Leiden Terrassen aan banden gelegd Kunstroof langs de openbare weg 'Zigeuners moeten toch ook ergens kunnen uitblazen' 'Leidse duif aan de pil' Woensdag 12 juni 1991 A STftAATSMA GftT VfSSEK EEN ELFTAL VAN agen ten en ambtenaren gaat deze zomer op pad om het sluiten van de terras sen te controleren 15 NIEUWSLIJN Veel geld voor Rembrandtatelier De gemeente Leiden krijgt van het provinciebestuur een bij drage van 50.000 gulden voor de bouw van een Rembrandt atelier in de Stadstimmerwerf. Eerder al stelde het Japanse be drijf JVC een ton beschikbaar. De bouw van het atelier kost in het totaal twee ton. Volgens de provincie wordt het Rem- brandt-atelier een belangrijke toeristische attractie. Nieuwe ombudsvrouw bij verzekeraar De zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid heeft een nieuwe om budsvrouw. Het is H. Kuipers die de voormalige ombudsvrouw J. Mooij opvolgt. De ombudsfunctie werd ingesteld na de fusie in 1989 tussen de ziekenfondsen RZLA en CZH. Verzekerden die klachten hebben over de geondheidszorg of de verzekering kunnen een beroep op de ombudsvrouw doen. Drie mille gestolen uit kledingzaak Uit een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat is het afgelopen weekeinde 3000 gulden gestolen. De eigenaar van de zaak heeft hiervan gisteren bij de politie aangifte gedaan. Het geld lag nog in een kassala. Hoe de dief of dieven zijn binnengeko men, is nog onduidelijk. In de nacht van maandag op dinsdag is uit een boetiek aan 't Gangetje 1000 gulden gestolen. Ruzie beslecht met teer Een 57-jarige Leidenaar is gisteren aan de Kanaalweg tijdens een ruzie door een 43-jarige man overgoten met teer. De beide mannen, wier tuinen aan de Kanaalweg aan elkaar grenzen, liggen al geruime tijd met elkaar overhoop. Gisteravond, na de zoveelste onenigheid, liep de 43-jarige man naar zijn schuurtje haalde een emmer teer en kieperde die over zijn opponent heen. In het weekeinde om middernacht dicht Alle terrassen in Leiden moeten de komende zomer doordeweeks om 11 uur sluiten en in het weekeinde een uurtje later. Dat heeft het college van B en W gistermid dag besloten. Een speciaal elftal (projectteam) van poli tieagenten en inspecteurs van de afdeling milieu van de gemeente gaat bij toerbeurt toezicht houden op de nale ving van dit besluit. Aan de sluitingstijden van de horeca gelegenheden zelf wenst het college niet te sleutelen. De eerste reacties van horeca-ondememers zijn overwegend negatief. LBDCN LOMAN Lig MANS Toen de vrije sluitingstijden bij het referendum werden verwor pen, verbond de politiek daar aan de conclusie dat de be staande sluitingstijden niet moeten worden veranderd. De terrassen, die de meeste over last veroorzaken, moeten wel worden aangepakt, vindt de ge meente. Nu is vastgesteld dat er het laatste half uur voor het sluiten van het terras niet meer geschonken mag worden. Ver der mag er niet te veel lawaai worden gemaakt en daar zijn normen voor opgesteld. Hoe la ter het wordt, hoe strenger de norm. Met deze maatregelen is het huidige gedoogbeleid definitief ten einde. Het elftal gaat twee aan twee voornamelijk in de weekeinden op pad. De straffen voor het overtreden van de slui tingstijden en terrasregels kun nen intrekking van de vergun ning en sluiting van het terras voor een bepaalde periode tot gevolg hebben. Voor het over treden van de geluidsnormen staat zelfs een geldboete van maximaal 1000 gulden. Ter voorkoming van overlast advi seert het college de cafe's om portiers aan te stellen. „Dit is het einde van de Ixiidse terrassen.'' voorspelt R. Kenter van de Grote Beer somber. Vooral H. van der Bijl van het bijna gelijknamige Huis de Bij len dreigt het slachtoffer te wor den. Op zijn grote terras bij de Morschpoort staan of zitten op zomeravonden enkele honder den bezoekers. Meer dan er na de gestelde sluitingstijd, in het café de avond kunnen voortzet ten. Van der Bijl noemt de maatregelen dan ook 'onwerk baar'. Politie treedt niet op tegen woonwagens bij Lugdunum LEIDEN ERNA STRAATSMA Hollandse zigeuners en Belgi sche woonwagenbewoners bi vakkeren tijdelijk op het par keerterrein van Lugdunum in i de Kikkerpolder. De voetbalver eniging en de gemeente zijn er niet blij mee, hebben het over 'enorme overlast', 'grote troep' en een 'gevaarlijke situatie'. De kampeerders trekken zich van de kritiek niets aan, de politie vindt de klachten onterecht en doet niets. „Wij staan hier toch prima?" Het is niet ongebruikelijk dat woonwagenbewoners zortiers tijdelijk neerstrijken op lege plekken in de stad. Tijdens de maanden juni, juli en augustus trekken veel zigeuners rond door Nederland.-De groep die nu in de Kikkerpolder staat komt onder meer uit Eindho ven, Veldhoven, Groningen, Arnhem en België. Vier families hebben elkaar in Leiden opge zocht. Vorige week stond er al een andere groep op hetzelfde parkeerterrein. Op aandringen van de politie is die afgereisd. "We zijn op vakantie." zegt een van de zigeuners over de zomerse trek. Tegenover de po litie hebben woordvoerders van de groep echter verklaard aan het werk te zijn als scharenslij pers. In het weekeinde arriveer de de eerste groep, gistermid dag kwam een tweede lichting op net terrein aan. Angstig Phil Verstraten, voorzitter van Lugdunum, heeft het over een 'ramp' voor zijn club. De voet balvereniging staat volgens hem machteloos. Het parkeerterrein waarop de caravans staan, is immers eigendom van de ge meente. En die laat de woonwa genbewoners oogluikend toe. Verstraten zegt contact opge nomen te hebben met de poli tie, die overigens van niets weet. „Ik heb de woonwagenbewo ners toegesproken en ze zeggen dat ze maar een paar dagen blij ven," aldus Verstraten. „We kij ken de zaak even aan, maar hebben wel enorm veel last Ze maken er een grote troep van. Sommige van onze leden zijn angstig. Niet dat ze iets doen, maar oude mensen voelen zich toch door hen bedreigd. Ambtenaren van de afdeling sport en recreatie hebben de zi geuners gevraagd te vertrekken, maar geen klacht ingediend bij de politie. „Ze staan daar zo maar en ze staan in de weg," zegt Tj. Edzes. „We zijn bezig met renovatie van de velden en rijden af en aan met tractors en vrachtwagens. Dat is toch beetje gevaarlijk met al die spe lende kinderen daar." Leeg De woonwagenbewoners vin den de door hen gekozen plek uitstekend voor een tijdelijk zo merverblijf. Water en stroom zeggen ze van hun buren af te tappen. Die zouden daar toe stemming voor hebben gege ven. Ze voetballen toch niet dus wij kunnen gelijk van de gele genheid gebruik maken en af en toe een balletje trappen." De klachten over troep vinden zij schromelijk overdreven. De caravans staan in een hoek van het parkeerterrein opgesteld, vrachtwagens en tractors kun- De woonwagens op het terrein van Lugdunum. nen er aan de andere kant nog makkelijk langs. „De gemeente maakt hier rommel." reageert een verontwaardigde zigeuner. Uit angst voor kwaadwillende Leidenaars zeggen ze niet met naam in de krant te willen staan. „We hebben in andere plaatsen wel eens bezoek ge had. Jongeren met een hoop drank op kwamen onze cara vans toen in elkaar slaan." D. Graveland, woordvoerder van de Leidse politie vindt dat de woonwagenbewoners nie mand tot last zijn. Een wijk agent is poolshoogte komen ne men en heeft geen troep aange troffen. „Die mensen moeten toch ook ergens kunnen uitbla zen. Tegenover de wijkagent hebben ze verklaard hier maar een paar dagen te blijven. Ik neem aan dat ze in de zomer rondtrekken omdat ze dan lek ker buiten kunnen vertoeven. Van overlast is ons niets geble ken. Lugdunum voetbalt niet meer. dus dat parkeerterrein staat toch leeg." Wethouder H. de la Mar geeft in een toelichting toe dat de re gels een probleem vormen voor met name Van der Bijl. „Maar als het hier en daar een kwar tiertje uitloopt, is dat wat mij betreft geen probleem als ze maar duidelijk maken dat het terras officieel dicht is en er dus buiten niet meer wordt ge schonken." aldus De la Mar. Bij het Kaisertje in de Keizer straat en l'Esperance op het Ra penburg gaan volgens de beide eigenaressen soortgelijke pro blemen spelen. „Dat gaat wre vel geven." voorspelt M. Huy- nink van laatstgenoemd café. B. Luyks, eigenaar van Malle Bab be aan de Beestenmarkt vindt de nieuwe regels niet leuk maar wd begrijpelijk. .Als de ge meente maar consequent is," waarschuwt Luyks die doelt op de vele shoarma-zaken in Lei den die de sluitingstijden over treden. Volgende week donderdag worden de maatregelen toege licht aan de verzamelde Leidse horeca-ondememers. D66 zorgt voor hilariteit in raad LBPB*«t(A«B.»IMHOUT Duiven poepen en doen dat bij voorkeur op monumenten, die groie schade li|den door bet zuur in de uitwerpselen. Om het aantal duiven klein te houden, willen de D66 raadsleden F' Langenberg en H. de Goede een duivenpü' gaan verstrekken. „In het kader van de geboorte beperking onder de duiven, zou dc gemeente ruimhartig voer met anticonceptiva kunnen strooien." zei Langenberg giste ren bij de behandeling van de mominwiiWMWi don do go meenteraad. Het ludieke idee, ci.it D6S heeft opgedaan in Amsterdam waar de family planning van duiven al veel verder is gevor derd dan in Leiden, wekte nogal wat hilariteit. .Zouden wij ook voor de plaatselijke midden - ■(■ld niet beier '<Jimrn««m doompjes' in de handel kunnen brengen. schertste PvdA raadslid L Geradtv De meeste raadsleden von den de bezorgdheid van Dhh /waar overdreven. „De duiven- kolonies in leiden zijn heel klein, het lijkt mij dus typisch weer iets waarvan D66 in de krant heeft gelezen dat het er gens anders een probleem is," hoonde PvdA raadslid P Borde wijk. Wethouder T van Rij: „Ik ben blij dat D66 niet heeft voor gesteld om alle monumenten maar te overkappen tegen dc zuure regen Het verstrekken van de pfl. die duiven on\Tuchtbaar moet maken, stuit bovendien op nogal wat problemen. Wethou der II de la ftftü Mi, ét meeuwen hebben wij ervan af- gczicn. Wij voeren geen duiven, dus ik weet niet waar we het pil- lenvocr moeten neergooien. Het is moeilijk te voorkomen dat de pillen worden gegeten door de zeldzame tureluur ik weet niet of die voorkomt door honden maar mis schien vindt u dat niet erg of door kinderen" Daaraan voeg de VVD raadslid Hakker nog toe: „Of door jongrhuwden." \VO raadslid F. Kuijers stem dc tegen de motie uit historisch besef ..Duiven hebben bi) hrt beleg van leiden een heel be langrijke rol gespeeld, ik weet niet wat zij voor oas in de toe komst kunnen gaan betekr Gemeente redt overgebleven kunst uit mupi 's lboen» carry»» Rolluiken voor de mupi's. Het is zo n beetje het enige dat Bert Kienjet kan verzinnen om te voorkomen dat kunst uit de mupi's wordt gestolen. Een be lachelijke en oneewenste oplos sing. geeft hij zelf toe. Veel een voudiger is het om voortaan geen kunst meer op te hangen in de mupi's. Dat hebben de ge meente en de Kunstuitleen gis terochtend dan ook besloten. Bert Kienjet is beheerder van de Leidse Kunstuitleen en me de-verantwoordelijk voor de tentoonstelling van het werk van 32 Leidse kunstenaars in rriupi's in de binnenstad. Het afgelopen weekend werden 15 kunstwerken gestolen. Gisteren zijn de 17 kunstwerken die nog niet waren ontvreemd, wegge haald. Het ligt niet in de ver wachting. zegt Kienjet. dat een dergelijke tentoonstelling ooit nog in leiden worden gehou den. Hij heeft zijn les geleerd. Een tneste afloop van een pro ject (dit jaar voor de derde maal in leiden) dat ooit met een aan moedigingsprijs werd beloond. Ook de voorgaande twee ja ren werd de manifestatie door diefstal ontsierd. In 1989 wer den vijf kunstwerken gestolen, vorig |aar slechts een. Dat was voor de organisatoren echter geen reden om af te zien van een nieuwe expositie. .Anders kan je helemaal niets meer doen aan kunst langs de open bare weg." zegt Kienjet Sleuteltje Herby Nijenhuis is een van de gedupeerde kunstenaars. Zijn reactie is kort: ..Ik ben heel. heel. heel erg boos." Niienhuis weet niet goed in welke kringen hij de daders moet zoeken ..Maar als het motief van de dief is dal hij de expositie niet leuk vond. dan vind ik dit wel een heel botte maatregel." Daarbij is hij door de diefstal ook financieef gedupeerd. De kunstenaars ontvingen welis waar een vergoeding (300 gul den) maar de werkelijk waarde ligt toch veel hoger. Die wordt door de Kunstuitleen op zo'n 1000 gulden per stuk geschat De werken waren niet verzekerd en evenmin is onduidelijk of zij door de gemeente (zouden) worden aangekocht. Volgens Kienjet moeten de daders niet gezocht worden in de kring van kunstliefhebbers die met deze diefstal voor niets een levensecht kunstwerk wil len binnenhalen "Welnee, sommige kunstwerken zouden aan de muur zelf* misstaan, die waren echt voor de mupi s be doeld. Degene die dit heeft ge daan was er gewoon op uit om deze expositie te frustreren De diefstal moet zich vn) een voudig hebben voltrokken met een vals sleuteltje. De meeste mupi's die van kunst werden ontdaan, bleven namelijk keung onbeschadigd achter Dat maakt dat de politie geen enkel idee heeft in welke richting de dader moet worden gezocht. „Wij zijn afhankelijk van tips van mensen die iets hebben ge zien of zo'n kunstwerk ergens zien hangen." aldus politie woordvoerder Graveland. Kienjet is overigens niet van plan bi| de pakken te gaan neef zetten. Sinds hrt bekend wor den van dc diefstal zi|n al wat nieuwe ideetjes opgeborreld. „Op de manier zoals de feest verlichting die rond Kerstmis boven de winkrlstratrn hangt Of op spandoeken Als het maar goed hoog hangt. Waar nie mand bij kan LEIDEN Informatie-bijeenkomst over onroerend-goed belastingen Op dondard*! 13 )uni 1901 wordt door het gemeentebestuur oen bijoenkomst georganiseerd over do onroernnd- goeooelastinoen Don bijoenkomst wordt gehouden in: Hel Gulden Vlies. Breestraat 1ZS Dear zijn ven 16.00 tot 21.00 uur medele den. de betreffende wethouder en ambtenaren aanwezig om u informatie te verstrekken Informatie wordt gegeven over wat is on roerend-goed belasting. - verzwaring van de belastingdruk. hoe komt de waardevast stelling tot stand: - waar wordt de opbrengst voor gebruikt; op welke wijze kan men besweer maken tegen de aanslag. op welke wiize kan men kwijtschel ding verzoeken Bewoners Witte Singel tegen verdwijnen parkeerplaatsen LEIPEN «KAREL BERKHOUT Bewoners van de Witte Singel tussen Herenstraat en Schelp- enkade zijn fel tegen het ver dwijnen van de parkeerplaatsen voor hun voordeur. Volgens woordvoerder T. Turk overwe gen de bewoners acties voor ko mende zondag: „We zouden de Leidse marathon over de Witte Singel kunnen blokkeren De gemeente Leiden wil fiets stroken aanbrengen op het ge deelte van de Witte Singel kort voor de Zoeterwoudse Singel begint. Omdat de weg hier smal is en bovendien de boomwor tels nogal in de weg zitten, moeten ongeveer twaalf par keerplaatsen wijken. De bewo ners zijn het er niet mee eens. Naar hun mening kunnen de fietsers in plaats van over de Witte Singel wel over de nage noeg autovrije Boisotkade fiet sen. Als alternatief geven zij ook het versmallen van de stoep behalve op het punt waarop het trottoir erg smal is. Wethouder J. Walenkamp (verkeer) is 'niet te porren' voor het laten omrijden van de fiet sers: „Het gaat om honderden fietsers tegen enkele parkeer plaatsen." Van de andere bewo- nersvoorstellen zegt hij dat zijn ambtenaren die zelf al eens hebben verworpen. Verlenging voorbereidings- besluit Kaiserstraat/ academiewijk De burgemeester van Leiden maakt bekend dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 11 juni 1991 heeft besloten om de geldigheidsduur van het op 12 juni 1989 genomen voorberei- dingsbesluit voor de percelen Kaiserstraat 23 tot en met 41. zoals aangegeven op tekening ST 9678. met toepassing van het bepaalde in artikel 21. lid 7. van de Wet op de Ruimtelijke Ordening te verlengen tot 12 juni 1992. Vanaf 12 juni 1991 ligt dit raadsbesluit voor een ieder ter inzage in het Stads- bouwhuis. Langegracht 72. kamer 210. Naast de Waag is de mupi ook leeggehaald. Het terras bij de Morschpoort lijkt zwaar gedupeerd door de nieuwe regels van de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15