Regio 'Huismeester schept evenwicht in wijk' ANWB in Leiden maakt zich op voor vakantiedrukte Een losse tank met 1500 liter dieselolie op 'krengen van wegen' Middelgrote gemeenten laten stem horen Vrijdag 14 juni 1991 R«kct* 071-161400 WILLEM SRIERDUK MUM SCHRUVER MEINDERT VAN DER ICAALI CAROUNE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELING E.ndrwtart»e NlEK FAAS Vom^cwnff RuTGER J HOOGERDlIK 20 LEZERS SCHRUVEN Homeopathie Onder de titel 'Homeopathische topper in opspraak' verscheen in deze krant van 30 mei jl. een merkwaardig stukje over de ho meopathie. Fabrikanten van homeopathische geneesmidde len ontkennen dat een homeo pathisch geneesmiddel een ne gatieve. schadelijke werking zou kunnen hebben. Nu is het bijzondere van elk homeopatisch geneesmiddel dat het wanneer iemand die ge zond is het inneemt, de symp tomen oproept die het bij de zieke juist geneest. De ho. meopatische arts weet deze e. genschap van een middel te lit nutten: immers een patiënt die het symptomenbeeld van een bepaald homeopatisch middel heeft, reageert in gunstige zin op die toepassing van het mid del. Dit is de basis van een ho- meopatische behandeling; het gelijke (het symptomenbeeld) met het gelijkende (het over eenkomende) symptomenbeeld van het homeopatische middel behandelen. Dit geldt voor elk middel dus ook voor het middel echinacea. Als fabrikanten dit ontkennen dan kennen ze of de homeopa tische geneeskunde niet, of ze proberen zich schoon te praten. Waarvan willen ze zich schoon- praten? Dit lijkt me duidelijk: men adverteert, stimuleert mensen middelen in te nemen, maar er is juiste controle op het gebruik door patiënten. Men gebruikt homeopatische midde len zonder echt te beseffen wat men doet. Om een onverantwoord ge bruik van homeopatische mid delen enigszins te voorkomen is er een gulden regel. - verergering van de klachten: - ontstaan er andere klachten: nooit meer innemen - vermindering van de klachten: minder vaak innemen Nooit meer innemen betekent: nooit meer, voor u een ho meopatische arts heeft geraad pleegd. Immers bij verergering van de klachten of ontstaan van nieuwe klachten kan het zijn dat dit middel voor u niet het goede middel is, of wel het goe de middel maar niet in de juiste potentie, of u heeft naast dit middel nog een ander middel etc. Om de gulden regel goed toe te passen moet men elke keer voor het innemen deze drie vra gen van de gulden regels bij zichzelf overwegen. Dit geldt voor elk homeopatisch genees middel en zeker voor het uit de hand gelopen gebruik van ho meopatische mengpreparaten. Het eerste wat men dus altijd moet doen is stoppen met inne men. Dit is wat de patiënten, waarover Frank Venema in het Pharmaceutisch Weekblad spreekt, kennelijk niet gedaan hebben. Pieter M ichel Constan t Lammenschansweg 71 Leiden Elvis Uit gisteren gepresenteerd onderzoek blijkt Huismeesters helpen van dalisme en vervuiling terug te dringen. In hun woning complexen wordt minder ingebroken in bergingen en daalt het aantal diefstal len uit brievenbussen. ieen invloed heeft de aan stelling van een huismees ter op diefstallen van (brom)fietsen of uit auto's. LBDEN PAUL VAN PCX KOOU Dat blijkt uit een gisteren gepre senteerd onderzoek van Justitie en woningcorporaties NWR en NCIV. F.en van de 28 onder zochte complexen is de I^idse Arcndshorst, een galerijflat met 120 woningen in de Slaaghwijk. In de 800 flatwoningen die de Woningbouwvereniging Leiden in dit deel van de Merenwijk heeft, lopen sinds eind 1088 vier van de 154 huismeesters rond die in Nederland aangesteld konden worden met subsidie van Justitie: drie in de hoge 'Horsten' cn een In de lagere 'Donken'. Ook gemeenten als Alphen aan den Rijn en Haar lem hebben van de subsidie ge bruik gemaakt. De subsidie werd voor drie jaar gegeven om de situatie te verbeteren in naoorlogse com plexen met problemen op het gebied van criminaliteit, leef baarheid en 'verhuurbaarheid'. In de Slaaghwijk is die periode bijna om. maar kunnen de huis meesters toch blijven. Bewoners betalen daarvoor, na de nodige discussie, 11,50 per maand. De woningbouwvereniging past de rest bij. De huismeesters in de Slaaghwijk houden 's ochtends en 's avonds spreekuur en hou den tussendoor hun ogen en oren open. Als het nodig is roe pen ze politie, gemeentereini ging of het bedrijf dat in de startblokken staat om graffiti te verwijderen. Ook hebben ze meer dan eens een verzoenen de rol gespeeld tussen ruziënde buren. Praatpaal „Ze scheppen evenwicht in de wiik, zijn een praatpaal en een scharnier zegt een tevreden woordvoerder van de woning bouwvereniging. „En het resul taat springt direct in het oog als je door de wijk rijdt. Geen graf fiti of rondslingerende troep. De uitkomst van de bewo- nersenquète in de Arendshorst onderstreept die woorden. Het aantal bewoners dat het com plex netjes en ordelijk vindt is met een kwart toegenomen en het aantal bewoners dat zich veilig voelt met 17 procent. Minder tevreden zijn de onder vraagden over de woning en het onderhoud, maar daar moet groot onderhoud verandering in Rohri Afsluitbare portieken staan bovenaan de wensenlijst bij deze operatie. Zii moeten er voor zorgen dat net aantal in braken in woningen, vernielin gen en bekladdingen nog verder daalt dan de zes procent waar Arendshorsters het in de enquê te over hebben. Overigens is het aantal inbraken in bergingen en diefstallen uit brievenbussen al 23 procent afgenomen. Tegen over deze mooie resultaten, staat het gegeven dat het aantal diefstallen uit auto's en diefstal len van (brom)fietsers met vijf procent is gestegen. Kleine beurs Wat er precies gaat gebeuren bij het groot onderhoud, moet bin nenkort blijken. Veel hangt vol gens een woordvoerder af van de plaatselijke woonruimtever deling. Als veel bewoners een kleine beurs hebben, drukt dat namelijk het aantal mogelijkhe den. Tot januari dit jaar kwa men urgente woningzoekenden bijna automatisch in de Hors ten terecht en dat stond volgens een woordvoerder van de ver eniging 'een hechte sociale structuur' in de weg: "Mensen wilden zo snel mogelijk weg dat bezorgde ons veel kosten. Echte leegstand is er echter nooit ge weest". Buiten de subsidieregeling om heeft de woningbouwvere niging huismeesters-nieuwe- stijl aangesteld in de Muider- kring en aan de Agaat laan. Meer gebruikers van sneldienst Westnederland LEIDEN/BOSKOOP Het aantal gebruikers van de sneldienst is bij Westnederland spectaculair gegroeid. Dat geldt ook voor het aantal reizigers met de reguliere busdiensten. Dat meldt het jaarverslag van Verenigd Streekvervoer Westne derland in haar jaarverslag. Vol gens de vervoersmaatschappij blijkt dat de stijgende trend zich ook in de eerste maanden van 1991 voortzet. De sneldienst blijkt met bijna 50 procent te zijn gestegen. Westnederland verstevigde haar positie op de openbaar vervoersmarkt door de sneltram Utrecht-Nieuwe- gein over te nemen van de NS. Daarnaast heeft de in Boskoop gevestigde maatschappij tou- ringcarbedrijf Westercoach overgenomen. Volgens het jaar verslag is deze uitbreiding nodig vanwege de onzekere toekomst verwachtingen voor het open baar vervoer. De nettowinst over 1991 is 1,3 miljoen gulden. NIEUWSLIJN Hulpverlening autistische kinderen LEIDEN - Mevrouw dr. IA van Berckelaer-Onnes (49) is door het Leids Universiteits-Eonds (LUF) benoemd tot bijzonder hoogleraar in de orthopedagogische hulpverlening aan kinde ren met ernstige onwikkelingsstoornissen, in het bijzonder au tistische kinderen. Van Berckelaer is vanaf 1967 werkzaam aan de Rijksuniversiteit Leiden waar zij zich vooral bezighoudt met onderzoek op het gebied van autisme. Baas nieuwe directeur Hortus LEIDEN - Prof. dr. P. Baas is benoemd tot wetenschappelijk di recteur van het Rijksherbarium en de Hortus Botanicus in lei den. Baas is tevens benoemd tot hoogleraar in de systemati sche plantkunde. Baas is specialist op het gebied van de syste matische plantenanatomie en bezette tot voor kort een bijzon dere leerstoel op dit vakgebied. Hij volgt prof. dr. C. Kalkman op. Bezoek FNV Holliday Inn LEIDEN - Naast de werkdruk zijn vdlgens de FNV de slechte arbeidsomstandigheden de belangrijkste oorzaken van het ziekteverzuim. Dat blijkt volgens de vakcentrale uit bedrijfsbe zoeken die gisteren in de regio zijn afgelegd in het kader van de WAO ac tieweek. De FNV sprak onder meer met werkgevers van het Leidse hotel Holliday Inn over de arbeidsomstandigheden. Scandinavië populair als vakantieplek In de paradepas op weg naar nieuwe vor men van gemeentelijk bestuur hebben gis teren ook 26 middelgrote gemeenten uit de Randstad zich laten horen. Tijdens een symposiurh in Zoetermeer hebben zij het belang beklemtoond van nieuwe samen werkingsvormen, waarbij de middelgrote gemeenten nadrukkelijk worden betrok ken. Vooral economisch gezien zijn wij be langrijk genoeg voor een volwaardige plaats in net proces van bestuurlijke ver nieuwing, luidde de boodschap aan rege ring en parlement. i Uit deze regio zijn de gemeenten Alphen tan de Rijn en Leiden bij het initiatief be trokken. Tijdens het symposium wezen de niddelgrote gemeenten met klem op de sterke economische en maatschappelijke positie, die zij hebben opgebouwd. Dat manifesteert zich volgens de gemeenten vooral in de bedrijvigheid, de werkgelegen heid en de woningvoorraad. Ter illustratie van deze stelling voerden zij aan dat de middelgrote gemeenten in de jaren tachtig vrijwel evenveel bedrijven terrein hebben uitgegeven als de vier grote steden. De economische groei, gemeten naar de toename van bedrijven en werkge legenheid. is voor het grootste deel gereali seerd in middelgrote gemeenten. Tenslotte bieden zij veel gelegenheid aan kansrijke economische activiteiten om tot ontplooi ing te komen. Platform Het doel va krijgen van de bijeenkomst was het ver een eigen plaats in het be stuurlijk overleg over de toekomst van Randstad. De gemeenten zien het liefst, dat er een coördinerend bestuurlijk orgaan tot stand komt, waarvan zij direct deel uit maken. Eventueel kan zo'n bestuurlijk samen werkingsorgaan volgens de gemeenten in twee delen worden opgesplitst, namelijk ii een platform voor de noordvleugel van de Randstad en een platform voor de zuid vleugel van de Randstad. De visie van de middelgrote gemeenten op hun plaats in het proces van bestuurlij ke vernieuwing is gisteren officieel over handigd aan staatssecretaris De Graaff- Nauta van binnenlandse zaken. De rege ring komt vermoedelijk nog deze maand met nieuwe voorstellen over gewenste be- stuurlijke samenwerkingsvormen. LBDIN MONICA WtSSIUNG Het kan nog een paar weekjes wachten zijn, maar voor de meeste mensen staat de vakan tie weer voor de deur. De mede werkers van het ANWB-kantoor aan de Stationsweg in Lelden maken zich in elk geval op voor drukke tijden. Dp dit moment komen elke dag zo'n 300 men sen naar het ANWB-kantoor. Dat betekent een gezellige drukte, zonder echt al te lang wachten. Binnen enkele weken echter zal dit aantal zijn opgelo pen tot 500 vakantiegangers per dag en dan is een flinke wacht tijd niet altijd te vermijden. Hoewel de echte vakantie- drukte nog op gang moet ko men. tekent er zich volgens ves tigingsmanager B. Pcereboom Voller al wel een duidelijke trend af. De Golfoorlog heeft nog steeds een duidelijke na sleep. "Griekenland en Turkije worden nog altijd gemeden. Daardoor zijn met name de Scandinavische landen heel erg in trek. Absolute topper is en blijft natuurlijk Frankrijk. Steeds meer mensen willen fietsen of wandelen in hun vakantie en Frankrijk biedt daarvoor prima mogelijkheden." naar het Verre Oosten is ook nooit meer geworden wat het was voor de Golfoorlog. "Des tijds durfde men niet over het Golfgebied te vliegen en blijk baar is daarmee het Verre Oos ten een beetje uit het blikveld geraakt." Ook loegoslavië is niet populair vanwege de onnisten ter plaatse. Peereboom Voller: "We raden mensen zelfs af om naar bepaalde delen van Joego slavië te gaan." Ondoordacht Uit de verhalen van de balieme dewerkers valt op te maken dat lang niet iedereen van de hoed en de rand weet. Dat een reis- en kredietbrief handig is als je met de auto op vakantie gaat. weten de meesten nog wel. Over een reisverzekering heeft lang niet iedereen nagedacht, om maar niet te spreken van de noodzauk van een geldig pas poort. een goede routebeschrij ving en eventuele reserverin gen. "Als de klanten er zelf niet om vragen, wijzen wij ze ge woon op dit soort zaken. Overi gens is er natuurlijk ook een groep die precies weet wat ze wil. Daar hoef je je beslist geen zorgen om te maken." Heel goed lopen de reisverze keringen die het hele jaar door geldig zijn* Peereboom Voller: een paar keer per jaar op vakan- "Nauwelijks verwonderlijk, tie." want steeds meer mensen gaan De vestigingsmanager ver wacht dat ook de telefoonkaar ten die dezer dagen uitkomen, goed zullen verkopen. Er be staat al een kaart voor Frankrijk. Met de kaart kan vanuit het bui tenland worden getelefoneerd zonder te betalen (dat doe je hier al) met Nederland worden gebeld. Volgende week zijn kaarten te koop om vanuit En geland en Zwitseland te bellen, een week later kaarten vanuit Italië, België en Duitsland. De kaarten zijn onderdeel van de actie 'Maak van thuisblijvers geen spoorzoekers'. "Vooral jongeren zullen zo'n kaart mee krijgen". Een flink deel van de mensen die voor een reis- en krediet brief of ander document ko men, nemen en passant iets mee uit het winkeltje. "De ver koop loopt prima. Absolute top pers zijn de koffiezetter voor onderweg, de kinderzitjes voor fiets en auto. de reiswekker en de wereldontvanger." Je zou kunnen verwachten dat mensen die hun vakantie komen regelen per definitie een goed humeur hebben. Dat blijkt niet altijd zo te zijn. Peereboom Voller: "Dat klinkt ongelooflijk, maar als het regent of hard waait, hebben mensen weinig geduld" Snuffelen tussen de va- kantiekaarten of boeken is er dan niet bij. Snel de verzekering afsluiten en weer weg: van voor pret is op dat moment weinig te merken, lammer, want met voorpret is de vakantie een stuk langer LEIDERDORP JAN WESTERlAKEN Een Duitse vrachtwagen met oplegger, die slechts veerde op het rubberen omhulsel van de schokbrekcr; Een bestuurder van een vrachtcombinatie, die geen rij bewijs en geen - verplicht - vak diploma had; Een busje met aanhanger waarop een losse tank met 1200 liter dieselolie stond. Zo maar drie zaken waarop de rijkspolitie gisteren bij een grootscheepse snelheids- en technische controle langs de wegen Leiden-Woubrugge en Alphen-Leimuiden stuitte. In totaal werden 50 automobilis ten staande gehouden en zette de politie er nog eens 62 op de foto. De hoogste snelheid, 120 kilometer, werd even voor Lei muiden gemeten. De automo bilisten seinden naar elkaar dat het een lieve lust was. Het deed een vrouw stoppen met de vraag of de politie even naar haar wagen wilde kijken, omdat ze dacht dat er wat mee aan de hand was... De korpsen van Leiden, Al phen, Leiderdorp en de afdeling verkeer van de rijkspolitie dis trict Den Haag werkten nauw samen bij de controle, die drie uur duurde. De lokaties waren bewust gekozen, vertelt Cees Breijer van het district. Alvorens ze worden aangewezen is on derzocht of er behoefte aan controle is. Voor de wegen van Leiden naar Wou brugge en Al phen naar Leimuiden is die er. Er wordt te hard gereden en in gehaald op tijdstippen waarop dit verboden is. Beide wegen behoren tot de 'top tien' in het Haagse district voor wat betreft de onveiligheid. Cees Breijer noemt ze 'kren gen van wegen'. Er is snel en langzaam (trekkers) verkeer. Het verkeer komt elkaar tege moet. Een middenbermbeveili ging is er niet. Rond de 35 pro cent van alle dodelijke ongeval len heeft plaats op wegen waar niet sneller dan vijftig kilometer per uur mag worden gereden; vijftig procent van ongelukken met dodelijke afloop doet zich voor op wegen waar een maxi male snelheid van tachtig kilo meter geldt. Jaarlijks betreurt Nederland zo'n 1500 verkeers doden. Een kwart van de slacht offers - 375 doden - valt in Zuid- Holland. Bonnefooi Breijer: „Daarom moet je je ge zicht als politieman geregeld op wegen als waarop we nu con troleren laten zien. Dan weten de mensen dat je hen in de ga ten houdt. Nee. niet om een be keuring uit te schrijven. Veilig heid. dat is wat we nastreven. Een bon is een middel om dat te bereiken. Blijf je na een con trole lange tijd weg, dan ebt het effect weg. Mede daarom zien ze ons heel binnenkort hier weer terug Over die terugkeer naar de gevaarlijke wegen vult Luc de Beer, hoofd verkeer van het dis trict, nog aan, dat er tussen Sas- senheim en Noordwijkerhout en tussen Lisse en Hillegom veel ongelukken gebeurden waarbij brommers betrokken waren. Onderzoek liet zien dat afslaand verkeer in de meeste gevallen de oorzaak ervan was. „Je gaat er niet op de bonnefooi op af. We hebben het onder zocht en weten hoe het komt. Zodoende kun je nu gericht controleren en daar zijn waar nodig is. Dan besteed ie je dure mensen en dure middelen op de'juiste manier". De politie regisseerde giste ren een kleine drieduizend au tomobilisten en motorrijders die alle in elk geval op snelheid werden gecontroleerd. Vracht wagens (45 stuks) werden aan de kant gezet en technisch be keken. Het overtreden van de rijtijdenwet scoorde het hoogst Een tank met 1200 liter dieselolie, los op een aanhanger achter een busje. De wagen mocht geen meter meer rijden. Hoe het gesteld is met de ken nis van medewerker Gerrit Jan Zwier over Elvis Presley kan ik eerlijk gezegd niet opmaken uit zijn artikel 'Elvis' van maandag 10 juni. Die discussie is eerlijk gezegd ook niet interessant. Wel is duidelijk dat hij onbekend is met het niveau van de publica ties van 'Elvisbiograaf Albert Goldman. Kenmerkend voor Goldman's biografie zijn de breed uitgeme ten sappige anekdotes, schan dalen en de uitvoerig beschre ven achterklap. Duidelijke bronvermeldingen zijn Gold man onbekend. Zwier die Goldman een intel lectueel noemt kan uit de bi bliotheek ook nog 'de levens van John Lennon' halen. Ook van Goldman. Hierin beledigt hij John Lennon onder andere van homoseksuele neigingen ten opzichte van manager Brian Epstein. Over niveau gesproken! Albert Goldman een intellec tueel? Kom Gerrit Jan Zwier, laat me niet lachen. Goldman vult zijn zakken door het zwart maken en belachelijk uitvergro ten van schandalen van pop sterren. Toegegeven, het pu bliek vreet de boeken, maar dat een journalist daar ook nog in trapt had ik niet voor mogelijk gehouden. Beide dienen dan ook niet serieus genomen te worden, dat is niet alleen jam mer voor Zwier, maar dubbel jammer voor deze krant. P. Zweekhorst Hogewoerd 189 lalden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20