Leiden Kamer voelt niets voor export afval Cy Privé-collectie uit Leidse bodem Verkeer heeft weinig last van de Leidse marathon Zaterdag 15 juni 1991 A STRAATSMA GERT VISSER 23 DE MARATHON zal zon dag vnjwel ongestoord aan het verkeer in Leiden en de regio voorbijtrek ken, is de verwachting van de politie NIEUWSLIJN D66 wil uitstel gesprek met horeca D66 wil dat de voorlichtingsbijeenkomst voor horeca-ondeme- mers over de nieuwe regels voor cafés en tenassen wordt afge last. De fractie vindt het onterecht dat de gemeente dinsdag met de kroegbazen gaat praten over de nieuwe horeca-regels, terwijl de gemeenteraad er nog niet over heeft gediscussieerd. Het zit er niet in dat D66 zijn zin krijgt. „Het is juist goed dat de raadsleden weten hoe de horeca er over denkt voordat een de finitieve beslissing wordt genomen", zegt een woordvoerder van wethouder De la Mar van milieu. Politie organiseert kwart triathlon De Leidse Politie Sportvereniging organiseert op zaterdag 29 juni haar vijfde kwart triathlon. De start is bij de Mondriaan - scholengemeenschap aan de Wagenaarlaan. De afstanden zijn: 1 kilometer zwemmen, 45,6 kilometer fietsen en 10,4 kilometer lopen. Deelnemers kunnen zich inschrijven door 22,50 over te maken op giro 33.31.486 ten name van LPSV Leiden. Jaarrekening Infotheek geweigerd De jaarrekening van het Leidse computerbedrijf Infotheek is niet goedgekeurd door de externe accountant. Volgens een ver klaring van de onderneming schiet de administratie van enkele dochterondernemingen tekort. De accountant heeft verklaard dat het verslag geen twijfel op roept over de continuïteit van het bedrijf. De directie van Info theek heeft aangekondigd dat de administratie van de betref fende dochters dit iaar op orde wordt gebracht. De vermogens positie van het verlies lijdende bedrijf is inmiddels versterkt. 'Brevet van onvermogen voor provincie' De Tweede Kamer voelt niets voor de export van Zuid- hollands huisvuil, waaronder het Leidse afral, naar Polen of andere landen in oost-Europa. Groen Links heeft in middels schriftelijke vragen aan de minister gesteld. Ook bij de drie grote fracties PvdA, WD en CDA leven grote bezwaren. Deze week sprak ook de Leidse gemeenteraad zich uit tegen de dreigende export zonder overigens een alternatief te hebben aangewezen. OEN HAAG/LEIDEN PAUL VAN DER KOOK Ultimatum voor krakers van Ico Athibu aan Hoge Rijndijk De krakers van het voormalige Ico Athibu-pand aan de Hoge Rijndijk moeten voor aanstaan de maandag hun biezen heb ben gepakt. Zo niet, dan wor den gerechtelijke stappen on dernomen om de bewoners uit het gebouw te krijgen. De Katwijkse projectontwik kelaar De Lange-Van der Plas heeft een advocaat ingescha keld om de juridische stappen te ondernemen die nodig zijn om de krakers uit het voormali ge bedrijfspand te krijgen. In middels heeft een deurwaarder een brief bezorgd bij de bewo ners waarin zij worden gesom meerd het gebouw voor 17 juni te ontruimen. Als de krakers niet voldoen aan dit verzoek, dient binnen kort een kort geding tegen hen. Advocaat E. Muller van De Lan- ge-Van der Plas sluit niet uit dat het pand hierna eventueel met hulp van de politie wordt ont ruimd. "Maar ik ga er voorals nog van uit dat de krakers zich houden aan de uitspraak van de rechter en vrijwillig verdwij- Het pand werd geleden gekraakt. maand Gerestaureerde stoomspuit botst tegen geparkeerde auto Een wagen met daarop de gerestaureerde stoomspuit van de Leid se brandweer is gistermiddag tegen een geparkeerde auto gereden. De stoomspuit werd per paard en wagen van de brandweerkazerne in de Merenwijk naar de kazerne aan de Langebrug vervoerd. Daar zou burgemeester C. Goekoop de spuit in ontvangst nemen. Op de Steenstraat raakte de wagen los en belandde tegen de auto. Deze liep blikschade op. Nadat het euvel was hersteld, kon de rit worden vervolgd. Doordat de stortcontracten hal verwege volgend jaar aflopen,) dreigt de Provinciale Afvalver werking (Proav) in deze provin cie te blijven zitten met het huisvuil. De Proav is om die re den in onderhandeling met lan den in Oost-Europa, zoals Po len, Roemenië en Tsjechoslo- wakije. De kamerfracties zien in het exportvoorstel een brevet van onvermogen van de provincies. CDA-kamerlid A. Esselink zegt: „De gang van zaken toont het failliet van het beleid van de provincie. Als bestuur zak je zo volledig door de vloer, het is echt een afgang". Hij vindt dat ge deputeerde H. van der Vlist 'aanmerkelijk meer' had ten doen dan aanbieden 'gigantische hoe veelheden vuil'. De Tweede Kamer kan de uit voer van huisvuil niet stopzet ten. Er is namelijk geen wet die dat verbiedt. Wel kunnen de ka merleden minister H. Alders (milieu) vragen om in Neder land stortplaatsen aan te wijzen, zeggen woordvoerders van CDA en WD dreigend. Zo suggereert het CDA-Kamerlid Esselink de stortplaats in Dordrecht ver sneld vol te storten en laat W- D'er A. te Veldhuis weten dat er in Nederland 'heus wel plaatsen kan'. het huisvuil terecht Tuintjes Omdat ook in andere delen van het land problemen leven, heeft de Kamercommissie milieubeheer de minister woensdag om een overzicht ge vraagd van knelpunten en even tuele oplossingen. Afhankelijk overzicht, het antwoord op de Kamervra gen en beslissin gen van de Proav, beraden de partijen zich op nadere stap pen. "De Kamer heeft uitgespro ken dat export niet de oplossing rténÊ is Maar wal - moet je als er echt geen oplos- sing is? Je kunt het vuil moeilijk in de tuintjes van de mensen laten staan?", zegt PvdA-Ka merlid L Rijn-Vellekoop. Als het ondanks alles tot ex port naar Polen komt, willen Kamerleden de keiharde garan tie dat het vuil volgens de Ne derlandse regels wordt verwerkt of gestort. Zo heeft het PvdA-ka- merlid het over het 'van onder en en boven afdekken van stort plaatsen' en en zegt CDA'er Es selink dat er niet opnieuw een affaire mag komen als bij het Waalse Mellery en Mont Saint Guibert. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het kleinste museum van Leiden is geves tigd in een bovenkamertje van een huis aan het Utrechtse Veer. Verwoed amateur-ar cheoloog Meijers heeft daar zijn vondsten van de afgelopen twintig jaar opgeborgen, gearchiveerd en uitgestald. Schalen, potten, lepels, munten, glaswerk, pijpjes maar vooral Leidse blauwe tegeltjes hebben een plaatsje aan de muur of in de di verse kasten. „De Lakenhal toonde geen interesse, daarom ben ik het maar zelf gaan verzamelen", aldus de 55-jarige Leidenaar. Meijers mag rustig een taalbloei er worden genoemd. Van beroep verkocht hij als een van de laatsten in Leiden huishoudelijke artikelen huis-aan-huis. Met een busje gevuld met petroleum, briDo-sponjes en andere (af- Jwas- en schoonmaakartikelen deed hij zijn rondes. Vorig jaar stopte hij daarmee. Zijn interesse voor de archeologie werd een jaar of twintig geleden gewekt toen hij een volkstuintje bezat achter de Besjeslaan. Op diverse plaatsen in de stad werden toen oude huisjes uit vroeger eeuwen gesloopt. Het puin van deze panden werd vervoerd naar de vuilstortplaats bij "de Bult' vlak bij de volkstuintjes. Daar vond Meijers zijn eer ste kruikjes en restanten van kookpotten. Die eerste vondsten ontwikkelden bij hem een honger voor opgravingen die daarna nooit meer is gestild. uiterste voorzichtigheid leeg. „Hel was erg vermoeiend maar altijd spannend' aldus Meijers die door lezingen te bezoeken en de binnenstad van Leiden op zoek. Enig lo kaal archeologisch besef over wat er alle maal in Leiden in de bodem zat. was bij de zijn hobby omging. Zo hield hij zkh ook bezig met de \Taag waarom de voorwerpen zich juist in bijvoorbeeld beerputten bevon den. Waren ze er in gevallen, of gewoon weggegooid? Kleinste museum gevestigd in een bovenkamertje gemeente of universiteit in het begin jaren 70 nog nauwelijks aanwezig. Meijers kon in die tijd dan ook ongestoord te werk 1MB Hij vroeg aan aannemers en slopers van oude panden toestemming om tijdelijk en kele opgravingen te mogen doen Met een ijzeren pin werd in de grond geprikt en als ergens tegenaan wera gestoten, begon Meijers met uitgraven. Oude waterputten en -kelders en vooral beerputten, bleken vaak interessant materiaal te bevatten. Als amateur-mijnwerkers haalden ze deze met bewaart hij bruiksvoonverpen waarvan enkele zeven eeuwen oud zijn. Zijn eigen voorkeur gaat uit naar antieke te geitjes die hij spaart alsof het om voet hal plaatjes gaat Dubbele vsil hij ruilen of verkopen zodat hij zijn eigen verzameling kan complete ren en uitbreiden. In een gehuurde de etalage aan de Hogcwocrd is wat van zijn ruilmateriaal tentoongesteld. Sinds enkele jaren bestaat er in LÉtéten. Meijers vermoedt onder invloed van zijn successen en die van andere amateurs, een archeologische begeleidingscommissie. Deze commissie doet jaarlijks verslag van alle Leidse bodemvondsten. „Dus voor mij valt er nu niet meer zoveel te graven En ze iveel dal hebben ondertussen al i llen ook r t Meijers. mijn be Leidenaar (33) opgepakt voor mishandeling Een 33-jarige Leidenaar is door de politie aangehouden op ver denking van mishandeling van een 50-jarige stadsgenoot. Het slachtoffer heeft tegenover de politie verklaard hierbij onder meer een gebroken arm te heb ben opgelopen. De dader, die in gezelschap was van een vriend, zou tevens een stereo-installa tie. 300 gulden en een bankpas van hem hebben gestolen. De verdachte ontkent de mis handeling. Hij zou de spullen meegenomen hebben omdat de 50-jarige man hem geen ge leend geld wilde terugbetalen. Na cafébezoek was hij naar het huis van de man gegaan om het geld op te halen. Muziekschool in gesprek met nieuwe directeur De Streekmuziekschool krijgt waarschijnlijk al per 1 juli een nieuwe directeur. Het bestuur is in gesprek met een kandidaat die tot 1 oktober interim-mana ger kan zijn en vervolgens wordt aangesteld als directeur. Hij werkt al bij een muziekschool. Hij volgt interim-nu nager D. Tesselaar op. Aanvankelijk was het de bedoeling een nieuwe in terim-manager te zoeken, die de school zou leiden tot meer duidelijkheid bestaat over de toekomst. Het instituut wordt beheerd door de gemeenten Leiden, Wassenaar. Voorscho ten en Oegstgeest. De twee laatste overwegen uit de mu ziekschool te stappen. ACHTERGROND LEIDEN KAREI BERKHOUT Een vreugdevuur van groezelige reclame In de winkelstraten van de Leidse binnen stad overheerst daardoor een angstaanja gende lelijkheid. Gigantische lichtbakken geven de binnenstad het aanzien van een rosse buurt bij daglicht. Boven glazen deu ren puilen levensgrote bedrijfsnamen en re clamekreten in alle kleuren van de regen boog. De nijvere ondernemers wedijveren met el kaar over wie de kleurigste kermistent heeft. Heeft een kledingverkoper een grote licht bak, dan schroeft zijn buurman nog een grotere gekleurde tl-balk op de monumen tale gevel. Is er nog een raampje dat licht doorlaat: dan wordt daar een plastic plaat opgeplakt. En als er dan nog ruimte is, wor den de laatste bakstenen voorzien van tek sten met als extraatje een gekleurde reclam- evlag. Zo kijken Zeemannetjes tussen historische baksteentjes over het Galgewater en schet tert een lichtbak bij V en D over de Boter markt. Verderop krijst een lichtbak 'Giraffe, dat scheelt stukken'. De groezelige kreet Lunchroom X maakt winkelen gezellig', ge kladderd op een formica plakkaat, zit met ijzerdraad aan een balkonhek bevestigd. En 's avonds worden de winkels omge toverd tot banken met stalen rolluiken, want o, wat is het vandalisme in Leiden groot. Winkeliers klagen al jaren over de graffity, die inderdaad een ware plaag is. Het zijn echter krokodillentranen, want de vandalistische jongeren doen met hun spuitbussen niets anders dan het werk van de winkeliers voltooien. Een winkelier die scheldt op een spuitbusjongere is als een inbreker die een winkeldief aangeeft. Leiden heeft zo is onlangs nog eens vast gesteld na Amsterdam de meeste monu menten. Helaas begint 'Leiden, monumen tale stad' pas op een hoogte van 3,5 meter ergens boven de neonreclame. Ongetwijfeld woont menie Leidenaar in een huis met een geschiedenis, maar helaas wel boven een lichtbak met 'kreatief wonen'. Het is alsof een eerbiedwaardige dame een jarre- t el gordel is aangegord. De gemeente is bezig met een onderzoek naar de aantrekkelijkheid van.de binnen stad. de economische aantrekkelijkheid ui teraard. Uit bijbehorende enquête blijkt dat Vroeger schreeuwden handelaren om hun waren aan de man te brengen, een verschijnsel dat nog wel voorkomt op markten. Tegenwoordig hangen winkeliers reusachtige, monsterlijke reclameborden aan de opengebroken gevel. Het resultaat is even schreeuwerig. In hun zucht de aandacht te trekken van klanten, maken de middenstanders van hun winkel iets wat het midden houdt tussen een uitdragerij en een gokhal. het merendeel van de bezoekers, de presen tatie van de winkels wel goed vindt. De be zoekers .zijn blijkbaar niet alleen doof ge worden voor de eeuwigklinkende muzak. De winkeliers in de Leidse binnenstad over schreeuwen elkaar. Wie heeft de grootste lichtbak fOTO HKLCO KU*t*s maar ook blind voor de eindeloze eentonig heid van de winkelpuien. Onlangs leek de Leidse politiek even het licht te zien. uit een lichtbak om precies te zijn. Vreselijk die lichtbak bij V en D, von den de raadsleden. Als muzak maar op hardrocksterkte wordt afgespeeld, verdwijnt zelfs uit de oren van de Leidse politicus even het laatste 'meneer de voorzitter, mijn fractie is van mening...' De vraag is alleen of die ergernissen en zor gen veel zullen helpen. De welstandscom missie moet maar toezicht houden, vond een raadslid. Wie weet hoe de aan elkaar gepunnikte huisjes in de nieuwbouwwijken eruit zien. heeft er een idee van hoe dat toe zicht werkt. De gemeente komt met regels voor rolluiken en auto's, kondigde wethou der i van Rty (ruimtelijke orifcntad aan. Nooit weg natuurlijk, maar die (MÉ §HB wel voorbij aan het grootste kwaad: de ter reur van de gevelreclame. Leiden heeft Maastricht als voorbeeld voor ogen en inderdaad hebben de reclamebor den in die stad meer een Madurodam for maat dan hier. Beter is het echter om de blik te werpen op Parijs, waar de gemeente 80 miljoen gulden uittrekt om de befaamde Champs Elysées op te knappen en de gevel reclame aan banden tracht te leggen. Zonder geld en minder rigide moet Leiden toch ook de gevelvervuiling drastisch kun nen aanpakken. Als spuitbusjongeren en andere vandalen een alternatieve straf krij gen opgelegd, dan moet er voor de echte monunientenbekladders ook wel iets te ver zinnen zijn. Een verplichte cursus heem kunde en kunstgeschiedenis bijvoorbeeld voor onze middenstand en filiaalhouders van grootwinkelbedrijven. En keiharde re gels voor de kerstboomverlichting aan de winkelpui. Het gemeentebestuur heeft het het helaas druk met het1 zoeken naar sponsors voor de overkapping bij het museum de Lakenhal. Wat valt er dan te verwachten van een ge meente. die een zelf groot glazen reclame bord aan een monumentaal gebouw hangt, als de eerste beste schoenwinkel of snack bar? Bovenal moeten de Leidse politici de reclame-borden voor hun eigen hoofd weg hakken. Bijna 500 helpers moeten loop in goede banen leiden Het verkeer in Leiden. Leider dorp. Wassenaar en Voorscho ten zal zondag betrekkelijk wei nig hinder ondervinden van de 3M-marathon. Alleen het begin van het parcours wordt tijdelijk voor alle verkeer afgesloten. De overige wegen blijven gewoon open. Dat kan ook omdat de naar verwachting 2000 lopers vooral over fietspaden worden geleid. De kruispunten in de route worden slechts afgesloten als er inderdaad deelnemers aankomen. Is dat niet het geval, dan kan het verkeer er normaal overheen. Adjudant Ben Vermolen, chef van het bureau verkeerszaken van de Leidse politie, vetwacht zondag weinig problemen. „Na tuuriijk zullen er hier en daar opstoppingen zijn, dat is bijna niet te voorkomen. Maar men sen hoeven niet hang te zijn dat die dag het verkeer in de halve stad wordt lamgelegd. Zeker niet." Op een deel van de Plesman- laan, op het Stationsplein en de Schipholwcg. waar de start en de finish is. kunnen auto's nor maal doorrijden. Zij het dat het .iKrrUan. r Rijndijk. verkeer dan niet vier. maar slechts twee rijbanen tot zijn beschikking heeft. Het eerste gedeelte van de route wordt na het startschot - om 12.00 uur - veiligheidshalve voor alle ver keer afgesloten. Het om de Willem de de Sumatrastraat. lage Rijndijk. Zoeterwoudse Singel. Witte Sin gel. Noordcinde. Weddestceg. Ie Binnenvestgrachi Morspoort. Morssingel en Stationsplein aan de zijde van het belasting kantoor Als de laatste loper voorbij is. worden deze wegen weer opengesteld. Vermolen ..Daarna lopen de deelnemers vooral over fietspa den en zetten we wegen alleen maar af als ze een kruispunt moeten oversteken Aangezien het deelnemersveld dan al flink 'uit elkaar getrokken' zal zijn. hoeven automobilisten waar schijnlijk niet lang tc wachten voor ze verder kunnen." Om alles in goede banen te lei den. Iieell dt POM* RHMhg I 20 agenten, afkomstig uit de ge meente- en rijkspolitiekorpsen uit de regio. langs het parcours staan Daarnaast verlenen nog eens 350 vrijwilligers van ver schillende sportverenigingen uit de regio hand- en spandiensten Volgens Vermolen is in Leiden nog niet eerder zori groot aan tal mensen opgetrommeld om een evenement te beveiligen Voorts hebben de polïtir en de gemeente voor zondag vele honderden dranghekken, dui zenden pilonnen en nnm bon »fo anghekken worden overigens alleen gr hnnkl om de kruispunten af te sluiten en niet om het publiek bij de lopers vandaan tc hou den. De leiden Road Runners Club beeft inmiddels proef gr draaid op het parcours ..I n dat ging vlekkeloos." Het orgnnisa tiecomité. waarin behalve Ver molen ook de gemeente amhtr naren I I eprtaar M Bern en R raanje zitting hebben, is sinds vong jaar zomer bezig grweesi met het parcours Dc samenwerking met de ge meenten waardoor de route voert, is volgens Vermolen soe pH verlopen. „Het ziet er ook ongeveer uit zoals we van levo ren hadden bedacht Alleen de koers door het centrum van Wassenaar ging niet <loor Dat leverde tc veel problemen op DEBAT - De subvereniging De- bating Society Leiden van de Leidse studentenvereniging Mi nerva organiseert op donderdag 20 juni een debattoemooi. Aan dit toernooi doen sprekers van de universiteiten uit Groningen. Amsterdam. Delft. Rotterdam. Utrecht en leiden mee. De fina le. onder leiding van Mr M. szkowicz, bej Rapenburg 7 BINNENKORT WORDT HET IN DEN HAAG EN OMGEVING EEN STUK VEILIGER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23