna 26 procent van de stem

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5