Sport Het 'beest' is op jacht W 'Hockeyers hebben sterke man nodig' Zaterdag 8 juni 1991 HERMAN JOtTSTRA H KAAM TIM MOUW» DE KOMNG ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTOJ W1M VAN WANttOOY ROB VAN DER ZANDEN Emdmdeebe CONNV WWTS SIMON DC GAAAF 33 LEIDSE SCHAKERS tes ten de speelsterkte van de hedendaagse computers Schaakcomputer wordt steeds sterker Enige tijd geleden had in Den Haag een krachtme ting plaats tussen de sterk ste schaakcomputers van dit moment en een twin tigtal schakers van uiteen lopende speelsterkte. De tendens van dit jaarlijks te rugkerende gebeuren is, dat ondanks de telkens sterkere menselijke bezet ting, de computers met steeds betere scores 'naar huis' gaan. Het beeld van de wedstrijd is enigzins veranderd. Vroeger speelde men tegen Hitech en Deep Thought, die via open tele foonlijnen hun informatie van grote computers uit de VS ontvingen. Nu kunnen eenvoudige micro-proces soren het werk van hun grote voorgangers al aan. Er wordt veel gespeculeerd over de speelsterkte van de sterkste schaakcomputer en vooral ook over zijn toekomst Kan de computer wereldkampioen worden? Een vraag waar vroeger in de schaakwereld hard om werd gelachen, maar die nu wel ter dege gesteld kan worden. Wereldkampioen Kasparov heeft al gezegd dat hij de laatste menselijke wereldkampioen zal zijn. Dat zegt overigens meer over zijn eigendunk dan over de snelheid waarmee de computer vorderingen maakt. Op dit moment hebben de sterke programma's die op de grote computers draaien een speelsterkte van ongeveer meestemiveau. Grootmeester is de hoogste titel die een schaker kan bereiken, en daarvan lopen er op dit moment een paar hon derd rond. In de schaakwereld begint men zich langzamer hand zorgen te maken over de computers; 'beesten', zoals schakers ze wel noemen. Het probleem is niet dat mensen niet tegen ze willen spelen, maar dat schakers in hun on derlinge strijd gebruik kunnen maken van een sterk schaak programma. Verboden Tijdens het spelen van een par tij is dat ten strengste verboden, maar ze kunnen behulpzaam zijn met het analyseren na af loop. Karpov had tijdens zijn laatste match met Kasparov dag en nacht een micro-processor aan staan. De resultaten waren niet schokkend, maar toch deed het 'beest' enige opmerkelijke vondsten. Er wordt al geksche rend gezegd dat de volgende match beslist zal worden door de analyses van de computer. Bij het wereldkampioenschap komen nog wel eens afgebroken partijen voor en dan is zo'n ding best handig. De schaak bond overweegt dan ook om het afbreken (na zes uur spelen) af te schaffen. In Den Haag waren dit keer grootmeesters als de Leidenaars leroen Piket en John van der Wiel en Christiansen, Sosonko. Cifiientes en Bronstein van de partij. De micro's waren onder meer de Mephisto L/on. Me- phisto en Chessmachine. Alleen Hitech was via de telefoon op een groot systeem aangesloten. De 'beesten' hadden een ELO- rating van tussen de 2200 en 2400. Opmerkelijk genoeg was hun score ongeveer conform hun rating. Meestal hebben de computers een te hoog (ge schatte) rating. Alleen Hitech viel een beetje tegen, maar deze had als excuus dat hij in enkele partijen verkeerd stond afge steld, en daar kan zo'n ding na tuurlijk niets aan doen. Dit is overigens altijd een mooie uit vlucht voor een programmeur indien de computer iets erg doms doet op het schaakbord. Gevoel Een van de deelnemers was hoofdklasser Van de Berg uit Lei derdorp. Hij was wel enigzins on- der de indruk van de vorderingen van de program ma's. „Ze scoor den helemaal niet slecht en sommi- aanmerking. Dat is een ver waarloosd aspect in de ontwik keling van de schaakcomputers. In de VS meende men met de zogenaamde brute-force-me- thode tot goede resultaten te kunnen komen. Als de compu ter maar heel ver en diep kan rekenen dan ziet hij ook alles. In het schaakspel is echter niet het vele goed, doch het goede is veel. Het probleem bij al die va rianten die een computer uitre kent is dat ze ook nog beoor deeld moeten worden en dat is een groot probleem. Het pro gramma kijkt in de eerste plaats naar materiaalverhoudingen, omdat die meestal doorslagge vend zijn. Hij kan zodoende een stelling als gewonnen taxeren terwijl de tegenstander goede compensatie heeft voor materi aalachterstand. De geoefende schaker ziet onmiddelijk deze uitzonderingsgevallen in, en zo iets is niet eenvoudig te pro- Computer met steeds betere score 'naar huis Nederlands kampioen Jeroen Piket over de schaakcomputer. 7o goed spelen ze nog niet programma. Het rekent een aantal zetten vooruit en taxeert dan de stelling als ge lijk terwijl de te genstander misschien op enig voel i zo'n ding zou kunnen adviseren reerbare dreigingen blijkt te tijdens een partij, dan zou hij schikken," aldus Van den Berg met sprongen vooruit gaan. Ze Grootmeester van der Wiel, kunnen heel goed rekenen die in Den Haag alle partijen maar sommige zetten die ze van de computers won. ver doen komen positioneel niet in moedt dat de programmeurs zullen blijven vasthouden aan hun methode. „Een invoering van positionele voorkeuren zou een ballast zijn voor het reken- vermogen van de machine. Hierdoor zou zo'n programma op korte termijn de slag verlie zen met de andere machines en dat is iets wat niemand in de VS zich kan permitteren". Van der Wiel ziet de laatste jaren weer veel vooruitgang bij de schaak computers, die midden jaren tachtig een periode van stagna tie kenden. Knoeien Jeroen Piket, momenteel kam pioen van Nederland, ziet dat anders. „Positioneel is het af en toe vreselijk. In stellingen met vastgelegde pionnenstructuren knoeien ze maar wat aan". Piket zijn stijl, zeer ondernemend, is misschien niet zo geschikt om gemakkelijk van de computer te ,(>p een bepaald mo ment had ik een toren geofferd voor een koningsaanval waar geen normaal mens levend uit komt. De computer vond even- we) de enige verdediging om mat te voorkomen en toen werd het nog remise Piket \indt de computers zeer wisselvallig spelen. Nadat hij enorm had geblunderd in ge wonnen stelling, verzuimde de computer verschillende malen af te wikkelen naar een gewon nen eindspel, iets wat eenvou dig te berekenen was. Het pro bleem voor het 'beest' was dat hij dan een toren voor een loper moest geven. Dat kost matenaal en dat is wel het laatste wat hij overweegt. Nu bleef hij doelloos heen en weer schuiven en zo werd de partij nog remise. De onbetrouwbaarheid van de computer is enigzins af te me ten aan de voorspellingen van de experts. In Nederland staat Van de Herik, professor in de kunstmatige intelligentie, als de grootste kenner te boek In te genstelling tot voorafsaande wedstrijden was hij deze keer in Den Haag van te voren optimis tisch. Hij voorspelde dat één van de computers bi| de eerste vijf, misschien wel eerste drie zou komen. In de einduitslag is de beste computer niet bij de eerste zeven terug te vinden Toekomst In de toekomst zullen nog enige vragen over de strijd tussen mens en machine moeten wor den beantwoord. De computer beschikt over een uitgebreide bibliotheek van openingsvari anten. De arme schaker kan daar slechts een vaak door een zwaar leven aangetast geheugen tegenover stellen. Karpov wil al niet meer in het stnjdperk tre den zonder zijn Encyclopedie. gelijk om ujdcns de partij i we informatie in te voeren. Daarmee kan de computer dan beter zijn weg vinden in de stel ling die op dat moment op het bord staat Om een rcrljike strijd mogelijk te maken ruien hier regels voor moeten komen. Al met al is in Den Haag nkE duidelijk gebleken dat de com puter de mens op korte termijn zal inhalen WH zullen binnen kort vele Nederlanders legen een redelijke pnjs over een mi cro kunnen beschikken waar ze een leven lang tegen kunnen spelen zonder ooit een partij te winnen. Op dit moment zijn de micros tussen de JOOU en 40 000 gulden, maar dat zal in de toekomst waarschijnlijk snd veranderen en dan zal dc men» thuis zijn partijtjes gaan spelen SPORT OP TV 11 00-13.00 Sportnet: Autosport: Nascar Winston Cup. 11 50-18.05BBC1: Grandstand meter» paarderennen, tennis en voetbal (Engelaw 13.45-16.00 Did 1: Sport extra: verslag van de Franse Open tenniskampioenschappen op Rol- 13 50-17 50 Ned 3 Stud» Sport verslag van de Franse Open tennrsfcamp oenschap pen op Roland Garros in Parijs. World Lea gue volleybal (Nederland-Frankrijk) en mo- <GP op oe SaHbu'grmg) 4.25-19.35 BBC 2. Sunday Grandstand: d Garros 3 .50-17 .50 Ned 3 Franse Open tenni Studio Sport: verslag vi 4.00-15.00 Sportnet Franse Open kampioenschappen op Roland 17 00-19 00 Sportnet. GoK Murphy-sCup. 18.00-18 15 Old 1: Spodschau-Telegramm 18 00-19 00 Super. Prime Sport. 1815-19.00 Did 1 Sportschau 19.00-21.00 Sportnet: NBA Basketball. Derdr finalewedstrijd Los Angeles Lakers-Chicago 19.35-20.00 Did 3: Sport im Westen. 21.00-23.00 Sportnet Boksen 21 45-22 05 BBC 1: Sport. 22.05-23.25 Did 2: Das Aktuelle Sport-Stu- 2215-2245 Ned 3: Studio Sport. 22 50-23 05 BRT 1Sport op Zaterdag. 23 00-23 45 Sportnet Paarderennen van de Franse Open tenniskampioenschap pen op Roland Garros in Parijs. 15.00-18.57 Did 2 Sport extra verslag van de Franse Open tenniskampioenschappen op Roland Garros in Panis. motorsport (GP op de Salzburgring) en autosport (Duitse toemvagenkampioenschappen) 15 00-19 00 TV 5 Terms verslag van de Franse Open kampioenschappen op Roland Garros in Panjs 16 00-16.30 Sportnet Motorsport 16.30-17 30 Sportnet Speedway 17 30-19 30 Sportnet GOH: Murphy s Cup. 19.20-19.58 Did 1: Sportschau 19 30-20.00 Did 3: Spon m Westen 19 45-20 30 BRT 2 Sportweekend 19.45-20.30 BRT 1: Sportweekend 20.30-22 00 BRT 2 Sport extra met een verslag van de profvoetballer van het jaar atletiek (Westathietic Games m Deinzeen 21 30-00.00 Sportnet NBA Basketball I 21 45-21 55 Did 2: Sport am Sonntag. 22.25-23.40 RTL V: Match. 00.00-01.00 Sportnet Autosport: Nascai Winston Cup. 00 45-01 15 BBC 2 Cricket: Engeland- 01 00-02 00 Sportnet: Paardeaport GP 01 10-01.45 BBC 2 Cricket Engelend-West 04 00-04 30 Sportnet: Motorsport 04.30-06 30 Sportnet Golf Kemper Open. 06.30-07.30 Sportnet Bowlen British Matei 07.30-08.00 Sportnet Surfen ZONDAG 0800-09 00 Sportnet GP Ze.len 09 00-11 00Sportnet internationaal' bal: finale FIFA Junior European Cup 11 00-12 00 Sportnet. Railysport: van 12.00-12.30 Ned 2. Voetbei Plus: mat 08 00-09.00 Sportnet 09 00-10 00 Sportnet: Autosport: htstori- scheGP vanuit Panjs 1 00 Sportnet Argentijns voetbal. 14 50-15 15BBC 1 Cricket Engéiand- 15 45-19 40 BBC 2: Cricket Engeiand- West indies 16.00-18.00 Sportnet NBA Basketball f Recordbedrag van 27 miljoen voor Italiaanse basketballer Italië voor vier jaar en gaat i ROME «ANPzo'n 5,5 miljoen gulden per se i verdienen. De Italiaanse basketbal-interna tional Stefano Rusconi is aange trokken door Treviso voor het recordbedrag van ongeveer 27 miljoen gulden. Varese ont vangt voor zijn 25-jarige, 2,05 meter lange forward 22 miljoen in baar geld en de spelers Gi- uvanni Savio en de Amerikaan Dan Gray. Treviso heeft voor volgend seizoen grootse plannen en kennelijk geld genoeg voor de uitvoering daarvan. Eerder al werd Toni Kukoc, Europees basketballer van het jaar, ge contracteerd. De Joegoslaaf, die zich ook mocht verheugen in de belangstelling van tal van Ame rikaanse NBA-clube, tekende in Rotterdam Basketbalvereniging Rotterdam is erin geslaagd een hoofdspon sor te vinden, die het mogelijk maakt komend seizoen in de Nederlandse eredivisie (man nen) te spelen. De nieuwe geldschieter is uit zendbureau De Schiestreek. dat acht vestigingen heeft in Zuid- Holland en zich voor het eerst richt op de landelijke sport. De overeenkomst is aangegaan voor drie jaar. Rotterdam gaat onder naam De Schiestreek de competitie in. Oranje-aanvoerder Mare Delissen aan de vooravond van het EK De woelige laatste maanden hebben Mare Delissen niet on beroerd gelaten. De 26-jarige aanvoerder van het Nederlands hockeyteam -dat volgende week woensdag in Parijs aan het EK begint - oogt zichtbaar ver moeid. Met gemengde gevoe- fens kijkt hij terug op de open lijke botsing met bondscoach Rob Bianchi, de roddel en de achterklap rondom de crash (zoals de speler het incident tel kens noemt) en het moeizame compromis, dat daarop volgde. Als leider van Oranje en spreek buis van de dissidente 'bende' van zeven werd de rustige en bescheiden inwoner van Leiden wekenlang bestookt met lastige vragen over de achtergronden van de meest opzienbarende af faire in de vaderlandse hockey- wereld van de afgelopen jaren. „Het is in vele opzichten een leerzame periode geweest", stelt de HGC-er achteraf vast. „En dan doel ik vooral op de menselijke aspecten van deze zaak en op het functioneren van bondsbestuurders. Een conflict met zo'n grote reikwijdte had ik nog nooit eerder meegemaakt. Pas later ben ik me gaan realise ren wat voor verstrekkende ge volgen een dergelijke controver siële situatie kan hebben. Erg happy heb ik me daar niet bij gevoeld en ik heb dit Bianchi ook zeker niet gegund". „Dat de buitenwacht mij erop aanspreekt, is logisch. Ik ben de captain en draag dus verant woordelijkheid. Hoe vervelend dat soms ook kan zijn. In die zin heeft die aanvoerdersband geen moment gekneld. Gevoelsmatig ben ik naar alle direct betrokke nen toe altijd eerlijk en open ge bleven. Voor mijn gemoedsrust is dat heel belangrijk. Hoe moeilijk het voor ons en Bian chi ook geweest is en welke fou ten er ook zijn gemaakt. Bij een voleende gelegenheid zou ik de zelfde weg volgen. Wellicht is dat mede de reden dat ik vreemd genoeg juist in die moeilijke tijd heel erg ben opgeschoten met mijn studie (rechten). Alleen sportief is het wat minder gegaan. Eerst ver speelden we met de dub het landskampioenschap en vervol gens misten we de Europa up De dreiging van nieuwe te leurstelling binnen een maand hangt de 127-voudige interna tional weer boven het hoofd. ma*; Mare Deiissen: 'Het hockey neigt naar semi-professionalisme' Door alle recente verwikkelin gen is in de nationale ploeg een stemming geslopen, die een derde titel op rij bij de EK in Pa rijs de komende twee weken in de weg kan staan. En sinds deze week is daar een ander element aan toegevoegd met de aange kondigde wisseling van de wacht. De omstreden Bianchi moet na het evenement in de Franse hoofdstad plaatsmaken voor Hans lonitsma. die het elf tal ruim een jaar geleden in Pakistan naar het wereldkam pioenschap leidde. „De erfenis van de laatste maanden is straks onze grootste tegenstander", beseft Mare De lissen. „Wat er allemaal is ge beurd. valt nu eenmaal niet eventjes weg te cijferen. Dat krijgt nu zijn weerslag. Ik denk dat dat aspect door velen wordt onderschat. Een slechte presta tie. zoals in onze laatste ocfèn- intetiand tegen India, en er wordt al weer geroepen dat er geen bezieling is en eensgezind heid heerst. Dat zijn toch facto ren. waarmee deze ploeg het best moeilijk zou kunnen krij gen. Oftewel, het kan in Parijs een optimale prestatie in de weg staan. Zelfs reeds in de poule wedstrijden. We zullen moeten proberen er boven te staan, ook al zal het gepaard gaan met ups en downs. We hebben een ervaren ploeg, een coach, die zijn eigen koers heeft uitgezet en het geluk van een betrekkelijk zwakke groep met Zwitserland. Frankrijk, Sovjetu nie. Polen en Italië. We kunnen dus ver komen en gaan sowieso voor een medaille. Dat zijn we aan onze stand verplicht." Goud Voor Mare Delissen. geboren in Amsterdam, opgegroeid in het (jmburese (iculen en op 18-ja- nge leeftijd naar Den Haag ver trokken, is alleen goud voldoen de. al zal die plak in dat ges-al minder blinken dan alle andere die hij in zijn bezit heeft. Sinds zijn debuut in Oranje, op 21 ok tober 1984 in Willesdcn tegen Ierland, maakte hi| buiten het dieptepunt van de WK in Lori- den (7e) louter successen mee. Met dc Furopese titel in Mos kou ('87). het Olympisch brons in Seoul 88) en dc wereldtitel van een jaar geleden als uit schieters. In die zin heeft hij er nooit spijl van gehad dat hij op jeug dige leeftijd bet zuiden en HC Geleen verliet om in het westen in combinatie met een studie aan de Academie voor Licha melijke Opvoeding in Den Haag zijn ambitie bij HGC te tes ten. „Vanaf het eerste moment heb ik me daar thuisgevodd." herinnert hij zich. „Het was een bewuste keuze omdat ik de top wilde bereiken. Of dat lukt. weet je natuurlijk nooit Je kiest im mers niet voor topsport Dat overkomt je. Op het moment dat je in de goede waaier zit ga je met de stroom mee Ofschoon nog pas 26 heeft Mart Delissen da idee dat hij niet lang meer in de vaargrul der topsporters zal zitten. „Na Barcelona stop Ik vrijwel zeker met internationaal hockey", weet hij „Dan heb ik acht jaar bij dr nationale ploeg gezeten, twee EK'», twee WK'v en twee Spelen meegemaakt Lcn prachtige periode, maar dan is i n 1 MMl Daarna wil ik me op andere maatschappelijke zaken richten. Ik hoef met zo nodig de 250 interlands te ha len Vanaf dat moment zal hij de verrichtingen van Nederland op afstand, maar met grote interes se. blijven volgen. ..Want", meent hij. „ik denk dat in de nabije toekomst de tendens in het hockey zal veranderen. Ook deze sport neigt steeds meer naar semi professionalisme Kan ook niet anders met zo'n drukke internationale kalender. Al die toernooien kosten vrese lijk veel tijd en energie. De trend is al gezet. En waarom ook niet? Stel dat er een gek is. die barst van de centen en de Berlusconi wil uithangen. Prima toch. De hockrywcreld moet niet zo conservatief ziin te den ken dat die ontwikkeling buiten de deur gehouden kan worden, (j-ekl is niet vies. Om echte grote bedragen of contracten, waar van jc financieel veel wijzer wordt, zal het toch niet gaan Een vergoeding, zoals we die sinds kort krijgen voor voorbe reidingen en toernooien Is ook prac htig Kan ik mooi m'n colle ge geld van betalen, om maar een voorbeeld te I n mocht het straks ook spor tief weer anders toegaan, dan toch het Mare DHimen de ko mende jaren met vertrouwen tegemoet In die zin Is hij het oneens met de aiom heersende opvatting dat bet Nederlands team door de problemen van de laatste tijd een jaar heeft ver speeld. „We zijn wel", stelt hij dc algemene opinie bij, „gecon frontcerd met verschillende \1 sies op het hockey. Bianchi heeft met alle respect overi gens een andere benadering dan lorritsma. Noem het maar simplistischer en vrijblijvender. Hi) heeft een paar stokpaardjes en houdt zich daaraan vast. I r zijn veel voethalelementen in zijn lijn lenig te vtndcn. ja. Dat is gezien zijn verleden begrtjpr- lijk. maar op technisch taktisch viak is het minder doelmatig Het probleem met hockeyers op dit niveau to dat ze denken wat van deze mort af te weten 7e zi|n door hun studie en werk welbespraakt en hebben het ge voel zo intelligent te zijn dal ze anderen hun mening kunnen opdringen, luist dit snort top sporters heeft een sterke figuur nodig Iemand, die door zijn prrv»onli|kheKl automatisch gezag afdwingt. Bij dat soort coaches zal nooit grmak/ucht optreden. Trappatoni nog niet los van Inter Milan SMAAK «PRO Inter-voorzitter Pellegrini wei gert het contract mei trainer Trapattoni te ontbinden Dr coach, die al anderhalve maand geleden een pnncipe-overeen- komst sloot met luventu». staat nog een seizoen onder contract hij de UEFA- (up-winnaar Hoewel helde partijen al had den besloten om uit Hkaar te gaan. weigert Inter Trap' toe stemming te geven in dienst te treden bij zijn oude dub luvrn rus Intrr hoopt op die manier een hogere afkoopsom te be dingen, in de vorm van sprlets (Dr Agostini en/of Maroccnn Trapattoni heeft al aangekon- digd om indien hl) niet n.ur Jtfc. vr mag vertrekken. dr-snoodC ren jaar rust tr houden. IX houding van Pellegrini is begrip* pelijk omdat Inter ook i»<>t steeds gren opvolger heeft gr vonden De belangrijkste kandi daten zijn de 7wecd I ,nlessor, (die nog een contract heeft b.j Benflca). bondscoach VkinJ (wiens contract ook doorloopt, hoewel ontslag dreigt) en lu< - chrae-trainer Omen Antic mag aanblijven Real Madrid maanden hebben trainer Rado rrur Antic aan een contract voor het volgende seizoen geholpen De clubleiding maakte gisttrrn bekend, dat de 41 jarigr Jorgo slaaf mag aanblijven als com i van de "Koninklijke Na een drsastrrus vrrloprt seizoen stelde Real Madrid jzon dag alsnog Europees voor ba veilig. De Madrileense dut bier/ ongeslagrn in de laatst, acht wedstrijden, waarin vtjftlrr punten werden vergaard AntK nam op 22 maan dl technische leiding mer van d* oude baas Afredo f> Stefano die na het ontslag van lohn Tos hark tijdelijk de veiectie ondrt zijn hoede had In korte tijd wtsi Antic het vertrouwen de winner van de belangrijkste spelers var Rral. zoals Michel. Sanctie/ rt Butragueno

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33