Ziekenhuizen moeten meer organen redden Leidse hoogleraar schrijft boek over 'spelletje risk met Afrika' rv HARTTRANSPLANTATIES EN WACHTLIJST 12 "■Sr&i yy ZATERDAGS BIJVOEGSEL. Mensen wachten tot hun dood op transplantatie De discussie over nieuwe wetgeving over orgaandonatie eist veel aandacht. Patiëntenverenigingen willen echter dat er meer verandert om de wachtlijsten kleiner te maken. Maar de politiek moet de misstanden in de ziekenhuizen aanpakken. Die spannen zich in de ogen van de belangenverenigingen te weinig in om bruikbare organen te redden. Zij noemen het voorbeeld van een arts die na het overlijden van een patiënt opmerkte: „O, een codicil, dat komt slecht uit". Welke ziekenhuizen er nu pre cies met de pet naar gooien wil de Leidse Stichting Eurotrans plant liever niet prijsgeven. Dat zou wel eens kwaad bloed kunnen zetten, terwijl Eurotrans plant juist afhankelijk is van de goede wil van instellingen. Naar aantallen organen die jaar lijks verloren gaan moet dus een slag worden geslagen. Ziekenhuizen bewaren over de gang van zaken nadat patiënten zijn overleden het diepste stilzwijgen. Dit tot groot verdriet van de patiëntenvereni gingen. In ledenbladen is regelmatig de stelling te lezen dat wanneer alle ziekenhuizen nu eens echt werk maken van het redden van organen, de wachtlijsten binnen enkele jaren zouden zijn verdwenen of tot een minimum zijn terugge bracht. Nu zegt ook Eurotransplant, dat bij het Aca demisch Ziekenhuis Leiden onderdak heeft maar een onafhankelijke stichting is, dat dit wel eens het geval kan zijn. En dat is schrijnend, want nog niet zo lang geleden maakte Euro transplant-directeur Cohen bekend dat elk jaar enige honderden mensen die op de wachtlijst voor een donororgaan staan overlijden. In feite kan gesteld worden dat de laksheid van zieken huizen leidt tot de dood van wanhopig wachten de mensen. BEDEKTE TERMEN Vorig jaar deden wel elf ziekenhuizen in Noord- en Zuid-Holland mee aan een kwali tatief onderzoek. Dat wil zeggen dat medici, verpleegkundigen en directieleden interviews werden afgenomen. In zeer bedekte termen wordt daarin toegegeven dat er het nodige aan de motivatie' van ziekenhuispersoneel mankeert. Naar de werkelijke redenen voor het gebrek aan scherpte bij ziekenhuizen moet wederom een slag worden geslagen. Juist omdat hiernaar geen grondig onderzoek is gedaan. Sommige oorzaken voor de missers zijn duidelijk en begrijpelijk. Kleine ziekenhuizen De graWyjeeft het verband de 39 menten"die op ME*,™ krijgen soms maar één of twee keer per jaar mensen binnen die overlijden aan een onge val of aan een hersenbloeding, en geschikt zijn om organen te leveren. Enkele hebben geen intensive-care afdeling en geen beade mingsapparatuur en dan houdt het op. Sommige instellingen die daarover wel be schikken blijken daar weinig voordeel van te hebben. In het onderzoek van de elf zieken huizen, in opdracht gedaan van Eurotrans plant. komt naar voren dat soms niet eens een donatie-protocol waarin beschreven is welke handelingen gedaan moeten worden, aanwezig is. Waar die er wel is blijkt het per soneel niet altijd precies te weten wal de in houd daarvan is. Het gaat dan om middelgrote en kleine ziekenhuizen die elk afzonderlijk niet een spectaculair aantal organen kunnen leveren, ook al zouden zij het willen. Maar alle klein tjes bij elkaar opgeteld, moet een verdubbe ling van de huidige produktie volgens inge wijden tot de mogelijkheden behoren Eurptranspiant erkent echter dat ook enke- De Leidse Stichting Eurotransplant doet verwoede pogingen om het aantal weigeringen van nabestaanden te verminderen. Ie grote instellingen in Nederland op dit ge bied een wanprestatie leveren. Welke dat zijn wordt niet verteld, bang als Eurotransplant is om deze instellingen die zij zo hard nodig hebben, tegen zich in het harnas te jagen INZET Volgens Eurotransplant is de motivatie en in zet van de leidinggevende personen in een instelling om donororganen te verwerven, van doorslaggevend belang. Daar waar het programma goed loopt wordt geen kans op een donor gemist. Een hoofd van een neuro- chirurgische afdeling, dat is de plaats waar over het algemeen mensen overlijden die zeer geschikt zijn voor donatie, die daar scherp op let. kkn onmiddellijk succes heb ben. Maar dat kost moeite. "Een specialist heeft gevochten voor een leven zegt directeur Timmer van het West- fries Gasthuis in Hoorn. "En heeft daarbij verloren. Dat moet zo'n mens natuurlijk even verwerken. Het is begrijpelijk dat hij niet in eerste instantie aan donatie denkt. En als hij dat wel doet. moet hij naar een familie voor wie de wereld net is vergaan. Het verdriet bij nabestaanden is soms enorm, het gaat vaak om een jong iemand die net overleden is. Als hij het slechte nieuws heeft verteld, moet hij de toestemmingsvraag stellen. Kijk. daar is buitengewoon veel tact en ervaring voor no dig". In de interviews met de ziekenhuizen wordt erkend dat daarom niet zelden die zo heel pijnlijke vraag achterwege wordt gelaten en er dus helemaal niets gebeurt. Eurotrans plant sluit niet uit dat zelfs mensen die een codicil hebben ondertekend om die reden niet beschikbaar zijn voor donatie. "Dat is ui teraard niet goed voor onze zaak", erkent J. Kodde van Eurotransplant. "Doen we ver schrikkelijk veel moeite om mensen over te halen zo'n codicil in te vullen, want dat is voor velen een emotionele drempel, en dan heeft dat geen nut gehad. Dat is voor ons slikken", zegt hij. MINDER OPENHARTIG Veel minder openhartig zijn betrokkenen over de organisatorische rompslomp die een donatie-procedure met zich meebrengt. Wanneer bij iemand alle organen die ge schikt zijn voor donatie moeten worden ver wijderd, dan kost zo'n operatie 10 tot 12 uur. Het uitnemen van nieren, hart en lever is een zeer intensief karwei. Het ligt voor de hand dat deze zich plotseling voordoende operatie een extra belasting betekent voor een afde ling die zeker de laatste jaren door bezuini gingen al heel krap zit. Geplande operaties kunnen niet doorgaan, personeel moet com pensatie-uren worden geboden waardoor an dere dingen niet doorgaan. Niet alleen de operatie kost tijd en energie, maar ook de fa milie moet extra begeleid worden In interviews geven directieleden toe dat het gebrek aan operat iekamerpersoneel een 'belemmerende factor' is. Maar niemand durft te erkennen dat daardoor donaties niet doorgaan en prioriteiten bij andere belangrij ke kwesties worden gelegd. Beschuldigingen van patiëntenverenigingen dat ziekenhuizen in het weekend so wie so geen donatieproce dures doen. wordt door Eurotransplant afge daan als 'indianenverhalen'. Veel vraagtekens worden gesteld bij het vergoedingssyteem voor donaties. Tot voor kon betaalden ziektekostenverzekeraars per donatie een bedrag van 1300 gulden aan zie kenhuizen. Een bedrag dat op geen enkele manier kostendekkend was IX- Hart en Nierstichting hebben vervolgens in 1989 uit eigen zak per donatie zo'n 2000 gulden bijge legd. waardoor het financieel voor ziekenhui zen wat minder onaantrekkelijk werd. Sinds vorig jaar hebben de ziektekosten verzekeraars dit extra bedrag overgenomen, omdat ook zij zien dat transplantatie in veel gevallen de goedkoopste geneeswijze is. Neem het voorbeeld van een nierpatient die drie keer in de week naar het ziekenhuis moet om zich te laten spoelen. Dat kost jaar lijks 100 000 gulden. Omdat een transplanta tie ook ongeveer een ton kost. is dit op den duur veel goedkoper. AANSPREEKPUNT Eurotransplant hoopt op een uitbreiding van het aantal transplantatie-coördinatoren, mensen die zodra een ziekenhuis meldt dat er een donatie mogelijk is. de organisatie op zich nemen. Daarvan zijn er nu in Nederland zeven, maar dat is te weinig. "Deze mensen rennen hun benen uit hun lijf. zegt Kodde van Eurotransplant. "Maar hun werkgebied is zo groot, dat een uitbreiding van deze mensen zeker resultaat opleven Het mooiste is echter wanneer elk zieken huis van een beetje omvang een eigen liai son officer' zou krijgen. Dat is een makkelijk te bereiken aanspreekpunt die alles in goede banen kan leiden, maar ook de toestem mingsvraag voor zijn rekening kan nemen. Want dat bli|ft een cruciaal punt dat voor veel verbetering vatbaar is. UH enquêtes blijkt dat ongeveer 80 procent van de Neder landse bevolking zijn organen beschikbaar wil stellen. De werkelijkheid wijst echter uit dat slechts 60 tot 55 procent van de nabe staanden uiteindelijk toestemming geeft. Ie dereen meent dat een hierop getramd per soon zoveel betere resultaten bereikt. Ver pleegkundigen in het Eurotransplan-onder zoek lieten zich zeer kntisch uit over de communicatieve vaardigeheden van specia listen Het ligt voor de hand dat iemand die op een harken ge manier de belangrijke vraag stelt, weinig succes boekt. Het Westfnes Gasthuis in Hoorn heeft de mortuarium-bediende, gespecialiseerd in de verwerving van hoornvliezen, de bevoegd heid gegeven om de getroffen families te be naderen. Normaal is dal natuurlijk iets voor arisen. Maar deze man is op zijn gebied zo deskundig Hij benadert de nabestaanden zo gevoelig, begrijpend en zorgvuldig, dat maar daar maar een grnng aantal wetgeringrn uit voortkomen", zegt directeur Timmer Dit zie kenhuis is samen met twee anderr instellin gen in Noord Holland verantwoordelijk voor een derde van de totale hoomvüesdonaties In Nederland TRAINING Eurotransplant is zich ter dege bewust van dit knelpunt Vandaar dat deze organisatie samen met de li.trt m \h tmk hlmg bi| wie de tekorten aan organen het meest dramati sche gevolgen hebben, eind dit jaar komi met een trainingsprogramma voor betrokke nen in de gezondheidszorg Dat beslaat uit een voorlichtingscampagne en een cursus met videoprogramma waarin getoond wordt hoe de donatieprocedure in elkaar zit. maar vooral ook hoe nabestaanden het beste bena derd kunnen worden. De patiëntenorganisaties worden onder tussen steeds ongeduldiger Voorzitter van de Nierpatient en vereniging J.H. Mak. zegt dat het punt dat men overgaat tot 'hardere ac ties' niet meer ver weg is "We proberen er eerst aan te werken dat ziekrnhuizen geen argumenten meer hebben om te zeggen dat ze niet aan donaties willen meewerken Van- - daar dat we mei die aanvulling op de vergoe- ding kwamen Hel is opvallend dat de patiëntenvereni gingen zich wal hun belangen betreft al die jaren koest hebben gehouden. "Misschien zijn we wel te bescheiden gebleven Maar het is natuurlijk een bed gevoelig gebied Wij vinden het heel moeilijk om de hand op te houden. Wij zijn belanghebbenden en vin den het niet gepast om met negatieve verha len naar vorm te komen Wij werken liever met de goede voorbeelden en die zijn er heus wel zegt Mak. at gebrek aan een over- I W zicht verbaasde mij", Bi verklaart Wesseling in zijn kamer aan de Cleveringaplaats. "Op een gegeven moment wilde ik voor mezelf weten hoe het nu eigenlijk in elkaar zat. Dat vormde voor mij de aandrift om dit boek te schrij ven", aldus de historicus die gespecialiseerd is in de moderne geschiedenis van Europa en met name die van Frankrijk. Die periode rond de eeuwwisseling heeft tot de dag van vandaag merkbare gevolgen. Zo heeft de staatkundige kaart van nu op merkelijk veel overeenkomsten met die van 1914. het moment dat Frankrijk. Engeland, Duitsland en België Afrika onder elkaar ver deeld hadden. Een ander nu nog merkbaar gevolg van die periode is volgens Wesseling te zien op ge bied van de economie. "Dat is heel para doxaal. Nu zijn de Afrikaanse landen meer af hankelijk van de westerse economie dan toen ze nog een kolonie waren. Destijds wilden de Europeanen in Afrika ontwikkeling brengen. Dat betekent dat die landen op de wereld markt iets moesten betekenen, want hoe kom je aan vreemde valuta Dat is simpel als je goud- en zilvermijnen hebt, maar dat is niet voor iedereen weggelegd. Een alternatief is de landbouw die zich op grootschalige ex port richt. Heel logisch allemaal. Maar die •landen zijn zo afhankelijk gemaakt van één produkt. Daalt op de wereldmarkt de prijs, dan vliegen er weer duizenden straat op". BERLIJN Behalve dat Verdeel en Heers op zeer leesbare manier verhaalt over de geschiedenis van Afrika, die volgens velen pas begon op het moment dat Europa zich ermee ging be moeien, maakt het boek tevens heel duidelijk hoe de machtsverhoudingen binnen Europa lagen. Volgens Wesseling is het spelletje met Afrika begonnen tijdens het Congres van Ber lijn in 1878. Dat was eigenlijk bedoeld om de 'oosterse kwestie' - er waren nog wat restan ten van het Ottomaanse rijk te verdelen - op te lossen. Bismarck zou als 'eerlijk makelaar' optreden. Rusland had zich een deel van de Kaukasus toebedeeld, Engeland nam daarop maar even Cyprus in. Dat was allemaal best. maar iedereen besefte dat Frankrijk ook iets moest krijgen. De oplossing was simpel. Frankrijk kon Tunis krijgen. Bismarck juichte dat van harte toe want dat leidde weer de aandacht af van Elzas-Lotharingen, het ge bied waar Duitsland op zinspeelde. Het was volgens de Italiaanse minister van buiten landse zaken typerend voor de geest van Ber lijn: „Iedereen spoorde voortdurend de ande ren aan om iets te nemen van weer iemand anders Maar Frankrijk had eigenlijk helemaal geen zin in een nieuwe kolonie in Afrika. Behalve dat Frankrijk achterdochtig was wat betreft de bedoelingen van Bismarck, kampte het land ook nog steeds met problemen met Al gerije en lag de totaal mislukte kolonisatie van Mexico de Fransen nog vers in het ge heugen. Maar de daarop volgende kolonisa tie. Engeland dat zich in Egypte vestigde, leek Toen er nog maar weinig te koloniseren viel begonnen de grootmachten aan het laatste werelddeel: Afrika. In een zeer korte periode, van 1880 tot 1914, werd dit enorme continent tussen de Europese mogendheden verdeeld. Nooit was er over die jaren, waarin Afrika werd ingenomen als ging het om een spelletje risk, een helder overzicht geschreven. Dat heeft nu de Ijeidse hoogleraar H.L Wesseling gedaan met zijn boek Verdeel en Heers' te schrijven. ook meer toeval dan bewust beleid vanuit Londen. Het land aan de Nijl rolde van de ene crisis in de andere, zo danig dat op een gege ven moment Engeland zich in 1882 geroepen voelde om in te grijpen om financiële belangen veilig te stellen. Premier Gladstone zei dat Enge land zich. wanneer het maar even mogelijk was, zou terugtrekken. Dat gebeurde pas nadat deze belofte 66 keer was herhaald en Egypte in 1914 een Brits protecto raat werd. Bismarck wilde vol gens Wesseling aanvan kelijk ook helemaal niets van koloniën weten en toch kreeg Duitsland uiteindelijk ook gebieden in Afnka "Hij kon niet bewijzen dat het niet goed was en hij begon te twijfelen. Hij was natuurlijk al op leeftijd. En toen het koloniseren van Afrika opkwam, dacht hij: be grijp ik de moderne tijd nog wel, mist Duitsland de boot nu niet. Zeggen ze straks niet: hadden we maar niet zo'n oude sok gehad dan had Duitsland ook nog mee geteld. Dan zie je hem alles afwegen, want hij moet naar het parte ment om geld te vragen en daar had hij een bloedhekel aan Nederland weigerde ab soluut in het Europese machtsspel een rol te spelen. Zelfs als de Boe ren van Nederlandse af komst in Transvaal door I ngeland worden aan gevallen. doet Nederland niets Nederland is laaiend enthousiast over de houding van die vreemde maar onverzettelijke, vrome Boe ren. die de wereldmacht Engeland eigenlijk voor schut zetten. De regering steekt echter geen vinger uit. Nederland was zich goed bewust van haar machtspositie. Het tarten van de grootmacht Engeland was levensgevaarlijk De Britten waren enorm gehaat, dat blijkt ook uit de kranten van die dagen. De Nederlandse rege ring was aan de andere kant wel realistisch. Ze konden het wel moreel verwerpen en fd protesteren, maar ons land moest niet be trokken raken bij dit soort problematiek. De neutraliteitspolitiek was In die dagen een dogma. Die kwam neer op twee punten oppassen voor Duitsland want die slikt ons op een goede dag zo in oppassen voor I ngeland want ah die kwaad wordt pikt die Nederlands-Indië in. Het niet beschermen van de Boeten was dus heel verstandig" De president van het aangevallen Trans vaal. Paul Kroger, was niet alleen in Neder land een held. f>r zaak van de iVieren sprak hed Europa, uitgezonderd de Engelsen, enorm aan Dat de Britten in 1881 door de Boeren M| Majuha werden verslagen was een verrassing en leidde tot een omslag in de Ne derlandse houding ten opzichte van het Afri kaanse broederv*4k Daarvoor werden de Boeren laf. meinedig, ongastvrij, ondankbaar en noem maar op grvonden De taal was bet lelijkste dialed dat er gesproken werd Maar na de overwinning op de arrogante Britten waren de Boeren geweldig, konden ze geen kw aad meer doen. ..Het verlies was voor Ingeland ook een enorme klap". meent Wesseling "Ik zeg wel eens dal wat Vietnam voor de Verenigde Sta ten betekende, te vergelijken is met wat de Boeren voor Engeland betekende De Britten f stonden voor mormc kosten, de oorlog kost - te ongeveer 1000 pond per Boer. rr waren uiteindelijk ren half milj<»rn soldaten uit alle boeken van de wereld bijeengeschraapt Ir kwamen binnenlandse onlusten, net als de studenten op de campus in Amerika Het werd kortom bijna de ondergang van Ingr land. Vanaf dat moment is het nok bergaf waarts gegaan met het Britse rijk" CURIEUS VOLKJE Wesseling weet in zijn bock sympathie voor de Boeren te wekken, terwijl we er tegen woordig serieus over denken om straatna men die aan Kroger en de rijnen herinneren, te wijzigen ..Het was natuurlijk ook een bed curieus en heroïsch volkje. Zij zagrn de /war ten niet ah hun grlijken en zij waren de 17dr eeuwen in de I9dt eeuw. bed conservatief. De Britten hadden in hun Kaapkolonie kies recht dat colourblind was. maar de Borrrn weigerden dat voor 'Uitlanden' en zwarten. Maar ze hadden ook die merkwaardigr Inter ne demor ratie. waarbij ieder eikaars grtijkr was officieren stonden op «oor ouderr daten en gjngrn op de grond ritten. De Boe- - rrn «varen dr underdogs en rijn tot na da Twvedr Wereldoorlog in Nederland heel po pulair gebleven I trees heeft torn aan Zuid Afrika nog «en bezoek gebracht Kijk. anti apartheid is natuurlijk een gordr zaak. maar ik denk dat veH mensen ten aanzien van de". Boeren toch naar de anderr kam rijn doocgr- slagen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 43