Leiden 'Raad weigert vuil in Polen te storten' Auto Peter Nieuwbouw neemt molen wind uit zeilen 07H34700 Kerken vragen om gebruikte goederen Storingen door Turkse zender niet uitgesloten 'Inspraak kost teveel tijd' Weggooien groente en fruit straks strafbaar GOID VOOI Dl DAG KOMH '.Donderdag 13 juni 1991 NIEUWSLIJN Meer muskusratten gevangen Het aantal gevangen muskusratten is opnieuw sterk gestegen. Vorig jaar werden 4600 dieren buit gemaakt in de regio Lei den/Alphen/Bollenstreek. Dit is een stijging van 70 procent ten opzichte van 1989. Het hoogheemraadschap van Rijnland ver- meldr in zijn jaarverslag over 1990 dat de muskusratten vooral zijn aangetroffen in de waterschappen De Gouwelanden en De Aarlanden. Het aantal vangsten steeeg hier van 2300 tot ruim 4.300. Binnen de andere waterschappen werden ruim 300 vangsten gemeld. Man herkent daders mishandeling De politie heeft gisteren twee Leidenaars (18 en 19) aangehou den op verdenking van geweldpleging. Het duo was betrokken bij de bedreiging en mishandeling van een 21-jarige Leidenaar het afgelopen weekeinde. Het slachtoffer en zijn vriend werden zaterdagnacht bij de Koombrugsteeg geschopt, geslagen en ge stoken dooreen groep jongeren. Het slachtoffer liep gisteren in het centrum waar hij twee daders herkende. Hij beide de poli tie die het duo in de kraag vatte in de Vrouwensteeg. Pyromaan steekt auto in de fik Aan de Pieterskerkgracht is vanochtend waarschijnlijk een pry- romaan aan het werk geweest. Omstreeks 5.40 uur trof een voorbijganger een wagen aan die in de fik stond. De brandweer kwam er aan te pas om de felle brand te blussen. Het voertuig brandde bijna geheel uit. Na het bluswerk werden onder drie andere auto's in de buurt jenycans met benzine en olie gevon den. Racen op W. de Zwijgerlaan De politie heeft vannacht een 31 -jarige Katwijker op de bon ge slingerd wegens een forse snelheidsovertreding. De man reed met 113 km per uur over de Willem de Zwijgerlaan. waar slechts 50 km per uur is toegestaan. Bovendien bleek de wagen onverzekerd. De katwijker heeft zijn voertuig vrijwillig bij de politie geparkeerd. Als hij verzekeringspapieren kan overleg gen, mag hij zijn auto weer ophalen. De politie is niet overge gaan tot inbeslagname van het voertuig. MOLENAAR VAN SCHA1JK Vindt dat de ge meente slecht met haar eigen Roomburgermolen omgaat en wil de molen- beweging inschakelen LANGE INSPRAAKPRO CEDURES schaden het milieu, vindt de dijkgraaf van Rijnland Afi'al naar Wallonië was 'eens maar nooit weer' Alle Leidse politieke partijen, behalve de WD, willen dat de gemeenteraad zich spoedig uitspreekt tegen de drei gende stort van Zuidhollands huisvuil in Polen. „Het is schandelijk en volstrekt ontoelaatbaar dat ons afval in Polen dreigt te worden gestort, alleen omdat wij niet in staat zijn het op te ruimen", zei PvdA-raadslid B. Paauw gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie. A Geertsema voor een collec- „Het gaat WD-raadslid inpcwmaft. atwcHOUTvoelde™, veel De Provinciale Afvalverwerking (Proav), die onder meer het Leidse afval moet afvoeren, dreigt te blijven zitten met zo'n 350.000 ton huisvuil. Nog een jaar lang kan de Proav het huis vuil kwijt en dan moet het er gens anders heen. Omdat Enge land en Frankrijk al nee hebben gézegd, blijven landen als Polen en Roemenië die niet door regels worden beschermd over als kandidaat-stortplaats. Groen Links bepleitte gisteren om die reden met succes een plenair raadsdebat over de af voer van Leids afval. Raadslid R phalen jtief Leids 'nee', eerste instantie om het op) van het huisvuil in Leiden en dus wil ik mij niet vastleggen op de plaats waar dat heen gaat, hoe belangrijk dat ook is." Ook CDA-raadslid H. Kruijt had re serves: „Het is goed als er geen Leids vuil naar Polen gaat, maar ik heb niet de illusie dat er dan helemaal geen vuil meer wordt gestort." I Nooit meer i Schreven zei: „Groen Links ook vooral een politiek druk- zou het hartstikke slecht vinden als er in Polen wordt gestort: dat kan niet voor de politieke be trouwbaarheid en het politiek fatsoen." middel. „Het is het Rijk dat uit eindelijk voor een oplossing moet zorgen en daarom is pu bliciteit nodig om publieke druk uit te oefenen", zei hij. „Als wij zeggen: we vinden het schanda lig, dan heeft dat publicitair nut." De la Mar riep de verschil lende partijen ook op om aan de bel te trekken bij hun eigen kamerfracties. Volgens De la Mar is er al iets op gang geko men: „Na een reportage van het NOS-journaal (waar de wethou der aan het woord kwam) heeft minister Alders (milieu) een ge sprek toezegd." De vuilverwerking van de provincie is op dit moment een chaos, zei De la Mar: „De Proav is de firma Kunst- en Vliegwerk, die overal contracten probeert over te kopen. De provincie is in onderhandeling met 15 plaat- sen tegelijk De weerzin van de Leidse fracties werd mede ingegeven door de berichten, dat in het re cente verleden illegale Leidse vuiltransporten plaatsvonden naar Belgisch Wallonië. De par tijen toonden zich 'geschokt' over de onthullingen van vorige week door wethouder De la Mar. „Voor ons is dat eens maar nooit weer", zei D66-raadslid E. Corenmans. De la Mar, die be zig is met een onderzoek, be loofde de commissie op de hoogte te houden. Voormalig raadslid verwijt gemeente onzorgvuldigheid LHDCN. Oud PvdA-raadslid L Bei jen vindt dat de gemeente onzorg vuldig handelt met haar plan nen voor de aanleg van fiets stroken langs de Witte Singel (tussen Schelpenkade en He renstraat). Hij is in tegenstelling tot de andere buurtbewoners overigens wèl voorstander van het plan. In een brief aan B en W klaagt het voormalig raadslid over het gebrek aan tijdige informatie over de herinrichting van de weg. Dat andere buurtoewoners in een brief aan B en W hebben voorgesteld om fietsers om te laten rijden over de nagenoeg autovrije Boisotkade vindt Beij- en 'te zot om over ie praten'. De vele auto's op de Witte Singel zijn een probleem, niet de fiet sers, zo stelt Beijen. Het oud-raadslid meent net als de andere buurtbewoners dat de parkeerdruk in de omge ving groot is. Zo'n 600 leerlingen van Leidse basisscholen hebben gisterochtend toegekeken hoe op de kinderboerderij in de Merenwijk zeven gemeentelijke schapen werden geschoren. Het scheren maakte onderdeel uit van het project 'schaap en wol' dat de kinderen de afgelopen weken op hun scholen hebben gevolgd. De scha pen, bevolken in het dagelijks leven de dierenweiden en kinderboerderijen van de gemeente Leiden. Ze werden van hun wol ontdaan door de beheerder van de Merenwijkse kinderboerderij, Jos Kentie. Hoewel geen 'officieel' schapenscheerder, heeft Ken be inmiddels zo veel ervaring dat hij dit werk probleemloos aan kan. De overige gemeentelijke schapen Leiden telt er in totaal 35 worden zondagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur geschoren op de kinderboerderij in de Merenwijk. Daarbij kan publiek aanwezig zijn. foto htm acx/wMvr De Stichting Vraag cn Aanbod zamelt aanstaande zaterdag bij twaalf kerken in de Leidse regio gebruikte goederen in. De spul Jen worden opgeknapt door werkloze jongeren en oudere vrijwilligers, en vervolgens ver scheept naar ontwikkelingslan den. Op die manier hoopt de stichting in Nederland jongeren zinvol werk te geven, en jonge ren uit de Derde Wereld aan goederen te helpen waarmee ze een toekomst Icunnen opbou- Vraag en aanbod' is vooral op zoek naar oude fietsen, of on derdelen ervan, naaimachines, typemachines rolstoelen cn al lerhande gereedschap. De coör dinatie in deze regio is in han- Tussen 11.00 en 13.00 uur kun nen ook goederen worden Inge leverd bij de Laurentiuskerk in Voorschoten en de St. lozef in Wassenaar, de St. Willibrord in Oegstgeest is open tussen 10.00 en 12.00 en de Mcnswordings- kerk in leiderdorp tussen 11 00 en 12.00 den van het knooppunt voor jongerenpastoraat cn diako naat.tel 120070 In leiden kunnen de spullen tussen 11 00 en 13 00 worden ingeleverd bij de Anloniuskerk. Bevrijdingskerk, Hanehrugkerk. leonarduskerk. Maria Middels reskerk en de VrrdrskcTk lu sen 10.00 en 12 00 Maranatha kerk en de Petniskerk en tussen 10 30 en 12 00 de Herensti^rl kerk iaoai»cwTv—ii De doorgifte van een Turkse zender op het kabelnet van Stadskabei in leiden kan voor storing op andere andere kana len zorgen. Mede daarom heeft 1 omitoipdand oqpMB wan kabelexploitanten in de regio het plan van de gemeente lei den ontraden. Het vindt overi gens ook dat de gemeente lei den de Turkse gemeenschap ten onrechte een voorkeursbe handeling geeft. Volgens cm woordvoerder van Stad ska bH hoeft niemand zich zorgen te maken over storingen De zogehetrn Gemeenschap pelijke Regeling Antenne-F net pevnomening leiden r o is de leverancier van het signaal op de kabH aan de diverse gr meenten De macht van dit or gaan houdt echter op bij de ge meentegrenzen zodat hel he sluit van de gemeente leiden geaccepteerd moest worden. Zij het dat leiden zelf alle kosten moet betalen: 70.000 gulden Metingen hebben volgens het bestuur van de Regrling uitgr wezen dat de nieuwe zender storingen kan opleveren voor de zendrr Nederland 2 en de ka belkrant. Ook daarom zou uit stel gewenst zijn tot de capaci teit is vergroot Volgrm W Kniijshaar van Stadskabel valt het echter wel mee met die sin ringen Speciaal ingebouwde fil ters moeten dezr voorkomen en onderzoek zou hebben uitgewe zen dat dal inderdaad zo is „Mochten zich onverhoopt toch storingen voordoen dan worden onmiddellijk maatregelen geno men", zegt Kniijshaar Hei Iridse gemeentebestuur herft het voorrangsbeleid voor de Turkse zender steeds verde digd door er op te wijzen dat de omvangrijke Turkse grmrrn srtiap in leiden recht heeft op rigrn televisie In de Merenwijk kan het Turkse net ovrrigrm niet worden ontvangen omdat daar een andern kabelexploi tant. de SKM. de dienst uit maakt. Dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken van het hoog heemraadschap Rijnland vindt dat de uitgebreide inspraakpro cedures bij verbetering en uit-' breiding van zuiveringen en rio- leringe vaak averechts werken. Volgens de dijkgraaf is het milieu er meer bij gediend als alle procedures flink worden in gekort. Van Tuyll vindt dat drie tot vijf jaar voldoende moet zijn voor de procedure. Bij de pre sentatie gisteren van het jaar verslag van Rijnland noemde hij de gebruikelijke gang van zaken 'maatschappijk onzorgvuldig'. Verbetering en uitbreiding van zuiveringen en rioleringen worden vaak te lang vooruitge schoven. Gemiddeld zit er nu tussen besluit en uitvoering van dergelijke plannen zo'n tien \ijftien jaar. Oorzaak daarvan zijn de ellenlange (beroeps)pro- cedures. leiden. ringen in andere steden hebben geleerd dat het succes van de gft-container volledig afhangt van de mate van voorlichting", zei wethouder H. de la Mar gis teren tijdens een vergadering van de raadscommissie milieu. :hap I gen. dat het plantaardig afval vanaf september in een aparte bak moet. Veel Turken en Marokkanen zijn analfabeet en kunnen de voorlichtingsfolders over groente- fruit- en tuinafval (gft). die binnenkort worden verspreid, dus niet lezen. Binnen twee maanden begint de gemeente een intensieve campagne om de inwoners van Leiden het gebruik van de gft- container uit te leggen. „Erva- Vanaf september is het ver plicht om het plantaardig afval in een aparte bak af te leveren. Eén dezer dagen gaan er brie ven uit. Wie toch groenteresten in de gewone vuilniszak gooit is strafbaar. Met de gft-container hoopt de gemeente het huisvuil met 30 procent terug te dringen. .EIDEN LOMAN LEEFMANS Molenaar R. van Schaijck vindt dat de Roomburgermolen aan de Kanaalweg verplaatst moet worden naar het Cronesteyn- park aan de andere kant van het Rijn- en Schiekanaal. De reden daarvoor is het gemeentelijke plan om in de directe nabijheid van de molen twintig huizen neer te zetten. Dat gebeurt op een deel van het huidige sport park van de hockeyvereniging Roomburg. Volgens standaardnormen voor waterpoldermolens, zoals die aan de Kanaalweg, is er een straal van 100 meter zonder be bouwing in de directe omgeving nodig. De dichtstbijzijnde nieuwbouw komt echter op een afstand van 58. meter van de molen te staan. „De wind aan de onderkant is voor een molen als deze 'grond- zeiler' uiterst belangrijk. Als er gebouwen binnen honderd me ter van de molen staan, ont staan er wervelwinden. De wie ken worden ongelijk belast, dat betekent het verminken van de molen en dus stilstand. De Roomburgermolen is beeldbe palend en een monument, en niemand is er bij gebaat als de molen vaak en lang stilstaat", aldus Van Schaijck. De molenaar was gisteravond een van de weinige aanwezigen bij de voorlopige presentatie van het bestemmingsplan voor de groenstrook tussen sportpark Roomburg en het water aan de Lorentzkade. De gemeente is van plan in samenwerking met projectontwikkelaar Du Prie on geveer negentien luxe huizen achter de Vredeskerk te bou- De omwonenden lieten op eerdere informatie-avonden weten het hiermee niet eens te zijn. Toch gaat het plan, waar van oud-wethouder D. Tesse- laar de bedenker is, naar alle waarschijnlijkheid door. Om bewoners toch een beetje tege moet te komen zijn een basket balveldje ingepast en extra par keerplaatsen opgenomen. Ook verdwijnt er een slootje. De omwonenden lijken ge zien de opkomst (nog geen twintig personen) gisteravond hun weerstand, althans monde ling, te hebben gestaakt. De molenaar heeft nog gegronde bezwaren. Als bewijslast voert hij een folder aan waarin de technische gegevens van diver se molens staan vermeld. „De molen wordt uit het zicht ge haald en hij is nota bene eigen- De Roomburgermolen krijgt in de t dom van de gemeente. Ik vind het belachelijk dat ik de ge meente moet wijzen op het juiste gebruik van die molen", meent Van Schaijck. Hij vindt dat als het plan ïkomst geen vrije ruimte meer om zl 'sportpark Roomburg' door gaat, de molen moet worden af gebroken en steen-voor-steen weer moet worden opgebouwd aan de andere kant van het wa ter in het Cronesteynpark. Daar i heen. foto archief is wel de noodzakelijke ruimte. Verder wil Van Schaijck de „molenbeweging" inschakelen om zijn argumenten te onder steunen. ACHTERGROND LEIDEN LOMAN LEEFMANS Discussie over sluitingstijden haalt eeuwwisseling wel De terrassen moeten doorde weeks om elf uur 's avonds dicht maar in het weekeinde mogen de bezoekers nog een uurtje langer buiten zitten. Zo zijn de regels die het college van B en W gisteren afkondigde. Strenge controle, het intrekken van de vergunning of desnoods een fikse boete moeten er voor zorgen dat de Leidse horeca zich aan deze regels houdt. En zo, is de kritiek van de hore- ca-ondernemers in een enkele regel samengevat, zal de Leidse binnenstad er zelfs op de mooi ste zomeravonden net zo stil en verlaten bij liggen als op de guurste januaridag. steeds met de ingewikkeld maar vooral slepende proble matiek van de horeca. Het refe rendum moest voor eens en voor altijd een einde maken aan de discussies over de sluitings tijden. Met een uiterst minieme meerderheid werden de vrije en tot verrassi i verworpen. Dat betekende echter niet dat de zaak nu voorgoed was gere geld. De Leidse horeca was te gen vrije sluitingstijden, maar de meeste kroegbazen voelden er niets voor het huidige systeem te handha ven. In het weekeinde moeten veel cafés De nieuwe regels voor de Leidse terrassen worden door de Leidse horeca-on- dememers beschouwd als ongewild, onuitvoerbaar en ongepast. De horeca is altijd te genstander geweest van de nu geldende regels om dat die on eerlijke uur dicht, een enkele kan tot drie uur open blijven. Het college van B en W verbond deze week aan deze uitslag de terechte conclusie dat de vrije sluitingstijden er niet mogen komen. Tegelijkertijd stelde het college vast dat de huidige slui tingstijden gehandhaafd moe ten blijven Onduidelijk is waar op die laatste conclusie nu pre cies berust. tie in de hand zouden werken. Nu, met de voorgestelde stren gere controle op de sluitingstij den. neemt de ongelijkheid al leen maar toe. menen de veron gelijkte cafébazen. De nieuwe regels voor de terras sen gaan wel uit van het princi pe 'gelijke monniken, gelijke kappen Alle uitspanningen, groot of klein, overlast kend of niet. op stoep, eigen terrein of binnenplaats, moeten op dezelfde tijd dicht. „Er komt nu in ieder geval duidelijkheid over de terrassen, maar de ma nier waarop dat gebeurt, daar zijn we niet blij mee", is dan ook de voorspelbare reactie van 1. Ponsioen. voorzitter van de Leidse afdeling van onderne mersvereniging Horeca Neder land (HN) Hij meent dat bij het opstellen van de regels voor de terrassen de horecabond had moeten worden betrokken. Tegelijker tijd vindt Ponsioen het vreemd dat er voor de vaak totaal ver schillende terrassen een een duidig systeem komt terwijl voor de sluitingstijden van de cafés het oude 'oneerlijke' sys teem wordt gehandhaafd „Het is meten met twee maten. Het uitgaanspatroon is de laatste vijftien jaar sterk veranderd maar de sluitingstijden nauwe lijks. ondanks het referendum De horeca-ondernemers krijgen nog een uitnodiging van de ge meenlc om te knmen praten over de voorgestelde maatrege len Duidelijk is nu al dat de 10- jarige discussie van voor het re ferendum de komende jaren even zo makkelijk wordt voort gezet

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15