Toerisme REISBUR0 LEIDEN 'The Shining City on the Hill' Ontvlucht het koude natte Holland snel 'n zonnige vakantie. Natuurlij en boek nu k bij; Kon* snel op °P Aankomsten Schiphol Auto huren in de USA is moeilijker dan je denkt VAKANTIEVERVOER DOOR HEEL NEDERLAND Pelikaanstraat 25 Leiden De hele wereld uiiki Tel. (071 )-132222-132422 bij u om de hoek DE AMERIKANEN dwepen met Washington en Jefferson, maar wie de politieke overtuiging van die twee mannen deelt, belandt in de gevan genis BERTRAND RUSSELL DE DREIGING die van de cultuur van de Amerikanen uitgaat, ligt vooral hienn, dat zij alles weten van home runs en niets van Homerus ERIC VAN DER STEEN AMERIKA: zoiets als Palestina voor dat Christus kwam: een land vol klei ne profeten PETER USTINOV Wie wil weten hoe laat vliegtuigen op Schiphol aankomen, kan daarvoor het best teletekst raadplegen. Maar ook kan er naar Schiphol worden getelefoneerd. De num mers: 0 20 - 6 01 09 66 voor lijnvluchten en 06 35 03 30 80 (vijftig cent per minuut) voor harten. bcflen naar dal laaiwr nummer kunnen kiezen uit zes rubrieken: Air Holland, Martinair, Transavia, KLM- /Citty Hopper, de overige chartermaat schappijen en een zesde die dient voor mensen die niet precies weten om welke vlucht het gaat. Geldig paspoort voor Denemarken Denemarken is welliswaar een EG-land maar dat betekent niet dat er met een ver lopen paspoort naar toe kan worden ge reisd. Door de Deense douane wordt een geldig paspoort geëist of eventueel een toe- ristcnkaart. Hetzelfde geldt voor Groot-Brit- tannië. Bostoneen van de leukste steden van Amerika 'Boston, als u in alle staten wilt zijn'. De woordspeling is het geesteskind van Northwest Airlines, een van de maatschappijen die Boston als aanvlieghaven hebben voor Amerika-reizen. Vanuit Boston ligt letterlijk heel Amerika aan uw voeten. Wiens vliegtuig echter de wielen aan de grond zet op een van de in zee priemende landingsbanen van Logan Airport merkwaardige erva ring overigens zo'n landing 'op volle zee' doet er goed aan niet meteen door te rennen naar de transit-balie, maar zijn verblijf in de States te begin nen met een paar dagen in een van de mooiste steden van het land en vol gens velen dé mooiste. Het is dat de doordringende geur van vers gebakken pretzels en pop-corn voortdurend de neusharen kietelt. Daardoor weet je dat je in Amerika moet zijn. In het centrum van Boston echter worden alle verhalen over nekpijn veroorzakende wolkenkrabbers ge loochenstraft. Washington Street bijvoor beeld lijkt in niets op Amerika. Sterker: de overeenkomst met Londen is treffend. Dat s niet zo vreemd, want de verzamelnaam voor de noord-oostelijke staten luidt niet voor niets New England. Kolonisten Het is de streek waar in de zeventiende eeuw de eerste kolonisten voet aan land zetten. De meesten kwamen uit Engeland cn Ierland en dat staken ze niet onder stoe len of banken in het Beloofde Land. Char De haven van Boston heeft een forse opknapbeurt gekregen. les town, net aan de overkant van de Charles River en nu een wijk van Boston, gaat er prat op de eerste nederzetting te zijn ge weest van de kolonisten maar Boston is van de grote steden de oudste van het land. Het is daarom niet overdreven te stellen dat de geschiedenis van de Verenigde Staten hier begon. Overal ademt Boston de sfeer van de historie uit. Natuurlijk: er staan in middels ook grote, hoge gebouwen in de stad. Maar dat is tegenwoordig zelfs in Nowhere City het geval. Oud en fraai over heersen echter In Boston. Gedrapeerd om Boston Common, het oud ste openbare park in de Verenigde Staten en de enige plek waar het vroeger vrouwen werd toegestaan te roken..., ontvouwt zich een stad die zich maar op één manier laat ontdekken: te voet, al dat niet na het eerste stuk via het uitstekende metro-net of de trolleybus te hebben afgelegd. Gemakkelijk In tegenstelling tot de meeste andere grote steden in de wereld, maakt Boston het zijn bezoeker bijzonder gemakkelijk om op een efficiënte manier datgene te bekijken wat moet zien. Met Boston Common als uit gangspunt kan een prachtige wandeling worden gemaakt langs de belangrijkste be zienswaardigheden. Daarbij hoeft men geen gebruik te maken van grote - en dus lastige - kaarten. Een rode lijn verbindt de diverse punten, zodat geen plekje onbe zocht blijft. Deze zogenaamde Freedom Trail eindigt in Charlestown bij het Bunker HUI Monument, een obelisk ter nagedach tenis aan de slachtoffers van de eerste veld slag tijdens de Amerikaanse Revolutie. Daar vlak bij ligt de USS Constitution, het oudste nog in takt zijnde oorlogsschip ter wereld. De 'Old Ironsides", zoals de bijnaam van het schip luidt, speelde een hoofdrol in de oorlog van 1812. Veel in Boston herin nert aan die oorlog met de Britten en de Fransen als voornaamste vijanden, de kolo nisatie en de Amerikaanse Revolutie. Maar niet alleen daarom is Boston een heerlijke stad om een paar dagen door te brengen. Wie eerder in andere grote steden als New York of Los Angeles is geweest, wordt getroffen door de rust en de schoon heid van stad en omgeving. Kom na een Fraaie oude gebou wen, zoals dit uit 1712 daterende pand, staan te midden van moderne architectuur. FOTO Greater Boston Convention Visitors Bu- weekje Boston in New York en je verlangt terug naar 'The Shining City on the HiU', zoals de Bostonians hun stad liefkozend noemen Trolley Niet alleen het centrum van de stad is de moeite waard. De buitenwijken zijn min stens even aardig. Een uitstekende manier om die te bekijken is een rit te maken met de trolley. Diverse maatschappijen becon curreren elkaar. The Blue Trolley en The Old Town Trolley zijn daarvan de grootsten. In tegenstelling tot de treurige 'sightseeing tour' in een bus met beslagen ramen, is dit een prima systeem. Bij elke halte kun je uit stappen en een stukje verderop of een uur tje later de volgende trolley paldcen. De bestuurders van de trolley's moeten aan een strenge selectie onderworpen zijn. An ders valt het niet te verklaren dat ze stuk voor stuk - door het overstappen heb je na tuurlijk steeds een ander aan het stuur - op uiterst onderhoudende en humorvolle wijze hun verhaal doen. De Freedom Trail, eventueel de Black Heri tage Trail voor de geschiedenis van het zwarte bevolkingsdeel van Boston en de troUeyrit. Het zijn stuk voor stuk prima ma nieren om Boston te leren kennen. Maar er is natuurlijk meer. Veel meer. Wat te den ken van beroemde universiteiten als Har vard en het Massachusetts Institute of Technology (MIT) in het stadsdeel Cam bridge, eenvoudig te bereiken met de me tro. Een goedkope manier van reizen, want voor 8 dollar kun ie drie dagen lang onbe perkt gebruik maken van de vele lijnen, die alle delen van de stad met elkaar verbinden. Harvard Harvard is veel meer dan zo maar een uni versiteit. Het is een complete studentenstad op zich, waar de typische sfeer hangt van de toch wat bekakte opleiding, die Harvard nu eenmaal biedt. Museumliefhebbers komen hier zeer aan hun trekken en vooral op Har vard Square met zijn vele terrassen heerst, wanneer de dagen langer worden, een heer lijke sfeer. Ook de sportliefhebber komt niets te kort in Bean town, een andere bijnaam voor Bos ton. Een naam die het te danken heeft aan de zeer religieuze eerste bewoners. Die aten op vrijdag bonen, mochten in het weekein de niets doen dan de kerk bezoeken en aten dus...bonen om 's maandags de restjes op te maken. Boston speelt een vooraanstaande rol in al le 'major sports' die de VS rijk is. De plaat selijke clubs zijn razend populair en het ko pen van een kaartje voor een wedstrijd van de Celtics (basketbal) of de Bruins (ijshoc key) in de historische Boston Garden is dan ook bijna onmogelijk. Ja, op de zwarte markt, maar dan moeten er heel wat flap pen (zestig tot honderd dollar is normaal) worden neergeteld. Veel gemakkelijker is het om een kaartje te bemachtigen voor de Red Sox, die hun thuiswedstrijden spelen in een van de beroemdste honkbalstadions van het land: Fenway Park, ook al zo'n stuk je historie waar de stad zo veel van heeft. De slogan heeft een andere bedoeling, maar heeft in de letterlijke betekenis evenveel waarde: 'Boston, als u in alle staten wilt zijn'. Nadere informatie: United States Travel Tourism Administration, Museumplein 19, 1971 DJ Amsterdam, 020 - 6 64 77 46 ten aulo huren in de Verenigde Staten van Amerika. Het lijkt zo simpel. Je stapt het vliegtuig uit. loopt door de douane, haalt je koffer op en vervoegt ie bij een van de vele autoverhuur-agentschappen in de aan komsthal. Een kind kan de was doen. Denk je. De werkelijkheid namelijk is anders. Jon - ge mensen, in het bezit van een geldig Ne derlands rijbewijs, lopen zelfs de kans dat ze niet eens een auto mee krijgen. Omdat ze dat rijbewijs nog geen jaar hebben, om dat ze nog geen 21 jaar zijn of omdat ze om nog maar een mogelijkheid te noemen geen creditcard hebben en de waarborg som om wat voor reden dan ook niet kun nen betalen. Schitterend Met de auto door de Verenigde Staten, het is een schitterende ervaring. Maar een ge degen voorlichting over hoe je er een auto kunt huren, Is van groot belang. Waarbij moet worden bedacht dat ook in Nederland de kennis op dit gebied niet bepaald opti maal Is. Zoals veel Amerika-gangers, die dachten dat ze zich bij hun reisbureau goed hadden georiënteerd, tot hun ergernis heb ben gemerkt. De verwarring is vooral groot omdat elke staat er eigen regels op nahoudt en die regels om de haverklap wijzigt, ben ding Is zeker: je kunt het beste al in Neder land een auto huren. Dit om in Amerika van het gezeur af te zijn. Daar namelijk pro beren ze je bij tijd en wijle de meest on waarschijnlijke verzekeringen aan te sme ren. Bovendien is het huren van een auto in Nederland in plaats van in Amerika zo goed als altijd aanmerkelijk goedkoper. Waar op letten? Waar moet je zo al op letten? Om te begin nen moet er rekening mee worden gehou den dat je bij een zogenaamd Fly-Drivc-ar- rangement (vliegen en auto huren voor één en dezelfde prijs) altijd een piepklein auto- 'tie krijgt, ben auto'tje dat alleen geschikt is als je met z'n tweeën reist. Wie met z'n vie ren door de States trekt, doet er verstandig aan op z'n minst een luxury (full size) auto te huren, een stationwagen (waarin de kof fers overigens wel open en bloot in de baga- geruimteliggen) of een zogenaamde Van (klein busje). De meerprijs die daarvoor moet worden betaald, valt in het niet bij het comfort dat daar tegenover staat. Honderden dollars Van tevoren moet goed worden bekeken, in welk deel van Amerika de huurauto wordt gebruikt. Er zijn staten waar meisjes reeds op hun 21ste een wagen mogen huren (mits ze langer dan een jaar in het bezit zijn van een rijbewijs), maar jongens pas op hun 23ste of zelfs op hun 25ste. ledereen onder de 21 jaar - ook al heeft hij zijn rijbe wijs reeds drie jaar - kan het huren van een auto vergeten, jongeren onder de 25 jaar moeten altijd een extra bedrag van onge veer 5 dollar per dag betalen. Ouders die hun kinderen ook eens willen laten sturen, dienen die som eveneens te voldoen. Voor dat er In de huurauto kan worden gestapt, moet aan een flink aantal formaliteiten worden voldaan. In de eerste plaats dient er een waarborgsom te worden gestort die af hankelijk van de duur van het contract kan oplopen tot enkele honderden dollars. Dit ;eldt niet voor huurders die een creditcard kunnen tonen. Ook moet er in de meeste gevallen een bedrag aan lokale belastingen worden betaald en doet men er verstandig aan (aJs dat in Nederland nog niet is ge beurd) een aantal verzekeringen af te slui ten. De CDW collision damage waiver), waarmee het eigen risico wordt afgekocht, is de bekendste. Ook zal U in Amerika wor den gevraagd een PAI personal accident in surance - persoonlijke ongevallen verzeke ring) voor alle inzittenden te nemen, maar dat is niet nodig als in Nederland al een reisverzekering (met werelddekking!) is af gesloten. Volle tank Vraag het verhuurbedrijf altijd hoe laat precies de auto moet worden te ruggebracht. Dat staat trouwens ook ver meld op het contract. Wordt de auto om drie uur 's middags gehuurd dan moet hij bijna altijd om drie uur 's middags met vol le benzinetank worden ingeleverd ook al vertrekt het vliegtuig pas om acht uur 's avonds. Tien minuten telaat (de afleversta- tions laten zich soms zeer moeilijk vinden) kan een fikse boete betekenen: vijftig of zelfs honderd dollar ben je zo kwijt. Voor een auto die op een andere luchthaven wordt teruggebracht dan vanwaar men is weggereden, dient soms een zogenaamde drop-off te worden betaald, een extra be drag. Wil men met de auto de grens over (Mexico. Canada) dan moet dat van tevoren worden gemeld waarna men u eveneens een toeslag in rekening zal brengen. Uiter aard moet de benzine zelf worden betaald. Dat kan bij elke pomp met contant geld ook al doen sommige Indianenverhalen geloven dat dat uitsluitend met creditcards mogelijk Snelheidslimiet Het rijden in Amerika is een stuk aangena mer dan in Europa. Er mag nergens harder worden gereden dan 55 mijl per uur (op sommige highway's 65 mijl) en daar wordt uiterst nauwgezet op toegezien. Wie de li miet aan zijn laars lapt, kan rekenen op een zeer forse boete en omdat Amerikaanse chauffeurs na een aantal overtredingen ook veel hogere verzekeringspremie's moeten gaan betalen, kan het gebeuren dat ieder een zich keurig aan de toegestane snelheid houdt. Overigens moet er rekening mee worden gehouden dat er zowel links als rechts mag worden gepasseerd en dat de bewegwijzering totaal anders is dan die in Europa. Maar dat went zeker als er ge bruik wordt gemaakt van een goeie kaart zeer snel. Zoals ook het besturen van een Amerikaan se auto snel went. De ervaring leert dat men vlugger gewoon is aan een wagen met auto matische transmissie dan aan een met een hand geschakelde versnellingsbak. Laat u van tevoren wel even voorlichten over de betekenissen van de letters op de transmis- sie-handle. P parking) is parkeren, R (re- verse) is achteruit. N neutralis stilstaan, D (drive) is rijden en L (low) is rijden op steile hellingen en in sneeuw. Bijna alle Ameri kaanse wagens hebben stuur- en rembe- krachtiging (hetgeen even vreemd aandoet als men in Nederland niet gewoon is in een Autorijden is in Amerika een stuk aangenamer dan in Europa. Er mag nergens harder worden ge reden dan 55 mijl per uur (op sommige highway's 65 mijl) en daar wordt uiterst nauwgezet op toegezien. ARCHiEFfOTO auto met dergelijke voorzieningen te rijden) en bezitten een zogenaamde speed-control. Daarmee kan als de knop wordt inge drukt een bepaalde snelheid worden aangehouden zonder dat er op het gaspe daal wordt gedrukt. Tot slot (maar dat geldt niet alleen voor Amerika): zoek even uit hoe het licht werkt ('t is zo vervelend als je een paar uur buiten Denver in de Rocky's een onverlichte tun nel in duikt en dé knopjes niet kunt vinden) en vraag nog bij het verhuurbedrijf hoe de dop van de benzinetank los moet. Op dat gebied namelijk heeft de Amerikaanse au to-industrie fabelachtige vondsten gelan ceerd. Zo fabelachtig dat zelfs Amerikanen er vaak geen touw aan vast kunnen knopen. Voor uw vakantievervoer voor binnen- en buitenland. Met 9-pers. luxe bussen naar uw vakantieverblijf. Wij zijn speciaal ingericht voor extra bagage te vervoeren, dat alles tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Terugreis half tarief. Vervoer door het gehele binnen- en buitenland. ,n//cMngen Taxibedrijf H. Knegt Kastanjelaan 33, Zoeterwoude-Rijndijk Tel071 -891020 of 01718-25170 l/^\

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26