Een loterij die beslist over leven en dood 'Student wordt dupe van universiteitscultuur' ZATERDAGS Hij kijkt vanuit zijn huis in de Leidse Merenwijk naar een passerende boot op de Zijl en denkt na. „Wanneer de cardioloog zegt dat ik niet meer in aanmerking kom voor transplantatie?" herhaalt hij de vraag nog eens. Tja, dan tekent de arts eigenlijk het doodvonnis voor me. Ik zou er met mijn naasten nog eens goed over moeten praten wat ik dan zou doen. Ik weet niet of ik het dan nog zou volhouden." Een verhaal over de martelende onzekerheid van mensen die op de wachtlijst staan vooreen donororgaan. Willem van Hoorn (52) is hoog leraar psychologie in Amster dam. Vanaf 1979 weet hij dat het met zijn nieren nooit meer goed komt. Sinds drie jaar zijn zijn nieren er helemaal mee opgehouden en dialyseert hij zichzelf. Van Hoom wacht op een donomier. „Je weet dat het een loterij is waarbij de kans is zeer gering is dat er ooit nog een geschikte nier komt. Toch hoop je dat je ooit die hoofdprijs wint, dat over vijf minuten de telefoon gaat en je arts zegt: Willem kom snel naar het zie kenhuis, we gaan je transplanteren. Die hoop houdt je op de been. Zo zit de menselijke psyche nu eenmaal in elkaar. Zonder dat psy chologisch proces, zonder die hoop zou het aantal zelfmoorden onder nierpatiënten veel hoger zijn. Ben ik van overtuigd." HOOFDPIJN De eerste verschijnselen van een nierziekte kwamen dertien jaar geleden. Vermoeidheid en een knallende hoofdpijn. Dat kwam van een hoge bloeddruk en Van Hoom werd ge adviseerd om het op werk eens rustiger aan te doen. Niemand legde een link naar hape rende nieren. Dat kwam pas een jaar later aan het licht toen foto's werden genomen van zijn onderlijf. Prof. LA. van Es, hoofd van de afdeling nier ziekten in het Academisch Ziekenhuis Lei den, vertelde hem dat hij holtes in zijn nieren had, veroorzaakt door een erfelijke afwijking. In de loop der jaren zouden die holtes talrij ker worden totdat de nieren de vergelijking met een spons konden doorstaan en het zou den begeven. „Hij zei toen dat het ongeveer nog 10 jaar zou duren voordat ik hoefde te dialyseren. Nou, hij heeft dat op een paar maanden na goed geschat." Een sluipend proces. Steeds komen die woorden bij Van Hoom terug. „De ontken ning van je ziekte is groot. Je denkt dat het al lemaal wel los loopt, want je voelt je hele maal zo slecht nog niet. Totdat je de uitsla gen van de bloedproeven ziet, waaruit blijkt dat je barstensvol met gif zit dat de nieren uit het bloed hadden moeten halen. Ik heb tot het laatste moment doorgewerkt. Mijn nieren werkten nog maar voor 3 5 procent. Op mijn laatste benen ben ik het AZL ingelopen, waar ik werd geholpen. Op een datum die me door de arts was opgelegd, want ik wilde he lemaal niet. In het ziekenhuis werd ik dan ook op slag hartstikke ziek. Vreselijke buikpij nen. Ik had eindelijk mijn grenzen bereikt." ZELFDIALYSE Van Hoom die nu bij de universiteit een aan stelling heeft voor twee dagen in de week, koos zonder te twijfelen voor de zelfdialyse (CAPD). Dat is een systeem waarbij het buik vlies als nier gaat functioneren. Via een ope ratie wordt een slangetje naar de buikholte aangebracht. Daarmee kan zo'n twee liter dialysevloeistof in de buikholte worden gela ten. Deze vloeistof heeft een zodanige con centratie dat schadelijke stoffen en een deel van het overtollige vocht door het semi-door- latende buikvlies uit het bloed worden ge trokken. Van Hoom moet vier keer per dag 'Toch hoop je dat je ooit die hoofdprijs wint dat over vijf minuten de telefoon gaat en je arts zegt Willem kom snel r je transplanteren." De martelende onzekerheid van het wachten op een donororgaan deze vloeistof verversen, wat elke keer onge veer drie kwartier in beslag neemt. „Ik heb bewust niet gekozen voor de hae- modialyse", zegt Van Hoom met een gezicht dat afgrijzen uitdrukt. Bij deze methode moeten mensen drie keer in de week naar het ziekenhuis om hun bloed door een kunstnier te laten spoelen. „Ik weet wat er dan met je gebeurt. Je wordt helemaal afhan kelijk van het ziekenhuis. Het acht uur per keer aan een apparaat liggen maakt een pas sief mens van je. Je hebt na afloop een vrese lijk katerig gevoel, omdat het bloed in een noodgang is rondgepompt. Daarna moet je naar bed om bij te komen. Je voelt je een dag redelijk en een dag slecht en je gaat weer aan het apparaat. Daar zou ik knap depressief van worden." Tijdens een bootreis voor nierpatiënten kreeg Van Hoom daarvan de bevestiging op een ex treme manier. Hij onmoene mensen die vol komen waren doorgeslagen. „De eerste keer dat de kok aan tafel verscheen vroeg hij nog of er iemand zoutloos eten wilden. Niemand reageerde en de zoutpot kwam op tafel. Ook aan de bar stonden mensen die het er van namen. Sommigen dronken zo tien glazen op. Zout en vocht zijn voor nierpatiënten vergif, want je blaast jezelf helemaal op. Maar het kon ze niets meer schelen." Van Hoom beseft dat zelfdialyse, overigens niet geschikt voor iedereen, niet een oplos sing voor altijd is. Ook hier is er sprake van een sluipend proces. Het lichaam reageert langzaam steeds minder goed op de metho de. Er wordt minder vocht onttrokken en de patiënt voelt zich steeds slechter. „Ik weet dus nu al dat ik op een gegeven moment in de problemen ga komen, hoe ik het ook wend of keer." TEKORT Dè oplossing is een niertransplantatie. Daar om staat, of liever gezegd stond Van Hoom op de wachtlijst van Eurotransplant, de in Leiden gevestigde stichting die zich met de organisatie rond de transplantatie bezig houdt. Die wachtlijst houdt al enige tijd de gemoederen bezig. Er is een schrijnend te- kon aan donororganen, want er staan ruim 1300 mensen op de lijst terwijl er jaarlijks on geveer 400 organen beschikbaar komen. Begin dit jaar bracht Van Hoom een routine- bezoek aan zijn arts. Op de gebruikelijke vraag hoe het ging antwoordde Van Hoom: 'redelijk'. Alleen wanneer hij buiten in de vrieswind liep kreeg hij wel eens last van ademgebrek, zo voegde hij er aan toe. De arts schoot uit z'n stoel. Hij klopte en luisterde maar kon niets bijzonders vinden. Voor de zekerheid stuurde hij Van Hoom toch langs de cardioloog want het kon best wel eens an gina pectoris (tekort aan zuurstof in de hart spier) zijn. En daarmee is het riskant om ie mand te opereren. Onverbiddelijk gevolg was dat de naam van Van Hoom van de wacht lijst verdween. Vanaf dat moment begon voor Van Hoom een ellenlange gang langs de medische win kei. Het begon met een inspanningsonder zoek. waarbij iets gevonden werd. Vervolgens werden radio-actieve stoffen ingebracht en foto's gemaakt. Daaruit bleek dat er inder daad een plekje in de hartspier was dat te weinig zuurstof kreeg. Wat de gevolgen daar van zijn was onbekend en dus moest er nog een film van het hart en kransslagaderen worden gemaakt Elke keer lieten de uitsla gen op zich wachten. De resultaten van de hartfilm krijgt Van Hoom eind deze maand te horen. Maar dan is hij wel een half jaar verder, een periode waarin hij misschien wel een nier is misgelopen die perfect bij hem paste. „Nu ben ik een lastige patiënt. Ik beide voort durend op over uitslagen en zat mensen ach ter de vodden. Anders had het misschien nog wel langer geduurd. Maar achteraf vind ik dat ook ik er ben ingetrapt Ik heb me laten mee slepen door de bureaucratie van de medische industrie. In februari had ik al moeten zeg gen: dit is te gek. dit kan sneller. Ik had voor de deur moeten gaan liggen." ALGEMEEN Volgens Van Hoom is dit een algemeen beeld in de Nederlandse gezondheidszorg, die vreemd genoeg door iedereen geaccepteerd wordt. „Van de 100 laten 99 mensen dit ge beuren. Die denken: dokters weten het beter. Van hun huisarts pikken ze niet alles meer, maar 'dokters van het Academisch', nou. die weten het wel. Drie maanden wachten op een uitslag van een onderzoek is dan nor maal „En dat is natuurlijk helemaal niet normaal' zegt een nu geagiteerde Van Hoom. ..kijk. we zeggen dat de gezondheidszorg in Nederland een van de beste in de wereld »s Maar wat bedoelen we daar nu eigenlijk mee? We be steden bijna 10 procent van ons nationaal in komen daaraan, dat is dit jaar een bedrag van 50 miljard gulden. Een ongelofelijk be drag voor zo'n kiein landje Maar in de 13 jaar dat ik deel uitmaak van dat systeem heb ik gemerkt dat de patiënt niet op de eerste plaats komt "En dat geldt in nog sterkere mate voor de chronische patiënt Het is een systeem met honderden ambtenaren op het ministerie, belangendubs en lobbies De discussie gaat over hoe het geld verdeeld wordt. Hoever! heisa is er niet over de tarieven van specialis ten of over bouwprogramma's van zieken huizen. Dat kost meer tijd en aandacht dan de patiënten- Die zijn niet meer het primaire doel maar voor ziekenhuizen een middel om inkomen te verwerven. Wat dat betreft zie ik een overeenkomst met de wapenindustrie: het Medisch Industrieel Complex.' Het gaat volgens Van Hoom al fout bij het spreekuur. Het lijkt er op dat artsen ontzet tend knap zijn maar ëën ding niet kunnen: luisteren. Van Hoom heeft meegemaakt dat een arts zich voor de tweede keer aan hem voorstelde en weet dat er maar zelden echt geluisterd wordt naar een patiënt. „Wanneer een nierpatiënt op de gebruikelij ke vraag hoe het met hem gaat zegt. gaat wel dan betekent dat natuurlijk iets heel an ders dan wanneer een gezond iemand dat zegt. Sommigen hebben ontzettend veel moeite met het spoelen en gaan door een hel maar in de spreekkamer komt er niet meer uit dan het gebruiktelijke .gaat wel' Mensen proberen uitgerekend op zo'n mo ment zich groot te houden, la. zo'n patiënt moet natuurlijk beter weten en veel feller voor zichzelf opkomen. Maar als je weet dat dat niet gebeurt, moet je als arts daarop in spelen.'' RECORD En helden onder nierpatiënten zijn er genoeg volgens Van Hoom Hij spreekt over een man die onlangs werd gehuldigd omdat hij 20 jaar lang aan een kunstnier ligt. Een record en dat moest gevierd "Dat is zo'n man die zege 'het gaat wel Hij is het schoolvoorbeeld van de gezondheidszorg.Van Hoom huivert bij de gedachte dal hij dezelfde weg zou moeten gaan. En er zijn meer mensen die zo denken Acht procent van de nierpatiënten besluit tot euthanasie, kan er niet meer tegen De uitslag die hij eind deze maand gaat op halen, bepaalt voor een groot deel zijn toe komst. Een mogelijkheid is dat ze hem gaan behandelen df>or bij voorbeeld de kransslag aders op te rekken (dotteren) of zelfs een by pass aan te leggen. Het kan ook zijn dal de cardioloog zegt dat er niets aan de hand is waardoor hij onmiddellijk weer op de wacht lijst wordt geplaatst ..Wanneer echter er niets aan te doen is en Ik dus niet transplantabel ben. wordt het een sombere kwestie Wellicht komt dan hei hoofdstuk buitenland aan de orde. In de Ver enigde Staten zijn privëkJinicken En In Oos tenrijk zijn geen wachtlijsten voor nieren meer, maar het is de vraag of ze buitenlan ders helpen. Ik moet toch wat. Dit nog een paar jaar meemaken... ik weet niet of ik dét volhoud." De studenten die volgend jaar naar de universiteit gaan, krij gen het een stuk moeilijker dan de huidige lichting. Rustig aan studeren zal er nauwelijks meer bij zijn. Wie na vijf jaar nog niet klaar is, krijgt geen basisbeurs meer en kan daardoor een studieschuld van meer dan veertigduizend gulden oplopen. Daarom moet de cultuur aan de universitei ten totaal veranderen, vindt de Amsterdamse onderwijskundige Uulkje de Jong. Docenten moeten niet langer verkondigen dat alleen een studie van zes jaar of nog langer het pre dikaat 'wetenschappelijk' waard is. Bij veel vakgroepen hangt nog steeds een sfeer waar in een lange studieduur positief wordt beoor deeld en begeleiding van studenten hooghar tig van de hand wordt gewezen. Studenten dreigen de dupe te worden van die houding, zegt De Jong. Uulkje de Jong werkt voor de Stichting Centrum voor Onderwijsonderzoek (SCO) van de universiteit van Amsterdam. Voor het ministerie van onderwijs doet zij veel onder zoek. onder meer naar studievertraging en studiestakers in het hoger onderwijs. Het zijn studies die vaak opvallende gegevens opleve- Bijvoorbeeld dat slechts een kwart van de universitaire studenter tevreden is over de begeleiding die zij van docenten krijgen. Of dat ruim eenderde van de studenten gemid deld tien maanden vertraging oploopt door zaken die niets met de studie te maken heb ben. Aan de andere kant loopt een kwart van de studenten gemiddeld acht maanden ach terstand op door nuttige 'buitenschoolse' ac tiviteiten als bestuurswerk. Volgens een recent Amsterdams onderzoek is dertig procent van de huidige studenten niet eens van plan de propaedeuse in één jaar te halen. Onderivijskundige laakt 'verloren paradijs-gedachte' oude-stijlstadie 'NGEWIKKELD Studievertraging is ee bleem: de omvang en oorzaken verschillen per studierichting. Toch zijn er wel een paar grote lijnen te trekken. Zoals onder meer door de visitatiecommissies Rechtsgeleerd heid en Economie al werd aangegeven: het beurzenstelsel stimuleert allerminst tot flink doorwerken. Een student krijgt zes jaar be taald voor een studie, waarom zou hij er dan ingewikkeld pro- korter over doen? Maar Uulkje de long voegt daar nog een tweede 'boosdoener' aan toe: de universitaire cultuur. Bijna tien jaar na de invoering van de tweefasenstructuur lijden de universitei ten nog steeds onder.de mythe van het verlo ren paradijs de oude stijl studie, toen een student nog in alle,rust zeven jaar of nog lan ger over zijn studie kon doen. Dèt was nog eens wetenschappelijk onderwijs. Die houding is één van de belangrijkste oorzaken van de studievertraging. „Zoals kin deren in een gezin de ouders nadoen, zo ne men studenten de werkhouding van hun do centen over," zegt Uulkje de long Door de beperking van het recht op een basisbeurs tot vijf jaar. die volgend college jaar ingaat, raakt dat paradijs weer een stukje verder uit zicht. De Jong ziet deze maatregel als een onderdeel van een meer omvattend proces: de transformatie van de universiteit van een elitaire vrijplaats tot een moderne Instelling waaraan moderne prestatie-eisen worden gesteld. Het paradijs bestaat al lang niet meer. dat vergeten die docenten. Het idee van totale academische vrijheid, diep nadenken zonder dat je het ook maar zichtbaar hoefde te ma ken, is achterhaald. Vroeger was je tien jaar aangesteld en dan kwam de hoogleraar eens langs hoe staat het met je promotie? Heb je al iets gepubliceerd7'' Dat Is inmiddels totaal veranderd. De publish or perish-gedachte is inmiddels ook tot Nederland doorgedrongen: onderzoekers moeten voldoen aan allerlei ei sen op het gebied van produktivitcit en kwa liteit. Na het onderzoek is nu hert onderwijs aan de beurt, denkl De long Deze keer worden de etsen echter niet al leen gesteld aan universitaire medewerkers, maar ook aan studenten Zoals een onder zoeker elk jaar moet laten zien wat hij gepu bliceerd heeft, zal de student dk jaar zijn ten tamens moeten halen. Zeker als minister Rit zen (onderwijs) de studiebeurzen aan de stu dievoortgang zal koppelen, zoals hij heeft aangekondigd. Volgens een recent Amsterdams onderzoek is dertig procent van de huidige studenten niet eens van plan de propaedeuse in één jaar te halen. Nog eens cm kleine dertig pro cent is het aanvankelijk wd van plan. maar slaagt er toch niet Hl. De nieuwe lichting stu denten kan z.ich dat nauwelijks meer permit teren: wie in de propaedeuse één jaar ver liest, heeft daarna geen enkele speelruimte In die situatie is de mythe van het verloren paradijs geen onschuldige nostalgie meer. 1 u- waarvan de studenten de dupe kunnen worden. ..De totale cultuur moet veranderen," zegt De Jong. ..Het moet niet meer normaal zijn om twee jaar over jc propaedeuse te doen. terwijl het ook in één jaar kan Bij Genees kunde is het nu al grbniikdijk om het In één jaar te doen." De long is weinig onder de indruk van het argument dat studenten tijd verspden. om dat zij zich eerst moeten aanpassen: aan een nieuwe studie, een nieuwe stad. op kamers wonen, de studentenvereniging „Ie moet na tuurlijk niet tegen mensen zeggen ga je eerst maar eens aanpassen. Want dan doen ze het ook." ONDER DRUK De bezuinigingen op de studiefinanciering ZCCten niet alleen de studenten onder druk Zij gevrn ook de universiteiten een vrd zwaardere vcrantwoorddijkhetd voor het on densijs. Daarom zullen zij de begeleiding van studenten beter aanpakken, co hebben zij in het hoofdlijnenakkoord met minister Rit/en beloofd. Binnen de unhmitaire wereld bestaat soms nogal wat weerstand tegen een inten si es-ere begeleiding van studenten luist door weinig te begeleiden leid je academici op die zelfstandig kunnen werken, rn wordt vaak geredeneerd. Deze redenering lijkt echter vooral geïnspireerd door het feit dat de meeste wetenschappelijk medewerker» rich veel liever met onderzoek dan met onderwijs bezig houden Volgens Uulkje de long lappen de univeru teilen daarmee in elk grval de wens van de studenten aan hun laars Uit een onderzoek van de SO) blerk dal slechts cm kwart van mening is dat de studierichting voldoende l>ogr|riding biedt Bovendien geven bèta «u dies traditioneel veel beter onderwijs <l.u> d fa- cn gamma opleklingrn. Is een chemisch ingenieur daardoor minder goed in staat tot zelfstandig werken dan bijvoorbeeld een dor torandu» psychologie? „Het gaat erom dat je ren structuur biedt die studentm aan het werk houdt, betoogt IV long. Een student mort aan de unrvmiteti niet verloren rondlopen maar het grvnel hebben dal hij ergrns bij hoort. .1 he sociale integratie is hert hrianfpljk Dal rie je In hrt bedrijfsleven or A Als ren bedrijf geen ror poratr identity' beeft, is hrt ziekteverzuim hoog en de produktivftett laag

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37