Binnenland 'Groen Links dreigt een gewone partij te worden' Opheffing van CPN betekent het einde van een tijdperk Zaterdag 15 juni 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA Ai TAN EROOCAN RONALD FfUSART MARGOT KLOMPMAKER Vorrr^fvw^ MARIANNE VERSCHOREN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). DE CPN is niet meer Vandaag heft de Communistische Partij Nederland zichzelf op Op deze pagina een ge sprek met Ina Brouwer, de laatste communistische lijsttrekker, en een verhaal over de historie van de CPN. Ina Brouwer, het overlijden van de CPN en de nieuwe politiek Een avond in Groningen in 1973. Een 70-jarige oud-ver zetsman vertelt over de strijd tegen het opkomende fas cisme in het Spanje van Franco en hoe hij huis en haard verliet om de 'caudillo' te bevechten. Vergeefs, maar in 1940 was hij weer present in het verzet tegen Nazi-Duits- land. Onder de toehoorders is de rechtenstudente Ina Brouwer. moet naar nieuwe manieren zoeken om die over te dragen." Het proces van maatschappe lijke verandering is volgens haar samen te vatten in het begrip emancipatie. Die begon aan het de negentiende eeuw met het gevecht voor mens waardige leef- en werkomstan- „Ik luisterde en herinnerde me hoe het dezelfde communisten waren die ik als eersten buurt- vergaderingen had zien beleg gen tegen opkomend racisme of eind pamfletten had zien versprei den bij de sociale dienst ter ver betering van de positie van digheden voor arbeiders, werklozen. Dat was nog eens werd gevolgd door de strijd wat anders dan de theoretische gelijke rechten beschouwingen, de bekende ak- minderheden. „In veel opzich- tetassen bij andere partijen waar amendement nummer 128 in werd opgeborgen om de maatschappij te verbeteren. Dit was geen bureaucratie, hier werd echt iets gedaan." Zo beschrijft Ina Brouwer haar keuze voor de CPN in haar boek 'Tussentijds' uit 1988. De titel sloeg op zowel Brouwer zelf die met de CPN in 1986 uit de Tweede Kamer verdween en pas in 1989 voor Groen Links terug kwam in Den Haag als op de fase waarin het politieke en maatschappelijke bestel volgens haar verkeert. Aan de vooravond van de op heffing van de Communistische Partij Nedprland. is haar analyse niet veranderd. Het bestel zit in een proces van „grondige poli tieke vernieuwing", waarvan de opheffing van de CPN en de komst van Groen Links onder deel zijn. De CPN is als oude politieke partij opgedroogd, Groen Links moet vorm geven aan een nieuwe manier van po litiek bedrijven. „Niet dat de idealen van de CPN niet meer de moeite waard zijn, maar je ten is het gelukt. Mensen ken hun eigen keuzes los van wat de kerk, de familie of de partij ervan vindt." Emancipatie en individualise ring, i De politiek moet weer aansluiten bij wat de mensen willen Brouwer twee woor- den voor hetzelfde verschijnsel, vor men echter een medaille met twee kanten. De eerste, het los komen uit knellende sociale verbanden en er kenning van elk in dividu als volwaar dig lid van de sa menleving, is de blinkende voor kant. De achterkant is het uiteenvallen van de samenleving. Die wordt steeds vaker benadrukt. Na het CDA roepen nu ook PvdA-kop- stukken dat de individualisering te ver is doorgeschoten. Brouwer vindt dat de politiek zich moet instellen op de nieu we maatschappij: „Emancipatie betekent dat nu eenmaal dat mensen voor zichzelf afwegin gen maken. Je kunt dat jammer vinden, maar het hoort bij de samenleving die is ontstaan. Ook al zou je het willen, je kunt het niet meer terugdraaien." Bovendien past ook wel enige nuancering bij de negatieve be nadering. „Hirsch Ballin (CDA- minister van justitie) ziet alle kwaad van deze samenleving voortkomen uit de individuali sering. Ik ontken niet dat in een aantal gevallen mensen daar door heel oppervlakkig en ego centrisch zijn geworden. Het materialisme is enorm toegeno men en de gemeenschapszin is verminderd. Maar tegelijkertijd zijn de kiemen voor een andere gemeenschapszin met nieuwe normen aanwezig. Seksueel misbruik in gezinnen bijvoor beeld vond al lang plaats, maar pas in de jaren zeventig is er aandacht voor gekomen. Ver krachting binnen het huwelijk wordt niet meer geaccepteerd. Nieuwe normen over hoe je met het milieu moet omgaan zijn groeiende." Greenpeace Mét de maatschappij onder vinden ook de politieke partijen de gevolgen van de emancipa tie. 'Alles is politiek', heette net in de jaren zeventig. Maar de politiek is niet alles, zo hebben de jaren tachtig daaraan toege voegd: „Mensen willen wel din gen veranderen, maar zoeken daarvoor andere wegen. Je kunt ook politieke invloed hebben via de vakbond, Milieudefensie of Greenpeace. De mensen zijn nu veel berekenender. In de ja ren zeventig en daarvoor werd je lid van een partij omdat je wilde meevechten voor bepaal de idealen. Je vroeg je niet van tevoren af of het wel zin had. Nu zeggen mensen: ik heb twee avonden per week voor het milieu over, hoe kan ik die het beste besteden. Het resultaat is dat de mensen de politieke par tijen de rug toekeren." „Politieke organisaties moe ten weer aansluiten bij wat mensen willen. Het is nog steeds zo dat partijen zijn opge bouwd uit afdelingen met daar boven besturen, daarboven re gio's met besturen, en dan weer landelijke besturen. Als mensen iets willen bereiken, moeten ze door vier, vijf bestuurslagen heen. Hun bezorgdheid wordt niet meer vertaald in concrete actie." „Je moet een organisatie ont wikkelen al heb ik daar ook geen pasklaar model voor die meer ruimte biedt voor initia tieven van de mensen zelf. Je kunt bijvoorbeeld zeggen: het komende halfjaar stellen we een thema centraal, bijvoorbeeld milieu. Vervolgens probeer je iedereen die interesse heeft of verstand van de zaak te mobili seren. Binnen of buiten de par tij, dat maakt niet uit. Zo breng je interesse, deskundigheid en idealen bij elkaar en sla je de bestuurslagen over. Dan voer je een politiek waar volgens mij veel mensen zich in kunnen herkennen." Durf Groen Links ('wie anders', vraagt Brouwer retorisch) zou als een katalysator moeten werken Links heeft een beetje de nei ging om een traditionele partij te worden, de durf om te experi menteren zou veel groter mo gen zijn. Zelf heb ik voorgesteld om thema-congressen met PvdA en D66 te houden, maar daar is het niet van gekomen. Er heerst teveel het idee: eerst moeten we een politieke partij worden en pas daarna moeten we onze vleugels gaan uit slaan." Met dat vleugels uitslaan lukt het vooralsnog niet echt. Bij de statenverkiezingen profiteerde niet Groen Links, maar D66 van het verlies van de PvdA. Ina Brouwer „D66 relativeert de huidige politieke cultuur en komt niet altijd met kant-en- klare antwoorden. Ik denk dat dat aansluit bij het gevoel van realiteit van veel i die veranderingen wil len, maar geen ein deloze vergaderin gen willen waarvan niemand weet of ze iets uithalen". „We moeten ons kwetsbaar opstellen, de sprong in het duister wagen en ex perimenteren met nieuwe politieke vormen. Dat zal een aantal ke ren mislukken, maar ik ben er van overtuigd dat het noodza kelijk is om het nog resterende idealisme in deze maatschappij te mobiliseren." - Groen Links straalt nog te veel uit dat ze het enige juiste antwoord heeft „Er hangt nog teveel de sfeer van getuige nispolitiek om ons heen. Ook in het manifest zie je nog teveel de zoektocht naar de utopie, naar het Grote Ant woord." In dat manifest, 'Groen Links, een plaatsbepaling', doet het bestuur een poging de partij een profiel te geven. Echt duidelijke keuzes ontbre ken. Voor Brouwer wordt er echter al te veel gekozen. „Het feminisme, de Derde Wereld en de bewapening zijn onderge schoven kindjes. Het gaat steeds over de tegenstelling Er hangt om Groen Links teveel een sfeer van getuigenis politiek' Ina Brouwer „De Idealen van de CPN zijn nog steeds de moeite waard, maar je moet n zoeken om die over te dragen". - Van dat uitgangspunt is in milieu-economie. Het is goed Groen Links nog weinig terug te dat het milieu tot prioriteit vinden. „Bij ons kunnen veel dingen die elders niet mogelijk zijn. We zijn bijvoorbeeld niet bang om met meningsverschillen naar buiten te komen. Maar Groen één wordt gemaakt, maar je kunt het milieu niet redden als je niet tegelijkertijd een sterke sociale politiek voert. Voor het milieu zullen waar schijnlijk veel bedrijfstakken zoals de chloor, de chemie en de landbouw harde klappen krijgen. Een deel van de men sen die hun baan daardoor ver liezen, kun je misschien opvan gen in milieuvriendelijker pro- duktie, maar het heeft hoe dan ook enorme sociale consequen ties." In dat kader valt ook haar pleidooi voor een verhoging van de uitkeringen met 15 procent, de achterstand die ze hebben opgelopen in de jaren tachtig ten opzichte van de Ionen. Haar collega-kamerlid Lankhorst (ex- PPR) is daar tegen. Hij vindt dat bij een radicale milieupolitiek niemand inkomensgaranties kan krijgen, dus ook de minima niet. Brouwer: „Temidden van de welvaart zijn er mensen aan de rand van de armoede geko men. Als die straks van dat mi nimum ook nog eens milieuhef fingen moeten gaan betalen, hebben ze niet eens voldoende geld om te eten. Die 15 procent lijkt heel wat. maar op het mini mumniveau praat je dan over 150 gulden per maand. Ik vind dat een heel redelijk verlangen." Nieuw, nieuw, nieuw Door het komende vertrek van Ria Beckers als fractievoor zitter is de discussie gaan smeu len over het lijsttrekkerschap in 1994 Brouwers naam valt regel matig in de media. „Het is net bekende «pdreageert zc. ..wie lijsttrekker wordt is voor ieder een een spannende vraag en dat moet voorlopig maar zo blij- - Maar uil ze dan niet 7 Voor de eerste keer in het ge sprek zwijgt ze lang. Dan, in net besef dat degene die zichzelf tot kandidaat-lijsttrekker bombar deert zijn kansen alleen maar kleiner maakt: „Ik heb nooit iets gezegd waaruit valt af te leiden dat ik lijsttrekker zou willen worden." Beckers zelf en partijivorzit ter Marijke Vos hebben gepleit voor iemand die niet uit een van de oude partijen komt „Het heeft natuurlijk voorde len als je een nieuw gericht als nummer een van Groen Links krijgt. Maar nieuw betekent ook onervaren. Politiek verstand, in zicht, deskundigheid en inhoud zijn ook belangrijk. Nieuw, nieuw, nieuw, het is niet het enige." In de Tweede Wereldoorlog streed ze heldhaftig tegen het fascisme, de Koude Oorlog kreeg haar niet klein en zelfs de stalinistische heerschappij van voorzitter Paul de Groot over leefde ze. Maar de maatschap pelijke veranderingen in de ja ren zeventig en tachtig kon ze niet bijbenen. Vandaag bezegelt een speciaal partijcongres de opheffing van een van de oud ste communistische partijen ter wereld: de Communistische Partij Nederland. Hoewel ze officieel op 72-jari- ge leeftijd de geest geeft, heeft de CPN eigenlijk de leeftijd der sterken ruimschoots gehaald. Want niet pas in 1919. maar al in 1909 werd Nederland verblijd met een communistische partij. David Wijnkoop, Willem van Ravesteyn en Jan Ceton richtten toen de Sociaal Democratische Partij op, nadat ze waren geroy eerd door de Sociaal Democra tische Arbeiders Partij van Troelstra. Het SDAP-congres had van hen geëist dat ze nun marxistische blad De Tribune zouden opheffen, dat ze in 1906 hadden opgericht na botsingen over de partijkoers. Tien jaar bestond de SDP, toen sloot de partij zich aan bij de internationale communisti sche beweging en nam een nieuwe naam aan: Communis tische Partij Holland. In 1935 werd die op zijn beurt Ingeruild voor Communiidiche Partij Nederland. Kort daarop, in 1938, vond een andere historische gebeur tenis plaats. Paul de Groot werd gekozen tot algemeen secreta ris. Tientallen jaren lang zou hij als geen ander zijn stempel drukken op de CPN. Onder hem werd de CPN een partij waar slechts één man het voor het zeggen had: Paul de Groot Aanvankelijk beleeft de CPN een bloeitijd. De voortrekkersrol in het verzet tegen Nazi-Duits land levert de communisten in 1946 tien procent van de stem men op. Dan keert het tij. De Koude Oorlog breekt uit. de woede over de Russische inval in Hongarije in 1956 wordt ge koeld op de Sovjetgetrouwe CPN en de partij zelf wordt ver scheurd door interne twisten. Zwartmaken De Groot schuwt geen enkel middel om zijn tegenstanders, onder wie voorzitter Gerben Wagenaar en fractievoorzitter Henk Gortzak onderuit te halen. Hij laat Marcus Bakker het be ruchte rapport 'De CPN in de oorlog' schrijven, waarin het verzetsverleden van De Groots tegenstanders wordt zwartge maakt. Ze worden geroyeerd. Pas in 1982 wordt het rapport officieel ingetrokken Een jaar later, in 1959, keldert de CPN naar drie zetels in de Tweede Kamer. In de loop van de jaren zestig kiest de CPN geleidelijk aan voor een meer van Moskou on afhankelijke koers. Het betekent overigens niet dat De Groot zijn Het dramatische dieptepunt van 21 mei 1986 Oud-voorzitter Han Hoekstra en Ina Brouwer kijken verbijsterd hoe de CPN uit de Kamer verdwijnt t de kamerleden Evelien Eshuis fOTOANT'MUIMMn'ITlftu leiderschap opgeeft. Als hij in 1966 na meer dan 20 jaar het kamerlidmaatschap vaarwel zegt, is dat alleen om zich nog meer op het partijleiderschap te kunnen richten. In 1968 wordt hij zelfs benoemd tot erelid van het partijbestuur voor het leven. Maar zijn vesting brokkelt af. Eind jaren zestig en begin jaren zeventig komen op de golf van radicalisme die West Europa overspoelt veel jonge intellectu elen de partij binnen. Ze laten zich niet de mond snoeien en •beginnen een 'horizontaal over leg buiten de officiële kanalen om. Ze doorbreken de dogmati sche verstarring, de democrati sche beginselen worden na een schuchter begin eind jaren zes tig hartelijk omhelsd. Nog één keer komt De Groot in actie. Als in 1977 de commu nisten van hun zeven kamerze tels er vijf moeten inleveren, eist hij in De Waarheid het aftreden van het partijbestuur wegens fouten als 'passiviteit in de klas senstrijd' en 'lonken naar de bourgeoisie Het wordt zijn einde. Joop Wolf. bestuurslid van 1953 tot 1982: „Hij begon mij en de an «leren in de leiding aan te val len. ledereen kon dat zien. de meerderheid in de partij is er razend om geworden. Toen is de breuk voltrokken In 1978. op het 26ste partijcongres, wordt De Groot zijn erelidmaat schap ontnomen. Ontgoocheld trekt hij zich tenig. In 1987 sterft hij op 81-jange leeftijd in Bussum Ongeloof De vernieuwing krijgt een sneeuwbal effect Het frmtnis me nikt op 1984 wordt een voorlopig sluitstuk. In het nieu we programma 'Machtsvorming voor een democratisch Neder land' wordt het leninisme als beginsel ingrruild voor marris me en feminisme. „Wat zich voltrok schrijft «xkJ-CPN ka medid Ina Brouwer in haar boek Tussentijds „was ren bot sin fl tussen de oude arbei drrscuïtuur en de cultuur van de venchillendr emancipatie bewegmgrn zoals die van vrou wen en minderheden. De laatste weigerden nog langer te accepteren dat er voor hen werd gedacht. Zij wilden mee vormgeven aan de politiek van de C PN De buitenwereld ziet het met een mengeling van verwonde ring en ongeloof aan. De ver nieuwing, bedoeld om de partij te redden, betekent tevens haar ondergang Veel oude commu mstcn zi|n diep leleurgrstrld Len aantal verla.it de partij om een nieuwe dub. de VCN, op te richten. Daarvan is verder nooit meer iets vernomen Anderen uiten hun ongmoegrn door bil «Ir kaïnrrvrrkii zingi n van l'«8ó de naam van Ina Brouwer van de poster af te knippen voor hij wordt opgehangen Maar trgpnover de uitstroom staat weinig nieuw Moed Belast door haar stalinistische verle den en meegezogen in de new waart se spiraal v an de andere kleine linkse partijen, waarvan ze inhoudelijk eigenlijk in niets meer verschilt, gebeurt uitein delijk «lat wat niemand voor mogelijk houdt: de CPN ver dwijnt in 1966 na 68 jaar uft de kamer Het wordt nog even span nend: moet de CPN doorgaan op de inmiddels ingeslagrn weg van hervorming en het streven naar nauwe samenwerking met PSP. PPR en EVP. of nviet de partij toch weer terug naar de oude dogma's De keus valt op het eerste De ontwtkkdingrn in het Oostblok doen de rest „Die hebben het afscheid \T>or veel mensen vergemakkelijk!' zo blikt Ina Brouwer trrug Het oflkléle afscheid wordt nog even uitgrstrld AU laatste stuiptrekking, en weUkht ook als eerbetoon aan een roemrijk vrrrrtsvrrlwirn. besiuitm «Jr communisten hun parti| voor lopig nog in stand tr latrn Maar vandaag is het zover Ah laatste van de vier deelnemers In Groen links heft de (ammu nhtische Partij Nederland zkh op Rood is uit. groen is ia Of. zoals het in de Internationale zo mooi wordt jprzongi-ii Sterft, gij oude vormen en gedachten'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5