Sport Speaker De Reede voltooit marathon Marathon voor recreatielopers Jeugdtennissers uit India doen de Bollenstreek aan Vrijdag 14 juni 1991 H JOUSTRA AO V ZANDEN Eindredactie CONNY SMITS Vom^evir^: HENK BUK 22 Karstens: kwartier sneller kin Karstens (51) heeft de mara ihon pas onlangs ontdekt. De Leldse notaris legde driemaal eerder de klassieke afstand af. In New York en Athene was de broer van oud-wielrenner Ger- ben Karstens goed voor een tijd rond de 3 uur en 45 minuten. In Rotterdam deed hij vorig jaar vanwege de hitte wat langer over de 42.195 meter. „In loeiden hoop ik op een tijd rond de drieënhalf uur", zegt Karstens, die tevens deel uit maakt van de organisatiecom missie. „Ik voel mij beter dan ooit. Na de Leidse marathon heb ik het voorlopig wel weer gehad, want de voorbereiding op een marathon vreet tijd. De combinatie van deelnemen en organiseren vind ik bijna onver antwoord. Over mijn werk heb ik het nog niet eens. Ik moet zelfs mijn vakantie aanspreken voor de marathon." Overigens peinst jan Karstens er niet over met hardlopen op te Vermeulen: geen blaren meer De 44-jarige voetbaltrainer Cees Vermeulen (ex-UDWS en in het komend seizoen FC Rijnland) loopt aanstaande zondag zijn eerste marathon. Vermeulen, die tevens in het derde zaterda gelftal van de Morsch-club voetbalt, werd daartoe overge haald door ploeggenoot Wim Gübler Ce«s Vermeulen Kallenberg: gewoon proberen Hij heeft door omstandigheden precies twee weken 'gericht' kunnen trainen, maar ziet daar in geen beletsel om toch aan de start te verschijnen van de Leid se marathon. „Ik probeer het gewoon", zegt bodewijk Kallen berg. wetenschappelijk mede werker aan de universiteit en in sportkringen vooral bekend vanwege zijn bemoeienis met het tennis (Unicum, district) en de leidse Sport Federatie. „Doe ik het niet, dan krijg ik er onge twijfeld spijt van". Kallenberg raakte tijdens de voorbereidingen op wat zijn tweede marathon moet worden geblesseerd. „Dat gebeurde op een cruciaal moment. Begin mei ging ik het tennis combine ren met het lopen en dat liep verkeerd af. Een spierblessure hield me zodoende vier weken aan de kant. Ik heb de afgelo pen twee weken 200 kilometer PRAGT EN HAZELEGER de regionale kanshebbers bij de marathon van Lei den, vertellen morgen uit gebreid wat zij van elkaar vinden. EEN MARATHON VOOR recreatielopers, noemt organisator Tjeerd Scheffer het evenement dat Leiden zondag in zijn greep houdt. 'Ik heb zelden zo'n fraai parcours meegemaakt' v *r'1iI FOTOARCHIEF houden. „Zo lang ik gezond ben, blijf ik in de running", voorspelt de sportieve Leide- naar, die voor hij kennis maakte met de marathon zijn sporen al had verdiend als korfballer, ten nisser. volleyballer, kegelaar en deelnemer aan de alternatieve Elfstedentocht. „Die duizend gulden voor het parcoursrecord ga ik maar claimen", zegt Teun de Reede met een gulle lach. Een grap met een serieuze ondertoon, want de 45-jarige Lei- denaar bedwong gisteren als eerste de Leidse marathon. Voor de snelste tijd telt de organisatie graag een paar duiten uit, maar het lucratieve aanbod geldt pas op 16 ju ni. Drie dagen te vroeg legde De Reede, die zondag door zijn activiteiten als speaker niet kan deelnemen aan de officiële 42,195 kilometer, zeer officieus zijn 25ste mara thon af in „rond de drie uur en een kwartier. zaal", herinnert hij zijn tijdelijk lid geworden van de Leidse Roadrunners en het is me prima bevallen." Toen Vermeulen zich bij de Roadrunners aanmeldde, werd hij met een blik op de trimlijst toch wel wat bleek om de neus. „Die begon met acht kilometer en eindigde met dertig. Wat moet dat worden, dacht ik toen." De trainer had dan wel wat ervaring opgedaan met rondjes van tien kilometer, maar met de start van de trai ning in februari maakten blaren het lopen bepaald niet tot een pretje. „Ik hen toen maar ande re schoenen gehaald en nu heb ik geen last meer." Inmiddels is hij aan het lopen verslingerd ge raakt. maar hij wil slechts één maal in het jaar een marathon lopen. „En dan nog alleen de leidse, die is tenminste vlak bij de deur." Hij vertrouwt op een goede tijd. maar blijft aan de voorzichtige kant. „Tenslotte ben ik geen twintig meer." Zijn ploeggenoten van FC Rijnland sluiten weddenschappen af voor onder de vier uur. Vermeu len zelf denkt aan 3 uur 45. In weer en vooral wind ging De Reede gisterochtend omstreeks 10.00 uur de deur uit. „Ondanks de storm viel het mij niet te gen", meldt De Reede. nog hij gend en puffend van de uren lange inspanning. „Na Het Haagse Schouw werd het zwaar, vooral bij de Klip in Wassenaar, waar ik bijna niet meer vooruit kwam. Daar stond tegenover dat ik het snelle gedeelte van Voorschoten naar Leiden de Gaat de wind de komende da- wind mee had. Weliswaar ben je dan al een eind op streek, maar ik had mijn krachten goed verdeeld. Als het zondag het zelfde weer is, kunnen onerva ren marathonlopers het best beschutting zoeken in een groepje. Zij moeten vooral niet te hard van stapel lopen." Genieten gen liggen, dan voorziet De Reede een hele mooie mara thon. „Ik heb zelden zo n fraai parcours meegemaakt. Vooral in De Horsten bij Wassenaar liep ik te genieten van de na tuur. Daarbij had ik nog niet eens het voordeel van een auto vrij parcours. Ik moest me dooi - lopend aanpassen aan het ver keer. In de Breestraat kon ik bij voorbeeld niet midden op straat gaan lopen. Als loper ben je dan toch min of meer vogelvrij." Dat gold gisteren zeker voor de Postbank-medewerker, die speciaal een vrije dag had opge nomen om er in zijn eentje op uit te trekken. Gekleed in een maillot. T-shirt en singlet („ach teraf een juiste keuze") verliet hij buiten medeweten van zijn vrouw zijn huis in de Meren - wijk. „Daar lag voor mij de start. Ik ben daarvoor niet naar de Schipholweg gegaan. Uiteraard ben ik daar wel gefinisht. Overi gens besloot ik pas toen ik Lei- Teun de Reede (rechts), deus parcoursrecord op de foto geflankeerd door Roadrunner Frans Kortekaas, vestigde gisteren een offi- den verliet om het hele stuk te lopen. Onder slechtere omstan digheden was ik misschien eer der teruggegaan." „Wellicht heb ik op deze ma nier nog wel meer dan een ma rathon gelopen. De enige stops die ik me heb gepermitteerd waren bij Ton van der Loos in Voorschoten, een oude rugby- vriend van me. en bij 3M in Zoeterwoude. Begeleiding had denbijvoorbeeld moét je ik niet. Eten en drinken even min. daar kan ik tijdens een marathon slecht tegen." „Dat ik zondag niet kan meelopen, vind ik niet erg. Ik weet nu in elk geval precies wat de deelnemers voor hun kiezen krijgen. Dit parcours kun je, hoe mooi het er ook bijligt, niet met je ogen dicht lopen. Op tegel pa- FOTO LOEK ZUVDERDUIN de volle honderd procent ge concentreerd zijn." „Daarnaast vind ik het een eer om bij dit evenement spea ker te zijn. Een diploma heb ik er niet voor. maar dat heb ik ook niet nodig om de deelne mers binnen te praten. Als ik volgend jaar dezelfde keuze moet maken, doe ik het precies eender." Adna Luijten: gezond finishen Lodewijk Kallenberg. fOTO ARCHIEF gemaakt, maar hoe het zondag zal gaan weet ik echt niet. De temperatuur van nu is geen probleem, de basisconditie heb ik. want lopen doe ik altijd. Ik zie wel hoever ik kom. MEDEWERKER Na enkele vruchteloze pogingen is het dan eindelijk raak. Of hij, l jeerd Scheffer, tijd heeft een interview? Het antwoord is bevestigend, maar helaas niet vandaag, want het is een gek kenhuis. Hij wordt voortdurend gebeld voor de gekste dingen. Vandaar dat de telefoonstekker uit het stopcontact was getrok ken, omdat hij niet meer toek wam aan zijn eigenlijke werk: het voorbereiden van de eerste Leidse marathon. Morgen dan maar? Hij gaat akkoord. De toe gezegde dertig minuten worden er uiteindelijk vijftig, want als de voorzitter van de Leidse Roadrunners eenmaal op zijn praatstoel zit. valt hij daar bijna van enthousiasme vanaf. Die geestdrift zal Scheffer on tegenzeggelijk nodig hebben, want de belangstelling voor de marathon, die evenals de korte re afstanden morgen om 12.00 uur van start gaat. is enorm. Scheffer „We hebben de deel name perfect geschat." Vooraf werd een aantal van 1600 deel nemers 'voor een eerste keer' al geslaagd genoemd, maar werd rekening gehouden met een op komst van 2500 lopers, van wie 700 marathonlopers. Dat aantal wordt mogelijk zelfs overtroffen. „Ons apparaat kan zonder pro blemen 5000 mensen aan." Met name de recreatieloper staat centraal in de Leidse ma rathon. „Bij ons gaat het niet zozeer om de toppers, alswel om de gewone loper", zegt de 37-jarige organisator, die zelf al drie marathons 'achter zijn kie zen' heeft. Die zienswijze loopt als een rode draad door de op zet van de Leidse marathon heen. Overigens heeft de loop van New York model heeft gestaan. Adna Luijten staat voor haar eerste marathon. Aangestoken door de wintertraining van haar honkballende zoon zette de 36- jarige Leidse twee jaar geleden de eerste stappen op het hard looppad. dat nu op een heuse marathon moet uitdraaien. „Kennelijk wil ik mijn gren zen verleggen'-', zegt Luijten. die zich zo snel mogelijk aansloot bij de Leiden Road Runners Club. „Eerst de Singelloop, dan een halve marathon en vervol gens de marathon. Mijn leven is er ook door veranderd. Ik zie er zelfs afgetraind uit en drink te genwoordig nauwelijks alcohol „Toch zal ik blij zijn als de marathon erop zit. Ik heb twee kinderen en een volledige baan. Door al die trainingen wordt het Adna Luijten. FOTO HENK BOUWMAN moeilijk om veel aan het huis houden te doen. Het belangrijk ste vind ik, dat ik zondag ge zond de finish haal. Een mooie tijd is dan alleen maar meege nomen." BAKKER OP VRUDAG Tjeerd Scheffer „Ik weet zeker dat ze aan de finish zullen zeggen: het als verloren. Een soort anti-cli max dus." Daarom wil de Leidse mara thon zich zeker niet spiegelen aan welke marathon dan ook. Liever ziet Scheffer dat Leiden in het recreatielopen een voor trekkersfunctie vervult. Maar al te vaak wordt volgens Scheffer lichtzinnig met de belangen van de 'kleine loper' omgesprongen. Een loopje organiseren om even de kas te spekken en daarvoor niet de juiste begeleiding ver strekken is hem een doom in het oog. In samenwerking met de politie, de brandweer, de ge meente Leiden, het Rode Kruis en de atletiekverenigingen AV Holland en De Bataven zal er een verzorgde marathon vol gens New Yorks model worden neergezet. „Die mensen hebben daar een 'absoluut sportgevoel' en blij ven je constant aanmoedigen. Ze vinden het te gek dat je de 42 kilometer volmaakt. Daarnaast is er een legioen van medewer kers die ook na afloop voortdu rend met je bezig zijn. Dan sta je wel te kijken wat er met je ge beurt. Ten slotte sta je op in storten. Je hebt veel energie ge bruikt en je kunt daardoor moeilijk je emoties beteugelen." ,Je belevingswereld is zo klein geworden dat ze eigenlijk alles met je kunnen doen. In Rotter dam bijvoorbeeld word je in een rij gezet en krijg je een me daille in je handen gedrukt. Toen ik daar meedeed heb ik er niet eens één gekregen. En als je iets wilt drinken krijg je het niet eens aangereikt. Dan sta je daar Of hij er niet eenmaal aan heeft gedacht om er mee te kappen? Scheffer: .Absoluut niet. Natuurlijk ging het niet over rozen. De organisatie is tenslotte een clubje met alle maal persoonlijkheden. Om die in groepsverband te houden was een hele klus." Iedereen bleek echter doordrongen van het feit dat er een flinke inspan ning moest worden geleverd. Er werden lessen geleerd die de or ganisatie ook voor de volgende (31 mei 1992) 'klantvriendelijke' marathon zal gebruiken. „Soms zal de verzorging misschien 'oivrdone' lijken, maar ik weet zeker dat ze aan de finish zullen zeggen: het was prima georga niseerd." TENNISMEDEWERKER In Lisse is dit jaar een jeugd- team uit India neergestreken om deel te nemen aan het O] Open Kampioenschap van de Bollen streek. Onder leiding van trai ner/coach loshi doet het erva ring op in het buitenland. Het team oestaat uit twee jongens en drie meisjes en trekt door Nederland en België om zo veel moselijk wedstrijden te spelen. „Ik heb zelf veel ervaring met Nederland, omdat ik vroeger ook vaak hier kwam trainen met een aantal spelers, bovendien heb ik tien jaar geleden compe titie gespeeld in Den Helder. Toevalligerwijs was dat met de huidige trainer van Unicum. Henk Janssen", vertelt loshi. Hij heeft een getalenteerde groep spelers bij ach. Ze behoren alle maal toe aan de zogenaamde Triangle Tennis Trust, een ten nisinstituut in Madras in het zuiden van India, geboorte plaats van de bekende Vijay Ar- mitrai en Ramesh Krishnan. De TTT leidt de betere spelers in het district op en bestaat nu bij na tien jaar. I ncnigmgcn lil ioda dtyn alleen maar te vinden in de gro te steden. Een tekort aan facili teiten noemt de coach dan ook het grootste gebrek in India. Terwijl in Nederland tennis al veel meer een spon is gewor den, die de 'gewone' man ook kan beoefenen, is het in India nog steeds een elitesport. Alleen de spelers uit de hogere milieus komen aan bod om de extra trainingen te krijgen. „Ze zijn nu zo'n vijf jaar bij el kaar. de uitverkorenen die de trip naar Europa mogen mee maken. en ze zijn heel erg hecht. Ik vind het goed. dat ze dit kunnen beleven, want in In dia zijn er vrijwel geen interna tionale toernooien. Ze kunnen geen voorbeeld nemen aan de internationale top. want die zien ze nooit spelen. Ook onze eigen toppers kunnen ze alleen maar op tv aanschouwen en dat is jammer", vertelt de directeur sportif. „Het tennisklimaat is daar gewoon anders. Het is zo bureaucratisch in vergelijking met Nederland. Hier wordt alles veel makkelijker geregeld, daar moet je eerst voor alles toe stemming hebben van allerlei verschillende instanties." loshi vindt vooral wedstrijden spelen tegen mensen van ande re culturen belangrijk. „Daar le ren ze het meeste van. We kun nen wel naar Europa gaan om alleen maar te trainen, maar daar schiet je niets mee op. D$ andere gewoontes van de men sen moeten ze leren kennen, dat maakt ze volwassen." loshi weet waarover hij praat, omdat hij met een Nederlandse ONDER ONS „Onder ons gesproken en ge zwegen, maar die hele Jan Vlieg is een allemansvriend. Dat weet jij net zo goed als ik. Ik bedoel: al jaren houdt-ie zich alleen maar staande, omdat-ie een mooi verhaal heeft. Dat weet jij, dat weet ik, maar wie zegt het. Ik bedoel: ik ben international, ik speel bij hem op de training, man als ik vertel hoe dat eraan toegaat. Hoe vaak-ie niet te laat is, of gewoon in de Kantine blijft zitten. Maar wel altijd lachen met iedereen. Nooit clean, nooit een duidelijke uitspraak. Ik ge loof, dat-ie-zo ongeveer de hele bondstraining heeft beloofd, dat ze er vrijwel zeker van mochten zijn naar de wereldkampioen schappen te gaan. En nu hier, wat doet Jan hier? Niks. Grijpt- ie in? En je zal zien dat-ie na af loop weer de dans ontspringt. Dat Römgens de schuld krijgt of zo. 't Is toch te gek dat iedereen er maar gewoon omheen draait. Kijk, ik zeg het nu tegen jou. Maar als Jan erbij stond, zou ik precies hetzelfde zeggen. Want begrijp me goed: van mij geen kwaad woord over Jan. Daar heb je hem trouwens. Hé, hallo Jan. Alles in het midden, ouwe "Luister Marco, onder ons ge sproken en gezwegen, maar je - had gelijk: die hele Beenhakker YV is klote, man. Jij had het al deze -Y v zomer bij het WK tegen me ge- zegd, dat het een trainer van H1 niks is. Hij ouwehoert je de oren van je hoofd. Maar allemaal van dat slappe gezeik, man. Jij zei het al: nooit iets over voetbal. Niks waar je wat aan heb. Ik zal je eerlijk vertellen: het zal me een zorg zijn of we kampioen worden. Strijkt-ie nog weer mooi met de eer ook. Ik mag dan nog maar een broekie zijn. maar ik ben nu al zover dat ik denk: ja. ik zal me die Beenhak- De talenten uit India. Vlnr Vikram Venkat Sangeetha Vijayakumar, Rajiv Vijayakumar, Anuradha Lakshman, coach Joshi en Lavanya Mandraadiar. FOTO LOEK ZUYDERDUIN getrouwd is. ..Zij heeft veel voor ons geregeld en de mensen in Nederland zijn heel erg behulp zaam en vriendelijk geweest. Vooral de bond was erg coöpe ratief en natuurlijk de gastge zinnen waar we verblijven." Hij hoopt er een jaarlijks terucke- rende traditie van te maken, want dit land bevalt hem wel. .Alleen het weer valt ons nogal zwaar, maar ja. in India kun je vanwege de hitte 's middags niet spelen, terwijl je hier de he le dag terecht kunt." Bij het WK dacht ik nog: Het is toch wat dat die Marco zomaar een heel toernooi aan zich voorbij laat gaan. alleen omdat Johan ge passeerd is, maar nu begrijp ik je beter. Ik word ziek van die hele Beenhakker, weet je dat Hij kan een bal nog geen elf meter vooruit schieten. Alleen over werken en verantwoording heeft-ie het. Ik zeg hem dat trouwens ook gewoon, weet je dat. En hij laat het wel uit zijn hoofd om dat uit te laten lekken naar de krant. Gaat-ie zelf voor gaas. Ik zou het hem ook zo zeggen, als-ie er nu bij stond. Daar heb je hem trouwens. Hé Leo, mag ik je even voorstellen aan Marco". "Luister Mart, onder ons ge sproken en gezwegen, maar jij weet net zo goed als ik, dat die hele Theunisse de zaak op een ongelofelijke manier besode mietert Ik heb hem in mijn ploeg gehad en als er één heeft geslikt, is het Theunisse wel. Waarom dacht je dat ik hem mijn ploeg uitgegooid heb? Omdat ik zeker weet dat hij morgen of overmorgen wèèr positief kan zijn. Hij slikt, dat is één maar hij is bovendien te stom om te weten hoe-ie dat spul moet doseren, wanneer-ie wat moet nemen. Ik zeg het je echt niet uit rancune, dat moet je van mij aannemen. Zo steek ik niet in elkaar. Maar de feiten moeten wel de feiten blijven. Ik bedoel: jij hebt een keer iets over die doping van hem ge zegd. Nou, hoeveel primeurs heb je nog van hem gehad? Het is eep onderkruiper, die hele Theunisse. En je weet, dat ik het hem zo zou zeggen, als-ie erbij stond. Daar heb je hem trou wens. Ha. die Gert-Jan. Gefelici teerd. jongen, klasse om zo te rug te komen". Onder ons gesproken en ge zwegen. Ik kan dat vermaledijde zinnetje niet meer horen. Dat roddelt maar. Dat stort maar stront over de ander uit om dan na tien minuten af te sluiten met: "Maar laten we ophouden, want ik heb het niet graag over collega'sBm. zo ziek. Wat ben ik blij dat dit alleen in bepaalde regionen van de sport voor komt. Dat u en ik ons daar niet aan bezondigen, op ons niveau. Of u toch wel? Nou, geef het eens toe, onder ons gesproken en gezwegen. THEO BAKKER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22