Leidsch Dagblad Aanpak wao verdeelt SER Elke 3s GRATIS, s 1 'Het lijkt wel een kernontploffing' Embargo tegen Irak wordt gehandhaafd Nieuwe vinding oplossing mestoverschot Woensdag 12 juni 1991 opger. 1 maart 1860 Nr. 39567 Losse nummers f 1.45 FEITEN EN MENINGEN India pakt draad van verkiezingen vandaag weer op BUITENLAND Walesa vraagt speciale volmach ten voor regering Raad verwerpt geboortebeper king bij duiven REGIO De vrijwillige brandweer nog niet uitgeblust KUNST Kunstenaarsvere nigingen vallen d'Ancona hard SPORT Jan Siemerink een ronde verder in Rosmalen Nog geen abonnee? nri 07i 161400 DEL! 071 161 353 SERVKE Kroonleden willen herkeuring arbeidsongeschikten onder 50 jaar De Sociaal-Economische Raad (SER) is verdeeld over de aanpak van de arbeidsongeschiktheid. De raad, samen gesteld uit werkgevers, werknemers en onafhankelijke Kroonleden, moet het kabinet begin juli een advies uit- bengen. Zoals de zaken er nu voorstaan, zal het de groot ste moeite kosten om alle partijen op één lijn te krijgen. slaat. Hun nieuwste plan is om het begrip 'passende arbeid' in de wao te verruimen. Arbeids ongeschikten onder de 50 jaar zouden allemaal opnieuw moe ten worden gekeurd. Voor wao'ers boven de 50 jaar wordt een uitzondering gemaakt. De SER is gevraagd om advies te geven over aanpak van het toe nemend aantal mensen dat ar beidsongeschikt wordt ver klaard. De Kroonleden proberen al enige tijd een voorstel te lan ceren dat bij alle partijen aan Volgens de werkgevers levert dit plan onvoldoende bezuini gingen op. Het kabinet en de werkgevers willen minstens 2 miljard gulden op de wao be zuinigen. Ook de FNV heeft bedenkin gen tegen het compromisvoor- tel van de SER-Kroonleden. De vakcentrale wil wao'ers alleen een herkeuring laten onder gaan, als ze kans maken op de arbeidsmarkt. Als een arbeids ongeschikte van 45 jaar dat niet heeft, moet voor hem of haar al les bij het oude blijven, aldus de FNV. Het CNV heeft al eerder instemming betuigd met het compromis. LX- w erkgevers in de SER heb ben een eigen voorstel voor het terugdringen van de arbeidson geschiktheid. Ze willen onder scheid maken tussen risico's in het werk en daarbuiten. Wie door zijn werk arbeidsonge schikt raakt, krijgt een hoge en naar verhouding langdurige uit kering. Wie op het sportveld on deruitgaat en daardoor zijn werk niet meer kan doen, krijgt gedurende korte tijd een lage uitkering. Voor deze risico's moeten werknemers zich kun nen verzekeren.Dit omstreden systeem wordt in omringende landen al toegepast, al zijn er nogal wat beroepsprocedures aan verbonden. Vooral bij ziek ten van psychische aard rijst de vraag of dat nu door het werk of door de situatie thuis komt. Groter lijken de kansen op overeenstemming bij het ten laste brengen van de eerste twee ziektedagen voor rekening van de werknemer en de kosten van de eerste zes weken (minus die twee dagen) van de werkge- Op de Filipijnen is de vulkaan Pinatubo vanmorgen opnieuw tot uitbarsting gekomen. Op de nabijgelegen Amerikaanse luchtmachtbasis Clark, die zon dag al was ontruimd, moesten de achtergebleven militairen vluchten om het vege lijf te red den. De vulkaan braakt een wolk van as en rook uit. terwijl gloeiende lava uit de monding stroomt. „Het is enorm, hel liikt wel een kernontploffingaltlus een verslaggever ter plekke. ..Ik zag een rookkolom uit de vulkaan rijzen, die steeds groter werd en uitgroeide tot een soort padde stoel. Bewakers en mensen duchten weg van de basis. Ie kunt de hitte voelen. Iedereen is in rook gehuld Op de basis waren ongeveer honderd bewakers en technici achtergebleven nadat zondag al 14.500 militairen en hun gezin nen waren overgebracht naar de marinebasis Subic Bay. Ook werden 23.000 mensen die rond de vulkaan leven geevacueerd. Tegelijkertijd is in lapan de vulkaan Unzen opnieuw tot uit NIEUWSLIJN Positief advies over herbenoeming Paats Commissaris van de koningin Patijn van Zuid-Holland zal posi tief adviseren over de herbenoeming van burgemeester Paats van Alphen aan den Rijn. Dat schrijft hij in antwoord op de brief van de Socialistiese Partij in de gemeente. Paats kwam onlangs in opspraak omdat hij op de hoogte zou zijn geweest van illegale gifstort in Alphen aan den Rijn. Volgens Patijn staat een ruime meerderheid van de gemeenteraad achter de burgemeester. Een speciale commissie zal zich nog buigen over de rol van de Alp- hense bestuurders. 'Hoger tarief voor 06-lijnen' Exploitanten van 06-lijnen willen dat het tarief dat per minuut moet worden betaald, wordt verhoogd van vijftig cent tot een gulden. In een brief aan de Tweede Kamer dringt de Nederland se Vereniging van Informatiediensten en -aanbieders er op aan dat deze stap wordt gezet. Volgens haar zijn op dit moment uit sluitend de 06-sekslijnen en de babbelboxen winstgevend. Run op georganiseerde vakanties Nederland boekt massaal georganiseerde zomervakanties. Het aantal boekingen was begin dit jaar als gevolg van de Golfoorlog met 33 procent teruggelopen in vergelijking met vorig jaar. Die achterstand is nu echter bijna helemaal ingehaald. Dat heeft de Vereniging van ANVR-reisorganisatoren gisteren bekendge maakt. Vliegreizen en excursiereizen doen het volgens de ANVR ook heel goed. Alleen de pendelbusreizen verkopen niet zo best. Dat heeft volgens de ANVR vooral te maken met de instabiele politieke situatie in Joegoslavië. Geallieerden houden druk op Baghdad NEW YORK. THE Het economisch embargo tegen Irak wordt voorlopig niet opge heven. Dat heeft de Veiligheids raad van de Verenigde Naties gisteravond in een besloten zit ting in New York beslist. Vooral in de ogen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk voldoet Irak nog altijd niet aan alle voorwaarden die aan het einde van de Golfoorlog in de bestandsresolutie zijn ge steld. Daarnaast willen de geallieer den Irak onder druk houden om te voorkomen dat het leger van Saddam Hussein de shi'ieten in de moeraslanden in het zuiden van Irak aanvalt. Volgens be richten uit het buurland Iran zouden de shi'ieten op dit mo ment al worden bedreigd. „Honderdduizenden mensen maken zich op naar Iran te vluchten", aldus de Iraanse VN- ambassadeur. In Amerikaanse regerings kringen wordt getwijfeld aan de juistheid van de berichten uit Teheran. "Wij hebben geen aanwijzigingen voor een escala tie van militaire activiteiten van de Irakezen in het zuiden van het land", zei een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken. Irak heeft inmiddels in een brief aan de Veiligsheidsraad gezegd dat het het internationa le terrorisme „in al zijn vor men" afzweert. De regering in Baghdad belooft in het schrij ven van minister van buiten landse zaken Hussein dat Irak niet zal toestaan dat terroristen vanaf 1 ra aks grondgebied ope reren. De formele verklaring lingen, de teruggave van eigen dommen aan Kuwayt, het in zicht geven in goud- en bankte goeden en de vernietiging van chemische en andere niet-con- ventionele wapens is volgens de geallieerden nog niet voldoende tegemoet gekomen. Irak veroordeelde vanmorgen de VS en Groot-Brittannië we gens het blokkeren van de op heffing van het embargo. Vol gens waarnemend ambassa deur al-Nima dreigt „een ramp" tenzij een einde wordt gemaakt aan de economische boycot. „Irak is zijn verplichtingen inge volgde de bestandsresolutie 687 KATWUK Het voetbalseizoen welverdiende vakantie nog twee thuiswedstrijd. Dan kan Quick kan Quick Boys niet lang genoeg keer in actie komt tegen de nu Boys het unieke seizoen afsluiten duren. Gisteravond behaalden de nog niet bekende kampioen van met een derde kampioenschap, de Katwijkers voor 7.000 belangstel- de zondagamateurs. Na de uit- landelijke amateurtitel. Floor van lenden op sportpark Nieuw Zuid wedstrijd tegen zondagdub TOP Duyn was gisteren met een vroeg de titel voor zaterdagamateurs uit Oss óf De Trefters uit Groes- en een laat doelpunt de grote man door een zege op DOVO (2-0). beek van aanstaande zaterdag van de Katwijkers. Maar ook kee- Het betekent dat de ploeg vóór de volgt op 22 juni de beslis» per Tom van der Niet die In de 21ste minuut een strafschop stop te. bracht zijn duizenden dorpsge noten in jubelstemming. Trainer Arjen van de Werf nam na afloop met bloemen de toejuichingen van de supporters in ontvangst In zijn kielzog voorzitter Arte Guyt fOTO •lOUt SUYTXKDUIN Mest kan voortaan geheel worden omgezet in andere produkten Het biotechnologisch bedrijf maakt, nagekomen. Er is thans niets Gist Brocades heeft een metho- meer dat wij kunnen doen". de ontwikkeld die de oplossing van het mestprobleem een stuk dichterbij brengt. Dat heeft het bedrijf gisteren bekend ge- i de i die i den opgenomen in de be standsresolutie. A?n eisen over dé herstelbeta- Met behulp van een nieuw procédé kunnen eiwitten wor den teruggewonnen uit drijf- mest en vervolgens weer wor den toegevoegd aan veevoer, landbouwbedrijfsleven 'an een „doorbraak in strijd tegen de mestover schotten". Om de nieuwe technologie zo Deze aanbieding is geldig tot en met zaterdag 22 juni 1991. Maar op is op. WVC schenkt Kamer geen ander beeld PEN HAAG GfP Er komt geen beeld op het plein voor de nieuwe behuizing van de Tweede Kamer. Het parle ment heeft het ontwerp van kunstepaar Kounellis definitief weggestemd. Minister d'Ancona (WVQ wil geen ander beeld be talen. Nu wordt gedacht aan een alternatief: een fontein of een zitje. Zie ook pagina 4 snel mogelijk op grote schaal in te voeren, hebben Gist-Broca des. het produktschap voor Veevoeder en Rabobank Neder land besloten gezamenlijk de benodigde investeringen te be kostigen. De drie partners heb ben daartoe de onderneming Triple A opgericht. Deze onder neming wil in twee jaar tijd eer installatie bouwen en die kop pelen aan de mestverwerkings fabriek Promest. De gedachte achter het pro cedé van Gist-Brocades is een voudig. Mest bevat een aantal waardevolle stoffen: Mestver werking is tot nu toe gebaseerd op het scheiden van water en mest Dat gebeurt via allerlei technieken, zoals vergisting, centrifugeren, drogen en in dampen. Het resultaat hiervan is een droge korTel. vol organi sche stof en mineralen De mest korrel levert niet ge noeg op om het hele verwer kingsproces te bekostigen. Het procédé van Gist Brocades moet daar verandenng in bren gen. Door uit drijfmest met be hulp van een zogeheten fcr mentatieproers eiwitten te win nen. kan de waarde van de mest worden verdubbeld. De stikstof uit de mest wordt omgezet in lysine, een aminozuur dat weer kan worden gebruikt als grond stof voor veevoer. Een ander voordeel van her gebruik is dat het verlies van stikstof naar het milieu wordt beperkt. Door een betere benut tmg van de stikstof wordt de ammoniakuitstoot verminderd, ste lt list Brocades De Nederlandse veevoederin dustrie is ronduit enthousiast over het nieuwe procédé Ook minister Bukman van landbouw is zeer te spreken over dc nieu we vinding OPRUIMING kortingen van *0 60% KVAUTBT 0C9CN V00«)(ÜC (Jeffütgy*) \m. PAVAROTTI in CONCERT 1 september 1991, "AHOY" Rotterdam Kaartverkoop uitsluitend: 010-4595860 Kaarten beschikbaar van f 450.- an 660.- Overige helaas uitverkocht HET WOORD IS AAN Een half verstaander heeft een goed woord nodig. DoHVenpoor VANDAAG PAGINA'S ?a Binnenland 3 4 O 1 A K 9 J Programma's 1 Regio - 15.17.19J1 DTV/ Ckn.u Sport23.25 Stand van Zaken VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 1] WEER Regen- en onweersbuien Wisselend bewolkt en enkele bui en Mogekjk met onweer en zware windstoten Minimumtemperatuur omstreeks 10. middagtemperatuur ongeveer 15 graden Zuidwesten Uitgaansverbod na bloedbad IX Indiase regenng heeft van morgen een uitgaansverbod in gesteld voor Srinagar. in de noordelijke deelstaat lammu en Kashmir. De autoriteiten zetten levens extra militairen in om toe te zien op naleving van het verbod. In Srinagar openden In diasc veiligheidstroepen giste ren het vuur op voorbijgangers en mensen in winkels in de drukke markt Nawah. Bij dc schietpartij kwamen 46 men sen. de moesten burgera. om het leven. Regeringsfunctionarissen ver klaarden dat separatistische mi lit anten In het centrum van Sri nagar veiligheidstroepen in ren hinderlaag hadden gelokt Als gevolg daarvan vielen in de daaropvolgende schotenwisse ling ook burgerslachtoffers. /Jc ook pagina 2 Conducteur bedreigd met 25 cm lang mes UtTGtgT MAJUAN VAN OtH MK Een conducteur van de stop trein Amsterdam-Alkmaar 1% gisteren om 7.45 uur hij Uit geest door een passagXr be drrlgd. IX 33 jarige man uil lei\-stad had geen geldig plaatsbewijs en dreigde de conducteur aan een mes te rij gen. Volgens een pnlitirwoord- voerder /ei hl) iets als: „|l| bent de voigrode". IX conducteur waarschuwde de spoorwegpolitie, waarna de rijkspolitic de man uit de trein haaide en meenam naar bet bureau. Bij nader onderzoek U.s k <1. man inderdaad in hel bezit te zi|n van een 25 centi meter lang me*. De verdachte b gisteravond weer vrij griatra. Wegens de mondellngr bedreiging en ver boden wapenbezit werd pro-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1