Feiten India apathisch naar stembus Spanje begonnen aan spraakmakend proces Doel heiligt middelen bij minister Malan Gênant Woensdag 12 jyni 1991 Redactie 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART Vertalingen MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTS VERDRIET Vormgeving; CLARA KEMPER j HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARCQT KLOMPMAKER EN MENINGEN DE DOOD van Rajiv Gandhi maakte korte metten met de bijna zekere overwinning van India's grootste par- 'tij: de Congrespartij Inmiddels is de verwachting dat geen enkele partij een overtuigende meerderheid zal behalen VANDAAG EN ZATERDAG vindert de laatste ronden van de verkiezin gen plaats Op 20 mei is al 40 pro cent van de stemmen uitgebracht in de noordelijke staten De rest van In- dia's 520 miljoen kiezers, komt uit het westen en zuiden TOM JANSSEN Na dood Gandhi worden astrologen niet meer geloofd India pakt vandaag de draad van de verkiezingen weer op. Maar wie er ook wordt gevraagd naar'de mogelijke resultaten van de Indiase verkiezingen, de astrologen zitten er deze keer niet bij. De machtige sterrenkijkers, zonder wier goedkeuring hier door gaans weinig tot stand komt, zijn voorlopig uit de gratie. Zonder uitzonde ring voorspelden ze meer dan drie weken geleden dat Rajiv Gandhi's sterke Jupiter zou zorgen voor zijn terugkeer als premier van India. Over de aanslag op zijn leven werd in de veel gelezen kolommen met geen woord gerept. NEW DELHI MIEKE KOCXSTRA CORRESPONDENT Jupiter liet Gandhi lelijk in de steek toen op 21 mei een jonge vrouw met een plastic born de ex-premier, 15 omstanders en haarzelf vermoordde. De plotse linge en gewelddadige dood van Gandhi wierp India een week lang in de rouw en onderbrak een verkiezingsstrijd, die geken merkt werd door uitersten: lus teloosheid en geweld. De dood van India's meest pro minente politieke figuur maakte tevens korte metten met de bij na zekere overwinning van In- dia's grootste partij: de Con grespartij. Inmiddels is de ver wachting dat geen enkele partij een overtuigende meerderheid zal behalen. Vandaag en zaterdag vinden de laatste en beslissende ronden van de algemene verkiezingen plaats. Veertig procent van de stemmen zijn al op 20 mei uit gebracht in de noordelijke sta ten. De stemmen van de over gebleven 60 procent van India's 520 miljoen kiezers, komen uit het westen en het zuiden. Maar na 18 maanden politieke chaos en de dood van een alom geres pecteerd leider, zegeviert de apathie. Vermoeiend l-en bloedige opstand in de staat Kashmir, een anarchisti sche strijd in Punjab en een op nieuw oplaaiend dispuut over geloof en eeuwenoude sociale systemen maken van een India een dodelijk vermoeiend poli tiek toneel. „Welke partij er ook Voorzitter Narasimha Rao van de Congrespartij. aan de macht komt. ze krijgt onherroepelijk te maken met een land dat steeds moeilijker te regeren is", schrijft het toon aangevende politieke weekblad India Today. Vanuit de politiek is er op Indi a's toenemende problemen nauwelijks een antwoord gebo den. De grote verscheidenheid aan ras, kleur, cultuur, taal. kas te en geloof maakt het in de grootste democratie ter wereld bijna onmogelijk om iederé be volkingsgroep aan te spreken. Tradltiorlêel was de Congres- partij de parrtj van het midden, die zowel de moslims als de la gere en de hogere kasten van de hindoes aan zich wist te binden. De andere partijen rijden de campagnetrein ten gunste van een vastomlijnde groep en meestal "Over de rug van een an dere groep. De Congrespartij heeft te ma ken met een sterke oppositie. De grootste tegenstanders zijn de Hindoe-fundamentalistische Bharatiya lanata F'artij (BlP)en de linkse lanata Dal Partij. De laatste is de partij van oud-pre mier V.P. Singh, die de Congres- partij in de verkiezingen van 1989 versloeg. Singh raakte in moeilijkheden door zijn plan de laagste kasten in de Indiase sa menleving meer privileges te gunnen. Tijdens zijn campagne heeft Singh indrukwekkende menigten weten te mobiliseren. Zijn belofte tot serieuze hervor mingen heeft vooral een grote foto afp douglas e curran aantrekkingskracht op de arm- sten, de moslims en andere minderheden. Fanatieke hindoes betuigen hun steun aan de rechtse BJP, die fel van leer trekt tegen de moslims in India. foto a Zo niet de BJP. die de minder heden belooft te beschermen door ze eerst hun privileges af te pakken. Partijleider I..K. Advani, verdacht van uiterst rechtse fundamentalistische sympathie ën, weet dat hij in het geval een marginale overwinning niet op bondgenoten kan rekenen. Maar Advani gaf in een recent interview ook toe liever in de oppositie te zitten dan een min derheidsregering te vormen. Het gevaar van een door de BJP geleide oppositie is volgens po litieke analisten echter, dat de nationalistische partij alle gele genheid heeft om zijn politieke basis te versterken. Wanhopig De Congrespartij had met Rajiv Gandhi aan de top een realisti sche hoop op een duidelijke meerderheid. Na zijn dood is die overwinning niet zo zeker. Gevechten tussen kaderleden over de opvolgingen van Gand hi en de wanhopige poging om de Nehru-Gandhi-dynastie voort te zetten door de post van partijvoorzitter te offreren aan Sonia Gandhi, deden het imago van India's grootste en oudste politieke partij weinig goed. Bovendien is de veronderstel ling dat 'Congres' kans zou ma ken op een overwinning altijd gebaseerd geweest op het ver geelde beeld dat de partij de tra ditionele leider was van India. Met de dood van Rajiv wordt de aandacht gevestigd op de crisis in India's politieke centrum. Nu de partijen links en rechts van het midden een duidelijke eigen koers aangeven, valt er een va cuüm in de partij die de Indiase natie sinds de onafhankelijk heid bijeen heeft gehouden. India met de Congrespartij zon der Gandhi aan het hoofd, is misschien de eerste stap terug naar Nehru's oude slagzin: 'het volk is India'. Maar vooralsnog hoopt 'Congres' op de steun van Gandhi's aanhangers. De factor medelijden wordt ten volle be nut. Rajiv's weduwe Sonia, haar gezicht verstopt achter de grote zonnebril die ze sinds zijn over lijden draagt, siert de Congres- posters in sommige noordelijke staten. Sympathie van de dwalende kiezers wordt ook aangemoe digd door het openbaar maken van Sonia's brief aan voorzitter Narasimha Rao van de Congres partij. „Laat Rajiv niet voor niets gestorven zijn", schrijft ze met treffend gevoel voor dramatiek. „Zorg ervoor dat zijn droom wordt uitgedragen." COMMENTAAR „Tais-toi et solt belle!" (zwijgen wees maar gewoon mooi), zei Karei Appel ooit tegen Sonja Ba rend. De tv-presentatrice had getracht de Cobra-kunstenaar de les te lezen over een catalo gus. Barend had een stukje tekst uit die catalogus voorgelezen, gemummeld dat ze het niet snapte en had vervolgens de kunstenaar nog eenmaal de kans Beschonken om het haar uit te leggen. Appel had nog even geprobeerd om Sonja uit te leggen dat hij niet verantwoordelijk was voor teksten in een catalogus, maar dat was voor dovevrouwsoren bestemd geweest, zodat hij uit eindelijk voor grof verbaal ge weld koos. Als je als kunstenaar met een internationale reputatie door de minister van cultuur van een re latief klein land gevraagd wordt een schetsontwerp in te dienen voor een monument, dat bo vendien dient ter verfraaiing van de nieuwbouw van de volksvertegenwoordiging, dan schuif Je even al je andere werk opzij. Kounellis. vorig jaar nog geëerd met een dubbelexpositie in het Haags Gemeentemuseum en het Stedelijk In Amsterdam, maakte een moeilijk te duiden beeld. Daarbij maakte hij ge brulk van eenvoudige materia len als steenkool - een vorm van uitdrukken die door critici van internationale faam 'nevelig' wordt genoemd. In éen adem zeggen ze daar dan wel bij dat Kounellis op een zeer interes sante manier verwijst naar de culturele geschiedenis van Eu ropa. In de Tweede Kamer is over het monument van Kounellis vooral gediscussieerd aan de hand van de uitleg die minister d'Ancona daar op eigen Bezag aan ver leende: „De sokkel draagt geen symbool van door de Hemel verleende macht, maar een hoop uit de aarde opgedolven versteende energie. Democratie is mensenwerk.' Alleen die laatste zin zou worden bewaar heid in het debat waarbij de ka mer vergat dat het de politiek past terzake deskundig en zake lijk te oordelen. Vooral kamerlid Mateman (CDA) had geen boodschap aan een bescheiden opstelling. 'De Kolenkit', zoals Kounellis' schetsontwerp zou gaan heten, noemde hij „gewoon niet mooi". Dat recht heeft hij. maar het past hem niet vervolgens een beeld onmogelijk te helpen maken. Anders dan Appel zal Kounellis niet de geringste behoefte heb hen om dergelijke opmerkingen verhaal te lijf te gaan. Maar een kamer die zich nog onlangs naar aanleiding van de Frank furter Buchmesse druk maakte over de beeldvorming van Ne derland in het buitenland, roept plaatsvervangende gêne op. Zo'n staaltje democratie ver dient geen beeld als cadeau. MADRID RUUD DE V CORRESPONDENT Moorden, veel moorden zelfs, duistere fondsen en wapens van onbekende oorsprong, prostitu ees en ex-geliefden, huurlingen en de onderwereld van Marseil le. Dat zijn enkele van de ingre diënten die de komende twee maanden aan bod moeten ko men in een rechtszaak in Ma drid. die door sommigen al de belangrijkste van deze eeuw is genoemd. Dat is zeker overdre ven. maar er kan geen twijfel over bestaan dat het proces, waarbij ondercommissaris van politie lose Amedo en politie- inspecteur Michel Dotninguez terecht staan, het meest spraak makende is sinds de beéindi ging van de Franco-dictatuur in 1975. De politieagenten Amedo en Dominguez uit de Baskische stad Bilbao staan in de Audien- cia Nacional sinds gisteren te recht. omdat ze betrokken zou den zijn geweest bij het opzet ten van een rechtse terreur groep. de Gruppos Anti-term- ristas de Uberacion, betere be kend gis de GAL Deze organisa tie was tussen 1983 en 1987 met name in /.uld-Frankrijk actief tegen echte en vermeende le den van de gewelddadige Baski sche afscheidingsbeweging ETA. De 33 aanslagen die aan de GAL worden toegeschreven, kostten aan 26 personen het le- Het proces tegen Amedo en Do minguez trekt ook huiten Span je veel aandacht, omdat het voortbestaan van de regering van premier Felipe Gonzalez er van af hangt. Want uit het be wijsmateriaal van de openbare aanklager, dat gebaseerd is op een dossier an 22.000 pagina's, zou blijken dat de twee politie agenten niet op eigen houtje opereerden, maar met medewe ten van hun superieuren aan slagen hebben laten uitvoeren op ETA-symphatisanten. In de Spaanse pers wordt ge suggereerd. dat Amedo en Do minguez mogelijk met toestem ming van de top van het minis terie van binnenlandse zaken hun anti-ETA-terreur hebben kunnen uitoefenen en dat de toenmalige minister van bin nenlandse zaken, lose Barrio- nuevo. ervan op de hoogte moet zijn geweest. Bij minstens zes van de 33 GAL- aanslagen zouden, aldus de aanklacht. Amedo en Domin guez zelf betrokken zijn ge weest. In ieder geval wordt hen concrete moord ten laste ge legd. De overige aanslagen wer den uitgevoerd door huurlingen uit Portugal en Frankrijk. De agenten onderhielden ook con- Ex-chauffeur brengt Zuidafrikaanse minister in opspraak JOHANNESBURG JOHN CARLIN Kort nadat Magnus Malan in 1980 tot minister van defensie van Zuid-Afrika was benoemd, gaf hij een intentieverklaring uit waarin hij verwees naar Winst on Churchill. „U vraagt wat ons doel is? Daarop kan ik in een woord antwoorden - overwin ning. Overwinning tegen iedere prijs. Overwinning ondanks alle terreur. Overwinning hoe lang en zwaar die weg ook mag zijn. Want zonder overwinning kun-' nen we niet overleven." Acht jaar later kwam hij er ip een kranteninterview op terug. .Als we een keer verliezen, is het gedaan. Dan zal er iets nieuws zijn waar we geen deel van uitmaken. Dat niet volgens ons waardestelsel is of onze tacten met de onderwereld van Marseille en rechtse groeperin gen in de Spaanse samenleving en. aldus de media, met de Por tugese. Franse. Amerikaanse en eigen veiligheidsdiensten. Amedo en Dominguez, die al drie jaar in voorarrest zitten, wordt ook ten laste gelegd dat zij lid zijn geweest van een ille gale terreurgroep, dat zij staats fondsen hebben misbruikt en dat zij met vervalste papieren rondreisden. Maar zelf hebben de twee agenten steeds ver klaard niets met de GAL te ma ken te hebben gehad en dat het bewijsmateriaal op valse getui genissen berust Deze getuigenissen, die zijn ver zameld door de belangrijkste onderzoeksrechter in Spanje. Baltasar iaraon. zijn voor mil overgrote deel gebaseerd op ar tikelen in de pers. op verklarin gen van in Portugal en Frankrijk veroordeelde huurlingen en op verhoren van de ex-geliefden van de twee agenten. Bij het proces in Madrid worden uitermate strenge veiligheids maatregelen in acht genomen. Er wordt rekening gehouden met een aanslag van de LI A. maar ook wordt niet uitgesloten dat er pogingen worden onder nomen om te voorkomen dat Amedo en Dominguez door slaan en onthullen wie hun op drachtgevers waren. De hele carrière van generaal Malan is doorspekt met verkla ringen van het type 'het doel heiligt de middelen'. Het doel is, zoals hij het ziet, de voortzet ting van het waardestelsel en de machtsstnictuur zoals die door de apartheid zijn geschapen kortom, de 'overleving' van de blanke macht. De leugens, samenzweringen en vieze spelletjes onder zijn verantwoordelijkheid zijn le gendarisch. Toch weerstond president F.W. de Klerk alle druk om hem te ontslaan. Het is deze achtergrond die de sensa tionele beschuldigingen van Ni co Basson, die de chauffeur was van de generaal toen hij in 1975 zijn dienstplicht vervulde, ge loofwaardig maken. Basson ont hulde gisteren in deze krant dat het Zuidafrikaanse leger (SADF) een zeer uitgewerkte strategie heeft ontwikkeld die zou waar borgen dat de huidige politieke en economische machtsstructu ren na democratische verkiezin gen en na de afschaffing van de a partheids wetten in wezen het zelfde zouden blijven. Basson. een voormalige majoor in het leger die ook op hoog ni veau als geheim agent actief was, zei dat het leger opzettelijk het geweld in de zwarte woon steden aanwakkerde die de af gelopen tien maanden zo'n 1500 levens heeft gekost. Vol gens hem voorzag het leger de Zulu-beweging Inkatha van wa pens. Basson kreeg in 1989 volgens ei gen zeggen 64.000 rand (47.000 gulden) per maand van het le ger voor zijn rol in een complot Qm in Namibië tijdens een overgangsfase naar onafhanke lijkheid de anti-Zuidafrikaanse Swapo-beweging af te houden van en overwinning. Swapo won, maar deed het veel slech ter dan was verwacht. Deze le- geractie was volgens Basson in wezen een generale repetitie voor de veel serieuzere taak die hen in Zuid-Afrika te wachten stond. Zowel het leger als Inkatha heb ben Bassons beschuldigingen ontkend. Het kan een tijdje du ren voor het bewijs is gevonden waarmee de beschuldigingen worden gestaafd dan wel weer- legd. Maar wat het verhaal van Basson overtuigend maakt, is de rijkdom aan details, zowel de lange lijst namen en organisa ties waar hij mee is gekomen, als zijn gedetailleerde kennis van hoe de militaire inlichtin gendienst werkt. Als gevolg van de informatie van een veel minder geloof waardige getuige, voormalig ka pitein Dirk Coetzee van de Zuidafrikaanse politie, moest De Klerk vorig jaar de c sie-Harms instellen die het staatsgeweld moest onderzoè' ken. De bevindingen van de commissie waren bij lange na niet uitputtend, maar Harms deed wel een vernietigende aanval op de activiteiten van het Civil Co-operation Bureau (CCB), een duistere en geweld dadige anti-oproereenheid van het leger. Volgens de rechter is het CCB betrokken geweest bij de moord op ten minste twee mensen, bij de beraming van moord op drie anderen en bij bomaanslagen en sabotage acties. Er is bewijs dat generaal Malan regelmatig heen gelogen over de activitei ten van het CCB. Als er in Zuid-Afrika een neiging bestaat Malan en het leger schuldig te vinden tot hun on schuld is bewezen, komt dat doordat zij een spoor van on waarheden achter zich hebben gelaten. In 1983 ontkende hij dat het leger de opstandelingen van Renamo in Mozambique en van de Unita in Angola steunde. Een jaar later bleek dat hij het publiek op beide punten had misleid. Niet weinig waame mers hebben opgemerkt dat het geweld in de zwarte woonste den van de afgelopen maanden wel erg het stempel draagt van de activiteiten van Renamo en Unita. STANDPLAATS RIO DE JANEIRO Als je op zo'n exotische pracht- plek woont als ik. krijg je regel matig aanloop uit het vader land. Een van de leuke dingen van dat bezoek is de ongespeel de verbazing van de gasten. Verwondering over dagelijkse Braziliaanse eigenaardigheden die mij na anderhalf jaar niet meer opvallen. Of ik weet waarom alle passa giers bij de douane op een knop moesten drukken? la, dat weet ik. We vertrouwen het toeval meer dan het eigen personeel. Wie een groen licht krijgt, mag ongezien doorlopen. Als het ro de licht gaat branden, moeten de douanier koffers controleren. Of ik postzegels heb voor de an sichtkaarten? Nee, ik heb geen postzegels want daar doen ze hier niet aan. Er is een stempel- machine in het postkantoor. De porto verandert zo vaak dat er geen plakken aan is. Hoeveel hotels in Bahia onge veer kosten? Tja... nu zijn de prijzen bevroren, maar tegen de tijd dat jullie in Bahia aanko men. kan het heel goed vijftig procent duurder zijn. Waarom? Nou. omdat de regering de prijsmaatregel weer heeft inge trokken of omdat de hoteliers denken dat de regering de maatregel gaat intrekken en de politie aat ook denkt en daarom is opgehouden met controleren. Waar het geld het best kan wor den gewisseld? Op de zwarte marlet. Nee. niet bij zo'n man die tussen zijn tanden „cambio, cambio. dolares" slist en je op straat achterna loopt. Zwart wisselen doe je bij een door de centrale bank erkend wisselkan toor. Hoe dat kan? Dat is nou 'legaal' op zijn Braziliaans. Ei genlijk is het verboden, maar toch mag het. Waarom de meeste auto's hard nekkig in de linkerbaan blijven rijden? Omdat er in de rechter baan gaten zitten waarin je banden lek slaan. Waarom ik door het rode licht rijd? Omdat iedereen door het rode licht rijdt en het daarom veiliger is om door te rijden dan als enige stil te staan. Waarom iedereen het stoplicht negeert? A. omdat geduld een onbekend goed is in net Braziliaanse ver keer en B. omdat de meeste au tomobilisten bang zijn voor een overvaller die een revolver door het open raam steekt. Hoe het kan dat sommige poli tieauto's 's avonds zonder licht rijden? Omdat hier een auto pas wordt gerepareerd als hij niet meer rijdt. En het goede voor beeld geven, is typisch iets uit moralistisch Nederland. Hier is het meer van: 'Ik doe wat ik wil want weet u wel tegen wie u het heeft?' Waarom het bikinibovenstuk mee moest terwijl'ze hier alle maal in hun blote kont lopen? (Da s een moeilijke). De dubbe le moraal, zou ik zeggen. Hoe meer bloot hoe liever, maar de cruciale delen net niet. Dan is de spanningervan af. Een Bra ziliaanse man wil graag nog wat te veroveren hebben. En nu U! Weet u waarom het leuk is om af en toe naar Neder land te gaan? Ie kunt er 's nachts in je eentje door de stad fietsen. Ie kunt met 120 km over de snelweg racen zonder bang te zijn voor de gaten. )e kunt een leuke jas zien. hem twee weken later konen en dan kost hij nog steeds hetzelfde. Ie kunt zelfs als je dat wilt met blote borsten in de zon. Wat een land. dat Nederland. CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2