Zaken Start: miljoenen verlies ondanks succesformule 'Volgend jaar naar half miljoen winst' Meer mensen bij Djoser Minder winst voor Zilveren Kruisgroep Woensdag 12 juni 1991 Radactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie PAUL DE TOMBE Vormgeving; RUTGER J HOOGERDUK 18 STAND VAN h -> I AAI V LX V PAIV START HIELP vorig jaar wel bijna 100.000 men sen aan het werk. maar leed grote financiële ver liezen ZILVEREN KRUIS uit Noordwijk wil gaan sa menwerken met andere ziekenfondsen NIEUWSLIJN Samenwerking RBA met Start Het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening Rijnstreek (RBA) de nieuwe baas van de arbeidsbureaus verwacht in 1991 meer mensen aan een baan te kunnen helpen door sa men te werken met het niet commerciële uitzendbureau Start. De organisaties hebben een convenant ondertekend waaruit blijkt dat het RBA dit jaar door samenwerking met Start voor 1500 mensen extra wil bemiddelen. Dit aantal komt bovenop het totaal van 4150 werklozen die het RBA dit jaar aan de bak wil helpen. In eerste Instantie gaat het om tijdelijk werk maar het RBA verwacht dat het voor veel uitzendkrachten een op stapje is naar een vaste baan. Start en de arbeidsbureaus zijn gevestigd in leiden, Alphen aan den Rijn, Usse en Gouda Sollicitatieclub succesvol De Leidse Sollicitatieclub zal de honderste deelnemer die een baan heeft gevonden morgen huldigen. De sollicitatieclub is vorig jaar mei door het Arbeidsbureau opgericht als middel om mensen die langer dan een half jaar werkloos zijn voor te be reiden op een sollicitatie. De club is succesvol want gemiddeld vindt 80 procent van de clubleden binnen twaalf maanden een baan. Volgens de sollicitatieclub ligt de succesformule vooral in de combinatie van training en begeleiding. Na de instructiepe riode van drie weken blijven de cursisten vier dagdelen per week komen om onder begeleiding te werken aan het vinden van een passende baan. De sollicitatieclub is gevestigd aan de iddieBoommarid8 i. lal071 122841. Omzetgroei BDO CampsOberGroep BIX) CampsOberGroep, een bureau van register accountants, bclastingsadviseurs en organisatie-adviseurs, heeft over 1990 18 procent meer omzet geboekt tot een totaal van ruim 100 miljoen gulden. Dit blijkt uit het jaarbericht van de onderne ming. Het snelgroeiende bedrijf neeft een groot aantal vestigin gen in Nederland, waaronder in Alphen aan den Rijn. In totaal neeft BDO 840 mensen in dienst, in Alphen werken ongeveer 50 mensen. Ook buiten Nederland is de multinationale ac countantsorganisatie BDO Binder actief. In 61 landen. De om zet groeide wereldwijd met 17 procent tot ruim eén miljard gulden waarmee BDO Binder het zevende bedrijf in grootte is op de wereldranglijst. Kreek directielid Kamsteeg Mr. B. Kreek (42) is met ingang van 1 juni benoemd tot direc tielid van de Kamsteeg-groep. Kreek wordt gezien als de toe komstigc opvolger van de huidige directeur-eigenaar van de groep, A. Kamsteeg. Kamsteeg Autobedrijven heeft zeven vesti gingen in de Randstad waaronder in Oegstgcest, Leiderdorp en Voorschoten. Een lease-bedrijf en een auto-huurbedrijf maken ook deel uit van de onderneming. BRILL IS WEER een echt bedrijf Er wordt weer ge sproken over winst en de directie overweegt op ter mijn aandelen op de pa- rallelmarkt uit te geven „Er wordt in dit land te veel gepraat en te weinig ge daan." Districtsmanager van uitzendbureau Start in de Rijnstreek, Rob Kars, steekt zijn mening over de werkwij ze van de ambtenarij niet onder stoelen of banken. 'Zijn' uitzendbureau leed vorig jaar dan wel een miljoenenver- lies, maar Start hielp wel zo'n 100.000 werkzoekenden aan een tijdelijke baan. Bijna allemaal mensen die ge middeld langer dan een jaar werkloos waren, vertegen woordigers van etnische minderheden, herintredende vrouwen en gehandicapten. Van hen kreeg 35 procent al bij de eerste plaatsing een vaste baan aangeboden. ZOETERMEER/LEIDEN „In die zin heeft Start vorig jaar dus wel aan zijn sociale doel stellingen voldaan, ondanks de grote financiële verliezen. Want zoveel mogelijk werkzoekenden via tijdelijk werk aan een vaste baan helpen, daar gaat het ons om," zo relativeert Kars de on verwachte financiële tegenslag voor Start. Het niet-commercië- le uitzendbureau dat werk zoekt voor mensen die via het ar beidsbureau moeilijk aan de bak komen, raakte vorig jaar plotseline voor ongeveer 10 mil joen gulden in de rode cijfers Start is met een omzet van 600 miljoen gulden na Randstad de grootste uitzendorganisatie van Nederland. De in 1977 opge richte uitzend-organisatie draait zonder een cent overheidssub sidie en wordt bestuurd door overheid, werkgevers en vak bonden. Start heeft 200 vesti gingen in Nederland en onge veer 1100 mensen in dienst. De vakbonden en de directie van Start bereikten onlangs overeenstemming over een so ciaal plan: er zullen 127 arbeids plaatsen verdwijnen, maar daarbij vallen geen gedwongen ontslagen. Het plan voorziet on der meer in omscholing, her plaatsing en een vertrekregeling voor ouderen (vanaf 57,5 jaar). Volgens Kars zijn de onderhan delingen nog niet helemaal af gerond maar hij verzekert dat de reorganisatie geen gevolgen heeft voor de 17 werknemers op de vestigingen in Leiden, Al phen aan den Rijn. Lisse en Gouda. Missie „le kon het al zien aankomen", zegt hij nuchter, terugkijkend op het rampjaar 1990. „We heb ben een hele snelle groei door gemaakt. maar we hebben ook enorme kosten. We zijn in feite een bedrijf en het kan dus ook slecht gaan: kijk maar naar Phi lips en KLM. Start is dan wel een stichting zonder winstoog merk maar we moeten natuur lijk wel bij elke bemiddeling een bepaalde marge overhouden om onze kosten te betalen." Dat is bij Start altijd goed ge gaan. „In 1988 maakte we nog een grote winst, maar daarna zijn we doorgeschoten naar de verkeerde kant. In 1989 en 1990 hebben we veel geld in projec ten gestoken en veel nieuwe mensen aangenomen. Omdat Start ook een missie heeft mensen met weinig kans op de arbeidsmarkt aan tijdelijk werk helpen hebben daar we een relatief groot deel van ons geld in gestopt. En ja, als dan blijkt dat je dat eigenlijk niet kan be talen, loopt het een tikkeltje fout." Ook wijst Kars naar de Golfcrisis die het hele Nederlandse be drijfsleven parten heeft ge speeld. „Daardoor is onze markt ingezakt. Als dat niet was ge beurd. hadden we het nog wel een tijdje kunnen uitzingen. We hadden dan in de luwte kunnen reorganiseren want maatregelen waren toch wel nodig geweest. Bij Randstad zijn er trouwens ook honderden arbeidsplaatsen verloren gegaan, maar daar hoor je nooit iets over." Hard werken Start dat vaak in hetzelfde pand is gehuisvest als het arbeidsbu reau, werkt via de bestanden van het arbeidsbureau. Voor de openstaande vacatures worden geen advertenties gezet. De commerciële bureaus doen dit wel. De arbeidsbureaus kunnen werkzoekenden onmiddellijk doorverwijzen naar Start, een deur verder. Maar wat een wereld van ver schil: dat wat het grote, logge en bureaucratische arbeidsbureau blijkbaar niet kan. lukt de Start- medewerkers wèl. Met niet meer dan een handjevol mede werkers wordt bijna iedere werkzoekende die zich bij Start inschrijft aan een al dan niet tijdelijke baan geholpen. „Gewoon hard werken," zegt Kars met een veelbetekenend lachje om zijn mond. Volgens Kars kent Start daarbij wel een moeilijk dilemma:Aan de ene kant hebben we een so ciale doelstelling en aan de an dere kant hebben we te maken met de economische realiteit: het geld dat je moet verdienen. Dat is de wip waar je op zit. Werkgevers kunnen uitzend krachten wel een vaste baan aanbieden, maar moeten hen toch wel minimaal twee maan den via Start in dienst houden. Want anders hebben wij geen inkomsten en onze kachel moet ook gewoon branden. We moe ten dus op de penningen letten, anders gaat het fout." Grote klanten van Start in de Rijnstreek zijn onder meer Hei- neken en JVC. „Nu Heineken aan het reorganiseren is. moe ten we even afwachten. Maar JVC is een goede klant: het Ja panse bedrijf neemt ongeveer 35 werkzoekenden in dienst, waaronder etnische minderhe den, herintredende vrouwen, gehandicapten en langdurig werklozen. Eigenlijk hebben we met alle grote bedrijven wel contact. Maar daar moet je wel wat voor doen: veel praten, er naar toe gaan en goed werk le veren." Kars is blij met de huidige krap pe arbeidsmarkt waardoor be drijven gedwongen worden cOrO PR meer werkzoekenden uit de kansarme groepen in dienst ne men. Maar hij is bang voor de toekomst. „Bedrijven zijn op portunistisch. Als het ineens slecht gaat, staan allochtonen en vrouwen zo weer op straat. De kwetsbaarste groepen gaan er als eerste uit, dat is altijd zo geweest. Maar we proberen er alles aan te doen door de uit zendkrachten op de werkplek te scholen en hen goed te begelei den." Kars ziet het meeste heil voor Start in het besparen op de ondersteunende diensten en automatisering van de admini stratie. „We moeten niet bezui nigen op het uitvoerende werk: de medewerkers die werkzoe kenden plaatsen zijn voor ons ontzettend belangrijk. Ik denk dat we in de toekomst nog meer werkzoekenden aan een baan kunnen helpen. Een onderne ming kan verlies lijden maar ook goede tijden kennen. We maken even pas op de plaats maar de postie die we op de ar beidsmarkt heben veroverd, zullen we vasthouden." Reorganisatie Brill haalt bedrijf uit de ellende De Leidse reisorganisatie Djo ser heeft dit jaar 40 procent meer reizen geboekt dan in 1990. Dit staat dwars op de landelijke tendens die een sterke afname van het aantal boekingen van avontuurlijke trektochten door landen bui ten Europa Iaat zien. Zo heeft het Hillegomse bedrijf Cross Country Travels inmiddels voor 7 van de 23 werknemers ontslag moeten aanvragen. Djoser werkt op dit moment met ruim vier man. Dit najaar worden twee extra mensen in dienst genomen om het groei end aantal boekingen te kun nen verwerken. Ook reizen naar landen als Turkije, Egypte en Marokko worden zonder problemen verkocht in Leiden. Veel andere organisaties heb ben deze reizen geschrapt of moeten er geld op toeleggen omdat met halve groepen wordt gereisd. „Reizigers hebben wel veel meer vragen. Het is net als met Amerikanen: als er in Bas kenland een bom ontploft, denken ze dat ze niet naar Vo- lendam kunnen. Met wat uit leg kom je een heel eind", meldt oprichter en eigenaar van Djoser Herman van der Velde. De reisorganisator zegt dat het succes van Djoser vooral te danken is aan de lage prijs. „Wij organiseren liever een groot aantal reizen met een kleine marge. Doordat wij een klein bedrijf zijn, maken we verder weinig kosten. Ook be steden we veel aandacht aan onze vaste klanten door het organiseren van lezingen" Zilveren Kruis groep in Noord- wijk boekte in 1990 een winst van 41,3 miljoen gulden. Dit is 2,3 miljoen gulden minder dan het jaar daarvoor toen de winst 43,6 miljoen gulden bedroeg. De omzet steeg van bijna 11 miljard gulden naar ruim 1,2 miljard gulden. Het eigen ver mogen steeg van ruim 179 mil joen gulden naar bijna 203 mil joen gulden. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1990. Bij Zilve ren Kruis in Noordwijk werken 535 mensen. Daarnaast heeft het bedrijf in regiokantoren in het land nog 350 medewerkers in dienst. Zilveren Kruis Groep hield al rekening met lagere re sultaten voor 1990 omdat 1989 voor het ziektekostenbedrijf een .uitzonderlijk goed jaar' was. In 1990 bleven de premie-inkom sten stabiel terwijl de schades stegen door de stijgende kosten van de gezondheidszorg. Daar bij komt dat het schadeverzeke ringsbedrijf van Zilveren Kruis vorig jaar een flink verlies leed van 3,1 miljoen. In 1989 boekte het sehadebedrijf nog een winst van 230.000 gulden Hef Irwn bedrijf boekte een aan 1989 ge lijk netto-resultaat van 140.000 gulden. Van het positieve netto-resul taat vorig jaar kwam het leeu- wedeel 41,7 miljoen gulden voor rekening van de groot - ste werkmaatschappij. Zilveren Kruis Ziektekosten. Dit is de grootste particuliere ziektekos tenverzekeraar van Nederland. De stijging van het nettoresul taat van het ziektekosten-verze keringsbedrijf bedroeg on danks de premieverlaging op I januari 1990 1,8 procent ten opzichtë van 1989 toen het net toresultaat 40,9 miljoen gulden bedroeg. Het aantal polishou ders daalde met 1,4 procent tot 325.654. Het totale premie-in komen van ZilverenKruis Ziek tekosten daalde met 8,9 procent van 881,7 miljoen in 1989 tot 803,6 miljoen in 1990. Dit was het gevolg van de premieverla ging en het gemiddeld 3 pro cent lagere aantal verzekerden in 1990 t.o.v. het jaar ervoor. De netto-opbrengst van de beleg gingen steeg wel met 1,2 pro cent tot 50,3 miljoen. Het seha debedrijf kende een slecht jaar vanwege de stormen in de eer ste twee maanden van 1990. Ook in de autoverzekeringen, de inboedel- en opstalverzeke ringen vielen de resultaten te gen. Inmiddels zijn maatregelen genomen om de positie van het schade- en levenbedrijf te ver sterken. In het afgelopen jaar heeft Zilveren Kruis gesprekken gevoerd met een aantal andere ziekenfondsen over toekom sti ge samenwerking en fusie. Met de ziekenfondsen Spaarneland in Heemstede, SZR in Rotter dam en ZHE op de Zuid Hol landse Eilanden zijn hiertoe in tentieverklaringen getekend de LEIPEN CAROtNE VAN OVERBEEKE „Toen ik hier tweeëneenhalf jaar geleden binnenkwam, was Brill geen bedrijf maar leek het meer op een universitaire in stelling. Alle facturen werden bijvoorbeeld nog met de hand getikt- Directeur F.H. Pruyt van de Leidie uitgeverij van weten schappelijke boeken EJ. Brill heeft sindsdien flink huisgehou den l )e dikke laag stof is boeken en de bedrijfsvoering verdwenen en de directie over weegt op termijn aandelen op de paraJlelmarkt uit te geven. In de plannen van Pruyt moet Brill volgend jaar in elk geval een winst maken van meer dan een half miljoen gulden. De stokoude onderneming uit 1896 heeft barre tijden gekend. Geconfronteerd met een jaren lang verlies besloot de onderne ming in 1989 de geldverslinden de drukkerij van de hand te doen en ook haar boekhandel activiteiten te staken. De direc tie onder de bezielende leiding van Pruyt zette er flink het mes in en Brill werd in korte tijd weer een 'echt' bedrijf waar wordt gesproken over „mana gement. marketing en automa- tis.rinj;' De straffe hand van Pruyt zette zoden aan de dijk. In 1988 leed het bedrijf nog een verlies van 2 miljoen gulden maar een jaar later was Brill uit de rode cijfers met een weliswaar kleine winst van 117.000 gulden. Die lijn is vorig jaar voortgezet toen de winst naar 323.000 gulden bleek te zijn getild. „Het is nog niet genoeg maar we zitten op de goede weg." zei J'niyt afgelo pen vrijdag tijdens de jaarlijkse vergadering van aandeelhou ders. De aandeelhouders waren zichtbaar te vreden met het |aar verslag over 1990. Eindelijk weer eens rust In de tent, ver zuchte Pruyt na af loop van de verga dering, want dat is wel eens anders ge- wreit. Ill 1989 ris ten de aandeelhou- ilers het vertrek van de volledige raad van commissarissen die zij amateurisme en onoplettend held verweten. De motie van wantrouwen haalde geen meerderheid maar de toon was gezet: het vertrou wen was weg. Pruyt zag zich voor de moeilijke taak ge steld het bedrijf uit de put te trekken onder luid gemor van de ontevreden en achterdochtige aandeelhouders. Hij heeft ze uitein delijk kunnen over tuigen: op de aan- deeUiouaeiB vnga dering veel tevreden gezichten en com plimenten voor de directie. „Ik ben nooit aandeelhou der geworden om er rijk van te worden en dat is maar goed ook geloof ik...—, maar ik vind een felicitatie nu toch op zijn plaats," sprak een van hen. „U bent er nog niet maar u bent wel op de goed weg. Ik heb er vertrouwen in". De vastgestelde di vidend-uitkering van 8 procent nam de laatste argwaan Dochters De aandelen van Brill zijn in handen van meerdere fam£ lies uit de kring van het bestuur, directe eigenaren en weten schappers. .Sommigen families bezitten meer dan lOprocent. De onderneming heeft een ei gen vermogen van 6 miljoen gulden en een omzet van jaar lijks ongeveer 15 20 miljoen gulden. Brill heeft dochteron dernemingen in de Verenigde Staten, Kopenhagen. Keulen. Londen, en Australië. Omdat de kernactiviteiten van Brill sinds kort in Leiden zijn geconcen treerd en de dochters niets op leveren, wil Pruyt ze In de loop van volgend jaar opdoeken. „Deze ondernemingen staan op de grens van liquidatie. We zijn inmiddels begonnen met het de hand doen van ons meerderheidsbelang in Australië. De an Qv VjftQO dere dochters zullen 1 daarna volgen." In Lelden werkten in 1988 nog 108 mensen, in 1989 waren dat er 87. in 1990 nog 67 en dit jaar zijn dat er nog maar 63. Dat heeft alles te maken met dc sluiting van de drukkerij en het invoeren van computers waardoor meer'werk door min der handen kan worden ge daan. De kosten van die auto matisering zijn nog hoog maar op den duur moeten de compu ters door een efficiëntere be drijfsvoering juist Ven besparing opleveren. De afnemers van de specialisti sche boeken, naslagwerken en tijdschriften op het gebied van de islam, judaica, bijbelstudies, klassieken, geschiedenis, oriën talistiek en westerse humanoria, zijn geleerden, universiteiten en bibliotheken. Negentig procent van de boeken in totaal 130 titels wordt buiten Nederland verkocht. Brill maakt vooral winst op nieuwe uitgaven van grote wetenschappelijke naslag werken en reeksen. Zo moet in 2004 het laatste deel van een omvangrijke encyclopedie over de islam van de persen rollen Pruyt is voorzichtig over de toe komst van Brill. „Het jaar 1990 was nog niet volledig bevredi gend de hoge dollarkoers en de Golfcrisis drukten de winst maar het is een bemoedigen de aanzet. Veel moet nog wor den gedaan op het gebied van de kostenbeheersing en afzet. Ik verwacht dit iaar wel met een stijgend resultaat af te sluiten, waarbij ik denk aan ruim een half miljoen gulden. De eerst drie maanden stemmen tot te vredenheid. Maar ik wil euforie vermijden want verwachtingen zijn in het verleden ook niet al tijd uitgekomen." Dc aandelen van Brill zijn 'voor het gemak' gesplitst van stuk ken van 1000 in stukken van 20 gulden nominaal. Als Brill drie jaar achtereen een goed resul taat boekt, overweegt het aan delen uit te geven op de paral- lelmarkt. „Uit oogpunt van sta biliteit is een spreiding van het aandelenbezit raadzaam. Ook als we straks geld nodig blijken te hebben, is dat gunstig. Een voordeel is dat er meer institu tionele beleggers zijn dan op de incourante markt waarin weinig handel zit." Aan samenwerking met andere specialistische uitgevers denkt de directeur geen moment. "Brill heeft een heel eigen cul tuur en wordt dan ook behoor lijk beschermd tegen onvrien delijke overnames. Grote uitge verijen zijn ook nooit bij ons aan de deur geweest en wij niet bij hen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18