Rtv show Inwendig brandt er een vuurtje dat mij verteert' 'Ik kan niet meer ongestraft uren achtereen spelen Ik ben echt smoorverliefd op Robin' Martin Ros, boekenwurm en spraakwaterval Martin Ros (links) met zijn mede-presentatoren Erik van Muiswinkel en Aad van den Heuvel van het programma Ik heb al een boek. foto kippa Hilversum twee keer toe weigerde de kara vaan van de Tour de France te zegenen. En met Gino Bartali. de gluiperd, die zijn bidon vol wijwater goot en in maatkos tuum naar de Parijse bordelen sloop." Tegelijkertijd is hij bezig aan een boek over de slavenop stand op Haiti. Martin Ros. Bekend van we kelijkse radiopraatje over boe ken op zaterdagochtend bij de TROS. Berucht door zijn rol als de gedreven enthousiasteling van het onlangs beëindigde tv- programma 'Ik heb al een boek' van de KRO. Hij leest wekelijks zeker vier boeken helemaal uit. Daarnaast volgt hij een grote hoeveelheid kranten en hij bla dert zowat alle tijdschriften door. Inclusief de radio- en tv gidsen, met elke week weer 'die prachtige programma's'. Hij blijkt ook veelvuldig naar televi sie te kijken. ..Te weinig tijd? Ik begrijp echt niet waarom men sen voordat ze naar hun werk gaan, niet een uurtje in een boek lezen, je kunt gemakkelijk vier uur per dag aan boeken be steden." Het programma 'Ik heb al een boek' keert volgend seizoen wel terug. Het was overigens niet het eerste programma dat kij kend Nederland kennis kon ma ken met de onstuitbare stroom wetenswaardigheden, waarmee het fenomeen Ros boeken en schrijvers lardeert tot appetijte lijk hapklare brokjes - zonder aanziens des boeks of des au teurs. Reeds in het seizoen 1982- 1983 presenteerde hij een serie JOS HAAGMANS Een gesprek voeren met Martin Ros is een enerverende ge beurtenis. Zelfs hij moet zo nu en dan naar adem happen, en dan Is het zaak om heel rap van die omstandigheid gebruik te maken. Het zijn van die spaarzame momenten dat zijn monoloog kan worden onder broken met een opmerking of vraag. „Ia, het is natuurlijk ab surd, zoals ik tekeer ga", zegt hij na een seconde van onwe zenlijke stilte. Alsof er plotse ling Iets hapert aan zijn me chaniek. En dan, na een nieu we ademteug: „In het milieu waarin ik ben opgegroeid be stonden boeken niet. Ik ben als een waanzinnige alles aan het inhalen. Dat Is de kern. Dat lukt natuurll|k nooit. Dus moet ik ais een waanzinnige erachter aan blijven hollen." In hetzelfde rappe tempo gaat hij als vanzelfsprekend door over de Franse schrijver Leau- taud. wiens persoonlijke dag boeken hij ooit ontdekte. Daar door ontstond zijn serie Privé Domein bij de Arbeiderspers. Bij elkaar vormen ze een onbe twistbaar monument van de Europese cultuurgeschiedenis. Dit jaar komt het 175ste deel uit. Maar ook een herdnik vèn zijn eigen bundel met heldenle vens van wielrenners. ..Met Fausto Coppi, de gods lasteraar. voor wie de paus tot programma's voor de AVRO, waarin elke keer een thema aan de orde kwam waarover dan een vijftal auteurs hun zegje konden doen. In 1984 begon zijn loopbaan bij TROS-radio, op de zaterdagochtend. Aan vankelijk behandelde hij daar één boek. Maar dat langzame tempo kon hij natuurlijk nooit volhouden,, zodat hij de laatste jaren ook daar een wekelijkse 'boekenkeek' presenteert. „Wat boeken die die week zijn uitge komen of in het nieuws zijn, wat 'klein vuil' uit de tijdschrif ten en kranten, wat kritische nootjes, wat anecdoteszoals hij zijn 'wekelijkse spektakel' op de radio en televisie kenschetst. Maar dan in een zodanig tem po, dat zelfs de aftiteling en de einddeun van het programma hem niet kunnen stoppen. Een truc die vooral in 'Ik heb al een boek' goed werkte. Dat zijn geratel luisteraars en kijker eerder verbijstert dan in formeert doet hem niets. „Als ik uitgepraat ben, begint meteen de telefoon te rinkelen. Mensen die de titels nog eens willen ho ren. ik ga nogal snel". De opmerking dat het wel licht allemaal een beetje teveel van het goede is en dat hij wel licht wat te populair wil zijn. deert hem ook niet. „ja, ik ben populistisch", geeft hij grif toe. Maar dat hij daarmee iets on- oirbaars zou doen. dat spreekt hij tegen. ..Niet iedereen komt in de boekhandel. Ik probeer mensen te vertellen dat er achter boeken ook gekke dingen kunnen zit ten. Zo probeer ik hen te inte resseren. Ik begrijp echt niet wat daartegen is. Dat mag toch? En dat Bloxker in de Volkskrant daar zijn zuur en gal over spuwt. ach. dat hoort bij zijn leeftijd. Dat vind ik nog wel leuk." Zijn mildheid verdwijnt als hij het over critici heeft die zeggen dat 'die Ros' eigenlijk 'niet beter weet'. „Ik heb geschiedenis ge studeerd. Daar komt mijn brede belangstelling vandaan, maar ook mijn opvatting dat geschie denis te beschrijven is aan de hand van anecdotes en per soonlijke getuigen. Dus ze moe ten me niet vertellen dat Ros maar wat doet." Op Goed Geluk gelukt De 27-jarige Eline Kluiver verkeert in hogere sferen. Via het TROS-pro- gramma Op Goed Geluk heeft zij de liefde van haar leven gevonden in de persoon van Robin Blitzblum. Vanavond verklaart het tweetal elkaar de liefde voor de camera's op de bank bij Carry Tefsen. Volgens de TROS zijn Eline en Robin het eerste echte liefdespaar dat Op Goed Geluk voortbrengt. Veel kandidaten zijn na hun gezamenlijk reisje wel bevriend gebleven, maar van verliefdheid was nooit sprake. Eline en Robin echter kunnen niet genoeg van elkaar krijgen. Eline woont momenteel in Leiden waar zij Ja pans studeert. „Ik heb niet meegedaan om 'aan de man' de komen, maar gewoon voor de lol. Ik vind het een leuk programma en het leek me aar dig om een keer op tv te komen. Vriendinnen die wisten dat ik best wel een keer mee zou willen doen hebben me opgegeven en in maart heb ik meegedaan aan de voor-selectie. Ik had me dus helemaal geen illusies gemaakt." Dat liep dus goed af want Robin Blitzblum koos Eline en op het moment dat de twee elkaar voor het eerst in de ogen keken wist Eline al dat ze ver liefd was. „Het scherm tussen ons zakte en ik zag hem staan en dacht 'zó'. We zijn direct na die uit zending samen een borrel gaan drinken bij mijn ouders in Laren en hebben de reis naar Bonaire doorgesproken. Op dat eiland, we hadden negen dagen om elkaar te leren kennen, werden we echt smoorverliefd." „We zagen er erg tegenop om terug te gaan, want wie weet zou de glans van de liefde hele maal verbleken in het koude Holland. Op zo'n tropisch eiland is de sfeer toch anders. Gelukkig viel het helemaal niet tegen. We bellen elkaar elke dag en brengen de weekeinden samen door." De mooiste beelden van Eline en Robin op Bonaire zijn vanavond te zien in Op Goed Ge luk, Nederland 2,20.27 uur. STRIPS Vrijdag. 14 juni 1991 023-1501^/023-150192. JOLANDA OUKB GERARD VAN PUTTEN RBNA VAN POPPELEN Vom^vlng: RALPH KLEINHOUT Ik ben een rebel, mijn zus is een beetje een trutje Ze speel de niet voor niets in Neigh bours, ze is letterlijk de girl next door." (Dannii Minogue in het Veronica-blad over zusje Kylie) Paul Simon maandag en dinsdag in Ahoy De recente muziek van Paul Simon is door veel dingen beïnvloed, maar misschien nog het meest door sport. „Eén van de problemen waarmee ik kamp, Is een slechte linker hand. Ik denk dat ik hem tij dens een spelletje squash of Iets dergelijks heb geblesseerd. In leder geval had ik op een ge geven moment een gekneusde hand, waarmee ik gewoon heb doorgespeeld. Hierdoor heeft zich op de kneuzing een kai- klaagje gevormd. Nu kan ik niet meer, zoals vroeger, zes uur achtereen spelen, en de volgende dag ongestraft weer de gitaar pakken. In ieder ge val niet zonder Ijsbaden of me dicijnen. En tijdens deze tour nee is er weer Iets verkeerd ge gaan met het gewricht van mijn duim..." Simon weet precies wat hij wil. wat niet altijd makkelijk is voor de band waarmee hij toert. Tijdens de repetities in de Noorse hoofdstad Oslo stapt hij resoluut het toneel op: „Okee, aan het werk." Al na drie secon den gooit hii de zaak plat. „Pro beer bij de derde maat in te val len met de blazers." Ze probe ren het. Na drie seconden is het weer mis. „Okee. okee, we hou den het zoals het was." En zo gaat het de hele middag door. De band bedient Simon op zijn wenken, want wanneer hij een maal op dreef is, kun je beter niet in zijn vaarwater komen. In interviews is Simon niet bijzonder spraakzaam. Wan neer hem in Oslo wordt ge vraagd of hij zich nog iets kan herinneren over het schrijven van 'The Sounds of Silence', denkt hii heel lang na, zucht vermoeia en geeft zijn welover wogen antwoord: „Nee." Komisch talent Een lach bestaat bij Simon uit weinig meer dan een haast on merkbaar samenknijpen van de ogen. Des te opvallender is het dat zowel Woody Allen als de producent van het Amerikaanse televisieprogramma 'Saturday Night Live' in hem een komisch talent menen te herkennen. Hij heeft heel wat sketches ge speeld in 'Saturday Night Live' en Woody Allen gaf hem een rol in 'Annie Hall' als een gladde popster die probeert Diane Kea- ton te versieren. De nummers van Simons succesvolle cd's 'Graceland' en 'Rhythm of the Saints' vormen het hoofdbestanddeel van zijn tour, die de naam 'Bom at the Right Time' heeft meegekregen. Maar Simon speelt ook werk uit de periode met Art Garfunkel. Als hij zijn 'Bridge Over Trou bled Water' ten gehore brengt, haalt het publiek steevast aan stekers en kaarsen te voor schijn. In de jaren zeventig gingen Simon Garfunkel enigszins verbitterd uit elkaar. Na het succesvolle reünie-concert in 1981 in New York overwoog het duo weer samen te gaan. Maar de plannen strandden om on duidelijke, geheim gehouden redenen. Een van de geruchten wil dat Garfunkel weigerde te stoppen met roken, waardoor zijn zangprestaties tekort scho ten voor de comeback-el pee. Toen Simon definitief solo ging, veranderde ook zijn mu ziek. Simon: „Instinctief schreef ik altijd voor Arty, voor zijn stembereik en manier van zin gen. Hij zingt hoger dan ik en kan vooral veel met balades." Het solowerk van Simon bevat opvallend weinig balades. Maar niet alleen zijn breuk met Garfunkel zette hem op een andere muzikale koers, ook zijn lichamelijke gesteldheid was een belangrijke factor. „Twintig, vijfentwintig jaar lang maak je dezelfde bewegingen en het menselijk lichaam is daar niet op gebouwd." De maatregelen die hij noodgedwongen trof om problemen met kramp te om zeilen, hebben hem een krach tige, commerciële formule op geleverd. Exotisch Tegenwoordig gaat Simon in het buitenland op zoek naar percussionisten (Zuid-Afrika voor 'Graceland' en Zuid-Ame- rika voor 'Rhythm of the Saints'). Hij maakt bandopna mes van hun muzikale bijdra gen, die hij vervolgens thuis ombouwt tot songs. Simon ba seert deze multi culturele bena dering op het gegeven dat rock and roll oorspronkelijk een exo tische muziekvorm was, die door herhaling en gewenning haar exotische karakter heeft verloren. Door nieuwe, verre ge luiden en ritmen te gebruiken kan rock and roll weer wat wor den aangescherpt. „Ik beluister de bandjes en improviseer daar melodieën overheen. Ik schrijf de muziek in mijn huis in Montauk, even buiten New York- Ik heb daar geen studio, alleen een bandre corder. een cassetterecorder, een aantal boxen en een bu reau. Ik loop wat rond, gooi een bal tegen de muur, kijk uit over de oceaan en draai de bandjes keer op keer." „Wanneer ik de melodie im proviseer. probeer ik tegelijk woorden te vinden. Ik begin echter meestal met losse klan ken. Soms lijken die klanken op woorden, soms zijn het woor den en soms vormen ze zelfs zinnen. Soms komen teksten makkelijk, maar dat zegt niet veel over het proces van tekst schrijven. Want als er na vele maanden niets opeens een tekst komt. wat betekent dat dan? Was het makkelijk of heeft het maanden geduurd? Meestal duurt het lang voordat de tek sten er ziin, maar dat betekent niet dat ik lang zit te zwoegen. Al die tijd ben ik gewoon ...leeg." Paul Simon treedt maandag en dinsdag op in de Rotter damse Ahoy-hal. Twee weken later is hij met Sting de topper van Torhout/Werchter. Vertaling: Ma/greet Hesiinga Paul Simon: „Twintig, vijfentwintig jaar lang maak je dezelfde bewegingen en het menselijk lichaam is daar niet op gebouwd." CLOSE UPGerard van Putten Huisvrouwentennis BOLLEBOOM BOES Nergens heerst de wegwerpcultuur met zoveel Aadruk als in de modewereld. Niets im mers is zo grillig als de smaak van het inaividu. Een mode ontwerper met ambitie moet dan ook vooral trendsetter zijn: in de mode zijn trendvolgers de kleermakers van de confectie- industrie. Voor degene die meer wil zijn dan dat is kortom snel heid van handelen geboden. The Bold the Beautiful, een Amerikaanse soap die op werk dagen door RTL 4 wordt uitge zonden. speelt zich af in de we reld van de haute couture. En die heet dus flitsend te zijn. Maar dat de gebeurtenissen in de serie elkaar snel opvolgen, nou nee. The Bold etc. is als huisvrouwentennis, het schiet maar niet op. Beeldwisselingen te over. dat wel. Maar een shot in deze serie biedt weinig anders dan twee hoofden, die een dialoog vol niets/eggendheid beginnen. En dan staat het volgende nietszeg gende koppel al weer klaar om prominent in beeld te worden gebracht. Het opmerkelijke aan The Bold The Beautiful is dat de meespelenden hun gezich ten vrijwel steeds plooien in een grimas, die meestal spontaan ontstaat na het snijden van ui en. Dat laatste zou trouwens ook al die tranen kunnen ver klaren, die vloeien in deze serie. Toegegeven, de scenarioschrij vers zijn uitgekookt. Mevrouw lee Phillip-Bell en meneer Wil liam I. Bell zijn er bijzonder be dreven in de nieuwsgierigheid van de argeloze kijker te wek ken. Door veel te suggereren en feitelijk weinig te bieden wordt kijkverslaving in de hand ge werkt. Voor de familie Bell is er geen betere tv-kijker dan dege- HEINZ De cast van the Bold the Beautiful'. De acteurs en actrices zijn - uiterlijk - on derling inwisselbaar. Makkelijk natuurlijk als iemand eens we gens ziekte uitvalt. Foto RTL 4 ne die dagelijks een shot van het aangeklede niets behoeft. Met aan zekerheid grenzende waant hijnlijkhcéd willen de geestelijke vaders van deze soap niets anders dan dat op de drie- zits deze vraag opdoemt: „Die huilebalk van Brooke zal straks toch nog wel iets gaan onderne men?" En voordat de kiiker het weet is- ie al weer vier afleveringen ver der, zonder een bevredigend antwoord op die vraag te heb ben gekregen. Intussen blijft de argeloze wel kijken. In de hoop alsnog opheldering te krijgen en in de hoop ook dat de serie als nog beter wordt. Helaas is in beide gevallen die hoop ijdel. Aan alles in deze reeks is af te zien dat niet zozeer de kwaliteit tot norm is verheven, als wel het streven om met een minimum aan kosten er zoveel mogelijk geld aan te verdienen. In die opzet ziin ze in de Verenigde Staten aus aardig geslaagd. The Bold etc. is de hele wereld over gedaan. zodat miljoenen kijkers zich nu regelmatig vergapen aan pniilgezichten met glyceri ne-ogen en aan goedkope stu diodecors. De casting van de acteurs en ac trices is een zaak geweest voor een zekere lohn Con we 11. En die man moet een maniakale voor keur hebben gehad voor gelijke nissen. die ongetwijfeld op lou ter toeval berustten. Waar de vaste klanten van dit filmische modehuis hun helden onder hand prima uit elkaar kunnen houden, daar zijn ze voor niet- Boldverslaafden onderling in wisselbaar. Voor hen. die het tempo van The Bold etc. toch niet kunnen bijbenen herhaalt RTL 4 's mor gens vroeg de aflevering van de middag ervoor. Niet in slowmo tion, Tne Bold the Beautiful draait uit zichzelf al op het laag ste toerental.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6