Feiten Donkere wolken boven koekoeksland usm i- W/j?Uf£SEi#] Orlando zoekt naar verloren lente Sicilië 1IIL2S Zaterdag 15 juni 1991 ORLANDO geeft zich niet gewonnen Hij is terug op Sicilië. Met zijn nieuwe partij is hij op zoek naar het enthousias me dat zijn bestuur in Palermo ken merkte. EN MENINGEN ORLANDO klaagt alle politieke par- tijen aan. Zijn voormaligepartjj, de DC, en de socialistische PSI beschul digt hij van diëntèlisme en egöisme „Wij zijn de enige oppositie schreeuwt hij De enige oppositie te gen de mafia, bedoelt hij te zeggen „NIEMAND WEET waarom Zwitser land werkt", zegt hij, „Het is op een natuurlijke manier gegroeid Maar ik ben er zeker van dat we dat zouden kwijtraken als we ons bij Europa zou den aansluiten. Laat ons maar blijven zoals we zijn." WAAR ANDERS worden kabinets vergaderingen in dne talen gehou den? Waar anders kan een staatsbur ger er prat op gaan dat hij de naam van de president met weef Kon Eu ropa maar zijn zoals Zwitserland Eenzaam protest tegen Saudische onthoofdingen MCOSA» MARTIN MARRIS Saudische zwaardbeulen heb ben de afgelopen drie weken zestien mannen in het open baar onthoofd. De terechtstel lingen, de eerste na een pauze van tien maanden, hebben pro test gewekt van de mensenrech tenorganisatie Amnesty Inter national. In eigen land hebben zelfs liberale Saudiërs er echter nauwelijks woorden aan vuilge maakt. De nieuwe terechtstellingen ge tuigen van een traditie die tij dens de Golfoorlog kennelijk voor westerse ogen gecamou fleerd was. Verwacht wordt dat openbare geseling en ampute ring van ledematen, zoals de Koran die voorschrijft, spoedig ook weer hun intrede zullen doen. De openbare terechtstellingen, waarvan de laatste twee weken voor de invasie van Kuwayt, was uitgevoerd, werden op 24 mei hervat met de onthoofding van een Sunadees in een afgelegen plaatsje bij de grens met Ye men. De internationale pers kwam pas na twee weken op de hoogte van de gebeurtenis. Sindsdien zijn op openbare pleinen in het hele land 15 an dere mannen onthoofd, steeds na de vrijdagse gebedsdiensten, waarbij de toegestroomde gelo vigen als publiek dienen. Het relatief hoge aantal ont hoofdingen wijst op een achter stand die Saudi-Arabie heeft opgelopen met de terechtstel lingen. Onder normale omstan digheden worden die direct na het vonnis uitgevoerd. Amnesty International heeft bij de Saudische regering protest aangetekend, zei woordvoerster Anita Tiessen van de organisatie deze week. Tiessen wilde de in houd van de boodschap niet bekend maken, maar zei dat Amnesty onder meer bezorgd heid had uitgesproken over het feit dat doodvonnissen in Saudi-Arabië vaak uitsluitend berusten op bekentenissen die dikwijls onder druk worden ver kregen. Daardoor is volgens Amnesty de .kans groof dat on- schuldigen terechtstaan. Amnesty wijst overigens de doodstraf zelf af als de „meest onmenselijke en wrede straf zei Tiessen. Ze noemde het ge val van zestien Kuwayti's die in 1989 waren terechtgesteld we gens een aandeel in bomaansla gen in de heilige stad Mecca waarbij Amnesty over aanwij zingen beschikte dat zij waren gemarteld om een bekentenis af te dwingen. COMMENTAAR Geen verlies Een land zonder communisti sche partij van enige omvang is dat eigenlijk wel een echt land? En ia dat politiek gespn» ken nog wel een leuk land? Natuurlijk wel. Maar toch zul len velen, ook als zc nooit par tijgangcr zijn geweest, met weemoed zien hoe de Com munistische Partij Nederland zichzelf vandaag opheft om op te gaan in Groen Links. Dat de CPN nu de geest geeft, is slechts het logischr eindresultaat van een proces dat enkele jaren voor de Twee de Wereldoorlog begon en na die oorlog in steeds hoger tempo voortging. Vanaf het moment dat de Nederlandse communistische partij in stali nistisch vaarwater terecht kwam. is het bergafwaarts go- gaan. Natuurlijk, als groep hebben de communisten zien in het verzet tegen de Duitsers uitmuntend gedragen, maar zelfs In die periode gingen de kuiperijen in de top nog door. Na ae oorlog ging net van kwaad tot erger. Op actie-ge bied mpakte de partij zich nog wel verdienstelijk, maar verder was het natuurlijk een wat dwaas clubje dat braaf aan Moskous leiband liep en zich Intern jarenlang liet ringeloren door Paul de Groot. Zeker, Marcus Bakker toonde (vooral in de Tweede Kamer) dat hij een uitstekend spreker is. Ui teraard had Pré Mels grote ta lenten als actie- en stakingslei der. En zo zijn er meer te noe men. Maar op de keper be schouwd waren de kopstuk ken van de stalinistische CPN maar miezerige lieden vergele ken met de leiders uit de be gintijd. Herman Gorter en David Wijnkoop bijvoorbeeld, die niet braaf nabauwden wat Moskou decreteerde, maar met Lenin en anderen debat teerden op voet van gelijkheid. En Henk Sneevliet, die aan de wieg stond van de Indonesi sche communistische partij en namens de Communistische Internationale ook elders in het Verre Oosten actief was. Dat waren revolutionairen van formaat. Van revolutionaire standpunten is bij de CPN al tientallen jaren geen sprake meer. en van grootheid even min. Geen wonder dat de partij volop meedeelde in het ont luisterende proces van desin tegratie van het stalinistische communisme. Het politieke einde van de CPN dateert van begin jaren tachtig. De nieuwe wind die toen door de partij woei deed oude uitgangspun ten als leninisme en democra tisch centralisme sneuvelen. De Nederlandse communisten slaakten wel aanzienlijk radi calere kreten dan de PvdA, maar ten diepste had de CPN politiek gesproken geen be staansrecht meer naast de so ciaal-democratie. De doods strijd heeft een kleine tien jaar geduurd en is nu voorbij. Voor de politieke folklore is dat jammer. Politiek inhoudelijk wordt Nederland er geen cent armer van. CORRESPONDENT Toen een paar weken geleden voor het eerst werd aangekon digd dat de Zwitserse vrouwen gisteren in staking zouden gaan voor gelijke rechten, werden hier en daar wat benauwd de kelen geschraapt. Stakingen worden, net als de militante verdediging van vrouwenrech ten, beschouwd als on-Zwitsers. Er is in het verleden natuurlijk arbeidsonrust geweest, maar sinds de jaren dertig zijn de Zwitsers er steeds met praten uitgekomen. Er is door niemand gesugge reerd dat Zwitserland rijp zou zijn voor een herhaling van dat betreurenswaardige tijdstip in 1918, toen het Zwitserse burger- leger, het monument van de Zwitserse deugd, werd gemobi liseerd om een algemene sta king van de Zwitserse stadsar- beiders te breken. Maar het was geen welkome gedachte dat een deel van de Zwitserse samenle ving vindt dat door de ingewik kelde mechanismen van de Zwitserse politieke figuurzaag niet over haar eisen kan worden onderhandeld. Dat het gisteren tot een confrontatie moest ko men. betekende het falen van de Zwitserse gedachte. Werkgevers begonnen samen te zweren. Sommigen lieten hun vrouwelijke werknemers weten dat staken hen niets goeds zou brengen. Anderen besloten er omheen te draaien en bet neer leggen van het werk eerder te beschouwen als een vrije dag dan als een protestactie. De Zwitserse Federatie van Vak bonden. zich bewust van het ri sico van intimidatie, riep vrou "Wij helpen altijd de anderen. Vanaf vandaag helpen we onszelf, staat op het spandoek dat verpleegkundi gen van een ziekenhuis in Zürich met zich meedragen. Vrouwen in heel Zwitserland gingen gisteren In sta king. om hun eis voor volledige gelijkberechtiging kracht bij te zetten. foto epa wen die bang waren maar toch wilden deelnemen, op om vijf minuten te staken, van 11 uur tot 5 over 11. Vijf minuten met de armen over elkaar kan de Zwitserse economie niet scha den. Europees Het probleem voor deze typisch Europese staat is een Europa dat zich dreigt te verenigen. In een verdeeld Europa was er ruimte voor de buitenissigheid van Zwitserland, een land ver deeld door drie culturen en vier talen, maar bijeengehouden door het gemeenschappelijke geloof in de confederatie. Bin nen een verdeeld Europa voelde Zwitserland zich een toonbeeld van politieke tolerantie en mul ticulturele harmonie. Waar an ders worden kabinetsvergade ringen in drie talen gehouden? Waar anders kan een staatsbur ger er prat op gaan dat hij de naam van de president niet weet? Kon Europa maar zijn zoals Zwitserland. Het is de vloek van de wens die is uitgekomen. De Zwitserse economie, zo blijven Zwitsers overmoeibaar uitleggen, is mis schien van alle niet-lidstaten van de EG de meest geïnte greerde. Maar het vooruitzicht van een federaal Europa laat het Zwitserse model op haar grond vesten schudden. Het is het systeem waarin een klein landelijk kanton als Uri met zon 30.000 mensen even veel gewicht in de schaal legt als Züficn. Het systeem waarin een gemeenschap van 3000 mensen haar eigen belastingen kan hef fen en belastingvoorstellen van de regering kan verwerpen, zoals eerder deze maand in een referendum is gebeurd. Dat laatste is voor de regering een slecht voorteken. Niet alleen wordt ze herinnerd aan de nei ging van de Zwitserse stemmer om 'nee' te zeggen als Bern wil dat hij 'ja' zegt. Maar ze zal ook grote moeite nebben de Zwit sers ervan te overtuigen dat de prijs voor Europese integratie waard is betaald te worden. Concurrentie Maar waar maken ze zich ei genlijk druk om? Waarom zou den de Zwitsers, die tot nu toe hebben overleefd door een reeks bilaterale overeenkom sten met de EG, hun land op zijn kop zetten voor een nog grotere integratie of zelfs een lidmaatschap? Tot voor kort beschouwden de Zwitsers zichzelf als zo concur rerend voor de EG dat ze zich niet zouden hoeven aansluiten. Maar in de loop van de onder handelingen in het kader van het wegvallen van handelsbe lemmeringen, is de Zwitsers ge bleken dat ze minder concurre rend zijn dan ze dachten. De consequentie hiervan is, in ieder geval voor de beleidsma kers in Bem, dat ze het lidmaat schap van de EG moeten aan vragen. Het alternatief is, zo ge loven zij, dat Zwitserland de 21ste eeuw binnengaat met ruwweg het politieke gewicht van Andorra. De Zwitsers gaan prat op individualiteit, maar ir relevantie is een andere zaak. Dit mag dan in Bem duidelijk zijn geworden, maar diep in Zwitserland is het veel minder zichtbaar. Franz von Reding is de eigenaar van een deftig hotel in Brunnen, aan de oever van het meer van Luzern. Het ligt een kilometer of drie van de Rutli-weide, de plek waar ze venhonderd jaar geleden verte genwoordigers van de drie ge meenschappen Uri, Schwyz en Unterwalden plechtig hebben beloofd elkaar te verdedigen en zich nooit en te nimmer te on? derwerpen aan wetten die niet van henzelf kwamen. Von Reding, wiens voorouders rijk zijn geworden aan een van Zwitserlands meest succesvolle exportprodukten - huursoldaten - voelt ongeveer hetzelfde voor Jacques Delors als de mannen van Uri, Schwyz en Unterwal den voor de Habsburgers. „Nie mand weet waarom Zwitserland werkt", zegt hij, „Het is op een natuurlijke manier gegroeid. Maar ik ben er zeker van dat we dat zouden kwijtraken als we ons bij Europa zouden aanslui ten. Laat ons maar blijven zoats we zijn - tenslotte hebben zij ons even hard nodig als wij hen." Het is het soort uitspraken waar Guy-Olivier Segond, de voor malige burgemeester van Gene ve, zich zorgen over maakt. Hl/ betoogt al meer dan vijf jaar dpt Zwitserland het zich niet kan veroorloven zich niet bij de EG aan te sluiten. Wat in deze kwestie nodig is. zegt hij, is een ferme leiding van de federale regering. Maar voor de meeste Zwitsers is nu juist de charme van de federale regering, een coalitie van zeven ministers die bij toerbeurt president zijn, flat leiderschap niet haar sterke punt is. Als zij zich al een keer laat verlokken om leiding te ge ven. is de kans groot dat dat door een referendum weer kop wordt ingedrukt. De man die voor het eerst de mafia buiten de muren van het gemeentehuis in Palermo wist te houden, staat op het punt zijn come-back op Sicilië te maken. De populai re ex-burgemeester lioluca Orlando wil met zijn vier maanden oude partij 'Rete' het eiland teruggeven aan de Sicilianen. Hij probeert een alternatief te bieden voor de aloude tandem van politiek en mafia. ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT De bevolking van het eiland Si cilië gaat morgen naar de stem bus. Ruim vier miljoen kiezers zullen beslissen hoe het machti ge regionale parlement er uit gaat zien. De verkiezingen krij gen veel aandacht, want ze vor men een belangrijke Indicatie voor de zo turbulente landelijke politiek in Italië. Vertrouwen Ex-burgemeester Orlando wordt gevreesd door alle politie ke partijen. Ook door de PDS, de vroegere communistische PCI. Dat is de partij waarmee de christen-democraten van Or lando in de tweede helft van de jaren tachtig de 'hoofdstad van de mafia' bestuurden. Hun ge drag en politiek programma, dat compromissen met de ma fia uitsloot, veranderden Paler mo en haar bevolking. Een zichtbaar vertrouwen in de overheid keerde terug en men sprak liefdevol van de 'Lente van Palermo*. Maar die lente is al lang weer verleden tijd. De machtsver houdingen binnen Orlando's ei gen chnstendemocratlsche par tij (DC) veranderden. Aan het avontuur van de ambitieuze Pa- lermitaan kwam een einde. De huidige premier Andreotti vond het wel welletjes en plaatste een veto. Orlando, die in de ge meenteraadsverkiezing van vo rig jaar zeventigduizend voor keurstemmen kreeg een on waarschijnlijk record moest afdruipen. De bekende coalitie van christen-democraten en so cialisten nam de plaats in van de 'gekleurde' groep van Orlan do. De mafia haalde opgelucht adem. De mensen kropen terug in hun schulp. Strijdbaar Maar Orlando geeft zich niet gewonnen. Hij is terug op het eiland. Met zijn nieuwe partij is hij op zoek naar het enthousias me dat zijn 'regeringsperiode in Palermo kenmerkte. Al drie maanden reist hij het eiland over, legt gemiddeld zevenhon derd kilometer per dag af. Be zoekt scholen, café's, vereni gingsgebouwen en geeft aan al le media interviews. Dit alles in de hoop iets van de verloren ge- gane lente terug te vinden. Oprecht, kwaad en provocerend spreekt hij de mensen toe en vraagt hen het zo oer-Siciliaan- se fatalisme in te ruilen voor een strijdbare houding die het eiland zijn waardigheid kan te ruggeven. „Ons referendum komt nu", zo houdt hij zijn gehoor in de stad Agrigento voor. Hij is in vorm en weet zich gesterkt door de uitslag van het referendum van afgelopen zondag. Toen ging meer dan de helft van de Sicilia nen naar de stembus en zei 'ja' zei tegen de afschaffing van de voorkeurstemmen bij parle mentsverkiezingen. Die op komst van de Sicilianen geeft hoop. Want vooral hier en in de rest van het zuiden dienen die Sidlië en de hoofdstad Palermo: jan do er burgemeester werd, ging het i voorkeurstemmen de politieke partijen, maar vooral de mafia. Egoïsme Orlando klaagt alle politieke partijen aan. Zijn voormalige partij, de DC, en de socialisti sche PSI beschuldigt hij van cliëntèlisme en egoïsme. „Wij zijn de enige oppositie", schreeuwt hij. De enige opposi tie tegen de mafia, bedoelt hij te zeggen. De ex-burgemeester weet als geen ander dat de oude partijen bindingen hebben met de georganiseerde misdaad en er grote stemmenpakketten aan te danken hebben. Geschat wordt dat in totaal meer dan een half miljoen stemmen afkomstig zijn van de mafia. De groep van Orlando presenteert zich dan ook uit drukkelijk als het morele alter natief. Het feit dat veel kandida ten familie zijn van door de ma fia vermoorde rechters, journa listen en politiecommissarissen, versterkt dat beeld. Orlando predikt de revolutie op een eiland waar de politieke stagnatie parallel loopt met de ?n tijdje beter bloei van de mafia. Hij wil een grotere invloed van de kiezer op het bepalen van de coalities in gemeentebesturen en streeft de directe verkiezing van de burge meester na. De gevestigde orde maakt in tussen grapjes over de overac tieve en van vermoeidheid op geblazen Orlando. De christen democraten en socialisten heb ben talloze oude bekenden op hun lijsten gezet. Men spreekt van de gebruikelijke 'recycling' van politici. Sommigen zijn zelfs uit Rome teruggekeerd om hun carrière in het Siciliaanse parlement voort te zetten. Intimidatie De mafia houdt zich rustig. Er wordt wel gemoord, maar poli tieke aanslagen gericht op inti midatie van de kiezers zijn schaars. Voor de grootste op schudding in verband met de mafia zorgt de minister van bin nenlandse zaken, Scotti. De christen-democraat liet af gelopen zondag weten dat de mafiosi die door Justitie in het verleden werden gedwongen foto links en inzet). Toen L Orian- fotos ap/gpo buiten het eiland te bivakkeren, zullen moeten terugkeren naar Sicilië. De voormalige commu nisten van de PDS, maar ook de kleine republikeinse partij spreekt van grove intimidatie van de Siciliaanse kiezer. De mafiosi in hun woonplaat sen in het centrum en het noor den van Italië hebben, ondanks de dagelijkse meldingsplicht bij de politie, een hecht crimineel netwerk opgebouwd. De over heid sponsorde zo de export van de mafia naar het vaste land. Daar moet een einde aan komen, vindt minister Scotti. Daarom is met een decreet be sloten de mafiosi terug naar de afzender te sturen. Een ontlasting voor Italië, maar een enorme klap voor Sicilië. De terugkeer van de mafiosi illu streert voor de zoveelste keer het failliet van de strijd tegen de mafia. Het betekent vooral een gevoelige slag voor mensen als Leoluca Orlando, die vooral hun hoop hebben gevestigd op een mentaliteitsverandering van de angstige en berustende Sicili-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2