Ze verlieten als ratten het zinkende schip W Zuivere kritiek ZATERDAGS BIJVOEGSEL ZATERDAG 8 JUNI 1991 Alfonso Roto: ..Ik hood van het avontuur, de spanning en het werk." foto cpd Komende week komt de Spaanse hm journalist Alfonso Rojo naar .,-i Amsterdam om de Nederlandse vertaling van zijn boek 'Reporter in Baghdad. Dagboek van de yi oorlog" te presenteren. De uitgave P" verschijnt bij Nijgh Van Ditmar en gaat f 34,90 kosten. Rojo laat weinig heel van zijn collega's. „Ik ben zwaar teleurgesteld in de zo geprezen westerse journalistiek." Uitstekend in het pak, een modi euze stropdas en het haar vlot en kort geknipt. Alfonso Rojo oogt als een man van de wereld en in Spanje heeft hij een reputatie op te houden als jour nalistieke playboy. Hij weet dat zelf het best: „Voor het geld hoef ik dit werk niet te doen. Ik kom uit een welgestelde familie, heb een goed betaalde baan als adjunct-directeur bij €1 Mundo en schop tegen zere benen door in een Porsche te rijden." De enigszins arrogant-nonchalante houding die hij uitstraalt, verhindert niet dat hij op de redactie van het één jaar oude Madrileense dagblad El Mundo op handen wordt gedra gen. Een vraagggesprek met hem 'op de krant' is bijna een onmogelijke zaak. Steeds weer komen collega's zijn kantoortje binnen om een gesprek aan te knopen of hem de hand te drukken. Zijn secretaresse kwijt zich handig van haar taak om telefoontjes door te Met gespeelde tegenzin, de benen languit op het bureau, bladert hij door een kennelijk overvolle agentia. „Nee, morgen kan ik niet. Dan ben ik in Bilbao. En overmorgen presen teer ik in Lissabon de Portugese vertaling van mijn boek. Begin juni heb ik nog tijd, maar dan moeten we dat wel nu vastleggen." Om geduldig wachtende gasten in zijn kamertje niet al te zeer op de proef te stellen, reikt Ro jo een fotoboek van zijn journalistieke carriè re aan. Ondermeer foto's die werden geno men in Nicaragua. Geblinddoekt, de handen op de rug gebonden, met grimmige, zwaar bewapende militairen om hem heen. Reële oorlogsjoumalistiek, die in films en televisie series echter wordt geromantiseerd. REPUTATIE Rojo is zeker in Spanje een journalist met een reputatie. De afgelopen tien jaar reisde hij voor het dagblad Diario 16 naar talrijke brandhaarden en deed hij verslag van op standen, burgeroorlogen, rellen en andere rampen. Zijn verslagen brachten hem in lan den als Afghanistan, de Filipijnen, Roemenië, Cuba, de landen rond de Perzische Golf, El Salvador, Zuid-Afrïka en Nicaragua. Hij was, s&men met onder anderen Pedro Ramirez, ook een van de oprichters van El Mundo, een krant die zich met enig succes een plaats naast El Pais heeft weten te veroveren. Hij werd pas echt bekend, toen hij samen met de inmiddels wereldberoemde Peter Ar- nett (CNN) van de Iraakse autoriteiten toe stemming kreeg om tijdens de Golfoorlog in Baghdad te blijven. Over dat verblijf schreef hij zijn 'Diario de la Guerra', dat onder de ti tel 'Reporter in Baghdad. Dagboek van een oorlog' komende week in een Nederlandse vertaling verschijnt. „Er is al een Portugese vertaling uit en er volgen nog een Italiaanse en een Franse editie. En mogelijk later dit jaar een Engelse en een Duitse. Maar mijn Nederlandse uitgevers waren echt fantas tisch. Die waren zo onder de indruk van mijn artikelen in El Mundo, die door Libération, The Observer. The Guardian en Corriere del- la Serra werden overgenomen, dat ze me nog voor de oorlog afgelopen was een contract toezonden." In 'Reporter in Baghdad' geeft Rojo een nauwgezet en leesbaar verslag van zijn erva ringen in Irak. die beginnen op de eerste dag dat de geallieerde bommen vielen en eindi gen op vrijdag 8 maart, de dag dat hij in een konvooi het verwoeste en vernederde land van Saddam Husayn verliet. Aanvankelijk verbleef hij met 350 westerse journalisten in het Rashid hotel van Bagh dad. Toen de meesten van hen noodgedwon gen vertrokken, was hij ruim een week alleen met de 'dwerg' Peter Amett. Daarna keerden de fotografen, cameramensen en schrijvende collega's weer terug, omdat het regiem in DENKWIJZER Baghdad zich heel goed bewust was van de rol die de media zouden kunnen spelen in het beïnvloeden van de westerse publieke opinie. „Velen hebben me gevraagd waarom ik wel mocht blijven en de anderen niet. Het ant woord is simpel. Ik bleef omdat ik aan de au toriteiten te kennen had gegeven dat ik niet weg wilde. Ik was niet de enige die wilde blij ven. maar omdat ze me als Spanjaard zowel aardig als 'niet zo belangrijk vonden, dwon gen ze me uiteindelijk niet om naar jordanië te rijden." HELDENROL Rojo is vernietigend in zijn oordeel over de meeste van zijn westerse collega's, die in de dagen voor het uitbreken van de oorlog met veel tamtam naar Baghdad trokken om daar een journalistieke heldenrol te gaan vervul len. Maar zo snel als ze waren gekomen, zo snel kozen ze het hazepad. Nog voordat er ook maar één bom gevallen was: „Ik ben zwaar teleurgesteld in de zo geprezen wester se journalistiek. Toen ik naar Baghdad ver trok in de wetenschap dat er een oorlog zou uitbreken die de meest gruwelijke uit de we reldgeschiedenis had kunnen worden, ver- wachtte ik van alles. Maar niet dat westerse journalisten massaal het land uit zouden vluchten." „Drie dagen voor het begin van de oorlog ontstond er paniek, omdat CBS op grond van eigen informatie het niet langer verstandig achtte zijn mensen in Baghdad te houden. En met het vertrek van de Amerikaanse tele visie, maakten zjch ook de meeste andere westerse journalisten uit de voeten, als ratten op een zinkend schip. Lk vraag me nog steeds af. waarom ze dan in godsnaam gekomen zijn. Want iedereen verdween voordat er ook maar één druppel bloed was gevloeid." Het massale vertrek van de westerse media was tegelijk de basis van Rojo's internationa le doorbraak. Hij heeft dan ook geen spijt ge had dat hij in Baghdad is gebleven, hoewel het geen lolletje was om min of meer opge sloten in hotel Rashid te zitten, zonder vol doende water, voedsel of andere westerse luxe: „Maar zo erg is het achteraf ook niet ge weest. Ik heb al heel wat meegemaakt en dit is beslist niet mijn moeilijkste of meest ge vaarlijke journalistieke avontuur geweest Een van de grootste problemen waarmee hij heeft moeten worstelen, was het vinden van een weg om zijn verhalen het land uit te krij gen. De telefoons werkten niet en de enige met een directe satellietverbinding (Peter Ar nett) weigerde hem te helpen. „Ik wil er niet steeds op terugkomen, maar het argument van Amett en CNN dat zij hun eigen verbin ding met de VS op het spel zouden zetten als ze anderen er gebruik van lieten maken, is flauwekul. Amett is een goed journalist, maar de wijze waarop de Amerikaanse media - en vooral CNN - hebben geprobeerd van deze oorlog een derderangs vaderlandslievende televisieserie te maken, is ronduit schandalig. Toen Amett bleef weigeren om mij naar mijn redactie in Madrid te laten bellen, heb ik geen woord meer met hem gewisseld. Dat ik toch mijn verhalen naar buiten heb gekre gen. heb ik aan andere collega's te danken die mij, toen ze eenmaal teruggekeerd waren in Baghdad, wél wilde helpen." Door de censuurmaatregelen en de beper kingen van de bewegingsvrijheid die hem door de Iraakse autoriteiten waren opgelegd, is het dagboek van Rojo niet zo zeer een boek over de (tolfoorlog geworden maar een relaas over oorlogsjoumalistiek: „De media zijn door de Irakezen en de geallieerden gebruikt, maar erger is dat de media zich hebben laten gebruiken. Zo presenteerden de Irakezen een Engels sprekende Palestijnse medewerkster van het ministerie van informatie als 'slacht- Spaanse journalist veegt de vloer aan met collega's in Golfoorlog offer' van een bombardement en dat werd gretig gefilmd. De westerse televisieploegen toonden nauwelijks interesse voor wat er in Irak gebeurde. Die waren allen maar op zoek naar good stuff, wat zoveel betekende als 'bloed, vernieling en vooral een Engels spre kend slachtoffer." STUITENDE TAFERELEN Veel media-vrienden heeft Rojo er niet bij ge kregen. want in zijn dagboek draait hij er niet omheen: „Tegen het einde van de oorlog heb ik stuitende taferelen meegemaakt. Franse, Italiaanse en Amerikaanse journalisten, die naar Baghdad kwamen alsof ze gingen wer ken op de filmset van een regisseur met een miljoenenbudget, kaviaar, cognac, champag ne. de beste kazen. Alles hadden ze bij zkh. terwijl om hen heen de mensen stierven van honger en dorst. Ik heb zdf genoeg geld. maar ik vind het een schande ais je een oor log komt verslaan in een derde wereldland en je gedraagt je als een miljonair.' Even hard is Rojo in zijn kritiek op zijn Spaanse collega's, die niet wisten hoe snel ze uit Baghdad moesten vertrekken toen de oor log inderdaad uitbrak. „Dat is me niet in dank afgenomen. Mijn boek wordi door de concurrentie in Spanje genegeerd Al die col lega's zijn bij hun hoofdredacties komen aanzetten met het verhaal, dat het in Bagh dad levensgevaarlijk was en dat ze van het re gjem niet mochten blijven. Ik bleef en be wees daarmee dat hun verhalen onjuist wa ren. Nu neemt de Spaanse pers wraak door mijn boek te negeren „Weet je wat jij bent? Een grote rotzooimaker. Alles moet ik achter je kont aansjouwen. Je zal nooit eens uit jezelf wat opruimen. En hoeveel keer heb ik je nou go....ornme al gezegd dat je dit kleretroep in je kamer eens een keer moet opruimen!" Weet ik niet. heb jij 't bijgehouden dan?" <1 allemach tig. nog een grote bek ge ven ook. Da* i enige dat we van je te horen krijgen, brutale rot op merkingen Als je nou niet gauw opdondert naar je kamer, bega tk echt een moord „Dat lijkt me toch niet zo handig van je Moet je toch nog zelf du- troep op mijn kamer opruimen „Dat doet echt de deur dicht. Jij gaat nu meteen naar boven en ik wil je voorlopig hier niet meer beneden zien. Het enige dat |ij kan is de stemming hier in huis verzieken." „Nou wees maar niet bang ik ga heus wel hoor. je dacht toch met dat ik van plan was hier gezellig bij jou te blijven zitten. Ik moet er niet aan denken!" voorbeeld van een ouder-kind dialoog, die natuurlijk maar een uitkomst kan hebben: dat twee mensen gekwetst en met de smoor In zich 'op hun eigen ves ting* terugtrekken zonder dat de kwestie waarom het aanvankelijk allemaal begonnen is ook maar in de verste verte is opgelost. Het is meestal slechts een kwestie van tijd totdat de volgende vijan digheden uitbreken Waarom toch? Waarom pakken we problemen die we met ande ren. of het nou onze kinderen, partners, collega's of buren zijn. vaak op zo n manier aan dat de zaak er alleen maar beroerder op wordt? Het antwoord op die belangrijke vraag is voor een groot deel te vinden in de manieren en de momenten waarop we onze. mo gelijk terechte, kritiek leveren Ons woord kritiek komt van een woord uit het oud-grieks dat zo iets als scheiden of onderschei den betekent en het is verwant met het Indo germaanse woord 'rein'. Iets kritisch onder de loep nemen betekent dat we op reu zuivere manier wat we goed of positief aan iets of iemand vin den gaan scheiden van wat we slecht of negatief vinden kritiek uiten wil dan zeggen dat we op een zuivere manier tegen een ander zeggen wat we als negatief maar ook wat we als positief aan hem of haar opmerken of onder scheiden. ACtrmt DEZE OORSPRONKIL1JKI opvatting van kritiek zitten twee veronderstellingen. De eerste is dat een mens nooit alteen maar slecht maar ook nooit alleen maar goed is. De tweede veron derstelling is dat wat goed of slecht is niet voor altijd of eeuwig vaststaat maar afhankelijk is van wie er oordeelt. Zoals Shake spearr het zo fraai rei niets is goed of slecht tenzij we dat zo Punt is nu dat heel veel mensen kritiek leveren of dat denken ze in ieder geval terwijl ze deze twee uitgangspunten gewoon negeren, aan hun laars lappen laat ik dat uitleggen Als u echt zuiver kritiek op ie mand leven, dat hebt u het over zijn gedrag nooit om zijn totair persoon U zegt dan bijvoorbeeld 'ik vind de manier waarop jij met mil m <||«- Situatie omgaat met erg aardig Maar u zegt niet 'jij bent een onbehouwen boer U zegt dan bijvoorbeeld ook ik vind de manier waarop jij je hier in huis vaak gedraagt niet era je rekening houdend met gt niet: 'lij b grote egoïst' houwen hoer en grote egoïst zijn geen beoordelingen van gedrag maar totale veroordelingm van een persoon. Dus doen ze een pmoon te kort. Die kan dan ook niet anders dan zkh 100 procent aangrv allen voelen en moet om zxh/elf om zi|n zrlfrespw t over eind te houden, wel terugslaan of vijandig worden. kritiek levert, dan gebruikt u ook geen uitdrukkingen ab 'jij al tijd- of jij norm arm want woonlm als altijd en nooit zijn totalitair. Ze wekken dr suggest x dat die persoon in Iritr een jgo- te pot nat is een grote tekortko ming Terecht dat hij zo n ver wrongen heeld mei pikt en te recht ook dat hij dan roet meer luistert. Zuivere kritiek leveren wil zeggen dat u duidelijk maakt om welke situaties of momenten het u gaat. zoals ik vind het ver velend dat als ik jou middags uit school vraag of je een paar boodschappen voor mij wilt doen. ik regelmatig de kous op mijn kop krijg' Zuivere kritiek leveren betekent ook dat u duidelijk maakt dat hal om uw gevoel of uw mening gaat en dat u anderen er bulten laflL Dus niet jouw vader en ik vin den dat jij maar ik vind dal jij—' Dus ook niet ach man da hele familie vindt jou toch ean grote maar wat anderen vin den moeten zij zelf maar tegen jou vertellen, waar het mij om gaat Is...' Bedenk dat het feit dat anderen uw mening of kritiek delen dia kritiek niet meer waar inaakt. Het is en blijft nog altijd het oor» deel van een bepaalde gn>ep mensen waar anderen het wtH af niet mee eens kunnen en mogen zijn. Ab u zuivere kritiek levert, dm zegt u ook niet alleen wat u niet goed vindt maar geeft ook ag precies mogelijk aan wat u dm zou willen Dat is precies wat aan kritiek een opbouwend' effect kan geven. Dus niet: daar moil je nou eens een keer mee ophou den. punt' maar ik zou graag zien dat je daar mee ophoudt en dat je voortaan Als u alleen maar zegt wat u niet wilt en niet wat u wd wilt. dan is in feite hal enige dat u doet klagrn. zou rok mopperen. Mopperen of zruran maakt de verhouding tussen mensen in het algemeen natuur lijk niet beter, hoogstens beroer der. vt rdtr. als u ramt k wilt leveren en u verwacht dat de an der het daar moeilijk mee hi«rft. zeg dat dan ook duidelijk. Dus niet ik vind de manier waarop jij met de kinderen omgaan vaak zo afstandelijk en koel maar Ik kan me voorsteden dat je het niet leuk vind of dat het je pijn dM wat ik je |p zeggen maar toch wil ik je duidelijk maken dal voor mij de manier waarop jij...' Hetzelfde geldt ook ab u kntiek wilt Irverrn en u vindt het zelf et grnlijk heel moeilijk om ie zeg gen wal U zeggen wilt. laai de ander dat dan ook weten, want daarmee maakt u duidelijk dat u niet de bedoeling hebt om zo maar als een bufidom heen en weer te walsen. Dus niet 'buur man, wat me nou echt al jarrn dwars zit is het feit dat maar huurman, ik vind het niet gr makkelijk om dit te zeggrn en ik heb er een hele tijd mee rondgr lopen zo van zal ik wH nf zal ik niet. maar ik heb besloten er toch maar een keer mee voor de draad te komen. Fn tenslotte, ab u kritiek leven, lever het op een punt of een gr drag tegelijk en zoveel mogriijk op net moment zelf. Kom niet met een heir waslijst latrr YcH mensen zijn bang om andrrrn op het moment zelf te vrrtrfirn dal re iets onaangenaam of ver velend vinden. Ze speren de frus tratie» tijden lang op. soms jaren, zoals ze zegels hij de kruide hh-t nf het tankstation sparen Fn dan. op een onbewaakt moment, leverm ze in een keer het hele zegelboekje in Ook voor kritiek geldt wie spaan die heeft wat voor later Namelijk meer grla zet dan nodig was geweest RINC DIJKSTRA hoogleraar khnétche p^rdwtofj*

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 45