Buitenland VS vragen Moskou meer hervormingen 'Leger Sri Lanka slacht 200 Tamils in dorp af Noodtoestand na rellen over Mecca-bedevaart Bush ziet kans op snelle Moskou-top Britten mogen pas volgend jaar nieuw parlement kiezen Akkoord in Wenen over ontwapening Zaterdag 15jum 1991 Redact* 023-150225 RONALD F Vertalingen MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRiET Vormgeving AN DRIES 0 NIEUWSLIJN Dure Declaration of Independence Een origineel exemplaar van de Amerikaanse onafhankelijk heids erkJaring (Declaration of Independence) is bij het veiling- huis Sotheby's in New York voor een bedrag van 2.4 miljoen dol- lar geveild. Dat meldde het veilinghuis gisteren. Het exemplaar werd eerder dit jaar aan Sotheby's aangeboden door een parti culier die het op de achterkant van een schilderij had gevonden. De man had het schilderij twee jaar daarvoor op een vlooien markt in Pennsylvania voor vier dollar gekocht, omdat hij de lijst wilde hebben. In totaal zijn 24 originele exemplaren van het do- I cument bekend. De onafhankelijkheidsverklaring werd opge- I steld door Thomas Jefferson en gedrukt door John Dunlap. Het I Amerikaanse Congres nam de verklaring aan op 4 juli 1776. 'Sovjets willen bij de OPEC' De Sovjetunie wil lid worden van de Organisatie van Olie-Expor terende Landen (OPEC). Volgens het Iraanse persbureau IRNA heeft het Sovjet-ministerie voor de olie-industrie een voorstel hiertoe ingediend bij de OPEC. In eerste instantie zou de Sov jetunie de status van waarnemer binnen de OPEC kunnen krij gen. Etiopië eist Mengistu op De nieuwe machthebbers in Etiopië willen dat Zimbabwe de naar dat land uitgeweken Etiopische ex-president Mengistu Hai- le Mariam uitwijst. Dat hebben kranten in Zimbabwe gisteren gemeld. De onafhankelijke Weekend Gazette berichtte dat de j Zimbabwaanse ambassadeur in Etiopië, Chidoda, eerder deze I week naar Harare was teruggekeerd. Zijn ambtswoning in Addis I Abeba was aangevallen door demonstranten die protesteeerden I tegen Mengistu's aanwezigheid in Zimbabwe. Zwarten met ontslag bedreigd De leider van de Zuidafrikaanse neo-nazistische Afrikaner Weer- 1 standsbeweging (AWB) heeft het ontslag van alle zwarte werkne- mers in dienst van extreem-rechtse blanken aangekondigd, als de Zuidafrikaanse regering en de zwarte beweging ANC de eisen van de AWB niet inwilligen. De AWB eist een eigen blanke staat I en wil en dat het ANC de zwarte krottenkampen op 'blank' ge bied verwijdert en acties staakt. Blanke werklozen, gepensio neerden en failliete boeren zullen de banen van de ontslagen zwarten overnemen, aldus AWB-leider Terreblanche op een persconferentie in Pretoria. Shuttle Columbia veilig terug Het Amerikaanse ruimteveer Columbia, met aan boord zeven astronauten, is gisteren veilig geland op de landingsbaan van Edwards Air Base in de Amerikaanse staat Califomië. De shuttle, die ook meer dan 2.500 kwallen en ratten vervoerde, is negen dagen in de ruimte geweest. Tijdens de vlucht deden de ruimte vaarders met zichzelf experimenten aangaande langdurige ge- wichtloosheid op het menselijk gestel. Hun metgezellen, 29 rat ten en 2.478 kwallen, zullen nog worden onderzocht. COLOMBO AP De Srilankaanse president Pre- madasa heeft gistéren zijn medeleven uitgesproken met Tamil-burgers die het slachtof fer zijn geworden van het ge weld van het regeringsleger. Hij zei gesehokt en verdrietig te zijn dat „een groot aantal onschuldige burgers op gruwe lijke wijze om het leven is ge bracht". Hij reageerde daar mee op berichten dat rege ringstroepen donderdag een bloedbad hadden aangericht onder Tamil-dorpelingen. Er zouden tussen de 160 en 200 doden zijn gevallen. Premadasa kondigde tevens aan dat een uitgebreid onder zoek zou worden ingesteld naar de slachtpartij, die vol gens een functionaris van het Rode Kruis aan 200 Tamils het leven heeft gekost. Gisteren is een team artsen afgereisd naar het oosten van Sri Lanka om de berichten over het bloedbad ter plaatse na te trekken. Het was voor het eerst dat een Srilankaanse president openlijk de dood van Tamiï- burgers betreurde. Tot dusver re was slechts medeleven uit gesproken met de Singalese slachtoffers van Tamil-rebel- len. De Tamils streven naar een eigen staat Bij de actie van de regerings troepen zou het gaan om een wraakactie. Eerder waren drie militairen omgekomen door de ontploffing van een land mijn. De autoriteiten van de me Sovjet-regio Dagestan heb ben de noodtoestand uitgeroe pen. Dat gebeurde nadat rege ringstroepen in de hoofdstad Machatsjkala een demonstra tie van islamieten hadden neergeslagen. De betogers eis ten een verlaging van de prijs voor een bedevaart naar Mec ca. Dat heeft het persbureau TASS gisteren gemeld. Honderden islamieten dron gen deze week het regeringsge bouw in Machatsjkala (in het zuiden van de Russische Fede ratie) binnen om hun eis kracht bij te zetten. Speciale eenheden van het Sovjet-mi nisterie van binnenlandse za ken ontzetten het gebouw. Vol gens TASS zijn bij de ontrui ming geen gewonden gevallen. Ravil Sadikov, leider van de Partij van Islamitische Weder geboorte, maakte wel melding van een dode en vier zwaarge wonden. De rellen braken uit nadat Moskou tien dagen geleden had bepaald dat de jaarlijkse bedevaart naar de heilige plaatsen Mecca en Medina in Saoediarabië 30.000 roebel zou kosten - ruim zeven maal een gemiddeld jaarsalaris in de Sovjetunie. Islamieten in de Sovjetunie kregen vorig jaar voor het eerst toestemming om de 'hadj' te maken. Mos kou vergoedde toen voor een klein aantal pelgrims de reis. Vrouw 30 jaar vastgeketend M0NCHEN DPA Elektriciëns vonden gisteren in de Duitse stad München een vastgeketende vrouw. Dat ge beurde tijdens werkzaamheden in een woning in de sjieke Maximilianstrassc. De politie bevrijdde de ongeveer 36-jarige vrouw. Mogelijk heeft ze 30 jaar lang vastgeketend gezeten. Uit een eerste onderzoek blijkt dat ze mogelijk al vanaf de geboorte geestelijk gestoord is. Het slachtoffer zat met een ketting aan een hank vast De vader is een 77 jaar oude advocaat De achtergrond van de zaak is nog duister. Bush: Voorwaarde voor omvangrijke hulp De Amerikaanse president Bush wil meer hervormingen in de Sovjetunie zien, voordat hij dat land omvangrijke hulp aanbiedt. Hij zei dat gisteren in het vliegtuig dat hem van Washington naar Califomië bracht. In Moskou heeft de tot Russisch president gekozen Jeltsin intussen gewaarschuwd dat de Russen ook na zijn verkiezing geen al te snelle resultaten moeten verwachten. WASHINGTON-MOSKOU Bush zei dat hij Moskou graag voor ruim drie miljard gulden graankredieten wil geven. „Maar wat betreft het enorme hulppakket waarover is bericht, denk ik dat we nog veel te be praten hebben over hervormin gen. Dit komt niet als een ver rassing voor de heer Primakov en zeker niet voor de heer Gor- batsjov", aldus Bush. Primakov, de speciale afgezant van Sovjet president Gorbatsjov, ontvouw de onlangs nieuwe economi sche hervormingsplannnen te genover de Amerikaanse rege ring. Bush werd gevraagd of de lei ders van de zes andere grote in dustrielanden in de wereld die in juli in Londen bijeenkomen het daarmee eens waren. „Ik denk dat hierover geen grote geschillen bestaan binnen de G- 7 (de zeven belangrijkste indus trielanden ter wereld)", aldus Bush. Bush zei dat de plannen voor economische hervormingen in de Sovjetunie „wat meer uitge werkt moeten worden voordat blanco cheques worden uitge schreven. Maar zelfs dan zou het moeilijk zijn. We zwemmen niet in de contanten. We heb ben grote tekorten. We hebben zelf ook enorme problemen en mijn eerste belang ligt hij het Amerikaanse volk." Boris Jeltsin zei gisteren in een eerste reactie op zijn verkie zingsoverwinning. dat hij als president van de Russische Fe deratie in de eerste plaats wil zorgen voor radicale politieke en economische hervormingen. Hij waarschuwde de Russen echter geen snelle resultaten te verwachten. Ook beloofde Jelt sin de historische banden van Rusland met Europa te herstel len en een brug te slaan naar Azië. De radicale hervormer Jeltsin verklaarde dat zijn rivaal, Sov jet-president Gorbatsjov, hem gisteren had gefeliciteerd met zijn overwinning. Hij zei met Gorbatsjov te hebben gespro ken over hun toekomstige sa menwerking. Gorbatsjov zei woensdag hoe dan ook bereid te zijn samen te werken met de gene die door de Russen zou worden gekozen. Voormalig Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze zei gisteren in We nen dat de overwinning van Jeltsin en de hervormingsgezin de burgemeesters van Moskou en Leningrad de weg kunnen vrijmaken naar een alternatief voor de communistische partij. „.Ik denk dat we er nu over kun nen gaan praten om daadwer kelijk een democratische bewe ging te vormen, die een garantie kan betekenen dat de hervor mingen worden voortgezet", al dus Sjevardnadze. Hij stapte in december op als minister, om dat hij vond dat de Sovjetunie bezig was af te glijden naar een dictatuur. President ontkracht berichten over uitstel 'Kerken te theoretisch over abortus' GENEVE* WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT De Amerikaanse president Bush hoopt nog altijd dat hij eind de ze maand naar Moskou kan rei zen voor een top met Sovjet- president Gorbatsjov. Maar dan moet er wel een akkoord over strategische kernwapens klaar liggen. Dat heeft Bush gisteren ver klaard. Hij reageerde hiermee op een bericht in de krant The New York Times, waarin staat dat de Moskouse top waar schijnlijk niet voor de herfst zal plaatsvinden. De krant citeert een hooggeplaatste functionaris van het Witte Huis, die zegt dat de kansen op een vroege top snel aan het verminderen zijn. Dat komt volgens de zegsman omdat er geen vooruitgang zit in de onderhandelingen over een START-akkoord. Dat ak koord beoogt de vermindering van de aantallen strategische (lange-afstands) kernwapens met 30 procent. Maar Bush zei psteren niet zo pessimistisch te zijn. Hij zei dat hij zowel eind juni als eind juli tijd heeft vrijgemaakt om naar Moskou te reizen. „Er is nog geen beslissing gevallen. Wat mij betreft, kan de top eind iuni plaatsvinden als de moeilijkhe den rond het START-akkoord zijn opgelost". De opmerking van Bush draagt verder bij aan de groei ende verwarring die is ontstaan over de top tussen de presiden ten van de Sovjetunie en de Verenigde Staten. Die top zou aanvankelijk in februari hebben plaatsgevonden, maar werd uit gesteld in verband met de Golf oorlog. Het steeds schuiven met data is voor een deel een kwestie van strategie. Het Witte Huis reali seert zich dat Gorbatsjov een top harder nodig heeft dan Bush, al was het maar omdat de Sovjet-president aast op wester se economische hulp. De kerken hebben zich te lang alleen op theoretische wijze met het abortusvraagstuk bezig ge houden. In plaats daarvan moe ten ze proberen de „vaak tragi sche omstandigheden van vrou wen" serieus te nemen. Het is een „goede weg" Om direct met de betrokken vrouwen te spre ken. Dit zegt de Wereldraad van Kerken in een op gisteren gepu bliceerde studie. Te lang ging de discussie uitsluitend over de vraag „op welk moment God de foetus een ziel geeft". Veel meer moeten de kerken zich afvragen welke principes van het geloof in het geding zijn als het om abortus gaat. De Wereldraad waarschuwt de lidkerken dat zij zich in de abortusdiscussic niet van de sa menleving moeten isoleren. Het gevaar bestaat dat hun opvat tingen dan niets meer met de gevoelens en ideeën van de be volking te doen hebben, aldus de Wereldraad van Kerken. Eindeloos wachten op voedsel hulp. Dat is het enige dat de vele Etiopiers in het opvangkamp Ke- bribeyah kunnen doen. Algemeen directeur Ingram van het Wereld voedselprogramma (WFP) deed gisteren opnieuw een beroep op de internationale gemeenschap voedselhulp naar de Hoorn van Afnka te sturen. „Alle betrokken landen in de Hoorn hebben hun volledige medewerking toege zegd Het is nu aan de internatio nale donoren om snel te reageren met voedsel en geld, zoals ze de afgelopen maanden ook In andere delen van de wereld hebben ge daan". aldus Ingram Vragen over aantallen mensen die dringend voedselhulp nodig hebben, vond Ingram niet zo Interessant „De omvang van de crisis is zo groot dat het exacte aantal mensen er met zoveel toe doet Het gaat om miljoenen mensen waarvoor op dit moment niet genoeg voedsel beschikbaar to". LONDEN CEES VAN TWEEDEN CORRESPONDENT De Britse premier Major heeft algemene verkiezingen in de herfst uitgesloten omdat hij zelf wil onderhandelen over de mo netaire eenwording van de Eu ropese Gemeenschap. Die ge sprekken vinden in december in Maastricht plaats. Dat betekent dat de Britten pas volgend jaar naar de stembus gaan In een rede voor partijgeno ten in Wales zei de premier „Het is niet mijn bedoeling dal het Verenigd koninkrijk op een zijspoor wordt gerangeerd" De zogenaamde Brugge- Groep, waarvan ex-premier Gitzwarte rookwolken dreven gis- van de oliemaatschappij Total De deden zich twee explosies voor. teren boven Parijs in de omgeving autoriteiten hebben in verband waarbij 13 brandweerlieden ge- van de kerk Sacré Coeur (rechts). daarmee ruim 2.000 mensen uit wond raakten Twee van hen lie- Ze werden veroorzaakt door een een nabijgelegen woonwijk geè- pen ernstige verwondingen op felle brand in een benzinedepot vacueerd. Als gevolg van de brand middels hebben de 220 ingeze* In- 3 Ingezette Thatcher voorzitter Is. had de afgelopen week gezegd dat Ma jor tc angstig was aan de onder nandelingstafel in Brussel. En ex minister Ridley had de pre mier openlijk gevraagd zijn veto uit te spreken over één Europe- Maar Major maakte duidelijk dat hii het onderhandelingsspcl 7' ui blijven meespelen om net beste resultaat voor zijn land te behalen. „Ik zal niet instemmen met een verdrag over economi sche en monetaire eenwording dat niet praktisch en uitvoer baar to". zei hij. ..Het zou niet in am btfcifeg /I|n in dat van OO ze partners om economische nonsens te bekrachtigen". Major bereed nog een keer zijn oude stokpaardje met een pleidooi voor een gemeen- In omloop wordt gebracht. HIJ verklaarde verder dat het lager huis uiteindelijk het laatste woord krijgt Te verwachten valt dat de Britten de komende maanden ann de onderhandelingstafel zullen /eggen dat de tiju nog niet rijp is voor monetaire een wording. Eerst zouden de ver schillen tussen het rijke noor den en hef arme zuiden van Eu ropa moeien worden wegge werkt. Ook zouden de rentevoc ten. overheidstekorten, inflatie en werkloosheidscijfers van de Europese landen meer op een lijn gebracht moeten worden. Pas daarna, zo vindt Major, kan gedacht worden over monetaire eenwording. Obstakel ioor CFE-verdrag opgeruimd Onderhandelaars uit 22 landen zijn het gisteren in Wenen eens geworden over «en voorstel dat de ratificatie van een Europees wapenakkoord mogelijk maakt. Het gaat om het l.FF akkoord dat de conventionele (niet-nu- clcairc) bewapening in Europa bepcTkt. Het akkoord to er maar de betrokken landen wilden bet tot nu toe niet bevestigen (rati ficeren) omdat er toch nog me ningsverschillen waren In Wenen zitten onderhande laars van de 16 NAVO landen en de zes landen van het inmid dels opgeheven Warschaupacl. Gisteren stemden ze in met een compromisvoorstel van de Sov- jetunie „Dit e» n echt promis van alle partijen, er zijn geen winnaars en geen verlie zers", zo zri de voorzitter van de Sovjet delegatie. (Heg Grtne- vsld de kern van het probleem wa ren 933 tanks en andere uitrus tingsstukken die Moskou over bracht naar marine- en kust wachteenheden Die eenheden v allen buiten het vorig jaar in parijs grirkende FT akkoord V olgens bet compromis stemt het Westen in met de ovrrpla.it sing van onder meer die tanks uit de landstnjdkrachtrn Mm kou belooft op zfjnj beurt de sterkte niet op te voeren en ze wel mee te tellen bi| het totale wapenplafond dat is afgespro ken in net .1 F. akkoord Moskou stemde ook in met de vernietiging of ombouw voor vreedzame d«>elelndrn van on geveer een kwan van de 57.000 stuks materieel die achtrr de Oeral waren trruggrimkken voordat het (TT.-akkoord werd ondertekend. Om bet wantrou wen van andere landen weg te nemen heeft de Sovjet rrgrring beloofd ..aantoonbaar bewijs tc zullen leveren voor de vernie tiging. Ook zal worden aangr toond dat dc overblijvende wa pens niet zullen worden ge bruikt als een soort strategische reserve die in het geval van een crisis snel naar bet westen kan wordrn overgebracht I NAM) van haar kant staal Moskou toe 1.700 grpantsrrde personeelsvocTtuigen tc houden voor paramilitaire eenheden. Die voertuigen zijn tot nu toe In ffehnnk hij troepm dc beschik ken over kernwapens

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7