Smaak 's Werelds meest bezochte wijngoed gebouwd door George Vanderbilt Franse keuken: onwaarschijnlijk verscheiden Woensdag 12 jura 1991 OER HOEVEN Vormgeving EEN PAAR hele peperkorrels in het pepervaat|e voorkomen dat de gaat jes verstopt raken en doen gemalen peper smaken als verse. as-» i..-w.* v c; T; LIEVELINGSRECEPT Prima van tevoren klaar te maken en na een dagje uit alleen maar in de oven schuiven, zegt TON STEEN BRINK, uit Heemstede over haar gevuld stokbrood. Voor twee personen neemt zij: 1 stokbrood, 'n paar tomaten, ons kaas, klein blikje ananas, 250 g gehakt. Het gehakt kruiden en rul bakken in 10 minu ten. Van het stokbrood de 2 uiteinden afsnij den. Van de bovenkant de korst in de lengte van het brood afsnijden (eventueel bij een kopje soep geven), dan het brood uithollen (ook dit hoeft niet weg. want daarvan maak je paneermeel, even in de oven en zeven). Het uitgeholde stokbrood vullen met een laagje gehakt, dan een laagje plakjes tomaat, die met peper en zout bestrooid zijn. Daarop een laag van plakjes kaas. Tot slot de ananasblokjes verdelen. Het stokbrood in stukken van onge veer 8 cm snijden en dit op een ingevet rooster in een voorverwarmde oven op 160 graden 20 minuten goed warm laten worden. ngsrecept s bladen, Po; dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,- toegezon den. RECEPT KERRIESOEP MET APPEL 4 personen Als u niet over een klein meloenballetjes schepje of aardappelboortje beschikt om kleine balletjes uit de appel te steken, snijd de vrucht dan gewoon in even dikke plak ken en verdeel die in gelijke blokjes. Ingrediënten: 3 eetl. boter; 1 ui; 1-2 eetl. ker rie; 2 volle eetl. bloem; ong. 8,5 dl sterke kip- pebouillon; 2 appels; citroensap; scheut slag room of koffieroom. Pel de ui, hak deze fijn en fruit de snippers in een deel van de boter zacht. Bestrooi de gefruite uisnippers met de kerrie en fruit beide opnieuw enkele minuten. Voeg de rest van de boter toe en bestrooi de inhoud van de pan met de bloem. Roer tot een ste vige,bal is ontstaan die loskomt van de bo dem van de pan en schenk vervolgens al roerend scheutje voor scheutje de bouillon in de pan. Breng de soep aan de kook, draai de warm tebron laag en laat de soep een minuut of acht zachtjes koken. Schil de appels. Snijd een appel in vieren en verwijder het klok huis. Snijd de parten in plakjes. Steek uit de andere mooie balletjes en houd deze, be sprenkeld met citroensap apart. Pureer de soep tegelijk itiet de plakjes appel in een blender of wrijf de soep samen met de plakjes appel door een zeef. Verwarm de soep opnieuw, voeg de slagroom of koffie room toe en laat de balletjes in de soep glij den. MAKREELSALADE 4 personen De gewone of Atlantische makreel is door zijn hoge vetgehalte uitermate geschikt om te roken. Zijn familielid uit de Pacific, die bij ons Spaanse makreel heet, is in Amerika vanwege dat zelfde hoge vetgehalte een van de populairste barbecuevissen. Serveer de makreelsalade met stokbrood als lunchge recht. Ingrediënten: 2 gerookte makrelen; 2-3 sten gels bleekselderij;-2 stevige tomaten; 1 kleine ui; mayonaise; yoghurt; bieslook. Verwijder het vel van de makrelen en ver deel het visvlees in stukken. Maak de bleek selderij schoon en snijd de stengels in reep jes. Kruis de tomaten aan de onderzijde in en leg ze kort in heet water. Verwijder het velletje en snijd de tomaten in achten, ver wijder de kern en pitjes (bewaar die voor een saus of soep). Pel de ui en snipper deze fijn. Meng uisnippers, makreel, reepjes sel derij en tomaat. Maak een sausje van mayonaise en yoghurt en knip hierboven bieslook fijn. Meng de salade met het sausje en kruid met vers ge malen peper. AARDAPPELSALADE WALDORF Deze salade is heel geschikt voor bij een barbecue. De salade kan ruim van tevoren gemaakt worden, voeg de walnoten echter pas kort voor Ingrediënten: 5 flinke aardappelen; 1 grote ap pel; 3-4 stengels bleekselderij; 3-4 plakken ananas uit blik; V« pot selderijreepjes; ci troensap; mayonaise; 2-3 eetl. Bulgaarse yo ghurt; enkele eetl. walnoten. Borstel de aardappelen onder de stromende kraan schoon en kook ze in de schil gaar. Pel de aardappelen en snijd ze in blokjes. Schil de appel, verwijder het klokhuis en snijd de vrucht in blokjes. Besprenkel de blokjes met citroensap. Maak de stengels bleekselderij schoon en snijd ze in reepjes. Verdeel de plakken ananas in blokjes. Laat de selderijreepjes uitlekken. Meng in een grote kom blokjes aardappel, appel, reepjes selderij en bleekselderij en ananas. Kruid met peper en zout. Roer mayonaise en Bulgaarse yoghurt dooreen en schep dit door de ingrediënten in de kom. Hak de walnoten grof en verdeel ze over de salade. Opperdoezer Ronde een apart smaakje Als aan willekeurige voorbijgangers ge vraagd zou worden of zij weten waar Op perdoes ligt, zou er negen van de tien keer 'nee' worden geschud. De tiende, die dat wèl weet, werkt waarschijnlijk in de tuin bouw, want in Opperdoes worden dagelijks groente- en fruitveilingen gehouden. Maar er gebeurt meer in het, ongeveer 1600 in woners tellende, Westfriese dorpje: men heeft er namelijk de exclusiviteit van de 'Opperdoezer Ronde'. De O.R. tot de zogenaamde 'nieuwe' aard appelen. De aanduiding 'nieuw' verwijst naar een vroege, seizoengebonden aanvoer en niet naar een sinds kort ontwikkeld ras. Krieltjes, zoals nieuwe aardappels ook wel genoemd worden, onderscheiden zich dus van de overige soorten voornamelijk door hun formaat, en korte verkrijgbaarheid (van half mei tot half september). Het aanbod is sterk seizoengebonden, wat bepalend is voor de teelt op zich: Bintjes en Eigenheimers zijn bv. rasechte landbouw- produkten terwijl de teelt van vroege aard appeltjes een tuinbouwaangelegenheid is. Smaak speelt uiteraard ook een grote roL het verschil tussen klein en groot is zonder meer duidelijk te proeven. De O.R. onderscheidt zich echter in dat op zicht nog eens extra van haar vroege soort genoten; de nootachtige, bijna peperige smaak is het resultaat van teelt in zavel. De ze humus-arme grondsoort kenmerkt zich door haar specifieke klei-zand-verhoudin gen, en is typerend voor Opperdoes. Ter be scherming van het daaruit voortkomende produkt verzocht en ontving de potersvere niging het exclusieve alleenrecht voor het telen van de Opperdoezer Ronde. Qua bereiding verschilt de O.R. in niets met andere krieltjes; heel jonge exemplaren hoeven enkel geschrapt te worden en in ruim water gaargekookt. Dit kan overigens, vanwege de vrij stevige structuur van het ras, iets langer duren dan gebruikelijk. De 'diepliggende' ogen doen niet aan de kwali teit of smaak af, maar behoren er gewoon bij. O.R. smaakt heerlijk bij alle vleessoor ten, maar vooral'varkens- en kippevlees krijgen er een oppepper van. Voor pureren is de Opperdoezer Ronde niet geschikt, maar overgebleven exemplaren smaken heerlijk in een frisse salade met verse partjes tomaat, schijfjes komkommer en uitgebakken spekjes. Dat men dit aardappeltje steeds meer gaat waarderen blijkt uit de steeds groeiende cij fers: alleen al de laatste twee jaar is de pro- duktie met ruim anderhalf miljoen kilo ge stegen. Met name in en om Utrecht en de Achterhoek weet men er weg mee, maar langzamerhand weet ook de rest van Ne derland wat Opperdoes inhoudt en wat er vandaan komt. De Biltmore Estate, met op de achtergrond de Blue Ridge Mountains. hubrecht duuker Geen wijnhuis ter wereld trekt zoveel be- zoekers als het Biltmore Estate in de Vere nigde Staten. Jaarlijks komen hier 650.000 mensen. De bouwer was George Vander bilt, wiens familie oorspronkelijk uit De Bilt kwam. De Amerikaanse stad Asheville ligt aan de voet van de beroemde Blue Ridge Moun tains, in de staat North Carolina. Ruim een eeuw geleden bracht de toen 20 jaar oude miljonairszoon George W. Vanderbilt een bezoek aan de plaats en raakte zo onder de indruk van het landschapsschoon dat hij besloot er te gaan wonen. Na 50.000 hectare grond te hebben ge kocht, huurde George een in Frankrijk ge schoolde architect en gaf deze opdracht een kasteel te ontwerpen naar Frans model. Ge orge had een voorliefde voor Loirekastelen als Chambord, Chenonceaux en Blois. Te gelijk werd een beroemde tuinarchitect in gehuurd. In 1895 kwam het monumentale pand ge reed. Het was de grootste privéwoning van Amerika. George en diens vrouw Edith een directe nazate van Peter Stuyvesant doopten hun kasteel Biltmore. Na Georges overlijden in lli] hleel de be/iltmg in de familie. Een groot deel van het terrein werd afgestaan aan het staatsbosbedrijf, maar men behield het huis en 3000 hectare grond. In 1930 werd Biltmore geopend voor het publiek. Sindsdien is het uitgegroeid tot de belangrijkste attractie van North Carolina. Hoewel er alleen al voor het onderhoud van de tuin 30 mensen in dienst zijn, is het landgoed winstgevend. Want er wordt een flinke toegangsprijs betaald, terwijl de di verse winkels en restaurants goede zaken doen. Kijken/proeven/kopen Wie het schitterend ingerichte kasteel heeft gezien, kan nog een bezoek brengen aan het eigen wijnbedrijf van Biltmore. Eige naars William Cecil jr. en diens zuster Dini Pickering begonnen in 1971 met wijndrui ven te experimenteren en bouwden 14 jaar later een complete 'winery'. Deze werd met veel smaak ontworpen en is ingesteld op het verwerken van grote aantallen bezoe kers. Groepsgewijs bekijken deze elke vijf tien minuten een diafilm over het wijnbedrijf. waarna een korte rondleiding volgt. Deze eindigt in de proefzaal, die weer uitloopt in een grote wijnwinkel. Biltmore produceert zo n 450.000 flessen per jaar; daarvan wordt ongeveer driekwart aan bezoekers verkocht. Hoge kwaliteit De dagelijkse leiding van het wijnbedrijf be rust bij een Franse wijnmaker Philippe jourdain. Hij is afkomstig uit de Minervois en heeft zowel de wijngaard (ongeveer 50 hectare en groeiend naar 240) helpen cre- eren als de kelders. De druivesoorten waar mee hij Merkt zijn voornamelijk Franse. De daarvan gemaakte wijnen hebben een hoge kwritek en human tk h mant Ufl meten met goede wijnen uit Califomië. Zo heb ik zeer genoten van onder andere de witte Chardonnay en Sauvignon Rlanc. alsmede van de rode Cabernet-Sauvignon ETEN IN... Frankrijk Zij kunnen het inderdaad beter dan wie ook martin van huustee Hoe komt het toch dat de Franse kookkunst kon uitgroeien tot de beroemdste van de hele wereld? Zijn Fransen dan echt beter dan wie ook in staat om met liefde en aan dacht te combineren en te proeven en te genieten van al het eetbaars dat de natuur ons biedt? Een eenvoudig antwoord op die eerste vraag is niet te geven. Maar omdat de twee de vraag wèl makkelijk beantwoord kan worden, is een deel van het probleem toch opgelost: ja, dat kunnen de Fransen beter dan wie ook! En door deze unieke eigen schap, door nog een paar eigenaardigheden van het Franse karakter en door de unieke klimatologische omstandigheden in het land, kon Frankrijk inderdaad uitgroeien tot de bakermat van de moderne kookkunst. Fransen zijn heel eigenzinnige mensen, doen de dingen graag op hun eigen manier, improviseren uitstekend, zijn uitbundig, vriendelijk en voorkomend, maar kunnen ook stug en vasthoudend overkomen. Met het Franse klimaat is het vrijwel net zo. De verschillende klimaatzones, stug en guur in het noorden en in de bergen, vriendelijk en gematigd in het midden en uitbundig langs de zuidelijke kusten, hebben het land voor bestemd tot produktie van een onwaar schijnlijke verscheidenheid aan eetbare za ken. Het weelderig palet van groenten en vruchten, van knollen en noten, oliën en vetten, vleessoorten en vissen dat de Franse kok ter beschikking heeft, is groter dan waar ook ter wereld. Kunstbeoefening Fransen zien eten en drinken als een vorm van kunst, en beoefenen deze kunst met liefde en hartstocht. Toch is de keuken van het Franse platteland in wezen zeer een voudig. Maar de gerechten zijn altijd met veel aandacht en goede smaak toebereid. De hogere standen echter in hun pom peuze kastelen en stadspaleizen zagen en zien hun rijkdom graag aan tafel geëta leerd. Alleen het beste is goed genoeg, ex travagantie is nog beter. Zo ontstond door de eeuwen heen een traditie van genotvolle kunstbeoefening die wij nu 'de Franse keu ken' noemen. Het is beslist onjuist om te denken dat een Franse maaltijd altijd een dure maaltijd moet zijn. luist omdat het land zo veel voortreffelijke ingrediënten voortbrengt, zijn ze ter plaatse bepaald niet kostbaar Zuurkool, reuzel en varkensworstjes uit de Elzas, zongestoofde groenten, olijven en kruiden uit de Provence, gecombineerd met een verscheidenheid aan mediterrane vis soorten. meesterlijk rundvlees, weelderige ganzeleverpaté. Ontelbaar veel kaassoorten, volmaakte wijnen... Een fantasievolle kok die met besef voor de tradities van zijn land is opgeleid, creëert hiermee voor weinig geld voortreffelijke maaltijden. Maar omdat een goede kok een kunstenaar is die weet wat hij waard is. laat hij zich voor zijn werk soms vorstelijk beta len. En sommige van de ingrediënten die de hogere kookkunst voorschrijft, zijn nu een maal zeldzaam en dus kostbaar, truffels, oesters, kreeft... Van nature Franse huisvrouwen en -mannen hebben geleerd wat goed koken is en weten dat dit alleen mogelijk is wanneer ze produkten van de beste kwaliteit verwerken Ze kopen zeer kritisch in en laten zich niet. op jacht naar een voorderitje, inferieure rommel in de maag splitsen Ze nemen steeds de tijd voor het doen van hun boodschappen. En De grote klimaatverschillen zorgen voor een grote verscheidenheid aan produkten In de land- en tuinbouw. En zo is er een wereld van verschil tussen tafelen in het zonnige Zuid- Frankrijk en bij voorbeeld de Elzas roters ai ook voor het bereiden van hun gerechten. Zowel in de keuken als aan tafel genieten ze in alle rust van de heerlijkheden die hun unieke land hun biedt. Vanuit deze levens houding kan ook de eenvoudigste stoof schotel een volmaakt tafelgenot zijn voor wie het weet te waarderen. Maar lang niet elk grrecht vraagt zo n lang durige bereidingstijd Vele voortbrengselen uit zee, menige vrucht, alle soorten kaas smaken op hun best wanneer ze puur. zon der enige bewerking worden genoten Vo waarde is dan echter wel dat jut produkt Voor- keert. En de kunst en kenni: oordelen schijnt elke te hebben meegekregen Bedevaartsoorden Franse topkoks maakten, ondersteund door een perfect geoliede publiciteitsmachine. hun restaurants tot warr brdrvaar» moorden voor lekkerbekken van over de hele wereld Toch werken ook zij vanuit de oude. regio nale tradities van het Franse platteland Smaakvolle combinaties en bereidingswij zen die in hun puurste vorm nog ai;ijd voor weinig gdd te gcnieien zijn in kleine, lande lijke eethuisje* die niet moeili|k zijn op te sporen Wie er de tijd en de aandacht voor n«-emi kan zich Overal in Frankrijk nog «leeds in dergelijke paradijsjes laten verwennen 13 DEAN INGE 'De hele natuur een vervoeging van eten. in de bedrijven de en m de lijdende vorm Roomse boon M f j m Ji glas of in blikhet hele faar door i erkrijg- baar zijngaat cr mets boten deze terse peulvrucht die slechts in de maanden juni en juli m de winkels ligt. De tuinboon, in de dn Dale ook uel om schreven als roomse boon tx zo heb ik me la ten vertellen, oorspronkelijk afkomstig uit Perzie. In de i ene oudheid li erden ze echter ook in landen rondom de Middellandse /re gekweekt Niet alleen om te eten maar ook ah middel om te stemmen op de koning die tijdens de zogenaamde Saturnusfeesten uerd gekozen Daaruit is later het gebruik voortgekomen om een boon in de driekonin gen koek te stopften. Een lekkernij die met name in de zuidelijke landen op 6 januari Driekoningen - u <ordt gegeten De per soon die de boon vindt is de komngi tn) van her feest Ook in Frankrijk worden de tuinbonen Cfëvesj op grote schaal gekweekt Mijn voor keur gaat echter uit naar de Hollandse om dal die niet of nauwelijks ontveld hoeten te worden. De tuinboon is een gezonde groente en bevat ruiast een hoogvaardig en vit ook ijzer, calcium en vitamine C Het is ook irii van de duurste groenten. Ah je tenminste de arbeidstijd meerekent, mant liet doppen vergt behoorlijk wat tijd. Maar ik kan uier zekeren: het is de moeite meer dan uaard. Zelf kook ik ze altijd in mom. voorzien van u at ftcjier. zout en een terntje knoflook De jonge tuinbonen kunt u het beste nadat ze ei en aan de kook zijn gebracht in de pan la ten naga ren 'ervoigens afgieten en nat bo- nekruul toevoegen. Daarbij kunt u nieuuv aardappelen sen eren. gecombineerd met naturel gebraden lamsvlees Succes verze kerd Als begeleider adviseer ik een uitte kruidige wijn uit de Elzax een Muscat bij voorbeeld Overigens vormen jonge tuinbonen ook een uitstekende aanvulling op een zomerse sola de. Nadat ze net aan de kook zijn gebracht mengt u ze samen met nat uitgebakken sftckjes door de sla. Tol slot kom ik nog even terug op mijn i ori- gecolumn oier haring Willem Heukelszoon i tas rond 1350 de grond legger tan het ha ringkaken. John Beeren. eigenaar van de Bokkedoorns een met twee Michellin- sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Taal- en culinaire cursus in Italië en Frankrijk Er is toch geen prettiger manier om een taal te lerm of te verbeteren, dan juist rond een thema dat erg geliefd is I rancofiden blij ken over het algemeen liefhebbers van de geneugien des levens Een deel van de lief de voor Frankrijk is Immers gebaseerd op die Franse keuken en de Franse wijnen Hoe aardig is het dan niet om In de vakan tiemaanden het bijspijkeren van de kennis van de Franse taal te combineren met een intensieve kennismaking met die culinaire kanten van het land. Het Centre Culture Langue Civilisation, voorheen in Arnhem en nu in Zaandam, or ganlsceri in het Zuidframe Sommiërrs al jaren cursussen Frans voor beginners en gevorderden Frn nieuw Initiatief is de uit nrriding an die cursussen met een cursus Franse Wijnen, die dan niet in Sommière» maar in de betreffende wijngebieden wordt gegeven Culinair publicist On no KJeyn is dc coördi nator van het sinologische deel van de cur- sus. Er worden bezoeken gebracht aan de wijngaarden, de coöperaties en een proef stal ion Wat 's morgens in de theorielessen behandeld is. wordt 's middags in dc prak tijk ervaren Naast de taal/wiinrursus is er ook een cur sus Franse keuken (.hef de msine Danid l avergne leert de cursisten in vijf uitvoerige lessen de fijne kneepjes van de cuisine fran qaise. Deelnemers kijken niet alleen toe. maar gaan zelf ook aan de slag Iedere Ie* eindigt uiteraard in het grzamcnli|k nok gr niel en van wat er grprrstrrrd is De taal/wtjncunis van 23-29 juni is grwijd aan de wijnen van de langucdoc en van 1S 21 september en 22 28 september aan dc Elzas De cursus Franse keuken wordt grgr ven in Sommlèrea van 21 27 juli. De taaJ/wijnrurwissen kosten ongeveer B00,- per persoon, inclusief verblijfkosten De cursus Franse Keuken kost 565. maar dat is exclusief verblijfkosten Wie de Franse keuken overigens al te gr woon vindt en de Italiaanse keuken prrfr reert kan ook kiezen voor een kookcursus in Toscane Onder leiding van chef kok Paolo Paroti wordt er vijf dagen lang op bel re naissame kasteel Vkchiomaggio Toscaans gekookt Wei iets duurder, de/e cursus Een werk gaal ongrsecr I ISO gulden kosten Alk inlichtingen CQjC, Rode Zee 46. 1503 TK In Zaandam, tel. 075-17 9194

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13