Binnenland Politie Amsterdam is grote tekorten aan personeel zat 'Schengen-verdrag is nep' Rampspoed CPB doet Den Haag sidderen Zomer betekent chaos in Kamer dmviix lüiun i»l RcdacUr 023-150225 JAMNC BOSMA AL TAN ERDOCAN RONALD FRISAKT PATRICK VAN D€N HURK SJ AAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOFARMAKER R Vownffwiy CLARA KEMPER 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). I Parlement moet debatten in noodgang afwerken DfN HAAG CAWtt GOSfUNG Ze is inmiddels overleden: freu le Wttewaal van Stoetwegen. Ooit, in de nacht van 25 op 26 november 1970, maakte zij zich onsterfelijk. Rond een uur of drie, midden in een debat over wijzigingen in de loon- en in komstenbelasting. beklom zij het spreekgestoelte in de Twee de Kamer. „Meneer de voorzit ter, dit is gekkenwerk", sprak zij. Het mocht niet baten: het debat werd toch afgerond. Elk jaar, vlak voor de zomer vakantie, vertoont de Tweede Kamer opnieuw dit 'gekken werk'. Nog snel moeten allerlei wetsvoorstellen worden afge werkt en op een overvolle agen da gepropt, ledereen weet dat lang niet alles kan worden afge handeld. Zeker niet gezien de vergadertijd die de Kamer per week heeft, zo n 30 uur in de week. Bruto, want van die tijd gaan nog allerlei onderbrekin gen af. I loe hopeloos de Kamer in de knel kan komen, bleek afgelo pen week weer. De Kamer be handelde het wetsvoorstel om benzine-accijns te verhogen. Het kabinet wil die verhoging per 1 juli laten ingaan. Er is dus haast bij. De normale schriftelij ke voorbereiding van een debat werd overgeslagen. Het debat zelf werd een flop. Na een dag vergaderen kwa men CDA en PvdA nog met wat wijzigingsvoorstellen. Ze waren wel steeds aangekondigd, maar op papier had niemand ze ge zien. De oppositie niet. De be trokken bewindsman, Van Amelsvoort (financiën) niet. In houdelijk oordelen werd onmo gelijk. In navolging van de freu le noemde het WD-kamerlid Koning het debat 'gekkenwerk'. De afronding werd naar van daag geschoven. Weer vijf da gen verloren, plus een extra be lasting voor de agenda van de Kamer deze week. De Tweede Kamer vergadert tot en met donderdag 27 juni. Maar wie naar de agenda kijkt, krijgt de indruk dat er nog een maand bij moet. Naast talloze andere onder werpen staan er vier belangrijke zaken op de agenda. Ten eerste: de stelselherziening in de ge zondheidszorg. Het debat daar over ging verleden week de mist in. Deze week moet het worden voortgezet. Ten tweede: de ba sisvorming in het onderwijs, al drie weken in behandeling. Nummer drie: de Voorjaars nota. Een stuk waarin het kabi net de wijzigingen aangeeft in de lopende rijksbegroting en al le departementale begrotingen. En tot slot: de wet koppeling met aanpassingsmechanismen (wka), de wet over de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Die moet óók nog even tussen door worden behandeld. Veel onderwerpen zijn stil zwijgend al naar augustus en september geschoven. Van een goede voorbereiding kan na tuurlijk geen sprake zijn. Het is haast je, rep je. Afraffelen, waar bij een goede democratische besluitvorming op het tweede plan komt. Het gebeurt elk jaar opnieuw en er is niemand die er iets aan doet. Er is altijd wel een coali tiemeerderheid die de gang van zaken goedkeurt of een kabinet dat er achterheen zit. Het is bij de laatste kabinetten immers gewoonte geworden om wets voorstellen die een lastenver zwaring betekenen voor burgers of bedrijven met ingang van 1 januari of 1 juli in te laten gaan. Nu kan een kabinet dat wel willen, over elk wetsvoorstel moet advies gevraagd worden aan de Raad van State. En die kan zo lang over een advies doen als hij zelf maar wil. Het kabinet kan hoogstens om eni ge spoed verzoeken. Deson danks blijven de ministersploe gen met 1 januari of 1 juli als in gangsdatum werken. De Twee de Kamer werkt daar, zoals ge zegd, steeds opnieuw aan mee. Dat er ook nog een Eerste Ka mer in onze democratie is, wordt in dit spel helemaal ver geten. Een wet is geen wet zon der de goedkeuring van de Se naat. Daar heeft de wrevel over het jaarlijkse gedoe langzamer hand geleid tot een houding van 'wij vertikken het'. De Eerste Kamer laat zich niet meer onder druk zetten en wei gert om nog langer rommelige wetsvoorstellen goed te keuren, omdat het zo nodig voor een bepaalde datum zou moeten. Hoe vervelend kabinet en Tweede Kamer dat ook mogen vinden, de Senaat is niet van plan de democratische spelre gels met voeten te treden. Wie roept om het afschaffen van de Eerste Kamer ziet het te gemakkelijk. Evenals degenen die klagen over de geringe be zetting van de Tweede Kamer of die langzame Raad van State. Uitvluchten waarmee men al leen het eigen gezicht tracht op te houden. Tevergeefs. De cha os ziet elke burger toch wel. Zou dat er ook mee te maken heb ben dat het vertrouwen in de politiek terugloopt? EDIANP GW) Het verdrag van Schengen is volgens de Amsterdamse hoog- leraar strafrecht C. Rider voor wat betreft de opheffing van grenscontroles „in rond Hol lands gezegd nep". „Of de con troles worden niet opgeheven, of ze komen in het binnenland tcnig, of beide. F.n terwille van die niet gehaalde doelen wor den wc verrijkt met zo'n hon derd compenserende maatrege len. Dat kost 120 miljoen per jaar", aldus Rüter. De hoogleraar hield zijn betoog gisteren in Ede tijdens een con ferentie over het verdrag van Schengen. Het stuk, dat voorziet In de opheffing van de grens controles tussen de Benelux. Duitsland, Frankrijk en Italië, is vorig jaar door de regering on dertekend, maar moet nog door het parlement worden goedge keurd. Volgens Rüter wordt het doel van het verdrag niet bereikt. „Wie zijn paspoort niet vergeet kan elk Schengcnland al bezoe ken. Daaraan verandert het ver drag niets. De pas moet ook na Schengen mee, want in de meeste Schengen-landen be staat een legitimatieplicht. Een pas moet trouwens nlnncnkort altijd mee, want ook in ons land komt er een identificatieplicht. Wegens de binnenlandse con trole die in de plaats komt van de personencontrole aan de grens. De opheffing- van de grenscontrole is dan ook niets anders dan een platte wissel truc." Rüter wees op de waar schuwing van de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt voor rassenrellen. „Buitenland se ervaring leert dat juist bij in tensieve controle op vreemde lingen nogal eens de vlam in de pan slaat en ernstige onlusten ontstaan." Volgens Rüter is het een illusie dat er na Schengen aan de binnengrenzen niet meer zal worden gecontroleerd. „De grenscontrole Miiti ge woon, weliswaar niet op wie u bent. maar wel op wat u bij u heeft", aldus de strafrechtge- leerde. Hij citeerde de memorie van toelichting bij het verdrag, waarin staat dat „de controles van door de reizigers meege voerde goederen voorshands gehandhaafd blijven". Rüter vindt verder dat het verdrag tekort schiet op het ge bied van internationale samen werking van politie en justitie. Zo zullen onbetaalde boetes niet in de centrale politiecom- f>uter van de Schengen-landen. iet Schengen Informatie Sys teem (SIS), worden opgeno men. Veel van die boetes wor den nu nog aan de grens geïnd. Hij wees er verder op dat er niets is geregeld over het ge bruik van in het buitenland on rechtmatig verkregen bewijs. Het witwassen van criminele vermogens in Luxemburg blijft onverkort mogelijk. Van het harmoniseren van het asielbe leid is niets terecht gekomen. „Er bestaat in West-Europa geen behoorlijke consensus „Om een goede politiezorg te bieden, moet je soms han denwringend te werk gaan." Brigadier Harry van Rijn constateert het somber. Zijn wijkteam in Amsterdam- West moet met lede ogen aanzien dat het bureau twee tot drie keer per maand de deuren doodeenvoudig moet sluiten. AMSTERDAM THEA VAN BEEK Afgelopen zondag was het weer zover. Bij de thuiswedstrijd van Ajax tegen Vitesse moest een le gertje politiemensen op de been worden gebracht. Ook Van Rijns politieteam leverde daaraan een bijdrage. Daardoor raakte de politiewijkpost onderbemand en ging dus dicht. Amsterdamse politiemensen zijn de werkdruk goed zat. De afdeling Amsterdam van de Ne derlandse Politie Bond (NPB) heeft besloten de 27ste juni uit te roepen tot actiedag. Door het houden van werkvergaderingen wil de bond protesteren tegen de leegloop in het hoofdstedelij ke politiekorps. Zolang dit niet op voldoende sterkte is, dient de reorganisatie van de politie districten in wijkteams te wor den stopgezet, vindt de bond. Het Amsterdamse korps telt op dit moment 3400 politie mensen, terwijl dat er bijna 3900 zouden moeten zijn. Jaar lijks gaan er 300 mensen weg, terwijl er slechts 30 nieuwe bij komen. Vooral plattelandsge meenten zijn bij de Amster damse dienders favoriet. Het werk is er minder druk en het vinden van een behoorlijke wo ning vormt er nauwelijks een probleem. Vijf jaar geleden werd begon nen met reorganisatie. De acht politiedistricten moeten begin volgend jaar uiteindelijk 24 wijkteams tellen. Achttien daar van zijn er inmiddels. De opera tie verloopt bepaald niet zonder problemen. Door onderbezet ting gebeurt het regelmatig dat een politiepost tijdelijk sluit. Vandaar de eis dat het verder instellen van wijkteams een halt moet worden toegeroepen, vindt de NPB. NPB-bestuurder Van Rijn er vaart het aan den lijve. „Twee jaar geleden begonnen we hier op de wijkpost Admiraal de Ruyterweg met dienstgroepen van 7 man. Dat aantal is inmid dels gedaald tot 4. Voor een 24- uursbezetting zouden we vol gens de norm op 67 politiemen sen moeten zitten. Kijk ik naar de komende dagen, dan zijn dat er slechts 54. In de praktijk be tekent dit dat het bureau regel matig door slechts 3 mensen wordt bemand." Het personeel van de wijk teams is in het algemeen en thousiast. Een grotere zelfstan digheid, gevarieerder werk en meer contact met het publiek worden door de politiemensen gewaardeerd. Ook het publiek ervaart een politiepost in de na bije omgeving als positief. „We krijgen hier behoorlijk veel aanloop van mensen die aangifte komen doen", zegt Van Rijn. „We proberen zo klantge richt mogelijk te werken en een goede band op te bouwen met de buurt. Dat is lang niet altijd eenvoudig als je weet dat hier 35 procent allochtonen wonen. Het is alleen al vanwege de taal barrière een tijdrovende zaak." „Maar soms moet je gewoon 'nee' verkopen. Vanwege het personeelstekort reageren we nu alleen nog op telefoontjes die via de centrale binnenko men. Voortdurend moet je prio riteiten stellen. Krijg je gelijktij dig een melding van een aanrij ding met letsel en een melding over baldadige jeugd, dan kies je voor het eerste. Van surveille ren komt niets meer. En als po litie hoor je toch op straat te zijn." Begin dit jaar sloegen de drie Amsterdamse politiebonden de handen ineen. Ze eisten 2400 mensen erbij, een betere finan ciële beloning en betere carriè remogelijkheden. Een eis die werd ondersteund door hoofd commissaris Nordholt en bur gemeester Van Thijn. De laatste moest de bonden echter deze week meedelen dat uit Den Haag geen extra geld te ver wachten valt. Wel reageerde de Amster damse korpsleiding verheugd op het recente regeringsstand punt dat de nieuw te vormen politieregio Amstelland in 1995 op een sterkte mag rekenen van ruim 5000 man. Deze al eerder door de commissie-Nijpels aan bevolen uitbreiding met 1100 politiemensen moet overigens nog door de Tweede Kamer worden goedgekeurd. De bonden, met Nordholt voorop, zijn voorstander van het instellen van politie-assis- tenten. Die zouden moeten worden belast met onder meer bewakingstaken, waarvoor een aanzienlijk kortere opleiding en lagere salariëring nodig is. Het groene licht daarvoor moet komen uit Den Haag. De Nederlands-Duitse grens. De persoonscontrole vervalt volgens het verdrag van Schengen, maar de contro le op goederen blijft bestaan. united photos de boer over de vraag vraag hoe en over de vraag in welke mate er gestraft moet worden. En soms zelfs niet over de vraag wat eigenlijk strafbaar moet zijn. Denk maar eens aan abortus, drugs en euthanasie in Duitsland en België. In de han tering van het strafrecht be staan tussen de Schengenpart- ners echt werelden van ver schil." Rüter wees op het onlangs uitgelekte advies van de Werk groep Drugstoerisme. Daarin wordt gepleit voor berechting in eigen land van van in Neder land aangehouden drugsgebrui- kers. Volgens Rüter betekent dat het failliet van het eigen Neder landse drugsbeleid, waarin on derscheid wordt gemaakt tus sen hard drugs en soft drugs. „Het is misschien nuttig een uniform wetboek van koophan del te hebben, maar een unifor me strafrechtspleging is onhaal baar. Bij de huidige culturele verscheidenheid in West-Euro pa is het maximaal nastreefbare een verbetering van de interna tionale samenwerking tussen de strafrechtelijke organen, ieder opererend vanuit zijn eigen strafrecht", aldus Rüter. Volgens de hoogleraar is er nog wel degelijk tijd om het ver drag te verbeteren. Het SIS kan nas operationeel zijn als alle landen een wet op de privacy bescherming. Die ontbreekt nog in België en Italië. „Van oudsher geen bliksemsnelle wetgevers." DEN HAAG CAREL GOSiUNG Het ding heet in het vakjargon de Koninginne-MEV. De eerste proeve van de Macro Economi sche Verkennihg die het Cen traal Planbureau (CPB) jaarlijks bij de indiening van de Mil joenennota presenteert voor het volgende jaar. Het betreft slechts een proeve van de echte MEV, maar het stuk is daarom niet minder be langrijk. Het dient namelijk als basis voor de verdere besluiten van het kabinet over de invul ling van de begroting voor het komende jaar. Besluiten die in juli en augustus moeten vallen. Voor de Koninginne-MEV hanteert het Planbureau de hoofdlijnen die het kabinet en kele weken eerder voor de opzet van de begroting heeft opge steld. Hoofdlijnen voorgesteld door de minister van financiën in zijn zogenoemde Kaderbrief. Bovendien verwerkt het Plan bureau de laatste verwachtin gen op financieel-economisch gebied die er in de wereld voor handen zijn. De Koninginne-MEV zit lang zamerhand in ieders tas op en rond het Binnenhof. Normaal gesproken zou het stuk geheim zijn, ware het niet dat Planbu reau-directeur Zalm dit jaar bij de kamercommissie voor eco nomische zaken vast vrijuit uit het stuk citeerde. Het zal menigeen, binnen en buiten het kabinet, wit rond de neus zijn geworden toen men kennis nam van Zalms uitspra ken. Misschien werd er hier en daar op een ministerie zelfs in gedachten al een koffer gepakt, op weg naar de uitgang. Zalms boodschap was kei hard. In financieel, economisch en sociaal opzicht loopt het ka binet in 1992 helemaal vast. Nu was het al bekend dat het ko mende jaar moeilijk zou wor den, maar toch. Dat de gifbeker zo vol zou zitten, wist eigenlijk nog niemand. De inflatie trekt aan tot 4,5 procent, zo'n 2 procent meer dan waarop het kabinet tot nu toe rekende. De rente blijft hoog, met alle gevolgen van dien. Door de bezuinigingen die het kabinet wil doorvoeren, staan de bestedingen in eigen land onder druk. De stijgende inflatie leidt tot hogere looneisen. De lonen zul len volgend jaar minimaal met 4 procent oplopen. Het kabinet rekende op 3 procent. Door stij gende lasten gaat iedereen er ondanks de loonstijgingen op achteruit. De burger ziet de koopkracht dalen. Bij de bedrijven stijgen de ar beidskosten, met als gevolg dat werkgevers 'laaggekwalificeer- den' emit zullen werken. De werkloosheid zal dus toenemen. Mede daardoor, maar ook door CPB-directeur G. Zalm. foto cpd toenemend ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid, wordt de verhouding tussen werken den en niet-werkenden slechter. Omdat die verhouding slech ter wordt, wordt de norm door broken die het kabinet hanteert voor handhaving van de koppe ling tussen lonen en uitkerin gen. Die koppeling moet dus worden verbroken, met alle ne gatieve koopkrachteffecten voor uitkeringstrekkers, ambtenaren en trendvolgers (wier ruimte voor verbetering van arbeids voorwaarden ook verbonden is aan de lonen in de bedrijven). De exportgroei valt komend jaar tegen, ondanks een relatie ve waardevermindering van de gulden. Het is de vraag of het kabinet in staat is de doelstellin gen voor het financieringstekort te halen. Hogere uitgaven bij de sociale zekerheid en belasting tegenvallers verstoren het beeld. Tot zover deze bloemlezing. Als we nu bedenken dat het Planbureau al eerder had bere kend dat de toename van de werkgelegenheid in 1992 zou uitkomen op hoogstens 40.000 (veel te weinig om alle gegadig den die zich op de arbeidsmarkt melden aan een baan te hel pen). dan is het beeld compleet. Catastrofaal. Zonder maatregelen ziet het geheel er voor het kabinet er als volgt uit. Een hogere inflatie die niet gecompenseerd wordt bin nen de departementale begro tingen leidt tot extra bezuinigin gen. Daardoor zakken de beste dingen nog verder terug. Dat heeft gevolgen voor de produk- tiviteit in de bedrijven en daar mee voor de werkgelegenheid. Hogere rente leidt tot zwaardere lasten voor overheid en bedrij ven. Zonder compensatie geeft dit de noodzaak voor bezuini gingen, met hetzelfde effect als de hogere inflatie. Van de andere kant schaden hogere loonstijgingen de werk gelegenheid. Ook daardoor neemt de werkloosheid toe. Bo vendien is de koppeling niet meer te handhaven. De zwakke uitkeringstrekkers worden hier vooral de dupe van. Hogere werkloosheid leidt tot hogere uitgaven in de sociale zeker heid. Die moeten worden opgevan gen via hogere premies, wat vervolgens weer zal leiden tot een verdere aantasting van koopkracht en dus hogere loon eisen. Dat euvel treedt ook op als extra uitgaven of andere fi nanciële tegenvallers opgevan gen worden door hogere Tasten. Belastingen bijvoorbeeld. Van een beloofd koopkracht- behoud voor iedereen komt niets meer terecht. Hetzelfde geldt voor het terugdringen van het aantal uitkeringstrekkers. Verdere sanering van de over heidsuitgaven door meer bezui nigingen werkt alleen maar ne gatiefuit op het geheel. Aan alle kanten loopt het ka binet dus vast. De rekening van een te uitbundige financiële start en het vooruitschuiven van harde maatregelen die tegen vallers moesten opvangen, wordt opgemaakt. Het herstel beleid van de eerste twee kabinetten Lubbers lijkt teniet gedaan. De vruchten smaakten lekker. Zo lekker dal ze m enorm tempo zijn opgegeten. Het bekende appeltje voor de dorst is niet voorhanden. De te rugkeer naar barre tijden. Mis schien smaken citroenen ook erg lekker als je er eenmaal aan gewend bent. rr:>^ s x-> i de bereden politie bij Amsterdam CS. Ging het bij deze actie in 1988 nog om de beloning, bij de acties die voor eind juni op FOTO BERI VLRHOEfF Een zwerver kijkt verbaasd naar actievoerende agenten stapel staan, speelt de onderbezetting de grootste rol.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4