Jan Soldaat verveelt zich stierlijk Denkwijzer Verdronken vertrouwen rj. ZATERDAGS BIJVOEGSEL Leegloop en verveling in het leger zijn al zo oud als de krijgsmacht zelf. Maar de problemen worden steeds groter. De dienstplichtige soldaten zijn steeds beter opgeleid, terwijl er steeds minder aantrekkelijke baantjes voorhanden zijn. Jan Soldaat speelt Risk of Zeeslag om de tijd te doden. kaatst Marcel Verwiel van de soldatenvak- bond WDM de bal terug. „We geven toe dat er een orgaan bijkomt, maar door de kennis lokaal te bundelen in een adviesraad, kunnen plaatselijke problemen worden opgelost Den Haag zou het best allemaal centraal willen regelen, maar dat werkt niet dat is toch ge bleken." Over bureaucratisch gesproken, nu zijn er ook al heel wat onderdelen betrokken bij het welzijn van de soldaat: het Onderdeels On dersteuningsfonds (afdeling Personeelsza ken), de afdeling personeelszorg (subsidie Militaire Tehuizen) en de dienst Civiele Vak opleiding/Vrije Tijdsopleiding van het terri toriaal Commando. Tot op de dag van vandaag is er geen over leg tussen functionarissen die belast zijn met het bestrijden van de verveling onder dienst plichtigen. Al heeft de staf van de landmacht wel een onderzoek opgezet onder kazerne commandanten, waarin de behoefte aan sa menwerking aan de orde komt. Het resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. Het gebrek aan overleg leidt tor frustraties. Bobby den Boer. beheerder van het PMT in de legerplaats Harskamp: „Als ik zie wat alle maal mogelijk zou zijn als ik de middelen had waarover de dienst Ontwikkeling en Ont spanning beschikt...." EEUWENOUD Bij de luchtmacht en de marine, waar slechts 4000 dienstplichtigen werken, bestaat het probleem van de leegloop en verveling niet of neden het eigen niveau... Om te zeggen dat in 20 jaar niets is ge beurd gaat te ver. Lokale commdandanten kregen meer vrijheid zaken naar eigen in zicht aan te pakken, om dienstroosters flexi bel te maken. En meer middelen om leuke dingen mee te doen. Een deel van de omzet van de kantines en afdelingsbars (totaal vier miljoen gulden in 1991, red.) komt in het potje waaruit de commandanten kunnen putten. Bovendien is er per dienstplichtige 120 gulden per jaar beschikbaar voor recrea tie- en ontspanning. Maar in zijn algemeenheid blijkt een zin volle invulling een probleem. Het hangt na tuurlijk ook af van de creativiteit van de ka zernecommandant, zo geeft men in leger- kringen toe. De één koopt van het geld een aantal mountain-bikes voor 'zijn' jongens; de ander laat een vijvertje aanleggen. Dat leidde zelfs tot Kamervragen. „Zo'n vijver, dat kan toch niet. Er is zelfs een geval bekend van een commdandant die er attaché-koffertjes van kocht voor het ka der". zegt Verwiel van de WDM. Om er ver goelijkend aan toe te voegen: „We nemen het die commandanten niet echt kwalijk; ze weten het gewoon niet Ze hebben, op de goede uitzonderingen na, geen kaas gegeten van de problemen van de dienstplichtigen." STUDIE Om leegloop en verveling te bestrijden is een grote rol weggelegd voor de militaire tehui zen, die in feite unieke multi-functionele Drs. P. Koomneef. directeur van Pro Rege. foto gto rolahd dj a*u* Na de opleiding is het treurnis alom; er is niets te doen Iedereen kent ze wel: de sterke verha len over de diensttijd. Over de zin en de onzin. Het eindeloos moeten schoonmaken van vuurwapens; het steeds maar weer moeten schilderen van de wielen van de militaire voertuigen; het poetsen van het koper. Alweer een mars om de tijd te do den. En 's avonds het zinloze geouwehoer aan de afdelingsbar, waar te veel wordt ge dronken zodat de handjes nogal eens op een verkeerde manier willen wapperen. De sterke verhalen blijken minder sterk dan vaak wordt gedacht. Voor de meeste dienstplichtigen is het schrikbeeld van maan denlang geestdodend werk een keiharde rea liteit. In de opleiding gaat het nog wel, dan weten de instructeurs de jongens nog wel zinnig bezig te houden. Maar daarna is het treurnis alom; er is niets te doen. Een oefe ning wordt dan een onvergetelijk uitstapje, een onderbreking van de maandenlange sleur. Dikke rapporten en nota's zijn volgeschre ven over deze problematiek. Onderzoekers schrijven intolerantie of agressief gedrag toe aan leegloop (overdag nutteloos rondlopen) of verveling ('s avonds te weinig ontspan ningsmogelijkheden). Vorig jaar erkende de minister dat zelfs in een reactie op het rap port 'Geweld in de Krijgsmacht' van de com missie-Drenth. Probleem in het leger is dat er vooral veel dom werk is. En als je pas de schoolboeken van de HTS hebt dichtgeslagen valt dat be hoorlijk tegen. Dan heb je al snel het idee dat je tijdens de werkdag voornamelijk in je neus zit te peuteren. Dat er werk wordt gezocht om je bezig te houden, maar niet omdat het zinvol is. Het is jammer voor de dienstplichtigen, maar ze zijn vrijwel alleen als zandhaas te ge bruiken. De leuke baantjes gaan aan hen voorbij. Die zijn voorbehouden aan de men sen die ervoor worden betaald, de beroeps en de KWers. Meer dan de helft van de ruim 40.000 jon gens die jaarlijks de dienstplicht vervullen heeft middelbaar of hoger onderwijs geno ten. Maar voor driekwart van de functies die zij krijgen is (uitgebreid) lager onderwijs vol doende, zo blijkt uit de Defensienota. Uit een onderzoek van de Algemene Ver eniging Nederlandse Militairen (ANVM), uit gevoerd door het bureau Interview, blijkt dat meer dan 90 procent van de dienstplichtigen zegt tijd over te hebben. De KoninJdijke Ne derlandse Militaire Bond Pro Rege, die de 31 Protestantse Militaire Tehuizen beheert, on derzocht ook de problemen van de leegloop. De nota 'Vechten tegen de Bierkaai' geeft hetzelfde beeld als het AVNM/Interview on derzoek. Een vijfde van de militairen heeft zelfs meer dan 20 uur (let wel: tijdens werk tijd) per week niets te doen: Die vrije tijd zouden de soldaten graag wil len besteden aan ontspanning (60 procent), studie (4 procent) of beide (35 procent). Tele visie kijken en sporten scoren hoog in het lijstje van gewenste ontspanningsmogelijk heden. Maar ook gezelschapsspelen zijn in trek. „De spelletjes zijn weer terug", bevestigt drs. P. Koomneef, directeur van Pro Rege. Zoals? „Risk en Zeeslag... Ja, ze blijven wel in de sfeer." ERKENNING De soldatenbonden AVNM en WDM en de drie organisaties die samen de 56 militaire tehuizen runnen, hebben de handen ineen geslagen om de leegloop en verveling te be strijden. Ze willen de studie- en recreatiemo gelijkheden van de militaire tehuizen zo goed mogelijk te benutten, ook overdag. Staatssecretaris B.J.M. baron Van Voorst tot Voorst heeft, aldus een legerwoordvoer- der, positief gereageerd op het voorstel van de bonden en de tehuizen. Alleen ziet de staatsecretaris de instelling van Ontspan- nings Advies Raden, die op de kazernes de grote stimulatoren moeten worden, niet zo zitten. „Te bureaucratisch", aldus de be windsman. „Dat moeten ze in Den Haag zeggen", Een vijfde van de mi litairen heeft zelh meer dan 20 uur (let wel: tijdens werktijd) per week niets te doen. •foio»M+ nauwelijks. Daar wordt gewerkt met geavan ceerde apparatuur, juweeltjes van technisch vernuft. Dat is voor iemand die net de MTS komt een genot om mee te werken. Bij de landmacht zijn per definitie veel minder leuke banen voorhanden. En dat ter wijl het probleem steeds groter wordt. Het aantal hoger opgeleiden neemt toe, terwijl steeds minder specialistenfuncties voor dienstplichtigen beschikbaar zijn. De verkor ting van de diensttijd (nu 12 maanden) is daar mede debet aan. De opleidingsperiode is dermate kort geworden, dat het geen zin heeft dienstplichtige specialisten op te lei den. Hetzelfde geldt voor een aantal kader- functies, zoals pelotonscommandanten voor manoeuvrebataljons. Die baantjes zijn nu ook voorbehouden aan beroepsmilitairen. In het begin van de jaren zeventig onder zocht Defensie zelf de situatie waarin dienst plichtigen verzeild raken. Voor de eerste en laatste keer overigens. Toen al bleek de helft van de jongens het werk van weinig belang en van weinig nut te vinden. In dezelfde pe riode bracht de Nationale Raad Welzijn Mili tairen, een voorloper van de Maatschappelij ke Raad voor de Krijgsmacht, een advies uit aan de minister van defensie over leegloop en verveling. Een van de oorzaken, zo meen de de Raad, is het verrichten van werk ver K 4 centra zijn. Ook overdag, tijdens de diensturen, zouden ze soldaten die niets om handen hebben bezig kunnen houden. Door bijvoorbeeld studiecentra ter beschikking te stellen. Een op de vier dienstplichtigen volgt in zijn diensttijd een studie, maar in de meeste kazernes ontbreekt een goed studie lokaal. De vaak daarvoor aangewezen grote, ongezellige, leegstaande instructielokalen voldoen niet. De militaire tehuizen hebben die faciliteiten wel. Waar ze niet zijn kunnen ze relatief goedkoop worden ingericht. Ten dele worden de tehuizen door subsi dies van Defensie in stand gehouden. Maar gezien de herstructurering en inkrimping van de krijgsmacht wil Defensie het aantal tehui zen op het huidige peil bevriezen. Een aantal legerplaatsen moet het daarom zonder doen. „In Amersfoort, Veldhoven en Steenwijk, maar ook in Woensdrecht, waar straks een groot opleidingscentum van de luchtmacht wordt gevestigd, zijn geen militaire tehui zen", zegt drs. Koomneef van Pro Rege. De kazernecommandanten hebben moeite om toe te geven dat er soldaten zijn die in derdaad niets te doen hebben. Neem luite nant-kolonel F. van Harskamp van het Prin ses lrenekamp bij Veldhoven. „Leegloop komt op deze kazerne niet voor", zegt de ko lonel met grote stelligheid. AVNM en WDM streven naar erkenning van de problematiek. „Defensie zal moeten erkennen dat er ook tijdens de diensturen niet altijd zinvol werk voorhanden is." Uit onderzoek blijkt dat dienstplichtige soldaten zich vooral buiten de kazernemuren willen vermaken. De commandant van Veld hoven ziet nog wel in dat een militair tehuis daarom een belangrijke voorziening is. En dat is al heel wat. want vaak zien de kazerne bazen de tehuizen als een concurrent. Drs. Koomneef: „Ze denken dat we hun baromzet afromen. Dat ze dan minder geld zélf te be steden hebben." ZATERDAG 15 JUNI 1991 Toen ik op school zat durfde ik nooit een vriend of vriendin mee naar huis te nemen. Ik moest altijd maar afwachten of mijn moeder in een goede stemming en nuchter zou zijn, of dat ze onder de olie op de bank zou liggen. De patiënte die me dit vertelde, een 35- jarige accountant, ontvluchtte op haar achttiende het ouderlijk huis vanwege het drinkgedrag van haar moeder. „Mijn moeder" voegde ze er aan toe „stierf toen ik vijfentwintig was en ik was er zeker \-an dat het voorbi) was - dat alcoholisme een zwarte bladzijde in mijn le ven was geweest die ik voorgoed had omgeslagen." Als sociaal drinkster bleef ze in de volgende jaren zichzelf voorhouden dat al coholisme uitsluitend iets uit haar verleden was - zelfs nadat ze een alcoholist getrouwd had en er weer van gescheiden was om verv olgens op een andere verliefd te worden en ook die na een paar jaar weer aan de kant te hebben gezet Ook toen steeds duidelijker werd dat ze met een chronische de pressie en een hele reeks per soonlijke problemen worstelde (zoals een overdreven perfectio nisme. een diepgeworteld wan trouwen jegens andere mensen en de neiging om de martelares uit te hangen) bleef ze ieder ver band met haar moeders alcoho lisme ontkennen. Zoals zovclen van de honderdduizenden vol wassen kinderen van alcoholis ten in ons land. realiseerde mijn patiënte zich niet dat haar op voedingservaringen nog altijd een ingrijpende invloed op haar leven uitoefenden. Onlangs zijn de resultaten van een tweetal studies gepubliceerd waarin eigenlijk voor de eerste keer grondig is gekeken naar de psychische gevolgen op lange termijn van het opgroeien in een gezin met een alcoholverslaafde ouder. Kinderen van zulke ou ders blijken later vooral proble men te hebben met het onder kennen en uiten van gevoelens (..ik weet vaak niet eens wat ik voel"), met hei vertrouwen van anderen, met intimiteit en met het omgaan met spanningen in relaties Natuurlijk is het zo dat de umm ammm In danop zichten de nodige moeilijkheden hebben. Maar kinderen van alco holverslaafde ouders blijken zul ke problemen veel vaker te heb ben en in veel ernstigere mate. Ieder mens - en dus ook het kind van een alcoholverslaafde ouder - neemt een groot deel van de gewoonten en reactiepatro nen die hij of zij jong geleerd heeft mee de volwassenheid in. Als het zo Is dat het maken van opmerkingen over het dronken gedrag v an je vader je een opia waai van hem oplevert en van je moeder het verwijt dat je onheus bent en je mond moet houden, dan is een methode om Jezelf te beschermen nooit meer iets over het drankgedrag van je vader te zeggen. Op die manier ontwikkel je een grote tolerantie voor afwij kend of gestoord gedrag en bc- staat het risico dat je aLs volwas sene bij anderen, zoals een part - ner. gedrag normaal gaat vinden dat in wezen gestoord of ont wrichtend ts. Fm andere patient vertelde me als kind regelmatig te hebben meegemaakt dat zijn vader vol komen In de lorum op de vloer van de garage lag en dat zijn moeder dan een deken of een slaapzak over hem heen legde en hem daar zijn roes liet uitslapen. Als als dit soort dingen vaak ge beuren, dan leer je aLs kind op den duur niet alleen om er geen vragen meer over te stellen maar ook om er niks meer bij te vor len. Er vindt een proces van emotionele afstomping plaats dal later In intieme relaties voor problemen kan zorgen. reactiepatronen die kinderen op alcoholverslaving bij een oudeT ontwikkelen in vier groepen of typen onderverdelen Fen kind kan de ml van 'aangepaste' gaan spelen. Het leert zijn mond te houden en te doen wat hem ge zegd wordt, zonder te denken en tr voelen. Het kan ook de ml van het veranrwoordettjkr kind op zich nemen en zich als 9-jarige gaan grdragen ais iemand van 35 Het kJerdt zijn jongere broers of zusjes aan en zorgt dat een groot deH van de was en afwas gedaan is voor het naar sctnxil gaan Ais moeder te dronken is om eten te koken, neemt het ook dat over alsof het de gewoonste /aak van .ie wereld is Het kind kan ook de rol van 'verzoener' gaan spelen en zich zó Inspan nen om de ellende en de pijn voor de andere gezinsleden te verzachten, dat het aan de ver werking van de eigen ellende nooit toekomt. Ten slotte kan het ook in de rol van lastpak, van 'ik pik dit alle- rn.i.il Otol schieten en tk jOOg heel agressief gaan reageren, waardoor zowel thuis als op school grote problemen ont - staan Deze kinderen beginnen vaak zelf als jonge tiener al te drinken, en hun gedrag kan zo extreem en riskant zijn dat ze ge makkelijk betrokken raken bij ongelukken en daar soms zelfs het leven bij laten. Door hun op vallende gedrag v allen M OND- gens ook veel sneller in handen van hulpverlenende instanties of justitie, waardoor soms langs die weg hulp voor het gezin op gang komt die anders veel langer op zich zou hebben laten wachten. De andere drie tvpen kinderen lopen ais volwassene vaak vast op het reactiepatroon dat ze zich als kind hebben aangeleerd Het verantwoordelijke kind. bij voor beeld. kan een dominante vol wassene worden die nooit eens speels of ontspannen met dingen kan omgaan, die niet kan luiste ren en die steeds maar bang is dat de boel verkeerd loopt als zij of hij de touwtjes niet in handen houdt Fen 3A-jarige stouw, de oudste van dne kinderen van een aan al cohol verslaafde moeder, voelde zich als volwassene nog altijd on zeker ais ze niet iemand had voor wie ze kon zorgen. Als ze ergens op bezoek was kon ze nooit zo maar zitten. Ze moest altijd iets doen. meehelpen Kinderen van alcoholverslaafde ouders v'.i.in v.i.tk |.ir< :i y bukt onder een intens schuldge voel. Zulke ouden hebben nogal eer» de neiging om hun kinde ren - opentijk of stilzwijgend - dc schuld te geven van de probêc- men in het gezin tn plaats van hun eigen rol en schuldgevoelens onder ogen te zien. „Sony, het spijt me" Is iets dat sommige van die kinderen vaker hebben ge zegd dan wat dan ook. Ze weten dat er iets vrrsehjk mis Is in huLs. maar omdat niemand anders daarvoor /i|n excuses aanbiedt, doen zij het maar Fr zijn kinde ren die zich bij anderen veront schuldigen voor het drinken van hun moeder, voor de slechte schoolprestaties van hun broertje en voor de woede-uitbarstingen van hun vader. Excuses aanbie den Is hun manier om de pijn en spanning die ze zelf voelen te verminderen. Maar het voornaamste psycholo gische slachtoffer van alcobolver- slaving bij een ouder b vermoe delijk toch wel het vertrouwen In andere mensen Alcohol verslaaf de ouders zijn labiel en on voor spel baar Akohol kan een Itcsr aardige ouder binnen korte tijd in een gewelddadig wTred wr zen veranderen. Als je je niet kan verlaten op de eerste belangrijke mensen In je leven, ie ouders, dan wordt het je wel heel erg moeilijk gemaakt om anderen te vertrouwen. Dat is weer een van de redenen dat kinderen uit zo n gezin later vaak zelf ren alcoholverslaafde partner kiezen; daar zijn ze nog het meest 'vertrouwd mee Die 'herhalingsdwang' zie je trou wens nirt alleen bij alcoholkin- deren, maar ook bij kinderen van ouders met andere psychische eigenaardigheden of stoornissen. ETN firstt RrijsNf.Riitr STAP OM uit die vk leuze cirkel te Wijven b je opvocdingxverieden en alle pijn en ellende daaruit zn rralis tlsch en gedetailleerd mogelijk onder ogen te zien In plaats van dat te vrrdringen Pas dan kun je goed begrijpen waarom je bent zoal» je nu bent. en dat is wrer een voorwaarde om gericht te kunnen gaan werken aan hoe je tn de toekomst wU zijn Of anders gezegd hoe ver je in de toekomst kunt zien hangt af van hoe ver je in het verleden durft te kijken RENf Dtf KSTRA hoogleraar klinische en

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 39