Economie Ophef over inflatie niet overdreven Sportschoenen in Amerika: mode met een schaduwkant Rosenmöller-syndroom sloopt Vervoersbond FNV „r Donderdag 13 juni 1991 J AMINE BOSMA Vertaling MARGREET MESUNGA LUUTJE Vormgeving JAKEUEN PAULUS 26 FORD-WERKE AC uit Keulen opent met een investering van acht mil|ard mark tot 1994 de aanval op de ande re Europese en Japanse concurrenten Vooral de Japanse concurrentie zit Ford dwars NIEUWSLIJN Ex-DDR bereikt dieptepunt in najaar i dc ex-DDR bereikt in de tweede helft van dit jaar een dieptepunt, voorspellen het Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung (DfW) in Berlijn en het Institut für Welt- wirtschaft in Kiel. De twee vooraanstaande economische on derzoeksinstellingen verwachten tot in het najaar achteruit gang in de industrie. I iet investeringspeil is naar het oordeel van de economen in Berlijn en Kiel nog steeds veel te laag. Kredietlijn Nederland-Kuwayt Nederland zal een kredietovereenkomst voor twee miljard gulden sluiten met Kuwayt. Een ambtelijke delegatie onder leiding van staatssecretaris Van Rooy van economische zaken heeft daarover de afgelopen dagen overeenstemming bereikt met de Kuwaytse regering. De zogenoemde kredietlijn is een overeenkomst tussen de Centrale Bank van Kuwayt en een syndicaat van Nederlandse banken. De kredietlijn betekent dat de Kuwaytse overheid zich min of meer verplicht aan het Nederlandse bedrijfsleven. Oost-Europabank wil aan de slag Honderden projecten liggen min of meer klaar voor goedkeu ring door het bestuur van de Europese Bank voor Herstel en Ontwikkeling van Oost-Europa. Dat zei bank-directeur Attali gisteren in Den Haag. Om grootschalige ontwikkelingsplan nen kan het niet gaan omdat het werkkapitaal van de Herstel- bank voor dc komende drie jaar is beperkt tot een bedrag van tien miljard ecu, nog geen 25 miljard gulden. Attali zei verder dat zijn bank een eigen plan heeft ontwikkeld voor economi sche hervormingen in de Sovjetunie. Het plan, waarvan de inhoud nog niet bekend is, zal in juli worden behandeld tij- Mapan moet markt openen' De Japanse werkgeversorganisatie Keidanren wil dat de Ja panse regering de openstelling van de financiële markten en de bevordering van het internationaal gebruik van de yen versnelt. Als 's werelds op een na grootste economie en als grootste schuldeiser ter wereld heeft Japan de internationale verplichting zijn kapitaalstromen in goede banen te leiden, zo schrijft de Keidanren in een gisteren verschenen rapport. Op de hele wereld treedt een geldtekort op als gevolg van de 'kre- diethonger' van landen met een zware schuldenlast. Japan kan deze honger stillen dankzij zijn spaaroverschot en het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans, al dus de Keidanren. Record-omzet supermarkten I)e supermarkten hebben vorig jaar een record-omzet be haald van 32 miljard gulden. In 1989 bedroeg de omzet 30,6 miljard gulden. In de eerste vier maanden van dit jaar is de omzet Zelfs gestegen met 7 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL), die gisteren zijn gepu bliceerd. De grotere populariteit van de supermarkt is het ge volg van een steeds bredere assortiment en de betere service, aldus CBL-voorzitter A. Heijn. Het CBL noemt het opvallend dat dc consument steeds meer belangstelling heeft voor de luxere produkten. Sickinge stelt orde op zaken bij Noro Jhr. mr. F. Sickinghe, oud-commissaris bij Nedlloyd, wordt commissaris hij Noro, de omstreden beleggingsgroep voor miljonairs. Sickinghe. bekend als een van de meest strijdbare en betrouwbare ondernemers van Nederland, moet het wan trouwen binnen Noro wegnemen, aldus een zegsman. Of topman J'entener van Vlissingen het veld moet ruimen is een vraag waarover niemand durft te speculeren, maar veel te leurgestelde aandeelhouders hopen dat wel. Van Vlissingen wordt onder meer beschuldigd van misbruik van voorkennis en zelfverrijking. Zelf zweeg hij gisteravond hardnekkig over de benoeming van Sickinge: „Ik geef geen enkel commentaar tot dit officieel is. Ook op geen enkele andere vraag." Nobel stelt jaarrekening uit I let schimmige beursfonds Bobel is nog niet in staat de jaar rekening 1990 vast te stellen. De directie zal tijdens een bui tengewone aandeelhoudersvergadering op 28 juni voorstellen de jaarstukken vast te stellen voor 30 september van dit jaar. I )e problemen bij Bobel hebben te maken met een vordering van 172,5 miljoen gulden die het beursfonds heeft op Sasea l'inancière. een volledige dochter van Sasea Holding. Sasea heeft ook het grootste aeel van de aandelen Bobel in handen. Omdat de accountant van Sasea nog geen goedkeuring heeft verleend aan het jaarverslag van de Zwitserse houdstermaat schappij, onthoudt de accountant van Bobel zich van een oordeel over het jaarverslag van Bobel. Kans dat consument alsnog moet betalen Tot in loonden gingen begin deze week de wenkbrauwen omhoog. Wat was er aan de hand met de inflatie in Ne derland? Van april op mei stegen de prijzen met 0,2 pro cent naar 2,8 procent, maar tegelijkertijd liep het jaarge middelde van de inflatie plotseling op met 0,6 procent tot 3,2 procent, zo bleek uit berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Rara, hoe kan dat? Wordt het leven ongemerkt duurder en de Nederlandse gulden sluipend minder waard? Politiek Den Haag reageerde bedaard op de hogere inflatie cijfers. „Ik schrik niet van ge goochel met statistieken", zei PvdA-Kamerlid Wim van Gel der. Het ministerie van sociale zaken noemde de nieuwe bere kening van het CBS „vrij bete kenisloos en zinloos". CDA-Ka- merlid Gerrit de Jong: „Wat ik er van begrijp is het een statisti sche correctie. Niks aan de hand, allemaal windhandel." Slechts weinig getallen zijn zo Het naar boven toe bijgestelde inflatiecijfer leidt dit jaar nog niet tot een koopkrachtdaling voor de consument YVONNE ZONDEROP Meteen na de publicatie van de gecorrigeerde inflatiecijfers meldde de Industrie- en Voe dingsbond CNV op hoge toon dat de overheid de rekening bij het cao-overleg in 1992 krijgt gepresenteerd. Want ruim een half procent meer inflatie scheelt het modale inkomen toch gauw een tientje in de beladen en belangrijk als het in flatiecijfer. Het geeft aan hoe snel de prijzen stijgen, hoe koopkracht wordt uitgehold en in welk tempo een nationale munt aan waarde inboet. Com pensatie voor de prijsstijgingen is een minimale eis van vakbon den in cao-onderhandelingen en van ministers in bezuini gingsronden. Het CBS houdt iedere maand de stijging van de consumen tenprijzen bij. Dat gebeurt voor het grootste deel via consumen tenpanels die trouw prijsstijgin gen en tariefsverhogingen note ren. Wat niet op deze wijze te meten valt zijn de kosten in de intramurale gezondheidszorg (de prijs van één verpleegdag). Om te bepalen hoeveel die stij gen kijkt het CBS niet naar de ziekenfondspremie of de pre mies voor de particuliere ziekte kostenverzekeringen, maar naar de rekening die een ziekenhuis presenteert aan de verzekeraar. In april bleek dat die hoger was dan het CBS aan het begin van het jaar had verondersteld. Van daar dat het inflatiecijfer werd aangepast. Dat betekent geenszins dat het leven voor de gemiddelde consument plotseling een half procent duurder is geworden. Nederlanders betalen verpleeg- dagen in een ziekenhuis im mers hoogst zelden uit eigen zak. Vrijwel iedereen is daar voor verzekerd en zolang de verzekeringsmaatschappij de premie niet verhoogt - wat nu niet is gebeurd - is er niets aan de hand. Of toch wel? De consument hoeft, zo ver zekert een woordvoerder van Zilveren Kruis Ziektekostenver zekeringen (ZKZ), niet te vrezen dat de premies de komende maanden alsnog naar boven worden bijgesteld. ,.De premie vaststelling gebeurt altijd aan FOTOPERSBURO DIJKSTRA het begin van het jaar en het kan natuurlijk niet om ineens met een navordering bij de con sument aan te komen." De kans bestaat echter dat de gestegen kosten voor intramu rale zorg volgend jaar alsnog via een premieverhoging op de consument worden verhaald. De loonsverhogingen die in de cao's zijn afgesproken worden -daarmee onderuit gehaald. De hoge toon van het CNV is dus 'Of ze lossen hun problemen zelf op of ze worden opgelost' DEN HAAG GERARD KRUL Hoe hef je een vakbond op? De ze niet alledaagse vraag staat dezer dagen centraal bij de Vak centrale FNV en de aangesloten bonden. Centraal in de discus sie staat de Vervoersbond FNV. Dat die moet afslanken en reor ganiseren staat voor de meeste FNV'ers vast. Behalve een drei gend faillissement heeft de bond de afgelopen maanden een aantal blunders gemaakt, die de noodzaak van verande ring onderstrepen. De Vervoersoond FNV is er de laatste maand niet in geslaagd veel positieve publiciteit voor de vakbeweging binnen te ha len. Zo weigerden de vrachtwa genchauffeurs de bond te vol gen in acties voor een driejarige cao. Bij de Nederlandse Spoor wegen stuurden de conducteurs hun vakbondsvertegenwoordi gers terug naar de onderhande lingstafel om meer personeel te eisen, na de moord op een col lega door een agressieve zwart rijder. Vlak daarna riep de Ver voersbond de leden in de con tainer- en stukgoedoverslag van de Rotterdamse haven op tot stakingen. Dat mislukte omdat iedereen - behalve de vak bondsbestuurders - zag aanko men dat de havenarbeiders het conflict liever vermeden. Weinig positiefs dus voor de vakbeweging als geheel. De Ver voersbond zelf probeert zijn ge schonden imago op te vijzelen door een persbericht te ver spreiden over de werving van ruim duizend nieuwe leden. Of dat alleen 'oorlogswinst' is die in tijden van arbeidsvrede tradi tiegetrouw wegsijpelt. zal de ko mende maanden blijken. Groen Links-Kamerlid Paul Rosenmüller als stakingsleider tijdens de staking in de Rotterdamse haven? in 1987. De financiële problemen van zich moeten aanpassen, zo luidt de bond laten zich makkelijk de algemene opvatting. duiden: teveel personeel daardoor te weinig geld. De or ganisatie draait voor een deel op inkomsten afkomstig van de werkgeversbijdrage: een voor een vakbond heikele afhanke lijkheid. Het dreigende bank roet is nog het kleinste pro bleem. Dat valt binnen de FNV wel te regelen, want naast de armlastige kerkratten Diensten bond FNV en Vervoersbond Een bondsbestuurder van een vermogende vakbond: „Wij staan aan de poort van metaal bedrijven voor goeie aanvullin gen op de wao en voor verbete ringen in ouderenregelingen. Dat is letterlijk solidariteit met uitkeringsgerechtigden. De Ver voersbond schreeuwt die soli dariteit van de daken, verwijt anderen dat niet te doen, maar sluit zelf poencontracten af die FNV huizen in de vakcentrale de koppeling tussen lonen ook rijke luizen als de Bouw en Houtbond FNV en de Industrie bond FNV. Die zijn, met gezon de tegenzin, niet te beroerd om de financieel zwakkere broeders bij te staan, maar voor wat hoort wat. De Vervoersbond zal uitkeringen dreigen op te bla zen. F.n dat gaat ten koste van de uitkeringsgerechtigden. Dan zakt niet alleen je broek af in beleidsmatige zin. De bereid heid om te helpen neemt dan op z'n zachtst gezegd niet spon- FOTOPERSBURO DiJKSTRA taan toe. Bij de volgende steun operatie zal het ons nog meer moeite kosten ons enthousias me te bedwingen", zegt hij cy nisch. Het probleem van de moder ne vakbeweging is dat de bon den sterk zijn in verdwijnende sectoren (bouw, zware indu strie, 'ouderwetse' metaal) en zwak in groeisectoren (dien sten, automatisering, hoog waardig transport). Dat pro bleem doet zich ook binnen de Vervoersbond FNV voor en met name in de havens, waar de Vervoersbond in de jaren tach tig de belangrijkste basis van macht had. In het ouderwetse stukgoed, een verdwijnende sector die werkt met spierkracht, is de bond hecht georganiseerd. In de sterk groeiende container- sector, een industriële high tech-activiteit, is de bond rede lijk georganiseerd, maar laten de leden zich niet willoos (be: Jsturen. Zij zien de bond als een sociale ANWB en niet als een maatschappijhervormer die barricaden moet bestormen. Cees van der Knaap, bestuur der van de Vervoersbond CNV in de Rotterdamse haven: „Vooraf dit. Ik heb geen enkel leedvermaak over het misluk ken van de havenstaking, hoe zeer ik ook vooraf heb gewaar schuwd dat het gebeuren zou. Zo pijnlijk gelijk te krijgen is geen lolletje." ..Als je achteraf kijkt hoe dit in vredesnaam kon gebeuren, zie ik een volstrekt stuurloze Ver voersbond FNV. Ik denk dat de FNV-colIega's lijden aan wat wij noemen 'het Paul Rosenmöller- syndroom'. Die man kon én kantines platlullen én strategie ontwikkelen aan de onderhan delingstafel én een moeilijke boodschap overbrengen in de media. Zijn opvolgers hebben dat niet of nog niet." Paul Rosenmöller was vak bondsbestuurder in de haven tijdens de voorlaatste grote ha venstaking (1987) en maakte daaraan een succesvol einde met een akkoord dat de naam 'Zoen van Delft' draagt. Hij is nu Tweede Kamerlid in de frac1 tie van Groen Links en reageert geïrriteerd en verlegen wanneer hij geconfronteerd wordt met het Rosenmüller-syndroom: „Ik reageer er niet op. Ik heb me tij dens de jongste acties in de ha ven nergens mee bemoeid. Weg is weg. Nieuwe mensen staan taken. Verder krijg je van mij geen enkel c Maar hoe moet het nu verder met de Vervoersbond FNV? CN- Ver Van der Knaap: .Alleen Jo- han Stekelenourg en zijn colle ga's van de vakcentrale hebben het gezag orde op zaken te kun nen stellen. Anders zou ik het niet weten. En nogmaals: ik constateer dit alles met grote spijt." Een havenondememer („Nee, niet m'n naam in de krant. Ik moet wel vruchtbaar met de bond blijven werken."): „Of ze lossen hun problemen zelf op of ze worden opgelost. Dat laatste zou ik betreuren, want dat gaat gepaard met wanorde, sociale onrust en ellende. Maar nie mand kan het voor ze doen: het is hun eigen zaak." In andere FNV-bonden circu leert het 'opheffen en opnieuw begjnnen-scenario'. Dat houdt in dat de Vervoersbond FNV wordt opgesplitst en verdeeld over andere bonden. Dat biedt niet alleen een oplossing voor de voortdurende financiële pro blemen, maar ook voor de bijna permanente bestuurscrisis waarin de bond verkeert. Er is echter één slordig detail: de federatieraad van de FNV waar zowel bonden als vakcen trale-bestuurders zitting in heb ben, heeft na jaren van oeverlo ze discussie besloten niet meer te praten over de structuur van de vakcentrale en de bonden. Zo'n voorstel kan dus alleen nog van de Vervoersbond FNV zelf komen. En dat lijkt, drie miskleunen en duizend nieuwe leden verder, teveel gevraagd. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Een groepje jongeren schoot vijf jaar geleaen de 13-iarige Shawn lones uit Detroit aood. Ze wa ren uit op z'n Fila sneakers. April 1989 werd ook de 16-jarige lohnny Bates uit Houston doodgeschoten. Hij weigerde zijn sportschoenen af te geven. Twee gevallen van moord met als Inzet een paar sportschoe nen. De sportmode in de Vere nigde Staten floreert als nooit te voren, maar blijkt een steeds grotere criminele scha duwkant te hebben. Keith Goodie, een basketbal speler uit Washington D.C., Is de trotse eigenaar van 56 paar sportschoenen. En niet zomaar sportschoenen. Nee: .peperdure 'sneakers' van topfabrikanten als Nike. Adidas. Reebok en Gucci. Goodie heeft sportschoe nen in alle kleuren van de re genboog. Hij heeft ze in het rood. groen, blauw, zwart, wit, goud en bruin.. Dat kost wat. geeft hij grif toe. Vorig jaar bij voorbeeld kocht hij voor vier duizend dollar aan sneakers. Maar iedereen doet het. ver telde Goodie onlangs in een in terview met de Washington Post. „Ik ken niemand die niet minstens twintig paar schoenen heeft. Mijn 5-jarig zoontje al leen al groeit er zo snel uit, dat ik vier paar per maand voor hem koop". De 25-jarige Goodie is inder daad niet de enige met een kast vol sportschoenen. Met name onder zwarte jongeren in de Amerikaanse binnensteden is het een must om veel verschil lende sneakers met liefst presti gieuze merknamen te bezitten. Op een gegeven moment is een bepaald soon sneaker 'hot', en dan moet iedereen 'm hebben. Wie daarin niet slaagt, ligt eruit. is 'square', een sufferdje. Met sport heeft het allemaal niets meer te maken. Het gaat om mode. Volgens opgave van de fabrikanten van sportschoenen zelf wordt 80 procent van hun produkten niet gebruikt bij het sporten. Er zijn in steden als Washington jongeren van 14. 15 jaar die tweeduizend dollar per jaar uitgeven aan sportschoe nen. Ze nemen desnoods bij baantjes om Air Jordans van 125 dollar per paar of Reebok Pump II schoenen van 200 dollar te kunnen kopen. Sneakers zijn big business, en het einde van de rage is nog lang niet in zicht. Veel is te danken aan de £e- zondheidsmanie die Amerika begin jaren tachtig trof.Iedereen die een beetje wilde meetellen ging trimmen, joggen of naar aerobic-lessen. Fit blijven: jong blijven, dat was het credo. En dat geldt nog steeds. Meer en meer Amerikanen gingen sneakers ook om andere rede nen dan sport dragen. Omdat ze lekker zaten, bijvoorbeeld. Nog altijd kun je tijdens de och tendspits in de metro van ste den als Washington tal van se- cretaresse-achlige typen zien met gympies aan. Op kantoor komen de verplichte nette schoenen uit de tas. en worden de sneakers opgeborgen. En tenslotte werden de sneakers echt modieus: een manier waarop trendsetters zich kon den onderscheiden. De makers van sportschoenen sponnen er garen bij. Vorig jaar kochten de Amerikanen alleen al voor 11.7 miljard dollar aan gympies van bekende merken. Dat wil zeg gen: 393 miljoen sportschoe nen. op een totale bevolking van krap 250 miljoer. Typerend voorbeeld voor de enorme groei die de fabrikanten van onder meer basketbal schoenen. tennisschoenen, rac- ketbalschoenen en trimschoe- nen hebben doorgemaakt, is het succesverhaal van Nike. Nike. genoemd naar de Griekse godin van de overwin ning. werd in 1972 opgericht door een professor en diens voormalige coach. In dat eerste jaar zette het bedrijf voor 1.96 miljoen dollar aan sportartike len af. In 1980 bedroeg de omzet al 270 miljoen, overigens niet al leen aan sneakers, maar ook aan sportkleding. Maar vanaf dat jaar ging het neel snel: vorig jaar bedroeg de omzet van Nike maar liefst 2.23 miljard dollar. Die geweldige omzetstijging is mede te danken aan de uitge breide reclame- en promotie campagnes van Nike. Vorig jaar werd daaraan een bedrag van 120 miljoen dollar besteed. Zo heeft Nike basketbal-su perster Mike Jordan en filmma ker Spike Ixr ingelijfd. Via tv- commercials maken deze Ame rikaanse VIPs reclame voor de Nike schoenen. Zowel Jordan als Lee zijn zwart. Mensen als politicus ds. Jesse Jackson ma ken Nike en andere fabrikanten van sportschoenen het verwijt dat zij zich door juist deze be roemdheden in te zetten in het bijzonder richten op zwarte jongeren. Daarmee worden die jongeren, die het toch al niet al te breed hebben, aangemoe digd om schoenen te kopen die boven hun financiële macht lig gen. Met name voor zwarte jongeren in de Amerikaanse binnensteden heeft de gympies rage een hele grote schaduwzij de. Er is grote sociale druk op die jongeren om ook. net ais hun vrienden, de allernieuwste Air Force One of Air Jordan te dragen. Die schoenen zijn, in le vens zonder al te veel hoogte punten of hoop. een symbool van succes en van status. Maar status kopen is duur. Menigeen bewandelt de illegale weg om aan het benodigde geld te komen. Er zijn jongeren de als drugskoerier fungeren om dollars voor sneakers te verdie nen. Drugdealers weten dat. De politie in steden als Washington heeft bij invallen bij deze dea lers geregeld kasten vol dure schoenen gevonden. Die wer den dan gebruikt om 12-, 13-ja- rige koeriers te recruteren. Jongeren beroven andere ion- geren. vermoorden zelfs leef tijdsgenoten om aan de schoe nen te komen. In de beruchte Area Four van Chicago bijvoor beeld vinden per jaar zeker 150 gewelddadige incidenten plaats waarbij sneakers de 'casus belli' vormen. Op 2 mei 1989 werd de 15-jarige Michael Thomas ge wurgd door een 17-jarige bas ketbalvriend die de moord al leen pleegde om Thomas' gloednieuwe Air Jordan schoe nen te kunnen afpakken, om maar een voorbeeld te noemen. Drugdealers gebruiken in sommige gevallen alleen de schoenen, shirts en jasjes van één merk om zo hun terrein af te bakenen. Daarmee geven ze de voor hen werkende jongeren bedrijfskledij, een soort uni form. Hetzelfde geldt voor de gangs. de uitermate gewelddadige jeugdbenden in steden als Los Angeles. In Boston bijvoorbeeld dragen alle leden van de Green wood Street bende alleen maar sportspullen van Green Bay Packer. De 'Intervale-bende ge bruikt alleen Adidas-materiaal. en voor de Vamp Hill Kings is slechts de Raider-uitrusting vol doende.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26