Binnenland Racisme, onbegrip en buitenlanders Van den Broek moet nog afkicken Flitstrein beconcurreert vliegtuig INTERNATIONALE AUTORACES Zaterdag 8 juni 1991 RÉdad*: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART J*f PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MAR GOT KLOMPMAKER Vanngtvfc^ AN DRIES DETMAR 5 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Tienduizenden lezers nemen deel aan enquête kranten DEN HAAG PETER VEENENDAAL De postkamer van de Gemeen schappelijke Pers Dienst in Den Haag puilt uit. Sinds begin deze week zijn tienduizenden inge vulde exemplaren van de lande lijke kranten-enquête 'De Staat van het Land' bij het GPD-kan- toor bezorgd. Om hoeveel for mulieren het precies gaat, stond eind deze week nog niet vast. Toch spreekt prof.dr. René Diekstra van de Rijksuniversiteit Leiden een van de weten schappelijke begeleiders van het onderzoek al van „een prachtig resultaat". De formulieren worden begin volgende week verstuurd naar een Engels bedrijf. Dat gaat de miljoenen antwoorden op de 107 enquête-vragen verwerken. De geordende gegevens komen vervolgens op computertape te rug naar Nederland, waar Diek stra en prof. dr. Bernard van Praag van de Erasmus Universi teit in Rotterdam de verbanden zullen leggen en conclusies zul len trekken. De hoogleraren ho pen het onderzoek in septem ber te kunnen afronden, waarna de resultaten uitgebreid zullen worden gepubliceerd in de deelnemende dagbladen, waar onder deze krant. Honderden deelnemers aan de enquête hebben gebruik ge maakt van de mogelijkheid de antwoorden via een anonieme brief toe te lichten. Sommigen vonden de vragen niet altijd even duidelijk. Anderen wilden een gedetailleerder antwoord geven dan op het formulier mo gelijk was. Weer anderen stel den aanvullende vragen voor of wezen op vermeende gebreken in het onderzoek. Eén lezer le verde zelfs een complete alter natieve enquête in met vele tientallen vragen. Veel brief schrijvers vonden het onder zoek leuk of nuttig, anderen de den mee hoewel ze de enquête eigenlijk maar onzin vonden. Pamfletten Er was een vrij grote groep die dankbaar de gelegenheid te baat nam om allerlei persoonlij ke problemen van zich af te schrijven, anoniem of onderte kend. Dat leverde soms aangrij pende persoonlijke verslagen op van eenzame, onbegrepen, zieke of onheus bejegende landgenoten. Maar ook felle aanklachten tegen 'de politiek' en enkele ronduit racistische pamfletten. Hoewel de brieven geen re presentatieve steekproef vor men, was het opvallend hoe vaak de schrijvers uitvoerig in gingen op de onderwerpen 'bui tenlanders' en 'criminaliteit'. De meesten hadden liever gezien dat er meer gerichte vragen over deze onderwerpen in de enquête opgenomen waren. Kennelijk hebben veel mensen het gevoel dat ze hun mening daarover nergens kwijt kunnen. Veel briefschrijvers wilden de samenstellers van de enquête er op wijzen dat het onderzoek, hoe breed ook, nooit represen tatief kan zijn, omdat grote groepen landgenoten er niet aan deelnemen. Buitenlanders bijvoorbeeld, die moeite heb ben met de taal. En mensen die geen krant lezen. Sommigen vinden het onderzoek ,,te moei lijk, zodat de gemiddelde Ne derlander snel zal afhaken". An deren menen dat „de mensen die het allemaal toch niets kan schelen" ten onrechte niet in de uitkomst verwerkt zullen wor den. Steekproef Volgens Diekstra hoeven de deelnemers zich geen zorgen te maken dat de uitkomsten van het onderzoek niet representa tief zijn. „Bij een onderzoek van deze omvang valt uit de gege vens altijd een goede steekproef te halen. Als er bijvoorbeeld maar een paar honderd mensen van buitenlandse afkomst heb ben meegedaan, en we weten op basis van de samenstelling van de bevolking dat dat er een paar duizend hadden moeten zijn, dan wordt de inbreng van die buitenlanders anders ge waardeerd. Met zo'n grote res pons valt er altijd een juist plaatje te maken, ook als de ver houdingen qua leeftijd, inko men of opleiding niet zouden kloppen met de landelijke cij fers". Zelfs met mensen die geen kranten lezen wordt in de uit komst van het onderzoek reke ning gehouden. Diekstra: „Van die groep is al vrij veel bekend. Als nu blijkt dat zij op de beken de punten niet of nauwelijks af wijken van de deelnemers aan het onderzoek, mag je aanne men dat dat op andere punten ook zo is. Dan gelden de resul taten van het onderzoek ook voor die groep". Ook een zeer uitgebreide en quête is niet volledig, zo bleek uit de reacties. In de vragen over de inkomsten en uitgaven van de deelnemers was de post woonlasten (huren/hypothe ken) niet opgenomen. Tiental len mensen schreven daarover een kritische noot. Deze uitga venpost is volgens prof. Van Praag echter bewust weggela ten, omdat de bedragen erg moeilijk met elkaar te vergelij ken zijn. Daarvoor bestaan er te veel verschillende individuele en collectieve aftrek- en subsi dieregelingen. Godsdienst Opvallend veel mensen von den de vragen over godsdienst moeilijk te beantwoorden. Som migen misten de humanistische levensovertuiging als keuzemo gelijkheid. Velen vonden het onmogelijk een juiste verdeling te maken van levensovertuigin gen in hun vrienden- en kennis senkring. „Dit is een absolute gok. Wie kan hier tegenwoordig nog een betrouwbaar antwoord op geven? Ik vraag er nooit naar", schreef een lezer. „Het thema godsdienst komt in mijn omgeving nooit aan de orde", aldus een ander. Vrij veel huisvrouwen en mensen met vrijwilligerswerk wonden zich er over op dat hun werkzaamheden in de enquête niet serieus genoeg genomen werden. „Ik werk plusminus 16 uur per dag, onbetaald, in mijn huishouden, de kerk en vrijwilli gerswerk. Volgens deze enquête ben ik werkloos. Waar ben ik dan zo moe van?", vroeg ene Jo ke zich af. Weer anderen misten de mo gelijkheid een LAT-relatie in te vullen, of meenden dat er on voldoende rekening werd ge houden met homoseksuele sa menlevingsvormen. Ook vragen over rolpatronen en taakverde ling tussen partners werden door verscheidene lezeres node gemist. Enkele afroepkrachten wezen er op dat hun inkomen zeer variabel is en dat daar geen rekening mee gehouden is. Ondanks die kritiek hebben tienduizenden lezers de moeite genomen de 107 \Tagen zo nauwkeurig mogelijk in te sul len. „Ik ben er twee uur mee be zig geweest met naast mij een kladblok en een rekenmachine. Ik. hoop dat tÊÊÊÊ dfe BMMlM waard was en dat ze er wijzer van worden. Verder ben ik toch wat meer dingen over mezelf tc weten gekomen" aldus een le zer. Een ander vond het ..zeer nuttig dat je nadenkt over je ei gen leefsituatie en wat voor pro blemen andere mensen kunnen hebben". Plezier Een enkeling noemde de en quête zinloos maar nam toch de moeite een uitvoerige brief aan de krant te schrijven: „De staat van het land is. dat simpele bur gers zoals ik zo woedend wor den. dat ze te veel van hun kost bare tijd investeren in het schrijven van dit soort ongenu anceerde klaagschriften, die waarschijnlijk niemand zal le zen en zeker niemand serieus zal nemen". Veel lezers schreven dat ze aan het invullen van de vragen plezier beleefd hebben „Uw enquête vond ik kostelijk, ik heb er vaak bij zitten lachen aldus een vrouw Anderen konden er kennelijk geen genoeg van krij gen: „Deze enquête is leuk op gesteld. maar ik denk dat hij uitgebreider gekund/gemoeten had". Eén lezer vulde alles keu rig in maar stuurde de formulie ren slechts onder protest terug: „De volgende enquête graag niet afdrukken op de achterkant van een interen int irnkt zoals nu met Annie M.G. Schmidt" zondag 9 juni internationaal deelnemersveld; zeven starts 12.00 uur Warming-up Porsche Carrera Cup 12.15 uur Citroen AX Cup 13.00 uur Koni Produktiewagens 2000 cc 13.45 uur Dutch Open Lotus Challenge 14.30 uur Koni Produktiewagens - 2000 cc 15.15 uur Demonstratie Porsche 936 door Gijs van Len- nep 15.30 uur Porsche Carrera Cup 16.45 uur Dunlop FF 1600 17.30 uur BF Goodrich Ferrari/Porsche Challenge Toegang: Volwassenen duinAribune ƒ15,- en rennerskwartier35,- Kinderen tot 12 jaar halve prijs CIRCUIT PARK ZANDVOORT INFOLIJN: 02507-16004 Circuit Park Zandvoort DEN HAAG HENRI KRUITHOF Als minister Hans van den Broek tijdens een van zijn vele reizen in het regeringsvliegtuig PH-PBX stapt, liggen daar drie sigaretten voor hem klaar. Van den Broek rookt namelijk niet meer, althans meestal niet. Hij mag het niet meer van zijn José. Gaat José echter mee naar het verre of iets minder verre bui tenland, d^n liggen de sigaret ten er niet. De bemanning kent de situatie en weet dat de mi nister zelf ook wel van de siga retten wil afblijven, maar dat maar heel moeilijk kan. Af en toe bietst de minister dus nog wel eens een sigaretje. De bewindsman denkt zelf dat daar ook een deel van zijn irritaties de laatste tijd over de bemoeienissen van anderen met het buitenlands beleid van daan komt. Vooral de minister president moet het daarbij vaak ontgelden. Zolang de minister nog aan het afkicken is, kunnen we nog wel een ruzietje ver wachten. Maar dat is het natuurlijk niet alleen. De knallende ruzie (vol gens velen) of de storm in het glas water (volgens Lubbers) over het al of niet militair ingrij pen in Suriname, ging eigenlijk helemaal niet over het onder werp zelf. Toen Van den Broek afgelopen zaterdag de partij raad van het CDA in Utrecht be trad, reageerde hij bijna stamp voetend van woede op uitspra ken van Lubbers over Surina- Hans van den Broek. me, die hij nog niet eens gron dig bestudeerd had. Een uiterst ongebruikelijke gang van zaken voor een minister die over zijn collega spreekt. Het was dan ook meer de be roemde druppel die de emmer deed overlopen. Hans van den Broek meent oprecht dat zijn functie de laatste jaren fors is uitgehold. De schuldige is daar bij steevast de premier, die zich vooral over het Europees beleid een almaar zelfstandiger rol toebedeelt. Daar komt nog bij dat alle afzonderlijke ministers steeds vaker op eigen houtje aan buitenlands beleid op hun eigen terrein doen. Alders voert een eigen internationaal milieu beleid, Maij-Weggen overlegt over de snelheidsbegrenzer op Europees niveau, zelfs Binnen landse Zaken en Justitie poste ren eigen mensen in Brussel. Van den Broek is, niet ten on rechte, bang dat het puikje van het internationale werk aan hem voorbij gaat. En dat vindt hij niet leuk. Na het kamerdebatje deze week over de Suriname-affaire is de strijdbijl tussen Van den Broek en Lubbers allerminst be graven. Hooguit is er sprake van een gewapende vrede, waarbij is afgesproken dat er, zeker ge durende het komende half jaar als Nederland voorzitter is van de EG, niet over het menings verschil zal worden gesproken. Het maakt een wat al te dolle indruk als het Nederlandse voorzitterschap keer op keer met twee monden spreekt. Dat doet de geloofwaardigheid in Europa geen goed. Maar een oplossing is het na tuurlijk niet. In de ministerraad is de discussie over de verdeling van verantwoordelijkheden tus sen de premier en de minister van buitenlandse zaken nooit ten principale aan de orde ge komen. Weliswaar is er naar aanleiding van incidenten wel eens over gesproken, maar goe de afspraken zijn nooit ge maakt. Lubbers heeft dat be HAARLEM RIEN POLDERMAN Indien de spoorwegen een aan trekkelijk alternatief willen aan bieden voor de auto en het vliegtuig op de korte Europese afstand moeten ze de trein een aantal eigenschappen van het vliegtuig geven. De Franse Train a Grande Vitesse' (TGV) en de Duitse 'InterCity Express' (ICE), die over enkele jaren ook op de Nederlandse rails ver schijnen, lijken niet alleen uiter lijk op vliegtuigen. In een flits suizen ze straks de meeste Ne derlandse stations voorbij, zoals een vliegtuig over meeste ste den heenvliegt, zonder er een tussenlanding ie maken. Voor de steden die zo voorbij worden gereden, is dat heel frustrerend. Ze hebben wel de overlast van de treinen maar niet het profijt. Geen wonder dat nu in de discussie over de tracés voor de hogesnelheidslij nen in Europa onenigheid is ontstaan over de halteplaatsen van TGV en ICE. Zo eist de gemeente Den Haag met steun van het pro vinciaal bestuur van Zuid-Hol land een plaats op in het ho- gesnelheidsnet. Het voordeel daarvan is duidelijk. Het nadeel is, dat er een omweg moet wor den gemaakt, waardoor de trein meer tijd nodig heeft om van Amsterdam in Brussel en Panjs of Londen te komen. Als alter natief voor het vliegtuig wordt de trein daardoor minder inte ressant, behalve voor reizigers uit Den Haag. Noordhollands gedeputeerde voor ruimtelijke ordening en openbaar vervoer Margreet de Boer vindt daarom dat er een rechtstreekse hogesnelheids- spoorlijn moet worden aange legd tussen Amsterdam-Schip hol en Rotterdam. Met enige opluchting maakte zij er deze week melding van, dat de recht streekse verbinding voor haar Zuidhollandse collega's inmid dels toch bespreekbaar is ge worden. Overigens hoeft de aanleg van deze hogesnelheidslijn niet au tomatisch te betekenen, dat alle TGVs Den Haag voorbij rijden Een tussenoplossing, zoals in Frankrijk in de praktijk wordt toegepast, is denkbaar. Sommi ge TGVs zouden bijvoorbeeld vanuit of via Den Haag kunnen rijden. Anderzijds zouden ook speciale zeer snelle binnenland se treinen van de kortsluiting nissen Schiphol en Rotterdam gebruik kunnen maken. Franse hogesnelheidstreinen op het station in lyon. •foro ap Op de nieuwe spoorlijn zullen de flitstreinen' slechts enkele minuten op de volle snelheid van dnehonderd kilometer per uur liggen. Daama moeten ze alweer vaart minderen, anders S4 hu i< n ze de perrons op Schiphol of Rotterdam voorbij. I ir waarde van In l un imr stukje spoor in de Randstad hangt af van mate waarin de gr hele verbinding naar Parijs als hogesnelheidslijn wordt uitge voerd. Daarover bestaan nog veel onzekerheden en onduide lijkheden. Het provinciaal be stuur van Noord Branbant bij voorbeeld vindt de nieuwe doorsnijding van de provincie alleen maar lastig. Noord-Bra bant heeft geen voordeel van de lijn in de vorm van een station en overstapmogelijkheden. ï)c eerste opstapmogelijkheid is Antwerpen Daarom houdt het provinci aal bestuur vooralsnog vol. dat de spoorlijn langs de autosnel weg A.I6 (Rotterdam Breda Antwerpen) moet worden aan gelegd Dan blijft Breda als mo gelijK knooppunt van hel gewo ne spoor en de HSL toch nog in beeld. (Kik het t staat nog aan all» 11< i pBroUHM n MNMtaril bloot. En de krappe ligging van de autosnelweg A 4 ter hoogte van bijvoorbeeld leiderdorp be looft nog reusachtige techni sche problemen bij de aanleg v.ui lie «qvK.r.vrg 'ï-i.ir ;.U naast Er moet kortom nog gigan tisch veel gebeuren voordat we in drie uur per trein naar Panis kunnen sporen. Als het ai lust om alle problemen ten gunste van het spoor op Ir lossen Ir drrr cnncessjr ten nadele van de rechte lijn met zo min mogr- lijk tussenstops maakt de ver binding minder vliegtuigachtig en dus minder aantrekkelijk als alternatief voor het vliegtuig Veel minder ambitieus lijkt het plan om de spoorlijn Am sterdam Utrecht Arnhem Keulen grk*ideli|k te verbouwen tot hogesnelheidslijn Het voor deel van die geleidelijke verbe tering is. dat nu al concrete re sultaten kunnen worden gr in. lil De verbinding tussen Amsterdam en Keulen wordt in de nieuwe dlenstrcgrling on derh ouden door sneue Lu rod- tyV die kunnen worden br schouwd als voorlopers van de Duitse versie van de TGV. de In- trrCity Express (ICF). Deze ICF. rijdt al in Duitsland zelf. en zal over een paar jaar via Am hem cn Utm ht naar Amsterdam snellen. Wanneer op het Amsterdamse Sing» I grachtviaduct «"en vijfde en ccn zesde spoor zijn aangelegd (in 1996) gaan deze zeer snelle trm nen ook door naar Schiphol. Hun voorloper*, de Eurodty treinen doem over de afstand Amsterdam Keulen nu al veer tig minuten korter dan de oude D-treinen. Op het Duitse deel van het traject (op de vijftig ki lometer tussen Keulen en I hjis- burg) rijden de Eurocity's thans met een snelheid van tweebon derd kilometer per uur. De tnzrt van locomotieven, die zowel op de Ihiitse als Ne derlandse boven leid ingspa n - ning kunnen njden. zooden het tijdrovende wisselen van loco motieven In de grensplaats Fm- merich overbodig maken Daar mee »s een tijdwinst van een kwartier te boeken Maar vol arm deskundigen hij de NS loont de aansc haf van deze meerst room locomotieven niet meet. aangezien de getmkkm Furodtytrtlnen uiteindelijk worden vervangen door ld trnnsteflen Drrr supersnelle treinstellen kunnen op verschil lende stroormoortrn njden cn hoeken de tijdwinst in Emme rich evenzeer Tenslotte moeten op het Ne derlandse traject alle overwegen worden verwijderd cn vervan grn door viaducten of onder doorgangen. Wanneer ook het seinsv'stcem dan nog is aan ge past. kunnen de KX*treinen met tweehonderd kilometer per uur door naar Amstrrdam. Om strecks de eeuwwisseling b de treinrit van Amstrrdam naar Frankfurt am Mam dan in drie uur tc maken. Het zal er om spannen welke flitstrein het eerst op topsnelheid over Ne derlandse rails zal razen, de Franse TGV of de Duitse ICE. wust vermeden, omdat hij wel weet dat hij het hierover nooit eens wordt met Van den Broek. Op een gegeven moment leidt dat onvermijdelijk tot ernstige brokken. De ruzie van afgelo pen weekend is even gesust, maar er hoeft maar een klein vonkje te komen en de animosi teit tussen de beide kemphanen laait weer op. Het is ook niet simpel een oplossing te vinden. Het staatsbestel staat een oplos sing een beetje in de weg. Lub bers heeft gelijk als hij meent dat hij in het overleg met de an dere regeringsleiders zelfstandig moet kunnen opereren, zonder voor ieder wissewasje toestem ming aan de minister van bui tenlandse zaken te moeten vra gen. Van den Broek daarentegen heeft het formele gelijk aan zijn kant, wanneer hij meent dat de minister van buitenlandse za ken de eerstverantwoordelijke is voor het buitenlands beleid. Lubbers is nu eenmaal niet de baas van Van den Broek. In het Nederlandse bestel is de pre mier 'slechts' voorzitter van de ministerraad. Vanaf 1 januari, wanneer Por tugal de voorzittershamer heeft overgenomen, kunnen Lubbers en Van den Broek dan weer volop gaan ruziën over eikaars bevoegdheden. Het Nederlands 'voorzitterschap zal daarvoor waarschijnlijk voldoende stof opleveren. Het is te hopen dan Van den Broek zijn afkick-pe riode dan inmiddels weer te Do ven is. Of weer rookt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5