Regio 'Strijd tegen TGV moet veel feller' Snookerhal Voorschoten driehoog 'Warmond bekeek zichzelf tevreden' Eerste stap naar nieuw gemeentehuis Lijtweg MEOB Oegstgeest ruimt Morsebelpolder op Dinsdag 18 jura 1991 RwUct* 071-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUIT1NK MM KOEVOET DORITH LlGTVOCT ERlC MN WETERINGS E.ndfwUct* RAYMOND PEIL Vom^ryg SlMON DE GRAAF 17 'DE TGV IS EEN prestige-kwestie die er volgens de regering koste wat kost moet komen DE LANDELIJKE PERS besteedde veel aandacht aan het boek met Warmonds portretten en oordeelde over het algemeen welwillend. TGV LEIDEN NIEUWSLIJN Feestje voor rijvereniging ZOETERWOUDE De Landelijke Rijvereniging leanne d'Arc opent aanstaande zaterdag de vernieuwde paardenbak. De rijvereniging heeft haar clubhuis aan het Molenpad en het feestje begint daar om één uur. Wethouder R. Hogenelst zal de opening verrichten, waarna een parade volgt, verzorgd door de leden. Om twee uur is er een voorstelling van een openlucht-cir cus met paarden, gevolgd dooreen behendigheidswedstrijd door de leden. Kinderen kunnen de hele middag op pony's rijden. Motorduivels in Wassenaar WASSENAAR De Duitse circusfamilie Bauer voert van 30 juni tot en met 25 augustus in het Wassenaarse attractiepark Duinrell een acrobatenshow uit, waarbij motoren worden ge bruikt. De motor rijdt over een koord dat 30 meter boven de grond is gespannen. Ook voeren de familieleden andere stunts uit op een hoogte van 50 meter. Op donderdag 4 juli organiseert het attractiepark weer een Tweede Kamerdag. Al le leden en medewerkers van de Tweede Kamer zijn uitgeno digd. Schilderij wordt opgeknapt OEGSTGEESTHet drie eeuwen oude Oegstgeester schilde rij 'Allegorie op de Gerechtigheid' mag van de gemeenteraad worden gerestaureerd. Alleen Groen Links is tegen. De PvdA twijfelt nog en wil weten of het zinnig is om een schilderij met een geschatte waarde van 20 mille voor ongeveer hetzelf de bedrag op te knappen. Groen Links wil het doek verkopen met restauratieplicht. „We kunnen het zelf niet eens houden omdat we het nergens kunnen ophangen", aldus fractievoor zitter G. van Eisen. Nog geen jumelage met Grodzisk OEGSTGEEST De Oegstgeester fractie-voorzitters gaan niet zonder meer akkoord met het voorstel van B en W met de Poolse stad Grodzisk te jumeleren. Alleen PvdA'er Weg man wil dat er snel aan deze jumelage wordt gewerkt. De an deren willen wat te kiezen hebben, zo werd gisteravond dui delijk in de raadscommissie bestuurlijke zaken. Fijnproever VOORSCHOTEN De 35-jarige Hagenaar die gisteren door de eigenaar van een pizzeria aan de Voorschotense Leidse- weg in zijn kraag werd gegrepen heeft méér op zijn geweten. Op het politiebureau bekende de man korte tijd eerder een pizzeria aan de plaatselijke Leidseweg te hebben beroofd. Belangenvereniging vindt standpunt Leiderdorp 'te zoet' De Belangenvereniging A4 moet de emotionele bezwaren tegen de komst van de train a grande vitesse (TGV) ken baar maken bij het Rijk. De gemeente wil voorlopig al leen op een zakelijke manier strijden tegen de komst van een TGV-tracé dwars door de bebouwde kom van Leider dorp. Dat zei WD-wethouder C. Huigen gisteren tijdens een extra vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening in de Muzenhof. LEIPBtDORP UESBETH BUtTINK Ze reageerde daarmee op ver wijten van de Belangenvereni ging. „Als inwoners van de ge troffen wijken missen we die ruggesteun," aldus D.L Mac GiDavry. Hij protesteerde tegen de afwezigheid van een groot aantal raadsleden onlangs bij de ledenvergadering en protestac tie van de vereniging. ..In ande re gemeenten staat het gemeen tebestuur als één blok achter de bevolking. Wij smeken u haast alle twijfels te laten vallen. U moet zich achter uw kiezers stellen en uitspreken dat alleen het bestaande tracé het juiste is voor de TGV," aldus Mac Gilla- vry. Ook mede-bestuurslid R. Boin deed een dringend beroep op de commissieleden. „Politie ke betrokkenheid bij de samen leving lijkt uit te sterven. De TGV is een prestige-kwestie die er volgens de regering koste wat kost moet komen. Maar wij moeten er samen voor zorgen dat de TGV er niet komt, niet dwars door Leiderdorp." De commissieleden ontken den een gebrek aan betrokken heid en gingen met de Belan genvereniging in discussie over hun afwezigheid bij de protest- bijeenkomst. „De hogesnel heidslijn mag niet door de be bouwde kom van Leiderdorp komen," vatte Huigen de me ningen uiteindelijk samen. Een meerderheid van de commis sieleden wil echter wachten op de Lokale Effect Rapportage (LER) voor een goed onder bouwd 'Nee' tegen Rijkswater staat wordt uitgesproken. Solidariteit Alleen de PvdA en Groen Links vinden dat het gemeentestand- Leiderdorpers lieten hun gemeentebestuur gisteravond in een voile Muzenhof weten dat het als een blok ach ter de bevolking moet gaan staan. forolüf marfins punt tegen de TGV nu al stelli ger kan worden uitgesproken. PvdA-fractievoorzitter V. Mol ken boer stelde voor een 'solida- riteits-fonds' op te richten voor Leiderdorpers die nu al finan cieel zijn gedupeerd door de plannen. Hij doelde daarmee vooral op de eigenaren van hui zen in ae Oranjewijk. die door de dreigende komst van de TGV hun huis in waarde zien kelde ren. Uit een verhoging van de onroerend-goedbelasting (ogb) zou heel Leiderdorp moeten bijdragen, aldus de oppositie partij die zich tot nu toe altijd tegen een verhoging van de ogb keerde. Volgens de college-partijen CDA, WD en D66 zou leider dorp met een dergelijk fonds echter zijn verlies erkennen. „We gaan er nu van uit dat de TGV er niet komt." aldus Hui gen. „Dat we een weloverwogen reactie geven, betekent niet dat we geen felle strijd zullen voe ren. Wij kiezen voor deze strate gie We moeten gezamenlijk op trekken voor onze zaak. Daarbij is de kunst dat we ons niet te gen elkaar laten uitspelen." Huigen deed een beroep op het geduld en vertrouwen van de Leiderdorpers. „Wij spelen i - n rol en u moet ons niet willen vastleggen op emo tionele argumenten, want dan kunnen wr gesloten deuren vln- drn We spelen het spel in het belang van leiderdorp.' aldus de wethouder. 41 tafels op drie verdiepingen WARMOND» ERIC JAN „Het hele dorp heeft ze al ge zien," zegt mevrouw J. van der Eist over de expositie van por tretten van Warmonders in het plaatselijke verzorgingshuis Ma- riënhaven. Aan het einde van deze week worden de 14 por tretten weggehaald. De ten toonstelling bevat 14 foto's uit het boek 'Portretten in War mond' van fotografe Els Han sen. In 1990 trok zij een jaar lang met haar camera door het dorp om bewoners op de foto te zetten: winkeliers, mensen met hun hobby's, kuntenaars, maar ook de burgemeester, de pas toor en de dominee. De in War mond woonachtige schrijver Maarten 't Hart schreef een voorwoord. Vorige maand werd het boek in Mariënhaven gepresenteerd. Tezelfdertijd werd de expositie geopend. „In het begin liep het hier storm," zegt mevrouw Van der Eist, de activiteitenbegeleid ster die in Mariënhaven verant woordelijk is voor de exposities. „De belangstelling is steeds groot gebleven. Alleen de laatste dagen is het wat minder, met zo'n tien bezoekers per dag. Al les bij elkaar geloof ik toch wel dat een paar duizend mensen zijn komen kijken." De landelijke pers besteedde veel aandacht aan het boek en oordeelde over het algemeen welwillend. Deze krant ruimde, evenals het dagblad Trouw, een hele fotopagina in. De Volks krant was wat zuurder in haar oordeel en actualiteitenrubriek 'Van Gewest Tot Gewest' kwam met een cameraploeg een kijkje nemen in Warmond. De oplage van een paar duizend exempla ren was in korte tijd voor een groot deel verkocht. Ondanks alle aandacht is de tentoonstelling vooral een plaatselijke aangelegenheid ge bleven. „Ik heb wel wat mensen van buiten het dorp gezien," vertelt Van der Eist, „maar dat waren dan toch meestal oud- Warmonders, of mensen die hier familie hebben wonen. Ik heb geen mensen gezien die speciaal uit een ander deel van het land naar Warmond kwa men en geen enkele binding met het dorp hebben." Volgens mevrouw Van der Eist bestaat voor een paar foto's meer belangstelling dan voor andere. Het eerste is het portret van pater Koning, die duiven voert. Hansen maakte deze foto al in 1981, toen zij in het kader van haar studie fotografie al eens foto's maakte in War mond. Koning overleed vorig jaar op 98-iarige leeftijd. Ook de foto's waarop schijver Maarten 't Hart een merkwaar dige dans met zijn bok uitvoert en die van dichteres WAM. Mulder die een beetje meewarig de lens inkijkt, trekken sterk de aandacht. „Ik geloof dat me vrouw Mulder niet tevreden is met de manier waarop ze op de foto staat. Maar zij is een van de weinigen. Heel veel gefotogra feerde mensen staan hier zich zelf tevreden te bekijken." voorschoten dorith ugvoet Het Voorschotense snookercen trum aan de Schoolstraat gaat fors uitbreiden. Eigenaar J. Dorst heeft de bovenste verdie ping van het vroegere gemeen tekantoor boven de Albert Heijn-vestiging gehuurd. De an dere twee etages werden al ge bruikt voor de biljart-, pool-, en snookersport. Volgens bedrijfs leider C.J. Demeijer is Snooker Biljart en Pool Palace straks één van de grootste snookercentra in Nederland. Het centrum bestaat ruim een jaar, maar is al een keer ge wisseld van eigenaar. Het cen trum heeft 26 biljart-, pool- en snookertafels. In september staan er 41 tafels, verdeeld over drie verdiepingen. De inrichting van de derde verdieping is in volle gang. Eigenaar J. Dorst hoopt dat de uitbreiding in sep tember voltooid is. Het snookercentrum beschikt over drié pooltafels. Dat worden er straks negen. De poolsport lijkt enigszins op snooker, maar wordt gespeeld op kleinere ta fels. De eigenaar richt zich met deze sport vooral op de jeugd. „Een tafel huren is goedkoper dan er een kopen en net spel is wat gemakkelijker te spelen vertelt Demeijer. Hij verwacht veel van deze sport, die in men om dc Lijtweg' nog tegen te houden. Tot dusvrnc moest je juist je uiterste best doen om net nieuwe gemeentehuis daar te krijgen. Het gaat erom wan neer je nee zegt Voor mij is dat moment nu aangebroken aldus Van Eisen Hi) is tegen nieuwbouw omdat hij niet wil dat de miljoenenoperatie nieuw beleid op heel andere beleids terreinen in de weg staat IV WD is de enige fractie die nog gelooft in dc mogelijkheden om de lelgervnaklimek tot nieuw gemeentehuis te verbou wen. Voorman Kunt/e blijft moeite houden met het temrin Als er ook op de derde verdieping van dit gebouw aan de Schoolstraat tafels staan opgesteld, mag het Voor schotense Biljart- Pool en Snookercentrum zich tot één der grootste van Nederland rekenen. toro jan hoi vast Duitsland en België al bijzonder populair zou zijn. Maar ook het aantal snooker- tafels wordt flink uitgebreid, van 13 naar 22 tafels. Volgens De meijer geen overbodige luxe. want het snookerbedrijf ont vangt inmiddels gasten uit de hele regio. „Sinds 1 november hebben we een snookerclub van 32 actieve spelers. Zij spelen el ke dinsdagavond en zullen teams vormen en competitie spelen." vertelt de bedrijfslei- Het gemeentekantoor heeft na de verhuizing van de ge meente-ambtenaren naar net gemeentehuis aan de overkant heel lang leeg gestaan. Aan kan toorruimte was weinig behoef te. Ruim een jaar geleden slaag de de makelaar enn twee diepingen aan het Voorschoten se Snooker- en Biljart centrum te verhuren. De bovenste ver dieping bleef echter leeg staan tot de huidige eigenaar de etage wilde huren. De eerste stap op weg naar een nieuw Oegstgeester gemeente huis is gezet nu de raadscom missie bestuurlijke zaken raster avond in meerderheid akkoord is gegaan met een onderzoek naar dc mogelijkheden van nieuwbouw aan oe Ujtweg. Al leen Groen Links toonde zich een tegenstander van het voor stel van B en W. Volgens fractievoorzitter G. van Eisen is met dit onderzoek hn fuiU. nl. n tafOMMB Dl radicaal maakte deze opmer king nadat CDA wethouder I van der Reijdcn omstandig had uitgelegd dat een onderzoek naar nieuw aan de Lijtweg an dere oplossingen voor het ruim tegebrek in het huidige ge meentehuis aan het Wilhelmi napark niet uitsluit. Alternatie ven zijn: ver- en nieuwbouw in het Wilhelminapark en dc lel- gersmakliniek. Ook al eens ge noemd is nieuwbouw aan dc Irislaan. Van der Reijden kwam gisteravond mei nog oen optie op de proppen: nieuwbouw in het Hofbrouc kerpark. Ln CDA- fractievoorattrr Hellinga had het even daarvoor over het Kamsteegtenein aan de Gevers straat gehad Llsen gelooft er gren harst van dat dc discussie nog altijd zo open is. B en W stellen in hun meest recente notitie im mers zelf vast dat alternatieven 'op korte termijn geen oplossing bieden ..Vanaf nu moet je met ver domd goede argumenten ko nisch een armzalig gebied is De Iclgersmaklmiek zou repre sentatiever zUn en bovendien is renovatie de beste garantie voor behoud van dit pand. meent de liberaal Toch is hij voor het on derzoek naar de Lijtweg. h. II. i. nrin aan dc hjtweg, waar ook dc weekmarkt wordt gehouden, is eigendom van de pBMBli Mftp werd gis teravond dat een mijnwerkers pensioenfonds, dat de eigenaar is van het nahijgriegrn winkel- centnim (lange Voort), de ge meente kan houden aan de ver plichting dat er kan worden gr parkeerd Overleg met het fonds is dan ook noodzakelijk. Ook al omdat de fracties het eerder aangekondigde onderzoek naar de mogelijkheden om het win kelt ent mm te verbeteren, aan het onderhavige onderzoek wil koppelen VRUETUD Tennisclub Voorschoten bestolen voorschoten» Insluipers hebben gistermiddag een onbekend geldbedrag wegge nomen uit de kas van een Voorschotense tennisvereniging. Om on geveer kwart voor zes zijn zij het complex aan het Burgemeester Van der Hoevenpark binnengeslopen. Toen leden van ae vereni ging de onbekend gebleven daders in het vizier kregen, zetten de booswichten het op een lopen. Scharende wagen stremt verkeer Een aanrijding op de Rijksstraatweg in Wassenaar heeft gistermid dag om twaalf uur voor een forse verkeersopstopping gezorgd. Ter hoogte van het Rozenplein moest een met hout geladen vrachtwa gen met aanhanger remmen voor het rode stoplicht. Door onbe kende oorzaak begon de wagen te scharen en raakte daarbij een bestelwagen en een lantaarnpaal. De politie heeft de weg geruime tijd afgezet. Zomerfeest Kinderen tussen de 4 en 12 jaar zijn morgenmiddag wrlkom op een zomerfeest in het Leider dorps cultureel centrum de Sjel ter aan de Heemraadlaan Het feest is bedoeld voor kinderen die afgelopen seizoen hebben meegedaan aan allerhande acti viteiten. Het programma ver meldt een optreden van een clown en diverse verrassingen tussen half twee en half vier Avonddriedaagae Zoeterwoudc houdt deze week de a vondwandel-driedaagse. Woensdag, donderdag en vrij dag kunnen wandelaars tussen half zeven en half acht 's avonds starten vanaf het clubhuis van handbalvereniging airplay op sportpark Haasbroek Alleen op de laatste avond, vrijdag 21 juni dus. is bet de bedoeling dal de deelnemers aan de 5 kilomeier pas om half acht vrrtrrkl.n I Zoetcrwoudcnarm kunnen ka zen tussen dc vijf en tien kilo meter. Inschrijfformulieren kunnen worden In grieven! bij slager Van der Hoeven (Water tje 31of I Oost dam (Wei poon srweg 106), maar aanmelden kan woensdagavond ook nog bij FdrpUy de rommel op die het In het vededen t OECSTGEE5T ERIC JAN WETERINGS De sloten rond het tenein van het Marine Eiectronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest worden vóór 1 augustus schoongemaakt. De kosten van deze sane ring van de Morsebelpolder bedragen onge veer 2.5 miljoen vulden Het ministcne van defensie betaalt dit bedrag. In augustus wil de gemeente Oegstgeest het terrein bouw rijp maken. Bij de saneringsoperatie wordt het met zware metalen vervuilde slib uit de sloten weggehaald. Ook een ongeveer 25 centime ter dikke laag slib die in het verleden uit de sloten is gebaggerd en daarna op de wal kanten is gestort wordt verwijderd Daarna wordt het spul opgeslagen in speciaal op bet MEOB terrein gebouwde depots Daar moet het een jaar indikken voor het verder kan worden vervoerd. Te 'nat' slib mag niet worden vervoerd. Tot nu toe verloopt de operatie zonder problemen, verzekert een woordvoerder van defensie. Enige vertraging veroorzaakt het grote aantal weidevogels dat momen teel in de Morsebelpolder broedt Alle nes ten worden netjes verplaatst en ook de sis uit de leeggebaggerde sloten zou worden overgezet naar frisser water (icvaar voor verontreiniging in de toe komst is er niet meer. weet de woordvoer der. De vervuiling met vooral cadmium is in het verleden veroorzaakt door lozing van verontreinigd afvalwater Enige jaren gele den staakte het MEOB deze lozingen. Dwarslaesie blijkt kneuzing Een M-jarig meisje uit Gouda is zaterdagmiddag door een zieken wagen met ren snelheid van IS kilomrtrr per uur naar het Irtdw AZL gebracht In bet Tilubad in bet Wassenaarse Duinrell was zij met haar hoofd op de betonnen vloer van het bad terrcht grkn men. Een toegrsncldc arts vermoedde dat het meisje een dwarslae sie had Opgelopen In bet A/I bleek de schade beperkt te zijn tot een gekneusde nek en schouder FRUITAUTOMATEN GEPLUNDERD - Bij een Inbraak In ren snookert entnjm aan de Schoolstraat in Voorschoten Is vannacht ren onbekend bedrag grstnlen Dr dieven kwamen om ongrvrrr half vier binnen door net glas van een nooddrur In te slaan. Daarna vergrepen zij zich aan de fruitautomaten

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17