Engelen des doods ZATERDAGS BIJVOEGSEL ft In Paviljc en 5 was niemand zijn leven zeker EINDREDACTIE: WIM SCHRAMA JAN VAN DER NAT ZATERDAG 15 JUN11991 VORMGEVING I KID \S 1,1 Uil KI N MIKDI kRUI s KUIID \IK.I 1 I N M. Stefanija Mayer, de oudste van het viertal. „Hoe moe ten we dit ooit de kleinkin deren uitleggen?", zei haar tweede echtgenoot. THE INDEPENDENT Paviljoen 5, waarin drie afdelingen van het grootste algemeen zieken huis in Wenen zijn ondergebracht, is op en top modem en brandschoon. In een in 1987 gerenoveerde vleugel telt elk van de zalen zes bedden, drie aan iedere kant. Elk bed is uitgerust met de nieuwste audio- en verzorgingsapparatuur. Midden in de kamer staat een tafel met bloemen en tijdschriften. De tuimelramen met dubbele beglazing, op een kier om de frisse lentelucht binnen te la ten, geven uitzicht op kastanjebomen en bloembedden. Kortom: een oord waar ieder een, die een medische behandeling moet on dergaan. graag zou liggen. Toch waren deze rustige, propere zalen ge durende ten minste twee jaar het toneel van een ongebreidelde moorduitspatting. Vier jonge vrouwen, ogenschijnlijk bijzonder toe gewijde en kundige verpleeghulpen, ruimden tientallen patiënten uit de weg, zowel man nelijke als vrouwelijke, bijna allemaal ouder dan 75 en bijna allemaal al op de drempel van de dood. De vrouwen zijn berecht voor 42 moorden die tussen 1988 en 1989 zijn gepleegd, maar iedereen is het erover eens dat het eigenlijke aantal vele malen hoger ligt en dat de perio de waarin dat gebeurde veel langer was. Een van de weinige pogingen om de sterfte op de bewuste afdelingen in de jaren 1987 tot 1989 in kaart te brengen, bracht aan het licht dat tijdens de dienst van twee willekeurige, niet nader genoemde verpleegsters 40 patiënten overleden, terwijl er maar liefst 222 patiënten stierven tijdens de wacht van Waltraud Wag ner, verpleeghulp en aanvoerster van de vier 'engelen des doods'. AAN STICHTSTER Het lijdt geen twijfel dat deze 32-jarige vrouw de aanstichtster was van de verschrikkingen die op haar afdeling hebben plaatsgevonden. Ze werd schuldig bevonden aan 15 moorden, 17 pogingen tot moord en twee gevallen van ernstige mishandeling. Ze kreeg levenslang. Zowel Waltraud als haar drie volgelingen hebben gedetailleerde bekentenissen afge legd. „Ik deed het voor het eerst in 1983," zou Waltraud vlak na haar arrestatie hebben gezegd, „maar niet vaak; ongeveer eens in de drie maanden. Het afgelopen jaar deed ik er ongeveer één per week." Toen haar het overlijdensregjster van het zie kenhuis werd voorgelegd, vulde ze zonder enige aarzeling („als een computer", zei een politieagent) een lijst met namen in met daarachter de manier waarop ze aan hun eind waren gekomen. Valium, Rohypnol, Do- minal Forte... allemaal tranquilizers. Ze wer den per injectie toegediend in vele malen de voorgeschreven dosis. Het resultaat was meestal dodelijk. Hetzelfde geldt voor insuli- ne-injecties aan verzwakte patiënten die niet aan suikerziekte leden. Maar deze methode vergde de nodige tijd alvorens het beoogde effect te sorteren. Wat bijna onmiddellijk werkte was Wal traud Wagners eigen versie van 'mondhygië ne' (een routinematig onderdeel van de ver zorging van mensen die aan long-emfyseem of een andere luchtpijp-blokkerende aandoe ning lijden). Bij deze ingreep had Waltraud assistentie nodig van één van haar handlan gere. Het hoofd van de meestal comateuse patiënt werd achterover getild. De tong werd met een tongspatel naar beneden geduwd en dan werd er water naar binnen gegoten, waardoor het slachtoffer stikte Uit lijkschouwingen, gehouden nadat de vrouwen in april 1989 waren gearresteerd, is gebleken dat de mee* e elachtoffers. coma teus of niet. zich tnedncrief tegen hun aan vallers hebben verweerd. Pathologen vonden krabsporen op hun handen, andere bewijzen onder de vingernagels en blauwe plekken op bijna alle slachtoffers. Otto Kellner van de criminele recherche: „Ik doe dit werk al twintig jaar. maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Toen we naar haar motivatie vroegen zei ze dat ze het had gedaan om mensen uit hun lijden te verlos sen. Toen we dat in twijfel trokken gaf ze toe dat ze twee patiënten had vermoord om ze 'te straffen voor lastig gedrag'. Bij een derde 'lastpak' had ze uiteindelijk van haar plannen afgezien, omdat ze hem 'te intelligent' vond. Hij was tenslotte een docent, en docenten zijn niet stom. Als hij het had overleefd, had hij me kunnen verraden, zei ze." TERMINAAL Natuurlijk zeggen alle vier de vrouwen dat ze hebben gedood om te helpen, om een eind te maken aan de pijn. Euthanasie dus. Maar de artsen zeggen dat bijna geen van de patiën ten pijn leed. Professor Franz Xaver Paysen- dorfer, chef de clinique: „Dat is wat we te genwoordig juist zo goed kunnen: pijnver- lichting." De vier verpleeghulpen werkten sedert 1982 samen in Paviljoen 5. dat toen nog be stond uit drie overvolle verdiepingen, elk met twee zalen van twintig bedden, één voor vrouwen en één voor mannen. In de gangen stonden nog tien tot twaalf extra bedden. Het merendeel van de zonder uitzondering ern stig zieke patiënten was boven de 75 jaar en velen waren terminaal. „We zagen meer lijden op één dag dan de meeste mensen in hun hele leven," vertelde een verpleegster. De werkomstandigheden waren haast ondraaglijk. De chef de clinique was een briljant chirurg, maar totaal onge schikt voor een leidinggevende functie, wat resulteerde in een slechte organisatie en on voldoende toezicht. Toch kwijtte de staf van 34 gediplomeerde verpleegsters en ongedi plomeerde verpleeghulpen zich alleszins be hoorlijk van z'n buitensporig zware taak. Behalve dan het groepje van vier, aange voerd door de eigenaardig charismatische, maar uitermate onevenwichtige persoonlijk heid van Waltraud Wagner, wier psychische gestoordheid onopgemerkt bleef. De dokto ren en verpleegkundigen hadden juist een hoge pet van haar op. De oudste van het viertal was Stefanija Mayer. Ze werd in 1939 in Slovenië geboren en emigreerde in 1967 met haar 6-jarige dochtertje naar Wenen, nadat haar huwelijk was stukgelopen. In haar geboorteland werk- T te ze eerst in een fabriek. Gedreven door haar passie voor ziekenverzorging nam ze een baantje als schoonmaakster in een zieken huis. Na een minimale opleiding wist ze zich op te werken tot verpleeghulp. Toen ze in Oostenrijk aankwam sprak ze geen woord Duits. Zes jaar lang verdiende ze de kost als poetsvrouw, volgde taalcursussen en een verpleegopleiding, tot ze uiteindelijk een baan kreeg in het ziekenhuis. Haar werk was haar leven. Haar familie snapt niet wat ze heeft gedaan. „Ik weet dat ze heeft be kend, dus moet het wel waar zijn," zei Ri chard Mayer, haar tweede echtgenoot. „Maar ik zal het nooit begrijpen. Ze is zo'n goede vrouw. Ze hield van de patiënten. Hoe moe ten we dit ooit de kleinkinderen uitleggen?" Waltraud Wagner, een charismatische, maar uitermate onevenwichtige persoonlijkheid, ineengekrompen in de beklaagdenbank. Zodra ze de rechtzaal verliet veranderde ze totaal. Oostenrijk, waar het woord euthanasie een wrange bijklank heeft, wil er niet van weten Stefanija Mayer werd veroordeeld tot twin tig jaar wegens één moord en zeven pogin gen daartoe. (»EEF HEM TOCH WAT' De jongste van de vier was Maria Grilber, een niet al te snuggere, mollige jonge vrouw, on gehuwde moeder van een 3-jarig jongetje Toen ze in 1982 in Paviljoen 5 kwam werken was ze 18 jaar. Het was juist Grübers beken tenis. onmiddellijk na haar anestatie twee jaar geleden, die duidelijk maakte dat het moorden in ieder geval in 1983 al aan de gang was Begin 1983 had Grilber avonddienst met Waltraud Wagner. De nachtbewaking werd toen nog overgelaten aan verpleeghulpen en er waren geen gediplomeerde verpleegsters of artsen aanwezig. Grilber had verschrikke lijk te doen met een bejaarde patient die lag te gillen van de pijn maar voor wie geen pijnstillers waren voorgeschreven. „Waarom laat je hem kermen? Geef hem toch wat." zou Wagner hebben gezegd. Toen Grilber ant woordde dat professor F'aysendorfer de ver pleeghulpen nadrukkelijk had verboden niet- voorgeschreven medicijnen of injecties toe te dienen, haalde Wagner haar schouders op en maakte een injectie van drie onverdunde ampullen Rohypnol klaar. later vertelde Grilber de rechtbank dal ze wel had gezien dat het een grotere dosis was dan normaal, maar ze dacht dat de injectie zo beter en sneller zou helpen De patient sliep inderdaad vredig in. Toen de man drie dagen later overleed, legde Grilber geen ver band met de injectie Een paar wéken later riep ze Wagners hulp opnieuw in De verpleeghulpen hadden nooit toegang mogen hebben tot zware tranquilizers, maar in de onderbemande afdelingen waar een autocratisch regime het moreel van de staf had ondermijnd, heerste een sfeer van stille opstandigheid en werden de veiligheidsvoor schriften niet in acht genomen. Zowel de art sen als de verpleegkundigen lieten de nacht- verpleging over aan verpleeghulpen, en de medicijnkast in het kantoor van de hoofdver- In Wenen heeft een rechtbank dit voorjaar vier vrouwen schuldig bevonden aan moord op 42 bejaarde patiënten die aan hun zorg waren toevertrouwd. Maar niemand heeft ooit geprobeerd uit te vinden waarom ze tot deze gruwelijke daad zijn gekomen. pleging werd niet afgesloten. Grilber kreeg vijftien jaar voor twee pogin gen tot moord. De verpleegkundige die het dichtst bij Waltraud Wagner stond, was Irene Leidolf Toen ze in 1979 in Paviljoen r> kwam werken was ze net 18 geworden Het jaar daarvoor had ze een onwettig kind ter wereld gebracht dat ze ter adoptie had afgestaan. Hoewel ze beslist niet dom was. was ze net als de andere drie voor het verpleegster-exa men gezakt en verpleeghulp geworden Volgens het psychiatrisch onderzoek waar i.M- ilr 11 'i It bank opdracht gaf. kunnen alleen de handelingen van Leidolf als euthanasie worden aangemerkt Toen leidolf nog ren schoolmeisje was. had ze jarenlang voor haar vader gezorgd die aan een zeldzame vorm De vier 'engelen des doods' voor de recht bank in Wenen op 6 maart J.l. V.l.n.r. Stefanija Mayer. Ma ria Gruber. Irene Leidolf en WattrautJ roroi ae Irene Leidolf „De mensen weten gewoon niet wat het is wanneer iemand sterven de is en maar niet kan ster- vereiste intieme handelingen „Ik werd er ziek van." vertelde ze de rechters zachtjes huilend Ze droomde nog steeds over haar vader en had nachtmerries over open gras-en „De mensen weten gewoon met wal het is wanneer iemand stervende is en maar niet kan sterven Leidolf kreeg levenslang voor vijf moorden en twee pogingen tol moord BIZAR Tijdens het hele proces stond Waltraud Wag ner met het hoofd voorover gebogen, de ogen neergeslagen en de handen stevig over elkaar Ze vermeed ieder oogcontact Ze gaf de indruk dat ze zich nauwelijks kon brwe- gen en stond ineengekrompen in een emo tionele foetus-houding Maar zodra zr de rechtzaal vertin varan- derde ze totaal. Ze nam een rechte houding aan. kletste met mensen, maakte grapjes, lachte en stapte vmlijk rond „Het is buiten gewoon bizar." zei officier van justitie Lmst kJoyber. „In de afgelopen weken heb ik deze metamorfose elke dag gezien; ik weet zeker dat geen van beide gemoedstoestanden is ge specid Maar wat heeft het allemaal te bete kenen? |e komt er niet achter Wat weten we eigenlijk over deze onopval lende. kleine vrouw» Ze werd geboren in een boerengezin in een klein dorpje in Nierier Qstervrich. Er waren zes kinderen, vier jon gens en twee meisjes. Het gezin zou bijzon der hecht en harmonieus zijn geweest, maat de familie zwijgt in alle talen Tijdens het proces zat alleen Waltrauds zus in de loe- achouwermbanken. Vorig jaar rwkhltr zr voor een vorstelijk aanbod van een Duits tijd schrift en gaf een openhartige, maar vreemde levensbeschrijving van haar zus later zei ze het geld alleen maar tr hebben aangenomen om de kosten van Waltrauds verdediging te betalen, maar dit is ontkend gprx in Wenen, die na deze zaak met pen sioen gaat Zijn honorarium is betaald uil hef smartrgekl dal de Oostenrijkse sensatiekrant Die Krone beeft moeten betalen voor de be wering dal Wagner ab prostituée had gr werkt om haar inkomen aan te vullen Waltraud Wagner heeft ook tegenover haar advocaat nooit iets losgelaten ovrr haar mo lieven, behalve dat ze mensen wilden helpen En nu zegt ze helemaal niets meer In de gr vangenis is ze geheel \erstard geraakt en praat met niemand. zHf» niet met het perso ned IN HAAR BAN Oostenri|L de bakermat van de moderne psychiatrie, maar ook een land met em pro biematisch nazi vvrteden waar euthanasie ern wrange bijklank beril, «rekt de kop in het zand Het openbaar ministerie heeft zich nauwelijks moeite getroost dieper tr graven in hrt verleden of de perso» mlijkhrrdssinK tuur van Waltraud Wagner 'het psychiatrisch onderzoek behelsde weinig meer dan een twee uur durend gesprek) Heeft Waltraud Wagner in haar jeugd een traumatische ervaring grh.nl? En hoe zijn haar tienerjaren verlopen» Het lijkt niemand te Interesseren De moorden werden w-r klaard ab een grvolg van sociaal of politiek falen van het zlokrnhuU Maar de oorzaak was ongetwijfeld gelegen in de geestelijkr af wijking van één enkele vrouw, die bovendien zwakkere figuren in haar han wist tr krijgen De grschiedenn kent vele voorbeelden v an begaafde en charismatische maar trgplijjk psychisch grstoordr persoonlijkheden «hr hun wi konden oplrggrn aan voiwmi in stellingen en families Dal ze abnormaal wa ren werd niet onderkend of gemakshalve niet toegegeven ie beste indicatie van wat er zich werkelijk heeft afgespeeld is wal Waltraud Wagon kon voor haar arrestatie tegen Stefanija Mayer tri aan het sterfbed s an ren oude man Toen Wagner de spatel en waterkan Ir voorschijn haalde voor haar grwraaktr mondhygjénr behandeling, zei Ma>n I or laat hem toch Met een paar uur is hij de**! „Nee," zei Wagner kortaf „Hij b van mij Vertaling Margriet Hethnga

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 35