7 De goudmijn van projectontwikkelaars ZATERDAGS ZATERDAG 8 JUN11991 BIJVOEGSEL Een stedebouwkundig concept is er niet. Het is bouwen zonder een greintje menselijkheid. Het magische woord 'Europa' is genoeg. Brussel wordt volgekwakt met enorme kantoorgebouwen. De makelaars en projektontwikkelaars kunnen de vraag nauwelijks aan. Wl ie als treinreiziger twee jaar geleden nog uit het onder grondse Centraal Station naar de oppervlakte kwam had een onbelem merd zicht op het oude hart van Brussel. Met achter zich het in art-decostijl opgetrokken stationsgebouw en iets naar rechts de statige Sint-Goedele-kathedraal, werd zijn oog van zelf naar de boven de eeuwenoude trapgevel- tjes uitstekende torenspits van het stadhuis en de Grote Markt getrokken. Maar direct voor zich zag hij een lelijk, rommelig plein met veel rijdend en gepar keerd blik. Een driehoek waarvan de verste punt de voetgangers naar de historische Gro te Markt leek te zuigen. Dit was het Euro pakruispunt, waar de paden van de Europese reiziger, van de bezoeker van de oude 'lage stad' en die uit de modernere 'hoogstad' ge acht werden elkaar te kruisen. Die naam staat er nog, maar het uitzicht verdwijnt. De treinreiziger kijkt nu tegen de achter kant van drie nieuwe, met rode baksteen be klede blokkendozen aan, die een paar mo- cfcme hotels en kantoren herbergen. Com pleet met trapgeveltjes om ze toch maar een pseudo zeventiende-eeuws cachet te geven. Zoals de Amerikanen hun 'oude' gebouwen réstaureren en de valse indruk weten te wek ken dat zij er al honderden jaren staan. Maar onder de baksteen is het al beton wat de klok slaat. NIET MEER TE ZIEN Als de reiziger over een paar jaar omkijkt ziet hij ook niets meer van de kathedraal, die ook wel de Sint Michiel wordt genoemd naar de schutspatroon van de stad. Dit meesterwerk van Brabantse gotiek is dan wellicht volledig aan het oog onttrokken door twee kantoor- en woontorens van beton, glas en staal. Is daarvoor vijfenvijftig jaar gewerkt aan de res tauratie van een van de mooiste gothische kerken van de lage landen? Een paar honderd meter verderop ligt, ver stopt achter de winkels van de Nieuwstraat, het Martelarenplein. Een volstrekt symme trisch door neo-klassieke gevels omzoomde rechthoek, met het monument voor de Bel gen die vielen in de ontvoogdingsstrijd tegen de Hollanders. Het had een van de schit terendste pleinen van de stad kunnen zijn. Had. Want men heeft de achttiende-eeuwse panden laten verkrotten. Dichtgespijkerde ramen, afgebladderde ge vels, daken waar de leien afvallen. Er wordt al jaren gepraat over restauratie, maar tot nog toe is er niets gedaan, omdat men het maar niet eens kan worden welke overheid die taak op zich moet nemen. Maar als er niet gauw iets gebeurt hoeft het niet meer. Dan zijn de panden zo ver heen, dat alleen nog sloop rest. Het is symptomatisch voor het Brusselse stedebouwkundig beleid. WILLEKEUR Historische panden en daarvan heeft Brussel er veel worden even gemakkelijk gerestaureerd als gesloopt. Monumentenzorg is er jaren niet geweest. De beroemde Grote Markt heeft pas sinds 1977 de status van mo nument. Amsterdam heeft tien keer zoveel geklasseerde gebouwen als Brussel. Projekt ontwikkelaars en aannemers wordt weinig in de weg gelegd. Bouwkundige willekeur heeft in heel Brussel zijn sporen nagelaten. Een paar kilometer verderop, aan het eind van de uitsluitend uit kantoorgebouwen op getrokken Wetstraat en Belliardstraat, wordt het 'Gat van Europa' langzaam gevuld. Een gigantische bouwput, waarin tientallen to renhoge hijskranen de hele dag een surrealis tisch ballet opvoeren. Hier, tegenover het van de tv bekende stervormige Berlaymont-ge- bouw van de Europese Commissie, moet de EG ook bouwkundig een gezicht krijgen. De put bevat de fundamenten voor wat over enkele jaren het gebouw van de 'Raad van Ministers' van de Eu ropese Gemeenschap moet worden. Hier zullen de EG-ministers verga deren over de toekomst van 'ons' Europa in een uit beton en vooral heel veel glas opgetrokken paleis van meer dan 200.000 vierkante meter. Het wordt een indrukwek kend gebouw, een van de grootste in een verenigd Europa dat dan wel licht al 24 landen omvat. Aan de andere kant van de bouwput wordt gewerkt aan de 'Espace Leo pold', een complex van kantoren en een grote vergaderzaal, die gebruikt zal worden door het Europees Par lement. Eigenlijk mag dat niet. Frankrijk houdt overheveling van het parlement naar Brussel tegen. Daarom gaat dit het 'Internationaal Congrescentrum' heten, waar het parlement 'toevallig' terecht kan in een zaal met precies evenveel stoe len als er leden zijn. En waar nu nog het dertien etages hoge Berlaymont staat, verrijst straks wellicht een nog zeven ver diepingen hoger gebouw voor de 13.000 ambtenaren van de Europese Commissie, die nu over meer dan dertig gebouwen verspreid zitten. Het 'Berlaymonstre', zoals het wel wordt genoemd, moet worden ge sloopt omdat de bouwers er dertig jaar gele den ontoelaatbare hoeveelheden kankerver wekkend asbest in verwerkt hebben. Geen EG-ambtenaar zal een traan laten om de sloop van het gebouw, dat met zijn honderden piepkleine, onleefbare kamertjes eerder op een ambtelijke legbatterij lijkt. Een Britse architect heeft al een schets voor een nieuw gebouw gemaakt. Het enige probleem is wie dit alles gaat betalen. De EG zegt geen geld te hebben, en de Belgische staat die nu het Berlaymont aan de Commissie ver huurt zit ook al op zwart zaad. Op een ruimte van minder dan een vier kante kilometer zullen hier straks zo'n vijf tienduizend Eurocraten werken (waarvan slechts 700 Nederlanders). Hoe meer er ko men, hoe meer er gebouwd wordt. Voor pro jektontwikkelaars is Brussel momenteel dan ook een goudmijn. Het toenemend belang van de Europese Gemeenschap vergroot ook dat van de 'hoofdstad van Europa', hoewel Brussel dat officieel, ook na meer dan dertig jaar, nog altijd niet is. EG-MAGNEET Maar niemand twijfelt er meer aan dat de Belgische hoofdstad het bureaucratische centrum van Europa zal blijven. Ze huisvest ook de NAVO en andere instellingen. De aan trekkingskracht die daarvan uitgaat op het internationale bedrijfsleven is enorm. Hon derden buitenlandse bedrijven hebben zich al in of nabij Brussel gevestigd en nog eens honderden zullen de komende jaren door de EG-magneet worden aangetrokken. Vooral in de witte-boordensector. Compu terondernemingen, banken en verzekerings maatschappijen, maar ook advocatenkanto ren en niet-gouvemementele organisaties trekken en masse naar Brussel. De makelaars en projektontwikkelaars kunnen de vraag nauwelijks aan. Er is be hoefte aan een miljoen vierkante meter kan toorruimte. De Brusselse vastgoedmarkt is de laatste jaren vooral in Britse handen terecht gekomen. Jones, Lang and Wootton, Healy and Baker of Knight, Frank and Rutley lijken gezien de vele borden met hun namen erop de stad in bezit genomen te hebben. Ook an dere sectoren worden er door op sleeptouw genomen. Al die diplomaten, zakenlui en ambtenaren moeten immers ook wonen of, als ze alleen maar op bezoek komen, slapen. Er zijn nu al meer dan vijftig hotelprojekten in uitvoering of ontwikkeling, voord in de luxe-sector. Het aantal hotelkamers moet van 12.000 op 20.000 worden gebracht. Nadeeltje: omdat zij op zakenlui mikken zullen die hotels in het weekend goeddeels leegstaan. Voordeeltje: daarom krijgt de weekend-toerist ze voor een habbekrats. ATOMIUM Aan de noordkant van de stad breidt ook het tentoonstellingscomplex van de Heizei zich steeds meer uit. Aan de voet van het Atomi- um wordt al gewerkt aan de dertiende en veertiende hal van het centrum. Er is een re creatiepark ('Bruparck') gekomen dat, vooral dank zij het 26 zalen tellende bioscoopcom plex Kinepolis, honderdduizenden bezoekers trekt Een plan voor een internationaal tele- communicatiecentrum (Teleport) is in verge vorderde staat. Hoe aantrekkelijk het voor een stad ook lijkt om 'Hoofdstad van Europa' te zijn, zoiets heeft ook zijn schaduwzijden. En daar heb ben de Brusselaars en hun politici de laatste tijd steeds meer oog voor. Zij vragen zich openlijk af of hun stad die Europese titel wel aankan. Of die Europese magneetfunctie Brussel niet veel eerder schade zal toebren gen dan voordeel opleveren. Wegen de lusten wel tegen de lasten op? Is Brussel niet te ldein, te vol, te druk? De wegen kunnen het al maar groeiende verkeer Het woud van hijskranen is voordurend in beweging in het 'Gat van Europa'. fOTO S OeO ffOLAND Df UN Het luchtruim boven Brussel wordt beheerst door tientallen hijskranen. nu al niet aan. De BRT-radio noemt zelfs de files in de stad, waardoor ook de Antwerpe naar of Kortrijker hoort dat er 'sterk vertraagd verkeer is op de kleine ring tussen Madou en de Kruidtuin'. De vele tunnels, aangelegd ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling van 1958, kunnen de verkeersstromen van 1991 niet verwerken. Omwille van de bereikbaarheid worden nu nieuwe tunnels gegraven, die weer nieuw verkeer zullen aantrekken. Straks komt de TGV naar Brussel, maar dat zal eerder een al ternatief zijn voor de luchtreiziger die nu aankomt en vertrekt van een vliegveld waar voor een derde-wereldland zich zou scha men dan voor de automobilist uit de auto jagen. Toch steunt 80 procent van de Brusse laars de Europese ambities van hun stad. Anderen echter vrezen voor de leefbaar heid. Zij klagen dat de toevloed aan hoogbe taalde buitenlanders het leven in hun stad flink duurder heeft gemaakt. Hoewel Brussel zeker niet een van de duurste steden van Eu De Sint Michielskerk is nu nog te zien. Straks wordt het uitzicht ontnomen door kantoorgebouwen. ropa is (Parijs en Londen zijn stukken prijzi ger) stijgen de kosten van levensonderhoud met de inkomens van de 'inwijkelingen'. Vooral wonen is de laatste jaren een dure zaak geworden. Voor een simpel driekamer-appartement in de stad wordt al gauw een huurprijs van 40.000 frank 2250) gevraagd. Een luxere flat in de fraaie buitenwijken krijg je al niet meer voor minder dan 60.000 frank. De tien duizenden 'rijke' buitenlanders die in de vil la's en herenhuizen van de oostelijke en zui delijke randgemeenten wonen (de beide Woluwes, Oudergem, Ukkel en Watermaal- Bosvoorde), betalen nog veel meer voor hun onmiskenbare woongenot. SAMENSMELTING Het grote Brussel zoals wij dat kennen, met een miljoen inwoners, is een samensmelting van negentien zelfstandige gemeenten, elk met een eigen burgemeester en gemeente raad, waarvan Brussel (met 140.000 inwo ners) er slechts een is. Een kwart miljoen is buitenlander, merendeels 'traditionele' migranten uit de lan den rond de Middellandse Zee. Zij wonen in de oude stedelijke gebie den, zoals Sint-Joost-ten-Noode, Sint-Gillis en Schaarbeek en vor men daar soms 40 procent van de bevolking. De problemen die dat meebrengt zijn hier niet anders dan in andere Noordeuropese steden. Maar ook het opnemen van de ongeveer 30.000 witte-boorden-buitenianders gaat niet probleemloos. In sommige (vooral Vlaamse) dorpen rond Brus sel wonen meer Britten, Amerika nen, Fransen, Nederlanders, Duit sers of Japanners dan Belgen. Be halve over de hoge prijzen klaagt men nog niet Of het moeten de Vlamingen zijn een minderheid in eigen land worden. Maar de leefbaarheid van de stad wordt vooral aangetast door wat er in de bouwsector gebeurt. De pro jektontwikkelaars plannen er maar op los. Het lijkt er soms op alsof elk leeg piekje in de stad bebouwd mort worden. Zodra een oud pand komt leeg te staan, verschijnen de slopers en staat er een jaar later een uit geprefabriceerde betonnen ele menten gemaakt kantoorgebouw De lucht boven Brussel wordt be heerst door hijskranen. In 1990 werd zo 260.000 vierkante meter kantoorruimte bijgebouwd. Door het enorme aanbod (er is nu 6,5 miljoen m2) blijven de prijzen rede lijk: 8000 frank/m2 per jaar. Boven dien biedt het Brusselse gewest al lerlei gunstige fiscale en andere in- vesteringsvoorwaarden. De bouwer wordt uit stedebouwkundig oog punt ook weinig in de weg gelegd. Bouwen in Belgie is altijd al een kwestie van vrijheid-blijheid ge- Daarom staan er in deze stad zo veel wansmakelijke kantoorgebou wen naast prachtige art-nouveau- pandjes en wordt het zicht op fraaie geveltjes uit de gouden eeuw vaak bedorven door een vlak erachter oprijzende torenkolos. In de jaren zestig moest het door de bekende art-nouveau-ar chitect Victor Horta gebouwde Falcis voor Volksvlijt plaats maken voor een kantoorto ren. De restanten van het Palels liggen nu er gens weg te rotten. Veel mensen vragen zich af of Brussel op nieuw de fouten gaat maken uit die jaren zestig. Toen was er ook zo'n bouwgolf. Alles mocht en alles kon. Onder leiding van de toenmalige burgemeester Paul Vanden Boey- nants werd het ene plan na het andere ge maakt. Naast het Noordstation moest een complete Schaarbeek.se woonwijk het veld ruimen voor wat het 'Brusselse Manhattan' moest worden. Een woud van kantoortoren*. UIT DE IJSKAST Honderden woonhuizen werden gesloopt. Maar het geld raakte op en et kwam een olie crisis Op de grote kaalslag is behalve de twee foeilijke torens van het World Trade Center tot op de dag van vandaag vrijwel niets meer gebouwd. Maar nu het beter gaat komen de Manhattan plannen weer uit de ijskast (van dezelfde aannemer). Er wordt al gesproken over een projekt van minstens zes kantoorto rens tot 165 meter hoogte. Alles beter dan die kale vlakte, zo redeneert men. Tenminste, wie geen hoer is. Want voor de nieuwe bouwplannen moet de rosse buurt naast het Noordstation het veld ruimen. Dat past niet tussen sjicke kantoren en hotels. Over de leefbaarheid" san het nieuwe Man hattan maakt niemand zich druk Net als in de Belliard en Wetstraat zal je hier straks avonds en in de weekends zonder iemand te raken een kanon kunnen afschieten. Het achttiende-eeuwse Martelarenplein is een van de mooiste plein van Brussel. Maar de ramen rijn dichtge spijkerd. De verierrotting Is in volle gang. Elke dag komen een kwart miljoen pende laars in de stad werken om 's avonds weer naar hun soms tien taliën kilometers verder op gelegen 'woonst' terug te keren. Grote di Irn van de binnemlad zijn niet bewoond dus levenloos. Alleen de horeca zorgt nog voor wat leven. Pas de laatste jaren worden hier en daar woon projekt en gestart. Maar veertig jaar geleden moesten al vele centrum" woningen wijken voor de Noord-Zuid-vc?^ binding, de spoorlijn die, gedeeltelijk onder gronds. het Noordstation met het Zuidstanon verbindt. BERUJNSE MUUR Hier en daar gaf dat het effect van een het- lijnse Muur. die de stad doormidden simwI. Veel gaten zijn nooit opgevuld. Straks komt de supersnelle TGV naar Brussel die IS mil joen reizigers per jaar gaat aanvoeren. Er zijn al plannen voor een supervtatioa .ma 400 000 m2. kantoorruimte. Kostpijt. min stens twintig miljard hank De oude. d verpauperde stahonsbuurt van Sint Gilfi» drastisch van aanzicht veranderen 1 en stedebouwkundig concept te er niet. Het is bouwen zonder een greintje menselijk heid. Het magische woord "Europa' is gr- norg In zegt men niet altijd dat een Belg met een baksteen in de maag wordt geboren? Dat de Maroden, de eeuwenoude volkswijk met de bekende vlooienmarkt, verpaupert of gastarbeiders in pure getto's wonen, wil men dan ai gauw vergeten. F timps' zal de hoofd stad van Europa web aart brengen. Maar wel zijn?

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 41