Leiden Bruggen door geldgebrek in verval 'Eens kijken wie hier de langste adem heeft' Verslaafde snelkraker hoort 3,5 jaar cel eisen Renovatie van kabelnet Meren wijk nog onzeker Middeleeuwse dag in juli Heldenfonds beloont Leidse kinderredder NIEUWSLIJN Files door afsluiting Schipholweg Gedeeltelijke afsluiting van de Schipholweg heeft vamorgen geleid tot flinke verkeersopstoppingen in de wijde omgeving. Twee rijbanen van de weg waren afgesloten in verband met werkzaamheden voor de marathon van komende zondag. Over de weg wordt een brug gebouwd en ernaast is een tribu ne neergezet. Omstreeks half zeven werd de weg afgesloten. Onnodig vroeg, zo bleek later, omdat de bruggenbouwer niet op tijd ver scheen. Het verkeer hoopte zich op tot buiten Leiden. Later in de ochtend is de bruggenbouwer alsnog verschenen. De Schipholweg is het begin- en eindpunt van de marathon. Grote partij dakbedekking gestolen Van het bouwterrein aan de Krantzweg zijn 161 rollen dakbe dekking gestolen. De politie vermoedt dat het materiaal 's nachts met behulp van een vrachtwagen is weggehaald. De rollen wegen zo n 50 kilo per stuk. De totale schade bedraagt naar schatting 15.000 gulden. De rollen lagen op het dak van een in aanbouw zijnd gebouwtje op het terrein van JVC. Een week geleden werd achtereenvolgens 60 en 120 kilo ont vreemd. Winst Kondor Wessels De Leidse bouwonderneming Kondor Wessels heeft op de verkoop van zijn belang in het advies- en ingenieursbureau Grontmij een boekwinst gemaakt van 9,5 miljoen gulden. Kondor Wessels heeft zijn totale aandelenpakket van Gront mij, ongeveer 74.000 stuks, verkocht. Ongeveer 4,8 miljoen van de boekwinst valt in het lopende - verlengde - boekjaar dat afsluit op 30 juni dit jaar, het overi ge deel a 4,7 miljoen valt in het boekjaar 1991/1992. Kondor Wessels wil het geld gebruiken voor investeringen en overne mingen. Snelheidscontroles Churchillaan De politie heeft gisteren 103 bekeuringen uitgedeeld aan snelheidsovertreders op de Churchillaan/IJsselmeerlaan. De hoogste gemeten snelheid bedroeg 93 kilometer per uur. ter wijl 50 kilometer het maximum ter plekke is. In totaal pas seerden 1247 voertuigen de politie tussen vier uur 's middags en negen uur 's avonds. Haagsche Schouwbrug 'slecht aan toe De bruggen in Leiden zijn door achterstallig onderhoud ernstig in verval. De Haagsche Schouwbrug, momenteel de enige verbinding met de Stevenshof, is er erg slecht aan toe. De gemeente heeft intussen historische bruggen voor jaren afgesloten van het autoverkeer, omdat er voorlopig geen geld is voor restauratie. Ongeveer 25 bruggen zijn hard toe een opknapbeurt, waarvoor het geld echter ontbreekt LEIDEN KAREL BERKHOUT Triest voorbeeld van het gebrek aan onderhoud is de oudste brug van Leiden. De Vlietbrug bij de Boisotkade kan geen au to's meer dragen. De dranghek ken hebben hebben plaatsge maakt voor paaltjes en daarmee is de brug voor lange tijd afge sloten voor het autoverkeer. De gemeente vertrouwt de roemrij ke brug niet meer. Alleen fiet sers en voetgangers mogen er nog overheen. Bij het ontzet van Leiden in 1572 trokken de geuzen onder de brug de stad binnen en daar mee kreeg de Vlietbrug een plaats in de geschiedenis die beschreven ligt in het nabijgele gen gemeentearchief. De Vliet brug werd gebouwd in 1389, toen het gat in de verdedigings muur eigenlijk niet meer was dan een waterpoort. In 1610 kreeg de brug zijn huidige ste nen verschijning, waaraan in 1663 alleen nog een ijzeren leu ning werd toegevoegd. Sindsdien is de stenen boog brug niet meer veranderd, be halve dan dat nu het verval in treedt door achterstallig onder houd. „Voorlopig doen wij uit geldgebrek niets aan de brug, ook al zou dat uit het oogpunt van stadschoon misschien wel mooi zijn. De brug heeft geen voorrang, want hij is niet nood zakelijk voor de afwikkeling van het verkeer, alleen bij rijlessen werd er af en toe een helling- proef gedaan," zegt L Ba- rendregt hoofd civiele werken van de gemeente Leiden. Wakker Even verder ligt de even histori sche Molensteegbrug (1454). Ook al afgezet met paaltjes. De brug bij de Molensteeg. die nu scheurtjes vertoont, werd in 1705 restaureerd voor 850 gul den. Nu kost opknappen het veelvoudige al wil de ge meente niet zeggen hoeveel precies en dat kan civiele werken niet betalen. Bruegen-ambtenaar Barendregt heeft in maart van dit jaar al voorgerekend dat voor het on derhoud van bruggen, riolerin gen en wegen ongeveer 20 mil joen gulden nodig is. In werke lijkheid bedraagt het budget maar 7 miljoen gulden, dat bo vendien door allerlei reserverin gen is geslonken tot ongeveer 4 miljoen gulden. Bij besteding van dat bedrag krijgen die bruggen voorrang die nut hebben in het autover keer, niet die met historische waarde. „Wij hebben de Kleine Havenbrug opgeknapt om het eiland tussen de Haven, de He rensingel en de oude Heren gracht bereikbaar te maken voor bijvoorbeeld brandweer en ambulance. Dan kan ik van de Vlietbrug en de Molensteegbrug niet wakker liggen," zegt Ba rendregt Het ziet er met de bezuinigin gen van de gemeente niet naar uit dat deze oude bruggen op korte termijn worden opge knapt. „Of er zou geld uit de he mei moeten vallen, maar dat gebeurt maar zelden." aldus Ba rendregt. „Wij zijn al blij dat wij met de voorgestelde bezuinigin gen ^een geld hoeven in te leve- En als er al geld bijkomt, dan gaat dat ook niet naar de Vliet- brug. de Molensteegbrua of de Warmonderbrug. die ook is af gesloten. „De Haagsche MENK0OUWMAN Schouwbrug is er heel slecht aan toe: vorig jaar is die al half gebroken, dus ga maar na. En die brug hebben wij nodig voor hel verkeer." zegt L Barendregt. Opknappen zou inclusief ver breden neerkomen op 5 miljoen gulden Bovendien zijn er nog eens 25 bruggen die een opknapbeurt nodig hebben Barendregt: „Die bruggen gaan langzaam achter uit en daardoor dreigt kapitaal vernietiging. Als je te lang wacht met opknappen, moet je over een aantal jaren de huidige af breken en nieuwe neerleggen." Vrijdag 14 juni 1991 MKli 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN OUR EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LfEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER W1M WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF DANKZIJ DIENS FELGE KLEURDE truitje kon krantebezorger Albert Ruiten Ruiten het tweeja rig jongetje uit het water redden PEN HAAG/ZOfTERWOtXX De 35-jarige Rotterdammer hield er een eigenzinnige ma nier van inbreken op na. Met vaak gestolen auto s reed hij etalageruiten aan diggelen cn laadde vervolgens zijn voertuig vol. In maart van dit jaar ge beurde dat bij een Leidse sport zaak waar de buit uit trainings pakken bestond en een week Ta ter herhaalde zich dit bij een winkel met naaimachines in Vlaardingen. Gisteren hoorde hij voor de Haagse rechtbank drieënhalf jaar cel eisen. in Zoeterwoude gooide hij begin maart een baksteen door de ruit van een kledingzaak en broeken en truien mee. Verder stond de man terecht voor de diefstal van twee auto s in Rot terdam. Volgens officier van justitie, T. Renckens, ging hel met de Rotterdammer na de 10 maanden gevangenisstraf in au gustus verleden jaar. snel berg afwaarts. Ruim dertig inbraken bekende hij en de diefstal van 9 a 10 auto's. „Bijna schertsend zou ik wil len zeggen, dat dit hard werken betekent", aai de Rem kam i< der nacht op pad voor een snel kraak waarmee hij grote schade cn een enorme onrust teweeg bracht. De verhalen dat hij dankt am tfJtton, nam a niet serieus. Deze man gebruikt al veertien jaar heroïne en de gepleegde feiten schrijf ik dan ook toe aan zijn zwarr versla ving lb) lijkt niet te willen vet beleren. Dat noodzaakt lol een langere gevangenisstraf Traite De verdachte liet weten 'clean te zijn en dat zijn methadon kuur momenteel goed verliep. Het geld dat hij hij zijn diefstal len buitmaakto. zou hij voor huisvesting nodig hebben gr had. Na zijn detentie zwierf nij dagenlang om straat en zag ridfi op een goed moment gr noodzaakt een pension te ne- men .AVant de reclassering deed niets voor me." verklaarde hij gisteren. „Ik moest het zelf maar zien te rooien. Ie hebt geen huis, geen geld. Tja. wat moet je dan?" Zijn advocaat. R. Herren, pleitte voor 18 maanden grvan genisstraf waarvan zes voor waardeli|k Deze zes maanden zouden dan moeten worden omge/ei in dienstverlenende arbeid. Een lange celstraf haalt volgens de raadsman niets uit: Al heeft hij een lange tijd ach ter de tralirs gezeten, ook dan worstelt hij met dezelfde nog worstel prabbmm Dc uitspraak volgt op 26 juni. gelden van de huurders moeten worden geïnd. Tot nu toe doen de woningbouwverenigingen dat. maar die willen ervan af. Dit l>etrkrnt dat de SKM op zoek moet naar ren andere ma nier om het grkl te incasseren Fr wordt aan gedacht om hier voor een firma in te schakelen. Het is de vraag wat dit gaat kos Het blijft onzeker of het net voor de kabeltelevisie in de Mc renwijk binnenkort wordt uitge breid cn vernieuwd. Het alge meen bestuur van de Stic hiing Kabeltelevisie Merenwi)k (SKM) keurde gisteravond dc begro ting voor dc renovatie af. Over twee weken moeten nieuwe cij fers worden voorgelegd cn buigt het bestuur zich opnieuw over de voorstellen Het dageli|ks bestuur, dat de begroting Indiende, moet haar huiswerk overdoen. De leden van het algemeen bestuur vin- den bijna unaniem dat drzr cij fers onvoldoende duidelijkheid bieden over dc financiële con- cecpienties van de ingreep op lange termijn. Zo Is te weinig re kening gehouden met de jaar lijkse onderhoudskostrn cn do eventuele stijtfng van de ver plichtc bijdrage aan de mernschappeli|ke Regeling van Kabelexploitanten Een ander punt waarover oog onduidelijkheid bestaat is dc wijze waarop dc abonncments- Omdat de begroting nog niet rond is. blijft er onzekerheid be staan over de hoogte van het abonnementsgeld van de SKM. Fr is steeds naar gestreefd dit met te verhogrn De Meren w1)kar kabelexploitant heeft al Volgens bestuurslid A. Muller is het nog altijd de bedoeling dat de lasten voor dc gebnnkers niet stijgen. Hij kan echter geen garantie geven „We moeien de nieuwe begroting afwachten, het gaat om miljoenen guldens, dus ik heb er nog geen zxht op. Ik kan alleen zeggen dat we er naar strevrn dr huidige prijzen te handhaven." Ambtenaar Uljee schudt meeuweneieren Wethouders slaan gedrieën eerste paal IflPPi» Twee wethouders en een oud-wethouder slaan woensdagmiddag 26 juni om twaalf.uur de eerste paal van basisschool Woutertje Pic- terse. De school komt te liggen op een omstreden locatie in de Leidse Hout. op de hoek van dc Houtlaan en de Anthony Duycldaan. H. Koek (onderwijs). T. van Rij (ruimtelijke ordening) en H van Dongen (oud-wethouder onderwijs) voeren gezamenlijk de officiële handeling uit. yt« Drie cafés, een haringboer. een slager, een herberg en een brouwt- rij laten op zondag 7 juli tijdens de lakcnfccMen de middeleeuwen op het Vrouwenkerkplein herleven. Troubadours, marskramers, een waarzegster, hekscnsocp. verschillende soon en ambachteiiik bier en diverse soorten vlees en vis zijn de ingrediënten van dit eendaagse spijs- en drankfestijn. Wat onwennig kijkt de meeuw op de rand van het dak van ver zorgingshuis Rosenburch om zich heen. Foetsie zijn de drie eieren en het nest dat beschut werd door het uitsteeksel van een luchtkoker. Zojuist wegge haald door milieu-ambtenaar André Uljee. „Eens kijken wie er de langste adem heeft," zegt hij. Twee weken terug haalde hij op precies dezelfde plek een nest weg. „Vermoedelijk van dezelf de meeuw." Voor het vierde achtereenvol gende jaar hebben bewoners van Zuid-West last van geluids overlast. Veroorzaakt door een meeuwenkolonie die zich ooit bij Rosenburch vestigde en die in Nederland zijn gelijke niet kent. En waartegen niemand nog een probaat middel heeft gevonden. Dit jaar heeft de gemeente een nieuw wapen in de strijd geworpen. Naast nesten wegha len - dat doet de brandweer op een aantal vaste lokaties - wor den er nu eieren geschud. Milieu-ambtenaar André Uljee is speciaal op pad om dit karwei op het dak van textiefbedrijf Mexx te klaren. Als bewoners hem bellen haalt hij ook incidenteel nesten Twee-jarig jongetje uit water gehaald weg. De nuchtere Uljee deelt niet de angst die anderen ken nen voor de meeuw. Nooit is hij aangevallen en zelfs uitwerpse len bleven hem bespaard. Huismeester Van der Weijden van Rosenburch heeft er ge mengde gevoelens bij. „Ik vind het zielig. De natuur kan heel mooi zijn, als je dan bijvoor beeld zo n moeder zwaan met vier jongen uit het water ziet komen, en vader zwaan altijd beschermend de rij sluit... Maar hier hebben we meeuwen, waardoor de mensen geen nachtrust meer hebben. Je moet wat, maar anderen roepen: vui le dierenbeul." Hij schakelde Uljee in. Duinen Uljee's belangrijkste taak is ech ter om op een laag gelegen dak van het textielbedrijf Mexx de meeuweneieren te schudden. Dat heeft hij vanaf eind mei al drie keer gedaan. Hij rammelt de eieren door elkaar, merkt ze en legt ze terug. In de hoop dat de meeuwen daarna vooral rus tig op eieren gaan zitten broe den die nooit uitkomen. „Het dak van Mexx is nu het hart van de kolonie," vertelt Ulj ee. „Vorig jaar haalden we alles weg, maar toen bleek dat de meeuwen zich verspreidden. De meeuwen hadden geen herken ningspunt meer. We willen nu dit hart hier als het ware laten bestaan, zodat de meeuwen niet op andere plaatsen nesten gaan Douwen. Althans dat ho pen we, maar zekerheid heb ik niet. En we zorgen dan dat er geen jongen bijkomen, want dat geeft het meeste lawaai." Meeuwen zijn volgens Uljee bijzonder gevoelig aJs er geen jongen komen. Dan kunnen ze wel eens de wijk nemen. „Ze 'zijn een paar jaar geleden uit de duinen gekomen, omdat ze daar last hadden van een toene mende hoeveelheid vossen. Waarom ze voor Leiden hebben gekozen? Dat moet toeval zijn. De laatste twintig jaar trekken meeuwen steeeds meer landin waarts omdat daar overal mak kelijk voedsel te krijgen is. En hier aan de rand van de stad was het rustig voor ze. Ze heb ben een enorm aanpassingsver mogen." Gekrijs Uljee heeft gisteren voor de der de keer in drie weken geschud op het Mexx-dak. Nu alleen, maar meestal in samenwerking met de bioloog Van der Sluis. ,.We zijn pas in mei begonnen. Ambtenaar Andre Uljee aan het we De meeuwen leggen dit jaar laat eieren vanwege het koude voor jaar." Eén meeuwenworp levert binnen een paar dagen, drie ei eren op. In het seizoen kan een meeuw drie keer werpen en dus negen eieren voortbrengen. De meeuwenbestrijder kan dus niet te vroeg juichen bij deze combinatie van nesten weghalen en schudden. „Of het al resultaat heeft? Daar moet je heel voorzichtig mee zijn, na pas drie weken. Maar als je niets doet loopt het zeker uit de hand. Dat zeggen ook biolo- op het dak van Mexx. gen." Het meeuwengekrijs was gisteren ondanks de stormach tige wind overal te horen. Maar de beesten werden bij Mexx vooral door de handelingen van Uljee opgeschrikt. „Als ik je vertel dat er in drie weken door de brandweer op vijf plaatsen in totaal 650 eieren zijn weggehaald en dat ik al 200 eieren heb geschud. Dan is er in nu al net zoveel wegeehaald als vorig jaar in het hele seizoen. Dat kan natuurlijk ook beteke nen dat de kolonie enorm foto him bouwman groeit," peinst Uljee, die ver wacht nog tot in augustus werk aan meeuwen te zullen hebben. „En dan weet je nog niet waar nieuwe nestvorming plaats vindt. Het kan op zoveel plaat sen waar je nog geen weet van hebt. Sommige bedrijven aan de Rooseveltstraat. zoals bij voorbeeld Ico Athibu en Reece houden het zelf heel goed bij. Ik roep dus iedereen op die nesten ziet om de directie Milieu van de gemeente even te bellen." LEIDEN MARINSKE HORSTMAN MEDEWERKSTER Voor het redden van een twee jarig jongetje uit de Oranje gracht kreeg Albert Ruiten giste ren uit handen van burgemees ter C. Goekoop een horloge met inscriptie als beloning van de Stichting Carnegie Helden fonds. Zonder zich een moment te bedenken dook Albert als 15- jarige twee jaar gejeden de gracht in om het kind van de verdrinkingsdood te redden. Albert was op zondagochtend 16 oktober 1988 bezig met het rondbrengen van de zondags krant 'Nieuwsweek' toen hij een klein jongetje achter een poes aan zag lopen. „Plotseling hoor de ik een plons. Ik heb m'n fiets en kranten aan de kant gesme ten en ben naar het water ge rend." verklaarde Albert later aan de politie. In een reflex heeft hij z'n bril nog afgedaan en is toen met kleren en al het koude water ingedoken. Doordat het water vrij helder was kon hij op de plek waar het jongetje kopje-onder was ge gaan het felgekleurde truitje van het kind herkennen. Albert heeft het jongetje direct boven water gehaald, waarop het meteen begon te hoesten en te huilen. Albert over zijn red dingsactie: „Achteraf was het best wel link om zo de gracht in te duiken. Ik had zo op een fiets of een ander scherp voorwerp met m'n hoofd kunnen ko- Zelf vindt Albert dat hij al ge noeg beloond is. Van de vader van het kind kreeg hij een tien tje. Later kreeg hij nog eens een waardebon van de politie met een korpschildje en een waar debon van het Leidsch Dagblad. Maar de Stichting Carnegie Hel denfonds wilde de redder als nog belonen voor zijn snelle en moedige reddingsactie. Uit handen van burgemeester C Goekoop kreeg Albert gisteren het Camegie-hortoge. foto ellen martins

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17