Regio 'Flitstrein langs bestaand spoor' 'Vrouwe Justitia' staat er in leeszaal zielig bij Digros in Wassenaar mag flink uitbreiden Negen holes meer op golfbaan Wassenaar Ruiterpad bij golfbaan Zaterdag 15 juni 1991 Redid* 071 -161400 MIER DC GRAAFT UES8CTH BUTTMK WIM KOiVOCT DORJTH UGTVOCT EJOCJAN WETERJNCS bndradadw: PAUL 01 TOMBE Vor*r**v«* SIMON DC GRAAF NIEUW TRACE FLIT STREIN is volgens provin cie niet noodzakelijk. COLFCOMPLEX RO- ZENSTEIN krijgt negen holes meer voor volwaar dige golfbaan LEIDEN NIEUWSLIJN Wassenaarders 60 jaar getrouwd WASSENAAR De twee Wassenaarse echtparen Domhof- Söhngen en Tee-Ong vieren vandaag hun 60-jarige huwelijks feest. A.M. Domhof (85) en A. Domhof-Söhngen (84) hadden jarenlang twee bedrijven in heren-maatkleding in Den Haag en Rotterdam. Daarnaast zijn ze nog altijd actief in de Neder landse Protestanten Bond. G.D. Tee (84) en F. Tee-Ong (83) hebben tot 1950 in Indonesië, Australië, Nieuw Guinea en Nieuw Zeeland gewoond. Tee gaf les aan een Haagse Mulo. Rotary schenkt houten naamborden WASSENAAR De Rotaryclubs Wassenaar en Ter Horst ge ven de gemeente Wassenaar op 19 iuni zeven houten naam borden als aanduidingen van verschillende landgoederen en parken. De Rotaryclubs bestaan respectievelijk veertig en vijf jaar. Bouw 'Palendorp' start deze week LEIDERDORP De bouw van het appartementencomplex naast de Leiderdorpse Muzenhof start deze week. Op het ter rein van het voormalige Palendorp wordt op 19 juni de eerste paal geslagen voor 54 drie-kamerappartementen en 38 luxe drie- en vierkamerappartementen. De woningen worden in het najaar van 1992 opgeleverd. Alle 92 appartementen zijn bestemd voer ouderen. De inschrijving en toewijzing gebeurt via de gemeente Leiderdorp, die daarmee dit najaar klaar wil zijn. WASSENAAR DORITH UGTVOCT De Digros-supermarkt aan de Wassenaarse Starrenburglaan 47 mag uitbreiden van burge meester en wethouders. Zij hebben bijna alle bezwaren te gen de uitbreiding van de su permarkt van de hand gewezen. Het winkelgedeelte zal van 360 naar 560 vierkante meter groei en. De nieuwbouw gaat ten kos te van magazijnruimte. De wij ziging van het bestemmings plan kan volgens B en W door gang vinden. De winkeliersvereniging van ondernemers in de Langstraat en de eigenaar van de Spar Su permarkt aan deze winkelstraat, die ook uitbreidingsplannen heeft, hebben bezwaarschriften ingediend. Ook de plaatselijke afdeling van het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Verbond (KNOV), een bewoner van de Donker Curtiusstraat en bewo ners van de Starrenburglaan protesteren. Ondernemers wijzen de uit breiding af omdat het verkoop gedeelte sterk wordt vergroot. Ze vinden dat de gemeente vast moet houden aan het beleid om de plaatselijke winkelcentra te versterken. Daarbuiten zou de gemeente geen uitbreiding van Provincie: niet per se nieuw tracé Provinciale Staten houden de mogelijkheid open om de TGV langs de bestaande spoorlijn te laten lopen. „De tijdwinst die door de aanleg van een nieuw tracé wordt gehaald, is maar klein." DEN HAAG MONICA WESSEUNG „Het is voor ons zeer de vraag of die winst opweegt tegen de gigantische sociale en economi sche gevolgen voor bijvoorbeeld Leiderdorp", aldus CDA'er W.G. van Yperen tijdens de vergade ring van de provinciale com missie verkeer en vervoer. Eer der deze week liet ook de Twee de-Kamerfractie van het CDA weten twijfels te hebben over de aanleg van een nieuwe route voor de TGV tussen Rotterdam en Amsterdam. De fracties in Provinciale Sta ten blijven bij hun standpunt dat de TGV in elk geval niet door het Groene Hart mag lo pen. Dat betekent dat de pro vincie kiest tussen de route langs Leiderdorp en Zoeterwou- de of gebruik maken van de be staande spoorlijn. Voorafgaand aan de vergade- losse winkels moeten toestaan. Omwonenden zijn vooral bang voor een grotere toeloop van klanten, het aantal parkeer plaatsen wordt door hen als 'onvoldoende' bestempeld. Ze verwachten chaos en verkeers overlast in verband met het los sen van vrachtwagens in de Donker Curtiusstraat, het ach terlaten van winkelwagens en het ontbreken van stallingsmo gelijkheden voor fietsen. De huizen zouden door de aanwe zigheid van de winkel al in waarde zijn gedaald en bewo ners verwachten een verdere neergang. B en W zijn alleen ontvanke lijk voor het gesignaleerde te kort aan parkeerplaatsen. Di gros moet circa 20 nieuwe par keerplaatsen rond de winkel aanleggen. De meeste (14) ko men voor de winkel te liggen, gedeeltelijk in de bestaande groenstrook. Het college denkt dat het laad- en losprobleem vermin dert omdat er behalve in de Donker Curtiusstraat ook par keergelegenheid aan de Star renburglaan komt. Hierdoor zullen vrachtwagens minder vaak in de Donker Curtiusstraat stilstaan. Het college denkt ver der dat de uitbreiding van Di gros niet nadelig zal uitwerken voor de winkelcentra aan de Langstraat en het Stadhouders- plein. De gemeentebestuurders kunnen zich niet voorstellen dat de waarde van de huizen ver mindert omdat er vroeger ook bedrijven in het pand zaten. Ook de protesten van Spar- eigenaar Kroon worden afgewe zen omdat het verzoek om uit breiding van de winkel los staat van deze zaak. 'Concurrentie- overwegingen mogen bij plano logische besluitvorming echter geen rol spelen', aldus B en W. ring riepen zowel wethouder Huigen van Leiderdorp als Tie- ken van de belangenvereniging A4 de commissieleden op voor al niet akkoord te gaan met aanleg van een hogesneldheids- lijn door Leiderdorp. De politieke partijen in Zuid- Holland vinden het best om de keuze tussen de twee overgeble ven mogelijkheden voor zich uit te schuiven. Voor 1 juli moet de provincie aan minister Maij- Weggen van verkeer laten we ten welke route de voorkeur krijgt De komende maanden wordt nog onderzocht welke ge volgen de aanleg van de TGV en de verbreding van de A4 voor Leiderdorp en omstreken heeft. Vier ton voor verbouwing jeugdcentrum De gemeente Wassenaar wil maximaal vier ton beschikbaar stellen voor de verbouwing van boerderij Ter Weer aan de noordkant van de gemeente. De Wassenaarse jongerencentra Ti me Out en Nieuw Nijevelt wor den in dit gebouw onderge bracht. De twee jongerencentra dragen zelf ruim een ton bij aan de verbouwingskosten. De boerderij aan de Deyler- weg is al jaren in handen van Time Out, maar de gemeente vindt dat beide Wassenaarse jongerencentra in dit gebouw een plaatsje moeten krijgen. De jeugdcentra gaan op in een nieuwe stichting. De naam is nog niet bekend. Nieuw Niievelt zetelt nu nog in een gebouw aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat. Voor 1992 zal dit jonge rencentrum niet verhuizen. Wat er gebeurt met het oude ge bouw van Nieuw Nijevelt aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat is nog niet bekend. KOUDEKERK Het Koude- kerkse winkelcentrum Midden- waard wordt in de tweede helft van augustus opgeknapt. De winkeliers zijn akkoord gegaan met het voorstel van de ge meente Rijneveld dat ze zelf 75.000 gulden ineens op tafel leggen en dat de gemeente het restant van de drie ton kostende operatie betaalt. Oegstgeester schilderij aan vergetelheid ontrukt OCGSTGEEST WIM KOIVOCT Alsof er een verhuizing gaande is. Zo staat het drie eeuwen oude schilderij 'Allegorie op de Ge rechtigheid' tegen de muur geleund van de raads leden-leeszaal op het Oegstgeester gemeentehuis. In de lijst wemelt het van de houtworm en om de beschadigingen, verkleuringen en andere aantas tingen van het doek te zien. is geen microscoop nodig Van één plek lijkt het wel alsof er met een pun tige schoen tegenaan is geschopt. Onder deze er barmelijke omstandigheden kan Vrouwe Justitia. afgebeeld met de duif en de slang, onmogelijk recht spreken. 'Aanklacht tegen het op zolder be- waren van kunst' zou het momenteel dan ook be ter doen als titel van het werk. Over het achteloos weggezette schilderij is erg veel te doen sinds bekend is dat de kunstadvies commissie en burgemeester en wethouders het voor twaalf mille willen opknappen. Verontwaar digde raadsleden, die jarenlang onder het schil derij stukken hebben doorgenomen, mopperen dat zulke voorstellen hen bereiken in dezelfde week dat ze wordt gevraagd akkoord te gaan met bezuinigingsvoorstellen. Toch hoeft niemand zich zorgen te maken dat de restauratie van het dne eeuwen oude schilderij 'Allegorie op de Gerechtigheid' ten koste gaat van nieuwe iegstgeester kunstaankopen. Die gerust stelling is aftcomstig van burgemeester S. Scheen- stra, verantwoordelijk voor het kunstbeleid. Weliswaar wordt de restauratie van zo'n twaalf mille betaald uit het fonds kunstopdrachten maar volgens de burgemeester kunnen er uit dit fonds nog wel dne vergelijkbare restauraties worden betaald. Bovendien zitten er op korte termijn geen nieuwe Oegstgeester kunstopdrachten aan te komen. "Het schilderij zit andere kunstwerken voor nog geen cent in de weg". Scheenstra geeft toe dat het idee om het bijna vergeten schilderij, dat al jaren aan de muur van de leeszaal van raadsleden hangt, te restaureren uit toeval is geboren. "De kunstadviescommissie vergaderde over de vraag wat zij na het beeld bij de scholen in Haaswijk nog aan kunstwerken in de openbare ruimte van Oegst geest kan doen en toen kwam bijna letterlijk het schilderij over tafel Zonder verder te dralen is het restaura Uevoorvtd gemaakt". De burgemeester kan zich voorstellen dat men sen 12.000 gulden opknapkosten veel geld vinden voor een aan de vergetelheid ontrukt schilderij met een geschatte waarde van twintig mille. 'Toch vinden wij de historische waarde van 'Alle gorie op de Gerechtigheid' een dergelijke investe ring rechtvaardigen Wel moet het dan een veel betere plek krijgen Wat mij betreft blijft het schil derij wel op het gemeentehuis maar dan wd in een vertrek dat een wat meer openbaar karakter heeft dan de leeszaal Is het niet heter on\ t •en kunstwerk bij het t 1 sparen ioor een knots i leuue gemeentehuis? Scheenstra: "Dal nieuwe raadhuis als het er al komt staat er niet binnen twee jaar. En hoe we de wanden van het nieuwe raadhuis versieren is een zorg voor later Je zou de vraag ook kunnen omkeren: hoe zinnig ben je bezig als je je inzet voor nieuwe kunst terwijl je de oude verwaar loost?". "Ik vind wel dat het schilderij in het gemeente huis moet blijven. De hoistorie ervan geeft dat al aan. Het w as vroeger het eigendom van de Heer lijkheid Oegst geest en Poelgeest, de voorganger van de huidige gemeente Oegstgecst en het hing in die tijd in het Baljuwhuis en daar was in die tijd de zetel van het gezag gevestigd Wie de schilder is, is niet bekend. Bij een eerde re restauratie van het doek in 1925 ts de naam van schilder AJ. Brandt (1788-1821gevallen. In 1956 is dat tegengesproken. Kunsthistoricus M. Wurfhain. die oeei uitmaakt van de loinstadvies- commissic. beween dat het doek tussen 1680 en 1720 is gemaakt. dus \<r \i*>r Hr.mdt b geboren Het schilderij heeft een rondgang gemaakt door het hele gemeentehuis. De route was raadzaal burgemeesterskamer raadzaal - leeszaal Waar schijnlijk keert het niet terug in de raadzaal. Al na de verbouwing van bet gemeentehuis in 1980 werd vastgesteld dat het doek niet meer paste bij het interieur van de vernieuwde raadzaal. DORITH UGTVOET Het golfcomplex Rozenstein aan de Hoge Wei in Wassenaar mag met negen holes worden uitgebreid, zodat een volwaar dige 18-holesbaan ontstaat. De bestaande baan aan de Koks- homlaan wordt in noordooste lijke richting uitgebreid. Hier voor is 18 hectare grond nodig, die nu nog wordt gebruikt voor De gemeente Wassenaar wil van de uitbreiding van de golf baan Rozenstein gebruik maken om een ruiterpad aan te leggen. Het loopt vanaf de Katwijk- seweg over de aan te leggen bollenteelt. De eigenaar wil de grond aan de Stichting Open baar Golf Wassenaar verkopen. Beide delen van de baan wor den met elkaar verbonden via een aan te leggen tunnel onder de Kokshomlaan. De tunnel wordt 2.40 meter hoog en 2.20 meter breed en voorkomt dat gebruikers van de baan de Kokshomlaan moeten kruisen. De op- en afritten van de tunnel komen in het golfterrein te lig gen. Aan beide zijden bevindt zich een bruggetje, dat over de bestaande sloten heenleidt. De grotere onderhoudsmachines die niet door de tunnel heen kunnen, moeten de reeds aan wezige in- en uitritten nabij de Kaswatering gebruiken. Het volkstuinencomplex zal op de huidige plaats blijven lig gen. De stichting Openbaar Golf Wassenaar had de gemeente gevraagd het complex te draai en zodat het pal aan de Katwijk- seweg zou komen te liggen. De tunnel onder de Kokshomlaan gemeente heeft dat verzoek niet i de Kaswatering: De sloot ingewilligd, omdat 3 BERICHTEN aan de noordoostzijde Kokshomlaan moet verdwijnen om ruimte te maken voor de aanleg van het pad. De gemeente wil het pad uit eindelijk doortrekken naar de Oostdorperweg, zodat de mane ge Bellesteyn wordt ontsloten. Voor de resterende 350 meter moet de gemeente echter nog genoeg is overeenstemming bereiken met vangen, eigenaren en gebruikers. Het pad krijgt een openbaar karak- Tevreden ter. De gemeente zal 55.000 gul den bijdragen. H. Vegter, voorzitter grote inbreuk op het landschap vindt. Op het weiland grenzend aan het volkstuincomplex komt een vijver. De vereniging wil na de uit breiding meer leden aannemen. Vooralsnog gaat de gemeente er van uit dat het parkeerterrein de Dr. Mansveltkade groot extra auto's op te Op dit stuk bollen grond aan de Wassenaarse Kokshomlaan kunnen golfliefhebbers in de toekomst waarschijnlijk een balletje slaan. Rechts op de foto achter de bomen bevindt zich het reeds bestaande golfcomplex Rozenstein Stichting Openbaar Golf en van golfclub Rozenstein, is tevreden met het voorstel dat straks aan de raad wordt voorgelegd. „De parkeergelegenheid is redelijk geregeld. Het niet draaien van het volkstuincomplex leverde uiteindelijk geen problemen op, omdat we door het verleggen van de banen ook onze plannen konden realiseren". De vereniging hoopt dat de baan in 1993 klaar is, maar of dat lukt is nog onduidelijk, om dat behalve de gemeente ook de provincie de plannen moet goedkeuren. Hoeveel de uitbreiding kost, wil de voorzitter niet kwijt. Wel zegt hij dat het gaat om 'een miljoe nenbedrag' dat door de leden wordt opgebracht. "Om de uit breiding te financieren zijn nieuwe leden nodig". Dat is echter geen probleem, de ver eniging heeft een wachtlijst De gewestelijke raad voor Zuid Holland van het land bouwschap en de agrarische commissie Wassenaar hebben inmiddels bezwaarschriften in gediend tegen de uitbreiding van het golfcomplex. Zc vinden de baan in stnjd met het pro vinei aal beleid dat streeft naar 'visuele openheid'. Verder dreigt schaarse bollen grond vertoren te gaan. terijl andere stukken bollen grond reeds wor den bedreigd door de eventuele aanleg van een drinkwateriei ding Het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland heeft hiertoe een vergunning ingediend. B en W vinden dat het gebied er alleen maar beter zal uitzien. Hoewel het areaal wordt ver minderd. vindt de gemeente dat er genoeg bollen grond over blijft WARMOND DE WAR- MONDSE KI N DER VAKAMII WEEK hoeft geen kinderen uit te loten wegens gebrek aan vrij willigers. De afgelopen weken hebben zich voldoende vrijwilli gers aangemeld om de Kinder- vakantieweek te begeleiden. OEGSTGEBST EEN FORUM DISCUSSIE over het verkeers beleid in Oegstgecst wordt op VRUETUD Avonddriedaag.se In Warmond wordt van 18 tot en met 21 juni een avonddrie- daagse gehouden die zowel te voet als per fiets kan worden af gelegd De dnedaagsc is voor het hele gezin bedoeld: wande laars kunnen kiezen tussen de vijf en tien kilometer, fietsers dienen 20 en 35 kilometer per avond af te leggen Start vanaf t Trefpunt tussen half zeven en zeven uur's avonds. Inschrijven kan via telefoonnummer 01711 10623 Muziekvereniging St. Matthias zal alle avonden voor muzikale begeleiding zorgrn. Bowlen leiderdorpers kunnen woens dag 19 juni komen kennisma ken met <le bowispon bij Para bowls In sportcentrum De Does. Hoogmadcscwcg Dat kan tus sm half rén en half vier Deel name is gratis. Veilig Verkeer Nederland, de werkgroep Verkeer Oegstgrest en de werkgroep Milieuzorg Oegstgecst Aan de orde komen zowH het algrmene verkrcrvbc leid als specifieke verkeersknei punten in de gemeente De dis cusstc duurt van 20.15 tot 22.00 uur in café De Roode l eeuw Ploegentijdrit in Zoeterwoude lÜIIWWOUOi De sport com missie van de ver eniging Utopia organiseert vol gende werk zondag een ploe gentijdrit in het dorp. Na de start, om half tien. dient er 46 kilomeier cm de fiets te worden afgelegd Elke ploeg bestaat uit vijf wielrenners en twee mede werkers. Voor de tenners dat minimaal drie van hen woonachtigmoeten zijn tol Zoe terwoude. En de medewerkers dienen minimaal 16 jaar oud te zi|n Invididueie renners kunnen Zich ook meiden voor de ploe gentijdrit Bij voldoende aan meldingen Allien daaruit even tueel ook enkele ploegen wor den samengesteld RenneTs uit Stnmpwljk kunnen zich ook als ploeg inschrijven. Inschrtjffor mulieTrn zijn af te halen bij Sandra Hilgrrsom. Dorpstraat 40 en Henroe van de Maat. Sc benkeiweg 13 beiden na 18 00 uur). Aanmelden voor 20 junk

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27