Kunst 'Het lukt me niet mild te zijn over d' Ancona' rnmmm Van Praag zocht het in humor 'Ik heb honger geleden, dan verlang je naar overdaad' Woensdag 12 juni 1991 Redactie 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Emdredact.e HANS SONDERS Vcxmgrvrng- HENK BUrS 9 NIEUWSLIJN Kleurets van Laetitia de Haas. foto pr Werk Laetitia de Haas in Kaagdorp Laetitia de Haas exposeert van 16 juni tot 16 september haar etsen in galerie en potterie 'De kever' aan de Irenelaan 17 in Kaagdorp. Daarnaast is in deze galerie keramiek te zien van Erik du Chatenier, Henk Maurier, Jonathan Ellender en Marlies van Diesen. Laetitia de Haas exposeert regelmatig in binnen- en buitenland. Enige jaren geleden ontving zij de de Franse Grafiekprijs, de 'Prix Francois Ier'. Gorterprijs voor Huub Beurskens Het bestuur van de stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de Herman Gorterprijs 1991 toegekend aan Huub Beurs kens voor zijn poëziebundel .Hollandse wei en andere gedich ten'. De prijs van tienduizend gulden wordt op 1 november in Paradiso in Amsterdam uitgereikt. Beurskens debuteerde in 1975 met de bundel 'Blindkap'. Sindsdien verschenen zeven poëziebundels. Volgens het juryrapport sluit het titelgedicht uit de onderscheiden bundel aan bij de manier waarop Gorter de schoonheid van 'Den tuin van Holland' heeft bezongen. Sinatra naar Den Haag Frank Sinatra komt weer naar Nederland. Op 7 oktober ver zorgt de inmiddels 75-jarige 'Voice' een concert in het Con gresgebouw in Den Haag. Sinatra zal optreden in de Prins Wil lem Alexanderzaal, waar 2.000 plaatsen zijn. De kaartjes zullen van 250 tot 750 gulden kosten. In 1989 was Sinatra voor het laatst in Nederland. Hij zong toen in de Ahoy in Rotterdam en in de RAI in Amsterdam. Half september is Sinatra te horen in Antwerpen, in een door Hans Breukhoven georganiseerd con cert. Federatie Kunstenaarsverenigingen bestaat 45 jaar De Haagse oud-wethouder van cultuur Jack Verduyn Lunel stond er tijdens zijn driejarige ambtsperiode (1986- 1989) om bekend dat hij geen doekjes om zijn mening wond. Ook als directeur van de Federatie van Kunste naarsverenigingen heeft hij die gewoonte niet opgege ven. Aan de vooravond van de viering van het 45-jarig bestaan van de federatie zegt hij in niet mis te verstane bewoordingen: „Er is ontzettend veel mis. Het lukt me niet om mild te zijn over minister d'Ancona". pen van Nederlandse Be roepspoppenspelers en de Ver eniging van Letterkundigen. Aan Verduyn Lunel de taak om dit gevarieerde gezelschap van individualisten op één lijn te krijgen en te houden. Bij zijn aantreden in februari vorig jaar nam hij zich daarom voor alle aangesloten organisa ties een bezoek te brengen: „Dat is inmiddels gebeurd. Ik heb er iedereen van proberen te AMSTERDAM FRANCCTSE Lf DEBOER De federatie is een koepel van beroepsverenigingen van kun stenaars waarvoor de basis werd gelegd tijdens de Tweede Wereldoorlog. Verduyn Lunel zegt in een terugblik: „Het kun stenaarsverzet vond het al in 1941 belangrijk de krachten te bundelen om na de oorlog daadwerkelijk invloed uit te gaan oefenen op het kunstbe leid van de overheid. Belangen behartiging moest daarbij hoog in het vaandel staan. In januari 1946 was het zover. De doelstel ling van de federatie is sinds dien niet wezenlijk veranderd Onder de paraplu van de koe pel schaarden zich organisaties als de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars, de Be- ran Imp t Genootschap van Nederlandse Componisten, de Vereniging van Gezelschap- de krachten een breed draagvlak te schep pen. Des te eerder houdt het ministerie van WVC rekening met onze mening". Wapenfeit De hoorzitting van 29 mei van de Tweede-Kamercommissie voor cultuur was in dit verband een belangrijk wapenfeit: met groot vertoon van solidariteit tekenden de federatie en het Comité De Vrije Initiatieven (van podiumkunstenaars die zich bezighouden met het reali seren van incidentele produk- ties) protest aan tegen dreigen de bezuinigingen op de begro ting van het ministerie van cul tuur (WVC). Minister d' Ancona kwam sinds de aankondiging van haar voornemens afgelopen april onder een spervuur van kritiek te liggen van onder meer de Raad voor de KunsL De minister wil 5,4 miljoen gulden putten uit de toch al schaarse middelen voor inci dentele kunstsubsidies. Het gaat daarbij om eenmalige ar tistieke projecten in de sectoren theater, dans, beeldende kunst en dergelijke. Van het budget voor podiumkunst-projecten (9,8 miljoen) kan volgens de mi nister ruim 15 procent worden geschrapt en van het budget voor de amateuristische kunst beoefening en kunstzinnige vorming moet meer dan een kwart verdwijnen. De Raad voor de Kunst weigerde in, voor een adviesorgaan van de overheid, ongewoon felle bewoordingen de minister over het schrappen van al toegezegde podium - kunstsubsidies te adviseren. Al leen daarom zal deze sector voorlopig de dans ontspringen, voor de 'amateurs' valt er al niets meer aan te doen. Verduyn Lunel kan er net als de andere critici van de PvdA- minister niet omheen een ver gelijking te trekken met haar CDA-voorganger Brinkman: „Brinkman is erin geslaagd de kunstbegroting te ontzien, bij d'Ancona zien we ondanks haar eerder uitgesproken voorne mens het tegendeel gebeuren. Ik had dat niet verwacht van een minister die bekend staat als een van de weinige politici met kennis van zaken over kunst". De federatie-directeur heeft zijn protest voor alle duidelijk heid voorzien van veelzeggende cijfers: in 1991 wordt per inwo ner aan algemene rijksuitgaven 13.024 gulden besteed. 25 gul den daarvan gaat naar kunst zinnige doeleinden. 65 cent is bestemd voor ad hoc-subsidies in de sector podiumkunsten. „Wie op dat bescheiden bedrag van 65 cent ook nog eens wil gaan bezuinigen is onverant woordelijk bezig ten opzichte van de de noodzaak tot vernieu wing, ontwikkeling en experi ment in de kunst. Juist die ad hoc-subsidies zijn het zout in onze culturele pap. Zij zorgen voor de onmisbare mogelijk heid in de kunsten ontwikkelin gen op gang te houden en een breed en veelzijdig aanbod mo gelijk te maken". Jack Verduyn Lynd:„Er is ontzettend veel mis.' Ook voor de bezuinigingen op het terrein van de amateuris tische kunstbeoefening en vor ming heeft hij geen goed woord over „Wie had het ook alweer voortdurend over participatie bevordering van zoveel moge lijk mensen bij kunst en cul tuur?", zo vraagt hij retorisch. „Er wordt nu voor een relatief klein bezuinigingsbedrag een onherstelbare schade aangc- ru hl". Verduyn Lunel signaleert sa menvattend een kwalijke ten dens bij beleidsmakers waar d'Ancona zich kennelijk niet te gen te weer heeft kunnen stel len: „Er wordt geredeneerd vanuit geld en niet eerst geke ken naar wat de samenleving nodig heeft". Volgens Verduyn Lunel is er sprake van een groot onbegrip over het functioneren van de kunstensector „De HILVERSUM THEO DERSJANT apgen, organiseren en zaken doen. Dat waren de belangrijk ste componenten in het leven van zanger Max van Praag. In 1964 zette hij een punt achter zijn zangcarrière om zich te storten op zijn twee andere pas sies. Binnen enkele jaren was hij eigenaar van een keten pla tenzaken in Utrecht en had hij het Loosdrecht Jazzfestival op poten gezet. „Ik vind het zo jammer, dat ze m'n naam daar niet meer noemen", zei Van Praag drie jaar geleden nog, doelend op dat festival. De in eenstorting van zijn platenim- perium liet Van Praag achter als een gebroken man, die ondanks dat hij streed tegen de ziekte van Parkinson, nimmer de voor hem kenmerkende humor ver loor. „Max, hoe kun je dat nou zin gen, want in heel Amemuiden is geen klok te bekennen", merkte Lou Bandy eens op te gen zanger Max van Praag, die zijn bekendheid mede te dan ken had aan het lied 'Als de klok van Amemuiden'. „Ia, maar ik zing ook 'als', was steevast het droge antwoord van Van Praag op deze vraag. De zanger werd in 1933 ont- v Zanger Max van Praag, die zon dagnacht in zijn woonplaats Hil versum op 77-jarige leeftijd is overledenfoto cpd dekt door de VARA toen hij, als 18-jarige samen met Wim lbo en Rie Helmich winnaar werd van een door deze omroep uit geschreven wedstrijd voor ama teurs. In het begin van zijn car rière legde hij zich vooral toe op imitaties van bekende artiesten als Louis Davids en Willy Derby. Toen de VARA enige tijd na de bezetting weer ging uitzenden, werd Van Praag vaste medewer ker. De joodse Van Praag zat zelf tijdens de oorlog onderge doken in Boskoop. Liedjes als 'De appeltjes van Oranje', 'De sluizen van Amemuiden', 'Als ik tweemaal met mijn fietsbel bel' en 'Rode rozen', gaven hem zijn bekendheid. Op de dag dat hij afscheid nam van zijn zangcar rière in 1964, kreeg Van Praag van de Stichting Conamus de Gouden Harp. Failliet Voor Van Praag braken echter geen rustige tijden aan, want in Utrecht werkte hij actief aan het opzetten van een aantal platen zaken. Op het hoogtepunt van het bedrijf had hij zeven zaken in de Domstad. In het begin van de jaren tachtig kwam echter de klad in de keten. Vijf zaken moesten worden opgedoekt en in het voorjaar van 1984 werden de laatste twee zaken failliet verklaard. Voor Van Praag kwam de klap hard aan, temeer daar hij ge plaagd werd door de ziekte van Parkinson. Toch bleef hij, on danks dat hij niet graag praatte over de zwarte bladzijde van het ineenvallen van zijn platenke- ten, zijn levensvisie in de hu mor zoeken. Fotograaf Jan Saudek en z'n voorkeur voor grote borsten HULSTA DESIGN COLLECTION AMSTERDAM ELLEN KOK Hij is klein van stuk. Grote on schuldige ogen onder kort ge knipt haar. Een gespierd li chaam, gestoken in een mo dieus overhemd en jeans. Jan Saudek, maker van zeer veront rustende foto's. Koning over een volkje dat leeft in een voch tige, koude Praagse kelder. Baby's, kinderen, mannen en vrouwen: vooral vrouwen foto grafeert hij daar. Ze gaan ge kleed in gewaden die een eeuw geleden mode waren, met veel kant, tule, en bont. Maar ze gaan vooral ook niet gekleed. Saudek (1935) laat graag in een serie foto's de naakte en de ge klede 'waarheid' van een mens zien. Hij heeft een voorkeur voor vrouwen met gigantische borsten en enorme billen, Ru- bensiaanse types, „k heb in de oorlog veel honger geleden, zo iemand verlangt naar over daad." Hij maakt zijn opnamen in zwartwit en kleurt ze vervolgens met de hand in. De donkere, bladderige keldermuur die im mer als achtergrond dient en de onnatuurlijke pasteltinten ver sterken de sfeer van een eeuw geleden. Hoofdrolspelers zijn mensen die nauw met hem ver bonden zijn: zijn vrouwen (hij was driemaal getrouwd), zijn zeven kinderen, zijn tweeling broer Karei, vriendinnen en vrienden. De meningen over zijn werk lopen sterk uiteen: kunst, kitsch, pornografie. In zijn eigen land, Tsjecho-Slowakije, wordt hij simp wel gere buik te tonen. „Ik wilde niets vulgairs ma ken," licht Saudek toe, „Het zijn zussen, ik werk al heel lang met ze. Ze kwamen zomaar naar mijn flat om me te bezoeken en ik vroeg ze even te poseren voor een foto. Ik wilde laten zien dat er prachtige dingen staan te ge beuren. Ik houd niet zo van het verleden, ik kijk liever vooruit." „Maar," concludeert hij, „sindsdien is er niets veranderd in mijn eigen land. Mijn werk wordt overal vertoond, behalve daar. Ik word beschouwd als niet netjes. Niet als iemand die ze kunnen vragen een portret te maken van president Havel. Maar het kan me niet schelen. Ik leef nu echt vrij. Ik werk hard. Ik heb nu geld om de elektrici teit te betalen of de drank in een café. Ik heb zelfs een auto. Yeah. Wauw!" Na een mislukt huwelijk be landde Saudek in 1970 in de kelder. Een andere woonruimte was er niet in het arme, overbe volkte Praag. Het werd er nooit warmer dan 17 graden. Hij leef de er zeven jaar: „Er liep water langs de muren, 's nachts hoor de ik stukjes doorweekt pleister vallen." Maar hij vond er zijn muur. „Ik fotografeer er zo nu en dan nog wel eens. Maar ik heb nu ook in mijn zelfde vervallen richt" opge- Verborgen „Als kind," herinnert Saudek zich, „droomde ik er al van te kunnen zjen hoe mensen er zonder kleren uitzien. Onder een slonzige jurk kan een mooi lichaam verborgen zijn. Ik houd veel van mensen. Het beste landschap is voor mij het men selijk lichaam. Lichamen uiten zich anders dan gezichten: ze kunnen niet liegen. Ik wil laten zien dat mensen prachtig zijn. Ik heb er absoluut geen behoef te aan lelijkheid te laten zien. Dat durf ik niet." „Vervormde lichamen laten zien, zoals Joel-Peter Witkin dat doet in zijn werk. mismaakt heid. dat zou ik niet kunnen. Dat beangstigt me. Ik ben te ge- diciplineerd, te beheerst. Ik ben dol op mensen die maf doen, maar ik zal zelf nooit iets geks doen. Wat mijn foto's betreft ben ik zelf de strengste censor." I on va »p het I en gaat weer op het puntje van de bank zitten. Hij probeert zijn schroom nog beter onder woor den te brengen: „Ik had de mo gelijkheid om een foto te maken van mijn dode moeder. Ik moest haar in de kist leggen. Maar ik voelde geen enkele be hoefte om een foto te maken van dit soort realiteit." Hrt fotnborfc 'lan SmMl I Jfr, lovc. death Iother «uch trifle*' U ren uitga ve van Art Unlimited en luwt 1». i pel weg geneeeerd. Dat lijkt zo veilig. In de westerse we reld worden zijn foto's al jaren goed verkocht. I? MEUBELPROMENADE KATWUK Ongedurig De fotograaf is even in Amster dam om zijn eerste officiële ovenzichtsboek te promoten, dat wordt uitgegeven door de Nederlandse uitgeverij j\rt Unli mited. Hij Jogeert bij een land genote die al jaren in Nederland woont in een Amsterdams bo venhuis. Saudek lijkt er niet op SHn plaats. Ongedurig drentelt hij door de kleine kamer. Op het tapijt ligt zijn boek. een kJoek exemplaar van 160 bladzijden. Op de laatste pagina staat Saudeks commentaar op de flu welen revolutie in zijn vader land: twee jonge vrouwen leu nen tegen de keldermuur. De linker draagt op haar lange bruine jas een Idein Tjechisch vlaggetje: de rechter tilt haar rokken op om haar blote zwan- KjTo*jpr> ambtenaren hebben kennelijk geen idee van wat er allemaal komt kijken bij het realiseren van bijvoorbeeld een operapro duktie". Beïnvloeden van het beleid van de rijksoverheid blijft de ko mende tijd een van de belang rijkste bezigheden van Verduyn Lunel. Intussen blijft de federa tie ook streven naar een zo goed mogelijke belangenbehartiging voor en voorlichting aan de le den. Verduyn Lunel herinnen er aan dat alleen een kleine groep kunstenaars zich zelfstandig kan redden en dat de rest in een onaanvaardbaar slechte finan ciële positie verkeert. „Het zou al een groot winstpunt zijn als alle sociale diensten in ons land voortaan één lijn trekken bij de beroepserkenning van kunsie- Heftigheid in etsen Frank Porcelijn tmoiwp» KUNST «cm» KWM Ptuot Expowbr Wpwrtsen van Frank Portttyn. GaRrt» Prapfea. levcndari 119. Te nei tot 24 jum, donderdag van 13 00 tot 1600 uur en van 1900 tol 21 00 uur Vnfdag tot en met zondag van 13 00 tot 18 00 uur J een beet|c hetzelfde uit, de tentoongestelde etsen van Frank Porcelijn. Ze zijn vrij donker van toon, fragmenta risch en heftig. Het wenc is op gebouwd uit veel puntige vor men en abrupt afgrbrokrn lij nen, waarbij grote delen van de voorstelling weggelaten zijn. Een deel van de expositie stamt van een paar jaar geleden en betreft een scne mythische voorstellingen met thema's als 'Joris en de Draak' en 'Phoenix Heeft hij de vormen tot een mi nimum teruggebracht, het dra ma van de actie is stevig aange zet. wat nog geaccentueerd wordt door een subtiel kleurver loop dat de beweging binnen de plaat ondersteunt Het donker rood. blauw, bruin en groen van de achtergrond bepaalt medr hoe je oog over de voorstelling dwaalt Krank Porcelijn heeft al een lange ontwikkeling als graficus achter zich. Telkens exprrimen- teerde hij vanuit de techniek met nieuw opgedane Indrukken in zijn Itven. waaronder langr reizen naar het Oosten Deze Oosterse invloed is duidelijk tr zien in zijn meest recente werk Zowd wat betreft sfeer ah in de compositie, de beweging en de vormen onderscheidt bet zkh van de mythische prenten. In plaats van uit één heftig beeld beslaan /r uit mmdrTr grotr en kleine nadrukken die samen Rondom de hoofdvoorstelling staan tekstachtige stukken en voorstellingen die het midden houden tussen tekst en beekl I)r hrrkrnhaarbrui van dr bcrl tenia is nog verder trruggr bracht en de trkatrn ztjn on leesbaar, zodat het meer nog dan in het andere werk aan komt op de sfeer over dracht De vorm ontstaat uit ren gr romnlkeerd proces van ver schillende etsplaten, klrutdruk ken, lak en waslagm. dat mei de compositie van meerdere platen als nieuw dement de be herraing van bet totaalbeeld Int een minimum beperk i hülsta en wij. De profs voor 'n individueel interieur. Zelfs 'n genie beheerst niet altijd de chaos Bent u het eeuwige gezoek naar juist de kleinste spullen beu? Kijk dan 'ns in onze showroom wat "linéa-dc" uit de nieuwe design collection van hülsta aan handige opbergmogelijkheden biedt. U kunt gemakkelijk combineren, het geheel 'n lust voor het oog. Geniaal: in stijl en toch al je hebbedingetjes perfect op orde! hülsta !2! De meubelmakers met de mooiste ideeën

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9