Kunst Schouwburg opent deuren Groot aanbod K&O 'Ein abend in Wien' krijgt nieuwe betekenis Kunstenaars zonder beroep Seizoenprogramma niet langer huis-aan-huis Zaterdag 15 juni 1991 laden jan rusdam Traditiegetrouw presenteerde schouwburgdirecteur Pim Wal- lis de Vries gistermiddag tegelijk I met het nieuwe seizoenpro gramma van de Leidse Schouw burg ook het 'programmaboek je'. Wethouder Koek (cultuur) was de eerste die een exemplaar van het seizoenprogramma in ontvangst mocht nemen. Het blad wijkt nogal af van het vertrouwde Schouwburg- journaal. Naast een andere vormgeving is gekozen voor een ander formaat. Een verschil is ook dat de huis-aan-huis bezor ging is afgeschaft. Alleen de abonnementhouders en Vrien den van de Leidse Schouwburg krijgen het seizoenprogramma automatisch thuis gestuurd. Ie dereen krijgt wel een folder in de bus waarin staat hoe men aan het seizoenprogramma kan komen. Wethouder Koek heeft erop aangedrongen dat het leiden «jan ruspam K&O maakt het de muzieklief hebber niet gemakkelijk. Leiden en omgeving zal in het komen de seizoen namelijk weer een keus hebben uit ruim 100 con certen die in verschillende grote en kleine series zijn onderge bracht. Uit het nieuwe seizoenaan bod blijkt dat K&O er wederom in is geslaagd een gevarieerd programma samen te stellen. De meesterserie in de Stadsge hoorzaal omvaf weer een zestal concerteil door het Residentie Orkest. Om van de nodige vari atie verzekerd te zijn worden ook het Forum Filharmonisch Orkest, het Arion Kamerorkest en het Nieuw Sinfonietta Am sterdam in de meesterserie op genomen. Onder de solisten be vinden zich onder anderen de pianisten Ronald Brautigam en Nikolai Luganski en de sopraan Elly Ameling. In de Stadsgehoorzaal wor den, op zondagochtend, ook een zevental koffieconcerten louis du mouun In de Rotterdamse Doelen zal op zaterdag 31 augustus en zondag 1 september een nieuw popevenement plaatsvinden: 'Ein Abend in Wien'. Een voort zetting van Pandora's Music Box, het popfestijn voor nieuwe stromingen dat in de nazomers van 1983, 1984 en 1985 even eens in de Doelen werd gehou den en in feite aan zijn eigen H RUSDAM SASMA STOCUNCA EmdmWctir CONNY SMITS* Vonr^v.^ HENK BUK KUNSTWERK aan de Em- stemweg stelt de vertwij felde onderzoeker in staat nieuwe inspiratie op te doen. Topseizoen voor muziek en musicals De Leidse Schouwburg opent, na een zomerslaapje, op 14 september weer zijn deuren voor het nieuwe thea terseizoen. In totaal staan ruim 150 voorstellingen gepro grammeerd, variërend van Hamlet tot Paul de Leeuw, en waaronder zes landelijke en twee Europese premières. leiden «jan rus dam ieder die het wil hebben gemak kelijk verkrijgbaar moet zijn. Tegelijk met het seizoenpro gramma van de schouwburg presenteerde ook K&O een gids met het programma-aanbod voor het nieuwe seizoen. K&O- directeur T. Weber noemde de gemeenschappelijk presentatie een symbool van de goede sa menwerking tussen K&O en de Schouwburg. Die verhoudingen waren in het verleden erg slecht. Sinds de komst van Wal lis de Vries zijn ze aanmerkelijk verbeterd. De schouwburgdi recteur verklaarde ook de sa menwerking met andere kunst instellingen te willen intensive- Mojo Concerts en 'dochter' Double You Concerts (dezelfde organisatoren) menen voldoen de lering te hebben getrokken uit de ervaringen van destijds om 'Ein Abend in Wien' de no dige 'Ausdauer' mee te kunnen geven. Nieuw in het 'concept' is de financiële en promotionele steun van de CPG, zijnde de Stichting Collectieve Promotie Geluidsdragers, waarin bijna al le platenmaatschappijen zijn verenigd. 'Ein Abend in Wien', met deze opvallende titel wordt ge knipoogd naar de 'legendari sche' operette-avonden rond Rudolf Shock, rekent op een toeloop van 4500 liefhebbers Het wordt een topseizoen voor liefhebbers van muziek en mu sicals. Zo staat Simone Klein- sma half oktober vijf avonden achtereen in het theater aan de Oude Vest in één van de meest succesvolle musicals aller tij den: Funny Girl. In februari is er de lang verwachte theaterop voering van de musical van Ro bert Long en Dimitri Frenkel Frank, Tsjechov, (met Boude- wijn de Groot in de titelrol). En een hoogtepunt is ook de groot se musical van Jos Brink, Revue Revue!, dat in mei volgend jaar op de planken wordt gebracht. In oktober al komt de musical Sikulu uit Zuid Afrika, een ex plosie van Afrikaanse dans, naar Leiden. De Engelse a capella groep The Flying Pickets staat op 23 november in de schouwburg. Stemkunstenares Greetje Bijma maakt op 11 januari haar op wachting. In februari betreden de Knokke winnaressen Mathil- de Santing, Astrid Seriese en Ju- lya Lo'ko voor het eerst sinds 7 jaar weer samen het podium voor een avond waarop men, naar het schijnt, zonder schoe nen wel op de stoelen mag staan. Voor wie het verdwijnen van de chansonweek een teleurstel ling was, is er een aantal avon den geprogrammeerd waarop men kan genieten van het bete re lied. Op 5 oktober staat nie mand minder dan janis Ian (be kend van 'Jesse' en 'At Se venteen') in de Leidse Schouw burg. In de maand december is er Piaf, een toneelstuk met chansons over het leven van Edith Piaf. En in mei volgend jaar staat Anna Prucnal op de planken met een internationaal chansonprogramma. Cabaret Er zal komend seizoen ook weer een flink aantal cabaretvoorstel lingen ten tonele worden ge bracht. Het Rotterdamse duo De Berini's, Annie op haar con trabas en Harrie op de ukelele, openen de rij met het program ma 'Het naadje van de kous'. De winnaars van het Leids Ca baretfestival. nieuw talent, maar ook bekenden als Brigitte Kaan dorp. Hetty Heyting. Waarden- berg en De long. Paul van Vliet. Jack Spijkerman en Paul de 'eeuw komen met nieuwe pro gramma's naar de Oude Vest. Uiteraard staat ook het Leids Cabaretfestival weer genoteerd. Toneelminnend Leiden kan zich onder meer verheugen Mevrouw Klein, een psycholt sche thriller met onder anderen ilogi- Simone Kleins ma in een van de meest succesvolle musicals aller tijden: Funny Girl. •foto jan swihkEls gegeven. De foyer van deze 'concertzaal' biedt op twee za terdagavonden onderdak aan een Chopin-cyclus. In de serie Vrijdagavond Ka mermuziek, gericht op een be paald instrument, komen ook weer veel vertrouwde namen voor, zoals die van Patrick Hop per en het Corver Trio. Voor de Lokhorstkerk staan vier concer ten met Barokmuziek en vroeg- klassieke muziek op het pro gramma. Op 9 woendagavon- den kunnen liefhebbers van oude muziek weer terecht in het Stedelijk Museum De Lakenhal en in Rijksmuseum van Oudhe den. Voor 2e kerstdag staat een kerstmatinee op het program ma van Emil Iliev met een Cho- pinprogramma. Op zondagoch tend 5 januari is er een nieuw jaarsmatinee met Ronald Brau tigam (Schubert, Rachmaninoff, Ravell). Voor wie overdag vaker naar muziek wil luisteren staan weer 45 lunchconcerten bij K &0 op stapel. per dag. De Doelen zal voor deze gelegenheid van allerlei 'Weense accenten' zijn voor zien. Zo wordt de grote zaal omgedoopt tot Heldenplatz en (pakweg) de Eduard Flipsezaal tot Schinkenpalast. 'Geestelijke vader' Willem Ve- nema wil 25 tot 35 acts uit aller lei genres presenteren. Gecon tracteerd zijn reeds Charming Children, De La Soul, Dinosaur Ir, Eton Crop, Formosa, Ice T, Into Paradise, james, Freedy Johnston, Kingmaker, Loose, Manic Street Preachers, Miran da Sex Garden, Bob Mould, Quazar, 22 Piste Pirkko, Violent Femmes, Wonderstuff en World Of Twist. Tot de inmiddels aan getrokken 'sprekers' behoren Jeffrey Lee Pierce, Lee Ranaldo, Henry Rollins en Annie Sprink le. De tweede helft van 'Eind Abend In Wien' valt samen met Metropolis, het gratis popfesti val in het Zuiderpark naast Ahoy'. Voor dit jaar een onge lukkige samenloop van omstan digheden, meent ook Willem Venema. Maar het ene festival hoeft, volgens hem, het andere niet in de weg te zitten. De 'Poort der wetenschap' i«n de Lddtc Elnstelnweg. Kunstwerk verbeeldt 'Poort der wetenschap' Burgemeester Goekoop heeft gistermiddag een kunstwerk onthuld aan de Einsteinweg in het Bio Science Park. Het kunstwerk is. in opdracht van de gemeente Leiden en De Raad Bouw bv, ge maakt naar een ontwerp van architect J. Splinter. Het heeft als titel 'Poort der wetenschap' meege kregen Het I Het kunstwerk. Splinter spreekt liever van een architectonisch element, legt een relatie tussen ijfsgebouwen Annet Nieuwenhuyzen. Het Haarlems Toneel brengt Dosto- jevski's meesterwerk Schuld en Boete met Ton van Duinhoven in de hoofdrol. Twee toneelgi ganten, Mary Dresselhuys en )ohn Kraaykamp, staan in janu ari samen op het toneel in 'Hoog Tijd'. Het Theater van het Oosten (met een satire over Nederland, van Gerrit Komrij). het RO The ater, het Noord Nederlands To neel (met Huub Stapel en Sylvia Theatermakers uit Vlaande ren drukken dit jaar meer dan anders hun stempel op het pro gramma van de Leidse Schouw burg. De muziektheatershow Torch song trilogie (lettedijk: smartlap trilogie) staat op het programma voor 1 november. Het Reizend Volkstheater Ant werpen brengt diezelfde maand de tragedie Oedipus op de plan- Een eigentijdse uitvoering van Shakespeare 'Hamlet' wordt op de planken gebracht door Vlaams/ Nederlands gezelschap. «*oro anthon tan 3£&MÊUËBBtJ&**^BÊÊÊF1(ÊÊIKMIÊKBÊtiiÊÊÊÊ ,cn,ssrn voor Ton en Ann H Hasekamp. te zien in januari Op Operagebied springt het onafhankelijke staatsoperagc zeischap Wars/awska Opera Ka meralna in het oog met Mozarts komische opera Cosi Fan Tutte, waarmee de groep al wereld wijd succes oogstte. Dynamisch Voor de operette! lefhebbers brengt De Hoofdstad Operette in oktober Die Csardasnirstin. een onvervalste Weense opcret te Ook op dansgebied valt et het komend seizoen weer veel te beleven in de Leidse Schouw burg Introdans. Dendy Dance (een Europese première). Djaz- zex. De Rotterdamse Dans groep. Reflex en Introdans brengen nieuwe produkties. Ook het Folkloristisch Dansthe ater ontbreekt niet op het pro gramma. Een reeks kindervoor stellingen maakt het nieuwe seizoen programma compleet. Als opmaat voor 3 oktober wordt op 11 september De Geus op dr planken gebracht door het Kindertheater Rosa Sonne- vanck. Een verschil met vorige jaren is volgens Wallis de Vries dat het seizoen nog niet helemaal is volgeboekt maar plekken open zijn gelaten om te kunnen in spelen op nieuwe ontwikkelin- John Kraaykamp en Mary Dresselhuys: twee toneelgiganten in het ko mend seizoen samen op de planken «foroAANSor schap Shakespeare's I de planken gebracht. Premières Acht premières, dat is minder dan vorige jaren, staan er op het programma van de schouw burg. Daaronder de komedie Banaan van Comedia Futura. Heijermans, een muzikaal to neelstuk van het Nederlands Volkstheater, geïnspireerd op het leven van Herman Heijer mans, en nieuwe programma van Purper. De Zuidafrikaanse cabaretier Piet er-Dirk Uys ver zorgt op 21 november een Eu ropese première met zijn pro gramma 'An audience with F vi ta' Bezuidenhout'. Ook de blijspelen en kome dies zijn goed vertegenwoor digd. Op 16 oktober bijvoor beeld brengt de Society Come dy het blijspel Partnertuil. met o.a. Marijke Merckens. Eind ok- sende komedie Private Lives met Willem Nijholt en Trudv Labij in de hoofdrollen. Paul Hacnen schreef de levenslustige komedie Brutale Wintrrbckcn- misch bedrijf' i dyna- •foto htnk bouwman drie nabij gelegen bedrijfs door de Haagse architect zijn ontworpen. De ge- De 'Poort der Wetenschap' bestaat uit een bete gelde schijf van 3 bij 3 meter met daarin een ope ning waardoor men bij een roestvrij stalen mast kan komen. Achter het kunstwerk schuilt, volgens de ontwerper, een symbolische betekenis. ..Het stelt de vertwijfelde onderzoeker in staat nieuwe inspiratie op te doen door door het kunstwerk te lopen en zich vertwijfeld af te vragen hoe hij ho gerop kan komen door de niet beklimbare ladder te beklimmen." Salariëring dansers onder de maat Nederlandse dansers verdie nen in vergelijking tot dans- docenten en andere Neder landse podiumkunstenaars als acteurs en musici, gemid deld 43 procent minder. Ten opzichte van dansers in an dere Europese landen blijken de Nederlandse dansers ge middeld 33 procent minder te verdienen. Dat blijkt uit het onder zoek 'Dansen voor je leven' van Daniëlle Mol. De direc teur-generaal culturele zaken van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cul tuur, drs. Jf Riezenkamp, die het eerste exemplaar van het rapport in ontvangst nam, zei Wgrip te hebben voor de achterstand in salariëring. Hij kondigde aan het onder werp binnenkort bij het mi nisterie van sociale zaken te zullen aankaarten. In het onderzoeksrapport, dat werd uitgevoerd in op dracht van het Directie Over leg Dansgezelschappen, het Nederlands Dans Theater, de Kunstenhond FNV en het Nederlands Instituut voor de Dans. zijn de salarissen van de negen structureel gesubsi dieerde gezelschappen on derzocht ten opzichte van andere podiumkunsten en ten opzichte van collega's in het buitenland. De onderzochte dansgezel schappen zijn Het Nationale Ballet. Nederlands Dansthea ter. Scalpino Ballet Rotter dam. Folkloristisch Dansthe ater. Introdans. Dansgroep Knsztina de ChAtei. Stichting Dansproduktie. De Rotter damse Dansgroep en Dans gezelschap Reflex. Wat voor concrete maatre gelen moeten worden geno men om de achterstand in te lopen, wordt in de onder zoeksrapporten niet ge noemd De Kunstenbond FNV heeft in een eerste rear tie aangekondigd geen enkel actiemiddel uit te duiten om de salansachterstand in de danswereid te verbeteren. LEZERS SCHRUVEN Verkeerde bril luist in een tijd. waarin tv-pro- dukties met uitgebalanceerde effecten de kijker verwennen, is het gewaagd om een lange to neeluitvoering met een mini mum aan rekwisieten neer te non Het enthousiasme van de to neelspelers, zangers, dansers en musici van het Stedelijk Gym nasium stond garant voor een avond genieten van 'Het laatste glas' van Francis Durbndge. Wat een prestatie van de regie om al dat aanbod van talent te verwerken in een thriller-musi cal! De flash-backs met de scha- duwpersonages werden fantas tisch in het stuk geplaatst. Een andere aardige vondst was het verplaatsen van de zit- en bu reauhoek. Toeschouwers die balkon- plaatsen hadden, konden na de pauze van de andere toneclhelft genieten. Ook de multifunctio nele zuilen bleken tot de slots cène geheimen in zich te her bergen, in een handomdraai veranderde het decor In een huiskamer met velouren gordij nen tegen een zwarte achter grond. De gruwelijke' ontkno ping stond zo in de kleuren van de dood en de liefde Het zijn slechts enkele indica ties om het succes en het waar devolle aan tr Beven van de jaarlijkse note uitvoering'. Ge lukkig hebben de toeschouwers de twee avonden massaal geko zen voor deze bijzondere to neeluitvoering, zonder wrik tv- programma dan ook te laten prevaleren. Van de optredende gymnasiasten werd absoluut niet verwacht dat zij een zwaar cultuurgoed zouden overdra gen Indien de recensent. Wijnand ZeÜstra. in het Lrtdsrh Dagblad van 6 juni LL. zijn bril niet ver wisselt, is het beter dat hij dc rest van zijn carrière over (dik gesubsidieerde) professionele gezelschappen een oordeel velt Laten wij toch trots zijn op i veel jonge mensen die zkn si tiet manifesteren Inez Nieberg Lorentzkade 35. 2313 GC Leiden Ode Het is een lofwaardig streven om aan jonge kunstenaars de gelegenheid te geven om bin nen dan wel buiten te kunnen exposeren Dat in een plaatse lijk dagblad daar enige aan dacht aan wordt besteed is be griipclijk. Overdrijving is echter i»ok een 'kunst' zo lijkt het. Zijn 100 afgeplatte (anders vallen si) om) kegelvormen of een paar geverfde bosjes pvc-buizen nu echt 2 foto s en 100 regel» tekst waard7 Over smaak valt natuurlijk niet te twisten. Bij de lyrische benadering van deze toen tym phstische kunstwerken vraag ik mij toch in armoede af. waar om in dit dagblad niet meer aandacht wordt besteed aan echte (landelijke) kunstuittn gen Van de tr>rkenning van de F Hooftpnp heb ik b.v. niets kunnen ontdekken. Indien een plaatselijk dagblad, al dan niet gedwongen door economische motieven, poogt samen te wrr ken met een aantal Maden uit Zuid- en Noord Holland, zou dit toch de mogelijkheid moe ten bicden om een dagblad op een iets hoger niveau uit te gr ven A I I Wohrrs Boeken burg 4 De Beroepsvereniging van Beeldende kunstenaar» (BBK) vreest dat honderden kunstenaars in Amsterdam hun beroep niet langrr kun nen uitoefenen De BBK heeft daarom een prtitir aangeboden aan de voorzitters van de Amsterdamse raadscommissie sociale zaken en cultuur Weltevreden en HoKast. waarin zij ervoor pleit dal de kunst en kunstenaars in Amsterdam serieus worden grnomen In de petitie dringt de beroepsvereniging er onder meer op aan dat de regelgeving op het gebied van de bijstand voor kunstenaars uniform wordt torgrpaaL Volgens de HHK is dit nu met het geval waardoor erg veel kunstenaar» in de problemen zijn gekomen Wethouder Koek (midden) neemt van schouwburgdirecteur Wallis de Vries (r) en K&O-directeur Weber de eerste exemplaren in ontvangst van de seizoenprogramma's. »foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13