Leidsch Dagblad Zeker 92 doden bij vulkaanramp Geen meerderheid Congrespartij India Van incest verdachte Leidse opa vermoord Eerste Leidse marathon groot succes ^DRUKKERIJ 3d DELTAB ACH De Congrespartij komt naar alle waarschijnlijkheid tenia aan de macht in India. Uit de eerste uitslagen blijkt dat de partij van de vermoorde ex-premier Rajiv Gandhi net iets minder dan de helft van de zetels haalt De nieuwe partijleider Narasimha Rao heert al gezegd dat dit ge noeg is om een minderheidsre gering te vormen Volgens de laatste tellingen komt de C veer 250 Congrespartij op onge- zetels. Het I-agerhuis in Dode bij botsing Schipholtunnel is het verkeer richting Den Door een ernstig ongeval In de Haag stilgelegd. Er stond Schiphol -tunnel (richting Den 12 uur een file van ruim zeven Haag) Is vanmorgen zeker één kilometer. De politie adviseert persoon omgekomen. Er vielen verkeer dat naar Schiphol diverse gewonden. De politie moet via Schiphol-Oost te rt|- heeft dat laten weten. Op de A4 den. India Lok Sahha telt 543 zetels. De moord op Gandhi heeft ondanks het gestuntel rond de opvolging toch extra stemmen opgeleverd. Vooral in het zuiden en westen deed de partij het goed. De rechtse hin doe-paftij Bharitiva lanata (B|P) behaalt naar alk* waarschijnlijk he id 86 zetels in het Lagerhuis De lanata Dal partij van cv premier 1' Singh is tussen de twee grote partijen vermalen en wist zich alleen in de twee grootste deelstaten in het noor den te handhaven. De verkiezingen in India ken den overigens de laagste op komst sinds de onafhankelijk heid Slechts 53 procent van de stemgerechtigden bracht een stem uit Op zaterdag, de laatste stemdag, werden 22 mensen grdrxxl door veririezingsgcweki. In 26 kiesdistricten is de stem ming afgezegd of uitgesteld vanwege fraude of gewekl. Hij Is zo bekrompen dat hij. als hij op een speld viel. aan allebei zijn ogen blind zou zijn VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur amiliebeocbten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTVShow- VANDAAG OOK LEV EN EN WONEN PAGINA 21 HET WEER Aanhoudend wturtallig Half tot zwaar bewolkt en enkele buien Middagtempefatuuf onge veer 15 graden Zwakke tof mab- ge wind uit uiteenlopende nditm- gen Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DEL: 071 161353 _ABCWWrt SERVICE m PSV-doelman Hans van Breukelen en Twan Scheepets vieren sa men met de supportets feest na het behalen van het landskampioen schap. FOTO ANP PSV haartje beter dan Ajax Afgaande op de koele cijfers is PSV dit seizoen in de eredivisie net een haartje beter geweest dan Ajax. Twee doelpunten be paalden bij de uiteindelijke verdeling van de buit het verschil, hetzelfde verschil dat voorafgaande aan de laatste competitie ronde ook al stond genoteerd. Omdat PSV thuis won met 3-0 van Volendam en Ajax in het Olympisch stadion tegen Vitesse niet verder kwam dan zo'n zelfde uitslag, veranderde er niets meer en ging de lan' Istltel naar de Eindhovenaren. De nederlaag van vorige week tegen SW kwam de ploeg van Leo Beenhakker dus inderdaad heel duur te staan. Quick Boys verliest met grote cijfers Quick Boys kan de landstitel, in dit geval bij de amateurs, hoogstwaarschijnlijk wel vergeten. In Groesbeek verloren de Katwijkers met onverwacht hoge cijfers van zondagkampioen De Treffers. Er moet een waar wonder aan te pas komen wil Quick Boys de 5-1 achterstand aanstaande zaterdag op Nieuw Zuid nog goedmaken Maandag I iuni 1991 opger 1 maart 1860 Nr. 39571 Losse nummers f 1.45 LEIDEN Personeel arm El. Gasthuishof geeft moed op REGIO Fotograaf Kiek stond boven goed of slecht KUNST Prijzen voor de mooiste kinder boeken uitgereikt Pinatubo komt weer enigzins tot rust iDe uitbarstingen van de vulkaan Pinatubo op de Filipij- nen hebben tot nu toe aan zeker 92 mensen het leven ge kost. Dat heeft het Filipijnse Rode Kruis gemeld. Ver wacht wordt dat het dodental nog zal stijgen. De meeste slachtoffers vielen zaterdag, toen na een enorme uitbar sting een groot aantal steden en dorpen tot op tientallen kilometers van de vulkaan bedolven raakte onder een de ken van modder en puin. internationale luchthaven van Manila en andere vliegvelden zijn ook vandaag nog gesloten, omdat ze zijn bedekt met een laag as. Ook de KLM vliegt voor lopig niet meer op Manila. Volgens onderminister van I President Corazon Aquino heeft i vandaag in nog eens vijf steden j de noodtoestand uitgeroepen. Gisteren deed zich nog een aan tal kleine uitbarstingen voor, maar vanmorgen was de vul- defensie Eduardo Ermita zijn de kaan rustig. Volgens weten- voedselvoorraden in de getrof- schappers bevindt de Pinatubo fen gebieden ontoereikend en is zich nog altijd in een eruptieve de watervoorraad vervuild met fase. Ze zeiden echter niet lan- as. De autoriteiten hebben de ger een zogenoemde cataclys- brandweer in Manila opdracht mische explosie te vrezen, gegeven drinkwater te brengen waarbij de hele berg uit elkaar naar Olongapo en andere ste- j zou kunnen Spatten. den in de provincie Zambales, Meer dan 100.000 Filipijnse die het zwaarst is getroffen door burgers zijn gisteren in duizen- de uitbarstingen. Ook de elek- den auto's, bussen en vrachtwa- triciteitsvoorziening van het gens op de vlucht geslagen, land wordt bedreigd. Generato- Duizenden van hen zijn opge- ren lopen door de asregen vast. vangen in scholen, sportsta- Hulpoperaties worden be- dions en kerken in de hoofdstad moeilijkt doordat veel wegen Manila, die in alle haast waren door de as en omgevallen bo- ingericht als opvangcentra. De men moeilijk begaanbaar zijn. Negen helikopters die klaar stonden om te worden ingezet, konden door de as niet opstij gen. De hulpverlening werd in het weekeinde verder bemoei lijkt door een tropische storm die de Filipijnen trof. De directeur van het Filipijn se Instituut voor Vulcanoiogie en Seismologie zei dat de rond de vulkaan ingestelde gevaren zone van 40 kilometer wellicht kan worden verkleind. Die be slissing kan echter pas vallen nadat de vulkaan vanuit de lucht is geïnspecteerd. Dat ge beurt mogelijk vandaag. Duizenden familieleden van Amerikaanse militairen op de luchtmachtbasis Clark ziin van daag per boot of per vliegtuig vertrokken naar de Verenigde Staten. Tot de evacuatie van de voltallige aanhang van de mil- tairen werd gisteren door de le gerleiding besloten. Ook de vulkaan Unzen in Ja pan is vandaag weer actief ge worden. De tweede uitbarsting in twee weken tijd heeft echter geen slachtoffers geëist. Op 3 juni kwamen bij de Unzen 39 mensen om. Zie ook pagina 2 Belastingen 1 juli omhoog in Duitsland De belastingen in Duitsland worden toch op 1 juli verhoogd. De regering en de oppositionele SPD hebben daarover een com promis bereikt. Onderdeel van de verhogingen is een sterke stijging van de brandstofaccijn zen. Loodvrije benzine wordt volgende maand in Duitsland 22 Pfennig duurder. De prijs van loodhoudende benzine gaat 25 Pfennig omhoog en diesel wordt 10 Pfennig duurder. Daarmee is het voorbehoud dat de Tweede Kamer vorige week had gemaakt bij de verho ging van de brandstofaccijns in Nederland van de baan. Of de accijnsverhogingen in Neder land ook op 1 juli van kracht worden, is afhankelijk van de Eerste Kamer, die het wetsvoor stel nog moet behandelen. In totaal stijgen de belastingen in Duitsland jaarlijks met ruim vijftien miljard mark. Dat geld is bedoeld voor herstel van de noodlijdende economie in het oosten van Duitsland. LEIDEN EMIEL FANGMANN Een 64-jarige Leidenaar is gis- I terochtend na zware mishande ling overleden in het Acade- j misch Ziekenhuis. De politie trof het slachtoffer in dë nacht van zaterdag op zondag met ernstige verwondingen aan in j zijn woonwagen aan het Trek vaartplein. Gisteren werden twee zoons van het slachtoffer aangehouden, een 32-jarige Lei denaar en een 30-jarige Maast richtenaar. De politie gaat uit van een afrekening. Met doch ters van beide verdachten zou de opa ontucht hebben ge- pleegd. Het slachtoffer werd vorige week aangehouden nadat tegen hem aangifte was gedaan we gens ontucht met zijn 4-jarige kleindochter. Hij had boven dien drie wapens in zijn bezit. De man werd later weer vrijge laten nadat de ouders van het kleinkind de aanklacht hadden ingetrokken. In het weekeinde deden de ouders opnieuw aan gifte. Ook twee andere kinderen ga ven hun vader afgelopen don derdag aan bij de politie. Nu voor het plegen van ontuchtige handelingen met een 5- en een 9-jarige kleindochter. Omdat de politie de zaak eerst wilde uitzoeken, werd be sloten pas na het weekeinde tot aanhouding over te gaan. Toen de politie gisterochtend om heel andere redenen het woonwa genkamp aandeed, trof men de man hevig bloedend in zijn woonwagen aan. Zie verder pagina Leiden SPORT Sanering van Volgermeer veel duurder BROEK IN WATERLAND RIEN FLOWS De sanering van de met dioxine vervuilde Volgermeerpolder bij Broek in Waterland gaat 171 miljoen gulden kosten. Tot voor kort werd uitgegaan van 80 mil joen. De werkzaamheden zullen niet voor 1993 beginnen en pas rond de eeuwwisseling zijn vol tooid. Dat blijkt uit de jongste plannen van de werkgroep die de sanering voorbereidt. De voormalige vuilstortplaats van de gemeente Amsterdam is een van de zwaarst vervuilde plekken in Nederland. In 1980 kwam aan het licht dat het che mische concern Philips Duphar in de loop der jaren ongeveer 10.000 vaten met chemisch af val in de Volgermeer had ge dumpt. Het duurde geruime tijd voor de vuilnisbelt werd geslo ten. De afgelopen tien jaar is niets tegen de verspreiding van het gif gedaan. Het gif op de honderd hectare grote belt wordt niet verwijderd (dat zou miljarden guldens kos ten) maar geïsoleerd. Als alles volgens plan verloopt, kan de belt in 1998 geïsoleerd zijn. De Vries wil geen centrale afspraken HET WOORD IS AAN Het kabinet heeft geen grkl om een daling van de koopkracht in 1992 op te vangen. Pit heeft ml nister De Vnes van sociale za ken ln het weekeinde voor de NCRV-radio gezegd IK* he windsman keerde zich ook te gen een centraal akkoord met wrrkgrvrrs en vakbonden om de lonen en prijzen in de hand te kunnen houden. Premier lAibbers had vrijdag juist om zo n akkoord gevraagd Volgens De Vries heeft ren traal overleg alleen zin. als er ook echt afspraken kunnen worden gemaakt Vakbeweging en werkgever* hebben echter al laten weten niets ie voelen voor centrale afspraken De minister zei verder dal bij een eventuele koopkrachtdaling in 1992 bet kabinet geen grid heeft om die te compenseren I >.«t is een illusie meendr minister. ..We kunnen niet alles rechtbrrien wat er in de samen leving verkeerd gaat De massa en de gekte van New York of de reputatie van Rotter dam mogen dan nog onverge lijkbare grootheden zijn. maar de eerste Leidse marathon werd gisteren wel degelijk een groot Er waren wat organisatori sche schoonheidsfoutjes, maar de belangstelling van de zijde van de lopers en het publiek overtrof de verwachtingen ruimschoots. Meer dan 3.000 lopers meldden zich voor de start van het evenement, dat in Huub Pragt ook nog eens een echte Leidse winnaar kreeg. Voor een enthousiast publiek van vele duizenden mensen liep de egyptoloog naar een tijd van 2 uur 20 minuten en 43 secon den Volgens de winnaar had die tijd die op het fraaie parcours in en rond Leiden beduidend snel Ier kunnen zijn wanneer de te genstand van wat zwaarder kali her was geweest. Nu verliet Pragt zijn enige tegenstrever van formaat. Katwijker jan-Dirk Hazeleger. al na negentien kilo meter in de buurt van Duinrell. om hem pas terug te zien nadat Pragt zelf al 3 minuten over de finish was Hoewel de winnaar erkende dat de race hem toch zwaar was gevallen, oogde het merendeel van zijn volgers be duidend minder fris. Toch had de EHBO een rustige middag, want slechts zeven lopers meld den zich na afloop met klach ten. Slechts tien deelnemers vielen onderweg uit. Eén ongelukkige kwam 10 minuten na de sluitingstijd van 5 uur binnen Hij kreeg geen medaille Want net als elders zijn ze ook in Leiden in deze onverbiddelijk. Vrouw (19) uit Hazerswoude is spoorloos HAZBSWOUOIMAimN HOWSTUA De 19-jarige lessica omelissen uit Hazerswoude dorp wordt sinds zaterdagmiddag vermist. In overspannen toestand ging ze die dag op weg naar psvr nia trisch ziekenhuis Sancia Maria in Noordwijkerbout. waar zij geregeld word! verpleegd. In de omgeving van het ziekenhuis is ze voor het laatsi gr/ien De politie been gist eren ren Cr zoekactie op touw gezet, heeft echter geen resultaat gehad l vrouw is ongrvrer 1.75 meter lang en beeft mod haar tot op de scboixh-rs /r is gekleed in een spijkerbroek, een groene wollen tnii. een paars donkerblauw winterjack en ro ze wit achhgr gymschoenen Wie haar sinds zaterdagmui dag heeft gezien, worth ver zocht contact op te nemen met de politie van Ha/crswoudc. te lefoon 01714-15300. •mg m i wm M2141 AÖÖCnJ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1