Binnenland Militairen naar Afrika Dales niet bang voor rassenrellen Van den Broek bindt in bij defensiedebat Bejaarden verpleeghuis Beilen grof behandeld 'Recht ouders op tegenonderzoek' 'Aids-risico onderschat' Drastische beperking bestrijdingsmiddelen Dinsdag 18ju« 1991 Redact»: 023-150225 JANINE BOSMA ALT AN EROOCAN RONALD FR1SART PATRICK VAN DEN H MARGOT KLOMPMAKER Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Asielzoeker dient klacht in Een 16-jarige Somaliër uit Veendam heeft een klacht inge diend tegen twee agenten van de gemeentepolitie Veendam. Hij zou door hen zijn mishandeld. De jongen werd aange houden terwijl hij op een nieuwe mountainbike reed. De agenten vroegen hem mee te gaan naar het bureau, omdat In Veendam de laatste tijd veel dure fietsen worden gestolen. Achteraf bleek dat de Somaliër de fiets had gekregen. De jon gen beweert op het bureau te zijn mishandeld. Volgens de politie echter zou hij 'hysterisch' zijn geworden en uit het po litiebureau zijn gezet. Daarbij heeft de jongen blauwe pleldcen opgelopen. De zaak wordt vandaag uitgezocht. Groene kikker voor schone schepen Zeeschepen die zich in de Rotterdamse haven milieuvriende lijk gedragen, kunnen een 'Groene Kikker' verdienen. Naast een vignet op de scheepsromp, wordt goed gedrag ook be loond met tariefvoordelen of tijdwinst door een bevoorrechte afhandeling. Het plan wordt nog verder uitgewerkt door het Gemeentelijk Havenbedrijf met het ministerie van verkeer en waterstaat. PTT verwacht meer autotelefoons Het aantal autotelefoons zal dit jaar volgens de PTT met veer tig procent toenemen. Gisteren werd in Zeist de honderddui zendste autotelefoon in gebruik genomen. Op 1 januari van dit jaar telde ons land nog 79.000 autotelefoons. Vanaf sep tember kan in heel Nederland vanuit de auto worden gebeld zonder onderbreking van het gesprek. Vanaf 1995 is het mo gelijk om vanuit de auto door vrijwel geheel Europa te bellen en gebeld te worden dankzij het nieuwe digitale pan-Europe- se autotelefoon-netwerk. Walesa schakelt advocaat in De Poolse president Walesa laat zich alsnog door een advo caat verdedigen in de zaak die het Nederlandse organisatie bureau Penta Productions tegen hem heeft aangespannen. Het bureau claimt een schadebedrag van 115.000 gulden. Die kosten zouden zijn gemaakt voor een feestelijke bijeenkomst in Nederland waar Walesa, ondanks een schriftelijke toezeg ging, op het laatste moment verstek liet gaan. De juridische afwikkeling van de kwestie verloopt schriftelijk en zal een tot twee jaar duren. Aantal roofovervallen gestegen Het aantal gewapende overvallen in Nederland is vorig jaar fors gestegen. Vooral winkels en benzinestations moesten het ontgelden. Ook werd veel meer cocaine en hasj in beslag ge nomen dan in het jaar ervoor. Dit staat in het jaarverslag van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). Het aantal ke ren dat bij een overval een vuurwapen werd gebruikt steeg met 18 procent. De totale buil dat veel pogingen mislukten. Insluiper belaagt Utrechtse vrouwen De politie is extra attent nu in vrij korte tijd in de stad Utrecht tot drie keer toe vrouwen in hun eigen huis op precies dezelf de wijze zijn verkracht door een insluiper. Hij komt 's nachts binnen via een open raam of deur, kijkt of de vrouw alleen thuis is, kruipt bij haar in bed en verkracht haar. De man draagt elke keer een kous over zijn hoofd. Mede daardoor is zijn signalement vaag. PvdA en minister nog steeds verdeeld DEN HAAG GPD Kamer en minister Van den Broek van buitenlandse Zaken blijven het oneens over het de- fensie-beleid van hét kabinet. Van den Broek weigert over be zuinigingen na 1994 te praten, gehouden met nieuwe bezuini gingen. Dat bleek gisteren tijdens de voortzetting van het vorige week afgebroken debat in de Kamer. Minister Ter Beek (De fensie) weigerde gisteren op nieuw partij te kiezen om te vallen. PvdA-fractieleider Wöltgens riep Van den Broek afgelopen zaterdag tijdens een PvdA-bij- eenkomst in Amsterdam op „te- Rapport inspectie volksgezondheid: GRONINGEN-BBLEN GPD-ANP Het personeel van de afdeling Torenakker van het verpleeg huis Altingerhof in Beilen is schuldig aan grove behandeling en mogelijk zelfs mishandeling van vijftien demente bewoners. Dat staat in een rapport van de Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid. De zaak is in middels voorgelegd aan de offi cier van justitie in Assen, die zal beslissen over vervolging. De inspectie besloot enkele weken geleden een onderzoek in te stellen naar aanleiding van herhaalde klachten van drie leerling-verpleegkundigen over de gang van zaken op de afde ling. Het onderzoeksrapport on derschrijft alle beschuldigingen. De inspectie noemt de patiën tenzorg „marginaal". De beje gening van bewoners, familie en mede-personeel wordt in een aantal gevallen zelfs „laak baar" genoemd. De sfeer op de afdeling is volgens de inspectie „gesloten, dwangmatig contro lerend en zonder ruimte voor gesprek'. Het rapport wijt de proble men aan „een samenloop van een aantal ongunstige, elkaar versterkende factoren in perso nele en organisatorische sfeer- ".Om herhaling te voorkomen, beveelt de inspectie dringend aan om het afdelingsteam in grijpend te wijzigen. Volgens algemeen directeur Viskaal van het psychiatrisch ziekenhuis Beileroord (waartoe Altingerhof behoort), heeft het personeel van de Torenakker aangeslagen maar ook opge lucht gereageerd omdat aan we ken van onzekerheid eindelijk eind is gekomen. Welke de directie neemt, dt deze week besproken. Dat ze ingrijpend zullen zijn staat volgens Viskaal vast, ge zien de ernst van de zaak. wo!Td, Slachtkuikens levend gekookt DEN HAAG GPD Meer dan 600.000 kuikens per dag worden geslacht zonder voldoende verdoving. Dit is ge bleken na onderzoek van de Stichting Lekker Dier. Twee op de drie slachterijen in Neder land voldoen niet aan de wette lijke voorschriften. Deze voor schriften bepalen dat de slacht kuikens gedurende vier secon den elektrisch moeten worden verdoofd bij een spanning van minimaal 120 volt. Vele miljoenen kuikens per jaar worden slechts een of twee seconden lang verdoofd onder een spanning van dertig tot tachtig volt. Daardoor kan het gebeuren dat de dieren levend worden gekookt in een zoge naamd broeibad. De Stichting Lekker Dier heeft bij de minister aangedrongen op maatregelen tegen bedrijven die de aangegeven normen overschrijden. Ook de vleesin dustrie heeft bezwaar aangete kend tegen de slachterijen, om dat door onvoldoende verdo ving bloeduitstortingen in het kippevlees kunnen ontstaan. Deze maken het vlees minder aantrekkelijk voor de consu ment rug te keren in het kabinet". WD'er Weisglas wilde gisteren De PvdA-fractie in de Tweede daarom van de minister buitenlandse zaken „klip en klaar" weten of zijn standpunt ook een kabinetsstandpunt is. Weisglas verwees naar Wölt gens, die had verondersteld dat i den Broek met „een solo- De PvdA vindt echter nog steeds actie" bezig dat nu al rekening moet worden Maar Van den Broek, die bij het eerste deel van het debat vorige week nog hoog van de toren blies, hield zich gisteren opvallend rustig. „Ik ben tijdens mijn solo-vlucht wel wat af weergeschut tegengekomen bo ven de Meervaart, maar ik ben veilig geland in het kabinet. Ik geen van beide kampen echt af heb Wöltgens horen zeggen dat de gemaakte keuzes zonder mieren en mekkeren moeten worden geaccepeteerd. Dat vond ik een bemoedigende op merking", zei hij. „De wao is geen lolletje. Wie jaloers is op wao'ers, moet maar eens hun positie overnemen om te voelen wat het echt betekent om als een uit geperste sinaasappel te worden weggegooid". Dit zei Mohammmed Rabbae (Nederlands Centrum voor Buitenlanders) gisteren op een 'alarm'-bijeenkomst in de Amsterdamse Mozes en Mronkerk. Zijn op merking werd luid toegejuicht Tijdens de actiedag gaven honderden wao'ers en enkele deskundigen uiting aan hun bezorgdheid over plan- r de v FOTO ANlfO ROB CKOfS Minister wuift waarschuwing Amsterdamse politiecommissaris weg DEN HAAG GPD-R Minister Dales van binnenlandse zaken is verbaasd over de uitlatingen van hoofd commissaris Nordholt van de Amsterdamse politie. Nordholt waarschuwde onlangs voor het toenemen van rassenrellen in de grote steden. Volgens Dales zijn de proble men rond buitenlanders „al meer dan tien jaar bekend". De Tweede Kamer vindt dat het kabinet de waarschuwing van Nordholt ter harte moet nemen. Vrijwel alle fracties drongen er gisteravond in een debat bij het kabinet op aan om met serieuze plannen te komen. Volgens de WD'er Wiebenga is de kans op grootschalige rassenrellen. zoals in Bel gië, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten, in ons land nog niet groot. Maar hij vond wel „een grootscheepse beleidsin spanning" nodig om een „rampsituatie" te voorkomen. Ook het CDA-Kamerlid Krajen- brink toonde zich bezorgd over de proble men van met name jongeren van de tweede generatie buitenlanders. Minister Dales toonde zich echter niet onder de indruk. Volgens haar heeft de Am sterdamse politiecommissaris niets nieuws opgemerkt. Vorige kabinetten hadden veel eerder actie moeten ondernemen om de problemen te voorkomen, stelde zij. Dales zei helemaal niet zo ontevreden te zijn. On danks de hoge werkloosheid en vele voortij dige schoolverlaters onder buitenlanders is het niet allemaal 'kommer en kwel' wat het minderhedenbeleid betreft Volgens de mi nister is het beleid niet mislukt „Dat is on- Minister d'Ancona van welzijn (ook bij het debat aanwezig) gaf nog eens aan hoe de immigratie en de geboortegroei het min derhedenbeleid bemoeilijkt. Als hot tmij*. zo doorgaat groeit het aantal buitenlanders in ons land van 750.000 personen naar ruim een mffloen In hel fan 2000 i te helft van de jeugd in Amsterdam zal dan van buiten landse afkomst zijn, met alle gevolgen van dien. „Dat geeft weinig reden tot optimis me, tenzij daaruit consequenties worden getrokken Op dè vraag vanuit de Kamer wat zij dan doet om nieuwe migranten op te vangen, moest zij erkennen dat daarvoor geen geld is In de haven van Holwerd ontfermde zeehondenmoeder' Lenle 't Hart rich gisteren over een huiler' (een jonge zeehond zonder moeder) De zee hondenbaby, vijf uur oud, werd gevonden door een schipper op Ameland. Het diertje is inmiddels overgebracht naar de zeehondenoeche in Pieter- buren. fO*D anr Plan Ter Beek en Pronk gunstig ont\ angen bij hulporganisaties De Nederlandse hulpverleningsorganisaties hebben overwegend positief gereageerd op het plan van de mi nisters Pronk (ontwikkelingssamenwerking) en Ter Beek (defensie) om militairen in te zetten bij de hongerbestnj- ding in Afrika. De militairen zouden de voedseltranspor- ten moeten begeleiden en wegen moeten aanleggen. De operatie zou onder de vlag van de Verenigde Naties moe ten plaats vinden. voering van het plan. Als de oorlogen in Afrika niet ophou den. blijft het voedseltransport moeilijk zo niet onmogelijk, stelt hij. Volgens hem is er ge noeg hulpverlening aanwezig, maar kunnen organisaties hun werk niet doen. omdat de toe ng lot landen vaak is geblok DEN HAAG*GPD Binnen de Verenigde Naties en de Europese Gemeenschap wordt al enige tijd gesproken over inzet van militairen om de uitzichtloze situatie in de Hoorn van Afrika te doorbreken. Door burgeroorlogen en droogte drei gen in Etiopië, Somalië en Sudan tientallen miljoenen mensen van honger om te ko men. Transport en distributie van voedsel vormen het groot ste probleem. Minister Pronk heeft aan staande donderdag een gesprek met de hulverleningsorganisa ties. Dan moet ook duidelijk worden wat hun rol gaat wor den. Directeur De Milliano van Artsen Zonder Grenzen heeft wel enige twijfels over de uit gang keerd Dat een gezamenlijke hulp verleningsoperatie onder VN- vlag zal plaatshebben, vindt de woordvoerder van Artsen zon der Grenzen geen garantie tot succes. .Al vijf jaar opereert men onder VN vlag, zonder we zenlijk effect. De VN zou de moed moeten hebben politieke dwang uit te oefenen, om lan den als Sudan en Somalië te dwingen voedseltransporten toegang te verlenen' Het Nederlandse Rode Krult. Novib en de Stichting Mensen in Nood juichen het plan toe. De No\ih denkt echter dat hef plan alleen op korte termijn succes kan hebben. De organi satie is net als Artsen Zonder Grenzen van mening dat er een logen in Afrika. Ook de Vereniging van Dienstplichtige Militairen is po itief ovn h< i plan om na Irak opnieuw militairen in te aettrn t>4 1 n huBMHittaira da l te vereniging vindt wel dat er spra ke moet zijn van vrijwilligheid Ook andere bronwaters verontreinigd DEN HAAG» De Consumentenbond heeft ook in andere bronwaters dan die van Albert Heijn stoffen aangetroffen die er niet in thuis horen. Het gaat om de merken Badoit, Cathareine, Mont Rou- cous en Original. De Consu mentenbond benadrukt dat de gevonden stoffen in de gemeten hoeveelheden bij normaal ge bruik geen direct gevaar voor de gezondheid opleveren. De bond onderzocht in totaal 35 merken bron- en mineraal water. Dertig bevatten geen dui delijke hoeveelheden verontrei nigingen. De oorzaken van de wel gevonden ongerechtighe den zijn nog onduidelijk. De re sultaten gaan naar de Keurings dienst van Waren. Albert Heijn nam een week geleden al het eigen merk bron water uit de handel, nadat de bond sporen van een schoon maakmiddel had gevonden. De consumentenorganisatie wachtte met het publiceren van alle onderzoeksresultaten om de bedrijven de kans te geven eerst te reageren. Uit het onderzoek blijkt dat in Cathareine (van Raak) vermoe delijk propylbenzeen is gevon den. een matig toxische stof die als oplosmiddel wordt gebruikt. Raak heeft de verkoop enige tijd geleden gestopt, maar het water is in sommige winkels nog wel te krijgen. Het in Badoit aangetroffen oplosmiddel chloroform kan duiden op het reinigen van lei dingen of machines In Original dook methyl-ethylketon op, eveneens een oplosmiddel dat mogelijk afkomstig is van de blauwe verf van de fles. Para-di- chloorbenzeen. gevonden in Mont Roucous, komt voor in motteballen. Als advies Kinderbescherming hen niet zint DEN HAAG ANP Ouders of voogden moeten het recht krijgen een tegenonder zoek te laten uitvoeren als het advies van de Raad voor de Kin derbescherming over hun kind hen niet zint. Dat vindt een meerderheid in de Tweede Ka mer. Staatssecretaris Kosto van justitie voelt er echter weinig voor om een zogeheten contra- expertise wettelijk verplicht te stellen. Kosto zei gisteren in de Twee de Kamer dat rechters prima in staat zjjn zelf tr bepalen of een tweede onderzoek noodzakelijk is voor een afgewogen oordcel over de toekomst van een min de! jarige. Hij beloofde wel dat er een onderzoek komt naar de haalbaarheid van wettelijk ver plichte tegenonderzoeken. De staatssecretaris is vooral bang dat de overheid nodeloos op kosten wordt gejaagd ais een tegenonderzoek wettelijk ver plicht wordt. De overheid moet een groot deel van de kosten dan zelf betalen. Een meerderheid in do Kamer van PvdA. CDA, RPF. SGP WD en Groen Links houdt echter vast aan het beginsel van rechtsgelijkheid. Deze partijen vinden dat één van de twee ou dera of voogden de kans moe ten krijgen om hun bezwaren tegen de conclusies van de Raad voor de Kinderhescher ming te onderbouwen. Een te grnondrrznek »s volgens hen het middd bij uitstek. GPD DEN HAAG* ANP Aids-risico wordt nog steeds niet serieus genomen in Neder land", aldus onderzoeker dr. Theo Sandfort. Sandfort en zijn collega drs. Gertjan van Zessen onderzochten uitvoerig het seksueel gedrag van 1001 vol wassencn tussen de 18 en 50 jaar. Het onderzoek moest vooral informatie geven over het risico en preventie van de ziekte aids. Uit het onderzoek blijkt onder meer dat twaalf procent van de Nederlanders met een buiten echtelijke relatie zich het laatste jaar niet hield aan de 'vrij-veilig' adviezen. Omgerekend bete kent dit dat bijna een miljoen mensen in de onderzochte leef tijdsgroep de kans liepen op be smetting met het aids-virus. Volgens Santforl bestaan er nogal wat misvaningen over de verspreiding van het aids-virus. „Nog altijd denkt 43 procent van de ondervraagden dat je kunt worden besmet via het openbaar toilet. En bijna cën op de tien mensen denkt dat de pd Glastuinbouwbedrijven moeten voortaan een vergunning heb ben om afvalwater te mogen lo zen op het oppervlaktewater. Dat heeft minister Alders van milieu gisteren gezegd bij de presentatie van het Meerjaren plan Gewasbescherming' In dit plan staan maatrrgrlrn om het gebruik van bestnjdingMniddr len in de land en tuinbouw te rug te dringen. Volgens het plan moet in alle tuinbouwkassen worden over gmhakeld van teelt in de grond naar zogenaamde substraat teelt «eelt los van de onder grond. Alvalwatrr moet worden hergebnnkt en op het eigen be drijl of centraal worden gezui verd. voordat het op het opper vlaktewater mag worden ge loosd. Is het afvalwatrr nirt schoon, dan wordt geen ver gunning verleend en kan de be treffende tuinder zijn beroep niet uitoefenen. Dod van het nu gepresen teerde plan is om bet gehnnk van bestrijdingsmiddelen in de landbouw in bet jaar 2000 tr halveren. Voor de agrarische settor brmgt de omuhakHing naar milieuvriendelijker teelt methoden hogr kosten met zich mee Staatssecretaris Gabor vrr wacht dat tot 2000 2J miljard gulden extra moet worden geïn vesteerd. Lr komt een heffing op be strijdingsmiddelen. die volgend jaar al ingaat Bestnjdingsmid (Mn waarvan vast Maat dat ze tc scha milieu, v voor bepaalde middelen grrn alternatieven zijn. wordt een uitzondering gemaakt Binnen drie maanden komt de regering met een lijst waarop deze uit zondertngrn staan vermeld Aparte aandacht ls er voor de zi ►gen aarmie grnndontsmet tingsmitidclcn. die op gjotr schaal worden gebruikt om de grond te zuiveren van ziekten en plagrn. Het grbruik van deze middelen mort met tachtig pro cent verminderen. Met ingang van 1993 mag de grond slechts een keer per vlet jaar worden ontsmet Vanaf 2000 wordt dat een keer per vijf jaar. Bovendien moeten boeren en tuinders dr noodzaak tot grondontsmetting kunnen aantonen Met name voof dr teelt van fabrirksaard apprlrn in bet noordoosten van het land brengt dat problemen met zkh mee

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3