Feiten Aids eist nog miljoenen slachtoffers Van Velzen heeft een te groot ego Tandem Jeltsin-Gorbatsjov 'Jeltsin kan als hij dat wil een gevaarlijke dictator zijn' Vrijdag 14jun: 1991 ONNO HA VERMAMS a HURK HAWS jACOftS MARCOT KLOMPMAKER JAN PRE ENEN p SJAA' SMAKJAAN AIDS KRIJGT IN AFRIKA nu ook invloed op de be volkingsgrootte Een ver mindering van de bevol king wordt aannemelijk geacht EN MENINGEN Conferentie in Florence daagt ziekte met moed der wanhoop uit TOM JANSSEN 'Wetenschap daagt aids uit' luidt het motto van de ze vende Internationale Aidsconferentle, die vanaf ko mende zondag tot vrijdag 21 juni in Florence wordt ge houden. Een overmoedig klinkend motto. De weten schap heeft in tien jaar tijd geen antwoord op de we reldwijde epidemie kunnen vinden en ook in Florence zal het verlossende woord niet klinken. vesteerd. Door de Afrikaanse familie structuur zijn velen ook verre verwanten afhankelijk van de weinigen die geld verdienen. Voor wnderen, verre neven en nichten, ouders en grootouders betekent het verlies van zo'n geldverdiencnde verwant een verloren toekomst, geen school- ElORENCE KEES W1E5E In april schatte de Wereld Ge zondheidsorganisatie (WHO) het aantal slachtoffers (doden en zieken) van aids op meer dan één miljoen volwassenen en een half miljoen kinderen. Minstens tien miljoen volwasse nen zijn besmet en één miljoen kinderen geïnfecteerd geboren met het aids veroorzakende vi rus IIIV. Zij zullen in de loop van de jaren negentig aan aids sterven. Volgens de meest recente becij feringen zullen de komende ja ren dertig miljoen mensen be smet raken, waardoor in het jaar 2000 minstens veertig mil joen mensen door het virus zul len zijn getroffen. Het aantal nieuwe gevallen is in het beste geval door intensieve campag nes slechts te halveren. En daar bij blijft het niet: het aantal slachtoffers verdubbelt in de daarop volgende vijf tot tien jaar steeds. 'Wetenschap daagt aids uit' is dan ook een motto uit (over- )moed der wanhoop. Een kleine tienduizend wetenschappers verzamelt zich in Florence om een week lang informatie en in zichten uit te wisselen, nieuwe onderzoeksresultaten bekend te maken en te proberen oude vragen te beantwoorden. Het belooft een vervloed die het zicht op het werkelijk nieuwe en belangrijke bemoeilijkt. Rampgebied De president van Uganda, Mus eveni, zal tijdens de openings plechtigheid die werkelijkheid schilderen in zijn land. In Ugan da i&opoen bevolking van ze ventien miljoen nu één miljoen volwassebcn geïnfecteerd zo luidt de schatting van de WHO. Een rampgebied zonder weerga. I en jonge arts in Centraalafrika (waar de epidemie het langst heerst) schreef onlangs onder het pseudoniem Steven Doawell over de gevolgen van de epidemie daar. waaraan in verzorgingsstaten als de wester se zelden wordt gedacht. Aids maakt ook in het Afrika onder de Sahara vooral in de steden slachtoffers en ook daar juist onder de jonge, geschoolde, studerende of geldverdiencnde bevolking, waarin veel is geïn- zorgd achterblijven op het plat teland. „Een natie verbleekt langzaam en sterft. Industrie valt stil, za ken en winkels sluiten verwaar loosd, terwijl de wind afval en oude boombladeren door de verlaten, dode straten blaast," schrijft Steven Dodwell. Somber Een te somber perspectief? De cijfers voorspellen een verdrie voudiging van het sterfteper centage onder volwassenen en een toename van vijftig percent onder kinderen. Het probleem van de niet met HIV besmette, verweesde kinderen, van wie de ouders aan aids stierven, is massaal. De cijfers duiden erop dat de epidemie in ieder geval in dat deel van Afrika nu in vloed krijgt op de bevolkings grootte. Een vermindering van de bevolking wordt aannemelijk Aids en Afrika: 'Een natie verbleekt langzaam en sterft. Industrie valt stil, zaken en winkels sluiten verwaar loosd, terwijl de wind afval en oude boombladeren door de veriaten, dode straten blaast' foto meaaisa geacht: een vermindering van de groei van de stedelijke bevol king met dertig percent voor speld. Meer dan tijdens vorige conferenties het geval was zal het accent liggen op de ontwik kelingslanden. waar aids het le ven ontwricht. Blijft het opmerkelijke en nog altijd onverklaarde verschil in de manier van besmetting. In de Verenigde Staten, Europa en Australië blijft homoseksueel (anaal) contact een belangrijke besmettingsroute, al stijgt het percentage besmettingen via heteroseksueel geslachtsver keer. In VS van drie percent in 1985 tot acht percent nu bij voorbeeld. In Afrika, Zuid-Amerika en Azië overheerst besmetting via heterosexueel geslachtsverkeer. De WHO schrijft nu zeventig percent van alle HlV-infecties toe aan sex tussen man en vrouw; een percentage dat in de jaren negentig nog zal toene- Wie In Nederland lid wordt van een politieke partij, doet tegen woordig een zeldzame stap. Slechts een miniem p de i een miniem percentage stemgerechtigde bevof king voelt de innerlijke aan drang tot het daadwerkelijk be drijven van politiek. I )e oorzaak van dat verschijnsel is simpel: het partijlidmaat schap levert weinig meer op dan een hoeveelheid beduimeld drukwerk, uitnodigingen en vcrkiezings-acceptgiro's. Zo blijven snel slechts Ware toewij ding aan de Zaak of Welgedefl nieerde Carrièrezucht over als motieven om zich bij het partij- volkaan te sluiten. De grote partijen CDA. PvdA. I )66 en VVD zijn in de praktijk dan ook wonderlijke collecties van idealisme en opportunisme. Aan een dergelijk mengsel lei ding geven is geen benijdens waardige klus. Alle ongemakken van het vaderlandse partijleven stralen af op de voorzitter van het spul. of die nu Van Velzen (CDA), Sint (PvdA) of Ginjaar (WD) heet. I let zijn stuk voor stuk brave borsten: bovenmeesters en boekhouders, aangesteld om de machinerie van propaganda en verkiezingscampagnes draaien de te houden. De taakverdeling v ereist il.it dj li< H VCTT8 Imiulen van de ware politiek, die voor behouden is aan Tweede ka nierleden en bewindslieden. Vrijwel alle partijvoorzitters hebben het soms moeilijk met dit keurslijf, en schieten dan uit hun slof. Marjanne Sint baarde onlangs opzien met een public CDA-voorzttter Van Velzen. keliike reprimande aan de PvaA-ministers, die zich te wei nig zouden proflieren. WD- voorzitter Ginjaar was in hoge mate mede verantwoordelijk voor het gezwabber van de libe ralen tijdens de reiskosten forfait-crisis twee jaar geleden. Maar de kroon in hun gezel schap spant Wlm van Velzen. de voorzitter van het CDA. Zijn ego is wel heel ruim bemeten in vergelijking met wat de functie ri partijvoorzitter toestaat. De afgelopen i is duide i weken is dat weer uidelijk gebleken in de ruzie rond de ontwikkelingssa menwerking. die de CDA-jonge- ren binnen de partij ontketen den. Van Velzen beschikt over een ruim ontwikkeld talent om zich zelf in eigen kring impopulair te maken. Hij wordt verguisd door de parlementaire tak van zijn partij, genegeerd door de be windslieden. verafschuwd door de jongere partijleden en is re centelijk begonnen het vaste kader van de beweging tegen zich in het hamas te jagen De kritiek is zonder uitzonde ring dat Van Velzen teveel een technocraat is. inhoudelijk zwak is, en een baasje dat slechts op grond van het mandaat van de partij-organisatie een vinger in de pap wil hebben. Die slechte reputatie is hem in de partij twist over de Ontwikkelingssa menwerking bijvoorbeeld be hoorlijk opgebroken. De christen-democratische jon geren-organisatie CDJA zwen gelde onlangs op een congres de discussie aan over de bezui nigingen op de ontwikkelings hulp. Het is een binnen het CDA gevoelig onderwerp, dat door het CDIA zeer grondig werd besproken. Uitkomst: een meerderheid vindt dat het bud get voor Ontwikkelingssamen werking niet voor doelen als het asielzoekersbeleid mag worden gebruikt. De reacties uit de partijtop vie len in twee delen uiteen. Partij voorzitter Van Velzen eiste van de partij-afdelingen in ieder ge val voortijdige aanmelding van recalcitrante geluiden. Dat te kent de slechte verliezer. Frac tievoorzitter Brinkman nam sportief zijn verlies, wetend dat congressen zelden toezien op de uitvoering van moties. Dat rekent een politicus. men tot tachtig. De tijdens vorige aidsconferen- ties geopperde geruststelling, dat het 'Afrikaanse model' van de epidemie niet geldt voor de geïndustrialiseerde wereld, ver bleekt bij de constatering dat dat model wel voor alle ontwik kelingslanden blijkt op te gaan. Te meer. omdat de wetenschap de geïnfecteerde in de geïndus- trialiseer de wereld al niets te bieden heeft en de aidspatiënt slechts een beperkt aantal mid delen (AZT, DDC, DDI) die de ziekte vertragen en zijn ver woeste leven met niet meer dan enkele maanden rekken. Naar verwachting zal in Floren ce het aantal kandidaat-vaccins stijgen tot twintig, maar de werkzaamheid en veiligheid er van blijft onbewezen. Het leve ren van dat bewijs is zelf een onoplosbaar probleem: tussen besmetting en het uitbreken van aids verlopen gemiddeld tieriiaar en men kan nu een maal niet proefpersonen een kandidaat-vaccin toedienen en daarna opzettelijk besmetten om te zien of het vaccin werkt. Of worden zoals geruchten willen zulke experimenten in een enkel Afrikaans land toch in het geheim uitgevoerd? 'Wetenschap daagt aids uit zelfs als de wetenschap de ver spreiding van het virus met in gang van vandaag zou kunnen stopzetten, zal aids in de ko mende jaren nog miljoenen slachtoffers vergen. Partijpers zuur over grote winst van aartsrivaal MOSKOU «OPD De druiven zijn zuur voor de partijpers in de Sovjetunie. 'Rusland' heeft gekozen, kop pen Pravda, Sovjetskaja Ros- sia en Rabotsjaja Triboena. De commentaren op de voor lopige uitslag van de eerste Russische presidentsverkie zingen maken duidelijk dat de keus niet op Boris Jeltsin had moeten vallen. Pravda-commentator Victor Chatoentsjev stelt treurig vast dat het 'dezer dagen onveilig is voor- of afkeuren uit te druk ken. Dat is geen verrijking van onze democratie". Het partij dagblad. dat kampt met een snel uitdunnend abonneebe stand. koos in de campagne voor een harde anti-Jeltsinlijn en vreest kennelijk dat te moe ten bezuren. Pravda en Sovjetskaja Rossia. het oerconservatieve dagblad van de Russische Communisti sche Partij, benadrukken dat in de stembureaus niet alles volgens de regels verliep. Hoewel de voorzitter van de kiescommissie heeft vastge steld dat er geen serieuze on regelmatigheden' waren, doen beide kranten alsof Jeltsin zijn uitverkiezing aan intimidatie heeft te danken. „Onregelmatigheden verhin derden de kiezers hun wil vrij uit te drukken", stelt Sovjets kaja Rossia. „De staat moet bij verkiezingen garanderen dat rekening wordt gehouden met de mening van iedere burger" ..KfiK, NQG'N Tl(KW-*W& WMP6 COMMENTAAR De verkiezingen in Rusland hebben bevestigd wat de hoofd rolspelers zelf allemaal al wis ten: Boris Jeltsin en Michail Gorbatsjov zijn tot elkaar ver oordeeld. Willen ze het slechte economische tii in de Sovjetu nie keren - en dat hebben beide heren de afgelopen maanden bij voortduring benadrukt - dan zullen ze moeten samenwerken. In het verleden heeft Gorbatsjov op allerlei manieren geprobeerd Jeltsin te dwarsbomen. Nu Jelt sin desondanks de kroon op zijn politieke carrière zet. moet hij daarmee ophouden. In zijn eerste reactie liet Gorbatsjov gisteren blijken dit ook in te zien. „De tijd van polarisatie is voorbij." Jeltsin en Gorbatsjov vullen el kaar juist erg goed aan. De een heeft een grote aanhang in ei gen land, de ancier is in het Westen graag gezien. Jeltsin kan Gorbatsjov uit enkele netelige situaties redden, zoals hij twee maanden geleden de mijnstaking in Siberië - die Gor batsjov bijna tot wanhoop bracht - tot een voor alle partij en bevredigend einde wist te brengen. Die rust heeft Gor batsjov nodig om zijn nog altijd goede contacten in het Westen uit te buiten. Jeltsin hoeft buiten zijn eigen land nog niet op veel steun te rekenen. In het Westen heeft hij vooral naam gemaakt als arro gante kwast, die zonder duide lijk programma vooral op het publiek speelt. Zijn aanvallen op Gorbatsjov werden hem dan ook niet in dank afgenomen. Met de uitwerking van het nieu we Unieverdrag - dat de repu blieken meer economische macht geeft, maar het buiten land- en defensiebeleid bij het Kremlin laat - worden de taken opnieüw verdeeld. Gorbatsjov moet het Westen verleiden tot een forse financiële injectie om het slechte economische tij in de Sovjetunie te keren. Jeltsin is na zijn overtuigende verkie zingszege de aangewezen man om pijnlijke ingrepen in de eco nomie bij de Russen te verdedi gen. IS GEIEUNSE „Boris Jeltsin is geen God", schreef de bekende Sovjet - j econoom Pavel Boenitsj vorige week in het dagblad Komsomolskaja Pravda. Hij achtte het verstandig enige rela tiverende kanttekeningen te plaatsen bij het geschetter van de loftrompetten rond de eerste democratisch gekozen presi dent van de republiek Rusland: „Hij is geen begaafd redenaar, niet sterk in diplomatie of ma nieren. Het is geen soepel mens en hij is te gemakkelijk van ver- Dat mag zo zijn. Toch zien mil joenen Russen in hem de laatste hoop op redding voor het gelief de moedertje Rusland. „Rus land is Jeltsin". plegen zijn aan hangers bij demonstraties te roepen. Jeltsin wordt aanbeden door het volk, daaraan twijfelt niemand. Bijna niemand. Jeltsin heeft vele vrienden, maar maakt ook bit tere vijanden. De bakken vol modder die de afgelopen weken in de partijpers over hem zijn uitgestort, illustreren dat. Die campagne werd niet gevoed door politieke rivaliteit, maar regelrechte haat. Jeltsin is de eerste om dat te be grijpen. Hij is door-en-door Rus. een man die zich meer dan goed is voor een policus laat lei den door zijn emoties. Daarin passen vriendelijkheid en arro gantie. Vandaar dat leltsin on der de Europees georiënteerde intellectuelen in eigen land e n in het buitenland veel minder aanspreekt dan de 'sophistica ted' Gorbatsjov. „Jeltsin kén als hij wil een dicta tor zijn. En dan is hij een hele gevaarljke. Gelukkig wil hij het niet", zei de voormalige Ameri kaanse president Richard Nixon eens. Het duidt op twijfel over de grilligheid van emoties die door niet-Russen vaak niet wor den begrepen. Zijn relatie met Gorbatsjov is volgens Jeltsin bekoeld omdat hij overal en altijd de waarheid sprak, geen blad voor de mond nam en voortdurend op de bres stond voor democratische ver anderingen. Maar ex-commu nisten. en dat is Jeltsin pas se dert het partijcongres vorig jaar. plegen niet uit te munten door zelfkritisch onderzoek naar hun partij verleden. Daarvoor moet men ten rade bij de kameraden die de partij trouw bleven. In maart dit jaar Boris Jeltsin foto afp bijvoorbeeld dook de Pravda in de notulen van het 26ste partij congres. leltsin hield er een lof zang op 'collectieve wijsheid' en het 'onovertroffen organisatie talent' van de partij en diens lei der Leonid Breznjev. „We verze keren Leonid Iljitsj dat we met de uiterste revolutonaire geest drift zullen werken voor een op windende toekomst". Voor dat laatste heeft Jeltsin ze ker gezorgd. Aannemelijk is dat hij pas als partijleider in Mos kou begon in te zien hoe verrot het systeem is. In de hoofdstad werd hij pas goed geconfron teerd met de politieke machina ties vim 'het apparaatleltsin werd een overtuigd aanhanger van perestrojka, maar wilde al snel verder dan de 'uitvinder' ervan, Gorbatsjov. Tussen beide mannen ontwik kelde zich een haat-liefdever- houding, die gevoed werd door brandende ambitie. Jeltsin er gert zich vreselijk aan de hof houding rond Gorbatsjov. aan het kritiekloos luisteren naar steeds langere redevoeringen van de leider. Maar in de in zijn boek afgedrukte brief aan Gor batsjov, waarin hij zijn ontslag als Moskous partijchef vfoeg,, ontbrak de kritiek op de secre taris-generaal. Integendeel, op nogal slijmerige manier werd de 'gensek' gewaarschuwd voor de nadelige gevolgen die het optre den van conservatieven als Li- gatjov voor diens positie kun nen hebben. Jeltsin ging na zijn aftreden als partijsecretaris in 1987 en zijn verkiezing tot parlementslid in 1989 door de zwartste periode van zijn leven. Hij kreeg een hartaanval, raakte zwaar over- rnnen, was voortdurend on- de invloed van medicijnen. Uit die tijd dateren de eerste 'geruchten' over drankzucht en verhalen over privileges die Jelt sin zichzelf en zijn familie toe zou kennen. Jeltsin, die in de verkiezingscampagne voor de Opperste Sovjet vooral popula riteit verwierf door zijn constan te aanvallen op de voorrechten die de partij-elite zichzelf toe kent, ontkende, zoals hij dat v andaag de dag nog steeds doet. „In zulke omstandighe den", schreef hij, „zoeken men sen vaak een uitweg in God of raken zij aan de drank. Ik niet. Ik geloofde alleen nog in hechte vriendschappen Als voorzitter van het Russische parlement wist Jeltsin begaafde economen, zoals Grigorija- vlinski en Stanislav Sjatalin. om zich heen te verzamelen. Wat leltsins fouten ook mogen zijn. hoe impulsief hij ook kan optre den. vriend en vijand raakten in deze periode echt overtuigd van Jeltsins streven naar een vrije markt. Zijn populariteit bleef stijgen. Sommigen noemden hem. nadat in april opnieuw de vrede tussen beiden werd gete kend zelfs 'Gorbatsjovs gewe- De econoom Boenitsj was een van de eersten om ook dit te re lativeren: „Jeltsin heeft gewoon bijgeleerd", schreef hij. De kie zer heeft dat beloond. Boris Jeltsin is gisteren uitgeroepen tot winnaar van de eerste directe presidentsverkiezingen in de Russische Federatie. Zeventig procent van de Russen ging naar de stembus. Van hen koos een ruime meerderheid van zestig procent voor Jeltsin. waardoor een tweede stem ronde overbodig is. Hij scoorde vooral goed in de grote steden. Daar liepen de percentages Jeltsin-stemmers uiteen van zestig tot maar liefst negentig procent in zijn thuisbasis Sverdlovsk. Ex-premier Ryzjkov kwam er niet aan te pas: hij behaalde ongeveer vijftien pro cent van de stemmen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2