REISBURO Toerisme Kinderen maken de dienst uit in Het Land van Ooit Europese autowegen komende zomer weer stikvol /^Pï\ Het blijft dringen op weg naar de Voor het eerst in de geschiedenis hebben de Nederlandse touroperators dit jaar meer auto- dan vliegreizen verkocht. Zelfs een aangekondigde accijnsverhoging op de benzineprijs kon de vakantieganger niet van het idee afbrengen er met de eigen wa gen op uit te trekken. De verwachting is dat die trend zich de komende jaren zal voort zetten. Tot verdriet van de Nederlandse reiswereld die op een verkochte autovakan tie aanmerkelijk minder verdient dan op een vliegreis. Niemand moet dan ook vreemd opkijken als autoreizen in 1992 duurder zullen worden om de winstmarge voor zowel reisagent als reisorganisatie iet wat te verhogen. Maar dat is niet de eniee horde die de Ne derlandse autotoerist de komende jaren zal moeten nemen alvorens hij op z'n vakan tiebestemming arriveert. Ondanks het feit dat het Europese autowegennet gestaag groeit, kan er maar het beste rekening mee worden gehouden dat het in de zomer maanden steeds verder zal dichtgeslibben. En omdat lepe, door de ANWB aangeraden omleidingsroutes reeds nu als ontoereikend kunnen worden aangemerkt, doet de vader landse automobilist er verstandig aan zich voor te bereiden op een langdurig opont houd in de omgeving van steden als Parijs. Lyon. Keulen en München. Helemaal nu hij zich ook nog zal zien geconfronteerd met steeds meer Oosteuropeanen, die ook wel eens kennis willen maken met de geneug ten van de Spaanse Costa's. In die richting ook beweegt zich de grootste stroom vakantiegangers. Frankrijk, zo is de verwachting, zal bij elkaar 1,6 miljoen Ne derlanders ontvangen, maar ook Spanje blijft - ondanks enige terugloop - in trek. Opvallend is de grote interesse voor Por tugal. Nu Joegoslavië, door de onrust al daar. uit de gratie is, zal het op de Duitse en Oostenrijkse Autobahnen iets rustiger zijn. Maar nog altijd zullen meer dan 1 miljoen Nederlandse toeristen naar het oosten rij den. Oostenrijk (Karinthiè) en Zwitserland melden een stijgend aantal reserveringen voor hotels, appartementen en campings en uiteraard blijft ook Duitsland een be langrijke vakantiebestemming. In Italië zal het grootste contingent toeristen weer een plekje zoeken langs de oevers van een van de noordelijke meren. worden verwacht? Een heksenketel dus. Daar veranderen de nieuwe, opengestelde stukken autoweg niets aan De ANWB advi seert zijn leden te gaan rijdeaop momen ten dat er minder verkeer op de weg is, maar of die hint veel zoden aan de dijk zal zetten, mag op z'n minst worden betwijfeld. Voor de Nederlandse vakantieganger is het niettemin van belang te weten dat reeds vo rig iaar juni de autoroute door de Belgische Ardennen over de gehele lengte is openge steld. Vanaf Luik - dat simpeler te passeren is dan op het eerste gezicht lijkt - kan nu rechtstreeks naar Luxemburg worden gere den en vandaar naar Frankrijk. Frankrijk Vanuit dat land is weinig nieuws te melden. Ten oosten van Parijs is een nationale route welliswaar zodanig uitgebouwd dat de ko kend drukke en onderhand beruchte ring weg rondom de lichtstad (de Boulevard Pë riphérique) vermeden kan worden, maar vooralsnog lijken Nederlandse automobilis ten er beter aan te doen het oude traject te nemen. Voor het volgen van de La Franci- lienne, zoals de nieuwe route heet. moet je een spoorzoeker van jewelste zijn of ie moet iemand in de auto hebben die een uitste kende kaartlezer is. Medio mei was de be wegwijzering althans verre van voldoende. Spanje ln Spanje, zo meldt de ANWB. moet in de omgeving van Barcelona met ved opont houd rekening worden gehouden. De Cata laanse hoofdstad is. met het oog op de Olympische Spelen van 1992. \rranderd in een 'gigantische bouwput' Maar daar te genover staat de in gebruikneming van een nieuw deel van de autosnelweg A7 Hier door wordt het doorgaande verkeer Bar celona - Alicante nu buiten Valencia omge leid Portugal meldt de openstelling van 48 kilometer nieuwe autosnelweg in de Al (Ijssabon-Porto) bij Santare'm. Duitsland In Duitsland wordt hard gewerkt aan de Emslandautobahn (A31) tussen Emden en Bottrop. Van de 250 kilometer lange, hijna parallel langs de Nederlandse grens lopen de snelweg is nu 130 kilometer opgeleverd Verder zijn er ook nog stukjes autobahn ge reed gekomen in de omgeving van Mün then en Mannheim, maar dat is meer in het belang van het plaatselijke verkeer dan van vakantiegangers Die zullen wel blij zijn met de in gebruikstclling van een rondweg om Vülado'ssola (Italië) in het verlengde van de Simpkin pas. De reistijd tussen het Wallis t/witseriand) en het Lago Maggiorr zal hierdoor ongetwijfeld aanmerkelijk worden bekort Oostenrijk Vanuit Oostenrijk wordt bericht dat de Inntalautobahn tussen Kufstetn en landcck door de openstelling (van slechts ren buis overigens) van de Roppenertunnel bij Imst volledig berijdbaar is Nog dit jaar - zo wordt gehoopt - zal in een ruk van kufstrin naar Brrgenz kunnen worden gereden In Oostenrijk is men ook in andere delen van het land druk bezig het autosnelwegennet te verbeteren, maar vooral aan dr heiangrii ke noord-zuid ader A9 (lin/ - Grir-lorgo Slavische grens) moei nog zoveef tf^Mi gedaan dat het wel 1996 zal worden *h<> rrns die helemaal klaar is ln Zwitserland tenslotte lijkt voorlopig rei M. Na wrldige inspanningen van de laatste jaren status quo te zijn (Walensce-tunnel. Lausanne Ston) mag slechts het gereed komen van de rondweg rondom Awona (het Tessin) worden ver meld als ern wapenfeit Al is het alleen maar omdat je nu san de beroemde See promeriadc van het I ago Maggiorr en op de terrasjes van het Piazza Guisrppe Motts. kunt genieten van een kopje loodvrije espresso De vroede vaderen van Aacona hebben namelijk trgrhjk met de in grbruik neming van de nieuwe route hun fraaie ou de binnenstad autovrij gemaakt. En zo hoon het ook natuurlijk. Koornbrugsteeg 3 (Stadhuisplein) Leiden, 071-140641 De hele wereld bij u om de hoek REISADVIESBURO Voor al uw zomervakanties land Keus u»t 150 verschil lende modetien. in vete typen en merken Natuurlijk voor Verval Tentencentrum Kampeenupermartit Rotterdam OP WEGEN naar plaatsen waar niets ALLEEN KINDEREN genieten zonder EDDY VAN VLIET: Elke autostrada te doen is. kan tiet soms heel druk achterdocht van het ogenblik, want eindigt op eer. Ievensgevaarii|ke zijn ze zijn zonder hennnering en zonder bocht' ambitie Autoschade Wie in het buitenland betrokken raakt bij een ongeluk en schade aan de auto oploopt, die niet direct hoeft te worden hersteld (een flifrke deuk of iets dergelijks), doet er ver standig aan een politierapportje te vragen. De douane namelijk kan bij het'verlaten van'herland vragen hoe de schade is ont staan, Zonder een behoorlijke verklaring kah het passeren van de grens vervolgens wel eens eèn heel langdurige affaire wor den. Verlopen paspoort Over verlopen paspoorten doen merkwaar dige verhalen de ronde. Hou er rekening mee dat zo n document niet in alle landen meer geldig is en dat het door banken en postkantoren niet wordt geaccepteerd als geldig identiteitsbewijs bij het opnemen van geld. Voor de goede orde: Een verlopen paspoort is als grensdocument alleen nog geldig in de volgende landen: België, Duits land, Frankrijk, Griekenland, Italië, Luxem burg, Oostenrijk, Portugal, Spanje en Zwit serland. Denk er ook om dat in vrij veel lan den naast een geldig paspoort ook nog een visum nodig is. Bezoekers heten er buitenlanders, kinderen zijn er de baas, maar de gouver neur heeft het voor 't zeggen in Het Land van Ooit, het dagrecreatiepark naar het idee van Mare en Marjan Taminiau in het Brabantse Drunen. voerd. Er werd. bij de aanschaf v an een nieuwe attractie alleen nog eekeken naar "hoe duur is-ie' en 'hoeveel kunnen er per uur doorheen'. Alsof je met worstmachines bezig was. Het had niets meer met ont spanning te maken. Op die negende april had ik er ineens genoeg van. Ik ben thuis gekomen en ik heb tegen Marjan gezegd: "Dit is niet wat ik wil Vijf lastige jaren volgden. Marjan: „We heb ben vastgesteld: Als we het willen, moeten we het nü doen. Alles ervoor opzij zetten. Dat hebben we gedaan. Ik ben gaan ont werpen. Maquettes gebouwd in onze boer derij. Dag en nacht bezig, alles in het diepste geheim. Zelfs de vriend van mijn dochter, met wie ze intussen is getrouwd, kwam er niet in, dan nadat alles was afge dekt met lakens en doeken." Mare zette zich aan verhalen en voorstellingen. In de boerderij ontstonden graaf en gravin van Ooit. Ridder Graniet-Sterker-Dan-Ik -Kan-Niet. Dame Tijdkwijt. de Luie Lakei en de reuzen Dan. Toen. Ooit en Nu. Tijdloos Mare vond twee goede vrienden bereid sa men met hem op zoek te gaan naar Finan ciers. Geen kleinigheid, want de banken waren halverwege de jaren tachtig, met het échec van het Kosmos-centrum van Chriet Titulaer vers in het geheugen, huiverig om nieuwe recreatieparken financieel te steu- Een van de weinigen die. twee jaar voor de uiteindelijke opening, werd ingewijd, was huisvriend Herman van Veen. Behalve suc cesnummer Alfred Jodokus Kwak leverde hij de naam voor het land. Marjan. „We wil den absoluut een apart land. waar kinderen alles zelf moeten doen. Grenzen dus. eigen geld, eigen wetten, een eigen identiteit. En tijdloos. Herman kwam met het Park van Ooit. Dat is Het Land van Ooit geworden." 'Geen schijn van kans', schamperde de con currentie. toen het plan naar buiten kwam. Mare: „Een park met een investering van minder dan zestig miljoen zou. zo wordt in - - rijn niet bang vaarlijke dat hij zoals in elk sprookje derspit zal del het wereldje geredeneerd, geen half miljoen bezoekers per jaar kunnen trekken Wij hebben hierin 20 miljoen geïnvesteerd. Vo rig jaar hadden we 415.000 betalende be zoekers. Om De Efteling nieuw neer te zet ten is 300 miljoen nodig Die trekt vijf maal zoveel bezoekers voor een vijftien maal zo grote investering." Improvisatie Het Land van Ooit heeft twintig mensen in vaste dienst. Een groep van 37 acteurs en actrices bespeelt een handvol theaters en vermaakt het buitenlands publiek in het park. In het hoogseizoen werken ruim twaalf dozijn tijdelijke krachten mee Allen zijn geselecteerd op hun improvisatie talent, hun verbale gaven en hun contactu ele kwaliteiten. Zij zijn het immers die Het tand van Ooit tot leven wekken voor de buitenlandse bezoekers. Marjan: „|e bent Ooiter in hart en nieren. Als je hier niet heel graag werkt, mag je niet eens van mij Het concept is zo' belangrijk, de vriendelijkheid moet er altijd en vanzelfsprekend zijn De Taminiau's zijn Ooiters. Het idee van Het Land van Ooit heeft voUedig bezit van hen genomen. Marjan: „Voor ons was en is het: 'Het zal en het moet' Anders hadden we het niet voor elkaar gekregen Mensen hebben ons voor absoluut ge* verklaard. Op het laatst zeiden ze dat nu t B mm maar keken ze ons alleen nog meewarig aan. Wij zijn echte Ooiter* geworden. Het is een soort bezetenheid. Het klinkt misschien raar. maar als ik ergens kom. zeg ik bij het weggaan altijd Tot Ooit'." Weken na het bezoek aan het Land van Ooit. is Rak de Reiger nog niet vergeten De gevaarlijke ridder op zijn stier. d»e In het uit steigerbuizen opgetrokken openlucht thea ter Ooiters en buitenlanders dr stuipen op het lijf joeg. heeft diepe indruk gemaakt Vader moest een zwaard maken, want die onbetrouwbare Hak kon tenslotte eik ogen blik de spedtuin willen veroveren Vanzelf sprekend werd ook in Het tand van Ooit Rak verslagen door de Ooiter*. Want bet park vertoont tenminste éën overeenkomst ^ÉÉHÉVAvBiMln met andere sproolqe*pprken i lopen uitetnoeiijk goed af. geen pythons, reuzenraderen, woeste wa terkolken of droge racepartijen. Biina alles wat kan bewegen staat stil. totdat kinderen het in beweging brengen. Het tand van Ooit is zo een sjieelse combinatie van thea ter. spel en merkwaardige natuurverschijn selen, waaraan buitenlandse kinderen volop aan kunnen deelnemen. Voorbij de kassa, waar geen toegangskaar ten maar slechts visa worden verstrekt, speelt zich het eerste kleine conflict af. Voor een tientje per dag is de nationale kleder dracht, in kindermaten, te huur. Daar wil vader niet aan. Kinderen boos, maar ook de baas. Onder licht protest gaan ze akkoord met de afweging: kleren of ijs? lis dus. Even verder ontmoeten we Zeeheer en zijn matroos. Hij waarschuwt de buitenlanders vooral op te passen voor hapgrage Sap de Aardwortel. een van de minder vriendelijke bewoners van het land. dat in zijn driejarig bestaan een eeuwenoude historie wist te vergaren. In een ver verleden regeerden Buitenorden telijke Wildebras, graaf van Ooit en zijn ga de Hare Verrukkelijke Rondalia, gravinne van Ooit, het land dat aan alle kanten aan Nederland grenst. Door boosaardig ingrij pen van de Duister Dolende Ridder Stor de Bostor veranderde alles. Hoe, dat valt bij een staatsiebezoek te vernemen. Sedertdien neemt De Gouverneur de zaken waar en wel op strenge, maar rechtvaardige wijze. Vijf jaar Marc was directeur exploitatie bij 'grote buurman' De Efteling. toen Marjan en hij op 9 april 1984 het besluit namen voor zich zelf te beginnen. „Bij de Efteling werd een gigantisch investeringsprogramma uitge- AJ direct bij de ingang begint de voorstel ling. Een lakei en een hofdame nemen kin deren en ouders apart om hen in te wijden in de zeden en gewoonten in Het Land van Ooit. Tije (6) en Jonna (8) blijken ongerem der en dus handiger, als de 'Ooitgroet' wordt geoefend. Rechtervoet naar achteren, rechteronderarm driemaal boven het hoofd laten cirkelen en dan een buiging. Als de buitenlanders de réverence onder de knie kunnen laten eindigen, mogen ze verder. Het 'staatsiebezoek' is een sprong in een ta bleau vivant, waarin ridders, jonkvrouwen (en hier en daar een booswicht) en andere fraai uitgedoste types rondlopen, die slechts met één ding bezig zijn: kinderen plezier la ten maken. Laten maken, want in het recreatiepark zijn Elk jaar kiest het tand van Ooit een Baron of Barones van Ooit Joost Prinsen, die on dermeer in de serie Klokhuis te zien is, kreeg dit jaar deze onderscheiding als cabaretier en kinder vriend. Hij be vindt zich in het goede ge zelschap van Herman van Veen en Anne- miek Hoogen- dijk (mevrouw Stemband).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31