rEÜ Zes miljoen gulden per uur ZATERDAGS,/ BIJVOEGSEL Coen, 30 jaar hartpatiënt eindredactie: wim schrama ian van der nat ZATERDAG 8 JUN11991 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOG1 IENSANG KOSTEN GEZONDHEIDSZORG IN NEDERLAND «s 43'5 44,2 '85 '86 -87 "88 Gezondheid Sociale Zekerheid Defensie 14,2 Nationale Schuld 30,9 24,8 in miljarden guldens Ontwikkeling kosten, opnamen en verpleegduur in - gemiddelde verpleegduur De gezondheidszorg slokt een te groot deel op van wat we metz'n allen verdienen, zegt politiek Den Haag. Al jarenlang wordt geprobeerd de kosten terug te dringen. Met weinig succes. Is de Nederlandse gezondheidszorg inderdaad zo duur? Wat kost een dagje in een ziekenhuis of een zware bevalling eigenlijk? En wie bepaalt dat? Een verhaal over de ondoorgrondelijke re- kenarij in de gezondheidszorg, waar bijna nie mand belang lijkt te hebben bij het beheersen van de kosten. Wie heeft er eigenlijk belang bij het beheersen van de kosten in de gezondheidszorg? Hij zucht diep. Nee, dat lukt echt niet. Dat is zo ontzettend inge wikkeld, dat hangt van zo veel factoren af. En als hef misschien toch lukt, zegt het nog niks, want bij een andere patiënt die precies dezelfde behandeling heeft on dergaan kan de uitkomst heel anders zijn. Veel hoger of juist veel lager. Dus helaas, van een dergelijke simpele optelsom moeten we maar afzien. De vraag aan R.L Kamermans, adjunct-di recteur van particuliere ziektekostenverzeke raar Het Zilveren Kruis in Noordwijk, leek zo simpel. Vertel wat de gezondheidszorg kost. Zet nou eens op een rijtje wat een flinke me dische ingreep als bij voorbeeld een open hartoperatie of een gecompliceerde been breuk opbrengt. Met alles erop en eraan. Van het eerste bezoek aan de huisarts of het ver voer per ambulance naar het ziekenhuis tot en met de heugelijke mededeling dat de pa tiënt zijn gewone dagelijkse leven kan hervat ten. De grootste particuliere ziektekostenverze keraar in Nederland moet het antwoord schuldig blijven. En dat ligt niet aan Het Zil veren Kruis. Dat ligt aan de manier waarop de gezondheidszorg is georganiseerd. NIETS LIJKT TE HELPEN Dit jaar wordt bijna vijftig miljard (50.000.000.000) gulden aan de gezondheids zorg besteed. Dat komt neer op 9,4 procent van het Bruto Nationaal Produkt (het bedrag dat we met z'n allen in een jaar verdienen), drie mille per hoofd van de bevolking per jaar of, nog anders gezegd, bijna zes miljoen gul den per uur. Bijna zes miljoen per uur voor gebouwen, personeel, bedden, onderzoeken, adviezen, operaties, eten, koffie, douches, pillen, gesprekken en telefoontjes. Alleen aan de sociale zekerheid wordt meer uitgegeven. In de jaren zestig en zeventig ste gen de kosten door de professionalisering van de gezondheidszorg en de maatschappe lijke dienstverlening het hardst, maar ook in jaren tachtig en negentig komt er elk jaar 1 2 miljard gulden bij. De medicijnknaak, het specialistengeeltje, een, bouwstop. ruzies met specialisten over hun hoge salarissen, ruzies met verpleegkundigen over hun lage salaris- goed Nederlands gebruik partijen met vol- sen, niets lijkt te helpen. De kosten blijven strekt tegengestelde belangen (in dit geval stijgen. ziekenhuizen, verzekeraars, beroepsgroepen Desondanks bestaan voor allerlei behande- als artsen en fysiotherapeuten) het eens lingen al jaren wachtlijsten. Zo mag massaal moeten zien te worden. Het gevolg moge harttoerisme naar Engeland wellicht de in- duidelijk zijn: elke belangengroepering pro- druk wekken dat Nederland zijn hartpatiën- beert het eigen straatje schoon te vegen. ten het liefst snel laat doodgaan, want dat goedkoop, maar nergens worden zo veel hartoperaties gedaan als in Nederland. Het ziet er niet naar uit dat er snel verande- ring in die almaar stij gende kosten komt. Na tuurlijk spelen stijgende lonen en inflatie een rol, maar minstens zo be langrijk is de manier waarop de financiering is geregeld. Die is zo in gewikkeld dat wijzigin gen al snel allerlei onge wenste neveneffecten hebben. Voor Kamermans staat vast dat de gezondheidszorg een stuk goedkoper en efficiënter georganiseerd kan worden. „In het systeem zitten te weinig prikkels ingebouwd om het anders en goed koper te doen. Een arts die zeer inefficiënt of slecht werkt en allerlei overbodige onderzoe ken laat doen, kan langdurig z'n gang gaan. Een patiënt die van dokter naar dokter holt, het maakt allemaal niet uit. Iedereen, patiën ten, artsen, instellingen, zouden zich meer bewust moeten zijn van de kosten van alle handelingen en doktersbezoeken. Nu bestaat daar nauwelijks inzicht in. Bovendien heeft niemand belang bij het drukken van de kos ten, want de verzekering betaalt wel. Maar de verzekering, dat zijn we wel allemaal zelf. Uiteindelijk vind je alle uitgaven in de zie kenfondspremie of ziektekostenpremie te- mg." SCHOONVEGEN Voor alle medische handelingen bestaan ta rieven die door ziekenhuizen, huisartsen, specialisten en instellingen bij de ziektekos- tenvetzekaars en de ziekenfondsen in reke ning worden gebracht. Die tarieven worden vastgesteld door het in de gezondheidszorg welbekende COTG (Centraal Orgaan Tarie ven Gezondheidszorg) in Utrecht. Het COTG is een overlegclub waar naar Het probleem is dat de tarieven vaak niets met de werkelijke kosten te maken hebben. Kamermans: „Het probleem is dat de tarie ven vaak niets met de werkelijke kosten te maken hebben. Er zitten allerlei posten in die er niet in thuis horen. Dat is in de loop der de cennia zo gegroeid. Om een voorbeeld te noe men: de kosten van één verpleegdag zijn per ziekenhuis zeer ver schillend. Dat loopt van 300 tot 900 gulden per dag, omdat het ene zie kenhuis toevallig in een oud, goedkoop pand zit en het andere in een nieuw, duur complex is ondergebracht Op pa pier kan een patiënt op een intensive care goedkoper zijn een een patiënt op een gewo ne verpleegafdeling." Hij geeft nog een voorbeeld: „Voor een staaroperatie betalen wij ongeveer 700 gul den aan een ziekenhuis. Dat tarief is geba seerd op de techniek van een aantal jaren ge leden toen er een handvol mensen aan te pas kwam. Nu doet één persoon het met een laserstraaltje. Het is in een kwartiertje klaar, maar we betalen nog steeds 700 gulden. Het is vrijwel onmogelijk om uit te zoeken wat een bepaalde behandeling precies kost." PRIKKELS Daar komt bij dat het niet mogelijk is om de tarieven van de ene op de andere dag aan de werkelijke kosten aan te passen. Zo betalen de ziektekostenverzekeraars 80 tot 90 procent meer aan specialisten voor behandelingen van particuliere patiënten dan de zieken fondsen voor precies dezelfde behandelingen vergoeden. De tarieven zijn nu eenmaal van oudsher zo gegroeid. Het gelijktrekken van die tarie ven zou betekenen dat aan de ene kant de ziekenfondsen hogere kosten krijgen en dus de ziekenfondspremie omhoog moet, terwijl de kosten van de particuliere ziektekostver zekeraar dalen en hun premie omlaag kan. En dat heeft weer gevolgen voor de inko menspositie van grote groepen mensen. „Als je alles bij elkaar optelt maakt het niet veel uit, dan kom je vanzelf op de reële kos ten van de totale gezondheidszorg, maar dis cussiëren over één behandeling of ingreep gaat gewoon niet. De vraag of een ingreep een bepaald bedrag waard is of goedkoper kan is dus nog veel moeilijker te beantwoor den", aldus Kamermans. Wanneer het zo ver komt dat er inderdaad veel duidelijker prikkels in de financiering van de gezondheidszorg worden gebracht, dan zullen Het Zilveren Kruis en aanverwan te bedrijven dat in elk geval met gejuich be groeten. Het biedt hun de mogelijkheid te concurreren en dus een groter deel van de markt te veroveren. Van dichtgespijkerde stelsels van de gezondheidszorg, zoals in En geland, gruwen Het Zilveren Kruis en consor ten. Daar valt geen cent aan te verdienen. Voor consument, arisen en instellingen kan het invoeren van prikkels minder aardige gevolgen hebben. Want dat kan van alles be tekenen: van eigen risico's tot hogere pre mies en van het invoeren van strengere con trole op het doen en laten van artsen tot het aan banden leggen van specialisten die een eigen koninkrijk in een ziekenhuis bestieren. LEVERTRANSPLANTATIE Rest de vraag: is de Nederlandse gezond heidszorg inderdaad veel te duur geworden? Uiteindelijk is dat een vraag die op politiek niveau beantwoord moet worden. Kiezen tussen geld voor een nieuw ziekenhuis, een bredere snelweg of een nog ingenieuzer speeltje voor het leger. „Duur of goedkoop, het is maar waarmee je hei vergelijkt", zegt een ziekenhuisdirec teur. „Ik denk dat het wel meevalt met die dure gezondheidszorg. In Nederland gaat ruim 9 procent van het BNP naar de gezond heidszorg. In de Verenigde Staten is dat per centage 12,5, terwijl de zorg daar op een lager niveau staat dan hier. Van de andere kant heb ik wel mijn bedenkingen bij sommige ontwikkelingen. Een levertransplantatie die 250.000 gulden kost of een longtransplantatie van 400 000 gulden, dat hoeft van mij echt niet. Met dat geld kan je heel veel andere dingen doen. waar veel meer mensen wat aan hebben Al zal degene die voor een nieu we lever of long in aanmerking komt daar heel anders over denken." van de gezond- t rijtjeshuis in de m vertelt op zijn er leven met een open hart- oen (62) is bijna toe aan zijn 30- m j jarig jubileum als hartpatiënt. Dertig jaar van ziekenhuis naar ziekenhuis en van arts naar arts. Hij heeft nauwelijks een voorstelling van de rest van zijn leven. „Daar denk ik niet erg over na. Ik zie wel wat er op me afkomt. Als je zo vaak als ik op het randje bent geweest, ga je rela tiveren. Alleen die rotkwaaltjes die steeds weer terugkomen en altijd maar die medi cijnen slikken. Ik ben er toch de hele dag mee bezig. De angst dat het een keer echt fout ^aat is er altijd." Hij is een vaste klant heidszorg. Hij woont in eci Randstad, serveert koffie, i zolderkamer vol boeken o\ slecht hart. Hij heeft een i operatie ondergaan, is tien keer met rit mestoomissen op de hartbewaking beland, bezocht jarenlang trouw trombosediensten, heeft een paar maanden geleden zijn twee de pacemaker gekregen en slikt tweemaal per dag een handvol medicijnen. Alles bij elkaar neeft Coen in die dertig jaar een maand of vier in tal van ziekenhuisbedden gelegen en zag zich daar omringd door car diologen. chirurgen, anesthesisten, ver pleegkundigen en assistenten in allerlei soorten en maten. „Ik heb wel eens opgeteld wat mijn hart de maatschappij tot dusver heeft gekost. Ik denk dat je zeker op drie ton komt. Het is een hele grove schatting hoor, want van de kosten hco ik eigenlijk geen idee le wordt al dan niet met een blauw zwaailicht naar een ziekenhuis gebracht en dan wordt er voor je gezorgd Het financiële gaat voor een grr»ot deel buiten je om. Ik weet wel dat een dag in het Hilton goedkoper is dan een dag in een ziekenhuis.'1 ..In 1964 kreeg ik een levensgroot hartin farct. Ik had al een hele poos een lullig ge voel in mijn linkerarm en mijn huisarts liet me een afspraak maken bij een cardioloog. Drie weken voordat ik aan de beurt was kreeg ik het infarct. De enige therapie in die tijd was volledige rust. Dat kwam neer op zes weken in een ziekenhuisbed. Ik mochi me niet eens scheren. „Tot 1980 is hel toen goed gedaan. Er wa ren jaren dat ik dacht dat ik helemaal ge zond was. Ik weet nog dat ik een of twee keer per jaar voor controle naar de cardio loog moest. Ik was toen nog particulier zeketd, dus kreeg ik de rekening thuis die ik dan weer doorstuurde naar mijn vrrzeke nngsmaatschapptj Ken consult hij die car dioloog was geloof ik 85 gulden Dat was dus in de jaren zestig. Tot begin jaren ze ventig moest ik naar de trombosodienst en daar gaven ze me bloedverdunner s „in 1980 begon het gesodemieter weer Be gin jaren tachtig ben ik tien keer op de hart bewaking terechtgekomen met ritmestoor nissen. Dan lag ik vier of vijf dagen op de hartbewaking en daarna nog een nf twee weken op een gewone verpleegafdeling En altijd maar die onderzoeken Op de fiets, cardiogrammen. hoe vaak ze dat wel niet met me hebben gedaan „In 1984 of 1985. dat weet ik niet meer, kreeg ik mri eerste pacemaker In 1987 hebben ze me geopereerd en vijf omleid in gen gemaakt. Die ingreep kostte zeventig duizend gulden. Vorig jaar hebben ze er een nieuwe pacemaker in gezet. Zori ding komt .ii pm op 20 000 pldan N1 ji h ir Mi dag in een ziekenhuis gemiddeld vijfhon derd gulden rekent, plus alle medicijnen (sommige pillen kosten een paar gulden per stuk), plus al het heen en weer rijden naar ziekenhuizen en dokters, dan kom je wel op een paar ton En ik loop nu al weer een naar jaar in de WAO. dus dat kost de maatscnap pij ook alleen maar geld .Als je mij nou vraagt of dat het geld nou al lemaal waard is geweest, dan zegt ik na tuuriijk ja. Zondet dat geld was ik al lang dood geweest Als het om jezelf gaat pak >r elke strohalm. Van de andere kant heb ik wel het gevoel dat er grenzen zijn aan wat we met z'n allen aan de gezondheidszorg besteden. Ik vind het heel moeilijk om aan te geven waar die grenzen liggen Elk indivi du wil voor zichzelf het beste 1 eeftijd is een heel moeilijk criterium, maar ik kan me voorstellen dat je eerder bij een jong le mand een zware ingreep doet dan hij ie mand van tachtig. Ik denk dat het ook lw langrijk is hoe iemand zich voelt Als je de wil om te leven nog volop hebt. dan ligt het misschien anders „Het lijkt mf sin goed om nieuwe en heel dure behandelingen geen kaas tr geven, want dat betekent misschien dat jr fantast! sche ontwikkHingm frustreert De eeTstr harttransplantatie die dokter Barnard In de jaren zestig in Zuid-Afrika deed. zal ongr twijfeld ontzettend veel geld gekost hebben en was voor die tandarts die dat hart kreeg natuurlijk verschrikkelijk, maar dank zij dir eerste stap van Barnard konden daarna wrl heel veel mensen worden geholpen Wat is de gezondheidszorg ons waard? Wat Is ret) Irvrn waard? Ik weet het echt niet In Ne derland blijkbaar veel mret dan in Bangja desh of Irak. Ik weet wel dat ik nog leef. En daar ben ik heel blij mee Tekening: Tom Janssen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37