Toerisme Bestolen, bedot en beroofd Verder in dit nummer Vrijdag 14 juni 1991 ZEG ME waar je met vakantie gaat ik zal zeggen wie je vrouw is. JAN LAMBIN ZOU ER wei iets droefgeesti- gers bestaan, dan de laatste ochtend van een fi|ne vakan tie? SIMON CARMIGGELT VAKANTIE: korte penode tussen plannen en herinneringen LEA COUSIN In katzwijm Unit*)PhotofDt Bon*oe Dc van daaruit uitgezonden kracht had het Geld In de achterzak van je spijkerbroek: vragen om moeilijkheden. Vlugge vingers, snelle smoezen, doortrapte trucs. Hoeveel Nederlandse va kantiegangers zullen er deze zomer weer het slachtoffer van worden? Een bloemlezing vol boevenstreken, flessetrekkerij en bedrog. Tot lering ende vermaak. W ant of je wil of niet: achteraf moet je er wel eens om lachen na tuurlijk. Totdat ze je bewusteloos slaan en een nier van je stelen- Hij was wel vaker op reis geweest, Henk. Dus hield hij zich keurig aan de voorschrif ten. De ramen van zijn Panamese hotelka- r zaten potdicht en de deur kon niet ver der open dan de lengte van het solide vei ligheidskettinkje toeüet. Maar kom, je bent op vakantie en dan is het niet de bedoeling de hele tijd op je hotelkamer te bliiven zit ten... Henk ging een stukje wandelen. „Ik had nog geen tweehonderd meter gelopen of ik voelde een vreemd gevoel op mijn kont, ratsss... Hadden ze m'n heieachterzak weggesneden. Nou zat daar gelukkig niks maar mooi dat ik wel meteen m'n broek kon weggooien." Geen nood, Henk had als rechtgeaarde jon gen van )an de Witt, nög een broek. Die hij aantrok toen hij de volgende dag nog maar eens een blokje om liep. Helaas, het begon te regen en wel zo hard dat Henk besloot onder een afdakje te gaan schuilen. Daar kwamen twee joggers aangedribbeld. Die e, die met dat paarse trainingspak ging links van hem staan en die ander, die met die hemelsblauwe outfit, rechts. „Ik pro beerde net een praatje met ze aan te kno pen toen opeens, ratsss... Allebij mijn broekzakken uitgescheurd. Nou zat het geld weliswaar in mijn schoenen, maar die broek was naar de ratsmodee natuurlijk." Gelukkig had Henk - Nederlanders op va kantie staan voor niks - nog een derde broek in zijn koffer gestopt, maar je moet het noodlot niet tarten, vond hij. Onze glo betrotter vertrok naar Colon. „Maar ik kom daar aan, ik zie al die halfslaperige typen die meteen klaar wakker waren toen ze mij uit die bus zagen stappen en ik dacht: Doe- oeoei, weg wezen. Dan toch nog liever Pa nama-Stad. Ik keer terug, ik loop op klaar lichte dag over het busstation daar, worden er van achteren opeens twee armen om me heen geslagen..." Polstasje Het viel geweldig mee deze keer. Weliswaar haalde een reusachtige kerel op z'n gemak Henks zakken leeg („Ik heb echt wel om hulp geroepen - niemand reageerde"), maar ten eerste zat daar niet veel in en ten tweede - de hemel zij dank - bleef deze keer z'n broek intact. Het slachtoffer „Dat was heel fijn. Alleen heb ik wel meteen m'n koffers gepakt. Wat een land zeg. Kun je nog veiliger met een polstasje door Napels lopen." Dat valt trouwens nog te bezien. De eerste twee dagen hadden ze nergens last van ge had, Agnes en Pauline. Natuurlijk, er werd soms wat gesjanst door hanige Italiaantjes en op de eerste avond van hun verblijf in Napels had een slijmerig type met espres- sobruine ogen beweerd dat hij filmregisseur was en dat Agnes en Pauline nou net de meisjes waren die hij zocht voor zijn toeval lig net op stapel staande rolprent. Agnes: „Maar dat verhaal kende ik al toen ik twaalf was. Het was zo doorzichtig.'' Veel doorzichtiger in elk geval dan de wijze waarop ze twee dagen later op geraffineer de wijze in het pak werden gestoken. Een alledaags en dus volslagen onschuldig tafe reeltje. Pauline die op een terrasje bij het Piazza del Popoio een foto wil maken van de trots achter een vino bianco zittende Ag nes en een galante, toevallig langs kuieren de Italiaan, die op charmante wijze in ge brekkig Engels duidelijk maakt dat hij wel even op het knopje wil drukken, 'zodat jul lie er beiden op kunnen.' Pauline: „Leux toch? Ook eens een foto van ons tweetjes. Dus ik geef 'm mijn toestel. Hij vraagt nota bene nog waar de sluiter zit. die hufter, en opeens - ik stond er met m'n rug naar toe, maar Agnes zag het voor haar ogen gebeu ren - stapt hij verdomme razendsnel ach terop een wegscheurende scooter. Dag dure Nikon. Toch twaalfhonderd gulden." Orgie Ze moet er nu wel een beetje om lachen. Pauline. Enige spitsvondigheid kan het ra- palje tenslotte niet worden ontzegd. Boven dien dekte de verzekering de schade, ook al omdat de politie het proces verbaal in no ti me had uitgeschreven. Dan waren die agenten in het Braziliaanse Manaus toch aanmerkelijk achterdochtiger. Wat was er gebeurd? Twee met pistolen gewapende mannen hadden een chauffeur gedwongen zijn lijnbus, waarin enige toeristen zaten, naar een afgelegen plek te rijden. Daar moesten alle passagiers zich ontkleden en uitstappen. D»e rovers gingen er vervolgens met de bus van door om op hun akkertje naar waardevolle spullen te kunnen zoeken; het naakte gezelschap stuitte per ongeluk op de politie en had vervolgens de grootste moeite deze ervan te overtuigen dat er in dff speciale geval nou eens niet sprake was van een orgie. Maar zijn het dan altijd full time boeven die de onschuldige toerist een kool stoven? Laat ons een brief lezen, geselecteerd uit een van de meest hilarische rubrieken die de Neder landse media kent: Beste Mensen in De Kampioen. „In Salzburg maakte ik mij schuldig aan fout parkeren", schrijft een woedende P. 1. Schapendonk uit Amster dam op de Ingezonden Brievenpagina van het mei-nummer, „en hiervoor kreeg ik een bekeuring van 75 gulden." So far, so good. Maar dan gebeurt het. De hevig ontstemde Schapendonk meldt in zijn missive dat de auto ook nog eens was weggesleept voor de somma van 90 gulden, dat over dat bedrag - wel hier en gunder, hoe halen ze het in derlui kop - Mehrwertsteuer moest worden gedokt en dat hij tenslotte nog een soort bewaarloon diende te betalen ook. „Dat was bij elkaar zo n 240 gulden", sakkert de Amsterdammer. En nog kon hij zijn portemonnee niet in de binnenzak steken. Want toen hij weg wilde rijden, weigerde de auto -„Waar ik voor dien nooit problemen mee had gehad"- te starten. „De wegenwacht schreeuwde de steeds bozer wordende Schapendonk tot de parkwachter. „Onmogelijk", zei deze en belde (uit zijn hoofd, de cijfercombinatie zat er verdacht goed in) een Opelgarage. Maar daar trapte de in een Golf rijdende Nederlander niet in. Hij eiste een monteur van een Volkswagen-dealer. Helaas, daar wist de parkwachter geen nummer van. Waarna Schapendonk ten einde raad op hoge poten naar een naburige brandweer kazerne stapte om daar een VW-garage te bellen. Telefoonnummers ANWB-steunpunten De telefoonnummers van de ANWB-steun punten en de ANWB-Alarmcentrale zijn: ANWB-Alarmcentale voor hulpaanvragen uit buitenland 0 70 - 3 14 14 14 ov erige gesprekken radio-oproepen onderdelen toezenden rechtshulp Steunpunt Lyon (Fr): 78 47 41 41 (vanuit Parijs en omgeving eerst nog het toegangsnummer 16 kiezen. Steunpunt Barcelona (Sp): 93 - 3 30 75 51 Steunpunt Benidorm: 96 - 5 85 89 26 Steunpunt Torremolinos: 9 52 - 38 04 22 Steunpunt Mendriso (Zw): 0 91 - 46 53 31 (vanuit Italië): 00 - 41 91 46 52 31. Steunpunt Athene (Gr): 01 - 9 52 27 00. Vakantiegangers makkelijke prooi voor inventief rapalje Autohuren in de USA Met een huurauto op vakantie in Amerika, het lijkt zo aanlokkelijk. Maar er huizen nogal wat addertjes in het gras langs de highways. Want wat is precies een CDW? En wat is een drop-off? En zijn alle Amerikaan se auto's wel zo groot als ze er op de film uitzien? Een wagen huren in de USA: het lijkt simpel, maar is het niet. Fietsen in Limburg Limburg: een populairdere provincie bestaat er voor fietsende trimmers niet. Want hier liggen de Cauberg. de Koning van Spanje en de Keute- berg. Stinkend steile hellingen waarop imitaties ten béste kunnen worden gegeven van bij voorbeeld Erik Breukink. Maar is Limburg er dan alleen maar voor aërodynamische racekuiten? Nee dus. Ruzie op vakantie Het klinkt onheilspellend, maar het is niet anders: vakantie blijkt soms een gevaar voor het huwelijk. Te veel nieuwe indrukken, de dief die er met de niet goed verstopte cheques van door was gegaan, dat mens in Bremen dat zo flirterig deed tegen Piet... De ANWB-alaimcentrale heeft zelfs twee psychiaters in dienst om hulp te bieden. Autovakantie Voor het eerst in de historie zijn er dit jaar meer autova kanties verkocht dan vlieg vakanties. Met andere woor den: de Europese snelwegen /uilen dit jaar nog voller ra ken dan voorheen Ontsnap pen aan de files lijkt onmo gelijk. ook al zijn er hier en daar nieuwe autoroutes ge opend. Alleen bij Parijs kwam wat 'lucht'. Hoewel euvel rap gevonden: er was - ja hoe het mo gelijk was. dat moest je hem niet vragen - een slangklemmetje verdwenen. „We zullen uw auto even naar de werkplaats slepen, want hier kan ik het niet veihelpen". sprak de gedienstige. Een murw gebeukte Scha pendonk tot de lezers van het ANWB-club- blad: .Advies: let op de parkeerverboden in Salzburg. Ik deed het even niet en was meteen vierhonderd gulden achteruit." Een flink bedrag. Maar het kan nog veel er ger. Zoals Hans ontdekte in de sjiekc Bav Side Mall in Miami. Florida. Zoals zoveel naar huis terugkerende Nederlandse toeris ten, dronken Hans, zijn vrouw en een be vriend echtpaar nog even een kopje koffie in dit in alle folders aangeprezen winkel centrum alvorens naar het vliegveld te rij den. Mooi weer. mooie winkels, mooie va kantie gehad... Hans: „Opeens viel er vlak naast ons een man in katzwijm. Met een hand aan z'n borst. Ik dacht meteen aan een hartaanval en mijn vrouw ook. Die zit toevallig in de verpleging. We liepen er heen, we buigen ons over die man en op eens... Het ging zo razendsnel. Plotseling stonden cr een heleboel knullen om onze tafels en binnen tien seconden was alles verdwenen: de tassen van onze vrouwen, mi in tasje met creditcards, geld, vliegtuig tickets. paspoorten en autosleutels en die vent die flauw was gevallen." Hij kende de truc al lang Hans. maar was er toch ingetuind. Edoch, wat doe je als je op de Ramblas in Barcelona ziet hoe een man door onverlaten over een bloembak wordt gemept? Theo en zijn vrouw stonden in elk geval als aan de grond genageld. Totdat nun portemonnee uit hun tas bleek te zijn verdwenen en ze begrepen dat het een to neelstukje was geweest „Ibe vechtpartij moest onze aandacht afleiden zodat een zakkenroller betrekkelijk rustig z'n gang kon gaan." Nou ging het deze gevallen nog alle maal om malende schade Veel ernstiger wordt het natuurlijk als er fysiek geweld wordt gebruikt. Rampzalig liep het af met de Nederlandse arts die zich vorig jaar in Rio de Janeiro wilde verzeiten legrn MD straatrover. Hij werd doodgrstoken. En in dc Duitse pers circuleerde onlangs het gru wdijke verhaal van een Duitse arts die twee jaar geleden - ook al in Rk> - was overvallen rn bedwelmd. Toen hij een paar dagrn later wakker werd op een bankje in een park had hij ern wond in zijn buik. Nader onderzoek wees uit dat hij van een nier was ontdaan. De arts: „Waarschijnlijk voor vrd geld \tt kocht aan een transplantatirbank Nooit meer verder gaan dan België daarom? Luister tot slot naar het verbaal van Bart die op een camping in de Ardennen in contact kwam met een zielige Belg die hem vertelde dat zojuist al zijn geld en papieren waren gestolen. Bart „Miin vrouw en ik vonden hem wel geschikt, kregen medelijden en boden hem wat geld tc leen aan Maar dat wilde hij eerst niet. Die kerel verstond zf|n vak. dat moet ik zeggen Pas na heel lang aandringen, wilde hij honderd gulden aan nemen. Maar dan uitdnikkelijk als lening Daarom zei hij gaf hij ons ook njn \i sitekaartje. Als ern soon garantie. Hij woonde in Antwerpen, lazen we." Een paar dagen later ontmoetten Bart en zijn vrouw op een andere camping een Ant wrrps stel. Biertje, borreltje, grrellige kout. „/eg. kennen jullie deze meneer per ongr luk? vroeg Ban het visitekaartje te voor schijn halend. Nee. die kenden ze per onge luk niet. Net zo min als de straat trouwrns En dat vond die Antwerpse man toch wrl vreemd, „wrant ik dacht dat ik mijn stad hed goed kende Die ken de hij ook. bier* na raadpleging van een plattegrond De opgrgrvrn straat bestond niet. Met dank aan Rrlnler Hopmans

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25