Regio 'Grotere kans op terugvinden fiets' Shuttlebus wint terrein Kunst en cultuur bieden 40 werklozen een baan Aantal nachtvluchten op Schiphol gedaald Dinsdag 18 juni 1991 «Kdatt* 071-161400 W1M SPItRDUR WIM SCHRDVÏR MilDERT VAN DfR AAAU CAROUNt VAN OVERBEEAE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC EindNdACM PAUL DE TOMBE Von^vin» RON VAN HAASTRECT 19 NIEUWSLIJN Diashow in NSE NOORDWIJK Het Noordwijk Space Expo presenteert in de zomermaanden in samenwerking met Hasselblad de multi-vi- sion show 'Echo of Space'. 'Echo of space' is een dia-geluids- presentatie van 20 minuten waarbij met 15 projectoren op een scherm van 9 bij 3,5 meter 700 dia's worden getoond. Het beeldmateriaal is afkomstig van NASA en is tijdens de diverse ruimteviuchten gemaakt Volgens de makers van de show is de presentatie 'geen wetenschappelijke verhandeling, maar een meeslepend verhaal over de grootsheid van de ruimte en de avontuurlijke betovering van een reis naar het heelal'. De show wordt vertoond om 11.30,13.00,14.30 en om 16.15 uur. Zeiltocht politie DEN HAAG/LEIDEN De afdeling watersport van de Haagse gemeentepolitie houdt op 27 en 28 juni een tweedaagse zeil tocht door Leiden en over de Zuid-Hollandse plassen. Doel van dit 'Midzomemachtspektakel' is geld bijeen brengen voor de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschappij. Een acht-tal bedrijven stelt geld ter beschikking en reclamemateriaal voor twee boten en de bemannning. Tijdens de zeiltocht worden wedstrijden gehouden. De finish is op 28 juni om 16.00 uur bij de Buitenkaag. Piloot vergeet landingsgestel SCHIPHOL De 37-jarige piloot, die gistermiddag op Schip hol met zijn Beachcraft Bonanza een buiklanding maakte, kan zich wel voor zijn hoofd slaan. Hij was compleet vergeten ziin landingsgestel uit te klappen. De piloot en de twee inzittenden kwamen er zonder kleerscheuren af; het toestel raakte bescha digd. Het vliegtuigje was vanuit België naar Schiphol gevlogen om twee passagiers af te zetten die over moesten stappen op een lijndienst. De Rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in naar het incident. Volgens een woordvoerder van de luchtha ven Schiphol staat echter vast dat de vlieger gewoon vergeten is de wielen van het vliegtuigje uit te klappen. Het aantal nachtvluchten op de luchthaven Schiphol is het afge lopen jaar met bijna 9 procent (850) afgenomen ten opzichte Van 1989. In 1990 werden tus sen 00.00 en 6.00 uur 8.619 starts en landingen uitgevoerd, tegen 9.462 het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers van de N.V. Luchthaven Schiphol over het baangebruik in 1990, die zijn gepubliceerd in het blad Schip holland. De genoemde aantallen, die volgens het blad de komende jaren weer kunnen toenemen, Politiekorpsen in Midden-Holland opnieuw ingedeeld De politie in de regio Hol lands-Midden gaat, na sa menvoeging van de rijks- en de gemeentepolitie in april 1993, werken vanuit acht basiseenheden. De leiding van het korps, maakte deze indeling giste ren op een persconferentie bekend. LB DERDORP MONICA WESSEUNC De nieuwe korpschef S.J. Van Hulst is ervan overtuigd dat de burgers gebaat zijn bij de reor ganisatie van de politie. Na 1993 zal er minder 'dubbel werk' worden gedaan. In nage noeg elk dorp blijft een politie bureau bestaan zoals dat nu ook al het geval is. Omdat er ef ficiënter wordt gewerkt, kunnen er meer mannen en vrouwen 'de straat op'. Van Hulst: „Dat betekent dus dat we dichter bij de burgers komen te staan. Bo vendien kunnen we méér werk voor hen doen. Om het eenvou dig te zeggen: de kans dat een gestolen nets wordt terugbe zorgd, is na 1993 groter dan Leiden en Voorschoten vor men samen de grootste basis eenheid met 210 politiemensen. Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout en Voorhout gaan samen en ook Katwijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassen- heim, Valkenburg en Warmond (130 man) gaan samenwerken. Alkemade, Hazerswoude, Lei derdorp, Rijneveld en Zoeter- woude vormen met 105 man een iets kleinere basiseenheid. Het gemeentekorps van Alphen aan den Rijn vormt samen met de korpsen van Nieuwkoop, Nieuwveen en Ter Aar een ge heel. De basiseenheden draaien de normale vierentwintiguurs- diensten en lossen niet al te in gewikkelde recherchezaken zelf op. Voor de zwaardere crimina liteit beschikt de politieregio net als nu over speciale recherche diensten. Elke basiseenheid heeft ten minste één politiebureau dat dag in dag uit 24 uur per dag open is. In dat 'hoofdkantoor', zeker niet te verwarren met de bestaande hoofdbureaus, zullen ook de recherchediensten wor den ondergebracht Welke bu reaus binnen elke basiseenheid 24 uur per dag open zullen zijn en een soort centrumfunctie gaan vervullen, is nog niet dui delijk. Eerst moet het regionaal college, waarin de 35 burge meesters van de gemeenten van deze politieregio en de hoofdof ficier van justitie zitting hebben, eind september definitief beslis- De 'kerngroep' van de politieregio Midden-Holland: uit mevrouw I E. Mopper-Gefretaen (hoofdofficier van justitie), burgemeester C Goekoop van Leiden (links) en korpschef SJ. van Hulst (rechts). fOTO aNBCO KUWB sen over het instellen van acht basiseenheden. Dan pas kan een huisvestingsplan worden gemaakt Spedaal Met de vorming van een basis eenheid bestaande uit de huidi ge gemeentepolitie Leiden en en de groep Voorschoten van de RP, wordt een van de uitgangs punten bij de vorming van de basiseenheden overschreden. De eenheid mag namelijk ei genlijk niet meer dan 130 man tellen om te voorkomen dat het apparaat te log wordt en 'cms, ons niet meer kent'. Volgens burgemeester Goe koop van Leiden moest er wel een uitzondering worden ge maakt: „We kunnen Leiden niet in tweeën delen om maar mooie basiseenheden te ma ken." De 'toevoeging' van Voor schoten betekent dat de een heid weer groter wordt, maar ook dit is heel bewust gedaaan. „We willen zo veel mogelijk de huidige rijkspolitie en de nu be staande gemeentepolitie laten samenwerkenlegt beoogd korpschef Van Hulst uit Het idee voor de indeling van acht basiseenheden werd giste ren gepresenteerd door de Kerngroep, een dnemanvschap dat verantwoordelijkheid draagt voor de goede gang van zaken bij het vormen van de politiere gio Hollands Midden. De kern groep bestaat uit I.E. Klopper- Gerretsen, hoofdofficier van jus titie. burgemeester C. Goekoop van Leiden en korpschef Van Hulst. Nieuwe lijnen vanuit Alphen en Hillegom Met bijna negen procent betreffen èlle starts en landin gen, van groot tot klein verkeer. Uit de cijfers wordt niet duide lijk waarom het aantal nacht vluchten het afgelopen jaar is Volgens het Plan van Aanpak Schiphol en Omgeving, waarin ondermeer de voorwaarden staan waaronder de luchthaven de komende jaren mag uitbrei den, mag het aantal nacht vluchten tot en met 1993 met niet meer dan duizend per jaar groeien. Het maximale aantal vluchten dat Schiphol in 1993 mag verwerken 12.000. JAN WESTERLAKEN Het succes van de snelle, comfortabele Shuttle bussen is zo groot, dat het openbaar vervoer heeft besloten er tien extra in te zetten. Ze rijden eind september onder meer vanuit Alphen aan den Rijn, Hillegom. Nieuw Vennep en Hoofddorp. Zo worden de wachtlijsten weggewerkt. De Shuttle rijdt van deze jJaatsen naar de kanto ren, die in de Amsterdamse Bijlmermeer zijn ge vestigd. Alphen heeft al twee Shuttles, dat worden er drie en mogelijk zelfs vier. Hetzelfde geldt voor Hoofddorp. Vanuit Hillegom vertrekt er nu nog één Shuttle. Dat worden er twee. Nieuw voor deze lijn is dat Nieuw Vennep wordt aangedaan. Volgens Han Snel van Openbaar Vervoer Ser vices, een samenwerkingsverband van de ver voerbedrijven die de Shuttle exploiteren (Neder landse Spoorwegen, NZH, Centraal Nederland, VAD en het Amsterdams gemeentelijk vervoerbe drijf), is het succes van de bus de directe verbin ding tussen de woonplaats en de werkplek. De Shuttle stopt alleen in de woonplaats, pakt op en kele haltes mensen op en rijdt non stop naar de Bijlmer. Dat is de kracht, zegt Han Snel, de ver binding is heel snel. De bus biedt bovendien meer comfort (beenruimte, krant, koffie) dan een gewone bus. De zitplaats is gegarandeerd. Reizen met de Shuttle is niet echt goedkoop en in elk geval duurder dan een ritje met een gewo ne bus. Een voorbeeld. Reserveer je voor een heel jaar van Alphen naar de Bijlmermeer een plaatsje, dan kost dat maandelijks 224 gulden: reserveer je drie maanden lang een stoel, dan betaalt de pas sagier 244 gulden per maand. Een rit tussen Alphen en Amsterdam zuid-oost (de Bijlmer dus) begint om kwan over zeven 's morgens. Het eindpunt wordt ruim een uur later (8.22 uur) bereikt. Han Snel zegt dat een gewone auto er in de spits net zo lang over doet. De bus. aldus de woordvoerder van OV Services, doet er wat langer over. omdat de chauffeur mensen moet ophalen. Zo kent Alphen zeven stopplaat sen en Hoofddorp zelfs negen Het streven is de reistijd van een gewone auto te benaderen. De bedoeling is dat de Shuttles eind september in bedrijf komen, maar dat kan Iets later worden. Pas als een man of tien gebruik maken verbinding wordt de sneldienst in gebruik geno men. Dan pas loont het de moeite de LEZERS SCHRUVEN Geluidhinder Ie zou toch verwachten dat een instelling als de 'Nederlandse Stichting (rcluidhinder (NSG) zich op grond van eigen stich tingsfilosofie keert tegen elke vorm van geluidovcriast. Zeker als die overlast onnodig en al helemaal als het ook kapitaals verslindend is. Maar om dat laatste draait het waarschijn lijk... l>e NSG is namelijk voor de aanleg van de TGV (de hoge snelheidslijn dwars door talloze dorpen en wijken, zie Lefdsch Dagblad dd 13 06). De NSG kiest voor tracé B (onder meer dwars door leiderdorp) want. zo luid de NSG-argumentatie: 'dan worden twee geluidsbron nen gekoppeld'. De essentie van die optelsom ontgaat me. Di recteur Kuiper van de NSG noemt de TGV 'een goed alter natief voor het vliegverkeer'. En: „Het belangrijkste probleem van het vliegen is en blijft het lawaai." Volgens Kuiper maakt de TGV minder lawaai dan in- tercitytreinen. Dergelijke uit spraken zijn onbenullig en ver raden onkunde Alleen al van wege de luchtverplaatsing bij de TGV snelheid (300 km/uur) is sprake van meer geluidhinder dan hij hedendaagse treinen Wat het vliegverkeer betreft zou de NSG moeten bedenken dat de TGV juist is bedoeld om TE VOORZIEN in een groot stuk uitbreiding van bet vliegverkeer boven Schiphol. De vergelijkin gen gaan aan alle kanten mank en de mensen, zeker de toe komstige talloze gedupeerden, worden collectief een rad voor de ogen gedraaid met een veel vuldig aangehaalde slogan' „dat Nederland anders de eco nomische aansluiting met Euro pa mist De realiteit van de overlast en dus de inbreuk op het welbe vinden van tienduizenden men- ten zal veel groter blijken te zijn dan de TGV-projectvoorstan ders willen doen geloven. Zo gaat dat namelijk bij dit soort projecten. De TGV is een presti ge-object van een paar grote maatschappijen waarvan een miniem deel van de Nederland se bevolking gebruik zal (kun nen) maken, maar een veel gro ter deel overlast zal ondervin den. Lees ik het goed? "Nederiand- se Stichting voor/tegen Ge luidhinder Zeker bewust dat voorzetsel weggelaten. Zeg NEE tegen dr TGV For meel kan het nog tol I juli. An ders dreigen we collectief over geleverd te worden aan de. zich voor tie Tt.V het vuur uit de sloffen lopende Nederlandse za ken maffia en een ploeg vroegt ij- dig 'ingepakte' ambtenaren van het niveau Kuiper Ben Apeldoorn Graaf Willem II laan 30 Hoogmade Benzinekvvartje Ik las in de krant van maan dag 10 juni een artikel onder de kop 'Energieprijs fors omhoog Ergens in datzelfde artikel kwam ik ook een regel tegen waarin de hen Kok zijn verba zing uitsprak dat er zm-rel op winding was MOOnÉl <l<">r het extra kwartje op de benzine- accijns. Mogen wij misschien even, want de hen Kok heeft ook niet verder gedacht dan zijn neus lang is Hij en zijn vrlc collega's laten zich nog steeds gratis vervoeren in een auto op kmtrn van de burgers. Alleen rijdt zijn auto ook niet oo wam en wind Dus als zijn chauffeur eens moet tanken (gratis) dan kan hij zijn henzinekosten wd wrer ergens terughalen Maar nok het kwart LrTtra per liter kan dus dr he tinghétaler nog eens ophoes ten. Dearovrr al nagedacht hm Kok? A. Roomer Katwijk Rond de veertig langdurig werk loze Leidenaars en vrouwen, die weer willen gaan werken, kun nen een jaar lang aan de slag in de kunst of cultuur. Anders ge zegd: ze worden ingezet om de grote achterstanden weg te musea, kunstuitleen of kan vijftien eeuw. Docenten uit Amsterdam en van de Reinwardt Academie in Leiden (opleiding tot muse ummedewerker) verzorgen de Zolder Het Museum voor Volkenkunde bibliotheek. De sociale dienst van de gemeente selecteert de mensen, die tenminste drie jaar werkloos moeten zijn. Buiten landers twee jaar. Hun uitkering wordt omgezet in salaris. Een salaris dat even hoog is als het minimum loon. Leiden kreeg, als enige ge- meente in Ne derland, van wvc het verzoek 40 mensen zorgvul dig uit te zoeken en die een jaar te laten werken in een instelling voor kunst of cultuur. Leiden werd gekozen, omdat het rijk is aan musea en omdat het een stad met veel werklozen is. De gedachte die achter het project 'Cultuur werkt' schuilgaat is om langdu rig werklozen weer aan werken te leren wennen. De kans op vast werk is dan groter. Mirjam Pieters van de ge meentelijke dienst vertelt, dat binnen een maand een oplei ding voor deze mensen begint. Een opleiding, die hen leert dat ze een heel oud kopje niet aan het oortje moeten oppakken en hoe zware onderwerpen moe ten worden gehanteerd. Ze le ren schimmels herkennen en leren restaureren. Althans, de plaatsen. Uitkering wordt salaris dat even hoog is als het minimum-loon Op de zolder liggen 65.000 voorwerpen die ooit verkeerd zijn ingepakt. Ze liggen bloot aan stof en temperatuur. Het museum heeft een nieuw op slagdepot waarin de oudheden opnieuw moeten worden opge borgen. De 'vijftien' worden daarvoor twaalf maanden lang in- geschakeld. Mo gelijk zit er voor een aantal van hen een vast dienstverband in het vat. Mirjam Pieters: „In dit geval praat je over werk dat moet worden gedaan. Er mag echter geen per soneel voor wor den aangetrok ken. Het project is er alleen voor die instellingen, die een grote achterstand in werk hebben. Ie moet dit zien als een inhaalactie. Het is de enige manier om de achter stand weg te werken." Na dit jaar loopt het project 'Cultuur werkt' nog een jaar door. Maar dan wel voor veertig andere werklozen. De instellin gen moeten de mensen inten sief begeleiden. Over het alge meen hebben ze lange tijd niet gewerkt en vinden ze, aldus Mirjam Pieters, het moeilijk zich goed te concentreren. De sociale dienst moet ervoor wa ken, dat de 'jaarwerkers' niet op kleine dingen zoals schoonma ken met een penseel. Maar ook een plek worden gezet die ei het lezen van een handschrift uit, bij voorbeeld, de achttiende Op de zolder van het Museum voor Volkenkunde liggen 65.000 voorwerpen die oott verkeerd zijn ingepakt Vijfben mensen worden ingeschakeld om ze opnieuw op te bergen. foto mw bouwman Ervaring krijgen op de werk- Mirjam Pieters beseft het even- vloer. Daar draait het in feite al- 'eens: het museumwereldje is lemaal om. De vraag die een- maar heel kJein. Zeker niet alle traal staat is: is dat, wat in dat veertig kunnen hierin straks jaar is geleerd, ook op een an- hun boterham verdienen, dere werkplek te gebruiken? Mirjam Pieters rekent er op. dat toch wel de helft van deze men sen binnen dat jaar een vaste baan vindt En de andere helft? „Die valt terug op individuele begeleiding. We laten die men sen zeker niet zwemmen le kunt in dat jaar dat ze werken al een beetje zien welke kant het op gaat. Op het moment dat voor hen het werken ophoudt laten we hen absoluut niet los." De bus biedt meer comfort dan een gewone bus. De zitplaats is gegarandeerd. 1 foto bfn df bruyn

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19