Binnenland Kamer wil geen Kounellis, Loeki-logo en plastic zakjes 'Gehandicapt kind minder welkom dan ooit' 'Vuistregels' tegen overvallen café Woensdag 12 juni 1991 023-150225 JANINE BOS MA ALT AN ERDOGAN RONALD F r PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN Algemeen Nederland» Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS) d'Ancona: fontein of zitje in plaats van kunstcadeau Kr komt géén sculptuur op het plein voor de nieuwe be huizing van de Tweede Kamer. Het parlement heeft het ontweip van de Grieks-Italiaanse kunstenaar Kounellis definitief weggestemd. Minister d'Ancona (WVC) wil de architect van de nieuwbouw van de Tweede Kamer nu vragen een alternatief voor het beeld te bedenken. De ambtelijke top van WVC üenkt daarbij aan een fontein of een zitje. vertrouwde Nederlandse leeuw en kousebanden. Een moder ner, gestyleerd leeuwtje viel niet in de smaak bij een meerder heid van CDA. WD. D66 en de kleine rechtse fracties, die het ontwerp spottend 'Loekie-logo' noemden. DEN HAAG GPD-ANP Ook het ontwerp voor een nieuw embleem voor de Twee de Kamer haalde gisteren de eindstreep niet. liet postpapier en de koffiekopjes in de Tweede Kamer blijven getooid met de Ongeveer dezelfde fracties keerden zich tegen 'de kolenkit' van Kounellis. Van de 131 aan wezige Kamerleden stemden 71 leden tegen het beeld, zestig parlementariërs waren er vóór. d' Ancona had het beeld van Kounellis bedoeld als cadeautje voor de parlementariërs die me dio volgend jaar de nieuwbouw aan het Haagse Spui betrekken. De minister is niet van plan een nieuw ontwerp aan de Ka mer voor te leggen. De kamerle den hoeven niet op een nieuw geschenk van haar te rekenen. „Wie garandeert ons dal het he le circus dan niet opnieuw be gint?". formuleerde een ambte naar van WVC de gevoelens op zijn departement. Zeven museumdirecteuren en een hoofdconservator heb ben in een brief aan Kamer- voozitter Deetman laten weten dat het voorstel van minister d'Ancona onzorgvuldig is be handeld. Zij vinden dat de Tweede Kamer het besluit van gisteren opnieuw in overweging moet nemen. De Kamer dient zich volgens hen te onthouden van oordelen over kunst. Kou nellis en zijn beeld verdienen „qua intentie en als concept van een allerwege gerespec teerd kunstenaar een zorgvuldi ger behandeling", schrijven ze. Behalve over kunst en kof fiekopjes stemden de Tweede- Kamerleden gisteren ook over hun middagse maaltijd. Ze wil len voortaan 'milieuvriendelijk' lunchen. Op voorspraak van Lankhorst (Groen Links) beslo ten de parlementariërs dat het afgelopen moet zijn met de plastic verpakkingen voor bo terhamworst en plakjes kaas. Ook zonder al dat verpakkings materiaal is een „snelle en hy giënische wijze van uitserveren mogelijk aldus Lankhorst. Zijn motie vond vrijwel steun. Professor Galjaard over onderzoek naar geestelijke achterstand Hij kreeg gedichten toege stuurd. En brieven waarin men sen zeggen dat hij zo goed Is. En vooral ook zo duidelijk. Sommi gen schreven Galjaard dat ze nem in het nieuws al jaren op de voet volgen. Maar de profes sor kreeg niet alleen fanmail. „Wat een vreselijke uitspraak deed u daar op televisie", rea geerde iemand. „U zegt zomaar dat je een zwangerschap kunt afbreken. Dat is toch vreselijk?" Dat de belangstelling steeds weer naar hem uitgaai wanneer er nieuws is op het gebied van de genetica, irriteert hem eigen lijk mateloos. Best hoor, hij wil heus wel spreken op symposia met nameri als 'The Brave New tyVorld' over het kweken van perfecte mensen. Maar eigenlijk had Annemie- ke Verkerk in het zonnetje moe ten staan, vindt Galjaard. De moleculair biologe, die is be trokken bij het onderzoek naar de kansen van het erveti van geestelijke achterstand. Samen met anderen publiceerde zij daarover in het gezaghebbende Amerikaanse wetenschappelijke tijdschrift Cell. Galjaard: „Zij hebben ontdekt dat de afwijking op het X-chro- mosoom (hetgeen de geestelijke achterstand veroorzaakt) van generatie op generatie sfeeds erger wordt. Er komt een extra stuk DNA op het X-chromo- soom. Bij de grootmoeder zie je bijvoorbeeld een aantasting. Maar die is nog niet zo groot en zij is ook niet ernstig achter". „Haar dochter heeft een gro tere afwijking en is meer achter. Als dit van generatie op genera tie doorgaat kan op een gege ven moment dat extra stuk DNA zo groot zijn dat het kind niet meer levensvatbaar is". De mate van geestelijke ach terstand varieert. Bij mannen is de handicap meestal ernstiger elan bij vrouwen. Het fragiele X- syndroom is een geslachtsge bonden erfelijke ziekte. De af wijking zit immers op het vrou welijk X-chromo90om die jon gens per definitie van hun moe- Professor Galjaard: „Ouders accepteren geen lichte geestelijke achterstand. Vergeet 't maar. Ouders die ko- genetisch onderzoek accepteren eigenlijk niets. Ik heb In mijn carrière nog niet meegemaakt dat c der „Normaal gesproken bij de vrouw meestal gr zond. Maar dat is hier niet zo", zegt Galjaard. „Dertig procent van de vrouwelijke draagsters is zelf ook mentaal achtergesteld, maar minder ernstig dan de zoon". Kan bij een vruchtwateron- derzoek of bij vlokkentest in tiende week va zwangerschap ook een voorspellitig worden gegeven over de ernst van de handicap? de „Uw vraag komt ei genlijk te \Toeg. We weten pas sinds twee weken dat er waarschijnlijk een relatie be staat tussen de fout in het DNA en de ernst van de geestelijke achterstand. Er is nog meer on derzoek nodig, maar ik schat dat we over een half jaar zo n voorspelling kunnen doen". „In praktijk zijn sociale ont wikkelingen bepalend voor wat in een samenleving wordt aan- 'Niet de ziekte en de zieke mens door elkaar halen ders zo'n kind wilden houden". vaard. Niet de technologie. De technologie geeft mensen mo gelijkheden om bepaalde din gen te onderzoeken, te weten. Maar wat mensen uiteindelijk beslissen om te doen met die technologie is volstrekt sociaal bepaald". „In de jaren vijftig was in Ne derland de helft van de bevol king tegen geboortebeperking. Dat is volstrekt veranderd, le dereen vindt nu. op een enkele uitzondering na, dat geboortebeperking niet alleen aanvaard baar is, maar een must om ongewenste geboorten van kinde ren te voorkomen". „Meisjes hebben vandaag de dag on geveer hetzelfde op leidingsniveau als jongens. Zij willen ook wat met die op leiding doen. En dus zie je een sociale verandering. Trouwen en kinderen krijgen is niet meer prioriteit nummer één. Wel als ze wat ouder zijn". Dan is er nog een verandering opgetreden. Het drie-generatie gezin bestaat niet meer in Ne derland. Jonge paren zijn op zichzelf. Ze hebben in hun om geving maar heel beperkte mo gelijkheden tot opvang als ze eens in de problemen komen. „Je zit op een flat met z'n tweeën. Maar of je buren direct klaar staan als je ziek bent, laat staan om je langdurig te helpen als jij een gehandicapt kind thuis moet opvangen, dat is an dere koek. Die sociale ontwik kelingen bij elkaar maken dat ziekte, ouderdom en gehandi capte kinderen minder welkom zijn dan ooit". Er is bovendien een zekere verzakelijking gekomen in de benadering van zwangerschap en kinderen krijgen, zo consta teert Galjaard. „Men bepaalt het tijdstip. Men bepaalt het aantal. Daar hoort ook bij dat je opti male kansen wilt creëren voor je nageslacht. De vrouwen die ko men voor een prenataal onder zoek willen de geboorte van een gehandicapt kind voorkomen". „U zei: een hele lichte geeste lijke achterstand, dat accepte ren ouders. Vergeet 't maar. Dat is niet zo. Want ouders die ko men voor dat onderzoek accep teren eigenlijk niets. Er ziin nu al wel afwijkingen, waarbij je bijvoorbeeld een extra X-chro- mosoon vindt. Wij weten dat dat gepaard gaat met on vrucht - foto rees diepen baarheid. En bij een derde van die meisjes is er ook geestelijke achterstand, maar we weten niet hoe ernstig". „Ik heb in mijn carrière nog niet meegemaakt dat ouders zo'n kind wilden houden. Die ouders zeggen: dus u garan deert niet dat het kind zich nor maal kan ontwikkelen? En ze wordt onvruchtbaar? Nou, dat vinden wij een ernstige handi cap". „Maar pas op. We moeten in deze dis- cussie niet de fout maken de ziekte en de zieke mens door elkaar te halen. Ik vind een vrucht in de tiende week iets heel anders dan een bestaand persoon". Sommige mensen, voornamelijk reli- gieuzen, maar niet alleen zij, willen een lijst waarin staat wat nu ernstig genoeg is om een zwangerschap af te bre- •ken. Professor Galjaard vindt het terecht dat dat idee vorig jaar door de Gezondheidsraad is afgewezen „Ik heb daar altijd fel tegen geageerd. Er zijn al meer dan vijfduizend erfelijke ziekten 'Niet techniek maar sociale vooruitgang is bepalend' ontdekt die zich ook nog eens| verschillend uiten. Zo'n lijst is dus niet praktisch. Maar ik vind het idee ook ethisch niet verant woord. Want waarom moet jij| nou een antwoord geven op een vraag voor iedereen? Waarom accepteer je nou niet dat een volwassen democratie inhoudt dat mensen een verschillende oplossing mogen kiezen voor een zelfde probleem?" Het gaat de voorstanders van zo'n lijst om de rechten van het kind... „We hebben er nou eenmaal in ons land en in de meeste wes terse landen voor gekozen dat de ouders beslissen over hun kind, ook over hun ongeboren kind. In de wet is aan abortus een grens gesteld. Wij voldoen aan die grens". „Ik zou er niet aan moeten denken dat we de beslissingsbe voegdheid over minderjarigen en over het voortplanten overla ten aan anderen dan de ouders zelf. De kwaliteit van het leven is verbeterd, stelt Galjaard. „Op alle fronten: kleding, huisves ting, arbeid, gezondheid. In het verlengde daarvan ligt dat je een kind niet altijd hoeft te aan vaarden zoals het komt. Ik vind het niet erg dat je zegt: ik heb liever een meisje dat later wèl kinderen kan krijgen en dat waarschijnlijk wèl geestelijk normaal is". Gaan we toe naar een maat schappij zonder gehandicapten? „Nee, want door verkeersonge lukken komen er ook gehandi capten. En bij bejaarden, die steeds ouder worden, treden va ker handicaps op. Maar ik ge loof wel dat we naar een maat schappij gaan waar veel minder gehandicapte kinderen voorko men. Dat beschouw ik als een voorrecht". Is het gevaar dan niet dat de omgeving tegen een gehandicapt kitid een houding aanneemt vatv jij had er niet hoeven te zijn? „Sociale druk is er altijd ge weest, op allerlei dingen. Er was vroeger een sociale dnik op voortplanting. De pastoor kwam langs als er niet snel kin deren waren. Dat is verdwenen. Maar daar komt andere sociale druk voor in de plaats". „Door dit soort publieke dis cussies kun je proberen mensen daarvan bewust te maken. Het zou toch een ramp zijn als we de geboren gehandi capten niet zouden aanvaarden, omdat we ze ook hadden kunnen voorkomen. Als je individuele vrijheid accepteert als centraal thema dan hoort daar bij dat je mensen niet mag straffen voor het feit dat ze geen gebruik wilden maken van technologieën die er wel waren. Die vrijheid moet je houden. Op het moment dat er symptomen zijn die er op wijzen dat die vrij heid niet bestaat, hou ik op met dit werk". ROTTERDAM GPD De bescherming tegen roofovervallen begint bij de caféhouder zelf, meent Horeca Nederland. Door strikt een aantal vuistregels in acht te ne men, kan de schade bij zo'n overval beperkt blij ven. „Dus niet je geld tellen op de bar, nooit laten zien waar je het opbergt en geen informatie geven over het bedrag dat je in huis hebt", zegt J. Entius, dagelijks bestuurslid van Horeca Nederland en voorzitter van de commissie Criminaliteit van het Bedrijfschap. De belangenvereniging van de horeca werkt al geruime tijd aan het terugdringen van het grote aantal café-overvallen in de afgelopen tijd. In sa menwerking met de Amsterdamse politie de hoofdstad loopt met 38 percent van het totaal aantal café-overvallen voorop werd een 'plan van aanpak' opgesteld dat deze vorm van crimi naliteit aan banden moet leggen. Met succes, meent Entius, omdat het aantal overvallen op horecazaken in de hoofdstad snel terugloopt. De kans is volgens hem zelfs groot dat het ministerie van justitie en het Bedrijfschap het initiatief met een subsidie belonen. Na Amster dam is Rotterdam de volgende stad die met het plan aan de slag gaat. Deze week is tevens een landelijk politie-team in Amersfoort begonnen met een grootscheeps onderzoek naar overvallen op horeca-zaken. De rechercheurs zoeken naar overeenkomsten tus sen de diverse overvallen en proberen de dader groep in kaart te brengen. Een goede zaak, vindt Entius. „Onder de café houders bestaat een zekere mate van angst. In Amsterdam hadden we onlangs nog een overval met dodelijke afloop. Da's natuurlijk afschuwelijk. Het zal maar in je ouurt gebeuren". De politie in Amsterdam stelde overigens al eerder vast dat het grootste deel van de criminelen niet ouder is dan twintig jaar. „Er zat er in Amsterdam zelfs eentje van veertien jaar bij", weet Florijn. KOKANJE Snobs Het zijn voor mij weer barre tij den. Voor mij als krantelezer, bedoel ik. In de Randstad is het Holland Festival weer losgebro ken en daar moet op de kunst pagina van de krant natuurlijk verslag van worden gedaan. De Nederlandse Opera beet het spits af met de opera Idomeneo van Mozart. Volgens het verslag in de krant werd deze voorstel ling terecht met „stormen van boegeroep" ontvangen. Ook de criticus had zich flink geërgerd aan de enscenering: „Op de kostumering en de bordkarton nen dolfijnen op stokken was in ieder geval flink bezuinigd", laat hij ons weten, „maar niet op de drie-dimensionaal vormgege ven dieptebommen". De drie-dimensionaal vormge geven dieptebommen? Uit het verslag begrijp ik dat het ver haal zich kort na de Trojaanse oorlog afspeelt, in de tijd dus van zwaarden en speren. Mis schien wilde de regisseur met die dieptebommen een ver vreemdend effect bereiken? In plaats van door het paard van Troje wilde hij de belegerde stad dit keer eens op een andere manier naar de barrebiesjes helpen. Tegen die bommen hadden de Trojanen natuurlijk geen verweer, want de regie had hen geen Patriots ter beschik king willen stellen. Een paar dagen later viel er in Amsterdam een moderne bal letuitvoering te bewonderen. De recensente, zo blijkt uit haar kritiek, is onder de indruk ge raakt van het gebodene: „De wezens die de choreograaf in zijn stukken laat verschijnen, roepen associaties op met vriendelijke, psychisch gestoor de patiënten, die vreemde bui gingen, rare grote stappen en typische armgebaren maken". Zij prijst de technische beheer sing van twee dansers die „een act met twee aardbeienkistjes en een draad" opvoerden. Deze bijzondere act werd met een „hartstochtelijke mondzoen" afgesloten. Ik vraag me nu niet alleen af hoe een normaal mens, die zonder dwangverpleging vol wassen is geworden, ook maar enig plezier kan beleven aan een dergelijk schouwspel, maar vooral ook hoe je vanuit de zaal kunt zien dat er in die kistjes aardbeien hebben gezeten. Soms bekruipt mij de vrees dat de kunstkritiek in dit land In handen is van louter snobs. Ik heb dan ook alle begrip voor de hartekreet van een lezer van de Volkskrant, die in een inge zonden brief liet weten dat hij de „pretentie dat alleen ontoe gankelijke literatuur, hoogstmo- deme opera's en ondoorgron delijke toneelprodukties de moeite waard zijn", onverdra- gelijk vindt. De poëziekritiek in de krant is ook zo'n kraam waar vaak heel merkwaardige knollen worden verkocht. Je leest dan frasen als: „Terwijl het merendeel der mo derne lyriek het 'ik' als uiterst problematisch ervaart en het zoveel mogelijk uitspaart, of voorzichtig opspoort in dingen of de herinnering daaraan, of in het materiaal van de taal, en terwijl uit het autonome gedicht dat 'ik' als een onhoudbare vooronderstelling wordt wegge schreven. poneert Boskma's poëzie de realiteit van dat 'ik' op onbekommerde wijze". De gedichten van deze criticus, die zo genuanceerd over het 'ik' weet te schrijven, wekten op hun beurt weer de wrevel van een andere criticus-dichter. Die schreef onder meer: „Zoude minder vaak door een beslagen spiegel naar de wereld staren en zijn blik meer richten op de rimpelingen in de eigen zielevij ver. hij schreef een beter vers". Volgens mij kun je niet door een spiegel heen staren, of die nu beslagen is of niet. Wat mij in dit soort beschouwingen al tijd opvalt, is de zwaarwichtige domineestoon en het vertoon van een geheim soort kennis en inzichten, waarvan je niet be grijpt waar die op berusten. Meestal heb ik al lezende het gevoel dat het werk van de ene duisterling in handen is geval len van een andere duisterling. Het lezen van gedichten, schreef Menno ter Braak al, is meer verwant aan het zien van schilderijen dan aan het lezen van boeken. Men kijkt naar een schilderij, en men wordt er door getroffen of niet. Zo is het ook met een gedicht: het raakt een snaar of het laat ons koud. Het is daama van weinig belang of een exegeet ons laat zien hoe vernuftig het vers is geconstru eerd. Als er in de modeme poëzie in de verste verte geen gouden re gels te bekennen zijn zoals. „Denkend aan de dood kan ik niet slapen, En niet slapend denk ik aan de dood (Bloem r „Ik heb al sinds verleden week geen zinIn de omhelzing van mijn negerin" (Slauerhoff) en het gewaagde „Lievier tierks dien piep!" (Lehmann). dan zal zij nooit aan de duisternis ont stijgen De PvdA'er Tjeenk Willink is gisteren door de nieuwe Eerste Kamer tot voozitter van de Senaat gekozen. Hij wist 64 van de 75 stemmen achter zich te krijgen. Op de foto neemt Willink (links) de felicitaties in ontvangst van zijn voorganger Piet Steenkamp. foto nieuw anefo rub r croes

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4